Masonlar.org - Harici Forumu

Mason ve Masonluk Nedir? => Masonluk ile ilgili Sorular ve Cevaplar => Konuyu başlatan: MASON - Eylül 25, 2006, 02:16:40 ÖS

Başlık: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: MASON - Eylül 25, 2006, 02:16:40 ÖS
Kadınlar neden Mason olamaz?

Orta Çağ’dan gelen bir geleneği sürdüren Hürmasonluk kadınları kabul etmez. Eşler ve Mason kızlarıyla birlikte toplantılar yapılır, Mason eşleri kurdukları derneklerle öğrencilere burs verirler, Masonlar’ın hayır işlerine yardımcı olurlar, ancak loca çalışmalarına katılmazlar. Dünya’da, hepsi gayrı muntazam, birçok müstakil kadın Mason teşkilâtı vardır. Türkiye’de de böyle bir dernek yeni kuruldu. Bunlar Hürmasonlar’ın regalyalarını (önlük, eşarp), ritüellerini, benzer merasimlerde kullanırlar. Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’nın bu kadın ve diğer gayrı muntazam teşkilâtlarla hiç bir resmî teması olamaz. Aksi takdirde kendi gayrı muntazam duruma düşer ve dünya muntazam büyük localarıyla olan ilişkileri kopar.

Başlık: Re: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: Bozkurt - Mayıs 15, 2007, 09:18:03 ÖS
İSLAMİYETTE kadın erkek eşitliği vardır...yani tüm insanlar eşittir bunun böyle farklı olmasını abartı olarak görüyorum insanların gözünü boyamak için yapılmış olarak düşünüyorum saygılarımla..!
Başlık: Re: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: Supeluta - Mayıs 15, 2007, 09:20:04 ÖS
masonluk bir din değildir.yazılarınızdaki bu üslup bozukluğunuzu devam ettirirseniz,daha farklı uygulamalara maruz kalırsınız.saygı dinimizce en önemli kavramlardandır,lütfen saygı sınırlarını aşmayınız.
Başlık: Re: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: SublimePrince - Mayıs 15, 2007, 09:31:37 ÖS
İSLAMİYETTE kadın erkek eşitliği vardır...yani tüm insanlar eşittir bunun böyle farklı olmasını abartı olarak görüyorum insanların gözünü boyamak için yapılmış olarak düşünüyorum saygılarımla..!
Siz hic masonlugun tarihini arastirdiniz mi?
Madem oyle kendi silahinizla vurayim sizi bay bilgic...Madem esitlik var  Camii'de neden kadinlar ayri bir yerde oturur?  Neden Haremlik selamlik vardir? Buyrun efendim...

Aciklamaniza gerek yok ben cevabini zaten biliyorum. Sadece sizin yorumunuzun ne kadar sacma oldugunu gostermek icin sorulmus bir sorudur.
Başlık: Re: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: Bozkurt - Mayıs 15, 2007, 09:52:31 ÖS
namas kılarken insanlar değişik hal ve hareketlere girebilirler yani eğilmek zorunda kalınıyor onun için kadın erkek farklı yerlerde namaz kılıyorlar fakat istisnalar kayideyi bozmass;) sago
Başlık: Re: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: SublimePrince - Mayıs 15, 2007, 09:58:11 ÖS
namas kılarken insanlar değişik hal ve hareketlere girebilirler yani eğilmek zorunda kalınıyor onun için kadın erkek farklı yerlerde namaz kılıyorlar fakat istisnalar kayideyi bozmass;) sago
Anlatmaniza gerek olmadigini soylemistim. Ayrica sirf namazda degil baska alanlarda da ayrilim yok mu? Boizuna cevap vermeyiniz, sonucta burada bunu tartismiyoruz. Sadece bir olayin oldugundan degisik gosterilip kotuymus gibi gosterilebilecegini kanitliyoruz.

Bayan uyemizin olmamasi demek onlara ayrim yapiyorzu demek anlamina gelmez. Topigi tamamen okudunuz mu? Okuyup inanmmis olmak tabiki sizin bileceginiz is, ama bir dernegi bir Din ile kiyaslayip yorum yapmaniz biraz sacma kacmis...

Dinlerde de sacma gorulen binlerce sey vardir fahat sorgulan(a)maz. Masonluk sadece bir dernek/olgu oldugu icin sorgulanabilir. Size bazi seylerin mantiksiz geliyor olmasi, bu olaylarin kotu bir amaca hizmet etmesini veya yanlis oldugunu gostermez.

Mesela Siirtli avcilar dernegi toplantilarini Persembe gecesi 8 de yapiyorsa bu onlarin gunun diger saatlerine karsi saygisiz oldugunu gostermez. Veya siz aksm 8 de yapmalarini begenmiyorsunuz diye altinda bir artniyet olmasina gerek yoktur (bu ikisi 11:55 konusuna da cevap olabilir, bir daha yazdirmayin bana ayni seyi :D)

Ayrica, sin nasil kadinlarin neden ayri yerde duduklarini acikladiysaniz, ben de size neden kadinlarin masonolamadiklarini aciklayayim... Durun bir dakika... Zaten yukarida acikladim... Onu tekrar okuyun :)
Ozet olarak, zamaninda kadin tas ustasi olmadigi icin ve geleneklerimize bagli bir kurulus oldugumuz icin kadinlari uye yapmiyoruz. Bu kadar duz ve basit. Yoksa saygimiz sonsuzdur. Belki bu gelenekler size sacma gelebilir, onu anlayabilirim. Ama size gore sacma demek yanlis demek degildir. Bazi kislere domuz yememek de sacma gelebilir (gunumuzdeki saglik kosullari, ve temizlik standartlarina uyum acisindan) ama dinimizde yasaklanmis oldugu icin yenmiyor. Bu bazilarina sacma gelebilir, ama yanlis demek degildir.

Eger geleneklere baglilik size sacma geliyor ise, butun kitabiizda bulunmayan SUNNET lerin de size sacma gelmesi gerekir. Zira onlar da emredilmis seyler degildir, fakat gelenekten, saygidan, dogruluguna inandiginizdan dolayi yapilan seylerdir. Umarim aciklayabilmisimdir mantigimi.
Başlık: Re: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: ElmasMehmet - Mayıs 15, 2007, 10:39:38 ÖS
Bir arkadaşım vardı. Görüşmeyeli beş yıl olmuştu, Çin'de karşılaştık, o sıralar Çin Nükleer Enerji Programından 4 yıllık burs kazanmıştım ve Doğu Türkistan'daki nükleer bomba deneylerinde gözlemci idim. Tesadüf işte, Urumçi'de bir sokakta yürürken "Oo Kaan!" diye bir ses duydum, sesin geldiği yöne döndüm. Bu o arkadaş! Oturduk bir lokantaya, bunalmış büyük kent havasından, temiz havası bol güneşi için Urumçi'ye uçmuş, bir de ata yadigarı camilerimizde namaz kılmak istemiş, dünya küçük! Sohbet ediyoruz, 1 saat geçmemişti ki bana üst düzey bir mason olduğunu itiraf etti. Arkadaşıma sormuştum, Oğlum, demiştim, niye kadınları almıyorsunuz lan locanıza!.. -O sıralar sosyal demokratız ya, tek derdimiz kadınların orada burada daha fazla temsil edilmesi; hatta, asla öğünmek için söylemiyorum, Türkiye halter milli kadınlar branşı da girişimlerim sayesinde kurulmuştur, belirteyim.-

MASONİK SIR:

Abi dedi, bir kere denedik, dedi. İlgili dönemde ABD’de İsrail’de esen liberal rüzgarlar bütün mason loca alemini sarmış. Roması , Tel-Avivi, Şikagosu deklarasyon üstüne deklarasyon yayınlıyor –gizli gizli tabi-. Bütün baş üstatlar da “Haydi kızlar locaya!” kampanyası düzenlemeye koyulmuşlar. Ama arkadaşım dedi ki: Biz birbirimizi kayırdığımız için hep karılarımızı kız arkadaşlarımızı locaya alıyoruz. “Ee?” dedim… Cevap gecikmedi. Meğer localarda harp çıkmış. Birinin karısı derece atlayınca ötekilerinki başlamış homurdanmaya, birader kocalarının akrabalarının kafasını yemeye… Ben erdemliyim de, yok sen mi erdemlisin s.ç.rım boylu boyuna erdemine laflarını mı istersiniz, birbirlerinin kukuletalarını parçalayan hanımlar mı istersiniz, rezalet üstüne rezalet yaşanmış, hanım biraderlerden ağlama krizine girenler, locayı ağlayarak terk eden hanımların peşinden koşturan biçare mason eşler ve ardından yüzleri hanım biraderleri tarafından tırnaklanan şahıslar, kutsal gonkların baş üstadın kafasında paralanmaları, keçiler, kuzular, zürafa yavruları kurban edilirken ayin liderlerinin çantalarla saldırıya uğraması vs…

İyi de, dedim, sonrasında nasıl düzeni sağladınız?.. 3 hafta geçmeden en büyük üstat kadınların tard edildiğini ilan etmiş, e kadın bu, dinler mi?! Localardan çıkmamışlar… Bunun üzerine de B planı oluşturulmuş… Moskova Konservatuvarı Bale Bölümü Mason Locası üyelerinden oluşturulan bir tim dünya localar turuna çıkmış. Localar şirret biraderlerden temizlenmiş. İşte o gün bu gündür tütü giymiş bir kısım Masonların resimleri ara sıra medyaya çıkar olmuş…

1.   Bölümün sonu…

Not: Ben arkadaşımın yalancısıyım.
Başlık: Re: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: SublimePrince - Mayıs 15, 2007, 11:12:28 ÖS
Arkadasiniz Mahfili dernegi uyesi olabilir (ki buyuk ihtimalle oyledir). Bizim localarimizda boyle birsey olmamistir. Sikago buyuk locasinda da olmamistir (olmussa bile duzenli olan bir locadan degildir bu girisimler). Veya arkadasiniz size takilmak amacli anlatmistir bunlari.

Bu tutu giymis mason biraderler hikayesi saniyorum bir ara medyada cikan "Masonlarin hallerine bakin" tarzi, bir bayanin bosanma davasinda sunmus oldugu resim yuzunden cikmisti. O olayin tum detaylarini arastirmadim, ama ve fakat resmi gordum.  Bu resimde pembeler giymis kisiler (erkek) dans ediyorlar.
Bu resimde teshir edilen herhangi bir eglenceden alinmis olabilir, ama kesinlikle bir masonik faaliyet degildir. Bir partide (maskeli balo, kiyafet balosu vs.) cekilmis olma ihtimali cok yuksek. Ayrica resimdekilerin mason olup olmadigi bilinmiyor. Ayrica resmin ve haberin de masonlukla zerre alakasi yoktu. Sadece haber okunsun diye basligi Masonlarin bilmemnesi olarak atilmis, haber icinde bir kere bile masonik faaliyetler ile ilgilibirsey yazilmamisti.

Bayanin tek sikayeti esinin artik ona ilgi gostermemesi, zamanini baska yerlerde gecirmesiydi. Savunmasini yapmak icin de esinin arkadaslariyla eglenirkenki bir resmini vermisti.  Egerki bahsi gecen konu buysa aciklmasi budur :)
Başlık: Re: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: SublimePrince - Mayıs 15, 2007, 11:28:58 ÖS
Heheh peki :) Her sirrimiz boyle olsun o zaman :D
Ama dikkatinizi cekerim... Bakin bizler nelerle suclaniyoruz. Dunayi kontrol etmek, somurgecilik, emperyalizmi kontrol etmek, capitalizmi kontrol etmek, komunizm, sosyalizm, Kemalizm(butun izmler), cinayetler, darbeler, bankalari, ulkeleri ele gecirmeler, rejim devirmeler, suikastler. Butun bunlari yapiyoruz, ama yukarida yazdiginiz hikayeye gore hanimlara ihtiyacimiz oluyor, ve kocaaaa yuzyillardir suren bir kardeslik uc bes bayana soz geciremiyor. Size mantikli geldimi :)
Başlık: Re: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: Itzhak - Mayıs 15, 2007, 11:31:50 ÖS
 ;D :D :) ;)
Başlık: Re: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: SublimePrince - Mayıs 15, 2007, 11:39:59 ÖS
Bu arada sanirim Sayin Elmas Mehmet kendi mesajini silmis :) Bizim mesaj bosa gitti :)
Başlık: Re: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: ElmasMehmet - Mayıs 15, 2007, 11:41:44 ÖS
Sayın Sublimeprince,

Ben özel dava konusunu bilmiyorum, sadece ele geçen malzemelerin bir kısım çevrelerce nasıl değerlendirildiğinin perspektifini çiziyorum. Hani fotoğraflar yayınlanıyor, Masonlar yine kudurdu başlıkları atılıyor filan :)))) ... Her ne kadar fantezi de kursam -ki çok eğleniyorum-, benim gibi insanların üzerinde Masonluk'un böyle abzürt bir imaj yarattığını algılamanız gerekir...

Saygılar...
Başlık: Re: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: Itzhak - Mayıs 15, 2007, 11:45:37 ÖS
Sn.ElmasMehmet,
Goruslerınıze saygı duyuyorum fakat banada komık gelen mason olmayan bır toplulugu halen masonmus gıbı ızole etmeye calısmanız..Buda sızın ıcın benım gozumde abzürt bir imaj yaratıyor.Algılaya biliyormusunuz......:D
                                                                                                              Saygılar-Sevgiler
Başlık: Re: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: SublimePrince - Mayıs 15, 2007, 11:49:32 ÖS
Cok iyi anliyorum :) Ama ben size daha medyadan neler bulurum :) Mavi gecelik giydirip koyunla ilikiye giren Adanalidan tutun da, selektorle trenden yol isteyen Rizeli'ye kadar. Bu butun Rizelilerin sarhos veya Adanalilar'in hayvana sevdalisi:D) oldugunu gostermez degilmi :)
Başlık: Re: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: ElmasMehmet - Mayıs 16, 2007, 12:02:57 ÖÖ
Alıntı
Sn.ElmasMehmet,
Goruslerınıze saygı duyuyorum fakat banada komık gelen mason olmayan bır toplulugu halen masonmus gıbı ızole etmeye calısmanız..Buda sızın ıcın benım gozumde abzürt bir imaj yaratıyor.Algılaya biliyormusunuz......
                                                                                                              Saygılar-Sevgiler
[/color]

Ben hiçbir grubu Mason olarak nitelendirmedim ki! İma bile etmedim! İlgili cümlelerimi bana bildirirseniz düzeltirim...

Gerçekten berbat bir gün geçirdim, eğlenmeye ihtiyacım var! Bir büyüğümün mali işlerini halletmek üzere harekete geçtim ve hallettim, ve ardından da ölüm tehditleri aldım, örneğin... Ciddiye alınmayacak bir şey olduğunu ben biliyorum; ama insan haliyle sinirli oluyor...

Alıntı
Cok iyi anliyorum  Ama ben size daha medyadan neler bulurum  Mavi gecelik giydirip koyunla ilikiye giren Adanalidan tutun da, selektorle trenden yol isteyen Rizeli'ye kadar. Bu butun Rizelilerin sarhos veya Adanalilar'in hayvana sevdalisi:D) oldugunu gostermez degilmi
[/color]

Buradaki örnekleriniz dünya genelinde bulabileceğiniz aptallıklar ya da komiklikler ya da sapıklıklar. Konu Mason olunca durum kritik, balerin kılığında erkekler haberi, haberi okuyanlar tarafından Masonik bir törenin parçası olarak görülüyor. Bu durum bu kadar ciddi görünen bir kulüp açısından bakıldığında benim gibi kişileri eğlendiren çok komik bir durum!

Ben dalga geçiyorum! Gizemli takılan herkesle ben dalga geçerim!.. :))) Rize'de ortaya çıkan aptal kardeşimle, Adana'daki zoofiliyak gizemli takılmıyor... ;)
Başlık: Re: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: SublimePrince - Mayıs 16, 2007, 12:07:50 ÖÖ
Hehehe guzel. Size de gecmisler olsun. Allah korusun oldururlerse filan haber verin ki, nereye gitti Sayin Elmas Mehmet diye meraklanmayalim :) Gerci bizim haberimiz olur ya ;)

Sizin dediginizi (haber konusunda) cok iyi anliyorum. Halkimiz koyun olmaya gorsun onune konan otu hep yiyor. Bu her konuda oyle. Sporda da oyle, magazinde de, politikada da. Mantik cercevesinde hic bakmayiz olaylara. Haberin size komik geldigini biliyorum lafim size degil. Anlayan anlayacagini anlar zaten. Ben de haberi ilk gordugumde saf halkimizin ne dusunecegini dusunmustum. Simdi bu resimden ne fantaziler uretirler diye.
Başlık: Re: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: ElmasMehmet - Mayıs 16, 2007, 12:18:15 ÖÖ
Sublimeprince,

Ama Allah aşkına söyleyin! Klas bir açıklama yaptım mı yapmadım mı? En azından Moskova Konservatuvarı'nı filan kattım...

Bu arada, Masonlar'ın bale yaparken favori dans parçası nedir? Merak ediyorum. Bence Kuğu Gölü'ndeki çeşitli parçalar! Bakalım tahminim doğru mu imiş...

Not: Yahu o yaşta, o göbeklerle bale yapılır mı?! O haldeyken anca ya bel canto ya Wagneryan opera söylenir! ;) Neyse, olabilir, her türlü ibadete saygılıyız...
Başlık: Re: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: SublimePrince - Mayıs 16, 2007, 12:22:22 ÖÖ
Heheh ya simdi ibadet filan diyorsunuz inananlar cikacak :) Gerci isine gelince inananlarturedi ama, bu islerine gelir inanirlar. Yakinlarda gorursunuz mansetlerde.

Masonlarin forumundan aci itiraf. Goldeki kugulara tapiyorlarmis diye :)
Başlık: Re: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: ElmasMehmet - Mayıs 16, 2007, 12:23:29 ÖÖ
 :D
Başlık: Re: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: Itzhak - Mayıs 16, 2007, 12:28:51 ÖÖ
Sn.ElmasMehmet,

MASONİK SIR:

Abi dedi, bir kere denedik, dedi. İlgili dönemde ABD’de İsrail’de esen liberal rüzgarlar bütün mason loca alemini sarmış. Roması , Tel-Avivi, Şikagosu deklarasyon üstüne deklarasyon yayınlıyor –gizli gizli tabi-. Bütün baş üstatlar da “Haydi kızlar locaya!” kampanyası düzenlemeye koyulmuşlar. Ama arkadaşım dedi ki: Biz birbirimizi kayırdığımız için hep karılarımızı kız arkadaşlarımızı locaya alıyoruz. “Ee?” dedim… Cevap gecikmedi. Meğer localarda harp çıkmış. Birinin karısı derece atlayınca ötekilerinki başlamış homurdanmaya, birader kocalarının akrabalarının kafasını yemeye… Ben erdemliyim de, yok sen mi erdemlisin s.ç.rım boylu boyuna erdemine laflarını mı istersiniz, birbirlerinin kukuletalarını parçalayan hanımlar mı istersiniz, rezalet üstüne rezalet yaşanmış, hanım biraderlerden ağlama krizine girenler, locayı ağlayarak terk eden hanımların peşinden koşturan biçare mason eşler ve ardından yüzleri hanım biraderleri tarafından tırnaklanan şahıslar, kutsal gonkların baş üstadın kafasında paralanmaları, keçiler, kuzular, zürafa yavruları kurban edilirken ayin liderlerinin çantalarla saldırıya uğraması vs…

İyi de, dedim, sonrasında nasıl düzeni sağladınız?.. 3 hafta geçmeden en büyük üstat kadınların tard edildiğini ilan etmiş, e kadın bu, dinler mi?! Localardan çıkmamışlar… Bunun üzerine de B planı oluşturulmuş… Moskova Konservatuvarı Bale Bölümü Mason Locası üyelerinden oluşturulan bir tim dünya localar turuna çıkmış. Localar şirret biraderlerden temizlenmiş. İşte o gün bu gündür tütü giymiş bir kısım Masonların resimleri ara sıra medyaya çıkar olmuş…  
Size yukarıdakı yazının acıklamasını Sn.Sublime Prince yapmıstı sizde buna ıstınaden soyle karsılık vermıstınız..

Sayın Sublimeprince,

Ben özel dava konusunu bilmiyorum, sadece ele geçen malzemelerin bir kısım çevrelerce nasıl değerlendirildiğinin perspektifini çiziyorum. Hani fotoğraflar yayınlanıyor, Masonlar yine kudurdu başlıkları atılıyor filan ))) ... Her ne kadar fantezi de kursam -ki çok eğleniyorum-, benim gibi insanların üzerinde Masonluk'un böyle abzürt bir imaj yarattığını algılamanız gerekir...  Saygılar...

Bence bu konuda Mahfılı dernegınden söz edıyorsunuz ama genel kavramda yanı mason olarak işte ben cvbımı buna ıstınaden aktardım...Cunku bıldıgım kadarıyla mahfılı dernegı muntazam bır teskılat degıl yanı dunyada tanınmıyor....Yanı mason degıl...İştee ben konuyu algıladıgım gıbı bır mesaj yazdım...Tabıı algılayamamısta olabılırım.....Saygılar..
Başlık: Re: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: ElmasMehmet - Mayıs 16, 2007, 12:36:08 ÖÖ
Sayın Merica,

Ben bu noktada susuyor ve cevap vermiyorum...

Başlık: Re: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: SublimePrince - Mayıs 16, 2007, 12:44:41 ÖÖ
Sayın Merica,

Ben bu noktada susuyor ve cevap vermiyorum...


Mansetlerde yarim. 36 lik puntolarla:
Masonlar karsilarindakileri susturdu. Cevapsiz sus pus kalan ElmasMehmet adli Laik ne yapacagini sasirdi. :D Heheh olur mu olur. Harun Yahya'nin sitesinde gorebilirsiniz bunlari :D
Başlık: Re: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: ElmasMehmet - Mayıs 16, 2007, 12:49:15 ÖÖ
:)))))))))))

Sayın Sublimeprince, adınız İlhan mı?
Başlık: Re: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: SublimePrince - Mayıs 16, 2007, 12:51:56 ÖÖ
Hayir degil.

Basliklar "Ilhanlar Mason Olamaz dendi"
Başlık: Re: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: Itzhak - Mayıs 16, 2007, 12:53:47 ÖÖ
Bu konuda Eksıklıgımız var tabıı okumak lazım......
Başlık: Re: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: ElmasMehmet - Mayıs 16, 2007, 12:58:02 ÖÖ
Alıntı
Hayir degil.

Basliklar "Ilhanlar Mason Olamaz dendi"


:))))) Allah, celle celalühu, razı olsun!
Başlık: Re: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: Ittihatci - Mayıs 16, 2007, 01:11:25 ÖÖ
Geç kalmışım. :) Sohbet ilerlemiş... Merhabalar. :)
Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: ADAM - Aralık 25, 2010, 05:45:20 ÖS

2007 yılının Maylıs ayından kalma bir konu başlığı.

Sayın MASON'un verdiği bir açıklama var ama sorunun yanıtı değil.

Ben bu soruya yanıt vermeye girişince, diyeceklerim kinik bir nitelik taşıyacak korkarım.

Kadınlar mason olamaz, çünkü onlar erkeklerden aşağıdır; ikinci sınıf yaratıklardır; zayıf ve bilgisizdirler; yetenekleri sınırlıdır; ailede ve toplumda faürklı işlevleri vardır; hadlerini bilmelidirler.

Masonlar (erkekler) gereğini kadınlar için de yapar; kadınların mason olmasına gerek yoktur. Masonluk bir erkek topluluğu ve sistemidir; kadınlar isterse kendi aralarında başka örgütler oluşturabilir. Ancak erkeklerin işlerine karışamayacakları için mason olamazlar.

Masonluğun çok derin bir felsefesi vardır; kadın aklı bunu kavrayamaz.  Tarih boyunca egemenlik hep erkeklerin olmuştur ve bu böyle sürecektir. Kadınlar mason olursa bu düzeni bozarlar; onlara güvenilemez.

Kadınlar cilveli davranışlarda bulunur, süslenip püslenmeye ve kendilerini göstermeye pek meraklııdırlar; bu da Masonluktaki çalışmalarda düzen ve ahengi bozar. Onun için mason olamazlar.

Tarih boyunca kadınların nerede mason odlduğu görülmüş ki şimdi görülsün! Olmaz öyle şey. Yemek pişirsinler, çocuk doğurup onlara baksınlar, ev işleriyle ilgilensinler, örgü örsünler, aralarında toplanıp dedikodu yapsınlar. Masonluk ciddi bir kurum ve uğraşıdır. Orada kadınlara yer yoktur.

 

Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: Isis - Aralık 25, 2010, 06:13:01 ÖS
Sn Adam

Yukaridaki ifadeleriniz kendi kanaatiniz mi yoksa bir saptama mi?Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: ozak1977 - Aralık 25, 2010, 09:12:23 ÖS
Sayın  ADAM ,


Yukarıdaki ilkel ,saygısız ve orta çağdan kalma yazının sahibi gerçekten siz misiniz ?  Eğer öyleyse sizin tedaviniz yok beyefendi ,geçmiş olsun ...

Hayatım boyunca girdiğim Fen Matematik sınavlarında hep derece elde ettim ,o çok zeki erkeklerin hepsi arkamdan nal topladı....Pek çok  erkek olan hekim arkadaşım  Genel Cerrah olmaya cesaret edemezken ,kan görünce bayılırken ,ben gecenin üçünden sabah dokuza kadar iki bıçaklama vakasını üst üste ameliyata alarak hayata döndürebilmiş bir hekimim ....


Çocuk bakmak ve yetiştirmek ,yemek yapmak ve süslenmeyi de çok hafife almışsınız...Yani size göre bu işler için zeka gerek değil ama masonluk için gerekli ...Bunu ancak bir gaf olarak kabul ediyorum. Zeki bir insan modayı da takip ederek kendine yakışanı giyebilendir...Süslenince sultana dönüşen de vardır soytarıya dönüşen de ...Yetiştirdiği çocuk hırsız olan da vardır ,öğretmen olan da...

Dedikodu konusuna gelince , tanıdığım bütün erkekler kadınlardan daha fazla dedikodu yapmaya meraklıdır :)  Ordu nun Gölköy kasabasında çalıştığım sırada gözlemlediğim buydu.Erkekler genelde kahvehanede oturup dedikodu yapıyorlardı ,kadınlar ise tarladaydılar ....Ama tarla için de pek zeka gerekli değildi değil mi ? :D:D
Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: sundance - Aralık 25, 2010, 09:49:26 ÖS
Bu soruya forum içerisinde pek çok yerde cevap verilmiş zaten. Tekrar tekrar okunmasında fayda görüyorum.Bir art niyet veya kadınları küçümseyen bir bakışın olmadığına inanıyorum.
http://www.masonlar.org/turkce/roportajlar/turkiskocritimasonu.html (http://www.masonlar.org/turkce/roportajlar/turkiskocritimasonu.html)

Saygılarımla
Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: Lethe - Aralık 25, 2010, 10:21:47 ÖS
Sayın Ozak1977;

Belki üzerime vazife değil ama sanırım bir yanlış anlaşılma var ortada. Zira Sayın ADAM' ın, ifadelerinde aslında bir sorgu, sitem ve belki bir parça kızma, mevcut anlayışı eleştirme söz konusu. Kendisinin paylaşımlarını ilgiyle takip eden bir forum üyesi olarak nasıl bir düşünce yapısına ve yazınsal üsluba sahip olduğunu az-çok anladım. Çok değil 2 gün önceki paylaşımında kadınların mason olmasına dair düşüncelerini dile getirmişti kendisi. 23 Aralık 2010 tarihinde; "Masonluk Nedir ? / Masonluk ile ilgili Soru ve Cevaplar / Türk Masonluğu2ndaki Bölünmüşlük" başlık ve alt başlıklarından kendisinin konuyla ilgili asıl yorumuna ulaşabilir siniz ( http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=10880.msg69203#msg69203 (http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=10880.msg69203#msg69203) ).

Bu vesile ile saygılarımla,

Sayın  ADAM ,


Yukarıdaki ilkel ,saygısız ve orta çağdan kalma yazının sahibi gerçekten siz misiniz ?  Eğer öyleyse sizin tedaviniz yok beyefendi ,geçmiş olsun ...

Hayatım boyunca girdiğim Fen Matematik sınavlarında hep derece elde ettim ,o çok zeki erkeklerin hepsi arkamdan nal topladı....Pek çok  erkek olan hekim arkadaşım  Genel Cerrah olmaya cesaret edemezken ,kan görünce bayılırken ,ben gecenin üçünden sabah dokuza kadar iki bıçaklama vakasını üst üste ameliyata alarak hayata döndürebilmiş bir hekimim ....


Çocuk bakmak ve yetiştirmek ,yemek yapmak ve süslenmeyi de çok hafife almışsınız...Yani size göre bu işler için zeka gerek değil ama masonluk için gerekli ...Bunu ancak bir gaf olarak kabul ediyorum. Zeki bir insan modayı da takip ederek kendine yakışanı giyebilendir...Süslenince sultana dönüşen de vardır soytarıya dönüşen de ...Yetiştirdiği çocuk hırsız olan da vardır ,öğretmen olan da...

Dedikodu konusuna gelince , tanıdığım bütün erkekler kadınlardan daha fazla dedikodu yapmaya meraklıdır :)  Ordu nun Gölköy kasabasında çalıştığım sırada gözlemlediğim buydu.Erkekler genelde kahvehanede oturup dedikodu yapıyorlardı ,kadınlar ise tarladaydılar ....Ama tarla için de pek zeka gerekli değildi değil mi ? :D:D

Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: tcorbaci - Aralık 14, 2012, 10:10:47 ÖS
özgürlük ,eşitlik , kardeşlik ilkelerine inanmıyor veya içinize sindiremiyorsanız kadınların masonluğu konusunda her türlü olumsuz görüşü bildirebilirsiniz fakat değerleriniz boş inançlardan değil de insaniyet odaklı yukarıdaki ilkeler ve benzerlerinden oluşuyorsa kadın masonları kendinizden ayrı görmemeniz gerekir.İngilteredeki bazı tutucu kılıklı arkadaşların budala bir ateist mason olamaz, bir kadın mason olamaz ,bir sakat mason olamaz  diye ahkam kesmesinden çok daha önce varolan ezoterik yapılar küresel emperyalizmin tacının ezoterizmin bir kolunun bir kanadını nasıl da ablukası içinde tuttuğunun somut bir göstergesidir.Fransız çıkışlı ulusalcı gelişimsel yaklaşım ,herşeyi aman ben elimde tutıyim' cı anglikan  yaklaşımdan ;kadın masonluğu konusunda çok daha samimi,ilerici ve gerçekçidir (bence).
Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: Noah - Aralık 14, 2012, 11:56:49 ÖS
Sn. tcorbaci,

Gonderdiginiz iletiyle katilmadigimi belirtmek istiyorum, ancak sonuna o parantez icinde koydugunuz "bence" benim icin cok degerli. Dilerim herkes o veya bu sekilde "bu boyledir" demekten ziyade subjektif konulardaki fikirlerini parantez icindeki bencelerle suslesin.

En icten sevgi ve saygilarimla
Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: SEHERC - Aralık 15, 2012, 01:36:22 ÖÖ
Ortaçağdan kalma bir geleneği, aydınlığı benimsemiş bir dernek neden sürdürür ki? Kadınlar niçin Mason olamasın? Niçin bir kadın, kendine yakın hissediyorsa, bu felsefeye dahil olamasın.....Çok anlamlı gelmiyor bana açıkcası...
Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: ADAM - Aralık 17, 2012, 05:12:46 ÖS


Bence bu konuda yanlış düşünüler söz konusu.

Bu bağlamda özelikle İngilizler (İngiliz masonlar) kusurlanıyor ya da suçlanıyor.

Bu haksızlık.

Önce İngilizlerin genel tutumunu bilmek gerek.

Bunu şöyle bir örnekle anlatayım: Çok yıllar önce bir ara profesyonel işimin gereği olarak Londra'da bulunuyordum. Görüşmelerde bulunduğum şirketin üst düzey yöneticisi beni bir akşam yemeğine götürdü. Londra'nın pek seçkin bir semtinde bir özel kulüptü beni götürmüş olduğu yer. Masonluk gibi geleneksel bir kulüp. Duvarlarını birçok eski fotoğraf ve anı eşyası süslüyordu.

Kulübün bir özelliği de salt erkeklere özgü oluşuydu.

Merak edip, biraz da yadırgayarak sordum neden böyle diye.

Çok ilginç bir yanıt aldım: "Kadınların da kendilerine özgü benzer kulüpleri var."

Dolayısıyla İngiltere'de erkeklerin masonluğu ve kadınların mason olamayışı bakımından yadırganacak bir durum yok. Ha, İngiltere'de kadın mason locaları ve örgütleri de var, o ayrı. Hatta kadın ve erkek masonların bir arada localarına üye oldukları karma mason örgütü de var; o da apayrı. Çoğunluk erkeklerde; ötekilerin pek esamisi okunmuyor.

Masonluğun dünya çapındaki nüfusunun çoğunluğuna sahip olan ABD'ndeki durum da İngiltere'dekinden pek farklı değildir sanırım. Ancak orada bir de kadınların Doğu Yıldızı (Eastern Star) adlı örgütü var ki, mason büyük localarıyla boy ölçüşebilir.

Dünyada anaerkil aile yapısını izlmekte olan bir ülke olsa, orada Masonluk da olsa, mutlaka önce kadın locaları olacak, sonra erkek. Belki erkek locaları hiç olmayacak bile.

Fransa başta olmak üzere bazı Orta Avrupa ülkeleri sanırım cinsiyet eşitliğini (dolayısıyla ayırımsızlığını) daha çok önemsiyor, daha iyi uyguluyor. Bizim ülkemizde de bu, anayasamız ve yasalarımız her ne derse desin ancak belli kentlerin kentsel kesiminin bir bölümünde geçerli; tamamında bile değil. Trakya ve Ege'nin bir bölümü dışında kırsal kesimi hiç sormayın. Belli kentlerin dışındaki kentlerde ise durum çok daha vahim.

Böyle olunca, bizim masonlarımızın büyük bölümünün de "Kadınlar mason olamaz." deyişini niçin yadırgamalı ki... Onlara göre öyle. HKEMBL En Muhterem Büyük Üstadı bu bağlamda her ne derse desin. Onlara göre kadınların Masonlukta yeri yoktur, tıpkı Anadolu'nun bazı yerlerinde kadının adının bile olmayışı gibi. İşte hepsi bu.

Bu böyle mi olmalıydı? Madem böyle olmuş böyle mi gitmeli?

İşte orası bir başka değerlendirme konusu. Olan başka, olması gereken ya da dahi iyi, doğru ve güzeli başka...

Bence masonlar, hangi örgütün üyesi olurlarsa olsun, olması gerekenin peşinde koşmalı, onun gerçekleşebilmesi için uğraşmalı.

 
 
Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: karahan - Aralık 17, 2012, 07:20:50 ÖS
Bir düşünce çeşidi bu bence,Kadın mason olmuş olmamış birçok kişi için önemli olmayabilirde bu olaya nereden baktığımız çok önemli.

Kadınlar artık nerede ise savaşa bile katılabilecek duruma geldi toplum paylaşıma oldukça açık gibi.
Masonluk iddia edildiği gibi ve benimde ikide bir belirttiğim insanın kendisini inşa etme işi ise özünde buna neden sadece erkeklerin ihtiyacı olsunki
Sn.Mason bir yazısında kimler neden mason olamaz diye açıklamıştı orada bir iki soru sordum ama cevap gelmedi.

Bu kadar lezzetli ve tatlı madem masonluk neden sadece biz erkeklere has olsunki?
Kadınların faydalanamayışının altındaki sebep için tatmin edici cevaplar kadın kutsaldır  gibi sözler olmamalıdır diye düşünüyorum.

Masonluktaki en anlamlandıramadığım cevaplarının beni tatmin etmediği konudur.

Masonlarda illa ben tatmin olup ikna olayım diye duymak istediğim şeyleri söyleyecek halleride yok hani ama en azından adil olup olmadığını eşit durup durmadığını söyleyebilirler.

Mesela çağdaşlaşmak gibi daha ilerici bir akım olmak gibi bir misyonlarıda varsa hani bu bağlamda başlanacak en iyi konu kadınlarında mason olmaları konusudur ayrımcılığın ortadan kalkması konusudur.

Her tür ayrımcılığın kötü olduğunu vurgulayan bir mason zihniyetinin bunda geri durması anlaşılamaz.

saygılarımla
Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: SEHERC - Ocak 04, 2013, 12:02:43 ÖÖ
SN ADAM;

YAZINIZI HENÜZ OKUDUM VE KASTETTİĞİNİZ KARMAŞAYI İYİ ANLADIĞIMI DÜŞÜNÜYORUM. O NEDENLE AÇIKLAMALARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.

SAYGILAR.Bence bu konuda yanlış düşünüler söz konusu.

Bu bağlamda özelikle İngilizler (İngiliz masonlar) kusurlanıyor ya da suçlanıyor.

Bu haksızlık.

Önce İngilizlerin genel tutumunu bilmek gerek.

Bunu şöyle bir örnekle anlatayım: Çok yıllar önce bir ara profesyonel işimin gereği olarak Londra'da bulunuyordum. Görüşmelerde bulunduğum şirketin üst düzey yöneticisi beni bir akşam yemeğine götürdü. Londra'nın pek seçkin bir semtinde bir özel kulüptü beni götürmüş olduğu yer. Masonluk gibi geleneksel bir kulüp. Duvarlarını birçok eski fotoğraf ve anı eşyası süslüyordu.

Kulübün bir özelliği de salt erkeklere özgü oluşuydu.

Merak edip, biraz da yadırgayarak sordum neden böyle diye.

Çok ilginç bir yanıt aldım: "Kadınların da kendilerine özgü benzer kulüpleri var."

Dolayısıyla İngiltere'de erkeklerin masonluğu ve kadınların mason olamayışı bakımından yadırganacak bir durum yok. Ha, İngiltere'de kadın mason locaları ve örgütleri de var, o ayrı. Hatta kadın ve erkek masonların bir arada localarına üye oldukları karma mason örgütü de var; o da apayrı. Çoğunluk erkeklerde; ötekilerin pek esamisi okunmuyor.

Masonluğun dünya çapındaki nüfusunun çoğunluğuna sahip olan ABD'ndeki durum da İngiltere'dekinden pek farklı değildir sanırım. Ancak orada bir de kadınların Doğu Yıldızı (Eastern Star) adlı örgütü var ki, mason büyük localarıyla boy ölçüşebilir.

Dünyada anaerkil aile yapısını izlmekte olan bir ülke olsa, orada Masonluk da olsa, mutlaka önce kadın locaları olacak, sonra erkek. Belki erkek locaları hiç olmayacak bile.

Fransa başta olmak üzere bazı Orta Avrupa ülkeleri sanırım cinsiyet eşitliğini (dolayısıyla ayırımsızlığını) daha çok önemsiyor, daha iyi uyguluyor. Bizim ülkemizde de bu, anayasamız ve yasalarımız her ne derse desin ancak belli kentlerin kentsel kesiminin bir bölümünde geçerli; tamamında bile değil. Trakya ve Ege'nin bir bölümü dışında kırsal kesimi hiç sormayın. Belli kentlerin dışındaki kentlerde ise durum çok daha vahim.

Böyle olunca, bizim masonlarımızın büyük bölümünün de "Kadınlar mason olamaz." deyişini niçin yadırgamalı ki... Onlara göre öyle. HKEMBL En Muhterem Büyük Üstadı bu bağlamda her ne derse desin. Onlara göre kadınların Masonlukta yeri yoktur, tıpkı Anadolu'nun bazı yerlerinde kadının adının bile olmayışı gibi. İşte hepsi bu.

Bu böyle mi olmalıydı? Madem böyle olmuş böyle mi gitmeli?

İşte orası bir başka değerlendirme konusu. Olan başka, olması gereken ya da dahi iyi, doğru ve güzeli başka...

Bence masonlar, hangi örgütün üyesi olurlarsa olsun, olması gerekenin peşinde koşmalı, onun gerçekleşebilmesi için uğraşmalı.

Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: Noah - Ocak 04, 2013, 02:29:53 ÖÖ
Degerli uyeler,

Daha once hatirlamiyorum kac kez yazdim bu konu hakkinda, ama zarari yok bir kez daha ayni seyi yazayim.

Bakiniz, muntazam Masonluk anlayisinda kadinlar Masonluga kabul edilmemektedirler. Bu tamamen toresel bir yaklasimdir. Operatif zamanlarda Masonlar meslegin niteligi geregi kadinlari kabul etmiyorlardi. Spekulatif Masonluk da tamamen Operatif Masonlugun temellerine dayali kurulmus bir Kardeslik cemiyeti oldugu icin operatif zamanlardan kalma bu gelenegi biz gunumuzde hala devam ettiriyoruz. Iste bu kadar basit. Yoksa kadinlarin esit gorulmedigi falan gibi bir durum yok. Fikri calismaya da gayet musaitlerdir. Fakat biz de torelerimizi ve geleneklerimizi korumaktan vazgecmeyecegiz. Bu tutumu varsin bazi cevreler gericilikle, bagnazlikla suclasinlar. Benim acimdan muhim degil, cunku bunun bagnazlik ya da gericilik oldugunu dusunmuyorum.

Sevgi ve saygilarimla

Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: ADAM - Ocak 04, 2013, 02:19:21 ÖS

Bu konunun yeniden gündeme gelmesine hiç de gerek yoktu. Üzerinde yeterince tartışılmıştı. Buhdd sonra söylenecekler öncvekilerin tekrarınan iler gitmeyecektir. Nitekim Sayın Noah da belli bir masonik tutum açısından haklı olmakla birlikte öncveden söylenmişleri tekrarlamış durumdadır.

Kimilerinin tutumu öyle kimilerinin öteki türlüdür. Her ikisinin de kendine göre gerekçesi vardır.

Ancak Sayın Noah'in gerekçesi pek tutarlı değil. Çünkü Spekülatif Masonluk Operatif Masonluğun devamı değildir. Bu, 18, yüzyılın başında, o günün İngiltere'deki koşulları öylesini gerektidiği için uydurulmuş bir masaldır. Palavradır; yalandır.  Ne yazık ki sonradan bu yalanın yalanlanması gerçekleşememiştir. Bu, Hz. İsa'nın gerçek doğum yılının ve gününün kabullenilemeyişi gibi bir şeydir. Bir delinin kuyuya attığı o taşı kırk akıllı henüz çıkaramamıştır. Ancak bir gün çıkaracaktır.

Sayın Noah, çok daha tutarlı bir gerekçe belirtebilirdi. Öylesi belki daha yerine otururdu. (Örneğin ataerkil toplum geleneğine bağlılıktan, böyle bir toplum geleneğinde kadının yerinin sadece evi olduğundan söz edilebilir.)

 
Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: Noah - Ocak 04, 2013, 03:00:27 ÖS
Sn. ADAM'a hak veriyorum. Temcit pilavi gibi ayni konunun durmadan isitilmasina ben de karsiyim. Ancak kendisinin iletisindeki son paragraf bir yorum oldugu icin ben katilmayacagim. 

Spekulatif Masonlugun Operatif Masonlugun devami oldugunu degil, Operatif Masonlugun temellerine dayandigini soylemistim. Kaldi ki Sn. ADAM'in da bunun aksini iddia edecegini sanmiyorum. Bu konuyu baska baslik altinda tartismak bence en dogrusu olacaktir.

En icten sevgi ve saygilarimla
Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: Waldow - Ocak 04, 2013, 04:21:30 ÖS
'Fakat biz de torelerimizi ve geleneklerimizi korumaktan vazgecmeyecegiz. Bu tutumu varsin bazi cevreler gericilikle, bagnazlikla suclasinlar. Benim acimdan muhim degil, cunku bunun bagnazlik ya da gericilik oldugunu dusunmuyorum.' demiş Sn.Noah. O zaman ben de şöyle bir soru sorarım. Gerci ve bağnaz olarak düşündüğümüz insanlar da emin olun kendini gerici ve bağnaz olarak düşünmüyor. Onlara sorarsanız gelenek ve törelere uyuyorlar. O zaman gericilik ve bağnazlık nedir onu tartışmamız gerekiyor demektir. Bu da başka bir başlık altında tartışılmalıdır. Masonluk camiası genellikle aydın ve modern insanlardan oluşuyor. Mutlaka bu konu kendi içlerinde tartışılmıştır. Zaten ÖMBL'de bu yüzden ortaya çıkmadı mı ?
Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: ADAM - Ocak 04, 2013, 05:36:56 ÖS

Sayın Noah, o konunun ayrı başlık altında tartışılmasını öneriyor. Haklı. Sözünü yanlış anlamış  değilim. Başka başlığı isteyen açsın; orada tartışalım doğruyu bulmak için.

Ancak aynı hataya Sayın Waldow da düşmüş. ÖMBL'nin ortaya çıkışının bu nedenle ilgisi bağlantısı yok. O da bir başka konu ama Türkeye'deki Masonluğun tarihindeki o konu üzerinde de Forumda yeterince durulmuştur ve olmuş bitmişi daha da kaşımanın kimseye yararı olmaz.

Sonuç: Kadınlar mason olabilir. Oluyorlar. Bazı erkek mason kuruluşları bunu benimsemeyebilir; çoğu benimsemiyor ve onlarla ilişki kurmuyorlar. İşte hepsi bu.
Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: Waldow - Ocak 04, 2013, 06:04:41 ÖS
Lütfen Sn.Adam Ben orada ÖMBL'nin çıkışını buna bağlamadım. Bu kadar sığ anlamanızı beklemiyordum. ÖMBL'nin ortaya çıkmasındaki önemli etkenlerden biri de yenilik ve değişim arayışlarıdır. Ben onu kast etmiştim.
Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: enelsır - Ocak 04, 2013, 06:41:34 ÖS
Lütfen Sn.Adam Ben orada ÖMBL'nin çıkışını buna bağlamadım. Bu kadar sığ anlamanızı beklemiyordum. ÖMBL'nin ortaya çıkmasındaki önemli etkenlerden biri de yenilik ve değişim arayışlarıdır. Ben onu kast etmiştim.

Bence bu noktada asıl Sayın Waldow "sığ" anlıyor gibime geliyor. Benim bu forumdan öğrendiğim, ÖMBL'nin bir yenilik ve değişim arayışı sebebiyle değil, o değişimin bizzat yaşanması sebebiyle ortaya çıktığıdır. Yoksa söz konusu Masonluk ve onun savunduğu düşünceler olunca hangi kanatta yer alıyor olursa olsun değişimi savunacak bir Masonluk kurumu olduğunu düşünmüyorum... Peki olan ne? Neden olmuş? Buna ben kendimce bir " Değişme" değil de " Gelişme" çabası olarak bakarım... Eh gelişmek de çoğu zaman değişmeyi gerektirebilir ( Zorunlu değildir ama gerektirebilir). Bu açıdan bakıldığında ÖMBL ve HKEMBL arasındaki görüş ayrılıklarının, Masonluk açısından incelersek, aslında ortada hiçbir görüş ayrılığının olmadığını görürüz. Nitekim geçenlerde başka bir başlık altında yayınlamış olduğun HKEMBL En Muhterem Büyük Üstadı olan Sayın Remzi Sanver'in HKEMBL üyelerine seslenişinde bu konu açıkça ortaya konmuştur. Söz konusu sesleniş HKEMBL araştırma ve yayın organı olan Mimar Sinan dergisinde yayınlanmıştır.

 Peki olan nedir? Apaçık ortadır ve sayın ADAM çok güzel özetlemiştir:


Sonuç: Kadınlar mason olabilir. Oluyorlar. Bazı erkek mason kuruluşları bunu benimsemeyebilir; çoğu benimsemiyor ve onlarla ilişki kurmuyorlar. İşte hepsi bu.
Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: Waldow - Ocak 04, 2013, 07:10:15 ÖS
Madem öyle bir örnek verelim HKMBL ateist olduğunu alenen ilan eden ve dile getirenleri bünyesine alıyor mu ? Bildiğimiz kadarıyla HAYIR. Ama ÖMBL her türlü inanca açıktır. Bu sadece bir farkı ki HKMBL'nin değişmez kurallarındandır öyle değil mi ? Benim anlamadığım neden inatla ÖMBL ve HKMBL nin sürekli aynıymış gibi gösterilmeye çalışıldığıdır. Evet belki aynı misyonda ve çoğu konuda anlayışları paraleldir ama bence ÖMBL masonluğa farklı bir vizyon getirdi.
Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: Genius Loci - Ocak 04, 2013, 07:19:36 ÖS
ÖMBL'nin ortaya çıkmasındaki önemli etkenlerden biri de yenilik ve değişim arayışlarıdır. Ben onu kast etmiştim.

Ben bu tespite katılmıyorum. Türk Masonluğunun doğuşundan itibaren 1966'ya kadarki sürecin iyi incelendiğinde görülen şey şudur. 1950lerden itibaren Türk Masonluğunda geleneksel masonluk anlayışına doğru bir evrilme vardır. Bir de buna karşı çıkan ve 1909 çizgisini savunan bir kanat vardır. 1909dan itibaren gelen sürecin devamından yana olan Kardeşlerimiz ayrılmışlar ve TBMM'yi (daha sonra isim değişikliği ile ÖMBL) kurmuşlardır. TBMMye gidenlerin sayısı azdır vs. ama zaten az oldukları için gitmişlerdir. HKEMBL ise, 1909'dan beridir gelen çizgisini değiştirerek geleneksel Masonluk dairesine geçmiştir. Tam tersi Yüksek Şura'da görülür. Orada da bir kısım 33. Derece Kardeşler ayrılmışlar ve Yüksek Şurayı reorganize ettiklerini ilan etmişlerdir. Bu yeni kurulan Yüksek Şura, dünyadaki düzenli Yüksek Şuralar tarafından tanınmış ve 1861'in devamı olduğu kabul edilmiştir.

Ben böyle anlatınca belki bazılarının kafası karışmış olabilir. ama olan biten de aslında budur.

Yani ÖMBL (eski ismiyle TBMM) yenilik veya değişim arayışının bir sonucu olarak kurulmamıştır. Tam tersine o günkü Türk Masonluğundaki yapının devam ettirilmesi amacıyla kurulmuştur.

Burada herhalde hiç kimse ÖMBL ile HKEMBL'i aynıymış gibi gösterme derdine girmez. Ki aynı değildirler. Ama aynı masonik iklimde yaşamaktadırlar. Masonik tercihler ise farklıdır.

saygı ve sevgilerimle.
Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: NOSAM33 - Ocak 04, 2013, 11:54:33 ÖS


Alıntı
Ben bu tespite katılmıyorum. Türk Masonluğunun doğuşundan itibaren 1966'ya kadarki sürecin iyi incelendiğinde görülen şey şudur. 1950lerden itibaren Türk Masonluğunda geleneksel masonluk anlayışına doğru bir evrilme vardır. Bir de buna karşı çıkan ve 1909 çizgisini savunan bir kanat vardır. 1909dan itibaren gelen sürecin devamından yana olan Kardeşlerimiz ayrılmışlar ve TBMM'yi (daha sonra isim değişikliği ile ÖMBL) kurmuşlardır. TBMMye gidenlerin sayısı azdır vs. ama zaten az oldukları için gitmişlerdir. HKEMBL ise, 1909'dan beridir gelen çizgisini değiştirerek geleneksel Masonluk dairesine geçmiştir. Tam tersi Yüksek Şura'da görülür. Orada da bir kısım 33. Derece Kardeşler ayrılmışlar ve Yüksek Şurayı reorganize ettiklerini ilan etmişlerdir. Bu yeni kurulan Yüksek Şura, dünyadaki düzenli Yüksek Şuralar tarafından tanınmış ve 1861'in devamı olduğu kabul edilmiştir.

Sayın SkullG  nin paylaşımındaki açılımın daha geniş biçimini Özgür Masolar Locası sitesinden Alıntı yapılarak aktardım, Umarım Sayın Mason kızmaz ...

Alıntı
Kurumsal Oluşum (1966)Türkiye’de ulusal masonluğun kurumsal kimlik kazanması, 1909 yılında mümkün olabilmiştir. Masonlukta Geleneksel (muhafazakar) ve Gelişimsel (ilerici) ayırımları daha o zamandan vardı. Anglosakson Masonluğu da denilen muhafazakar kanadın ilgi göstermediği Türk Masonluğu, ilerici kesimde yer almış, hatta 1932 yılında Gelişimsel Mason Kuruluşları Uluslararası Kongresi’ne ev sahipliği yapmıştı. İlk günden başlayarak Fransa, Belçika ve Avrupa kıtası ülkeleri mason kuruluşlarıyla aynı doğrultuda çalışmalar yapan Türkiye Büyük Doğusu, İkinci Dünya Savaşı sonrasının moda akımları ve sosyopolitik rüzgarları uzantısında kendisine yeni bir kimlik arayarak, Anglosakson Masonluğu içinde yeniden yapılanma kararı aldı.

Bu kimlik değişiminin yarattığı iç tartışmalar, kardeşler arasında bazı çözülmelere ve karşıtlıklara neden oldu. Çeşitli görüş farklılıklarının görüldüğü bu ortamda, bir politikacıya gerçek dışı bir belge verilmiş olması, erdemleri önde tutan bazı kardeşlerce büyük tepkiyle karşılandı.Hele bu belgeyi imzalamış olan mason yöneticisi, bir oldu bitti ile, büyük üstatlığa gelince, bazı kardeşler “masonluk bir düzen ve erdem topluluğudur ve politikaya bulaşmamalıdır ” diyerek yollarını ayırdılar.
Bu kardeşler kendi aralarında localar kurdular, bir araya gelip bir genel kurul oluşturdular ve temellerini saygınlık üstüne yapılandırdıkları yeni bir büyük locanın kurucuları oldular.


Alıntı
İngiltere Birleşik Büyük Locası odaklı ve masonluğu değişmez kurallar bütünü olarak algılayan bir başka anlayış var. İnanç zorunluluğuna dayalı, kadınları kabul etmeyen, eski geleneklerin öngördüğü uygulamaları dokunulmaz sayan, kısacası “geleneksel yapıya sıkı sıkıya bağlı” bir Masonluk. Türkiye’de de ağırlıklı olarak bulunan bu Masonluk anlayışını saygıyla karşılıyoruz; bu inançtaki kardeşlerimizi içten bir sevgiyle kucaklıyoruz ama biz, gelişim ve değişimden yanayız. Hiçbir mason üst yetkesi tanımıyoruz, hiçbir mason kuruluşuna hesap vermiyoruz, hele hele Masonluktan dışlama yetkisini, İngiltere Birleşik Büyük Locası başta olmak üzere hiç kimsede ve hiçbir mason kuruluşunda görmüyoruz.


ALINTI
Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: ADAM - Ocak 05, 2013, 07:40:46 ÖÖ
Kusura bakmayın ama ben Sayın Noah ile aynı görüşteyim.

Buradaki konu kadınların neden mason olamayacağıdır.

Hadi bunu biraz genişletip, kadınlar mason olabilir mi, olamaz mı irdelemesine yöneltmeyi uygun görelim ama o kadar.

Türkiye'deki Masonlukta bir bölünme olmuşsa bunun nedeni ve nasılı ayrı bir konudur.

Bu bakımdan bence Sayın SkullG'nin yaptığı açıklamanın bile yeri burası değildir ve doğrular konusunda onunla görüş birliği içinde olsak da olmasak da konunun tartışmasına burada, bu başlık altında girmeyeceğimi bildirmek isterim.

Eğer çok meraklı bir üyemiz varsa, o konuda yeni bir başlık açarak sorularını ortaya koyar ve bilenler de bilgilerini aktarır; gerekirse tartışılır.   
Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: Genius Loci - Ocak 05, 2013, 08:02:43 ÖÖ
Sn ADAM haklı olabilir. Ama ben, yazının olduğu yerde cevabın da verilmesi gerektiğine inanıyorum. Elbette merak eden üye, bu konuyla ilgili başlıkları gözden geçirebilir.

sn. NOSAM33'ün ÖMBL resmi sitesinden aktardığı alıntıda katılmadığım tonlarca yer mevcut. Hatta absürd bulduğum kelimeler bile var. Ama işte onları eleştirme yeri bu başlık değil.

saygılar.
Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: tcorbaci - Şubat 03, 2013, 12:38:48 ÖÖ
Herkese merhaba ;

Bugün rastladığım bazı sitelerden alıntılar eklemek istiyorum.
Malum Kadın Masonluğu konusunda şöyle de bir açıklama var...

What is Freemasonry?


Freemasonry is a society of like-minded men who meet regularly in a fraternal and social environment, share a common desire to give charitable support to the community and attach importance to a high moral code. It was established many centuries ago and now has more than 300,000 members in England and Wales, and millions worldwide. It was founded as a male-only society and has been happy to continue as such, though there are now parallel Orders of Women Freemasons in the UK and abroad.      http://www.londonmasons.org.uk/what-is-freemasonry/ (http://www.londonmasons.org.uk/what-is-freemasonry/)   adresinde ....     veee     

Why can’t women be Freemasons?


They can! Freemasonry started as a male-only movement, in keeping with the social conditions of centuries ago, and we see no particular reason to change that. But in the early 20th century women established Masonic organisations for themselves. We do not visit each other’s Lodges but they sometimes use our meeting-places. Some women Masons are even married to our members!....    http://www.londonmasons.org.uk/frequent-questions/answers11/ (http://www.londonmasons.org.uk/frequent-questions/answers11/)
Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: ADAM - Şubat 03, 2013, 08:20:27 ÖÖ
Bunun yanıtını bir başka başlık altında verdik.

Aynı yazının iki kez aktarılmasının ve aynı konunun aynı anda iki ayrı ve benzer başlık altında görüşülmesinin gereği yok.
Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: ruzber - Şubat 03, 2013, 11:21:15 ÖÖ
Bence kadınların eşine, çocuklarına ve işine karşı görevleri vardır. Bu görevler yüzünden zaten zorlanmaktadırlar. Bir de bulundukları ilde mason locası da yoksa işi daha da zorlaşir. Aydınlanmak isteyen ama bu kadar zor şartta olan bir kadın, bu sefer bu yolda başarısızlık korkusuna kapılır.
Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: ADAM - Şubat 03, 2013, 01:31:39 ÖS

Bence ise Sayın ruzber yanılıyor. Bu konuyşu objektif olarak bilenlere güvenmiyorsa, bir kadın mason ile görüştüğünde ne denli yanıldiğını görecektir.

Bu konuda şöyle bir örnek versek mi: İstisnalar dışında, çalışmayan, ev hanımı olan bir kadının evi dağınıktır ve evdeki işlerii de bir türlü bitmez. İstisnasız tüm çalışan kadınların ise evleri derli topludur ve işlerinin bitmemesi gibi bir sorunları da yoktur.

Buna benzer bir şekilde bir kadın masonun evindeki sorumluluklarını gerektiğince yerine getirmemesi ya da aksatması gibi bir durum olmaz; yoktur. Fakat bu durum bir erkek mason için söz konusu olabilir. Özellikle kendisni Masonluğa, masonik çalışmalara olması gerekenden çok veren bir erkek masonun, eviyle bağlantılı sorumluluklarını aksattığı çok görülmüştür. 

 
Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: ruzber - Şubat 03, 2013, 07:38:44 ÖS
Peki bu aşamayı da halleden kadının çevresinde kadın mason yok, sonradan mason olduğunu öğrendiği dostları da başka şehirde, bir de ônlar da HKML üyesi ise bu kadın ne yapacak? Nasıl bir yol izleyecek?
Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: NOSAM33 - Şubat 03, 2013, 11:48:30 ÖS
Elini havaya kaldırıp Allah' tan Mason bir arkadaş edinmesini dilemeden başka aklıma pek bir şey gelmiyor ... :-[


Saygılar
Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: ceycet - Şubat 05, 2013, 12:50:30 ÖS

Açıkçası ben,bir nedeni olabileceğine inanmıyorum.

Operatif Masonluk döneminden kalma bir gelenek olduğu düşünülürse,gerekçesi makul olarak kabul edilmelidir.

Ancak,spekülatif Masonluk döneminde bu kuralın devam ettirilmesine anlam veremiyorum.

Elbette,bilmediğimiz bir nedeni olabileceğini de öngörmeliyiz.

Bukez de insanın aklına başka bir soru geliyor;eğer bilinmeyen bir nedeni varsa,yenilikçi masonlar nasıl oluyor da kadınların mason olmasını meşru görebiliyorlar ?


Saygılarımla
Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: Deus Otiosus - Şubat 05, 2013, 02:17:04 ÖS
bu soruyu kadınlara sormak lazım, sizi neden mason yapmıyorlar diye?

bakalım ne cevap verecekler   ;D
Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: ADAM - Şubat 05, 2013, 04:23:26 ÖS

Kadınlara bu konuda bir soru sormak gerekmiyor çünkü başlık böyle kalmış olsa da kadınlar mason oluyor.

Bunu bilmem kaç kez kanıtladık belgeleriyle, istenirse yine kanıtlarız.

Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: Deus Otiosus - Şubat 05, 2013, 06:20:05 ÖS
sn adam

zannedersem siz bir özgür masonsunuz. bu yüzden bir çok konuda ısrarla hkmbl'nın kararlarını tanımıyorsunuz. başlığı açan sn mason daha ilk mesajında

Orta Çağ’dan gelen bir geleneği sürdüren Hürmasonluk kadınları kabul etmez. Eşler ve Mason kızlarıyla birlikte toplantılar yapılır, Mason eşleri kurdukları derneklerle öğrencilere burs verirler, Masonlar’ın hayır işlerine yardımcı olurlar, ancak loca çalışmalarına katılmazlar. Dünya’da, hepsi gayrı muntazam, birçok müstakil kadın Mason teşkilâtı vardır. Türkiye’de de böyle bir dernek yeni kuruldu. Bunlar Hürmasonlar’ın regalyalarını (önlük, eşarp), ritüellerini, benzer merasimlerde kullanırlar. Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’nın bu kadın ve diğer gayrı muntazam teşkilâtlarla hiç bir resmî teması olamaz. Aksi takdirde kendi gayrı muntazam duruma düşer ve dünya muntazam büyük localarıyla olan ilişkileri kopar.

demişken ısrarla kadınların da mason olabildiğini söylemek hakikaten enteresan. bu konuda diğer mason üyelerin de kadınların mason olamayacağı konusunda net ifadeleri oldu.

siz hala nerde çekildiği belli olmayan fotoğraflarla kadın masonluğunu ispat etmeye çalışıyorsunuz. bu muntazam olmamanızdan kaynaklanıyor sanırım.. özgür masonlara saygılarımla

http://arsiv.sabah.com.tr/2005/03/15/gun109.html (http://arsiv.sabah.com.tr/2005/03/15/gun109.html)
Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: ADAM - Şubat 05, 2013, 06:59:37 ÖS

Sadece özgür masonlara değil, hür masonlara da saygılar.

Kadınların mason olabilmesi başka, kadınların mason örgütleriyle iletişim kurma hatta erkek masonların kadın masonları loca toplantılarına konuk olarak kabul etmesi ve tersine kadın masonların da erkek masonları localarına konuk olarak kabul etmesi başka şeylerdir.

Sayın MASON bu forumda kendi eğilimini, kadınların mason olamayacağı tarzında dile getirmiş olabilir ama ne yazık ki güneş balçıkla sıvanmaz. Dünyanın birçok yerinde gerek sadece kadınların gerekse kadın ve erkeklerin bir arada üye olduğu, localar, büyük localar, büyük doğular ve başka mason örgütleri de vardır. bunların varlığı ve masonik çalışkmalar yapmakta oldukları yadsınamaz. Yadsınıyorsa buraya kanıtlarını getirebiliriz. (1934 tarihli bir fotoğraf, sadece bu konunun o tarihte ve üstelik İngiltere'de bile var olduğunu göstermek için verilmişti.)

Bütün bunların üzerine Türkiye'de Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası En Muhterem Büyük Üstadı Remzi Sanver'in bu konuyu da içeren bir beyanı var. Bunun tamamın sanırım forum üyelerimizden sayın enelsır bir diğer başlık altında vermişti.

Kimi erkek masonlar kadınların mason olmasından hoşlanmayabilir. Kimileri de aksine, çok daha geniş çerçeveli bir tutum benimseyebilir. Bu işten pek erkeksi (!) bir tutumla hoşlanmayanlar çoğunlukta olabilir. Fakat bu durum kadınların mason olamayacağı ve olmadığı anlamına gelmez. Herkes kendi hesabina konuşmalı.

 
(Not: Burada bir yazı yazılacaksa benim şahsıma değil, forumun geneline yazılmasını rica ediyorum.  Şahsıma edilecek bir söz varsa, özel ileti gönderilebilir.)

Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: enelsır - Şubat 05, 2013, 07:30:26 ÖS
Olmuyor... Olamıyor. Bir türlü olamıyor.

Şimdi kadınların mason olamayacağı mı tartışılıyor? Yoksa kadınları arasına mason olarak kabul etmeyen Mason Kurumları mı?

En başa dönelim...

Bu forumu takip edenler çok iyi bilirler. Bir mason'a Masonluk nedir diye sorsanız ( birçok roportajı yayınlanmış bir üye olarak, ben bu soruyu çok sordum), alacağınız cevap üç aşağı beş yukarı şöyle olur: "Masonluk iyi insanları daha iyi insanlar yapmaya çalışan bir kurumdur". Şüphesiz tanım genişletilebilir. Bunu en iyi yapacaklar da masonlardır. Bu yüzden ben ileri gitmeden burada durayım.

 Peki bu gayeyi güden masonlar nasıl olurda Kadınların Masonluğunu yadsıyabilirler? Sevgili dostlar, yadsımıyorlar. Söyledikleri sadece şudur: " Biz, bizim tarafımızdan " Muntazam" ( Muntazamlığın tanımını açalım mı?)olarak tanınmayan Masonik kurumlarla Masonik ilişki kurmuyoruz". Bunu anlamadan bu tartışma sürdürülebilemez... Bunu anlayalım... Sonra... Sonrasına sonra bakarız.

Benim bir harici olarak, üyesi olduğum bu forumdan anladığım budur. Anlamayanların da anlamasını bütün kalbimle dilerim.
Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: karahan - Şubat 05, 2013, 07:31:17 ÖS
sn adam

zannedersem siz bir özgür masonsunuz. bu yüzden bir çok konuda ısrarla hkmbl'nın kararlarını tanımıyorsunuz. başlığı açan sn mason daha ilk mesajında

Orta Çağ’dan gelen bir geleneği sürdüren Hürmasonluk kadınları kabul etmez. Eşler ve Mason kızlarıyla birlikte toplantılar yapılır, Mason eşleri kurdukları derneklerle öğrencilere burs verirler, Masonlar’ın hayır işlerine yardımcı olurlar, ancak loca çalışmalarına katılmazlar. Dünya’da, hepsi gayrı muntazam, birçok müstakil kadın Mason teşkilâtı vardır. Türkiye’de de böyle bir dernek yeni kuruldu. Bunlar Hürmasonlar’ın regalyalarını (önlük, eşarp), ritüellerini, benzer merasimlerde kullanırlar. Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’nın bu kadın ve diğer gayrı muntazam teşkilâtlarla hiç bir resmî teması olamaz. Aksi takdirde kendi gayrı muntazam duruma düşer ve dünya muntazam büyük localarıyla olan ilişkileri kopar.

demişken ısrarla kadınların da mason olabildiğini söylemek hakikaten enteresan. bu konuda diğer mason üyelerin de kadınların mason olamayacağı konusunda net ifadeleri oldu.

siz hala nerde çekildiği belli olmayan fotoğraflarla kadın masonluğunu ispat etmeye çalışıyorsunuz. bu muntazam olmamanızdan kaynaklanıyor sanırım.. özgür masonlara saygılarımla

[url]http://arsiv.sabah.com.tr/2005/03/15/gun109.html[/url] ([url]http://arsiv.sabah.com.tr/2005/03/15/gun109.html[/url])Ne kadar garip değilmi bu tartışma yada adı artık her ne ise bir sonuca varacak gibi görünmemeye başladı nedenmi?

Kadınların neden mason olamayacağı masonların yapısal ve kendi kanunlarına göre anlatılmış
soruyu sorarsın ve bu soruyada en ehil kişinin cevab vermesini beklersin o ehil kişi burada sn.MASON'dur
sn.mason ne yapmış cevap vermiş verdiği cevabın neresi ve ne şekilde anlaşılamamışki işin ehlinin verdiği cevap kabul edilmiyor.
Şimdi ne yapacağız o zaman işi bilen işin içindeki kişi yani işin ehlinin verdiği cevap kabul olmuyorsa eğer;
bir başka kişi ısrarla ve inatla yok o yanlış biliyor onun kişisel görüşüdür demek ne kadar mantıklıdır.

sn.masonun nasıl kişisel fikri olabilir orası başka konu

ama ben bir öneri getireyim ozaman sulhu getirir belki bu

sn.mason lütfen bilgilerinizi ve uygulamalarınızı kontrol ediniz yanlış bir uygulama olduğunu söyleyenler var
var ama kim onlar içerisini dışarıdan bilebilmek mümkünmü?
Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: ceycet - Şubat 05, 2013, 07:34:07 ÖS
Birşeyleri ıskalıyoruz.

Düzenli/düzensiz kavramlarını yanlış algılıyoruz.

Bazı arkadaşlar,düzensiz nitelemesinden gayri meşru bir örgüt çıkarımı yapıyor.

Düzenli/düzensiz,muhafazakar/liberal,gelenekçi/yenilikçi;bu tanımlamalar,masonların ve Masonluğun kendi arasında,kendi gerekçelerine göre kullandıkları sıfatlar.

Biz hariciler,her iki locanında üyesi olmadığımız ve gerekçelere tam hakim olmadığımız için taraflı  duruşumuz pek ciddiye alınmaz.

İyiyi/kötüyü,doğruyu/yanlışı bilemem,mason ünvanı taşıdıkları için bence her üç locanın da üyeleri masondur.saygılarımla
Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: ruzber - Şubat 06, 2013, 11:06:47 ÖÖ
Kadınlar mason olur yeter ki istesinler, ve ne yapacakları yönünde destek bulsunlar.
Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: Genius Loci - Şubat 06, 2013, 07:48:09 ÖS
Daha once söyledim mı hatırlamıyorum.

Muntazam Masonluk ilkeleri gereği kadınları Mason olarak Tekris etmez ve kadınları Tekris eden kuruluşlarla Masonik iliski kurmaz. Yani onların uyelerini toplantılarına almaz.
Ama Atatürk Cumhuriyetinde Mason olmak isteyen kadınlara yol veren ve onları Tekris eden kuruluşların varlığını saygıyla karşılar ve içtenlikle onların gelişmesini diler.

Evet kadınları Tekris eden Kuruluşlar vardır ve evet Kadin Masonlar da ülkemizde vardır ve çalışmaktadır.
Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: ceycet - Şubat 06, 2013, 07:51:20 ÖS

Sayın sukullG'un açıklamasından sonra,söylenecek söz kaldığını sanmıyorum.

Saygılar
Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: Deus Otiosus - Şubat 06, 2013, 07:53:56 ÖS
sn skullg

bu söyledikleriniz kafamı karıştırdı. muntazam masonluk kadınları tekris etmiyorsa kadınlar nasıl mason olabiliyor? kadın masonlar vardır demişsiniz, bir kişiye mason ünvanı verebilmek hangi kuruluşların elindedir?

o halde önüne gelen çıkıp "ben masonum" diyebilir.

kadınları tekris eden kuruluş dediğiniz olsa olsa özgür mason locasıdır. Türkiye'de onlardan başka kendisine mason diyen kuruluş yok bildiğim kadarıyla.

hkmbl kadınları tekris etmediğine göre, geriye tek seçenek kalıyor ; özgür masonlar..

acaba özgür mason locası mason olmak isteyip de olamayanların gazını alma işlevi görüyor olabilir mi?

tartışılır..
Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: Tij - Şubat 06, 2013, 09:31:30 ÖS
Bence sayin skullG arkadas olayi cok güzel aciklamis.

Söyle diyor ( anladigim kadariyla );

" Bu dünya ve hayat sirf benden ibaret degil, ikiside benden bagimsiz, benim bir seyi kabul etmemem onun yok sayilmasi anlamina gelmez. Benim kadinlari Mason olarak görmemem onlardan Mason olmaz anlamina gelmez, onlar vardirlar ve olacaklarda, ama ben kendi ideallerim ve inancim geregi onlari böyle görmüyorum"

Ha sunuda belirteyim bu benim isime gelir veya gelmez,kabul ederim veya etmem hatta bunu gericilik bile sayabilirim, elestirebilirim ama buda o insanlarin bir gercekliligi ve benimde onlari biryerde böyle kabul etmem lazim.
Her öküzün altinda buzagi aramam, bu olay banada biraz muhafazakarca gelsede, bunu bahane edipte koca bir yapiyi tu kak diye tanimlamam.
Gerekirse her platfomda mücadelesini veririm taki onlarda bir gün bunu kabul edene kadar.
Ama bu mücadele sevyeli ve dürüstce olmali

Saygilarimla
Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: NOSAM33 - Şubat 06, 2013, 09:45:31 ÖS
Sayın Tij ; Dostum konuyu güzel özetlemiş.
İzin verirse Tij dostum ben Fakirin anladığı da bu işin KABAK TADI verdiği kanaati oluştu , bilmem yanılıyor muyum .

Saygılar  8)
Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: ceycet - Şubat 07, 2013, 07:28:07 ÖÖ

Sayın Deus Otiosus,

ülkemizde,kadın masonların kendi locası var zaten;daha önce bu konuda yazılanları okusanız,kafanız karışmayacak.
Başlık: Ynt: Re: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: serdar-turk - Nisan 14, 2013, 12:33:43 ÖÖ
namas kılarken insanlar değişik hal ve hareketlere girebilirler yani eğilmek zorunda kalınıyor onun için kadın erkek farklı yerlerde namaz kılıyorlar fakat istisnalar kayideyi bozmass;) sago
Anlatmaniza gerek olmadigini soylemistim. Ayrica sirf namazda degil baska alanlarda da ayrilim yok mu? Boizuna cevap vermeyiniz, sonucta burada bunu tartismiyoruz. Sadece bir olayin oldugundan degisik gosterilip kotuymus gibi gosterilebilecegini kanitliyoruz.

Bayan uyemizin olmamasi demek onlara ayrim yapiyorzu demek anlamina gelmez. Topigi tamamen okudunuz mu? Okuyup inanmmis olmak tabiki sizin bileceginiz is, ama bir dernegi bir Din ile kiyaslayip yorum yapmaniz biraz sacma kacmis...

Dinlerde de sacma gorulen binlerce sey vardir fahat sorgulan(a)maz. Masonluk sadece bir dernek/olgu oldugu icin sorgulanabilir. Size bazi seylerin mantiksiz geliyor olmasi, bu olaylarin kotu bir amaca hizmet etmesini veya yanlis oldugunu gostermez.

Mesela Siirtli avcilar dernegi toplantilarini Persembe gecesi 8 de yapiyorsa bu onlarin gunun diger saatlerine karsi saygisiz oldugunu gostermez. Veya siz aksm 8 de yapmalarini begenmiyorsunuz diye altinda bir artniyet olmasina gerek yoktur (bu ikisi 11:55 konusuna da cevap olabilir, bir daha yazdirmayin bana ayni seyi :D)

Ayrica, sin nasil kadinlarin neden ayri yerde duduklarini acikladiysaniz, ben de size neden kadinlarin masonolamadiklarini aciklayayim... Durun bir dakika... Zaten yukarida acikladim... Onu tekrar okuyun :)
Ozet olarak, zamaninda kadin tas ustasi olmadigi icin ve geleneklerimize bagli bir kurulus oldugumuz icin kadinlari uye yapmiyoruz. Bu kadar duz ve basit. Yoksa saygimiz sonsuzdur. Belki bu gelenekler size sacma gelebilir, onu anlayabilirim. Ama size gore sacma demek yanlis demek degildir. Bazi kislere domuz yememek de sacma gelebilir (gunumuzdeki saglik kosullari, ve temizlik standartlarina uyum acisindan) ama dinimizde yasaklanmis oldugu icin yenmiyor. Bu bazilarina sacma gelebilir, ama yanlis demek degildir.

Eger geleneklere baglilik size sacma geliyor ise, butun kitabiizda bulunmayan SUNNET lerin de size sacma gelmesi gerekir. Zira onlar da emredilmis seyler degildir, fakat gelenekten, saygidan, dogruluguna inandiginizdan dolayi yapilan seylerdir. Umarim aciklayabilmisimdir mantigimi.
Gerekli açıklamayı çok iyi ifade etmişsiniz. Tebrik ederim sayın Sublime Prince :)
Başlık: Ynt: Kadınlar neden Mason olamaz?
Gönderen: ruzber - Nisan 14, 2013, 09:25:16 ÖS
keşke daha çok kadın mason olsa...