Masonlar.org - Harici Forumu

Mason ve Masonluk Nedir? => Masonluk ile ilgili Sorular ve Cevaplar => Konuyu başlatan: hiramsavas - Eylül 20, 2010, 11:58:01 ös

Başlık: Özgür Masonlar Büyük Locası
Gönderen: hiramsavas - Eylül 20, 2010, 11:58:01 ös
Hür Ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası hepimizin az çok bilgiye sahip olduğu bir loca(locanın konumu vb özellikleri bakımından) Ancak Özgür Masonlar Büyük Locası hakkında böyle bir bilgi yok..Özgür Masonlar Büyük Locası hakkında daha fazla bilgiye sahip olanlarımız var ise burada bilgilendirme amaçlı birkaç konuyu ele alabilirler mi?

Sevgi Ve Saygılarımla..
Başlık: Ynt: Özgür Masonlar Büyük Locası
Gönderen: hiramsavas - Eylül 21, 2010, 01:47:11 öö
forumda bircok bilgi bulundugunu biliyorum fakat konumu bakimindan istanbulda midir ve uluslararasi platformda Mason Localari tarafindan taninmakta midir bunlari merak ediyorum.
Başlık: Ynt: Özgür Masonlar Büyük Locası
Gönderen: Mozart - Eylül 21, 2010, 02:45:15 öö
Bay hiramsavas,

Başka bir konuda açıp soru sormuşsunuz ve bu yukarıdaki sorularınız gibi her ikisini de bu internet sitesinide araştırmadığınız okumadığınız belli. Yani insan soru sorarken, yahu önce bir araştırayım der. Araştırmanız ise 2 dakikanızı almaz, yukarıda "Ara" kısmı var oraya tıklayın istediğinizi araştırın. Lütfen yani, hazır cevap öğretir ama öğrendiğinizi ilerletmez, geliştirmez.
Size yol göstermek bana düşmez, bir dostunuz olarak söylediklerimi kabul ediniz. Kabul etmiyorsanızda, Siz bilirsiniz.

Sevgiyle
Başlık: Ynt: Özgür Masonlar Büyük Locası
Gönderen: hiramsavas - Eylül 21, 2010, 01:49:15 ös
haklisiniz.aslinda arastirdim ancak soruma yanit olan kisimlara dikkat etmemisim daha dikkatli arastirmam gerekirdi..gerekli gorulurse konu silinebilir..

Sevgi ve Saygilarimla..
Başlık: Ynt: Özgür Masonlar Büyük Locası
Gönderen: Cin Ruhi - Ekim 14, 2010, 01:59:49 ös
Ben arama yaptım. Sayın ADAM'ın ÖMBL'ına eleştirilerinin olduğu başlıklar dışında bir konu açılmamış. Bence bu konu burada tartışılabilir. Örneğin, HKEMBL ve ÖMBL temelde ayrıldığı noktalar vs.
Başlık: Ynt: Özgür Masonlar Büyük Locası
Gönderen: Cin Ruhi - Ekim 14, 2010, 02:33:50 ös
Bir de sanki nedense bu forumun mottosu olan "Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir" sloganının ÖMBL'na bir göndermeymiş gibi geliyor bana. Hani siz muntazam mason değilsiniz, masonluk bizden öğrenilmeli der gibisinden. Ama tabi bu tamamen saçma bir düşünce de olabilir. Bu mottoyu yazan kişiye sormak lazım asıl anlamını.
Başlık: Ynt: Özgür Masonlar Büyük Locası
Gönderen: abdkeskin - Ekim 14, 2010, 08:20:31 ös
Ben bu sitedeki site sahibi gibi davranan üç-beş üyeden rahatsız oluyorum. Çok bilmişlik iyi bir huy değildir, antipati oluşturur.Durmadan eleştirene kadar sorunun cevabının olduğu linki gönderirseniz daha faydalı olursunuz. Sevgiyle kalın...
Başlık: Ynt: Özgür Masonlar Büyük Locası
Gönderen: Cin Ruhi - Ekim 16, 2010, 02:45:51 ös
ÖMBL'sının açık adresini paylaşabilir misiniz?
Başlık: Ynt: Özgür Masonlar Büyük Locası
Gönderen: hiramsavas - Ekim 17, 2010, 07:52:08 ös
ÖMBL'sının açık adresini paylaşabilir misiniz?

sayın Cin Ruhi kardeşimin bu sorusunun cevabını bende çok merak ediyorum..

aslında asıl merak ettiğim,

HKMBL herşeyiyle ortada bir loca..

ÖMBL neden adres olarak bukadar gizli ve hiçbir bilgi yok.?

sevgi ve saygılarımla.
Başlık: Ynt: Özgür Masonlar Büyük Locası
Gönderen: Mustafa Kemal - Mart 10, 2011, 04:47:42 ös
Büyük Loca irtibat bilgilerinin forumda yer alması uygun görülmemektedir. Gerekli araştırma yapıldığı zaman bulunabileceklerini hatırlatmak isterim.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Özgür Masonlar Büyük Locası
Gönderen: Cin Ruhi - Mart 10, 2011, 04:58:29 ös
Bu locanın kapısını çalıpta içeri kabul edilen kişiler deneyimlerini buraya yazarsa ben de onları ziyaret etme cesaretini kendimde bulabilirim.
Başlık: Ynt: Özgür Masonlar Büyük Locası
Gönderen: Mustafa Kemal - Mart 10, 2011, 05:29:46 ös
Kapı açılmasına açılır da, "buyrun, neden gelmiştiniz" diye sorulduğu zaman, "şöyle bir bakacaktım" denmez ki!

Forumda defalarca yazıldı aslında. Bu binalar, sorulara cevap bulunabilecek yerler değildir. Kapı açıldığında karşılaşacaklarınız büyük ihtimalle, Mason olmayan görevliler olacaktır. Onlar da, neyin söylenip neyin söylenmemesi gerektiğini tam bilemedikleri için, genellikle Masonlardan daha ketum olurlar.

Binalara gidip öğrenilmek istenen şey nedir gerçekten anlamıyorum ben, kimse kusura bakmasın . Burada aldığınız cevapların hiç birisini orada alamayacaksınız. Küçük bir ihtimal, oradaki bir Mason, gel gezdireyim içeriyi der (ben buna pek ihtimal vermiyorum, ama bakarsınız olur). Görecekleriniz zaten internette fazlasıyla var.

Görmek istediğiniz bir toplantı ise, çalışmakta olan, yani toplantı halindeki bir Locaya girilmesi kesinlikle   mümkün değildir.

Hatırlatmakta fayda görüyorum. Oradaki görevlilerin önceliği içeridekilerin güvenliklerini sağlamaktır. Dışardakilerin meraklarını gidermek değil... İsrail'e ölüm diye bağıran bir meczubun silahla binaya daldığı, İsrail protestosunda konsolosluk bulamayıp Mason Locasına siyah çelenk bırakıldığı, yumurta atıldığı bir ortamda yaşıyoruz. Lütfen gerçekçi olalım.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Özgür Masonlar Büyük Locası
Gönderen: Cin Ruhi - Mart 11, 2011, 02:17:52 ös
Tamam ben de merakımı burda gidermeye çalışayım.
Başlık: Ynt: Özgür Masonlar Büyük Locası
Gönderen: Supersonics - Kasım 28, 2011, 05:20:05 ös
Merhaba,

Bu Ozgur Masonlar Buyuk Locasinin Turkiye'de bu kadar az sayida uyesi olmasinin sebebi nedir acaba?,

Tesekkur ederim...
Başlık: Ynt: Özgür Masonlar Büyük Locası
Gönderen: abezethibou - Kasım 28, 2011, 11:10:21 ös
Merhaba,

Bu Ozgur Masonlar Buyuk Locasinin Turkiye'de bu kadar az sayida uyesi olmasinin sebebi nedir acaba?,

Tesekkur ederim...

obediyans'ın meşru olmamasından dolayı
Başlık: Ynt: Özgür Masonlar Büyük Locası
Gönderen: ADAM - Kasım 29, 2011, 09:02:00 öö
Bu başlık altında bugüne dek ayrıntılı ve kayda değer bilgi içeren bir şey yazılmamış.

Benim de dikkatime değmemiş her nedense...

Sayın abezethibou sıkı bir araştırıcı. Bu konu üzerinde bir şey söylemeden önce araştırmıştır diye düşünüyorum. En azından Özgür Masonlar Büyük Locası'nın internetteki resmi sitesini ziyaret etmiş ve oradaki bilgileri incelemiştir, değil mi? (Ben o sitede yazılmış olanlara ilişkin eleştiriler yazmıştım bir zamanlar bu forumda.)

Dolayısıyla Sayın abezethibou'nun bu büyük locayı gayri meşru olarak nitelemesinin gerekçesi de bu bilgiye dayanıyordur sanırım.

Bunun üzerine bir şeyler söylenebilir ama önce bu konudaki teyit alınmalı.

Teyidin gerekçesi daha da mutlu eder bizi.


 
Başlık: Ynt: Özgür Masonlar Büyük Locası
Gönderen: abezethibou - Kasım 30, 2011, 12:01:09 öö
Hatırlarmısınız bir başlıkta demiştim ki bir dostumuz vardı mahvil üyesiydi demiştik. O başlıkta söyle demiştim o abimiz ile kitap takas ederdik hatta bir aralar bana antimasonik kitaplardan da verdi demiştim Hatırladınız mı? O antimasonik kitapların aklımda kalan isimleri Tapınakçılar Siyonistler ve Masonlar, Tapınakçıların Hazinesi gibi şeylerdi. Kitaplar bana antimasonik gelmişti çünkü antimasonikti. Veya bir masonun azından çıkmamıştı sanki.. Hangi çılgın mason tutup da kitabına öylesi bir isim koyar ki entrikalara karşı entrikalar yok dünya çevresinde dönen masonik entrikalar. Bir mason bunu kendisine diyebilir mi? Masonluk kökeninde entrika barındırır diyen biri mason olabilir mi? Olsa olsa mason locasının kapısından kovulup paraezoterik cemaat kurdum ben diyen biri olabilir.
Resmi internet sitesine birşey demiyorum zaten orada yazanları belkide zilyon kere kısa paçalı pantolon giyerken okudum. Tutupda o kurumu aman ne devasa içerik sunmuşlar bize diyerek yukarılara çıkartamam. Zaten üstat bildirgeleri de bayıcı yok dünyada iki kol var yok bilmemne. Afferin yıldızlı pekiyi bölünmeyi anladık sizin marjinal katkınız nedir demek gelmiyor mu içinizden. İki fransız bulup sohbet etmek mi? Liberal mason olduklarına bile şüphe ile bakıyorum. O entellektüellikteler mi? Bil külliyat taraflarından ortaya konulmuş mu? Az piskopatsanız külliyat takası yapan kurumlar var. Bu arkadaşların eski büyük üstatlarının külliyatlarını kitapcılarda bulmak mümkün. Onda da siyonizm nedir deniyor.
Japonların en kötüsü ikinci dünya savaşında texasta yaşandır. Ne japondur nede amerikalı.Kendisine yer yer amerikalıyım arkadaş ben der sonra da bunlar bize füze attı diye laf sokarlar. Japon oldukları günlerde ise kot pantolon giyerler. Aha işte öyle. Kot pantolon giyen japon durumu bu yer yer amerikalı oluyor.
Şöyle söyleyeyim, masonluğu ben de o denli taklit ederim ki 40 sorunun 30unda falso vermeden geçer yürürken farklı imzamı atarken bile vay anasını kim bu kudüs prensi diyebilirsiniz. Ama en azından kot pantolonlu japon değilim. Taklide luzum yok. O nedenle aaa burda kulup var karizma diyen araştırmamış kişiler üye oluyor. Takdiri olsa bir obedians tarafından külliyatı da zamanla oluşur tutup altardaki boş kağıda bakıp iç çekmezler oraya thomasın calculusunu koyarlar ne bileyim.
Başlık: Ynt: Özgür Masonlar Büyük Locası
Gönderen: ADAM - Kasım 30, 2011, 08:28:30 öö

Özgür Masonlar Büyük Locası ile bağlantılı olarak bilgilerimizi burada birbirimize aktaralım, tartışalım.

Ben bu konuda bildiklerimin tümünü aktarmadım. Gerekmedi diye. Nitekim Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası hakkında da Kadın Mason Büyük Locası hakkında da biloddiklerimin tümünü aktarmadım. Gerekmedi çünkü. Soran olursa aktarılır.

Bu başlık altında Sayın Abezethibou'nun yazdıklarını ise, kusura bakmasın, anlayamadım.

Bu arada,. adını verdiği kitapların nasıl olup da antimasonik olduğunu da anlayamadım. (Sanki başlık konusu dışı gibi ama o kitapların Özgür Masonlar Büyük Locası ile dolaylı bağlantısını kuruyor galiba Sayın Abezethibou, yazarından ileri.)

Şimdi nedir bu büyük locanın durumu, onu anlayalım.

   
Başlık: Ynt: Özgür Masonlar Büyük Locası
Gönderen: abezethibou - Kasım 30, 2011, 11:36:24 ös
Buyrunuz anlatınız sayın Adam hangi çalışmalara imza atmışlar ve bu çalışmaların meyveleri de nelermiş. Bildiğiniz ve anlatmakta imtina ile kaçındığınız ve kimsenin sormamasından ileri gelerek anlatmadığınız nedir? Bence yazdığımı anlamamanız tecahül ü  arif olmuş. Ama haklı yanlarınız var yazar çok kof okurken bayıyor. Bunu o kuruma yüklemek belki de anlamsız. Her nesil birönceki neslin önüne geçmelidir. Yeni katkılar ortaya koymalıdır.
Başlık: Ynt: Özgür Masonlar Büyük Locası
Gönderen: ADAM - Aralık 01, 2011, 08:24:11 öö

Konu dışına çıkıldığı, bireyselleşmeye yönelme olduğu ve ne denilmek istendiği bence anlaşılamadığı için bu başlığa devam etmek anlamsızlaştı.

Ben burada bırakıyorum.

Moderatörler isterse bu iletiyi silebilir.
Başlık: Ynt: Özgür Masonlar Büyük Locası
Gönderen: enelsır - Aralık 01, 2011, 09:32:21 öö
 Sayın abezethibou'nun diğer dedikleri hakkında bir şey demeyeceğim. Gerçi denecek çok şey var da fakat bunlar sayın abezethibou'un kendi düşünüleri olduğu için bir şey diyemeyeceğim. O öyle düşünüyor, öyle olduğuna inanıyor... Peki.

 Fakat şu, "yazar çok kof" değişine karşı çıkarım. Birincisi bu verilmiş onca emeğe saygısızlık olur. Bahse konu yazarın bir çok yapıtını okumuş biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki, bu yapıtlar her kesimdem insanların referans kitap olarak gösterdiği üzerinde çok çalışılmış olduğu belli ve çok güzel bir Türkçe ile yazılmış kitaplardır. Yani bence "yazar" kof falan değildir.

 Amacım yazarı ve kitaplarını savunmak ve övmek değildir. Zira bu haddim değildir ve böyle bir şeye ihtiyaç olduğunu da sanmıyorum.

 Fakat şunu eklemeden geçemem aynı yazarın bir kitabı vardır ki... İçinde bırakın Masonluğu Mason kelimesi bile geçmez. Fakat benim şimdiye kadar okuduklarım içerisinde Masonluğu en iyi anlatan yapıtlardan biridir... Sayın abezethibou sıralamasında bu kitabın ismini vermemiş. Ola ki okumamış olabilir. Okumayanlara ve sayın abezethibou'ya şiddetle tavsiye ederim: ADAM OLMAK...

 En içten sevgi ve saygılarımla.
Başlık: Ynt: Özgür Masonlar Büyük Locası
Gönderen: abezethibou - Aralık 01, 2011, 10:42:14 ös

Konu dışına çıkıldığı, bireyselleşmeye yönelme olduğu ve ne denilmek istendiği bence anlaşılamadığı için bu başlığa devam etmek anlamsızlaştı.

Ben burada bırakıyorum.

Moderatörler isterse bu iletiyi silebilir.

İlgilenmediğinizde acaip bir renkte yazmak yerine cevap yazmamak daha sarih bir yoldur. İlgilenmediğini yazmak bir cevaptır. Bu durumda biz (böyle durumlarda hep kendime biz diye hitap ederim) bunu anlayabiliz. Yazarı bu noktada konuya çekmek konuyu kişiselleştirmek bence değil zira bahsedilen yazar ilgili Buyuk Loca'nin eski Üstadı Muhteremlerindendir. Muhterem tutup da bir yazı yazdığında derecesi gereği bu yazınların Buyuk Loca'ye atfedilmesi kadar bir durum olamaz. Bu durumda Sayın Muhterem Kardeslerinize hitabımdan utanmayınız.

Yazarın dilinin iyi olmadığını ve bana birşey katmadığını iyi bilmekteyim bahsedilen 3ncü kitabı tabiiki de biliyorum ve okumuşluğum vardır. Kendisinin emek sarfetmesine pek tabi saygı duyuyorum ama az kitap okuyan bir dima için baş ucu kitabı olabilecek seviyede bulmaktayım. Buda subjektif bir tercihtir alınacak gücenecek bir nokta değildir.

Bilgilerimizi burada birbirimize aktaralım denmiş. Çok enterasan şeyler bilmiyorum bildiklerim genellikle mason dergisinde yazılanlar kadar. Dergi 3 ayda bir çıkmaktadır yazarın kitaplarından daha sarihtir huzurla okunabilir. Özet bilgile içerir Biraz yazışma bilgisi bilmek gerekiyor o kadar. Biraz da mahfiller tüzügünü bilmekteyim ki çok tuhaf şeyler yazmaz.
Başlık: Ynt: Özgür Masonlar Büyük Locası
Gönderen: enelsır - Aralık 01, 2011, 11:07:49 ös
Sayın abezethibou, bu iletiyi saygısızlığıma veya aczime yormayın lütfen. Lakin konuya sizin gibi sonradan dahil olmuş bir üye olarak, yazışmaların doğal sonucu beni bunları yazmaya sevk etti. Şimdi sizi yanıtsız bıraksam... Bana yakışmaz.

 Size cevap veremeyeceğim. Lakin yine forumumuzla ilgili başka bir işle meşgulüm ( Yakında okursunuz ve umarım çok beğenirsiniz... Yok yok! Devam eden öyküm değil ( o da devam edecek, ayrı)).

 Düşüncelerinize saygı duyuyorum... Sizi anlıyorum...

 En içten sevgi ve saygılarımla.
Başlık: Ynt: Özgür Masonlar Büyük Locası
Gönderen: hiramsavas - Aralık 17, 2011, 10:17:15 ös
burada gerçekten bir çok konuya değinilmiş istişareler yapılmış..
Ancak konuyu açan kişi olarak soruma hala net bir cevap alabilmiş değilim.
Özgür masonlar locası nerededir, işleyişi nasıldır ? HKMBL gibi yeri yurdu belli şekilde bir resmiyeti var mıdır ?
Daha sade ve net bir şekilde cevap alabilmem mümkün müdür ?

saygılarımla.
Başlık: Ynt: Özgür Masonlar Büyük Locası
Gönderen: abezethibou - Aralık 18, 2011, 02:50:49 öö
sayın hiramsavas;

Mason Mahfili Büyük Locası Beyoğlu ilçesindedir. Eskiden Tepebaşında idi. Diğer hizmet binalarını bilmiyorum. Birtek bursadakini biliyorum o da eskiden muradiyede idi şuan nilüferde sanırım. Ankarada ve antalyada da hizmet binalarının olduğunu söyleyebilirim. Ama adres doğru olmaz. Kapısı çalınsa içeriye girilmeyecek bir yerin adresi de vermek açısından iyi olmaz. Araştırırsanız adresi bulabilirsiniz. İşleyişi HKEMBLye temelde benzer. Tüm masonik örgütler hemen hemen aynı şekilde örgütlenir. Hatta temel çalışma düzeninde basit nüanslar (bizim gibi masonluğu ayrıntılı incelemeye çalışan hariciler için derin farklar gibi gözükmektedir ama uzak bir haricinin bunu algılayabilmesi kuvvet ile muhtemel değil) dışında fark olduğunu sanmam. Duyduklarım genellikle hitap ve seromoni çümlelerindeki terim farkları ile sınırlı. Organizasyon yapısındaki nüanslar genellikle kelimelerin eski kullamına yönelik gelenek ile alakalı sanırım. Şöyle ki birisinde nur-u ziya diğerinde bilimin ışığı olabiliyor. Masonluk sonrası felsefi çalışmalar da aynı yolda devam etmekte yani EKEİR üzerinde çalışan bir dernekleri de var.
KEMBL gibi yeri yurdu belirlidir. ÖMBL de yine dernekler kanununa göre çalışmakta olan bir dernektir.
Başlık: Ynt: Özgür Masonlar Büyük Locası
Gönderen: hiramsavas - Aralık 18, 2011, 04:34:34 öö
çok teşekkür ederim ilginiz ve yardımınız için. Gerekli cevapları aldım çok teşekkür ederim.
Başlık: Ynt: Özgür Masonlar Büyük Locası
Gönderen: ADAM - Aralık 18, 2011, 12:37:48 ös

Bu forumda Sayın Abezethibou ile pek geçinemiyorsak da, bu başlık altında yapmış olduğu son açıklamayı (içerdiğıi yanlışlıklara karşın) beğenmiş olduğumu söyleyebilirim.

Benim yaptığım göbi uzatmamış. Kısa ve öz yazmış.

Bu da son soruyu soran Sayın hiramsavaş için yeterli gelmiş. Aslında daha pek çok şey anlatılabilirdi. Sayın Abezethibou'nun o ufak tefek yanlışları da düzeltilebilirdi.

Bu arada Sayın hiramsavaş ve onun gibi merak edenlere bir site önerilir, istiyorlarsa bilgi edinebilmeleri için: www.mason-mahfili.org.tr (http://www.mason-mahfili.org.tr)

 
Başlık: Ynt: Özgür Masonlar Büyük Locası
Gönderen: abezethibou - Aralık 19, 2011, 12:24:38 öö
Sayın Adam geçinememek ayrı şey aynı sonuca farklı pencerelerden bakmak ayrı şey. Ben sizle aynı sonuca bakıyorum bence hep sadece benim açımdan karşıdaki bina pembe sizin açınızdan boyu 10 m .. Doğrusunu bilenler binanın pembe ve 10 metre olduğunu söyleyebilirler :)