Masonlar.org - Harici Forumu

Site, Forum ve Uyeler Hakkinda => Site Hakkinda Diger Konular => Sorunlar => Konuyu başlatan: Cin Ruhi - Şubat 22, 2011, 10:15:13 ös

Başlık: Facebook Sayfanızda Verilen Bilgi?
Gönderen: Cin Ruhi - Şubat 22, 2011, 10:15:13 ös
Merhaba,

http://www.facebook.com/pages/Masonluk-Masonlardan-Ogrenilmelidir/160501833993635 (http://www.facebook.com/pages/Masonluk-Masonlardan-Ogrenilmelidir/160501833993635) facebook sayfanızda verilen bilgide bu sitenin Türkiye Büyük Locasıyla hiç bir ilgisinin olmadığı yazıyor. Ama web sitenize girdiğimde HKEMBL`na bağlı olduğu söyleniyor. Kafam karışmış durumda. Facebook sayfasında bahsedilen büyük loca HKEMBL değil mi?

Ayrıca yine facebook sayfanızda yapılan açıklamada http://www.masonluk.org (http://www.masonluk.org) sitesinden bahsediyor ki bu site direk Özgür Masonlar Büyük Locası sitesi olan http://www.mason-mahfili.org.tr (http://www.mason-mahfili.org.tr) adresine bağlanıyor.

Kafam çok karışmış durumda. Ciddi bir açıklama bekliyorum. Facebook sayfanızda verilen bilgiyi aynen aşağıya kopyalıyorum:

Alıntı
[url=http://www.masonluk.org]www.masonluk.org[/url] sitesinin kuruluş nedenleri çoktur. Bunlardan bazıları, Türkiye içerisinde Büyük Loca tarafından belirlenmiş yasaya göre, hiçbir Masonik internet web sitesi yapılamaz ve internette Masonluğun işaretleri (Masonlar tarafından) kullanılamaz. Bu nedenle Türkiye’de (Resmi web siteleri hariç) hiçbir Masonik web sitesi yoktur.

Yalnız Masonlar.org Türkiye Büyük Locasına bağlı değildir. Yabancı bir ülke kaynaklıdır. Bağlı olduğu Büyük Loca tarafından özel izinle bu site açılmış ve denetlenmektedir.

Sitenin açılış amacı; dünyanın birçok yerindeki, Masonluk hakkında yeterli bilgi sahibi olmayan, yanlış bilgi sahibi olan ya da ilgi duyanlara, kaynağından (Masonlardan), doğru ve yorumsuz yanıtlar verebilmektir.

Türkiye’de normal bir vatandaşın bir Masonla görüşmesine ya da kaynağından, doğru bilgi almasına imkan olmadığından dolayı, (dünya üzerinde çok yaygın bir dil olmamasına rağmen) siteye Türkçe seçeneği eklendi. Türkçe olan, resmi olmayan ve doğru kaynaktan bilgi veren tek Masonik site burasıdır.

Önceleri sadece 2-3 sayfa olan ve küçük bir "Masonik Görüşme Odası" barındıran bu site; gelen ziyaretçi ve soruların artmasıyla foruma dönüştü, içerdiği bilgileri çoğalttı. Sitenin açılış sayfasından da, bu sitenin amacı ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Şu an itibariyle site sadece Masonluk değil, bilimin ve ışığın yolunda olan her bilgiye açıktır. Tartışma ve bilgileri üzerine görüşme imkanı sağlar. Sevgi ve saygı sınırları korunduğu sürece her konuda yorum yapabilir, sorular sorabilirsiniz.

Bizler Mason’uz. Fakat Mason olmamız, bizim her şeyi bildiğimiz anlamına gelmez. Yorumsuz kaldığımız konuların çoğunluğunda; yeterli bilgimiz olmadığı için, açıklayamayacağımız için ya da kişisel yorum belirtmek istemediğimiz için cevapsız kalmışsınızdır.


Saygılarımla
Başlık: Ynt: Facebook Sayfanızda Verilen Bilgi?
Gönderen: Thoth - Şubat 23, 2011, 12:17:37 öö
güzel tesbit..

ayrıca ,

http://www.masonlar.org/turkce/turkce.html (http://www.masonlar.org/turkce/turkce.html)  sayfasında en alt kısımda aynen şöyle yazmakta..

"Masonlar.org sitesinin yada yonetim grubunun hicbir sitede (facebook, netlog, msn yada herhangi bir forumda) temsilcisi mevcut degildir. Masonlar.org sitesi yalnizca email ile iletisim kurmaktadir."
Başlık: Ynt: Facebook Sayfanızda Verilen Bilgi?
Gönderen: MASON - Şubat 23, 2011, 01:05:17 öö
Sayin Cin Ruhi,

Facebook grubunda gerekli degisiklik "Dis baglanti sorumlulari" tarafindan yapilmistir.

SaygilarimlaSayin Thoth,

Bahsetmis oldugunuz Turkce sayfa (http://www.masonlar.org/turkce/turkce.html), suanda kullanilmamaktadir. O nedenle ana sayfadan o bolume gecis adresi verilmemektedir. Silinmemesinin nedeni ise arama motorlari tarafindan halen icerik olarak gosterilmesi dolayisi ile sitemizin bulunmasina yardimci olmasidir. Nihayetinde bahsettiginiz ifadede kaldirilmistir.

Saygilarimla
Başlık: Ynt: Facebook Sayfanızda Verilen Bilgi?
Gönderen: Cin Ruhi - Şubat 23, 2011, 02:09:30 ös
Şimdi HKEMBL`na bağlı mısınız değil misiniz? Facebook sayfanızda sadece en baştaki "masonluk.org" adresini "masonlar.org" olarak değiştirmişsiniz. Açıkçası bu forumun gerçekliği konusunda şüpheye düşünüyorum.
Başlık: Üye Olmayan Giremez
Gönderen: Cin Ruhi - Şubat 23, 2011, 02:20:04 ös
Bugün en azından masonlar.org forumunun gerçekliğini sormak için hem HKEMBL`na hem de ÖMBL'na gittim ama her ikisinin de kapısında "Üye Olmayan Giremez" yazıyodu. Ben de dolayısıyla kapılarını çalmadım. Bu forumda locayı ziyaret ettim beni ağırladılar diyen arkadaşlar vardı. Ben yine de yanlış yaptığımı sanmıyorum çünkü kapıdaki yazı çok açık. Bizi rahatsız etmeyin demek o..

Bu arada "Sorunlar" bölümüne yazdığım şeyi buraya da tekrarlıyım..
Masonlar.org sitesinin giriş sayfasında aynen şöyle yazıyor:
Alıntı
Türkiye`de HKEMBL`na bağlı, diğer ülkelerde ise tanınmış Muntazam Büyük Localara bağlı Masonlar tarafından kurulmuş ve yönetilmekte olan sanal platformdur.


http://www.facebook.com/pages/Masonluk-Masonlardan-Ogrenilmelidir/160501833993635 (http://www.facebook.com/pages/Masonluk-Masonlardan-Ogrenilmelidir/160501833993635) adresindeki facebook sayfasında işe aynen şu ibare yer almakta:
Alıntı
[url=http://www.masonlar.org]www.masonlar.org[/url] sitesinin kuruluş nedenleri çoktur. Bunlardan bazıları, Türkiye içerisinde Büyük Loca tarafından belirlenmiş yasaya göre, hiçbir Masonik internet web sitesi yapılamaz ve internette Masonluğun işaretleri (Masonlar tarafından) kullanılamaz. Bu nedenle Türkiye’de (Resmi web siteleri hariç) hiçbir Masonik web sitesi yoktur.

Yalnız Masonlar.org Türkiye Büyük Locasına bağlı değildir. Yabancı bir ülke kaynaklıdır. Bağlı olduğu Büyük Loca tarafından özel izinle bu site açılmış ve denetlenmektedir.


Şimdi hangisi doğru? Bu forum HKEMBL'na mı bağlı yoksa yurtdışı kaynaklı mı?
Başlık: Ynt: Facebook Sayfanızda Verilen Bilgi?
Gönderen: Genius Loci - Şubat 23, 2011, 02:21:53 ös
Sn. Cin Ruhi,

İzah edeyim. www.Masonlar.org (http://www.Masonlar.org) sitesi herhangi bir Büyük Locaya bağlı değildir. Herhangi bir Büyük Locanın yayın organı, internet sitesi, profanları bilgilendirici forum sayfası değildir.

www.Masonlar.org (http://www.Masonlar.org), Admin tarafından bağlı olduğu Locasının ve Büyük Locasının da izinleri alınarak kurulmuş bir sitedir. Amacı, Türk Dilinde Masonlukla ilgili dogru bilgilerin ilk elden Haricilere aktarılmasıdır. Bunun yanı sıra muntazam büyük localara bağlı olan Masonlar arasında KArdeşlik bağlarının geliştirilmesi amacı da taşımaktadır.

Site tarafından tanınmış bulunan Masonlar, muntazam bir büyük locaya üye Masonlardan oluşmaktadır. Bunun içerisinde HKEMBL'na bağlı Localarda tekris edilmiş ve çalışmakta olan Masonlar olduğu gibi, Türkiye dışında yine muntazam büyük localara bağlı Localarda çalışmakta olan Masonlar da bulunmaktadır.

Bunları daha evvel defaaten izah etmiş ve açıklamış idik. Hatta sitenin Ana giriş Sayfasında da bu durum açıkça izah edilmektedir. Biz burdayız ve gerçekliğimizden en azından kendimiz şüpheye düşmüş de değiliz. Sizin şüphelerinizi bertaraf etmek için de elimizden bu izah ettiklerimiz dışında bir şey gelmez ne yazık ki.

Saygılarımla. 
Başlık: Ynt: Üye Olmayan Giremez
Gönderen: Genius Loci - Şubat 23, 2011, 02:30:07 ös
Sn. Cin Ruhi,

Başka bir başlık altında da sormuşsunuz orada cevap verdiğim için tekrar etme gereği duymuyorum.

Ben HKEMBL'na bağlı bir muntazam Locanın muntazam bir üyesiyim. Benim ismimi cismimi bilseniz bile ve hatta o kapıdan içeri girseniz bile oradaki hiç kimse size benim Mason olup olmadığımı söylemeyecektir. Bunu bana sorarsanız ben size hiç sakınmadan ve çekinmeden evet HKEMBLD üyesiyim ve MAson olmak için çaba gösteriyorum diyerek yanıtlayabilirim.

Aynı zamanda bendeniz bu sitenin uzun süreden beridir de yöneticiliğini yapmaktayım. Sadece ben değil, site tarafından tanınmış bulunan diğer Mason Kardeşlerim içerisinde de HKEMBL' bağlı bir Locada Mason olanlar olduğu gibi, Türkiye dışında yaşayıp o ülkedeki muntazam Büyük Locaya bağlı olarak çalışan bir Locadan Mason Kardeşlerim de mevcuttur. Dolayısıyla evet www.masonlar.org (http://www.masonlar.org) HKEMBL'na ve diğer ülkelerdeki Muntazam Büyük Localara bağlı Localarda çalışmakta olan MASONlar tarafından kurulmuştur ve yönetilmektedir.

Bireysel olarak bağlı olduğum yerin aynı zamanda yönetici olduğum bir yerinde üst kurulu ya da bağlı olduğu yer olması gerekmemektedir. Dolayısıyla EVET, www.Masonlar.org (http://www.Masonlar.org) hiçbir Büyük Locaya bağlı değildir. Kuruluş açısından Türkiye dışından bir ülke kaynaklıdır, oradaki Büyük Locanın izniyle kurulmuştur ve bugün HKEMBL'e ve yurtdışındaki muntazam Localara bağlı Masonlar tarafından yönetilmektedir. Türkçe, İngilizce, Almanca ve Fransızca olarak yayındadır. Türk Dilinde Haricilerin en doyurucu ve geniş ve doğru bilgiye ulaşabilecekleri yegane ve aslında tek sitedir.

Dilerim anlaşılabilmişimdir.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Üye Olmayan Giremez
Gönderen: Mustafa Kemal - Şubat 23, 2011, 02:33:11 ös
Alıntılanan iki cümle arasında "şimdi hangisi doğru" denilecek bir çelişki yok ki...

Cümleler dkkatli okunursa, ilk alıntıda yazan net anlaşılabilir. HKMBL'na bağlı olan Forum değil, burada bulunan Masonlardır.
Başlık: Ynt: Üye Olmayan Giremez
Gönderen: Cin Ruhi - Şubat 23, 2011, 02:52:10 ös
Tamam size inandım. Dediğiniz gibi dikkatli okuyunca anlaşılıyor. Saygısızlık yapmak istemedim. Sadece sorguluyorum gerçekleri. Bu da en doğal hakkım di mi?
Başlık: Ynt: Facebook Sayfanızda Verilen Bilgi?
Gönderen: dogudan - Şubat 23, 2011, 03:02:12 ös
Sayın  Cin Ruhi 'nin ayrı kategorilerde açmış olduğu "Facebook Sayfanızda Verilen Bilgi?" ve "Üye Olmayan Giremez" başlıklı konular "Facebook Sayfanızda Verilen Bilgi?" başlığı altında birleştirilmiştir.

Saygılarımla,
Başlık: Ynt: Facebook Sayfanızda Verilen Bilgi?
Gönderen: ADAM - Şubat 23, 2011, 03:09:34 ös

Bu bağlamda çok ilginç, belki yanlış anlaşılan bir durum var.

Ben Sayın Cin Ruhi'nin sorusu üzerine Sayın SkullG'nin yaptığı açıklamalara değinmeyeceğim. Sadece başlık ile ilgileneceğim.

Yurdumuzdaki mason lokalleri, TC  Dernekler Yasası uyarınca tesçil edilmiş yerlerdir. Bunların diğer birçok dernek lokalinden pek bir farkı yoktur. Sadece bu derneklerin lokallerinin kapısında değil, (Türkiye'nin her neresinde olursa olsun) diğer birçok derneğin kapısında aynı yazıyı görebiliriz; görürüz de... Üstelik o derneklerden bazılarının kapısı önünde bir de güvenlik görevlileri vardır ve siz o derneğin tanınan bir üyesi değilseniz sizi hayli rahatsız edici bir tarzda uyarırlar.  Sadece derneklere değil, birçok toplu konu alanına bile öyle elinizi kolunuzu sallayarak giremezsiniz.

Üye olmayan giremez demek, üyeler dışında hiç kimsenin girememesi demek değildir. Görevliler vardır, gelip giden postacılar vardır, konuk olarak götürülen ya da kabul edilenler vardır.

Sanırım Sayın Cin Ruhi o yazıyı görünce şayet içeriye girmek istiyor  idiyse hayli çekingen davranmış. Kapıyı bir çalsaydı... Elbette bir açan olacaktı. Sonra o içeriye girmek istediğini söyleyecekti. Kapıyı açan da ona «Neden? Siz kimsiniz?» diye soracak ya da buna benzer bir başka soru yöneltecekti..

Bundan sonra Sayın Cin Ruhi ne diyecekti, işte asıl önemli olan bu ve tümayle kendisine kalmış.

Ben derim ki bir deneme daha yapsın. Yine gitsin. Ancak bir ziyaretçi olarak kendisinden beklenen tarzda yanıt vermeye de hazır olsun. İşte o zaman buyur edilir. Hiç kuşkusu olmasın.

Başlık: Ynt: Facebook Sayfanızda Verilen Bilgi?
Gönderen: Cin Ruhi - Şubat 23, 2011, 06:09:49 ös
Öncelikle ayrı açtığım konuda da yine aynı konuya değindiğim için özür dilerim. Bu sorunlar kısmının çok okunmadığını düşünerek böyle bir eylemde bulundum. Aslında "masonluk ile ilgili sorular ve cevaplar" kısmına sadece kapıda gördüğüm "üye olmayan giremez" konusuyla alakalı yazmam gerekirdi.

Bir kere zaten HKMBL'nda bir çalışma vardı içerde. Ayrıca kapıya giden yolda ayrıyeten bir de kırmızı iple yol kapatılmıştı. Yabancıysanız buraya gelmeyin diyordu resmen. Anlaşılan çok rahatsız edilmişler zamanında.

ÖMBL'nın kapısı ise ana caddeye daha yakındı ve kapı hemen yolun kenarında duruyordu ama orda da "Üye olmayan giremez" yazısını görünce kapıyı çalmaktan vazgeçtim nedense. Aslında dediğim gibi kafamdaki soru masonlar.org sitesindeki siz masonların gerçekten mason olup olmadıklarını sormak olacaktı. Ama şimdi ikna olmuş durumdayım. O yüzden şu an için bu forum benim merakımı gidermiş görünüyor. Belki ilerde loca kapısını çalıcak cesareti bulurum kendimde.

Aslına bakarsanız diğer bir açıdan kapıda gördüğüm "üye olmayan giremez" yazısı bana bu derneğe üye olmak için bir arkadaştan davet almam gerekmesi daha mantıklı geldi. Sonuçta bu dernek sırlarla dolu bir dernek. Sırf merak ediyorum diye bu derneğe üye olmak istemem saçma. Ancak oraya üye olup içerdeki sırlara sahip olan bir kişinin beni üyeliye uygun görmesi daha mantıklı gerçekten..

Umarım bu 2 konunun birbiriyle birleştirilmesi sizi bu konudan soğutmamıştır çünkü cevaplarınız benim için önemli.

Saygılarımla..
Başlık: Ynt: Facebook Sayfanızda Verilen Bilgi?
Gönderen: Maledictum - Şubat 23, 2011, 11:01:05 ös
Sayın Cin Ruhi.

Şahsen bu forumda bulunmamın nedeni bu forumun masonlara ait olmasından ileri gelmiyordur. Masonlar hakkındaki verilen doğru bilgileri gördüğüm için bu forumda yer alıyorum. Bence bu herkes için geçerli bir neden olmalıdır. Ayrıca bahsettiğiniz yazılara gelince (Üye olmayan giremez gibi) siz üye değilsiniz asla giremezsiniz demek değildir bu kendi başınıza istediğiniz zamanda istediğiniz şekilde giremezsiniz demektir. Sizi bir harici olarak karşılayanlar mutlak olucaktır ve sorularınıza cevap verenler de olucaktır.

Saygılarımla.