Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Atatür'e Göre Başörtüsü  (Okunma sayısı 2746 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 03, 2008, 04:28:43 öö
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yazar Özdemir Çallı'nın kaleme aldığı'yakın tarihimiz adlı kitapta büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'in 21Ocak 1923'de İzmir'de Gümrük Binasında halka yağtığı konuşmada başörtülü kadınların hayatın tüm alnlarından yer alması gerektiğini anlatıyor.Atatürk 'Dinin tavsiye ettiği örtünme hem hayata hem fazilete uygundur'diyor

TÜRK KADINI
     Kitaba göre batılı ülkelerin 'Türk kadını herşeyden mahrum bırakıldı ' suçlaması karşısında Atatürk şunları söylüyor:
   'gerçekten memleketimizin bazı yerlerinde en çok şehirlermizde giyiniş tarzımız,kılık kıyafetimiz bizim olmaktan çıkıyor.Şehirdeki kadınlarımızın giyinişlerinden iki şekil çıkıyor:Ya çok kapalı ya da çok açık.Bunun her ikiside şeriatin tavsitesi dışındadır.Bizim dinimiz kadını her iki aşırılıktan da hariç tutyor.Şeriatee uygun ötünme kadınlar için güçlük vermeyecek,kadınların toplum hayatında,iktisadi hayatta gündelik hayatta erkeklerle işbirliği etmesine engel olmayacak şekilde bulunacaktır.Bu basit şekil toplum hayatımızın ahlak ve usullerine aykırı değildir'
     Özdemir Çallı araştırmaları sırasında Atatürk'ün  İslam ve baş ötürsüne son derece olumlu baktığını gördüğünü söyledi.

Kaynak:7 ocak 2008 BUGÜN gazetesi

Gündemden düşmeyen türban konusuna değinmeden geçemeyeceğim.Şu sıralar tvlerde,gazeteler,çeşitli dergilerinin dilinden düşmeyen başörtüsü kavramında en çok ilgimi üniversite rektörlüğü yapan kişilerin biraraya gelerek  bir demeçte bulunmaları ve bu demeçte hakaret vari ve tehdit içerklli satırlara yer verilmesi...

Soru: Pekala.... kim? bunlar
Cevap: Üniversitede öğretim görevlileri...
Soru : Sorun bakalım hangi dine mensuplar
Cevap: Sosyolojik olarak Müslümanız diyecekler
Soru:Sorun bakalım neden türbana karşısınız
Cevap:Türkiye laiktir laik kalacak (222A dan yeni çıktılar olağandır):)   
Soru: Laikliğin öncüsü olarak Atatürk ün ilkelerinden çıkmıyorsunuz galiba
Cevap:Evet idol olarak gördüğümüz Atatürk'tür

hayda buyrun yakın burdan...
  pekala,pekala,pekala

Çok yakında türbanla ilgili anayasada değişiklikler olacaktır.Bu tehdit vari konuşan ve hakaretler eden rektörlerin yarın öbürgün dersine girdiği türbanlı öğrencisine acaba neler yapabilir düşünemiyorum
 Bence fakültelerin önüne ağızdan bağlanması için türbanı kontrol eden memurlardan birer tane her bir sınıfın önüne konulsun...

Sayın Çallı'nın kitabında yer tutan bu satırları çıkartıp sizinle paylaşabilmenin sevinci içinde bulundum.hatalarım olduysa affoluna...saygı vesvgilerle selamlıyorum sizleri...
Bu ülkede kimse satranç oynamayı bilmez.Bu millet kaderini zar atarak belirler.

Şubat 03, 2008, 04:33:43 öö
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Sn.kure,kitaptan haberim yoktu açıkçası,bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.

Şubat 03, 2008, 04:35:07 öö
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana
Bu ülkede kimse satranç oynamayı bilmez.Bu millet kaderini zar atarak belirler.