Masonlar.org - Harici Forumu

Mason ve Masonluk Nedir? => Evrensel Masonluk => Dunya Masonluk Tarihi => Konuyu başlatan: ADAM - Mart 24, 2011, 02:28:27 ös

Başlık: Masonluğun Tarihi Üzerine Bir Özet – 6 (2. James Stuart)
Gönderen: ADAM - Mart 24, 2011, 02:28:27 ös


Kral 2. Charles’ın kardeşi York Dükü James Stuart, mezhep değiştirip Katolik olmuştu.

Herhangi bir İskoç kesinlikle Katolik olmazdı. Çünkü çok önceleri Papa 5. Clementhus İskoçları aforoz etmişti. Katolik Kilisesi hiçbir ülkede bu denli nefret toplamamıştı.
Kral 2. Charles, bu olayı örtbas etmeye girişmişti ama 1685 yılında ölüp de bu kez kardeşi 2. James adıyla tahta oturunca, işler çıkmaza girdi. Çünkü şimdi Anglikan Kilisesi’nin ruhanî lideri bir Presbiteriyen değil Katolikti.

2. James, devletin üst düzey yöneticiliklerine, yargı organlarına, önemli askerî birliklerin komutanlıklarına hep Katolikleri yerleştirmeye girişti. Anglikan Kilisesi’nin yönetimine de Katolikleri getirmeye başlayınca, iş çığrından çıktı.

1688 yılında doğan oğlu Katolik yöntemleri uyarınca vaftiz edildi. Bu gidişle gelecekte İngiltere tahtı bir Katolik hanedanın egemenliği altına girecekti.

Kralın kızlarından Mary, Hollandalı William of Orange (Willem van Oranje) ile evliydi. Basit bir komplo düzenleyip, kocasının donanmasından yararlanarak, babasını tahttan indirdi.

Ancak bu kez kralın kafası kesilmedi. Fransa’ya göçmesine göz yumuldu.

Mary, kocasını 3. William adıyla İngiltere kralı yaptı ama kendisi kraliçe olarak yetkiyi elinde tuttu.

Böylece Stuart hanedanının İngiltere tahtındaki egemenliği sona erdi. Ancak Stuartların yandaşları bunu içlerine kabullenemiyordu. Onlara göre, din konusu ikinci planda kalırdı. Onun bir çaresi düşünülürdü. Stuart hanedanı her ne olursa olsun tahti yeniden elde edilmeliydi.

Çağdaş Masonluğun örgütsel oluşumunu gerçekleştirmek amacıyla ilk adımlar işte bu dönemde atıldı.


Bu aşamada önemli bir not: Masonluğun resmi tarihinde tüm bu olaylardan ya hiç söz edilmez ya da pek sudan geçilir. Ancak izleyen bölümde tüm bu olanların Masonluğun ilk büyük locasının oluşumuna doğru ilerleme sırasında nasıl etkili olduğunu göreceğiz.


Başlık: Ynt: Masonluğun Tarihi Üzerine Bir Özet – 6 (2. James Stuart)
Gönderen: Mustafa Kemal - Mart 25, 2011, 01:41:17 ös
2. James ile ilgili küçük bir ayrıntı:

Annesi Henrietta Maria, 1. Charles'ın karısıydı. Jakobite'lar ona "Dul" ismini takmışlardı. Dolayısıyla 2. James de "Dul'un Oğlu" oldu.

Dul Kadının Çocuğu olan Hiram, Masonluk anlatılarına 2. James döneminden sonra girseydi buna bağlanır mıydı acaba?

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Masonluğun Tarihi Üzerine Bir Özet – 6 (2. James Stuart)
Gönderen: ADAM - Mart 25, 2011, 03:21:51 ös


Sayın musktafa Kenal'in katkısını  bilgi olarak araya konmuş bir parantez içi olarak benimseyelim.

Zaten bağlanmıştır.

Masonlukta önemli bir yer tutan Hiram Öyküsü aslında sonradan benimsenmiştir. Ondan önce, Stuartist Masonluk kapsamında dul kadının oğlu 2. James'tir. Nitekim o Masonluk akımı çerçevesinde daha birçok alegori yer almış, İngiliz kaynaklı ritüellerdeki alegoriler de Stuartlaştırımıştır.  Bunları ilk İskoç Riti'nde olmasa bile  sonradan doğrudan Stuartların emelleri doğrultusunda oluşturulmuş bulunan Vielle-Bru Riti'nde görmek olanaklıdır.