Masonlar.org - Harici Forumu

Mason ve Masonluk Nedir? => Turkiye`de Masonluk => Turkiye`de Masonlugun Tarihi => Konuyu başlatan: ADAM - Kasım 29, 2010, 05:16:30 ös

Başlık: Masonluğun Türkiye’deki Tarihçesi – Anlatılsın mı?
Gönderen: ADAM - Kasım 29, 2010, 05:16:30 ös

Forumda eskiden yazılmış neler var diye dolaşırken, Türkiye'deki Masonluğun Tarihi alt bölümüne girdim.

Bu bölüme daha önce hiç girmemişim meğerse... Buna kendim de şaşırdım.

Daha büyük şaşkınlığım ise, bu bölümde Sayın MASON'un vermiş olduğu pek kısa bir özetten başka dişe dokunur hiçbir şeyin bulunmayışı üzerine oldu.

Hayret bir şey... Forumun bunca yıllık geçmişine karşın niçin bu konu üzerinde dolo dolu bir şey yaüzan olmamış acaba? Masonluğu ve Türkiye'deki gelmişini geçmişini merak eden üyeler, niçin sormamışlar?

Gerçi yer yer başka bölümlerde bu konularda sorular ve yanıtlar var; onları biliyorum ama şöyle başından sonuna dek, özet bile olsa derli toplu bir anlatım yok.

Bu işi üstlendim.

Neresinden başlamalı?... Osmanlı Devleti döneminden. Sonra Meşrutiyet'e geliriz, daha sonra Cumhuriyetin ilk yıllarında Türkiye'deki Masonluğa. Sonra bir uyku dönemi var; ardından masonluğun ülkemizde yeniden uyanışı. Onu bir karmaşık dönem izliyor, derken bir dinginlik. 1960'lı yılların ortasında bir bomba; bölünme olayı. Sonra belki daha bakien olarak yakın geçmişimize dek olan bitenler.

Bütün bunları internette bulmak olanaklı mı acaba? Doğrusu hiç bakmadım. Zaten biliyorsunuz internette çoğunlukla Mıasonluğa karşıt yazıları içeren siteler yer alır. Gerek HKEMBL gerek ÖMBL'nin birer web sitesi var. Oralarda verilen bilgiler pek yetersiz.

Peki ya kitap? Benim bildiğim Türkiye'deki Masonlmuğun Tarihi'ni konu almış iki kitap var. Birisi Kemallettin Apak'ın, öteki Celil Layıktez'in yapıtı. Önceki 1960 yılında biter, sonraki daha yakın tarihlere kadar gelir. Mim Kemal Öke'nin de bir kitabı var ama daha dar kapsamlı. Masonluk üzerine Türk yazarların kaleme almış olduğu genel kitapların bazılarında da Türkiye'de Masonluğun tarihçesine değiniliyor.  İlhami Soysal'ın birkaç baskısı yapılmış kitabı bunlardan bir örnek. Bu arada Orhan Koloğlu'nun Abdülhamit ve İttihatçılar ile bağlantılı iki kitabı da göz ardı edilemez. Bir de özellikle 1964-66 dönemindeki olayları anlatan kitaplar var; biri Enver Necdet Egeran'ın anlatımı, diğeri Nafiz Zeki Ekemen'in derlemesi.

Özetle... Aslında kaynakçca yok değil, yeterince var. Şalet tarihçi olsaydım yetersiz bulur, belgeleri de inceleme gereksinmesi duyardım. O işi Celil Layıktez yapmış bir nebze. Oysa ben burada bir forum ortamında bir tarihçe anlatacağım. Çok ayrıntıya girersem sıkılırsiniz; çok kısa kesersem yalap şap bir şey olur. İkisinin ortası bir şeyler yapmaya çalışacağım. Tümk değenmiş olduklarımdan yararlanmak suretiyle yapacağım bir derleme olacak bu.

Dedim de...

Acaba böyle bir işe girişmeli mi, girişmemeli mi? Bu bağlamda destek istiyorum. İster bu yazıya yanıt ister özel mesaj biçiminde. İstiyor musunuz?... Kaç üyemiz istiyor?...  Yöneticilerimiz ne diyor?...

Bunu görmek, teşvik almak  benim hakkım sanırım. Çünkü az buz bir iş olmayacak yapmayı düşündüğüm anlatım. Sıfırdan yazılacak ve kim bilir ne kadar sürecek...

Kim bilir, belki de şu adını verdiğim ve şimdi ezberimde olmadığı için değinmediğim bir sürü kitap varken, böyle bir işe girişmenin hiç anlamı ve yararı yok.

Ne dersiniz? Söz sizin.

Başlık: Ynt: Masonluğun Türkiye’deki Tarihçesi – Anlatılsın mı?
Gönderen: alcyone - Kasım 29, 2010, 05:35:36 ös
Sayın Adam,

Bu konuyla ilgili yazılarınızı merakla bekliyorum.

Saygı ile.
Başlık: Ynt: Masonluğun Türkiye’deki Tarihçesi – Anlatılsın mı?
Gönderen: Sirius - Kasım 29, 2010, 05:48:51 ös
Sn ADAM

Nekadar iyi dusunmussunuz. Forum uyeleri icin cok aydinlatici olacagindan hic suphem yok. Size tesekkuru borc bilirim.

Tesekurler.

Sirius
Başlık: Ynt: Masonluğun Türkiye’deki Tarihçesi – Anlatılsın mı?
Gönderen: ceycet - Kasım 29, 2010, 06:10:53 ös

Ben de çok isterim istemesine de,sonunda söylenmesi gerekeni başında mı söylesem veya sorsam acaba?...

Şu kabul edilmişlik konusu çözümlenmeden,Türkiye'de Masonluk'un tarihinden nekadar söz edilebilir?

Bildiğim kadarıyla,1970 li yıllara kadar Türkiye'de kabul edilmiş loca yok,bu pencereden bakınca,anladığım kadarıyla o tarihe kadar Türkiye'de kabul edilmiş mason da "Yok", olmuyor mu?

Osmanlı döneminde,Cumhuriyet yıllarında,kısaca 1970 li yıllara kadar mason olduğu öngörülen kimseler,kabul edilmiş değilse ve henüz kabul edilmemişler mason sayılmıyorsa,anlatılacak olan Türkiye Masonluğunun tarihçesi realiteyle tezat oluşturmuyor mu?

Yanlış anlaşılmasın,sadece kavramaya çalışıyorum.Saygılarımla
Başlık: Ynt: Masonluğun Türkiye’deki Tarihçesi – Anlatılsın mı?
Gönderen: Genius Loci - Kasım 29, 2010, 06:23:43 ös
En Muhterem Kemalettin Apak ile Pek Muhterem Celil Layiktez Üstadların kitapları dışında bir kitap daha var Pek Muhterem Fikret Çeltikçi Üstad'ın "Hür Masonluk Tarihinden Notlar" kitabı ki kitabın yarısından fazlası Türk Masonluk Tarihi ile ilgilidir. Çeltikçi Üstadın kitabını zikretmem olmazsa olmaz bir gereklilik bana göre, bu sebeple bu eklemeyi yapayım.

Konuyla ilgili diziyi ilgi ile takip edeceğimi şimdiden söyleyebilirim. Forumda pek çok konu başlığı altında bazı dönemsel anlatımlar yapıldı ama derli toplu 18. yy. ikinci çeyreğinden bugüne değin kronolojik bir çalışma elbetteki faydalı olacaktır.

Saygılarımla.


ek : Abdurrahman Erginsoy'un Türkiye'de Masonluğun Doğuşu kitabı da tarihsel bilgi açısından söz edilmesi gereken bir eser, atlamayayım dedim.
Başlık: Ynt: Masonluğun Türkiye’deki Tarihçesi – Anlatılsın mı?
Gönderen: ozkann - Kasım 29, 2010, 07:45:02 ös
Bilgilerinizden faydalanmamıza imkan verdiğiniz için teşekkür ederim.
Yazacaklarınızı bekleyenlerdenim.

Saygılar