Masonlar.org - Harici Forumu

Mason ve Masonluk Nedir? => Turkiye`de Masonluk => Konuyu başlatan: ADAM - Ekim 15, 2010, 04:40:23 ÖS

Başlık: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: ADAM - Ekim 15, 2010, 04:40:23 ÖS


Türkiye'de şu anda üç büyük loca var.

Her ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası, Özgür Masonlar Büyük Locası ve Kadın Mason Büyük Locası.

Bu forumun sayın üyelerinden kimisi de dahil olmak üzere, bu büyük localardan son ikisinin geçerli birer mason örgütü olmadığını ileri sürenler var. Dillerine takmış oldukları terim "Muntazam Masonluk". Yaşım elvermese, şu "muntazam" sıfatının ne olduğunu anlayabilmek için sözlük karıştırmam gerekir. Ötekilerin neden "muntazam" olaümadığına ilişkin ise doğru dürüst bir açıklama yok.   Öyle ki biraz didiklemeye girişecek olsanız, aslında kendisini "muntazam" olanrak gösteren Haür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nın aslında niçin o muntazamlığın tanımı uyanrınca muntazam sayılmaması gerektiği bile savunulabilir. Böyle bir savunma aslında biraz polemik olacaktır ama en azından bir tartışmayı açar ve öteki iki büyük locanın da varlığını, varlıklarının gerekçesini ortaya çıkarır.

Bir baüşka başlık altında forum üyelerinden Sayın Hiramsavaş Özgür Masonlar Büyük Locası'na ilişkin bilgi istedi diye dayak yemediği kaldı. Hazır söünü etmişken bari bu konuda bilgi edinmek isteyenler için ben de bir internet sitesi önereyim: www.mason-mahfili.org.tr  Çünkü anlatmaya girişsem, o sitedekilerden pek de farklı bir diyesim olmayacağı gibi, belki ben de dayak yerim; neme gerek!

Konumuz ise tüm bunların dışında: Kadın Mason Büyük Locası...

İşte bunu hiç kabullenemeyenler, kadınlara özgü bir mason örgütü olamayacağını, hele Türkiye'de bunun kesinlikle olanak dışı olduğunu söyleyenler var.

Öyle diyenler var da, güneş de balçıkla sıvanmıyor işte.

Başka yazılarımda Kadın Mason Büyük Locası'nın 1991 yıolında kurulmuş olduğunu,  yurdumuzda İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya ve Bursa'da olmak üzere toplam 13 locası ve 1000'e yakın üyesi bulunduğunu belirtmiştim sanırım. (Loca sayısı bu arada artmış da olabilir.)

Ancak bu söylem yetmiyor. Kimileri kanıt isiyor; kimileri de belge...

Şimdi ben bu forum üyelerindeki amasonlara  şöyle bir soru yöneltsem acaba yanıtı verilebilir mi? "İstanbul Aslanyatağı'nda bulunan bina kimin tarafından kime satıldı?" Bu sorunun yanıtını bilenler yanıtlamasalar bile elbette soruyu niçin sorduğumu anladı. Ötesi onlara kalmış. Bu sorunun yanıtı verilirse bir kanıt sayılır mı, onu da bilemem doğrusu. Kimileri bunun bir söylenti olduğunu ileri sürebilir.

Peki, kanıtı nasıl bulacağız?... TC iİçişleri Bakanlığı'na mı sorsak "Türkiye'de Kadın Mason Büyük Locası adlı bir dernek var mı, yok mu?" diye... Olduğunu söyleseler ne çıkar? Öyle bir dernekbulunabilir; her isteyen gidip kendi benimsediği bir ad altında bir dernek kurabilir. O ad altında bir derneğin olması gerçekten de masonik çalışmalar  yapan öyle bir büyük loca bulunduğunu kanıtlamaz.

Peki, kanıtı da bırakalım, belgeye gelelim.

Şu an elimizdeki belge bir dergi. İşte şu da derginin kapak resmi.


(http://img32.imageshack.us/img32/9323/1024k.jpg)

Bunun hiçbir anlama gelmediğini söyleyebilirsiniz. Dikkat ederseniz, aşağıya doğru iyi görünemeyen ve ayrıntısı seçilemeyen bir küçük yuvarlak var. İşte o Kadın Mason Büyük Locası'nın mührü. Keşke daha büyük olaydı. Keşke derginin adını da açık açık yazmış olsalardı.

Bir dergi yayınına bile girişmiş olan bir büyük loca hâlâ "yok"  ya da "olamaz" sayılabilir mi?

Bence Türkiye'deki Kadın Mason Büyük Locası'nı "yok" ya da "geçersiz" sayanlar, öyle yapacaklarına,yurdumuzun içinde bulunduğu ve karşı karşıya olduğu güncel sorunları anımsayarak (bunları bana saydırmayın) bu kurumun varlığından ötürü onur duysa ve AYDINLANMA ışığının toplumumuzu oluşturan katmanlara bir de bu kanaldan uzandırılabileceğini göz önünde tutsa çok daha iyi olmaz mı?Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: Genius Loci - Ekim 15, 2010, 06:35:18 ÖS
Bu tip örgütlenmeleri yok saymakla onların birer masonik teşkilat olmadıklarını söylemek aynı şey mi? Evet KMBL adıyla örgütlenmiş ve kadınların da Mason olabileceğini söyleyen ve yalnızca kadınları üye olarak kabul eden bir örgüt vardır. Buna yoktur diyemeyiz de. Bina ile ilgili soruya zaten bir cevap istenmiyor. Ama bina ile de varlık-yokluk iddiası veya düzenli-duzensiz savı nasıl ispat edilir ki?

KMBL vardır ancak bu örgüt düzenli değildir. Oradakilerin Kendilerini ne ile tanımladıkları da önemli değildir. Düzenli Masonluk tarafından tanınmaz, taninmamaktadir.

Saygılar.
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: Genius Loci - Ekim 15, 2010, 08:06:50 ÖS
Gelelim OMBL hakkında soru sorana birdayak atılması lafına... Buna alınırım. Çünkü bu gercegi yansıtmaz. Bu Forumda onlarca başlık yüzlerce mesaj bulunmaktadır OMBL hakkında hiçbirinde de kimseyedayak atılma raddesinde bir ifade yoktur. Forum Yonetimi olarak biliniyor ki Masonluktan kastımız Duzenli Masonluktur. Burada Mason olarak kabul edilen üyeler bir Duzenli Masondurlar. Dolayısıyla konulara Masonlarin -mavi, kirmizi renkli uyeler-ve aklı erdiğinde dili döndüğünce okuyup gördüğünce  site yoneticilerinin -yesil renkli- verdikleri cevaplar bu bakış acisiyladir. Ve şimdiye dek OMBL ile ilgili olarak sorulan sorulara verilen cevaplar bir dayak atılmasını kalındı eleştirisini hiç hakketmemektedir.

Spesifik olarak biramsavas tarafından açılan konuya bir üye tarafından verilen ara yapılması tavsiyesini içeren cevaptan yola çıkarak böylesi bir eleştiri -itham demeyeyim- yapılmasını doğru bulmuyorum. Kaldı ki üslup acısından zaten bana göre son derece sorunlu olan bir üye tarafından yazılanın sanki sitenin genel yapisiymis gibi yansıtılması kabul edilemez. Ayrica, ilgili mesajda da OMBL ile ilgili soru sorulması değil o soruların daha önce cevaplanmasi sebebiyle arama yapılmaması eleştirilmiş ve yine söylüyorum üslup acısından tartışılabilir bir arama yapılması tavsiyesi verilmiş.

Son olarak, sizin forumda actiginiz konularin bazilari var ki bunlar OMBL ile ilgili Allah askına hangisinde bahsettiginiz tarzda bir cevap verildi?

Bunları özel mesajla yazabilirdim Ama madem siz genele yazdınız görüşümü genelde paylaşmayı uygun gordum. Toleransla bakacaginiza eminim.

En derin saygılarım ve içten sevgi ve selamlarımla
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: Cin Ruhi - Ekim 15, 2010, 09:11:20 ÖS
  Sayın Adam Bey,

  Öncelikle bu konuyu açtığınız ve KMBL dergi kapağını paylaştığınız için teşekkür ederim. Ben de ÖMBL konusuna mesaj yazıp o konunun hiç de gereksiz olmadığını söylemiştim. Zaten forum bunun içindir. Spesifik konular açılır ve tartışmalar, bilgilendirmeler, paylaşımlar yapılır. Ayrıca forum kullanıcılarının çoğu konuya "Bu zaten konuşulmuştu" diyip işin içinden çıkmak yerine 2 satır yazı eklemelerinde bir sakınca görmüyorum. Ben burdan başka bir çok forumda daha yazıyorum ve herhangi bir konuyla alakalı önceden yazılmış sayfalarca yazı olunca hepsini okumak bir hayli zor olabiliyor. Onun yerine o tartışmaların içinde olan kişinin kısa bir özeti konuyu sıcak olarak takip etmek isteyen okurları çok memnun edecektir. Tabi bunu hiç birşey araştırmayıp konulara abuk sabuk yazılar gönderen kullanıcıları savunmak için söylemiyorum ama ekşi sözlükteki gibi her gördüğü yerde "bu konu ankettir" tespitini yapan yazarlara benzettiğim forum yazarlarını da pek tasvip etmiyorum.

  Ben her ne kadar muntazam değil olarak tanımlansalar da alternatif masonik faaliyetleri çok faydalı buluyorum çünkü bu olaya farklı açılardan yaklaşıyorlar. Tabi bunları söylerken şu ana kadar bu konularla ilgili yaptığım araştırmalara dayanarak söylüyorum. Yoksa tabiki burda bahsettiğimiz diğer localardan masonlar olsa da konuyu birinci ağızdan dinlesek. Bir de belirtmek isterim www.mason-mahfili.org.tr adresi google aramalarında mason vb. kelimeleri arattığınızda çıkan bir site değil. Sanıyorum özellikle öyle ayarlanmış. Sitenin adını bile girseniz aramalarda çıkmıyor. Burdan ayrıca bu forumu takip edenler varsa KMBL'nın da bir web sitesi açmalarını ve kendileri ifade etmelerini tavsiye ediyorum.

  Saygılar, Sevgiler..
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: ADAM - Ekim 16, 2010, 10:38:54 ÖÖ

Anlaşıldı... Tartışacağız. Hem tartışma hayli sert olacak.

Konuyu Sayın Hiramsavaş'a doğrudan söylenmiş sözün dışında tutacağım.  İşin o yönünün zaten doğru dürüst bir yanı yok. Elbette bir üyeye forumda iyice bir arama yaparsa ilgilendiği konuyu bulabileceği söylenebilir ama bunu deyişin de nezih olan bir tarzı vardır.

Tartışmaya gelelim... Sayın SkullG'nin diyeceklerimi toleransla karşılayacağına eminim. Ancak başkaları da aynı toleransı gösterebilir mi, orasını bilemem.

KMBL düzenli bir mason örgütüdür. Masonluğun evrensel örgütlenme kurallarına uygun bir tarzda oluşturulmuş ve aynı niteliği koruyarak Türkiye'de 19 yıldan beri çalışmaktadır.

Başka ülkelerde de KMBL gibi düzenli kadın mason örgütleri vardır. Dahası kadınların ve erkeklerin birlikte üye oldukları düzenli karma örgütler de vardır.

Onlara düzensiz (pardon, düzensiz değil gayri muntazam) diyenler, masonik düzenin nasıl olması gerektiğini kendilerine göre tanımlamakta, bunu evrensellikten uzaklaştırarak sınıfsallaştırmakta, ayrıca uluslaraarası boyutta bir politik-ekonomik eğiilimle de kullanmaktadırlar. Ne yazık ki, kimileri de Masonlukta düzenin asıl öğesi olan özgür ve bağmsızlıklarını koruyamamakta, o politik ve ekonomik bakımdan baskı yapanlara kendilerini uydu etmekte, hatta onların ilkelerini onlardan daha coşkulu bir tarzda savunmaktadırlar.

Bana göre Masonlukta asıl düzensiz örgütler, Masonluğun amaç ve ilkelerine daha baştanuyumsuz davranarak Masonluğa kabul edecekleri üyeler arasında ayırımcılık gütmekte olanlardır. Cinsiyet ayırımcılığı da bunlardan biridir. Kimi mason örgütleri çoktan çağ dışı klmış olan ataerkil toplum düzenini Masonluğun kendi bünyesi içinde koruma çabasını sürdürmekten kendilerini alamamaktadır.   Bu da onlara kadınlara karşı erkeksi bireysel üstünlük tutkusunu (bu bir bakıma da aşağılık duygusudur) doyuma ulaştırma olanağı vermektedir.

Öte yandan, elbette bir mason örgütü bir diğerini kendine göre düzensiz sayma yetkisini korur ve böyle saydığı için de o örgütle masonca ilişkiler kurmaz. Ancak bir mason örgütü çıkar da kendisiyle aynı evrensel amaç doğrultusunda çalışmakta olan bir başka mason örgütünü âdeta suçlar ve küçültürcesine (bu bağlamda "klandesten" terimi de kullanılmıştır) düzensiz olduğunu belirtecek olursa, bu ayıptır. Bunun gerekçesinin ne olduğu da bellidir  ama ben işi bir de oraya götürmek istemem.

Bence bizim için şu sorunun yanıtı önemli olmalıdır: Türkiye'de Masonluğun varlığının yararlı olduğuna inanıyorsak, bir de kadın mason örgütünün bulunması yararlı mı zararlı mıdır?

 

Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: Universal - Ekim 16, 2010, 11:15:10 ÖÖ
Bir baüşka başlık altında forum üyelerinden Sayın Hiramsavaş Özgür Masonlar Büyük Locası'na ilişkin bilgi istedi diye dayak yemediği kaldı. Hazır söünü etmişken bari bu konuda bilgi edinmek isteyenler için ben de bir internet sitesi önereyim: www.mason-mahfili.org.tr  Çünkü anlatmaya girişsem, o sitedekilerden pek de farklı bir diyesim olmayacağı gibi, belki ben de dayak yerim; neme gerek!

Bu satırları bu forumu ve yöneticisi olan kardeşlerimi tanımayan birisi olarak okusam. Eyvah adama ne yapmışlar bu Hür Masonlar diye evhama kapılırdım emin olun.

Öncelikle Sayın hiramsavas "dayak yemiş" mi? Ona bakmamız lazım sanırım. Bu konuda forum üyelerimizden Sn. Mozart kendisine cevap vermiş. Öncelikle ben cevabı kopyalayayım;

"
Bay hiramsavas,

Başka bir konuda açıp soru sormuşsunuz ve bu yukarıdaki sorularınız gibi her ikisini de bu internet sitesinide araştırmadığınız okumadığınız belli. Yani insan soru sorarken, yahu önce bir araştırayım der. Araştırmanız ise 2 dakikanızı almaz, yukarıda "Ara" kısmı var oraya tıklayın istediğinizi araştırın. Lütfen yani, hazır cevap öğretir ama öğrendiğinizi ilerletmez, geliştirmez.
Size yol göstermek bana düşmez, bir dostunuz olarak söylediklerimi kabul ediniz. Kabul etmiyorsanızda, Siz bilirsiniz.

Sevgiyle
"

Şimdi; Sn Mozart site yönetiminde mi? Değil

Sn Mozart' ın mesajı ÖMBL' a ilişkin bilgi istemekle ilgili herhangi bir menfi eleştiri içeriyor mu? Hayır. Bilakis aramaya teşvik eden bir mesaj.

Kaldı ki Sn. Mozart' ın eleştirisi hangi cümle ile bitiyor? "Size yol göstermek bana düşmez, bir dostunuz olarak söylediklerimi kabul ediniz. Kabul etmiyorsanızda, Siz bilirsiniz."

Keşke dayak yenilecekse ben böyle bir dayağı her gün yesem. Sanırım Sn. Adam "Kabul etmiyorsunuzda" ki "-da" ekinin dahi anlamında olmasına rağmen ayrı yazılmamasını dayaktan saydı...?

Bu forumun standartlarına ve nezaketine çoğu üyeden fazla aşina olan Sn. ADAM ' ın bu yaklaşımını açıkçası çok yakışıksız buldum. Zira yaptığı sitemizin devamlı ve katılımcı üyelerinden olan ancak Mason ya da forum yöneticisi olmayan bir üyenin üzerinden ad homineme girişmek.

Açıkçası bir Mason olarak 'Ad hominem'  e dayalı ûslubun her türlüsünü gördüm sanıyordum. Böylesini de görmek varmış. Sn. ADAM' ın da canı sağolsun.

Masonluk hemşireleri de içeren fakat üyeleri erkeklerden oluşan bir ezoterik kardeşlik organizasyonudur. Bu organizasyonun (tüm ezoterik organizasyonlar gibi) kendine has bir geleneği ve kuralları vardır. Bu kurallar inisiasyondan itibaren bireyde ve toplulukta yarattığı / yaratacağı gelişmin ve tekamülün temel noktalarıdır. Bunlar yanlış uygulanır ve /veya uygulamada hata yapılmaz mı elbette yapılmıştır. Bazılarının hür olmadıkları ve köle olanlar olduğu sebebiyle organizasyona zamanında zenci insanların kabul edilmemesi bunlar arasında sayılabilir.

Fakat Sn. ADAM' ın kadınlar konusundaki iddiaları bu doğrultuda değerlendirilemez. Bin yıllardır süregelen ve nasıl çalıştığı / çalışacağı belli bir kuruluşa (diğer tüm düzenlilik tartışmalarını bir kenara bırakarak.) " Bu da onlara kadınlara karşı erkeksi bireysel üstünlük tutkusunu (bu bir bakıma da aşağılık duygusudur) doyuma ulaştırma olanağı vermektedir." diye saldırmak ad hominemin diğer bir uygulamasıdır. Bu cemiyetin duvar işçilerinden oluştuğu dönemden beri çalışma sistematiği erkeklerin kabulü üzerinedir. Kadınlar yönetici olarak (Örn: İngiltere Kraliçesi) çalışırken de bu böyleydi daha öncesinde de yani durumun bir cinsiyet ayrımcılığı ile uzaktan yakından alakası yok. Konu çalışma sistematiği ile alakalı. Sn. ADAM' ın araştırmış olduğundan emin olduğu tekris töreninde bir memenin açılmasını bile buna bağlayanlar var.

Kadın Mason Örgütü gibi kendi içinde çelişkili bir kuruluş varolamayacağına göre tartışma sorusu şu olmalıdır. Paramasonik kuruluşlar yararlı mıdır? Cevabı da kesinlikle evet.

Kendisini ne isimle isimlendirsin. Paramasonik ve düzensiz olan bu kuruluşların da genel masonik algıya zarar vermekle beraber hür masonluk yolunda bilgilendirici olmaları açısından yararlı olacağına inanıyorum.

Ad hominemle olsun başka şekilde sinirlendirilmekle olsun landmarkları harici alemde veya haricilerle tartışmayacağımdan bu konuda daha fazla katkım olacağını zannetmiyorum.

Saygılarımla,
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: ADAM - Ekim 16, 2010, 11:57:44 ÖÖ

Sanırım bir duyarlı noktama basıldı. Ben de öylesine yazdım. Ne yazmış olduğumu okumadan gönderdim. Bundan ötürü kırıcı oldum. Oysa böyle bir şey yapmayı hiç istemem ve elimden geldiği kadar da bundan kaçınırım. Hiç kimsenin adına doğrudan açık bir ileti de göndermem. Hiç kimseyi dediklerinden ötürü bireysel olarak hedef almamaya elimden geldiğince özen gösteririm.

Her kimi üzmüş ya da kırmışsam özür dilerim.

Ancak bir kadın mason ya da karma mason kuruluşunun "paramasonik" olarak nitelendirilişini de doğrusu içime sindirememem.

Kimileri Masonlukta örgütlenme kurallarını kendilerini göre tanımlayabilir. Yapmaktadırlar da. Bu tanımlar arasında çelişkiler olabilir. Vardır da. Ancak bunların hepsi de MASON kuruluşudur. Kimilerinin ötekileri öyle görmeyişi, bu bağlamdaki gerçekleri değiştirmez. O sadece bir göreli yaklaşımdır.

Masonluğun gelenekleri vardır. Kimileri bunları binlerce yıl eskiye inşaatçı örgütlerin döneamine kadar götürmektedir. Bunun doğruluğu ya da yanlışlığı bile ayrı bir tartışma konusudur. Ancak kimileri var ki, onlar Masonluk örgütlerinden yararlanmak suretiyle kendi uluslararası ekonomik politikaları uğruna birtakım girişimler sergilemiştir. Bunun sonucunda da evrensel Masonluğa tek başlarına, bir tartışılmaz otorite gibi sahip olmaya girişmişlerdir. Bunda başarılı olduklarını da teslim etmeliyim. Ancak bunun böyle oluşu dünya yüzünde Masonluğun tek tip olduğunu göstermez. Değildir de. Farklı farklı Masonluklar vardır. Hepsi de Masonluktur.

Başka ne diyebilirim ki...
 
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: Cin Ruhi - Ekim 16, 2010, 01:14:44 ÖS
Bu olay dinlerde de var. Ana mezhepler diğer mezheplere iyi davranmaz, onları yokmuş sayarlar. Bu da benzer bi olay. Tek farkı burda peygamber tartışması yerine gayrimuntazam tartışması var. Masonluğun bir din olmadığını biliyorum ama arada benzerlikler var. Bakarsınız günün birinde bu tartışmalar aşılır.
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: ozkann - Ekim 16, 2010, 02:11:18 ÖS
Gözlemleyebildiğim kadarı ile kadınların mason sayılmama nedenleri olarak biz haricilere açıklanan, 'gelenekler ve kadın zaten yücedir' sebepleri tatmin etmemektedir.
'Belki' bizler ile tartışılmayan başka ve daha derin sebepler vardır; bu durumda en azından bilmediğim ve bize anlatılmayan sebeplerden dolayı kadınların bir pencereden düzenli mason sayılmadıklarını, yani mason sayılmadıklarını anlarım.

Şu hali ile 'gelenekler' açıklamasından hariciler pek tatmin olmuş değil.
Biliyorum bu masonları hiç ilgilendirmiyor, madem bir platform var kısmen karşılıklı, bizlerde fikirlerimizi yazıyoruz.

Yazar Aytunç Altındal kitabında 'iskoç ritüelistleri ay'a bağlı olan kadınlardan güneş ritüeline uymalarının beklenemeyeceğini ileri sürmektedirler' ifadelerini kullanmıştır. Eril-dişil prensipler ve güneş kültü izahları hariciye yapılamazsa sorana gelenekler der geçersiniz.

Kimbilir bu belkide işte bilmediğimiz sebeptir. Ancak eğer gerçek haricilere açıklanan kadarsa, yani sadece gelenekler ise bunun bizlerce düşünceli karşılandığını bilmek istersiniz, belki.

Öte yandan KMBL 1989 yılında Jones Apartmanında çalışmaya başlamış.
Onların masonluğunu kabul etmeyen haricilerden daha masonlardır.
Masonluğun faydalı bir örgütlenme olduğunu düşünenler olarak, KMBL nin sadece kadın olduğundan dolayı insana ve dolayısı ile ülkeye, dünyaya yararı olmayan bir örgütlenme olduğunu ifade etmek yersizdir, tarafgirliktir.

Saygılarımla
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: M1TO - Ekim 16, 2010, 02:28:55 ÖS
Ben öncelikle daha farklı bir şey sormak istiyorum.Bizim ülkemizde var olan KMBL Örnek aldığımız, taraflarından tanındığımız ülkeler de de var mı?

Saygılarımla...
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: M1TO - Ekim 16, 2010, 03:14:06 ÖS
Ben öncelikle daha farklı bir şey sormak istiyorum.Bizim ülkemizde var olan KMBL, ülkemizde tanınan daha doğrusu muntazam localar olarak bildiğimiz HKMBL'yi tanıyan  ülkelerde de var mı?Örneğin İngiltere de Almanya da Bir kadın locası var mı?

Saygılarımla...

(sorumun tam olarak anlaşılamayacağı sebebiyle yeniden yazdım.)
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: Genius Loci - Ekim 16, 2010, 03:28:13 ÖS
Almanyada FGLvD (Frauen-Großloge von Deutschland) var bildigim kadarıyla. www.freimaurerinnen.de interaet siteleri, Fransada Grand Loge Féminine de France, Belcikada Women's Grand Lodge of Belgium var. Birleşik Krallikta da The Order of Women Freemasons (www.owf.org.uk) isimli bir örgütlenme var. Aynı sekilde ABDde de mevcut benzeri kuruluşlar var.
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: ozkann - Ekim 16, 2010, 08:18:59 ÖS
Yukarıda tam gözükmeyen KMBL mührünün daha net gözükenini bulabildim.

(http://yukleresim.com/images/06500069019335804012.jpg)

Mühürden de görülebileceği gibi KMBL'nin kuruluşu 1991 dir. Çağdaş Kardeşlik ve Dayanışma Derneğini, 1991 de kurulan KMBL olarak adlandırmam hatalıdır.
Benimle aynı hatayı TBMM de yapmıştır ama siz lütfen 1991 yılını referans alınız.
http://www.tbmm.gov.tr/tutanak/donem20/yil3/bas/b054m.htm

Saygılarımla
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: enelsır - Ekim 16, 2010, 10:11:14 ÖS

Anlaşıldı... Tartışacağız. Hem tartışma hayli sert olacak.

Konuyu Sayın Hiramsavaş'a doğrudan söylenmiş sözün dışında tutacağım.  İşin o yönünün zaten doğru dürüst bir yanı yok. Elbette bir üyeye forumda iyice bir arama yaparsa ilgilendiği konuyu bulabileceği söylenebilir ama bunu deyişin de nezih olan bir tarzı vardır.

Tartışmaya gelelim... Sayın SkullG'nin diyeceklerimi toleransla karşılayacağına eminim. Ancak başkaları da aynı toleransı gösterebilir mi, orasını bilemem.

KMBL düzenli bir mason örgütüdür. Masonluğun evrensel örgütlenme kurallarına uygun bir tarzda oluşturulmuş ve aynı niteliği koruyarak Türkiye'de 19 yıldan beri çalışmaktadır.

Başka ülkelerde de KMBL gibi düzenli kadın mason örgütleri vardır. Dahası kadınların ve erkeklerin birlikte üye oldukları düzenli karma örgütler de vardır.

Onlara düzensiz (pardon, düzensiz değil gayri muntazam) diyenler, masonik düzenin nasıl olması gerektiğini kendilerine göre tanımlamakta, bunu evrensellikten uzaklaştırarak sınıfsallaştırmakta, ayrıca uluslaraarası boyutta bir politik-ekonomik eğiilimle de kullanmaktadırlar. Ne yazık ki, kimileri de Masonlukta düzenin asıl öğesi olan özgür ve bağmsızlıklarını koruyamamakta, o politik ve ekonomik bakımdan baskı yapanlara kendilerini uydu etmekte, hatta onların ilkelerini onlardan daha coşkulu bir tarzda savunmaktadırlar.

Bana göre Masonlukta asıl düzensiz örgütler, Masonluğun amaç ve ilkelerine daha baştanuyumsuz davranarak Masonluğa kabul edecekleri üyeler arasında ayırımcılık gütmekte olanlardır. Cinsiyet ayırımcılığı da bunlardan biridir. Kimi mason örgütleri çoktan çağ dışı klmış olan ataerkil toplum düzenini Masonluğun kendi bünyesi içinde koruma çabasını sürdürmekten kendilerini alamamaktadır.   Bu da onlara kadınlara karşı erkeksi bireysel üstünlük tutkusunu (bu bir bakıma da aşağılık duygusudur) doyuma ulaştırma olanağı vermektedir.

Öte yandan, elbette bir mason örgütü bir diğerini kendine göre düzensiz sayma yetkisini korur ve böyle saydığı için de o örgütle masonca ilişkiler kurmaz. Ancak bir mason örgütü çıkar da kendisiyle aynı evrensel amaç doğrultusunda çalışmakta olan bir başka mason örgütünü âdeta suçlar ve küçültürcesine (bu bağlamda "klandesten" terimi de kullanılmıştır) düzensiz olduğunu belirtecek olursa, bu ayıptır. Bunun gerekçesinin ne olduğu da bellidir  ama ben işi bir de oraya götürmek istemem.

bBence bizim için şu sorunun yanıtı önemli olmalıdır: Türkiye'de Masonluğun varlığının yararlı olduğuna inanıyorsak, bir de kadın mason örgütünün ulunması yararlı mı zararlı mıdır?

 

Öncelikle sayın ADAM 'ın tartışmaya açtığı konunun ne kadar önemli olduğunu görmemiz gerekir. Alıntısını yaptığım mesajı ve mesajının sonunda ki soru cümlesi bana göre bu tartışma konusunun nirengi noktasını oluşturuyor. Bütün insanlığın yücelmesini , ilerlemesini  ve mutlu olmasını amaç edinmiş bir yapılanmanın , hele ki Türkiye konumun da ki bir ülke de kadınları yok saymasının ( tabii ki masonik anlam da ) en azın dan kendi ilerleyişi yönün de ayağına sıktığı kurşun olarak görürüm. Bana göre alkışlanması deyer ve destek verilmesi gereken bir oluşumdur. Sayın ADAM' ın alıntısını yaptığım mesajının sonundaki soru cümlesi bana göre asıl cevaplanması ve üzerin de düşünülmesi gereken konudur.

  Saygılar.
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: Genius Loci - Ekim 17, 2010, 11:33:50 ÖÖ
Nomen est omen'in sorusunu cevaplarken atladigim bir oluşum daha var onu da söyleyeyim tam olsun. 1982'de Fransa ve Belcika'daki oluşumların bir araya gelip kurdukları CLIMAF (Kadin Masonlarin Uluslararasi İrtibat Merkezi) kısaltmalı bir uluslararası örgütlenme de var. 1985te İsvicre'deki daha sonra da Portekiz, İtalya ve Almanya'daki örgütlenmeler, 2006'da İspanyadaki ve 2007de Turkiyedeki oluşumlar CLIMAF'a dahil olmuştur. Bunların disinda bir de İsvicreye bağlı çalışan Romanyadaki bir Loca da uyedir. Toplam 8 örgütlenmede 15.000 civarında üye mevcudu olduğunu soylemektedirler.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: ceycet - Ekim 17, 2010, 02:18:40 ÖS
Sayın ADAM'ın paylaşımına en net yanıtı verebilecek olanlar,düzenli/düzensiz olarak nitelendiren masonlar olmalıdır.Ben,şahsen bukonuda kendimi yeterli görmüyorum.Keşke,forumda kadın masonlarda olsaydı da,onların düşüncelerini duyma fırsatını elde edebilseydik.

Bu konu başlığı altında benim ençok dikkatimi çeken,sayın ozkann'ın Aytunç ALTUNDAL üzerinden yaptığı göderme.

Antik gizemlerde,bu ve bunun tam tersi olarak kabul edilebilecek değerlendirmelerle karşılaştım.Sanırım,meselenin özü bu konuyla alakalı.

Dişillerin tür olarak,erillerden eksik veya fazla,inisiyasyona doğrudan etkili görülen yönleri olabilir mi acaba?

En iyisi ben,öngördüğümü kendime saklayayım da,forum kurallarını ihlal etmiş olmayayım;açıklanması gerekirse,konuyu uzmanları açıklayacaktır herhalde...


Saygılarımla
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: Mozart - Kasım 05, 2010, 03:50:37 ÖS
1723 yıllarında, Anderson Anayasası'nın hür masonun yükümlülüklerini düzenleyen ikinci bölümü düzenlendiğinde; Masonluğa kabul edeceklerde "aptal bir tanrıtanımaz ve inkarcı bir dinsiz" olmamak şartını arayan bu metin muhafazakar masonlarca deist ifadeler taşımakla eleştirilmiş, bundan dolayı 1738 yılında yani 15 yıl sonra Anderson Anayasası değiştirilmiş ya da ılımlı ifadeyle "düzeltilmiş" ve masonluğa kabul edileceklerde Noaşit olma yani Nuh Peygamber'e inanma şartı aranmış. Bununla da kalınmamış 1825 yılında ilk baskısından 102 yıl, ikinci baskısından 87 yıl sonra tekrar ılımlı ifadeyle "düzeltilmiş" ve Nuh Peygamber'e inanma şartı çıkarılmış. Bu şartları Remzi Sanver'in "ışığı arayanların hikayesi" isimli kitabından okumuştum.

Demek ki Anderson Anayasa'sı değiştirilemez bir özelliğe sahip değil ya da kesinkez doğru değil. Şimdi bazı benden daha iyi bilenler diyebilir ki "kimse zaten Anderson Anayasası'nın kesin doğru olduğunu ya da değiştirilemez özelliği olduğunu söylemedi " ama şunu da görebiliyoruz ki ileri de sadece erkeklerin Mason olması şartı kaldırılabilir ve belki de bir federasyon çatısı altında Ö.M.B.L. ile H.K.M.B.L. çalışmalarını sürdürebilir.

Diğer bir husus ise Kadın Mason Büyük Locası kurulumu, öncelikle Ö.M.B.L. üyelerinin düşüncesiyle olaya yaklaşacağım; Ö.M.B.L.' nın desteği ile ilgili büyük loca kurulmuş ama çağa ayak uydurmak, hiç bir dogmayı benimsememek, hür düşünebilmek, habertürk kanalının baş reklamı gibi "değiştirebiliriz" gözüyle bakmak güzel ama bu seferde başka soru meydana çıkıyor neden karma loca yok yani hem erkek hem de kadınların beraber çalıştığı localar. Almanya, Fransa, Brezilya, Portekiz, İspanya, İsviçre, Kanada gibi ülkelerde karma localar var. O zaman neden haremlik-selamlık loca açıyorsun gibi biraz seviyesi düşük soru sorulabilir. Buna da deniyor ki Ö.M.B.L.’ da “o da ilerde olur”. Açıkçası bunları görünce muntazam masonluk olarak nitelendirilen masonluğun daha mantıklı tedbirler aldığını düşünüyorum çünkü bir kez değişti mi sürekli değişir ve yozlaşır. Diyeceksiniz ki hem 1738 hem de 1825 yılında değiştirilmiş, bu evrende değişmemiş bir şey var mıdır. Klasik bir laf vardır ya değişmeyen tek şey her şeyin değişeceğidir.

Sevgiyle Kalınız.
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: ZAMAN - Kasım 06, 2010, 06:17:30 ÖS
Konu nasıl karma localarının olmamasına geldi anlamadım. Konu Türkiye'de üç tane Büyük Loca olması, bunlardan birinin diğer ikisinin Mason olmadığını iddia etmesi ki bu iddiaya Büyük Üstatları noktayı koymuştur: "Biz geleneksel yöntemleri benimsiyoruz (biz gelenekçiyiz anlamında her halde çünkü bütün Masonluk örgütleri geleneksel yöntemlerle çalışırlar), onlar benimsemiyor. Ama onlara Mason değillerdir diyemeyiz, sadece aramızda Masonik ilişki yok."

Bu arada haremlik-selamlık bir durum yok. ÖMBL ile KMBL üyeleri birbirlerinin çalışmalarına katılırlar.

Yozlaşma gelişerek değişimle değil, gelenekçilikle gelir ve /veya yerleşir. Çünkü her saniye değişen yaşam , gelenekçi bir ortamda değişmez kılınmaya çalışılmaktadır.  Hem doğa hem de toplum yasalarının ardında , yaşamın ta kendisinin ardında olma hali diyorum gelenekçiliğe.

Saygılarımla,
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: Mozart - Kasım 06, 2010, 06:22:45 ÖS
Okuduğunu anlayamamak ya da anlamak istememeye çalışmak böyle olsa gerek. Ben hassas adamım sizden ricam, lütfen benim yazdıklarımı kendi alakasızlıklarınızı karıştırmayınız. Düşünceye saygılıyım ama kahve muhabbeti gibi sadece yazmış olmak için boş konuşmalara yazılara tahammülüm yok.

Bu arada; Lafları dolandırmaya gerek görmüyorum, herhangi bir şeyin yüzde yüz kesin olduğuna inanmayarak tam net olmayan düşüncelerimi nete yakın yazmaya çalışırım bunu bilginize sunuyorum

Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: Genius Loci - Kasım 06, 2010, 06:38:08 ÖS
En Muhterem Remzi Sanver'in ifadelerinden bazı çıkarımlar yapılmaya çalışılıyor. Ben yine En Muhterem Büyük Üstad'dan bir cümle alıntı yapıp susayım.

"...(E)zoterik dünyada gelenek, harici dünyadakinden çok farklı manalar ifade eder."

Bütünün bir parçası ve bütünün her parçası kendinde  olmayan Gelenek'ten kasdedileni de harici dünyadaki anlamıyla kavrar. Bu da onun yanlış çıkarımlar oluşturmasına sebep olur.

Sevgi ve Saygılarımla.
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: Mozart - Kasım 06, 2010, 06:58:30 ÖS
O gelenekler eğer ana düşünceden, amaçtan sapmıyorsa, Remzi Bey'in gelenek olarak ifade ettiği zincire bir aksama yaratmıyorsa belirli eklemeler, düzeltmeler uygun ölçüde yapılabilir diye düşünüyorum. Buarada bilmediğim konularda konuştuğumu fark ediyorum ve susuyorum.
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: ZAMAN - Kasım 06, 2010, 08:08:05 ÖS

Sayın SkullG'nin cümlesini aynen aktarark :"En Muhterem Remzi Sanver'in ifadelerinden bazı çıkarımlar yapılmaya çalışılıyor."

Hayır cümleyi yorumlamadım, aynen aktardım. Ancakhiç bir çıkarımda da bulunmuyorum, buna gereksinim duyuluyor göndermesini içeren bir tutum yanlış olur. Cümlenin aktarılma amacı kurumun kendi içindeki içselleştirilmemişliği göstermektir ki bu konuda diğer  örnek yanıt ve yazılar var. Sayın SkullG nin kabulleri  açısından bir sorun görmüyorum, hatta  ..rağmen tutumu  ne kadar demokrat bir kurum dedirtiyor.

Bunu öncelikle vurgulayarak gelenek konusunda Sayın SkullG'nin aynen katıldığımı belirtmek isterim. Çok haklısınız En Muhterem Büyük Üstadınızın dediğince gelenek ezoterik dünyada farklı anlamlar içerir.  Ama biz gelenekselliz diye 70 milyona, anlaşılmak üzere hem de tüm olumsuz bakışları yok etmeyi amaçlayan bir anlaşılmanın sağlanması üzerine yapılan bir söylemde, adıyla harici dünyada konuşurken, bahsedilen gelenek Masonluğun temelinde olan ve bütün Mason yapılanmalarca kullanılan gelenektir. Ezoterik bir tarafı da yoktur.

Gelenekçi olmak bir tercih meselesi, sorun yok. Ama bu tercihin yansıdığı bir yanıtta "çıkarımda bulunulmaya çalışılıyor" şeklindeki cümle uygun bir belirleme olmadı, gerçeği de hiç yansıtmadı.

Bu arada Sayın Mozart'ın görüşlerini belirtme biçimini bir talihsizlik olarak gördüğümü belirtmeliyim. Nitelendirmeler maksadı aşmamalı diye düşünüyorum. Maksadı aşma hali kontrolun kalktığı ve yetersizliğin ifadesinin başladığı anlardır. Burası son derece yetkin bireylerin olduğu bir ortam, dolayısıyla talihsizlik ve yorgunluk demeyi tercih ediyorum.
Saygılarımla,
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: ADAM - Kasım 07, 2010, 08:31:52 ÖÖ

Bu tartışma çerçevesinde bence Sayın Mozart haklı... Asıl sorduğunun yanıtını alamamış durumda. Bu  o sorusunun uzunca bir paragrafın içinde kaynayıp, dikkati çekmemiş oluşundoan ileri gelmekte olabilir. Belki de tartışmaya katılanlar beklenilen yanıtı bilmediklerinden.

Eğear yanlış anlamadıysam Sayın Mozart ülkemizde niçin karma mason örgütü kurulmadığını, böyle erkek-kadın ayrılığının sürüdürüldüğünü soruyor. Kendince buna bir yanıt da veriyor ama bu daha çok bir sorgulama.

Eğer yanlış anlamışsam, düzeltilmesini dilerim.

Yazacaklarım biraz uzun sürebilir; onun için de özür dilerim. Elimden geldiğince kısa kesmeye çalışacağım.

Türkiye'de bir kadın mason örgütü kurulması daha doğrusu  kadınların da Masonluğa girebilmelerinin sağlanması konusu daha 1920'li yılların sonlarına doğru gündeme gelmiş ve tartışılmıştı. Bu bir varsayım değil, belgesi var.

Şayet Türkiye'de Masonluk 1935 yılında uykuya girmemiş olsaydı, belki bu bağlamda çok daha önceki bir tarihte bir atılım yapılmış oldğu görülebilirdi. Bu dediğim ise sadece bir yorum. 1930'lu yıllarda Türk mason litaeratüründe yer almış olan yazıların etkisiyle...

1980'li yılların sonlarına doğru Türkiye'de kadın masonların olabilmesi için nhazırlıklarda bulunulurken, buna veren ÖMBL bile hayli zorlukla karşı karşıyaydı. Çünkü nasıl HKEMBL tüzükleri ve kuralları karınların mason obabilmesini benimsemiyorsa, bu durum ÖMBL için de geçerliydi. Bir fark yoktu. 

 Sonradan aştılar bunu. Ancak sadece tüzük ve büyük locanın ukralları bakımından aştılar. Üyelerinin kafa yapısını değiştirip, buna ikna edebilmeleri için daha çok yıl geçmesi gerekiyordu. Bu iş öyle birdenbire yapılamıyor.

1990'lı yıllarda, Kadın mason büyük Locası resmen kurulduktan sonra bile ÖMBL localarından birçoğu buna karşı direndi. Kadın masonları, onlar da mason unvanı taşımakta olsa bile localarına kabul etmediler. Bunun aşılması da yıllar aldı.

Günümüzde ÖMBL çerçevesinde kadın masonları konuk olarak localarının toplantılarına kabul etmeyen loca hâlâ var mı, bunu bilmiyorum. Olabilir. Bu çok küçük bir ayrıntı bence.

Bütün bunları niçin böyle uzun uzun anlattım?

Şundan: Kadınların sırf kadınlara özgü bir masonik örgüt çerçevesinde bir araya gelmelerinin sağlanması bile hiç de kolay bir iş değildi. Karma mason örgütü yani localarında hem kadın hem erkek masonların bir arada bulunduğu bir kuruluş, bunun çok daha ötesindeydi . Kimilerinin düşüncesine göre, doğrudan o yola gidilmiş olsaydı çok daha kolay olabilirdi. Ancak o sıralarda bir telaş söz konusuydu. KMBL 1991 yılında kurulmuş olmalıydı; geciktirilmemeliydi. Bu yüzden karma mason localarının kurulmasına girişilemezdi.

Bu noktada «Niçin öyleydi?» diye sorulabilir ama işte o bu başlığın çok ötesine geçer. Onun için bir yana bırakıyorum. Meraklısı varsa anlatılır.

Sayın Mozart'ın "anlayabildiğim kadarıyla" sorusunun yanıtına ancak tüm bunlardan sonra gelebiliyorum.

1990'lı yılların sonlarına doğru Türkiye'de hem kadın hem erkekleri Masonluğa kabul eden bir karma mason locası kuruldu. Bu loca, günümüzde bile varlığını sürdürüyor.  Örgütlenişi nasıldır, boyutu nedir, hangi yöntemle çalışır? Bu soruların yanıtını bilmiyorum; sadece var olduğunu ve varlığının yadsınamayacağını biliyorum.

Bu bağlamdaki kritik nokta şu: Nasıl HKEMBL'nın ÖMBL ve KMBL ile ilişkisi yoksa, ÖMBL ve KMBL'nin de o sözünü ettiğim loca ie ilişkisi yok. Haütta biz HKEMBL ile ÖMBL aürasında zaman zaman gayri resmi, daha çok bireysel ilişkiler bulunduğunu haütta bu ilişkilerin her iki büyük locanın büyük üstatları ve en üst düzey yöneticileri arasında iyi niyetlme ve Türk Masonluğu adına ortak  davranışlarda bulunmak amacıyla kurulduğunu biliyoruz. Sözünü ettiğim o karma loca ile berikiler arasında ise benim bildiğimce böyle bir ilişki hatta iletişim bile yok. Varsa da ben bilmiyorum.

İşte Türkiye'de henüz karma nitelikli bir mason örgütünden bu nedenle pek söz edilmiyor.

 Umarım konuya beklendiğince bir açıklık getirebilmişimdir.

Sevgiler.   
 

 


 


  

 
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: Mozart - Kasım 07, 2010, 10:35:55 ÖÖ
Bay Adam,

Çok şaşırdım, hiç duymamıştım karma mason locasının varlığını. Varlığının dışında bildiğiniz bilgileri paylaşırsanız memnun olurum.Ismi, hangi şehirde varlığını sürdürdüğü, ne zaman kurulduğu, karma loca dışında ne gibi düşünce, bakış açısı bakımından farklıları olduğu gibi.

Sevgiyle kalınız
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: ADAM - Kasım 07, 2010, 11:54:38 ÖÖ

Kuruluşu 1990'lı yılların sonlarında. Kesin bilmiyorum; ya 1998 ya 1999.  Bu konuda bilgi akışının yetersiz oluşu sanırım o günden bu yana pek büyümeyip, sınırlı bir düzeyde çalışma yapmış oluşundan ileri geliyor.  Yerinin İstanbul'da olduğunu biliyoruz. Bunun ötesinde bende bir bilgi yok.

Sevgiler.
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: Mozart - Kasım 07, 2010, 11:58:28 ÖÖ
Elinize bilgi, döküman, yazı geçtikçe paylaşmanız dileğiyle sevgiyle kalınız.
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: Derya Eroğlu Öymen - Mayıs 09, 2012, 02:27:18 ÖS


       Kadın Mason olmazmış kim diyor?Kadın dan Anne oluyorda mason mu olmuyor.Bu toprakları kadınların eşlerine verdiği güçle kazandık.Kadın olmaz ise evlat olmaz.Erkek hiç olmaz .Nasıl oluyorda kadın Mason olmamalıymış ..Mason kelime anlamı itibari ile duvarcı ustası.Pekii günümüzde inşaat mühendisi ,teknisyeni kadın yokmu ? .Keramet taşları yerine koymak ise kadınlar o taşları herkezden daha iyi yerine koyar.Ne Mutlu Türküm Diyene ,Ne mutlu Kadınım Diyene.
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: b12 - Mayıs 09, 2012, 02:59:50 ÖS
sn. derya hanım

kadınların mason olamayacağını elbette burdaki insanlar demiyor. zamanında masonluğun felsefesini yazan insanlar bu sınırları çizmiş.. http://www.mason.org.tr/index.php?Itemid=44&id=40&option=com_content&task=view#sair (http://www.mason.org.tr/index.php?Itemid=44&id=40&option=com_content&task=view#sair)

ayrıca kadından anne olması her şey olabileceği anlamına gelmez.. her insan her şey olamaz.. erkek olup masonluğa kabul edilmeyenler, uygun olmayanlar da var elbet. yani şunu demek istiyorum, çocuğun altını bezleyip, yemek pişirmekle masonluk aynı şey değil tabiki  ;)  zaten özgür mason localarına bağlı kadın masonlar var http://newsimg.bbc.co.uk/media/images/41241000/jpg/_41241027_eg203.jpg (http://newsimg.bbc.co.uk/media/images/41241000/jpg/_41241027_eg203.jpg)  farklı yapılanmalarla kendilerini gösterebiliyorlar.. resmi masonlar ise 500 yıldır kadınları üye statüsüyle kabul etmiyor.

yazınızı garip bir milliyetçilik sloganıyla bitirmenizi yadırgadım.. ne mutlu türküm diyene ne alaka?

saygılar..
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: NOSAM33 - Mayıs 09, 2012, 03:15:33 ÖS
KİM TUTAR sizi devam hemşire ... :-X :-X :-X :-X
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: enelsır - Mayıs 09, 2012, 04:45:20 ÖS
 Sayın Derya Eroğlu Öymen'in bir kadın olarak bunları yazmış olması duygularının bir dışa vurumu olarak alınabilir. Haklıdır da. Fakat biz bu forumda kişilerden çok fikirleri tartıştığımıza göre Sayın Derya Eroğlu Öymen'in söylediklerini de bu bağlamda ele almalıyız.

Şimdi, burada tartıştığımız kadınların mason olamayacağı mı, yoksa kadınların mason olamayacağını savunan Masonluk kurumları mı?... Bu ikisini birbirinden ayırmak tartışmayı daha açık bir hale getirir.

 Hatta bu ayrımı net olarak ortaya koymamız o kadar önemli ki... Mesela benim bu forumdan öğrendiklerime göre yurdumuzda kadınların mason olabileceğini savunan bir Masonluk kurumu ola Özgür Masonlar Büyük Locası bile kadınları arasına üye olarak kabul etmiyor. Sadece erkek üyeler alıyor.

Peki bu bize neyi anlatır? Şunu anlatır: Kadınları üye olarak kabul etmek başka, kadınların mason olamayacağını savunmak başka.

 Bir harici olarak kendimce bir akıl yürüttüm. Önce şu soruyu sordum: Masonluk üyelerinden ne bekliyor?... Buna kendimce ve bilgim yettiğince cevaplar verdim.

Ardından bir soru daha sordum: Masonluk üyelerine neyi vaat ediyor?

Son olarak da şunu sordum: Kurum, insan, görüş farklılıklarını bir yana bırakalım. Salt felsefesi bakımından Masonluk neyi amaçlar?

Konuyu uzatmamak için her soruya kendimce yanıtları sıralamayayım. Fakat yine kendimce ulaştığım sonucu paylaşmak isterim:

Kadınların mason olup olamayacağı konusu Masonluğu değil masonları ilgilendiren bir konudur.

Kadınlar Mason olabilirler mi?... İzin verirseniz kendi görüşümü saklı tutarak bu soruya yine bir soruyla karşılık vermek isterim: Bütün insanlığın, barış, mutluluk içinde yaşamasını ve evrimi özgürce yaşamalarını ön gören Masonluğu düşündüğümüzde ve bütün eylemlerini bu amaç doğrultusunda yürüten Masonluk açısından bakıldığında, kadınların mason olup olmayacağı masonların görüşlerine bırakılabilecek bir konu mudur?

 Bunu şu yüzden soruyorum: Forumumuzdaki mason üyelerin çeşitli konuları tartışırken kullandıkları bir değim var: "Masonluk başka masonlar başka".

Bu başlığı incelerken bunları düşündüm... Paylaşmak istedim.
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: Hacamat - Mayıs 10, 2012, 02:26:05 ÖÖ
Sayın Derya Eroğlu Öymen, Bikere araba park etmesini beceremiyorsunuz, bunu kabul edin.
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: asimov - Mayıs 10, 2012, 10:33:45 ÖÖ
Merhaba,

Kadından mason olmaz demek geleneksel bir yaklaşım. Zaten muntazam masonlar, kendileri de buna bir açıklama getirmiyorlar.Yalnızca geleneklerine bağlıyorlar. ( Tabi bir harici olarak bilemediklerimiz olabilir)

Oparatif  masonlukta yanılmıyorsam kadın mason yani duvarcı ustaları yoktu. Sonradan bu gelenek devam ettirildi.

Çağdaş bir Dünya'da erkekler kadar kadınlarında aydınlanmaya ve yontulmaya ihtiyacı vardır. Hep erkekler ham taşlarını yontacak değil ya.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: ADAM - Mayıs 10, 2012, 12:11:24 ÖS

Bakıyorum da...

Bu başlık altında ne yazık ki hâlâ kadınlar mason olur mu, olmaz mı, onu tartışıyoruz.

Tartışmayalım mı? Yasak mı?

Yasak falan değil, tartışalım.  Kadınların mason olamayacağını ileri sürenler gerekçelerini öne sürsün; olabileceklerini savunanlar kendi gerekçelerini ortaya koysun.

Ancak bu farklı bir başlığın konusu olmalı. O yüzden, belki benim de o bağlamda söyleyebileceğim bir şey olabilmesine karşın, ondan kaçınıyorum.

Buradaki başlık ise şöyle konmuş: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI.

Neredeymiş bu büyük loca? Fransa'da , İngiltere'de, Amerika'da ya da Patagonya'da mı?

Hiçbirinde değil; Türkiye'de.

Ohooo!... "Büyük Loca" Masonlukta 1720'li yıllardan bu yana artık büyücek bir loca değil de "localardan oluşan bir federatif örgüt" anlamında kullanıldığına göre, demek ki kadınların Türkiye'deki bir locasından değil, çok sayıda locanın oluşturduğu bir örgütünden söz ediyoruz.

Üstelik diyoruz ki bu örgütün bir de yayın organı var.

Bu örgütün üyelerine mason deniyor. Bunu sadece kendileri demiyor; gerek Türkiye'deki gerek başka ülkelerdeki çok sayıda mason söylüyor bunu. O masonların arasında HKEMBL'nın üyeleri de var; ileri gelenleri de, çok yüksek dereçcelerde olanları da...

Ancak kimileri bu örgütün masonluk açısından muntazam olmadığını söylüyor. O bir başka konu.

Kadın Mason Büyük Locası elbette muntazam bir mason teşkiilâtı değil, çünkü düzenli bir mason örgütü. Bu ikisi arasındaki fark bir kelime oyunu falan değil.

Sevgili dostlar,

Bu başlığın konusu işte bu: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI. Bu başlık ile bağlantılı olmak üzere bu örgüte ilişkin bir şeyler anlatmışız. Özet bilgiler bunlar. Size yetersiz gelebilir. Sorularınız varsa sorun. O soruların yanıtlarını bilenler varsa yanıtlasın. Sizin bildiğiniz ve burada yazılmamış, yazılmasında yarar olan bilgiler varsa lütfen paylaşıp onlardan bizi de yararlandırın.   

Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: Derya Eroğlu Öymen - Mayıs 14, 2012, 03:11:41 ÖS


       Kadın Mason olmazmış kim diyor?Kadın dan Anne oluyorda mason mu olmuyor.Bu toprakları kadınların eşlerine verdiği güçle kazandık.Kadın olmaz ise evlat olmaz.Erkek hiç olmaz .Nasıl oluyorda kadın Mason olmamalıymış ..Mason kelime anlamı itibari ile duvarcı ustası.Pekii günümüzde inşaat mühendisi ,teknisyeni kadın yokmu ? .Keramet taşları yerine koymak ise kadınlar o taşları herkezden daha iyi yerine koyar.Ne Mutlu Türküm Diyene ,Ne mutlu Kadınım Diyene.

     
      Nazik cevabınız için teşekkür ederim.Anne den kastım sizin belirttiğiniz bir profil değildi.Mücadeleci, Fedakar ,Eğitici bir nesil yetiştiren bir profildi.Anne insanın tohumunu ekmekteki ilk eğitmen diye gördüğüm içindi bu benzetme.Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk bu sözü kullandığı zaman Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan tüm vatandaşları kapsayarak söylenen bir sözdü(ister türk ister ermeni ister kürt ....)Bu sözü yazar iken sadece Atatürkçü düşüncem den dolayı yazmıştım.
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: vitriol - Mayıs 15, 2012, 12:35:04 ÖÖ
>>Bana göre Masonlukta asıl düzensiz örgütler, Masonluğun amaç ve ilkelerine daha baştanuyumsuz davranarak Masonluğa kabul edecekleri üyeler arasında ayırımcılık gütmekte olanlardır. Cinsiyet ayırımcılığı da bunlardan biridir. Kimi mason örgütleri çoktan çağ dışı klmış olan ataerkil toplum düzenini Masonluğun kendi bünyesi içinde koruma çabasını sürdürmekten kendilerini alamamaktadır.   Bu da onlara kadınlara karşı erkeksi bireysel üstünlük tutkusunu (bu bir bakıma da aşağılık duygusudur) doyuma ulaştırma olanağı vermektedir.

HKML nin OMBL yi düzensiz bulması gayet normal. düzensiz olmak gurur duyulacak bir şey. kuralları değiştirmek, geliştirmek, ritüeli öztürkçeleştirmek, ritüelde temel değişiklikler yapmak, ve değişmeyen tek şeyin değişim olduğunu kabul etmek. işte benim en sevdiğim ve gurur duyduğum şey bu. HKML üyeleri bana "sen düzensizsin" dediğinde göğsüm kabarıyor ve bunu bir iltifat olarak algılıyorum. Düzene başkaldıran anarşist bir yapıda olan kişiliğimle kusursuz bir şekilde örtüşüyor. tek eksikliğini duyduğum şey karma localar, ki bu da apayrı bir başlık konusu.
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: ADAM - Mayıs 15, 2012, 02:20:12 ÖS

Buradaki konumuzun başlığı KADIN MASON BÜYÜK LOCASI. Başka bir şey değil.

Kadın Mason Büyük Locası düzenli bir mason örgütüdür. Kimileri onun muntazam olmadığını söyler. Doğru. Muntazam değildir; düzenlidir.

Masonlukta düzen asaldır; önceliklidir. Düzen ya da intizam, kurallar, yöntemler, gelenekler, etiket olmazsa Masonluk olmaz.

Bu başlık altında son yazan kişi Sayın vitriol. Açıkça düzene karşı olduğunu düzensizlikten yana olduğunu söylüyor. Tamam,o kendi yeğlemesidir. Yaşamını o ilke çerçevesinde sürdürebiliyorsa ne âlâ. O zaman Masonluğa girmez, mason olmaz, işi kolaylaşır. Kazara girmeyi başardıysa, Masonluk elekten geçmiş bir üyesi düzensizlikten yanadır diye düzenini yitiremez. Ancak o şayet Masonluğun kuralları uyarınca gerçekten de düzenleşirse, üyesi olduğu loca düzenini yitirme durumu ile karşı karşıya gelir. O zaman gereği yapılır.

VITRIOL... Bu iş, ancak düzenli olmakla gerçekleştirilebilir.

Bu başlık altında yazdığı için Sayın vitriol'ün tutumuna değindik. Şimdi buradaki başlığa dönelim:

Kadın Mason Büyük Locası.

Duyduğuma göre yeni birkaç loca daha kurmuş; üyelerinin sayısı da giderek artıyormuş. Zaten üyelerinin sayısı giderek arttığı için yeni localar kurmuş olsa gerektir. Ancak şu anda elimin altında ayrıntılı bir bilgi yok. Edinince aktarırım.

Sevgiler.

 
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: vitriol - Mayıs 16, 2012, 02:14:47 ÖÖ
sevgili Adam kardeşim düzensizliği toplantılara şortla gitmek, ya da 7 deki toplantıya 8 de gelmek diye anlamış sanırım.

intizam - değişti

kurallar - değişti

yöntemler - değişti

gelenekler - değişti

etiket - değişti

işte bu değişime uyum sağlayabilme "düzensizliktir", benim gurur duyduğum budur.

kimisi de kör gözüm değişime karşı aynı kurallar, aynı ritüel, aynı bağnazlık, devam

2 tane düşünce var hem değişmeyip hem de reklamını yapan

1. hkml
2. müslümanlar

biz yıllardır aynıyız diye övünen bir zihniyet var ortada, işte ben bu zihniyet, biz aynı değiliz değiştik, geliştik diyorum

benim düzensizliğim budur.
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: ADAM - Mayıs 16, 2012, 08:20:16 ÖÖ

Be Sayın vitriol'ün bu başlık altında yazdıklarının Kadın Mason Büyük Locası ile bağlantısını kuramadım.

Şayet "Masonluktaki düzen anlayışı ve uygulaması" gibi bir konu üzerinde görüşüp tartışacaksak, her ne kadar geçmişte bu konu üzerinde bu forumda çok tartışmış isek de yine tartışırıız.

Sayın vitriol düzene karşı; tamam, onu anladık. Bir zamanlar sevgili Prometheus vardı buralarda; o da düzene karşıydı. Bir de sevgili zagzagel..

Biz Sayın vitriol'e saygıda kusur etmeyiz. Ancak herkesten ricacı olsak da konu başlığı ve kapsamına saygı gösterseler!

Kadın Mason Büyük Locası konusuna saygı göstermek istemeyenleri tolerans göstererek istisna tutabiliriz elbette.

 
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: Genius Loci - Mayıs 16, 2012, 10:54:15 ÖÖ
Duzensiziz diye göbek atanını da ilk kez görüyorum. Halbuki benim bildigimce ÖMBL'de kendi icinde düzeni olan bir örgüt. Farklı masonik anlayışın sonucu olarak bizler OMBL'ye bagli Localarla Masonik iliski kurmuyoruz ve onların bizim anlayışımıza göre düzensiz olduklarını söylüyoruz. Ama her örgütlenme kendi içerisinde belli bir düzen sahibidir. Ordo ab Chao... Kaostan düzene gecis bir örgütlenmedir aynı zamanda. Kaldı ki anarşizm de düzensizlik değildir son tahlilde. Ha 15 yasında cocukların anarşizminden konuşuyorsak ayrı. Ne bileyim bir Bakunin bir Proudhon bir Tolstoy bana hiç düzensizlik taraftarı gibi gelmez.

Bana hala 60-70lerin o Absurd yaklaşımları gibi geliyor bu tip ithamlar, halbuki cok yol katetmiş olmalıydık şimdiye kadar.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: Derya Eroğlu Öymen - Eylül 09, 2012, 06:58:02 ÖS
Sayın Derya Eroğlu Öymen, Bikere araba park etmesini beceremiyorsunuz, bunu kabul edin.

Sayın İlgili ; Araç Park etmemi  beğenmemeniz beni çokkkk etkilemedi hatta gülümsetti.Teşekkür ederim Eleştriniz için .Farkında iseniz kişiliğim ve ben kendimi saklama çabasında değilim.Kendi kimliğini saklayan bir insanında hakkımda eleştirisine pek önem veremiyeceğim.Ben bir rotaryanım ve ben bir mason değilim.Ancak HÜR VE KABUL EDİLMİŞ MASONLARI TANIMAKTAYIM.Bunların Bir Önemi Yok.Ayrıca Aracımda Sizinle Yolculuk mu Yaptıkta Araç Park Sorunum Olduğunu Düşünüyorsunuz.Sanırım Boşş  Vaktiniz Bir Hayli Fazlaaaa
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: vitriol - Eylül 25, 2012, 11:44:58 ÖÖ
Sayın SkullG,

düzensiziz diye göbek atıyorum çünkü değişmeyen tek şeyin değişim olduğunu genç yaşta öğrendim.

OMBL de

intizam - değişti

kurallar - değişti

yöntemler - değişti

gelenekler - değişti

etiket - değişti

yönetmelik - değişti

işte benim göbek atmamın sebebi bu.

keşke diğer obediyanslar da değişimin durdurulamaz, önlenemez olduğunu fark etse ve değişime karşı olmanın (geleneksel olmanın) getirdiği geri kalmışlığı görebilse.

bir umut benimkisi.

umarım gün gelir siz de göbek atarsınız.
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: Dor - Eylül 25, 2012, 02:50:53 ÖS
Değişmeyen tek şey, değişimin kendisi değildir . Sayın Vitriol
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: Genius Loci - Eylül 25, 2012, 11:01:24 ÖS
sayın vitriol,

ne güzel olmuş. Siz bizim değişime karışı olduğumuzu mu düşünüyorsunuz. Halbuki bizde de değişimler oluyor. Ama öyle haydi değiştirelim demek için değil. İyiyi güzeli ve doğruyu arayanların olduğu bir yerde iyiye güzele doğruya doğru bir değişim her zaman olur. Öz'e zarar gelmedikten sonra gelişim evladır, şarttır.

Cevabınız biraz geç bir cevap olunca yazdığımı bir daha okudum. Siz düzen fikrine karşı durarak düzensizliği savunmuştunuz. Ki ben yazdıklarımda o yüzden "düzensiziz diye göbek atanını ilk kez görüyorum" demştim. Sonra da ÖMBLnin de kendi içinde tutarlı bir düzenliliği olduğundan bahsetmiştim. Tüzükler değişir, ki bizimki daha yenice değişti, ritüeller değişir, ki bizimki daha yenice yeniden düzenlendi, yönetmelikler değişir... Ama düzen yerinde kalır.

Yoksa değişim düzenin aksi değildir. Gelenek sürer. Geleneğin sürmesi de ayrı bir umut verir. Eğer 300 yıldır var isek, bu biraz da geleneklerimize bağlılığımızla ilgilidir. Ama şu da bir gerçektir, akan suda ikinci kez yıkanılmaz, Marx burda devam eder zaten ikinci kez suya giren kişi de ilk giren kişi değildir.

sevgilerimle.
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: Spock - Mart 31, 2013, 09:46:46 ÖS
Merhaba, benim bu konuda farklı bir sorum olacaktı.

Bildiğim kadarıyla bir locanın gerçek bir loca olabilmesi için, onu kuranların Mason olması gerekir. Sokaktaki harici insanlar çıkıp "biz Mason olmaya karar verdik, o nedenle de yeni bir büyük loca kuruyoruz" derlerse, kurdukları o loca Mason Locası olabilir mi? Üyelerine Mason denilebilir mi? Ritüellerini nasıl gerçekleştirebilirler, bilmedikleri ezoterik bilgileri nasıl aktarabilirler kulaktan dolma bilgilerle.

Bu bağlamda Kadınlar Büyük Locasını kuran hanımefendiler, ritüelleri ve ezoterik bilgileri kimden ve nasıl öğrenmişlerdir ki, bir araya gelip bir loca kurmuşlardır? Hani Mason localarındaki uygulama, ritüel ve bilgi aktarımları gizliydi... Bunlar Masonlar dışında kimseye aktarılmazdı... Bu konuda her Mason yemin ederdi. Peki hanımefendiler nasıl öğrenmişlerdir bu bilgileri de sonradan bir loca bile kurabilmişlerdir. Daha önceden birileri hanımlara bu işin yolunu yordamını öğretmeseydi, bu locayı kurabilirler miydi?

Bilgilendirme yapabilirseniz çok sevinirim.
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: asimov - Mart 31, 2013, 10:21:01 ÖS
Sayın spock...

Sokaktaki bir insan, biz mason locası kuruyoruz, mason oluyoruz derse bu kişiler mason olamaz. Belki paramasonik bir kuruluş olur.

Bir kişiye mason ünvanını yalnızca bir mason kuruluşu verebilir. Yani masonlar bir kişiyi mason yapar, mason ünvanını ona verirler.

Kadınlar için de aynı şey geçerlidir.
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: Spock - Mart 31, 2013, 10:41:04 ÖS
Bundan kuşkum yoktu zaten Sn. Asimov...

Asıl merak ettiğim ise Türkiye'deki Kadın Mason Büyük Locası'nın bu bağlamda nerede düşünülmesi gerektiği... Masonluk ünvanını nasıl kullanmaya başladıkları. Ritüelleri ve ezoterik bilgileri kimlerden nasıl öğrenmiş oldukları. Yoksa Masonik ritüel ve bilgi aktarımı hiç yapılmamakta mıdır KMBL'de?? Mason kelimesi sadece adında mı geçmektedir? Ritüel ve ezoterizm bilgileri olmadığı için aslında özünde Mason değil midir bu hanımlar?

Bu soruların yanıtları şundan dolayı önemlidir. Sayın ADAM, "Bence Türkiye'deki Kadın Mason Büyük Locası'nı "yok" ya da "geçersiz" sayanlar, öyle yapacaklarına,yurdumuzun içinde bulunduğu ve karşı karşıya olduğu güncel sorunları anımsayarak (bunları bana saydırmayın) bu kurumun varlığından ötürü onur duysa ve AYDINLANMA ışığının toplumumuzu oluşturan katmanlara bir de bu kanaldan uzandırılabileceğini göz önünde tutsa çok daha iyi olmaz mı?" demiş.

Benim sorguladığım ise şu: Eğer bu hanımlar Masonik ritüel ve ezoterik bilgi aktarımı bilgilerine sahip değil iseler, KMBL'yi "yok saymak", aslında aydınlanma ışığının toplumun diğer katmanlarına uzandırılabileceği fikrinin karşısında durmak değildir. Sadece gerçek anlamda Masonik faaliyetlerde bulunmayan ve Masonik bilgilere sahip olmayan kişilerden oluşmasına rağmen, kendisine Mason ünvanını yakıştırmış bir zümreye karşı geliştirilmiş bir tepkidir diye düşünüyorum.
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: asimov - Mart 31, 2013, 10:51:21 ÖS
Kadın Mason Büyük Locası düzenli bir mason örgütüdür.
Simgesel dereceler ve yüksek derecelerde çalışmalar yapmaktadır.

Konuyla ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=8842.0 (http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=8842.0)
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: Spock - Mart 31, 2013, 11:01:37 ÖS
Kadın Masonlar Büyük Locası düzenli bir mason örgütüdür.
Simgesel dereceler ve yüksek derecelerde çalışmalar yapmaktadır.

Konuyla ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

[url]http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=8842.0[/url] ([url]http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=8842.0[/url])


Çok teşekkürler Sn. Asimov...  :) Sorularıma aradığım cevapları bulmuş oldum. Tabi Sn. ADAM'a da teşekkürler açıklayıcı yazı için. Okumayanlar için sorularımla alakalı olarak ilgili yazının verdiği cevap şu: Hanımefendilere ezoterik bilgi aktarımı ve ritüeller hakkındaki bilgiler yıllar boyunca ÖMBL üyelerince verilmiş. Akabinde de tekris süreci başlamış.
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: Makbenah - Nisan 01, 2013, 12:12:07 ÖÖ
OMBL ve KMBL gibi guzide kurumlarin sayisi keske daha fazla olsa ulkemizde.İnsanlik icin mesai harcamaya aday her kurum icin de ayni duygu icerisindeyim ancak nu noktada sanirim bazi uyeler HKEMBL'nin bu kurumlara karsi reddedici,yadirgayici kinayici bir tutum icinde oldugunu dusunmus ya da ben oyle anladim.

Eger oyle ise haddim olmayarak sunu belirtmek isterim ki HKEMBL'nin  bu kurumlarla masonik bir iliski kurmamasi bu kurumlari yadirgadigini gostermez.Bu ayirimci bir tavir degildir.Masonluk elbette en nihayetinde kimsenin tekelinde olmayabilir ancak HKEMBL muntazam olarak taninmistir dolayisiyla mason olmayan kuruluslarla masonik bir iliski kurmaz.

Saygilarimla.
Başlık: Ynt: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI
Gönderen: ADAM - Nisan 01, 2013, 10:25:37 ÖÖ

Bu günün konu başlıklarından biri de buydu…

Burada Sayın Arais’in aktardığı, mason olduğunu ileri süren bir başka Forum üyesinin daha önceki saçmalamalarını bir yana bırakalım. Ne demek istediği bile belli değil.

Sayın Spock’un bu açıdan ortaya atmış olduğu soruya bir yanıt verecektim. Boşuna ve tekrar olacaktı. Sayın asimov, o bilgilerin verilmiş olduğu bir linki belirtti. Sayın Spock da böylece istediği bilgiyi edinmiş olduğunu bildirdi.

Ancak Sayın Asimov bir yanlış bilgi vermiş; onu düzeltelim:

Kadın Mason Büyük Locası, diğer büyük localar gibi Masonluğun üç simgesel derecesinde çalışır; yüksek derecelerde çalışma yapmaz. Türkiye’de kadın masonların çalıştığı yüksek derece atölyeleri vardır, orası doğru ama bunların Kadın Mason Büyük Locası ile bağlantısı sadece üyelerinin aynı zamanda Kadın Mason Büyük Locası’nın localarına da üye olması ve Türkiye Süprem Konseyi ile bir anlaşmalarının bulunmasıdır. (Bunun da bir gerekçesi var, biliyorum ama boyum o gerekçenin ayrıntılarına uzanmaya yetmez.)

Sayın erim ise bu konu üzerindeki en güzel açıklamayı yapmış. Genel çerçeveyi anlamak için onu birkaç kez okumalı.

Elbette şu “muntazam” sıfatının tanımı hep askıda kalıyor. Onun da üzerine pek fazla gitmesek, daha doğru olacak gibi geliyor bana… Çünkü bir masonik belgede bundan 10 küsur yıl önce HKEMBL’nın o tarihteki En Muhterem Büyük Üstadı’nın bir deyişini anımsıyorum… O belge elimin altında yok; yeniden ulaşmak olanaksız değil ama çok zahmetli. İyisi mi ben ne anımsadığımı söyleyeyim: «Türkiye’de şu ya da bu mason locasının, şu ya da bu adı taşıyan derneklerin bulunmasının kamuoyu indinde hiçbir önemi yoktur. Kamuoyu açısında Masonluk tektir. Dolayısıyla tüm mason kuruluşları bunu bilerek, buna göre davranmalıdır.»