Masonlar.org - Harici Forumu

Diger => Guncel Konular => Konuyu başlatan: Gercek nerede - Kasım 05, 2010, 09:32:55 ös

Başlık: Çocuklarımızın isimlerinde ne gizli?
Gönderen: Gercek nerede - Kasım 05, 2010, 09:32:55 ös
Çocukların isimleri umutlarımızı yansıtıyor. Belki de farkında olmadan başaramadıklarımızı veya sahip olamadıklarımızı onlar için diliyoruz. Bana tuhaf gelen şu: Çocuklarımız için en güzeli diliyoruz, ama onlar büyüdüklerinde buna sahip olamamaları için elimizden geleni yapıyoruz.

Gülsün ismini veriyoruz, ama dünyanın çocukları gülsün diye hiçbir şey yapmıyoruz. Bu sabah trafikte sıkıştırdıklarımızın, merhaba demeden yanından geçtiklerimizin kaçının adı Gülsün’dü? Aç yatan çocuklar bizler için bir serap kadar bile gerçek değiller.

Erdem ismini veriyoruz, ama erdemli olmaları için onlara hiçbir şey öğretmiyoruz. Dürüstlüğün olmadığı bir dünyayı kendimiz yaratıyor, sonra en basit iş anlaşmalarını yaparken avukatları zengin ediyoruz. 

Muhammet adını veriyoruz, ama isim babasının ahlak anlayışını anlamak için bir satır okumuyoruz. Onun yerine “laiklik olmayan demokrasi mi demokratik olmayan laiklik mi” gibi saçma sapan tekerlemelerle kulakları tırmalıyor, ne dediğimizi kendimiz de bilmiyoruz. Tüm dinlerin aynı olduğunu anlamak bile istemiyoruz.

Zeynep adını veriyoruz, ama kız çocuklarımıza değerli bir hazine gibi bakmıyoruz. Töre cinayetlerine sırtımızı dönüyor, okuyamayan kızları okutmak için uğraşanlara bir avuç entel diye bakıyoruz. Bir kız çocuğunu okutmak aklımızdan dahi geçmiyor.

Metin adını verdiğimiz oğlumuza sabırlı ve güçlü olmayı öğretmiyoruz. O da karşısına çıkan ilk zorlukta yelkenleri suya indiriveriyor. Herkes gibi hemen şimdi zengin olmak istiyor. Türk gibi başlayıp Alman gibi bitiremiyor.

İsimleri verir vermez hepsini unutuyoruz. Onlar bizim için başka bir evrendeki kodlar, bizim dünyamıza ait değiller. 

 

Başlık: Ynt: Çocuklarımızın isimlerinde ne gizli?
Gönderen: lucifer - Kasım 05, 2010, 09:50:56 ös
gerçekten uzun uzun oturup düşünüldüğünde sadece isim olarak baktığımızı düşünüyoruz. Çamur at izi kalsın sözü vardır ya hani gerçekten öyle. İsimleri koyuyoruz ama İsimleri ile yaşayamıyorlar. çünkü iz bırakacak eğitimi veremiyoruz ne yazıkki

başlık için teşekkür ederim ayrıca sn Gercek nerede

saygılarımla.
Başlık: Ynt: Çocuklarımızın isimlerinde ne gizli?
Gönderen: mio_eroe - Kasım 05, 2010, 09:57:32 ös
O vakit ortaya şöyle bir sonuç çıkıyor; 'annelik-babalık duygularının tatmini için dünyaya çocuklar getiriliyor' yanılıyor muyum?
Başlık: Ynt: Çocuklarımızın isimlerinde ne gizli?
Gönderen: lucifer - Kasım 05, 2010, 10:01:51 ös
ya bu bir gerçektir ama bu konuyla ilgili bir gerçek olmadığını düşünüyorum.  İsimler üzerine daha çok annelerin ve babaların sn Gercek nerede nin de dediği gibi sahip olamdıklarını koyduğunu söylüyor. aslında bu sahip olamadıklarıda değil burda sn Gercekten görüş olarak ayrılıyorum.

sizin dediğinize ise şu konuda katılıyorum ebeveynler bu tatminlerini çocuklarının geleceğini kendileri üzerilerine tasarlamasıdır. sanki çocukları kendilerine ikinci bir hayatmış gibi verildiklerini ve kendilerine verilen şansıda çocukları üzerinden kullanmaya çalışmalarıdır.
Başlık: Ynt: Çocuklarımızın isimlerinde ne gizli?
Gönderen: Prenses Isabella - Kasım 06, 2010, 08:13:30 ös
Guzel ve anlamli bir paylasim olmus Sayın Gercek nerede:) ilerki zamanlarda dunyamizi zaten ileri nesil olacak olan cocuklarimiz duzeltmeyecek mi? Isık beyinler, daha ileri bilincler.. yani sonuc itibariyle dunyamizin gelecegini Onlara borcluyuz.

Saygilar,