Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kadınlar neden Mason olamaz?  (Okunma sayısı 82024 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 25, 2010, 09:49:26 ös
Yanıtla #30
  • Ziyaretçi

Bu soruya forum içerisinde pek çok yerde cevap verilmiş zaten. Tekrar tekrar okunmasında fayda görüyorum.Bir art niyet veya kadınları küçümseyen bir bakışın olmadığına inanıyorum.
http://www.masonlar.org/turkce/roportajlar/turkiskocritimasonu.html

Saygılarımla

Aralık 25, 2010, 10:21:47 ös
Yanıtla #31
  • Ziyaretçi

Sayın Ozak1977;

Belki üzerime vazife değil ama sanırım bir yanlış anlaşılma var ortada. Zira Sayın ADAM' ın, ifadelerinde aslında bir sorgu, sitem ve belki bir parça kızma, mevcut anlayışı eleştirme söz konusu. Kendisinin paylaşımlarını ilgiyle takip eden bir forum üyesi olarak nasıl bir düşünce yapısına ve yazınsal üsluba sahip olduğunu az-çok anladım. Çok değil 2 gün önceki paylaşımında kadınların mason olmasına dair düşüncelerini dile getirmişti kendisi. 23 Aralık 2010 tarihinde; "Masonluk Nedir ? / Masonluk ile ilgili Soru ve Cevaplar / Türk Masonluğu2ndaki Bölünmüşlük" başlık ve alt başlıklarından kendisinin konuyla ilgili asıl yorumuna ulaşabilir siniz ( http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=10880.msg69203#msg69203 ).

Bu vesile ile saygılarımla,

Sayın  ADAM ,

Yukarıdaki ilkel ,saygısız ve orta çağdan kalma yazının sahibi gerçekten siz misiniz ?  Eğer öyleyse sizin tedaviniz yok beyefendi ,geçmiş olsun ...

Hayatım boyunca girdiğim Fen Matematik sınavlarında hep derece elde ettim ,o çok zeki erkeklerin hepsi arkamdan nal topladı....Pek çok  erkek olan hekim arkadaşım  Genel Cerrah olmaya cesaret edemezken ,kan görünce bayılırken ,ben gecenin üçünden sabah dokuza kadar iki bıçaklama vakasını üst üste ameliyata alarak hayata döndürebilmiş bir hekimim ....

Çocuk bakmak ve yetiştirmek ,yemek yapmak ve süslenmeyi de çok hafife almışsınız...Yani size göre bu işler için zeka gerek değil ama masonluk için gerekli ...Bunu ancak bir gaf olarak kabul ediyorum. Zeki bir insan modayı da takip ederek kendine yakışanı giyebilendir...Süslenince sultana dönüşen de vardır soytarıya dönüşen de ...Yetiştirdiği çocuk hırsız olan da vardır ,öğretmen olan da...

Dedikodu konusuna gelince , tanıdığım bütün erkekler kadınlardan daha fazla dedikodu yapmaya meraklıdır :)  Ordu nun Gölköy kasabasında çalıştığım sırada gözlemlediğim buydu.Erkekler genelde kahvehanede oturup dedikodu yapıyorlardı ,kadınlar ise tarladaydılar ....Ama tarla için de pek zeka gerekli değildi değil mi ? :D:D

Aralık 14, 2012, 10:10:47 ös
Yanıtla #32
  • Orta Dereceli Uye
  • **

özgürlük ,eşitlik , kardeşlik ilkelerine inanmıyor veya içinize sindiremiyorsanız kadınların masonluğu konusunda her türlü olumsuz görüşü bildirebilirsiniz fakat değerleriniz boş inançlardan değil de insaniyet odaklı yukarıdaki ilkeler ve benzerlerinden oluşuyorsa kadın masonları kendinizden ayrı görmemeniz gerekir.İngilteredeki bazı tutucu kılıklı arkadaşların budala bir ateist mason olamaz, bir kadın mason olamaz ,bir sakat mason olamaz  diye ahkam kesmesinden çok daha önce varolan ezoterik yapılar küresel emperyalizmin tacının ezoterizmin bir kolunun bir kanadını nasıl da ablukası içinde tuttuğunun somut bir göstergesidir.Fransız çıkışlı ulusalcı gelişimsel yaklaşım ,herşeyi aman ben elimde tutıyim' cı anglikan  yaklaşımdan ;kadın masonluğu konusunda çok daha samimi,ilerici ve gerçekçidir (bence).
Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere

Aralık 14, 2012, 11:56:49 ös
Yanıtla #33
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. tcorbaci,

Gonderdiginiz iletiyle katilmadigimi belirtmek istiyorum, ancak sonuna o parantez icinde koydugunuz "bence" benim icin cok degerli. Dilerim herkes o veya bu sekilde "bu boyledir" demekten ziyade subjektif konulardaki fikirlerini parantez icindeki bencelerle suslesin.

En icten sevgi ve saygilarimla
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Aralık 15, 2012, 01:36:22 öö
Yanıtla #34
  • Ziyaretçi

Ortaçağdan kalma bir geleneği, aydınlığı benimsemiş bir dernek neden sürdürür ki? Kadınlar niçin Mason olamasın? Niçin bir kadın, kendine yakın hissediyorsa, bu felsefeye dahil olamasın.....Çok anlamlı gelmiyor bana açıkcası...

Aralık 17, 2012, 05:12:46 ös
Yanıtla #35
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bence bu konuda yanlış düşünüler söz konusu.

Bu bağlamda özelikle İngilizler (İngiliz masonlar) kusurlanıyor ya da suçlanıyor.

Bu haksızlık.

Önce İngilizlerin genel tutumunu bilmek gerek.

Bunu şöyle bir örnekle anlatayım: Çok yıllar önce bir ara profesyonel işimin gereği olarak Londra'da bulunuyordum. Görüşmelerde bulunduğum şirketin üst düzey yöneticisi beni bir akşam yemeğine götürdü. Londra'nın pek seçkin bir semtinde bir özel kulüptü beni götürmüş olduğu yer. Masonluk gibi geleneksel bir kulüp. Duvarlarını birçok eski fotoğraf ve anı eşyası süslüyordu.

Kulübün bir özelliği de salt erkeklere özgü oluşuydu.

Merak edip, biraz da yadırgayarak sordum neden böyle diye.

Çok ilginç bir yanıt aldım: "Kadınların da kendilerine özgü benzer kulüpleri var."

Dolayısıyla İngiltere'de erkeklerin masonluğu ve kadınların mason olamayışı bakımından yadırganacak bir durum yok. Ha, İngiltere'de kadın mason locaları ve örgütleri de var, o ayrı. Hatta kadın ve erkek masonların bir arada localarına üye oldukları karma mason örgütü de var; o da apayrı. Çoğunluk erkeklerde; ötekilerin pek esamisi okunmuyor.

Masonluğun dünya çapındaki nüfusunun çoğunluğuna sahip olan ABD'ndeki durum da İngiltere'dekinden pek farklı değildir sanırım. Ancak orada bir de kadınların Doğu Yıldızı (Eastern Star) adlı örgütü var ki, mason büyük localarıyla boy ölçüşebilir.

Dünyada anaerkil aile yapısını izlmekte olan bir ülke olsa, orada Masonluk da olsa, mutlaka önce kadın locaları olacak, sonra erkek. Belki erkek locaları hiç olmayacak bile.

Fransa başta olmak üzere bazı Orta Avrupa ülkeleri sanırım cinsiyet eşitliğini (dolayısıyla ayırımsızlığını) daha çok önemsiyor, daha iyi uyguluyor. Bizim ülkemizde de bu, anayasamız ve yasalarımız her ne derse desin ancak belli kentlerin kentsel kesiminin bir bölümünde geçerli; tamamında bile değil. Trakya ve Ege'nin bir bölümü dışında kırsal kesimi hiç sormayın. Belli kentlerin dışındaki kentlerde ise durum çok daha vahim.

Böyle olunca, bizim masonlarımızın büyük bölümünün de "Kadınlar mason olamaz." deyişini niçin yadırgamalı ki... Onlara göre öyle. HKEMBL En Muhterem Büyük Üstadı bu bağlamda her ne derse desin. Onlara göre kadınların Masonlukta yeri yoktur, tıpkı Anadolu'nun bazı yerlerinde kadının adının bile olmayışı gibi. İşte hepsi bu.

Bu böyle mi olmalıydı? Madem böyle olmuş böyle mi gitmeli?

İşte orası bir başka değerlendirme konusu. Olan başka, olması gereken ya da dahi iyi, doğru ve güzeli başka...

Bence masonlar, hangi örgütün üyesi olurlarsa olsun, olması gerekenin peşinde koşmalı, onun gerçekleşebilmesi için uğraşmalı.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 17, 2012, 07:20:50 ös
Yanıtla #36
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bir düşünce çeşidi bu bence,Kadın mason olmuş olmamış birçok kişi için önemli olmayabilirde bu olaya nereden baktığımız çok önemli.

Kadınlar artık nerede ise savaşa bile katılabilecek duruma geldi toplum paylaşıma oldukça açık gibi.
Masonluk iddia edildiği gibi ve benimde ikide bir belirttiğim insanın kendisini inşa etme işi ise özünde buna neden sadece erkeklerin ihtiyacı olsunki
Sn.Mason bir yazısında kimler neden mason olamaz diye açıklamıştı orada bir iki soru sordum ama cevap gelmedi.

Bu kadar lezzetli ve tatlı madem masonluk neden sadece biz erkeklere has olsunki?
Kadınların faydalanamayışının altındaki sebep için tatmin edici cevaplar kadın kutsaldır  gibi sözler olmamalıdır diye düşünüyorum.

Masonluktaki en anlamlandıramadığım cevaplarının beni tatmin etmediği konudur.

Masonlarda illa ben tatmin olup ikna olayım diye duymak istediğim şeyleri söyleyecek halleride yok hani ama en azından adil olup olmadığını eşit durup durmadığını söyleyebilirler.

Mesela çağdaşlaşmak gibi daha ilerici bir akım olmak gibi bir misyonlarıda varsa hani bu bağlamda başlanacak en iyi konu kadınlarında mason olmaları konusudur ayrımcılığın ortadan kalkması konusudur.

Her tür ayrımcılığın kötü olduğunu vurgulayan bir mason zihniyetinin bunda geri durması anlaşılamaz.

saygılarımla
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 04, 2013, 12:02:43 öö
Yanıtla #37
  • Ziyaretçi

SN ADAM;

YAZINIZI HENÜZ OKUDUM VE KASTETTİĞİNİZ KARMAŞAYI İYİ ANLADIĞIMI DÜŞÜNÜYORUM. O NEDENLE AÇIKLAMALARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.

SAYGILAR.

Bence bu konuda yanlış düşünüler söz konusu.

Bu bağlamda özelikle İngilizler (İngiliz masonlar) kusurlanıyor ya da suçlanıyor.

Bu haksızlık.

Önce İngilizlerin genel tutumunu bilmek gerek.

Bunu şöyle bir örnekle anlatayım: Çok yıllar önce bir ara profesyonel işimin gereği olarak Londra'da bulunuyordum. Görüşmelerde bulunduğum şirketin üst düzey yöneticisi beni bir akşam yemeğine götürdü. Londra'nın pek seçkin bir semtinde bir özel kulüptü beni götürmüş olduğu yer. Masonluk gibi geleneksel bir kulüp. Duvarlarını birçok eski fotoğraf ve anı eşyası süslüyordu.

Kulübün bir özelliği de salt erkeklere özgü oluşuydu.

Merak edip, biraz da yadırgayarak sordum neden böyle diye.

Çok ilginç bir yanıt aldım: "Kadınların da kendilerine özgü benzer kulüpleri var."

Dolayısıyla İngiltere'de erkeklerin masonluğu ve kadınların mason olamayışı bakımından yadırganacak bir durum yok. Ha, İngiltere'de kadın mason locaları ve örgütleri de var, o ayrı. Hatta kadın ve erkek masonların bir arada localarına üye oldukları karma mason örgütü de var; o da apayrı. Çoğunluk erkeklerde; ötekilerin pek esamisi okunmuyor.

Masonluğun dünya çapındaki nüfusunun çoğunluğuna sahip olan ABD'ndeki durum da İngiltere'dekinden pek farklı değildir sanırım. Ancak orada bir de kadınların Doğu Yıldızı (Eastern Star) adlı örgütü var ki, mason büyük localarıyla boy ölçüşebilir.

Dünyada anaerkil aile yapısını izlmekte olan bir ülke olsa, orada Masonluk da olsa, mutlaka önce kadın locaları olacak, sonra erkek. Belki erkek locaları hiç olmayacak bile.

Fransa başta olmak üzere bazı Orta Avrupa ülkeleri sanırım cinsiyet eşitliğini (dolayısıyla ayırımsızlığını) daha çok önemsiyor, daha iyi uyguluyor. Bizim ülkemizde de bu, anayasamız ve yasalarımız her ne derse desin ancak belli kentlerin kentsel kesiminin bir bölümünde geçerli; tamamında bile değil. Trakya ve Ege'nin bir bölümü dışında kırsal kesimi hiç sormayın. Belli kentlerin dışındaki kentlerde ise durum çok daha vahim.

Böyle olunca, bizim masonlarımızın büyük bölümünün de "Kadınlar mason olamaz." deyişini niçin yadırgamalı ki... Onlara göre öyle. HKEMBL En Muhterem Büyük Üstadı bu bağlamda her ne derse desin. Onlara göre kadınların Masonlukta yeri yoktur, tıpkı Anadolu'nun bazı yerlerinde kadının adının bile olmayışı gibi. İşte hepsi bu.

Bu böyle mi olmalıydı? Madem böyle olmuş böyle mi gitmeli?

İşte orası bir başka değerlendirme konusu. Olan başka, olması gereken ya da dahi iyi, doğru ve güzeli başka...

Bence masonlar, hangi örgütün üyesi olurlarsa olsun, olması gerekenin peşinde koşmalı, onun gerçekleşebilmesi için uğraşmalı.

Ocak 04, 2013, 02:29:53 öö
Yanıtla #38
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Degerli uyeler,

Daha once hatirlamiyorum kac kez yazdim bu konu hakkinda, ama zarari yok bir kez daha ayni seyi yazayim.

Bakiniz, muntazam Masonluk anlayisinda kadinlar Masonluga kabul edilmemektedirler. Bu tamamen toresel bir yaklasimdir. Operatif zamanlarda Masonlar meslegin niteligi geregi kadinlari kabul etmiyorlardi. Spekulatif Masonluk da tamamen Operatif Masonlugun temellerine dayali kurulmus bir Kardeslik cemiyeti oldugu icin operatif zamanlardan kalma bu gelenegi biz gunumuzde hala devam ettiriyoruz. Iste bu kadar basit. Yoksa kadinlarin esit gorulmedigi falan gibi bir durum yok. Fikri calismaya da gayet musaitlerdir. Fakat biz de torelerimizi ve geleneklerimizi korumaktan vazgecmeyecegiz. Bu tutumu varsin bazi cevreler gericilikle, bagnazlikla suclasinlar. Benim acimdan muhim degil, cunku bunun bagnazlik ya da gericilik oldugunu dusunmuyorum.

Sevgi ve saygilarimla

Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Ocak 04, 2013, 02:19:21 ös
Yanıtla #39
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konunun yeniden gündeme gelmesine hiç de gerek yoktu. Üzerinde yeterince tartışılmıştı. Buhdd sonra söylenecekler öncvekilerin tekrarınan iler gitmeyecektir. Nitekim Sayın Noah da belli bir masonik tutum açısından haklı olmakla birlikte öncveden söylenmişleri tekrarlamış durumdadır.

Kimilerinin tutumu öyle kimilerinin öteki türlüdür. Her ikisinin de kendine göre gerekçesi vardır.

Ancak Sayın Noah'in gerekçesi pek tutarlı değil. Çünkü Spekülatif Masonluk Operatif Masonluğun devamı değildir. Bu, 18, yüzyılın başında, o günün İngiltere'deki koşulları öylesini gerektidiği için uydurulmuş bir masaldır. Palavradır; yalandır.  Ne yazık ki sonradan bu yalanın yalanlanması gerçekleşememiştir. Bu, Hz. İsa'nın gerçek doğum yılının ve gününün kabullenilemeyişi gibi bir şeydir. Bir delinin kuyuya attığı o taşı kırk akıllı henüz çıkaramamıştır. Ancak bir gün çıkaracaktır.

Sayın Noah, çok daha tutarlı bir gerekçe belirtebilirdi. Öylesi belki daha yerine otururdu. (Örneğin ataerkil toplum geleneğine bağlılıktan, böyle bir toplum geleneğinde kadının yerinin sadece evi olduğundan söz edilebilir.)

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.