Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Et yemek için hayvan öldürülmesi felsefenize ne kadar uyumlu..?

Et yemeden sağlıklı olacağımı bilsem et yemem
13 (29.5%)
Et yemek benim için gayet doğal
28 (63.6%)
Canlılara duyduğum sevgiden et yemiyorum..
1 (2.3%)
Hayvanlara acıdığımdan eti az tüketiyorum..
2 (4.5%)

Toplam Oy Verenler: 32

Gönderen Konu: Et yemek hayvanlara zarar vermek mi?Güzel bir paradoks  (Okunma sayısı 11570 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 24, 2013, 07:14:48 öö
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

Sayın Nosam33,bilindiği üzere Kur'an'ın en önemli telkini İNFAK tır.

Sık sık tekrarlanır,"İnfak edin";yani,dağıtın,ihtiyacınızdan fazla ne varsa dağıtın...

"O"nun için harcama yapmanın daha değişik yöntemleri olduğunu düşünüyorum.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Şubat 08, 2014, 01:47:48 ös
Yanıtla #11
  • Yeni Katilimci
  • *

Ben hayvanları sevmiyorum ama yine de veganım.
Aslında her canlının bir varoluş sebebi var ve Tanrı hayvanları insanlara hizmet etmeleri için yarattı. Benim görüşüm bu yönde.
Bence onlara zarar vermiyoruz. Bu yaklaşımla gidersek dünyadaki açları düşünerek hiç yemek yemememiz lazım.
sol lucet omnibus.

Şubat 08, 2014, 02:01:34 ös
Yanıtla #12
  • Aktif Uye

hem et hem ot tüketiyorum ki dengeli beslenmek, protein ihtiyacı açısından olması gereken bu bana göre. Okuduğum üniversitede veganlar var; hepsinin gerekçesi de hayvan nazizmi.
Et yemek gayet olağan bir şey bana göre, bu konuyu duygusal açıdan ele almamalı.
Adequatio intellectus et rei

Şubat 08, 2014, 02:04:23 ös
Yanıtla #13

Tanrı'nın yardımı ve kendi gayreti ile...

Temmuz 25, 2016, 10:58:19 ös
Yanıtla #14
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhaba değerli arkadaşlar, geçen gün arkadaşımın paylaşmış olduğu resme yazdığı yazıyı paylaşmak istiyorum.
Yazı aynen şöyleydi.

"Yak yak mangalı Çabuk,  vejeteryanlar bugün yine birçok canlı bitkiyi telef etmişler!" 
(kam)

Aralık 19, 2018, 08:12:10 ös
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yaklaşık bir aydır kırmızı et, beyaz et, balık dahil olmak üzere hiç bir et yemiyorum deniz mahsülleri de. Bana mı öyle geliyor bilmiyorum ama kendimi daha hafif hissediyorum. Et yemek hayvanlara kişisel olarak fikrimi sorarsanız doğa döngüsüne bakarsak her canlı daha doğrusu her et yiyen canlılar hayatını devam ettirmek için başka canlılara zarar veriyor. Bu çok doğal. Doğanın döngüsü sonuçta. Ama et olmadanda gayet yaşanabiliyor mu tabi ki yaşanıyor. Nacizane fikrimi ben de söylemek istedim.  :)
🌿🌞🌿 Sit Lux Et Lux Fuit 🌿🌞🌿

Aralık 19, 2018, 08:39:41 ös
Yanıtla #16

Yaklaşık bir aydır kırmızı et, beyaz et, balık dahil olmak üzere hiç bir et yemiyorum deniz mahsülleri de. Bana mı öyle geliyor bilmiyorum ama kendimi daha hafif hissediyorum. Et yemek hayvanlara kişisel olarak fikrimi sorarsanız doğa döngüsüne bakarsak her canlı daha doğrusu her et yiyen canlılar hayatını devam ettirmek için başka canlılara zarar veriyor. Bu çok doğal. Doğanın döngüsü sonuçta. Ama et olmadanda gayet yaşanabiliyor mu tabi ki yaşanıyor. Nacizane fikrimi ben de söylemek istedim.  :)

Vegan veya Vejetaryen olmak kavramı kanımca,çağımız medyası ile bilerek servis ediliyor.fizyolojik olarak gelişimimizi sağlayan bir çok gıdanın etken maddesi dahil protein de bitkisel olarak çok zor alına biliyor.Bu gıdalar alınmadığında, iler ki yaşlarda, büyük fiziksel hasarlar veya erken ölümler kaçınılmazdır.

İlk çağlarda İnsanoğlunun beyinsel gelişiminin en büyük nedeni, et ve yan ürünlerini pişirerek tüketebilmesi idi.

Doğa içinde alışagelmiş bütün genellemeler izlendiğinde, tüm canlılığın birbirini tüketerek evrimleşme sürecini
 geliştirdiğini izleriz; bizler bu durumdan münhasır olmasakda,tüketimi minumum da tutabiliriz...

Canlılığı, küçük-büyük; ot-et veya diğer sayısız değer ile ayırıp, yenebilir veya yenmez diyemeyiz; canlı,canlıdır.
Yediğimizi tanımlayan, yediğimiz ile duygusal bağ kurup, kuramadağımızmıdır sadece ?

Saygılar
« Son Düzenleme: Aralık 19, 2018, 09:02:30 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Aralık 19, 2018, 09:31:23 ös
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Vegan veya Vejetaryen olmak kavramı kanımca,çağımız medyası ile bilerek servis ediliyor.fizyolojik olarak gelişimimizi sağlayan bir çok gıdanın etken maddesi dahil protein de bitkisel olarak çok zor alına biliyor.Bu gıdalar alınmadığında, iler ki yaşlarda, büyük fiziksel hasarlar veya erken ölümler kaçınılmazdır.

İlk çağlarda İnsanoğlunun beyinsel gelişiminin en büyük nedeni, et ve yan ürünlerini pişirerek tüketebilmesi idi.

Doğa içinde alışagelmiş bütün genellemeler izlendiğinde, tüm canlılığın birbirini tüketerek evrimleşme sürecini
 geliştirdiğini izleriz; bizler bu durumdan münhasır olmasakda,tüketimi minumum da tutabiliriz...

Canlılığı, küçük-büyük; ot-et veya diğer sayısız değer ile ayırıp, yenebilir veya yenmez diyemeyiz; canlı,canlıdır.
Yediğimizi tanımlayan, yediğimiz ile duygusal bağ kurup, kuramadağımızmıdır sadece ?

Saygılar

Kesinlikle katılıyorum çok güzel açıklamışsınız  sayın Tık-Tik-Tak zaten bu yüzden " doğanın döngüsü veya yaşam döngümüz " diye belirtmek istedim.

En içten saygı, sevgi ve selamlarımla.
🌿🌞🌿 Sit Lux Et Lux Fuit 🌿🌞🌿

Ağustos 08, 2020, 10:00:05 ös
Yanıtla #18
  • Seyirci
  • Yeni Katilimci
  • *

Et yemek tabi ki hayvanlara zarar vermek değildir bence. Ama gidip köpek pişirmek, balina fok penguen yakalayıp pişirmek hayvanlara zarardır. Bunun önüne geçecek kuruluşlar var zaten ama gücü yetiyor mu bilemem.(WWF) Semavi dinlerdeki kurallar belli ama ulusların kültürleri farklı. Bu ülkedeki insanlar zaten seneden seneye et tüketebiliyor. Asıl soru yılda Türkler kaç kilo et tüketiyor olmalıydı?
https://www.sozcu.com.tr/2019/dunya/dunya-capinda-arastirma-et-tuketimi-azaliyor-turkiyede-yillik-35-kilogram-3381319/
Saygılarımla.
“The best way to predict your future is to create it.”