Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: General Pike ve Kehaneti  (Okunma sayısı 18517 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 24, 2009, 12:15:29 öö
Yanıtla #20

Vaktim oldugu bir ara tercume etmeye calisirim, ama yakin zamanda bunu yapabilecegimi sanmiyorum.
Spes mea in Deo est

Ocak 26, 2009, 01:55:48 ös
Yanıtla #21
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Durham, NC USA  diye belirtiyorlar Sayın Lux_e_Tenebris...
Dışarıdan içeri baktığında anlayamazsın;içeriden dışarı baktığında anlatamazsın.

Şubat 06, 2009, 07:42:16 ös
Yanıtla #22

Tesekkurler Sn. kagank
Spes mea in Deo est

Aralık 06, 2010, 04:32:08 ös
Yanıtla #23

Albert Pike’ın Ku Klux Klan örgütünün kurucusu ve/veya yöneticisi olduğu iddiası bence oldukça havada kalan bir iddiadır. Bu örgüt 1866 yılında Tennessee'de yerel bir örgütlenme olarak kurulmuş, diğer Güney eyaletlerinde kurulan başka yapılanmalar da aynı ismi kullanmaya başladıktan sonra, merkezi otoriteyi tesis edemedikleri için 1870’lerin başında kapanmıştır. Günümüzde bilinen haliyle tekrar faaliyete geçmesi 1915 yılında olmuştur. Yani Pike öldükten 9 sene sonra.

Konuyu açan Sn. Hyperion bir de 1871 tarihli mektuptan söz etmiş, ne olduğunu açıklarsa ona da yanıt vermeye çalışırım. 1871 yılı Pike'ın Morals and Dogma kitabını yazdığı yıldır. Ortalıkta Pike'ın yazdığından çok yazdığı söylenen mektup, kitap, alıntı ve benzerleri dolaştığı düşünülürse, bahsedilen kehanetin ne olduğunu bilmek, cevap verebilmek için öncelikli koşuldur.

Biraz eski bir başlık biliyorum, ama Foruma yeni üye olduğum için şimdi okuma şansı buldum.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Aralık 06, 2010, 08:17:11 ös
Yanıtla #24

Masonlar Albert Pike konusunda ikirciklidirler. Ne onu tam onaylarlar, ne de tamamen dışlarlar. Bana göre kendisinin güçlü demonik eğilimleri var. "Luciferian path" dediği şeyle bunu kendi de kabul ediyor zaten. Burada geçmişte de sormuştum, "luciferian path" denen şeyin ne olduğunu. Ama herhalde vakıf olamadıkları bir derecenin sırrıydı ki, hiçbir mason üye bir şey söyleyemedi. Kendi düşüncelerini bile açıklamadılar. Ondan sonra neden masonluk dşarıda kötü algılanıyor diye konuşuyorlar. Albert Pike sanırım bizim bildiğimiz anlamda bir tanrı-şeytan ikiliğinden çok, gnostik tanrı-şeytan kavramlarına inandığı için bu böyle.  Yani metafizik inanç temeli, ibrahimi dinlerdekinden tamamen farklı bir yerde. Aksi halde lucifer'a, venüs'e böyle övgü dolu sözler sarfetmesinin bir anlamı olamaz. Kehanetler konusuna da buradan bakmak gerekir.
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Aralık 07, 2010, 02:10:43 ös
Yanıtla #25

Sn. popperist,

Mesajjınız sayesinde öncelikle bir düzeltme yapma şansı buldum. Günlük zihin yorgunluğu olsa gerek, Pike'ın ölüm tarihi ile KKK'ın ikinci kuruluş tarihi arasındaki süreye 9 yıl demiştim, doğrusu 24 yıldır. Pike 2 Nisan 1891'de ölmüştür. Ayrıca KKK ilk kurulduğu zaman da Tennessee'de değil Memphis ve Washington DC'de yaşamakta idi.

Demonik eğilimlere gelirsek; üzerinde çok yazılıp çizilen kitabı Morals and Dogma'da (Ahlak ve Doktrin), sadece 4 yerde Lucifer kelimesi geçer. İlk 2'si üçüncü dereceye ait bölümde, 2'si ondokuzuncu dereceye ait bölümde. Dilerseniz bu paragrafları size gönderebilirim. Bu 4 paragrafın hiçbirisinde övgü yoktur.  Lucifer şeytan anlamında kullanılmıştır. Eğer kitabı İngilizce okursanız (ki bildiğim kadarıyla henüz Türkçe'ye çevrilmedi), kullandığı dilin çok ağır olduğu görülür. Yanlış anlaşılmalar mümkündür.

"O Lucifer, ışığı taşıyan..." diye başlayan ve en çok bilinen paragraf da aslında şeytana Lucifer ismi verilmesinin yarattığı çelişkiden bahsetmektedir.

Luciferian Path, Leo Taxil tarafından "yaratılan", zaten her yerde Taxil Hoax olarak geçen, ve bunu kurgu olduğu bizzat sahibi tarafından itiraf edilen bir sahte alıntıdan yayılmaktadır. Taxil'den sonra Abel Clarin de la Rive, sonra da Lady Queenborough (Edith Starr Miller) tarafından kullanılmıştır. Başlığında;

"Evrensel Masonluğun Hakim Büyük Amiri Albert Pike’ın 23 Konfedere Yüksek Şura’ya Verdiği Talimatlar, 14 Temmuz 1889" ibaresi vardır.

Evrensel Masonluğun Büyük Hakim Amiri diye bir makam yoktur.
23 tane Konfedere Yüksek Şura yoktur, ve tabiyatıyla böyle bir toplantı da yoktur.
Bunun uydurma olduğunu Leo Taxil 19 Nisan 1897'de Paris Geographical Hall'da itiraf etmiştir.

Amacım Pike'ı savunmak değildir. Buna gerek de yoktur. Pike sadece bir Masondur ve görüşleri sadece kendisini bağlar. Hayatı boyunca hiçbir Büyük Loca'da Büyük Üstat olmamıştır. Yani Masonluk adına konuşabilecek birisi değildir. Benim bunları anlatmaktaki amacım, Pike ismi üzerinde yaratılan bir yalandan hareketle Masonluğa yapılan ithamlara kendimce cevap verebilmektir.

Pike bütün hayatı boyunca çok inançlı bir Trinitarian Hristiyan olarak yaşamıştır. Şeytana inandığı/taptığı şeklindeki iddiaların tamamının Taxil'den sonra oluşturulduğuna dikkaitinizi çekerim.

Son olarak, Lucifer/şeytan inancının vakıf olunmayan derecelerde verilen, Pike tarafından da bilinen bir sır olduğu iddiası. Morals and Dogma 1-32 dereceler arası bilgileri verir. 32. dereceye kadar yazan ve Satanizmi veya benzeri birşeyi savunan Pike, herhalde bunu kitabının bir yerlerinde dile getirirdi...

Umarım yazdıklarım ikircikten arınmıştır. Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Aralık 11, 2010, 03:30:48 öö
Yanıtla #26

Evet şimdi ben de e book olarak alıntıya baktığımda Albert Pike'ı yanlış anladığımı farkettim.

"Lucifer, the Son of the Morning! Is it he who bears the Light, and with its splendors intolerable blinds feeble, sensual, or selfish Souls? Doubt it not!"

Burada bir kinaye var sanırım, "Lucifer mi ışık getirici? bu mu zayıf ve bencil ruhları aydınlatıyor? hiç şüpheniz olmasın (yok daha neler)" gibi, aslında lucifer'i yücelten değil, ona atfedilen gnostik kurtarıcılığı tiye alan bir anlamı var bu cümlenin.
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Aralık 11, 2010, 03:09:54 ös
Yanıtla #27
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Lucifer , "morning star-sabah yıldızı" yani Venüs , Babil kralına atfedilen bir metafordur...Işık getiren anlamındadır ki dünyamızdan Venüs'ü  görebildiğimiz zaman güneşin ışıkları bize ulaşıyordur..

Ocak 17, 2012, 11:58:22 ös
Yanıtla #28
  • Orta Dereceli Uye
  • **

selamlar, Albert PİKE ile ilgili çok şaşırtıcı şeyler okudum internette özellıkle aç olarak öldugu  konusu benı çok şaşırtmıştır bu konuda bilgisi olan varmı. Saygılar
Ey ateş! İbrahim’e karşı serin ve selamet ol ..

Aralık 23, 2016, 09:46:48 öö
Yanıtla #29
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Konunun yeniden incelenmesi yeni katkıların sağlanması için mesaj bırakarak canlandırıyorum.

Üyelerin katılımlarını merakla beklemekteyim.

Sevgiler.
Dünya üstündeki en üstün yaşam formu olduğumuza ama yine de sözcüklere sığmayacak kadar mutsuz olduğumuza,çünkü başka hiçbir hayvanın bilmediği şeyi,ölmek zorunda olduğumuzu bildiğimize dair bir ironi