Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk bir çıkar kurumu mudur?  (Okunma sayısı 7977 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 25, 2009, 12:00:44 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonlukta dayanışmaya çok önem ve değer verilir.

Fakat her nedense bir yerde “dayanışma” sözü geçtiğinde hemen maddî çıkarlar akla gelir.

Oysa maddî olmayan dayanışma da vardır; bir ailenin bireyleri, dostlar, arkadaşlar, belli bir amaç uğruna birlikte çalışanlar arasındaki dayanışma gibi…

Masonluk, hiç kimseye özel bir yararlanma, bir maddî çıkar sağlamaz. Ancak Masonluğu bu bakımdan kötüye kullanan masonlar da yok değildir. O tür masonlar, bu bakımdan masonluğun adını lekelemiştir. Bu lekeyi temizlemek de mason örgütleri açısından çok zor olmaktadır.

Masonlukta niçin masonlar arasında dayanışma vardır? Bunun gereği nedir?

İşte bu soruların yanıtını bulmak için masonluğu enine boyuna, artısıyla eksisiyle incelemek, anlamak gereklidir. Bu aşamada belki bu soru şöyle karşı sorularla yanıtlanabilir: Niçin köylüler, hısımlar, hemşehriler, yurttaşlar, okul arkadaşları, askerlik arkadaşları, iş arkadaşları arasında dayanışma vardır?... Masonlukta da işte o nedenden ötürü vardır.

Masonluk bir çıkar kurumudur ama buradaki çıkar maddî değil, manevî niteliklidir. Eğer bir kişe Masonluğa birtakım maddî çıkarlar elde etmek için girerse, hüsrana uğrar.

Ancak Masonluğa bu amaçla girmiş olan ya da sonradan böyle bir amaç edinmiş olanlar da yok değildir. Fakat bu yanlış örnekler Masonluğun bir çıkar kurumu olduğunu göstermez.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 05, 2015, 11:00:31 öö
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

"Masonlukta dayanışma" dendi mi , birçok kişi bunu 'menfaat' olarak yorumluyor. Menfaat dendiğinde de iş biçim değiştiriyor ve insanlar bunu para alışverişi üzerine kurulu bir sistem olarak değerlendiriyor.

Bunlar yeni şeyler mi , aslında değil. Yıllardan beri böyle bir basitleştirme girişimi sağlığını yitirmeden bugünlere kadar gelmeye çalıştı.

Çünkü bu yöntemin kuralı hep böyle işler.

Kendisine leke atılan kağıt var olduğu müddetçe o lekeler var olmak için çaba sarfetmeye devam ederler. Masonluk da var olduğu müddetçe, bu girişimler onun doğal bir parçasıymış gibi onun etrafında sinek gibi dönmeye devam edecek. Çünkü suçlama programının psikolojisi budur. Ve ne kadar tutarlı oldukları, ne kadar dogru oldukları da önemli değildir. 

Hitler'in uzun zaman danışmanlığını yaptığı Goebbels de Hitler'e hep buna benzer şeyler söylerdi.

Soyleyeceklerini basit söyle derdi. Ve yalanını büyük seç.  Yalan ne kadar büyük olursa , insanların onun yalan olduğunu anlaması o kadar güç olur. (Örn. Masonlukta keçi kanı içilir)

Keçi kanı yalanı büyük. Tutarsa ömrü en az yüz yıldır.

Bunların yanısıra kendine her dönem bir şeytan seçmeyi de unutma derdi Goebbels.

Masonluk da ne yazık ki, birçok dönem , böyle sistemli yalan ve suçlamalara maruz kalıp öcu olarak gösterilmeye çalışılmıştır. 

Fikrimce bu da onlardan sadece biridir.

Kaldı ki benim nazarımda (bir harici olarak ) Masonluk bir "çıkar " değil;  kendini bulmak için olsa olsa bir "çıkar yol"dur.

Bu çıkar yol ise, ışığa çıkan yoldur.

« Son Düzenleme: Ekim 05, 2015, 11:34:00 öö Gönderen: İNSAN »

Ekim 05, 2015, 08:09:27 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Kendini bilen için çıkar söz konusu olamaz. Bir toplumu aydınlatma söz konusuysa ne güzel böyle dayanışmaya.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Ekim 05, 2015, 09:12:51 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Fikrimi yazmak için bu foruma üye oldum  yazdıklarımdan sonra forum dan atılabileceğimi bile düşünüyorum kanımca tabi
Zannımca Masonluk İblisin insanlara ilmi vermek için yazmış olduğu zohar ı en iyi kullanan oluşum diye nitelesem yanlış olmaz evet kitabı iblis bile yazmış olsa en çok değindiği noktalardan biri kardeşliktir bu fikirler zihnimde varolmasına rağmen mason olmak isterdim birde bu kanıya nereden vardığımı yazan kişiler elbet olacaktır fakat yazımın içinde belirttiğim gibi ZANNIMCA Birde şu tur sorularda çıka bilir şeytan neden kardeşliği ve yaradana ulaşmanın en iyi yollarını insanlara öğretsin Kabalistler ne demiş )) bildiklerinin hepsini anlatma
sonuçta bu kısa cümlede çok konun mansının hasıl olduğuna inanıyorum  Saygılarımla
« Son Düzenleme: Ekim 05, 2015, 10:13:56 ös Gönderen: ali osman »

Ekim 05, 2015, 10:26:34 ös
Yanıtla #4
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın ali osman;

Açılan başlıkla hiç alakası olmayan bir yorumu, hiç anlaşılamayan bir  Türkçeyle yazmanız  hiç de hoş olmamış. Lütfen forum düzenini bozmayınız.

Ekim 05, 2015, 10:43:13 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Sayın Da Vinci ilk önce saygılarımı sunar ve devamında yazdıklarımı defalarca okumama rağmen noktalama işaretleri haricinde bir eksikliğe rastlamadığımı söylemek isterim yazdılarım konu dahilindedir çünki başlık dahilinde yazılan konuda kardeşlik geçmektedir ve masonluk kısmen irdelenmektedir bende kardeşliğe vurgu yapıp zannımca masonluk hakkında fikrimi beyan ettim buna rağmen bir yanlışım var ise özür dilerim düzen bozdum ise Saygılarımla

Ekim 06, 2015, 12:20:43 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

"ZANNIMCA"

"Zannetmek"

Hata yapmanın, yanlış anlamanın, tutarsızlığın temelini oluşturur. Yani her türlü iletişimde olmaması gereken (negatif, olumsuz) sonuca ulaştırır.

Düşünce anlatılırken kendi fikri için "zannımca şunu anlatmak istedim" hiç olmaması gerekir.

Yazdıklarım da paylaşmaktır, yardımlaşmaktır, aydınlanmaktır.
Madem yersizlik alemi aslım
Artık bana tek bir şey düşecek
Yücelip aslıma gitmek

Ekim 06, 2015, 12:33:21 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Sayın Selim görüşünüze saygı duyuyorum fakat yorumunuz kullanılan kelimelerin anlamlarını algı farklılığı  söz konusu olunca kelimelerin anlamlarının göreceli olabileceği sonucu çıkmazmı Saygılarımla

Bu arada algı uzerine bir başlık varmıydı
« Son Düzenleme: Ekim 06, 2015, 12:52:39 ös Gönderen: ali osman »

Ekim 07, 2015, 01:56:54 öö
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Forumumuza yeni katılan Sayın ali osman adlı üyemizin yazdığı 102 kelimelik düşüncesini bir yere oturtamadım.  En azından bu 102 kelime arasına noktalama işaretleri kullansaydı biz de nerede nefes alacağımızı ve nerede duracağımızı bilirdik.

Ama bu şekliyle noktalama işaretleri kullanılmadan kendisi de , biz de nerede duracağımızı bilmiyoruz.

Öyle olması daha iyi olur fikrimce.

« Son Düzenleme: Ekim 07, 2015, 02:02:04 öö Gönderen: İNSAN »

Ekim 07, 2015, 09:30:05 öö
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Sayın İNSAN İlk öncelikli olarak saygılarımı sunar öneriniz konusunda haklı olduğunuzu söylemek isterim
Bunun haricinde cümle sonlarını belirtmem gerekirdi evet yinede cümleler uzun ve ve neredeyse her kelime bir soru barındırdığı için yine karmaşık olacak sanırım
cümle içinde işaretler kullanmak bir türlü alışamadığım kötü bir alışkanlığımdır bunu kabül ediyorum
fakat buna rağmen düşüncelerimi paylaşmam gerektiğine inandığım için yazıyorum eğerki bu sorun teşkil edecekse mümkün olduğu kadar yazmamaya çalışırım başka alternatif sunarsanız elbette uygularım nokatalama hariç tabi )))