Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Rotaract nedir ?  (Okunma sayısı 28633 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 26, 2013, 04:06:12 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Rotaract nedir ?

Rotaract, üyelerinin şahsi gelişmelerinde kendilerine yardım edecek bilgi ve becerilerini arttırmak, toplumlarının fiziksel ve sosyal gereksinimlerine hitap etmek ve dostluk ve hizmet çerçevesinde dünyadaki bütün insanlar arasında daha iyi ilişkiler kurmak için genç kız ve erkeklere fırsat veren ve Rotary kulüpleri tarafından desteklenen kulüplerdir. Rotaract kulüplerinde toplumsal, uluslararası ve mesleki gelişime yönelik hizmetlerin geliştirilmesi bireysel ve takım çalışmaları yoluyla teşvik edilirken gençlerin kişisel ve liderlik konularında gelişimleri sağlanır. Rotaract üyeleri başka insanların hayat şartlarını iyileştirmenin yanı sıra, benzer hedef ve idealleri paylaşan kişilerle uzun yıllar sürecek sağlam dostluk bağları kurarak kendi hayatlarına da değerli bir katkı yaparlar. Rotaract’ın evrensel sloganı “Hizmet Yoluyla Dostluk” dur.

Rotary ile Rotaract arasındaki ilişki nedir ?

Rotaract Programı 18-30 arasındaki gençleri (Bende bunlardan biriyim) bir üst sorunun cevabında okuyabileceğiniz gibi birçok konuda kendisini geliştirmesi amacı ile Rotary kulüplerin alt kademesi olarak kurulmuştur. Yapı olarak Lions - Leo organizasyonu ile benzerdir. (Lions ve Rotary birbirinden tamamen bağımsız organizasyonlardır) Fakat şunu belirtmek isterim. Her rotary kulübünün altında rotaract kulübü olması gibi bir zorunluluk yoktur.

Rotaract Kulüplerinin Yasal Sorumluluğu varmı ?

Ülkemizdeki bütün sivil toplum kuruluşları faaliyet gösterebilmesi için (Bağış toplama, aktivite düzenleme) resmi olarak dernekler masasına bağlı olması ve dernekler kanunu uyarınca dernek kurması gerekmektedir. Ülkemizdeki bütün rotary kulüpleri dernekler masasına üye olan resmi birer dernek - sivil toplum kuruluşudur. Peki Rotaract kulüpleri resmi olarak dernek mi ? Hem evet hem hayır. Şöyle özetleyeyim. Yaş aralığı olarak 18-30 olan bir kısıtlılık mevcuttur. Bir dernek yönetmekte çok ciddi sorumluluk gerektirir. Resmi defterlerin yine resmi bir muhasebeci tarafından tutulması. Belli bir düzenle devlete rapor verme vs.. kısacası resmi bir şirket yönetmekten pekte farklı bir şey değildir. Yapılan her hata ne yazıkki idari ceza olarak geri dönmektedir. Yaş kitlesinin genç olması ve bu tarz konularda vakıf olmaması sebebiyle genelde rotaract kulüpleri bağlı bulunduğu rotary kulüplerinin alt faaliyet kolu olarak hareket etmektedirler. Ama yinede kendi başına dernek olan rotaract kulüplerimiz mevcuttur.

Bir rotaract istediği zaman bağlı bulunduğu rotaract kulübünden ayrılabilir mi ?

Tabiki, Eğer herhangi bir görevi varsa bunu kulüp iç tüzüğünün belirlediği devir teslim şekliyle görevini bırakarak kulüpten istifa edebilir. Yönetim kademesinde üyeliği yoksa istifa dilekçesini yönetime sunarak kulüpten ayrılabilir.

Bir rotaract 30 yaşını doldurduğunda rotaryen (Rotary Kulübü Üyesi) olabilir mi?

Her rotary kulübü kendi altındaki rotaract kulübüne bir rotaryen'i temsilci olarak atar. Bu rotaryen üyeleride denetmen olarak rotaract kulübünü kontrol etmektedir. Bir rotaract üyesi 30 yaşını doldurmasına yakın rotaryen denetmen ve diğer rotaryen üyelerde olumlu olarak karşılıyorsa kişiye teklif götürülür. Kişide bunu kabul ederse bir rotaryen olarak geniş ailemizde varolmaya devam eder. Fakat tam terside olabilir. Rotary kulübü kişiyi onaylamadığı taktirde yaşı dolduğunda rotaract kulübündeki üyeliğine son verilir.

Rotaract'ın Amacı Nedir ?

- Gençlerin mesleki ve liderlik yeteneklerini geliştirmek
- Yararlı her türlü uğraşı topluma hizmet fırsatı olarak değerlendirmek ve bunun gereğini kabul etmek
- Ahlaki standartları, liderlik niteliği ve mesleki sorumluluk olarak tanımak, uygulamak ve geliştirmek
- Toplumun ve dünyanın ihtiyaçlarını, problemlerini ve fırsatlarını daha iyi öğrenmeyi ve anlamayı sağlamak
- Topluma daha iyi hizmet için bireysel ve grup çalışması olanakları sağlamak; insanlığa karşı uluslar arası iyi niyet ve anlayışı geliştirmek
- Toplumsal hizmeti yerine getirirken ırk, din, meslek farklılığı gözetmemek, din ve politikayı hizmet ideali olarak savunmamak

"Kendinden önce hizmet" Rotary'yi yıllar boyunca ayakta tutan temel ilkedir. Bir Rotaract kulübünün hizmet projeleri de, kendi ülkesindeki ve tüm dünyadaki yaşam standartlarının iyileştirilmesine yöneliktir.
Bu projeler, genellikle şiddet, uyuşturucu kullanımı, AIDS, açlık, çevre ve cehalet gibi günümüzün en önemli sorunların yöneliktir.
Her Rotaract kulübünün yılda en az iki büyük hizmet projesi gerçekleştirmesi istenir. Bu projelerden biri toplum hizmetleri alanında, diğeri ise uluslararası anlayışın gelişmesine yönelik olmalıdır ve kulüp üyelerinin tamamı ya da büyük bir çoğunluğu bu projelere katılmalıdır. Rotaract kulüplerinin gerçekleştireceği etkinliklerin kapsamı standart Rotaract Kulübü Ana Tüzüğü'nde belirtilmiştir.

Rotaract'a üye alımı nasıl yapılır ?

Öncelikli tercihimiz kendi üyelerimizin aday üye önermesidir. Tabi aday önerme önemli bir prosestir. Çünkü kişiler (kulüp iç tüzüğü uyarınca) önerdikleri aday üyenin yaptığı olumlu ve olumsuz davranışlardan aday üye oluşundan üyelik işleminin tamamlanmasından sonraki 1 yıla kadar sorumludur. Onun haricinde rotaract kulüplerinin internet sitesinden veya sosyal medya üzerinden ön başvuruda bulunabilirler. Bu koşulda ise aday üyenin sorumluluğu rotaract kulübünün yönetim kurulundadır.

Rotaract olmanın maddi olarak bir bedeli var mı?

Her sivil toplum kuruluşunda olduğu gibi bir kulüp, dernek veya dengi organizasyonların varlığını devam ettirebilmesi için gerekli masrafları vardır. Bu masraflarda karşılanması amacıyla üyelerden "aidat" adı altında bir para talep edilir. Bu her kulübe göre değişiklik gösterebilir. Kesin bir rakam vermek mümkün değildir.

Rotaract olmak kişiye maddi yada sosyal statü açısından fayda sağlar mı?

Bu sorunun cevabı ilk soruda gizli aslında. Bizim istediğimiz öncelikle kişinin kendisini geliştirirken insanlığa faydalı olmasıdır. Açıkçası bu soru bize karşı yaklaşılan en büyük ön yargılardan da birini temsil etmektedir. Bu forumdada başka yerli yada yabancı sitelerde de bazı ifadelerle karşılaştım. "Bu adam rotaryan oldu çok zenginleşti şöyle oldu böyle oldu." gibi ifadeler mesela. Bir kişi işinde başarılı olabilir, büyüyebilir hatta ülke ekonomisine yön veren bir holding'in sahibide olabilir. Ama bu kişinin kendi yeteneğidir. Bütün tarafsızlığımla şunu söyleyebilirim. Rotary kulüplerimizde holding sahiplerinden tutun, büyük kuruluşlarda söz sahibi yönetici üyelerimiz mevcuttur. Böyle büyük bir mecrada tabiki güçlü insanlarla tanışabilirsiniz onlarla iş birliği kurabilirsiniz hatta çevresindeki insanlarla evlenebilirsiniz (Çokça şahit olduğum bir durumdur.) Bunlar yaşadığımız normal hayatın parçası olan şeylerdir. Bizim insanları kişisel olarak geliştirme onları liderliğe hazırlama ile merhametli ve yardımsever insanlar yetiştirme gibi amacımız var. Bizim verdiklerimizle insanlar büyüdüyse ne mutlu bizlereki ülkemize hayırlı insanlar yetiştiriyoruz. Ama organizasyon olarak amacımız kendimizi geliştirirken insanlığa fayda sağlamaktır. Zaten aklı sadece statü ve kişisel beklentiler olan insanlarda aramızda fazla barınamazlar.

Nasıl Rotaract oldum ?

Bu organizasyon ile tanışmamın başlangıcı lions ile olmuştu. Bir aile dostumuz lions üyesiydi ve bana leo kulüpleriyle ilgilenip ilgilenemeyeceğimi sormuştu. Açıkçası pek fazla bilgi sahibi olmasamda karşımdaki kişiyi tanıdığımdan direk kabul ettim. Aday üyelikti derken zaman geçti ve bir leo oldum ve kendi kulübümde yönetim kademesinde bir çok görevde aldım. Bir çok insana elimden geldiğince yardım ettim. Fakat iş yoğunluğum ve yurtdışı seyahatlerimin artması nedeni ile üzülerekte olsa kulübümü bırakmak zorunda kaldım. Bir kaç yıl sonra bir arkadaşım bana rotaract olmam konusunda teklif götürdü. Zaten organizasyon yapısı ve işleyişe fazlasıyla vakıftım. Ricasını kırmayarak toplantılara katılmaya başladım ve bir rotaract oldum. Leo iken olduğum gibi burdada çok güzel dostluklar edindim. Şu andada çok güzel aktiviteler ile insalara fayda sağlamaya çalışıyoruz.

Bu siteye nede üye oldum?

İnternette bu tarz konularda bir çok site mevcut fakat çoğu bizi ne yazıkki kötülemeye yönelik yazılar içeriyor. Ne kadar üzülsemde bazen beni güldürebilen yorumlarla bile karşılaşabiliyorum. Hatta birini sizinle paylaşayım. Bir sitede rotary kulüpleriyle ilgili şöyle bir ibare vardı. "Bu kulüplerin amacı bizi tam olarak öğrenip sonra kademeli olarak parçalamaktır. Her semtte nerdeyse varlar o semtin herşeyini inceliyorlar zengini fakiri kim varsa bu bilgileri alıp amerikaya gönderiyorlar bunlardan kurtulmalıyız." Baya bi güldürmüştü beni bu bilgi. Yani bilmeden yazanlar o kadar çokki. Ülkemizde bir kurum var. İsmi Türkiye istatistik kurumu. Bu sitede o yazıyı yazan kişinin söylediği bilgiler üyeliğe bile gerek kalmadan ücretsiz bir şekilde paylaşılıyor ve her sene düzenli olarak inceleniyor. Buna ÖSS de barajı geçemeyen insan oranından tutunda. Sigara içen insan oranına kadar sayısız bilgi mevcut ve hem türkçe hem ingilizce olarak paylaşılıyor. Yani böle şeyler gerçekten bizi bir an için güldürsede çok üzüyor. Bizim tek amacımız bizede zamanında yardım edilip yol gösterildiği gibi bizde elimizden geldiğince bunu yapmaya çalışıyoruz. Bu siteye neden üye olduğuma gelincede, bu site gerek içindeki bilgiler gerek tarafsızlığı ve gerek üye dengesiyle türkçe kaynak olarak eşsiz bir değere sahip bende bu sitede elimden geldiğince insanları bilgilendirmek amacıyla üye olmak istedim.

Sitenin sağ üst köşesinde yazdığı gibi "Masonluk, Masonlardan öğrenilmelidir". Rotary, Rotaract, Lions ve Leo da yine kendi içindeki insanlardan öğrenilmelidir. Elimden geldiğince zamanım yettiğince bilgilerim ışığında sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

Saygılarımla,

Proxima
« Son Düzenleme: Nisan 26, 2013, 06:28:10 ös Gönderen: Arais »
Concordia Res Parvae Crescunt

Nisan 26, 2013, 06:51:27 ös
Yanıtla #1

Paylaşımınız için teşekkürler. Rotaract'ın somut olarak sağlamış olduğu faydalardan örnekler verebilir misiniz?
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana

Nisan 28, 2013, 10:36:08 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Felix Steiner

Geç cevabım için kusura bakmayın yoğunluğum nedeniyle bir kaç gün siteye bakamadım. Bunu ben söylersem somut bir delil olmayacaktır. O yüzden sizden yazacağım metodlarla yine sizin bakmanızı rica edeceğim.

http://www.google.com.tr/ internet sitesine girdikten sonra arada boşluk bırakarak 2 kelime yazın rotaract belediye

Yaklaşık 491.000 sonuçta neler yaptığımızı fazlasıyla bulacağınıza inanıyorum. Benim gördüğüm sonuçlardan biri mesela

http://www.bilgivebelge.com/konak-belediyesi-ve-alsancak-rotaract-kulubu-gezici-kutuphane-projesini-yasama-gecirdi/

Arama motorları benzer şekillerde kullandığınız takdirde çok rahat sonuçlara ulaşabileceksiniz.

Onun haricinde

http://www.rotary2420.org/ ve http://www.rotaract2440.org/ adreslerindende güncel olarak yaptığımız etkinlikleri takip edebilirsiniz.

Forumda ön yargılı gerek üyeler gerek ziyaretçileri bu düşüncelerinden arındırmak adına mümkün mertebe linkler resimler vs.. koymaya çalışacağım.

Ayrıca kafanıza takılan başka soruları PM yerine buradan yazdığınız takdirde konuya yeteri kadar vakıf üyelerimiz size fazlasıyla yardımcı olacaklarına inanıyorum. Sn. Felix Steiner bunu size değil bu mesajı okuyacak herkes için söylüyorum. Lütfen kişisel olarak algılamayınız.

Rotaract Sevgi ve Saygılarımla,
Concordia Res Parvae Crescunt

Temmuz 17, 2014, 01:15:00 ös
Yanıtla #3
  • Yeni Katilimci
  • *

Öncelikle Rotaract'ın ne olduğuna değinmeden önce, kafalarda soru işaretleri bırakan asıl sorunun cevabını vermek istiyorum. ''Rotary'' bir mason kuruluşu değildir. Rotaract, Rotary'nin gençlik platformudur. Rotar-act olarak ayırdığımızda, orada yazan ''act'' action kelimesinin bir kısaltmasıdır. Rotaract, kişilerin birbirleriyle ortak bir amaca hizmet etmesi için var olmuştur. Her sene değişen motto'ya sahiptir. İnsan değer ve yargılarını ön planda tutan Rotaract, kişilerin gelişimleri ve liderliklerinde önderlik eder. Kişilerin sosyal yaşamında, toplumun değer yargılarını, birey yahut herhangi bir topluluğu hedef almadan, her türlü yararlı etkinliklerin yapıldığı topluluktur. Yapılmış olan aktivitelerden birkaç örnek vermek istiyorum. Örneğin; okul duvarlarının boyanması, çeşitli konserler ve bu konserlerden elde edilen bağışın ihtiyaç sahibi kurumlara bağışlanması ve unutulmaz ocakbaşları gibi aktiviteleri örnek gösterebiliriz. Bu yıl başlatılan, Rotaract 2440. bölge federasyonunu'nun Shelterboxtan yola çıkarak 2013-2014 hizmet döneminde temelini attığı ''Afet Barınak Paketi'' de etkinliklerin en büyük parçasıdır. 2014-2015 rotaract mottosu ise Light up Rotary olmuştur. Yani, Rotary'ı ışıldatın. Kafasında bu konuya ilişkin soru işareti olan arkadaşım olursa çekinmeden sorabilirler.
« Son Düzenleme: Temmuz 17, 2014, 01:18:23 ös Gönderen: ayilmaz92 »
Abysus abyssum invocat

Şubat 28, 2015, 09:23:50 öö
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın proxima ve ayilmaz92 yazılarıyla beni bilgilendirdikleri için çok teşekkür ederim.Peki biz gençler için ne gibi uygulamalar yapıyorsunuz örneğin ben iktisat öğrencisiyim Biz öğrenciler için ne gibi uygulamalar yapıyorsunuz?
Güneş ışınları neyse kara toprak için gerçek aydınlanmada odur bu dünyada Doğanlara...

Mart 29, 2015, 07:39:08 ös
Yanıtla #5
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın ARARAT öncelikle rica ederim, biraz olsun faydalı olabildiysem ne mutlu bana.Sorunun cevabına gelecek olursak; Rotaract'ın çalışma alanı aslına bakarsan çok geniş yelpazededir. Yani öncelik tabi ki sosyal yardımlaşma, topluma hizmet ve faydacı olabilme bilincidir. Bunları kişiliğine yer etmiş bir birey, toplumsal olaylar karşısında yaratıcı ve  farklı projeler üretebilmektedir. Her üye kişi, kendi alanında faydalı olmaya çalışmaktadır. Örneğin: Sen iktisat okuyorsun ve mali konularda bilinçlendirme kampanyası oluşturabilmek adına bu projeyi kulübüne sunarsın. Eğer projen Rotaract'ta 4'lü Öz denetim diye bir ana kural var. Projen o 4'lü öz denetime uyuyorsa kısaca, tüm toplumu ilgilendiren yararlı bir projeyse bu şekilde proje sunabiliyorsun. Herkes, bölümüne ilişkin güzel projeler sunabiliyor. Fakat dediğim gibi, ilgililerin hepsi için adil ve faydalı olmalıdır. Bu şekilde uygulamalar yapılıyor.

saygılarımla..
Abysus abyssum invocat

Mart 30, 2015, 04:50:59 öö
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Sayın ARARAT öncelikle rica ederim, biraz olsun faydalı olabildiysem ne mutlu bana.Sorunun cevabına gelecek olursak; Rotaract'ın çalışma alanı aslına bakarsan çok geniş yelpazededir. Yani öncelik tabi ki sosyal yardımlaşma, topluma hizmet ve faydacı olabilme bilincidir. Bunları kişiliğine yer etmiş bir birey, toplumsal olaylar karşısında yaratıcı ve  farklı projeler üretebilmektedir. Her üye kişi, kendi alanında faydalı olmaya çalışmaktadır. Örneğin: Sen iktisat okuyorsun ve mali konularda bilinçlendirme kampanyası oluşturabilmek adına bu projeyi kulübüne sunarsın. Eğer projen Rotaract'ta 4'lü Öz denetim diye bir ana kural var. Projen o 4'lü öz denetime uyuyorsa kısaca, tüm toplumu ilgilendiren yararlı bir projeyse bu şekilde proje sunabiliyorsun. Herkes, bölümüne ilişkin güzel projeler sunabiliyor. Fakat dediğim gibi, ilgililerin hepsi için adil ve faydalı olmalıdır. Bu şekilde uygulamalar yapılıyor.

saygılarımla..

Sayın aylmaz92 ,

Detaylı açıklamalarınız için teşekkür ederim. Hayvanlar için bir yardım destek platformu mevcut mu yoksa tüm projeler insanlara dair mi ?

Teşekkürler

Mart 31, 2015, 01:43:44 öö
Yanıtla #7
  • Yeni Katilimci
  • *

saygılarımla..

Sayın aylmaz92 ,

Detaylı açıklamalarınız için teşekkür ederim. Hayvanlar için bir yardım destek platformu mevcut mu yoksa tüm projeler insanlara dair mi ?

Teşekkürler

Rica ederim, Sayın ailurophilia öncelikle projeler çok kapsamlı olup, kimsesiz ve barınakta yaşamını idame ettirmek zorunda olan hayvanlara yönelik projeler de yapılmaktadır.
Abysus abyssum invocat

Mart 31, 2015, 09:19:31 öö
Yanıtla #8
  • Yeni Katilimci
  • *

Rotaract 'rotary' ve 'action' kelimelerinin birleşmesi ile oluşmaktadır. Bu kuruluş yaşı 18 ile 30 arasında olan genç kız ve erkeklerin toplumda sorumlu birer vatandaş olmaları ve  liderlik potansiyeline sahip kişilik kazanmaları için kurulmuştur.

1960ların başında Rotary Kulüpleri, Toplum Hizmetleri projesi olarak üniversite gençlik grupları kurmaya başladı. 1967-1968 döneminde Uluslar arası Rotary (UR) başkanı Luther Hodges ve UR yönetimi bu aktivitenin uluslar arası bir boyut kazanmasını uygun gördü ve Rotaract, 1968’de Rotary kulüpleri için resmi bir program oldu. 13 Mart 1968’de ilk Rotaract Kulübü olan Charlotte Rotaract Kulübü, North Carolina/ABD’de kuruldu.

1968’den bu yana Rotaract, 170’in üzerinde ülkede, 6400 kulüp ve sayıları 145,000’i geçen 18-30 yaş arası gencin, toplumlarının sosyal ve fiziksel ihtiyaçlarına hizmet ettiği, dostluk ve mesleki ilişkilerini ilerlettiği, uluslar arası anlayışlarını geliştirdiği güçlü bir uluslar arası kuruluş olmuştur.

ROTARACT’IN AMACI
Rotaract kulüpleri, tüm dünyada barışın ve uluslararası anlayışın gelişmesini hedefleyen evrensel çabanın bir parçasıdır. Bu çaba, toplum düzeyinde başlar ve sonu yoktur. Rotaractların Uluslararası Rotary (UR) ve Rotary Vakfı`nın bir çok olanağından yararlanabilirler. UR, Rotaract kulüplerinin gelişimi için yönetimsel destek sağlar.
Rotaract’ın amaçları şunlardır:

·         Gençlerin mesleki ve liderlik yeteneklerini geliştirmek

·         Yararlı her türlü uğraşı topluma hizmet fırsatı olarak değerlendirmek ve bunun gereğini kabul etmek

Ahlaki standartları, liderlik niteliği ve mesleki sorumluluk olarak tanımak, uygulamak ve geliştirmek
Toplumun ve dünyanın ihtiyaçlarını, problemlerini ve fırsatlarını daha iyi öğrenmeyi ve anlamayı sağlamak
Topluma daha iyi hizmet için bireysel ve grup çalışması olanakları sağlamak; insanlığa karşı uluslar arası iyi niyet ve anlayışı geliştirmek
Toplumsal hizmeti yerine getirirken ırk, din, meslek farklılığı gözetmemek, din ve politikayı hizmet ideali olarak savunmamak
"Kendinden önce hizmet" Rotary'yi yıllar boyunca ayakta tutan temel ilkedir. Bir Rotaract kulübünün hizmet projeleri de, kendi ülkesindeki ve tüm dünyadaki yaşam standartlarının iyileştirilmesine yöneliktir. Bu projeler, genellikle şiddet, uyuşturucu kullanımı, AIDS, açlık, çevre ve cehalet gibi günümüzün en önemli sorunların yöneliktir.

Her Rotaract kulübünün yılda en az iki büyük hizmet projesi gerçekleştirmesi istenir. Bu projelerden biri toplum hizmetleri alanında, diğeri ise uluslararası anlayışın gelişmesine yönelik olmalıdır ve kulüp üyelerinin tamamı ya da büyük bir çoğunluğu bu projelere katılmalıdır. Rotaract kulüplerinin gerçekleştireceği etkinliklerin kapsamı standart Rotaract Kulübü Ana Tüzüğü'nde belirtilmiştir.

ROTARACT KULÜBÜ NE YAPAR
Rotaract kulüpleri, her şeyden önce kulüp üyelerinin ilgilerine bağlı olarak, proje ve etkinlikler organize eder. Bununla birlikte, Rotaract programı içinde, her kulübün değişen derecelerde üstlendiği üç etkinlik türü bulunur; mesleki gelişim, profesyonel gelişim ve hizmet projeleri. Bu üç alan birlikte, dengeli bir kulüp programı oluştururken, her Rotaraktörün kişisel gelişimi için önemli deneyimler ve olanaklar sağlar.

Mesleki Gelişim
Kulübün mesleki gelişim çalışmaları üyelerin toplumlarındaki çalışma ortamı ve iş olanakları anlayışlarını genişletmelidir. Bu çalışmalar, toplumun ekonomik gelişiminde Rotaraktörün rolüne önem vermeli ve hizmet faaliyetlerinin yardımıyla geliştirilen yeteneklerin, işyerindeki sorunların çözümüne nasıl yardımcı olabileceğini göstermelidir. Her Rotaract kulübü, aşağıdaki gibi etkinlikler aracılığı ile üyelerine mesleki gelişim olanakları sağlamalıdır:
·         Mesleki forumlar
·         İş teknolojisi güncellemesi
·         Yönetim ve pazarlama seminerleri
·         İş ve meslek ahlakı konulu konferanslar
·         İş kurmaya yönelik finans ve kredi seçeneklerini anlatan sunumlar
Kurucu Rotaryenler, iş dünyasına girmek, iş ve meslek konusunda zorlukları aşmak hakkında pratik tavsiyelerle bulunarak, Rotaraktörlerin mesleki gelişimlerini arttırabilirler. Ayrıca kulübün mesleki gelişim projelerini, Rotary- Rotaract ortak projesi haline getirmek Rotaraktörlerin, Rotaryenleri daha yakından tanımasını sağlayabilir.

Hizmet Projeleri
Kendinden Önce Hizmet Rotary’nin en önemli prensibidir. Rotaract kulübü hizmet projeleri, yurt içinde ve yurt dışında yaşam kalitesini yükseltmek amacı ile hazırlanır. Bu projeler genellikle şiddet, uyuşturucu kullanımı, AIDS, açlık, çevre ve cehalet gibi, günümüzün en önemli sorunlarını hedef alır. Her Rotaract kulübünün, biri toplum hizmeti amaçlı, diğeri uluslararası anlayışın gelişmesine yardımcı edici olmak üzere yılda en az iki proje tamamlaması gerekmektedir. Her bir proje, kulüp üyelerinin tamamının veya çoğunluğunun katılımı ile gerçekleşmelidir.

Profesyonel Gelişim
Bir kulübün profesyonel gelişim aktiviteleri, üyelerinin toplumlarındaki iş çevresi ve iş fırsatları anlayışlarını genişletmelidir. Bu aktiviteler, Rotaractlar`ın toplumlarının ekonomik gelişimindeki rolüne ışık tutmalıdır ve hizmet aktiviteleri boyunca gelişen yeteneklerin iş yerinde problemleri çözerken nasıl yardımcı olduğunu göstermelidir. Her Rotaract Kulübü, üyeleri için aşağıdakiler gibi profesyonel gelişim fırsatları sağlamalıdır;
·         Özel profesyonel ve meslek forumları,
·         İş teknolojisi güncellemeleri,
·         Yöneticilik ve pazarlama seminerleri,
·         İş ve profesyonel ahlak üzerine konferanslar,
·         İş başlangıçları için finans ve kredi seçenekleri üzerine sunumlar.
Sponsor Rotaryenler, iş hayatına atılma ve üstesinden gelme, meslek ve profesyonel fırsatlar üzerine pratik tavsiyelerle Rotaractların profesyonel gelişimini güçlendirebilir. Kulübün profesyonel gelişim projelerini yaparken Rotaract-Rotary ortak projeleri, Rotaractların sponsor Rotaryenlerle daha iyi tanışmalarına yardımcı olabilir.
                                                                                     [Alıntıdır]

Biz bütün ışığa sahibiz, yapmamız gereken tek şey; düşüncelerimizi pratiğe dökmek.