Masonlar.org - Harici Forumu

Mason ve Masonluk Nedir? => Masonluk ile ilgili Sorular ve Cevaplar => Konuyu başlatan: MASON - Eylül 25, 2006, 02:15:43 ÖS

Başlık: Muntazam veya düzenli Masonluk ne demektir? Nasıl gayrı muntazam olunur?
Gönderen: MASON - Eylül 25, 2006, 02:15:43 ÖS
Muntazam veya düzenli Masonluk ne demektir? Nasıl gayrı muntazam olunur?

Her aklına gelen “ben Masonum” diyemez, kurduğu Loca da itibar görmez. Büyük locaların arasında devletler hukukunu andıran bir hukuk anlayışı hâkimdir. Tüm büyük localar eşit düzeydedir, hiç biri diğerine faik değildir. Kuruluşu ve icraatı ile intizam kaidelerine uyan bir ülke büyük locası, diğer ülke büyük locaları tarafından tanınabilir. Tanındığı zaman da, Büyük Elçiler için olduğu gibi, Büyük Dostluk Kefilleri karşılıklı tayin edilir.

Bir büyük locanın Dünya’nın muntazam büyük locaları tarafından muntazam kabul edilebilmesi için aşağıdaki dokuz kriterin oluşması gereklidir:

1) Kuruluşta kaynağın intizamı. Büyük locanın muntazam bir büyük loca tarafından ve kurallara uygun olarak tahsis edilmiş veya muntazam üç loca tarafından kurulmuş olması.
2) Evren’in Ulu Mimarı’na inanış mecburiyeti.
3) Kabul töreni (tekris) esnasında adayların açık Kutsal Kitaplar’ın üzerine yemin etmeleri.
4) Üyelerin tümünün erkek olmaları ve kadın locaları ile kadınları da aralarına kabul eden mikst localarla hiç bir masonik temasın bulunmaması.
5) Büyük locanın sorumluluk sahibi, özgür, kendi kendini yöneten bir cemiyet olması, kontrol ettiği locaların üzerinde tereddütsüz egemen olması ve bu egemenliği hiç bir Yüksek Şûra veya başka Masonik organizasyonla paylaşmaması.
6) Her ülkede tek bir egemen büyük locanın tanınmış olması. (Bazı özel hallerde, Prince Hall Büyük Locaları ile olduğu gibi, ancak ülkenin tanınmış muntazam Büyük Locası’nın onayı ile ikinci bir Büyük Loca tanınabilir.)
7) Hürmasonluğun üç büyük Nur’u olan Kutsal Kitaplar, Gönye ve Pergel’in çalışmalar esnasında Yemin Kürsüsü’nün üzerinde bulunmaları.
8 ) Din ve politika tartışmalarının loca içinde kesinlikle yasaklanmış olması.
9) Eski Yükümlülükler’in ilkelerine ve Masonluğun örf ve adetlerine uyulması...................

Başlık: Re: Muntazam veya düzenli Masonluk ne demektir? Nasıl gayrı muntazam olunur?
Gönderen: hernan - Şubat 01, 2008, 02:43:44 ÖS
Sayın Mason;       Özgür Büyük Masonlar Locası CLIPSAS bünyesinde faaliyet göstermektedir bildiğim kadarıyla.O zaman gelenekçi masonlar bu kuruluşuda tanımıyor yada gayrimuntazam kabul ediyor.Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim
Başlık: Re: Muntazam veya düzenli Masonluk ne demektir? Nasıl gayrı muntazam olunur?
Gönderen: sun - Şubat 01, 2008, 02:55:55 ÖS
Sn. Mason 

Mikst loca nedir ?
Başlık: Re: Muntazam veya düzenli Masonluk ne demektir? Nasıl gayrı muntazam olunur?
Gönderen: MASON - Şubat 01, 2008, 03:04:41 ÖS
Sayin hernan,

Sorunuzun cevabi oldukca basit. Evet. Haklisiniz. Hicbir gayrimuntazam dernegin ortak calisildigi (kendisini Mason yada Masonik bir kurulus olarak ilan eden) dernek , Dunya Muntazam Masonlugu tarafindan taninmaz. Bu nedenle CLIPSAS vb. derneklerde bizler tarafindan Masonik bir topluluk olarak taninmaz. Bu toplulugun gayrimuntazam edilmesinin, bayanlari ve ateistleride uye olarak kabul etmesi basta gelmek uzere bircok nedeni vardir.

Sonuc olarak, "Ozgur Mason Locasi" ismindeki dernek bir Mason dernegi olarak taninmiyorsa, onun bagli oldugunu idda ettigi diger kuruluslarda taninmayacaktir.

SaygilarimlaSayin alaaddin,

Mikst (Mixed) karisik demektir. Erkek bayan, ateist, deist, satanist... her turlu kisiden olusan ve kendilerine Mason diye kisilerin olusturdugu bir dernektir.

Saygilarimla
Başlık: Re: Muntazam veya düzenli Masonluk ne demektir? Nasıl gayrı muntazam olunur?
Gönderen: hernan - Şubat 01, 2008, 03:07:27 ÖS
teşekkürler Sayın Mason;
Başlık: Re: Muntazam veya düzenli Masonluk ne demektir? Nasıl gayrı muntazam olunur?
Gönderen: sun - Şubat 01, 2008, 03:16:40 ÖS
Teşekkürler.