Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Neler okuma(ma)lıyız?  (Okunma sayısı 3049 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 30, 2018, 04:01:13 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Farklı başlıklar altında kitap önerileri görüyorum ama henüz üye olarak kabul edilmemişken bir soru-cevap sitesinde mason olduğunu söyleyen birinin "ışığı arayanlar ne okumalı?" sorusuna verdiği cevap aklımı kurcalamaya devam ediyor.
Bu soru-cevap dizisini göstermeyi dilerdim ancak yeniden bulamadım ne yazık ki.
Cevap veren kişi haricilerin Morals and Dogma da dahil olmak üzere önerilen kitapları okumalarına karşı çıkıyor, okunduğu takdirde yeterli düzeyde bilgili olmayan kişilerin yanlış fikirler edinebileceği, en iyi ihtimalle hiçbir şey anlamayacaklarını, okuyabilecekleri en iyi kitabın "freemasons for dummies" olduğunu söylüyordu.
Bu konudaki görüşleriniz/bilgilerinizle bana yardımcı olabilir misiniz?
Saygılarımla.

(Konuyu yanlış başlık altında açmadığımı umuyorum)

Ağustos 30, 2018, 07:03:15 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Masonluk - Işığı Arayanların Hikayesi | Remzi Sanver

Hür Masonluk Hakkında 101 Soru 101 Cevap | Ahmet Şenkut

Masonlukta Sembolizma - Colin W. Dyer

Başlangıç için bu kitaplar gayet yeterli. Hatta başlangıç ve bir haricinin öğrenmesi gereken nitelikte sadece bu kitaplar bile yeterli denebilir. Sonrasında ritler, ritlerin mantığı, tarihi vb. öğrenilebilir. Bunun dışında kalan ritüeller, sembolizmanın detayına dair konular, dereceler vs. açıkçası daha çok masonları ilgilendiren konular.

Bu kitapları iktisadi işletmeden (https://www.iktisadiisletme.com) temin edebilirsiniz.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ağustos 30, 2018, 02:56:25 ös
Yanıtla #2
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Risus’un önerdiği kitaplardan ilki “Işığı Arayanların Hikayesi” masonluk hakkında fikir edinmek isteyenler için haricilerin okuyabileceği en güzel kitaplardan birisidir. İşin temelinden başlayarak masonluğun örgütlenmesine kadar değişik konular hakkında  bilgi sahibi olabilirsiniz. “Adam Olmak” kitabı da içerisinde yer alan kıssadan hisseler ve masonluğun felsefesi konusunda oldukça aydınlatıcıdır. Böylece ben de bir kitap önerisinde bulunmuş oldum;)

Sayın ebedicırak’ın belirtmiş olduğu siteyi ve yanıt veren kişiyi bilmemekle birlikte, Morals and Dogma gibi kitapların bırakın haricileri masonlara dahi ağır gelen kısımları mevcuttur.

Sevgilerimle

Ağustos 30, 2018, 03:16:48 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bana ve benimle aynı konuda bilgiye ihtiyacı olan haricilere yol gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Kitaplardan biri elimde var. Onu okumaya devam edeceğim, diğerlerini de kısa sürede edineceğim o halde.
Saygılar.

Ağustos 31, 2018, 12:53:38 öö
Yanıtla #4

Bazı şeylerin,kişilerin ve zümrelerin, sahip olduklarına değil de,zati kendilerine ihtiyaç duyulabilir; tıpkı bir çiçeği koparmak ile,sulamak arasındaki o ince ayrımın farkındalığı kadar...

Saygılar
Sen Özelsin

Ekim 23, 2018, 09:41:10 ös
Yanıtla #5

Masonluk - Işığı Arayanların Hikayesi | Remzi Sanver

Hür Masonluk Hakkında 101 Soru 101 Cevap | Ahmet Şenkut

Masonlukta Sembolizma - Colin W. Dyer

Başlangıç için bu kitaplar gayet yeterli. Hatta başlangıç ve bir haricinin öğrenmesi gereken nitelikte sadece bu kitaplar bile yeterli denebilir. Sonrasında ritler, ritlerin mantığı, tarihi vb. öğrenilebilir. Bunun dışında kalan ritüeller, sembolizmanın detayına dair konular, dereceler vs. açıkçası daha çok masonları ilgilendiren konular.

Bu kitapları iktisadi işletmeden (https://www.iktisadiisletme.com) temin edebilirsiniz.

Saygılarımla

Kaynaklar için çok teşekkürler. Hepsini alıp okuyacağım.

Sevgiler sayın Risus.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Ekim 23, 2018, 11:33:09 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben de Sayın ANARCHOSA gibi düşünüyorum. Masonlukla ilgili okuma yapılacaksa sembolizmasının falan okunmasının öncelikli değil de Masonluğun anlatıldığı kitapların okunması daha iyidir. Madem öyle bendeniz de bir dizi kitap önerisi yapayım.

Öncelikle M.Özgen Ayfer Adam Olmak,  devamında Remzi Şanver'in Işığı Arayanların Öyküsü ve M. Özgen Ayfer Masonluk Nedir,  Nasıldır? Bu üçlü oldukça doyurucu olur. ÖMBL eski Büyük Üstadlarından M. Özgen Ayfer tarafından yazılmış olan ilk sıradaki kitap mason demeden Masonluğu alegorik öyküler ve anagramlarla anlatır. HKEMBL eski Büyük Üstadlarından Remzi Şanver tarafından  yazılmış olan ikinci kitap Masonluğu kısa tarihçesi ile beraber öz olarak anlatmakta son kısımda ise Anderson Anayasasını vermektedir. M. Özgen Ayfer tarafından yazılmış olan üçüncü kitap ise Masonluğu detaylı bir biçimde anlatan ansiklopedik bir kitaptır. Okurken lütfen bu sırayı izleyin,  derim.
Nosce te Ipsum

Ekim 24, 2018, 03:56:08 ös
Yanıtla #7

Bir harici olarak gayeniz mason olmak ve bu yolda ilerlemek ise masonik hiçbir kaynağı okumayın keza araştırmayın da. Kitaplığında 4000’e yakın kitap olan bir insanın nacizane tavsiyesidir.
Sevgi ve Saygılarımla

Ekim 24, 2018, 06:32:18 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Tavsiyeler için teşekkür ederim. Kafa karışıklığımın sebebinin anlaşıldığını düşünüyorum.
Saygılarımla.

Ekim 24, 2018, 09:56:27 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

4000 kitap mı ? Vaaaav. Harika!.
      Benim hiç bir zaman bu kadar olmadı, olacağını da zannetmiyorum.
      Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"