Masonlar.org - Harici Forumu

Mason ve Masonluk Nedir? => Roportajlar => Konuyu başlatan: enelsır - Nisan 01, 2011, 03:12:34 öö

Başlık: ADAM' la roportaj
Gönderen: enelsır - Nisan 01, 2011, 03:12:34 öö
 Sayın forum üyeleri,
   Okuyacağınız roportaj benim isteğim üzerine bir gün  önce sitemiz üzerinden karşılıklı yazışmalarla yapılmıştır.
   Her topluluğun kendi içinden, kültürleri ve  eğilimleri doğrultusunda  bir  '' yıldız'' çıkarması kaçınılmazdır. Masonluğu anlamak ve öğrenmek için bu siteye üye olmuş bizlerin de , bizimle paylaştıkları , onun sayesinde öğrendiklerimiz göz önünde bulundurulduğunda, kendi içimizden çıkardığımız en parlak yıldızlardan biri şüphesiz sayın ADAM dır. Bir zamandır kafam da kurduğum forum da bilgilerine baş vurduğumuz ve forum üyelerinin de daha yakından tanımak isteyeceği kişilerle ( her hafta bir kişi olmak üzere) yapmayı planladığım roportaj dizisine sayın ADAM' la başlamak istedim. Kendisine teklifimi kabul ettiği ve sorularıma samimiyetle yanıt verdiği için teşekkürü bir borç sayarım.
  Umarım bu girişimimi beğenirsiniz. umarım bu girişimimle forumumuza katkıda bulunabilirim...Buyurun! Karşınızda yıldızımız ADAM.

  enelsır- Öncelikle forum da kullandığınız adınızla başlayalım isterseniz. Neden ADAM?

  ADAM- Bu sorunun yanıtını sanırım foruma ilk üye olduğum da vermiştim. Ama bir kez daha söylemenin zararı olmaz: Piyasa da bir zamanlar ''ADAM OLMAK'' diye bir kitap vardı; Türkiye'deki tanınmış masonlardan Murat Özgen Ayfer'in yapıtı. ''ADAM''  terimini ilginç bir yöntemle incelemişti. O kitaptan bazı alıntılar yapmış, sonra forumda özetini de vermiştim. İşte ora da geçen  '' adam'' betimlemesi beni pek etkilemiş olduğu için onu seçtim ama ille de büyük harflerle ADAM biçiminde yazılmak üzere. İsterseniz buna bir özenti diyelim.

  enelsır- Eğitiminiz nedir?

  ADAM- Mühendislik eğitimi gördüm. İki ayrı fakülte bitirdim ama öncekinden diploma alamadım. Onun da ilginç bir hikayesi var. Zaten bu yüzden ikinciye geçtim ve MS de yaptım. Sonra belli bir branşta uzmanlaşma yolunu tuttum ve yurt dışında doktora yaptım.

  enelsır- Mesleğiniz nedir?

  ADAM- İşte bu yanıtlaması  biraz zor bir soru... Sıradan sorulduğun da '' mühendis'' deyip geçebilim. Ancak ne gibi mühendislikler yaptığım, ne gibi branşlarda ne işler de çalışmış olduğum pek bir karmaşıktır. Bir odal da , o yürümeyince bir başkasında. Aslında keşke bir ünüversite de öğretim üyesi olabilseydim. Zaten doktora da o yüzden devreye girmişti ama sonradan para kazanmak da gerektiği için yürümedi.

  enelsır- Halen aktif olarak yapıyor musunuz?

  ADAM- Hayır. Artık tam emekliyim.

  enelsır- Masonluk' a bu ilginizin nedeni nedir?

  ADAM- İlgiye değer hatta ilgi gösterilmesi gereken bir konu da ondan... Aslında benim ilgi alanım, eğitim gereği mesleki uygulamalarımı bir kenara bırakırsak, tarih, edebiyat, genel de sosyal bilimler ve felsefe üzerinedir. Özellikle tarih ve edebiyatla ilgilenişim de sıkı bir eğitime dayanır ama ötekilerin gerekçesi sanırım hep teknik ve bilimden uzaklaşıp biraz da insana yönelme gereksinmesiduymuş olmamdır.Masonluk da işte bunların arasında devreye girer. Bu forum masonlar sitesi olduğu için öncelikle üzerinde yoğunlaşıyorum ama sitenin başka alanlarında da yazdıklarım oldu.

  enelsır- Ailenizde Mason var mı?

  ADAM- Aile deyince bunu geçmişe yönelik almak gerekir değil mi?... Baba ailem de mason yok bildiğimce. Ancak anne ailem de vardı.

  enelsır- Tanıdığınız bir Mason var mı?

  ADAM- Hiçolmaz mı? Bir değil çok olduğunu bile söyleyebilirim.

  enelsır- Bu kadar bilgiye ulaşmak sanırım epeyi bir zamanınızı almıştır. Ne zamandır Masonluk hakkında araştırma yapıyorsunuz?

  ADAM- Masonluğu diyer tüm araştırma ve çalışmalarımdan kopararak alırsak, sanırım 1958 ya da 1959 yılından bu yana... O tarihinde ilginçbir öyküsü vardır. İsterseniz anlatırım. Ancak o henüz bir çocukluk dönemi olarak da nitelenebilir. Sonra üniversite dönemi giriyor ve bu arada yoğun olarak tiyatro çalışmalım da var. Dolayısıyla assıl asıl araştırmaya başladığım tarihin 1969 sonrası olduğunu söyleyebilirim. Bir diğer deyişle üniversiteden ayrıldıktan ve profesyonel yaşama atıldıktan sonra.

  enelsır-  O ilginç dediğiniz öyküyü bizimle paylaşır mısınız?

  ADAM- Bu biraz uzun bir anlatım gerektirir. Bir de dinleyenin Ankara' nın eski durumunu bilmesini gerektirir.
                 O yıllar da Ankara'da akşamları '' piyasa'' alanı , Kızılay ile Sıhhiye arasıydı. Atatürk Bulvarı'nın karşılıklı ikikaldırımında piyasa yapılırdı ama bir yanında daha çok gençler, öteki yanında daha çok büyükler... Tuna Caddesi'nin bitiminde solda İş Bankası, ötekinde mağaza gibi bir görünümü olan ama perdeleri kapalı bir lokal... Okaldırım da akşamları kimi melon kimi silindir şapkalı, kapkara ve şık giyimli, bir elinde genellikle aksesuar olarakbaston ya da şemsiye taşıyan beyler gidip gelir,birbirlerine şapka çıkararak selam verir, kimisi ara sıra o lokale girer çıkardı.

  İş Bankası'nın müdürü Rıza Amca'nın evi bankanın üzerindeydi, iki pekin köpeği vardı; erkek olanın adı Tarçın, dişi olanın Biber. Babamın dayısının Zafer Meydanı'nın alt köşesinde işlettiği bir butik otel vardı: Gül Palas. Onun av köpekleri vardı Puanter ama bir de Pekin; adı Cin. Ben Cin'i alır ara sıra Rıza Amcaya giderdim, köpekler oynaşsın diye.Bunun da bir gerekçesi vardı ama o ayrıntıya girmeyelim. Özeti şu ki, Rıza AMca ile iyi tanışırdıki

  Akşamları o karşı kaldırımdaki üst düzey izlenimi veren beyler hayli dikkatimi çekmişti. Bir gün Rıza Amca'ya sordum onları gösterip '' Bu adamlar kim Rıza Amca .?''
Rıza Amca sorumu boş geçirmeyip şöyle demişti:
'' Onlar mı?... Onlar mason.''
''Mason ne demek Rıza Amca?''
''Onu şimdi ben sana ne kadar anlatsan olmaz. Büyüyünceöğrenirsin.''
''Fakat çok hürmete şayan kişiler gibi.''
''Evet öyledirler. Cemiyeimizin en müstesna kimseleridir.''

Ben de '' Demek onlar gibi olmalı '' diye düşünmüştüm.
Elbette Masonluk öyle giyim kuşamla, bulvar piyasasında boy göstermekle olmaz. Üstelik Rıza Amca'nın onlar için söylediğine denli doğru, orası da kuşkulu. Çünkü ben orasını bir Mason lokali sanmıştım ama çok sonra öğrendiğime göre değilmiş.

  enelsır- Bu konuya bu kadar hakim bir harici olarak, Msonluk sizce nedir?

  ADAM- Bu konu üzerinde forum da sanırım çokça yazdım. Burada özet bir yanıt vereyim: İyi ve güzel birşeydir.

  enelsır- Bazı konularda yazarken forum kuralları uyarınca bir oto sansür uyguladığınızı görüyoruz, bizimle paylaştıklarınızdan daha fazlasını bildiğiniz sonucuna varabilir miyiz?

  ADAM- Elbette... Ancak bu oto sansür dediğiniz , çoğunlukla forum kurallarından ileri geliyor. Kuşkusuz akla yatkın bir gerekçeye dayanarak bu forumda paylaşılması uygun görülmemiş konular var. Örneği localar da uygulanan ritüellerin ayrıntılarına girilmesi yasak. Bu gibi kurallar beni de biraz kısıtlıyor amaçaresiz. Ancak bu kısıtlama elbette tüm forum üyeleri için geçerli.

  enelsır- Bir harici olarak bu kadar detaylı bilgiye ulaşmak nasıl mümkün oldu?

  ADAM- Çok kitap okudum. Üstelik okuduklarımdan notlar çıkardım ve bunları sistematik bir şekilde biriktirdim. Neyazık ki bu işlerin çoğunluğu şu bilgisayar olanaklarının böylesine gelişmesinden önceydi. Doğal olarak bu birikimin en azından bir bölümünü elektronik ortama aktarmak da hayli zamanımı aldı. Ardından bir de internet çıktı ki , o bambaşka bir derya. Öğrencilik yıllarım da şunu denemişve çok yararını görmütüm: Ders çalışırken okuyarak değil, okuduğunu yazarak çalış; o zaman öğrenirsin. Eh, ben de yaza yaza neredeyse yazdıklarımı ezberlemişgibi oldum. Ancak bimediklerim hep bildiklerimden çoktur.

  enelsır- Forumumuzda zincirin diğer halkaları diye bahsi geçen ( Lions, Rotary, vb.) başka kuruluşlardan herhangi birine üye misiniz?

  ADAM- Hayır. O tür kuruluşlardan hiçbirinin üyesi değilim. Ancak istek üzerine o derneklerin bazılarında zaman zaman konuşma yaptım.

  enelsır- Forum da aktif olduğunuz süre göz önüne alındığında neredeyse bir forum yöneticisinden bile fazla zaman ayırdığınız görülüyor. Bunun sebebi nedir?

  ADAM-  İki nedeni var.B irncisi hoşuma gidiyor; emekliolunca bir tür hobi oldu bu forum benim için. İkincisi de bildiklerini paylaşmazsan değeri olmaz; ;üstelik bilgi paylaşımı hem ortak yarar sağlar hem bunu yapana mutluluk verir.

  enelsır- Üyesi olduğumuz bu site ile ilgili neler düşünüyorsunuz?

  ADAM- Ohooo... Çok şey düşünürüm. Her ne kadar masonluk açısından benim görebildiğim kadarıyla en güzel site ise de bana göre çok daha güzelleştirilebilir. Bu bağlamda önerilerde de bulınabilirim ama korkarım bu yönetimin pek işine gelmez.

  enelsır- Bunu biraz açar mısınız?

  ADAM- Bunu burada açıkça belirtmenin uygun olmayacağı görüşündeyim. Eğer forum yönetimi isterse , onlara özel olarak aktarabilirim. Üstelik açıkça belitmek bazı forumüyelerini de rahatsız edebilir; örneğin '' güncel'' ve '' benim şiirlerim'' gibi bazı bölümlerin kaldırılması gibi.

  enelsır- İletilerinizde ( özellikle edebiyat bölümünde yayınladıklarınızda) sembolik bir anlatım görüyoruz. Bu ,masonluk hakkında bu kadar kafa yormuş biri olarak , otomatik gelişmiş bir özellik mi, yoksa blinçli olarak mı böyle bir anlatım yolu seçiyorsunuz?

  ADAM- O dediğiniz sadece bir çalışma için geçerli aslında. Alegori çok güzel bir anlatım tarzıdır. Zamana ve kültüre bağlı kalmaz. O nedenle sadece forum için yaptığım bir çalışmayı alegoriler üzerine kurdum. Ancak diğer çalışmalarımın hepsi öyle değil.

  enelsır- Kendinizi ideal mason adayı olarak görüyor musunuz?

  ADAM- Yok öyle bir şey...

  enelsır- Nasıl yani? İdeal mason adayı diye mi bir şey yok?

  ADAM- İdeal mason adayı diye bir şe olamaz bence...Belirli ve gerekli nitelikleri bulunan bir kişi ister de masonluğa girebilecek olursa , bundan sonra ideal bir mason olma yolunda ilerleyebilir.Bunun dışında ideal mason adayı ancak o belir ve gerekli nitelikleri taşıyan kişidir. Üstelik bir çok kişi aynı an da masonluğa alındığından , bunların arasında '' şu ideal'', '' şu değil'' diye bir ayırım da yapılamaz. Önceleri kim bilir, kimilerinin '' bu çocuk çok iyi mason olur.'' diye düşündüğü bir aday aslında hiçişe yaramaz ve boşuna yer dolduran bir mason olmaya dönüşür, öte yandan pek umut vermeyez gibi görünen bir mason adayı ileride kendi kendisini çok iyi eğterek yetiştirip ilerleyebilir.

  enelsır- Mason olmak istediniz mi?

  ADAM- Bu bireysel ve pek özel bir soru. Yanıtlamasam hoş görürsünüz umarım.

  enelsır- Size bu yön de bir davet geldi mi? Geldiyse olaylar nasıl gelişti?

  ADAM- Bu soru da öncekinin devamı oldu. Şu klasikleşmiş yanıtı vereyim: Yorum yok.

  enelsır- Kendinizi masonluğa uygun biri olarak görüyor musunuz?

  ADAM- Böyle bir değerlendirmeyi ben yapamam ki...

  enelsır- Bir harici olarak ''gönlünde mason olmak'' deyişinden ne anlıyorsunuz?

  ADAM- Bu kimilerinin forum da kullanmı olduğu bir deyim... Ben ise '' önlüsüz mason olmak'' terimini yeğliyorum. Kimileri bir masonun taşıması gereken nitelikleri taşır ya da bunları edinmek ve bir masonun toplum içindeki görevlerini yerine getiemek bakımından da bir çaba gösterir. Bunun için mason olmak gerekmiyor.

  enelsır- Bu konuya bu kadar hakim bir harici olarak , masonluğu anlamak ve belki mason olmayı uman haricilere öğüt vermeniz istense bu ne olurdu?

  ADAM- Öğüt gençleri rahatsız eder. Öneri diyelim, daha iyi. İ leride mason olmayı uman ya da bu bağlamda bir girişimde bulunmayı öngören bir harici bence masonluğu bir güzel inceleyip öğrenmeli. Bunun için kitaplar var , internet var , hele bu sitenin üyeleri açısından çok geniş olanaklar var.... Üstelik hem masonluktan yana hemde masonluk karşıtı yayınları incelemeli. Bu kurumakarşı kendi öz yargısını oluşturmalı. Kendisinin bireysel nitelikleri bakımından masonluğa tam elverişli olup olmadığına pek de fazla önem vermemeli; buna geek yok. Çünkü öyle yaoarsa , bu kez masonluğa girdikten sonra düş kırıklığına uğrayabilir.
Ancak mason olunca mutlaka ilgili kurumun yükümlülüklerini yerine getirebilecek durum da olmalı. Yani toplantılara düzenli katılma ve ödentileri rahatça karşılayabilme olanağı. Bunlar olmayınca aktif masonluk yapılamaz.
Masonluktan belirli bir şey beklenmemeli; orada varsa o zaten kendisine gelecektir ama masonluğa ne gibi katkı da bulunacağını, orada neler yapabileceğini düşünmeli.Çünkü masonluk bir paylaşım ortamıdır; öyle '' Rab bene , hep bana'' olmaz. Ancak bundan sonra böyle bir işe girişmeye gönüllü ise masonluğa girmeye karar vermeli.

  enelsır- Son olarak eklemek veya forum üyelerine iletmek istediğiniz bir konu var mı?

  ADAM- B u forum da çok güzel yazılar ve çalışmalar yayınlanıyor. Ancak forum üyeleri sadece yararlanmakla yetinmemeli. Anlatımları güçlü olmasa ve yazamasalar, kendi yazdıklarını beyenmeseler, bir dünya dil bilgisi hatası yapsalar bile, mutlaka katkıda bulunmalılar. Bu bağlamda ben forum üyelerinden çoğunu ne yazık ki eleştiriyorum. Katkıda bulunanlar pek az geliyor bana . Öte yandan bireysel çekişme ve atışmalara kesinlikle son verilmeli. Bir eleştiri olacaksa , bu kişinin kendisi değil, görüş ve düşünceleri ya da yazdıkları olmalı. Her konunun bir başlığı var... O başlığa sadık kalınmalı.

  enelsır- Sayın ADAM bu roportajı benimle yapmayı kabul ettiğiniz ve bana zaman ayırıp sorularımı yanıtladığınız için size çok teşekkür ederim.

  ADAM- Bir katkımolduysa mutlu olurum.Ben teşekkür ederim.


    Sayın forum üyeleri , umarım zevk alarak okuduğunuz yararlı bir roportaj gerçekleştirebilmişimdir. Bir sonraki roportajımda buluşmak üzere.

  Saygılarımla.
  
Başlık: Ynt: ADAM' la roportaj
Gönderen: ceycet - Nisan 01, 2011, 10:27:36 öö

ADAM olmakla,Adam yerine konmak arasındaki bariz farkı keşfetmeme önemli bir katkısı olan sitemizin değerli büyüğü sayın ADAM'la yaptığı bu güzel röpörtaj için sayın enelsır'a özellikle teşekkür ederim.


Saygılar
Başlık: Ynt: ADAM' la roportaj
Gönderen: Lethe - Nisan 01, 2011, 09:04:28 ös
Sayın enelsır,

Şahane bir fikir, kutlarım.

İlk konuğunuz ile de "Röportajlar" alt başlığına olan ilgiyi, daha baştan tavan yaptırmış olmuşsunuz.

Sayın ADAM, Masonluk ile ilgili anlaşılması zor bir "detay bilgiye" sahip (Çoğu zaman kendisinin nasıl olupta böylesine bir bilgi birikimine sahip olduğuna şaşmaktayım :)). Her ne kadar emeğini her yazısında, her yorumunda "teşekkür ederiz, eksik olmayın" şeklinde kelimeler ile takdir etmesekte eminim kendisi bu durumun farkındadır.

Kendi adıma katılımından ötürü Sayın ADAM' a teşekkür ederim.   

Forumdaki diğer "yıldızlar" ile yapacağınız röportajları ise sabırsızlıkla bekliyorum.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: ADAM' la roportaj
Gönderen: Eagle35 - Nisan 01, 2011, 10:47:22 ös
Okuduğum her sorudan ve cevabından içtenlik kokan bu röportajda başta enelsır olmak üzere sayın ADAM'a da teşekkürleri bir borç bilirim.

Sevgilerle
Başlık: Ynt: ADAM' la roportaj
Gönderen: Alşah - Nisan 01, 2011, 11:33:56 ös
    Sayın enelsır, ne güzel düşünmüş ve ne güzel bir başlangıç yapmışsınız. Tebrik ederim.  Bu arada sayın ADAM'ın da bilgi birikiminin nereden kaynaklandığını öğrenmiş oldum.
     Saygılar-sevgiler.
Başlık: Ynt: ADAM' la roportaj
Gönderen: TANMAN - Nisan 04, 2011, 04:34:02 ös
Sayın Adam forumda sürekli takip ettiğim ve yorumlarını merakla beklediğim bir üye ve bir derya bana göre. Sayın Enelsır'a da çok teşekkürler.

Ama yine de tam açıklığa kavuşmamış bir kaç konu var. Şu kısım tam olarak açıklığa kavuşmamış.

Sayın Enelsır sormuş "Bir harici olarak bu kadar detaylı bilgiye ulaşmak nasıl mümkün oldu?" diye. Ve sayın Adam cevabında çok kitap

okuduğunu, çok araştırdığını ve notlar aldığını belirtmiştir. Ancak şuna inanıyorum  ki; bu kadar detay çok kitap okumakla veya çok

araştırmakla bilinemez. Çünkü Sayın Adam'ın verdiği güzel bilgiler Masonların kendi içinde gizli tuttuğu şeyler. Yani hiç bir yerde yazılı olmayan

şeyler. En azından bir haricinin dışarıdan bir araştırmayla bulabileceği şeyler değil. Ropörtajdan anladığım kadarıyla bu bilgilerin daha da

fazlasına sahip.

Hal böyle olunca,  bu kısım bana göre eksik kaldı.

Tabiki Sayın Adam bu konuda cevap vermek istemeyebilir. Saygı ile karşılar ve bir daha da bu konuyu açmam. Ama şunu belirtmek isterim ki;

sitemizde Sayın Adam gibi bir bilgenin varlığı ve daha da önemlisi bilgisini paylaşmayı sevmesi biz site üyeleri için büyük bir şans.

Sevgi ve Saygılarımla; 

Başlık: Ynt: ADAM' la roportaj
Gönderen: enelsır - Nisan 05, 2011, 10:47:57 ös

  Sayın TANMAN,

 Roportajımı beğendiğinize sevindim. Sayın ADAM '' roportaj senin cevap vermek de sana düşer''  dediği için sorunuzu ben yanıtlıyorum. Evet , sayın ADAM'ın bizimle paylaştıklarından daha fazlasını bildiği ( kendi doğrulamasıyla)  doğrudur. Fakat sayın ADAM'ın salt forum da paylaştıkları baz alınınarak bu sonuca ulaşılamaz. Çünkü bizimle paylaştığı her şey aslında azimli bir araştırmacının ulaşabileceği bilgilerdir. Yani '' sayın ADAM öyle şeyler yazıyor ki bunu bir harici bilemez'' demek için , yazdıklarının hangisinin Masonluk sırrı olduğunu irdelemek gerekir... Bence hiçbiri değil. Dolayısı ile açıkta kalan bir konu yok. Sayın ADAM daha fazlasını biliyor mu? Kendisi bunu zaten kabul ediyor. Paylaşamamasının da haklı ve mantıklı gerekçelerini anlatıyor. Sonuç olarak sayın ADAM'ın forum da paylaştıkları temel alınarak ucu açıkta kalmış bir konu bana göre yoktur.

 Sevgi ve saygılarımla.
Başlık: Ynt: ADAM' la roportaj
Gönderen: TANMAN - Nisan 05, 2011, 11:03:11 ös
Anladım. Tekrar teşekkür ederim. Sayın Enelsır;

Sevgi ve Saygılarımla;

Başlık: Ynt: ADAM' la roportaj
Gönderen: Asli - Nisan 07, 2011, 04:21:53 öö
Cok guzel olmus. Cok begendim. Ama bence boyle degerli roportajlar forumun arka konularinda eskiyip gitmesin. Guncelligini yitirmesin. HurKose`de falan yayinlansin derim yada sitede ayri bir bolum falan yapilsin...
Ayrica benlede roportaj yapilsin lutfen. Sadece yoneticilerle yada Masonlarla roportaj yapilmasi ayrimciliktir.
Başlık: Ynt: ADAM' la roportaj
Gönderen: Özer Baysaling - Ağustos 20, 2011, 04:52:33 ös

Siteye yeni kayıt olduğumdan Sayın ADAM ile yapılan röportajı yeni gördüm.

Çok yararlı ve anlamlı açılımlar var. Böyle değerleri tanıtmakta büyük yarar olduğuna inanıyorum.

Gerek Yazılarıyla bize bilgi ve ışık saçan ADAM'a ve gerekse röportajı yapan "enelsır" a tebrik, ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Sevgi ve Saygılarımla,

HERKÜL
Başlık: Ynt: ADAM' la roportaj
Gönderen: Servan - Ağustos 21, 2011, 01:25:25 öö
Açıklayıcı ve bilgilendirici bir roportaj olmuş

Saygılarımla
Başlık: Ynt: ADAM' la roportaj
Gönderen: Tij - Aralık 15, 2011, 09:06:08 ös
Alıntı
Ancak bimediklerim hep bildiklerimden çoktur.

Iste sayin ADAM"i mütevazi bir"Sokrates" yapanda budur.
Sayin enelsir emeginize saglik.
NOT: bu paylasimi özellikle yaptim ki yeni katilimci arkadaslarda bu vesileyle  bu röportagi okusunlar, cünkü sayin ADAM"dan ögrenecegimiz cok seyler var.
Başlık: Ynt: ADAM' la roportaj
Gönderen: khael - Eylül 16, 2012, 10:26:53 ös
Alıntı
Ancak bimediklerim hep bildiklerimden çoktur.

sayin ADAM"dan ögrenecegimiz cok seyler var.

Böyle değerli bir röportajı nasıl olurda atlamışım , yazmak bugüne kısmet oldu.Gerçekten sn.Tij ' in dediği gibi sn.ADAM'dan öğrenilcek çok sey var.Elinize sağlık.

saygılar ,

Başlık: Ynt: ADAM' la roportaj
Gönderen: NOSAM33 - Eylül 16, 2012, 11:58:51 ös
Alıntı
Iste sayin ADAM"i mütevazi bir"Sokrates" yapanda budur.Söylenen söylenmiş.  İyi ki varsınız  Sayın ADAM . 8)
Başlık: Ynt: ADAM' la roportaj
Gönderen: karahan - Eylül 17, 2012, 06:51:09 ös
Sn.Adamın bu röportajı nasıl gözümden kaçmış anlamadım okuduğumada eminim halbuki iyi oldu bir daha okudum.

Hakkında bir sürü soru biriktirdiğim bir değerli büyüğüm s.adam beni forumda en çok uyaran ve benimle en fazla ilgilenen bana sanalda olsa enerjisini geçiren bir ADAM.

Zaman zaman terste düşsek her zaman sygıyı hakeden bir ADAM.
Ben onu her zaman bir kütüphane bir bilgi deposu,bilgisini paylaşmak için yanığ tutuşan bir ADAM  olarak gördüm.

Bu kadar bilginin nasıl edinildiğini düşündüğümde ilk zamanlar sn.adam bende şüphe uyandırdı hatta komikte olsa anlatayım benim için hoş çünkü ben ilk zamanları bilgisi karşısında şaşırınca ara ara onun aslında bir mason ama kendisini haricimi gösteriyor acaba  bir masonun konuşmayacağı şeyleri harici olarak yapıyormu diye şüpheye düşmüştüm sonra onu tanıyınca ikna oldum

Sonra Sn.enelsırda sormuş mason neden değilsin diye en çokta bunu merak ettim  sanırım nedenini anlayabiliyorum.Olağanüstü deneyimli bir insan tarih olarak verdiği zaman diliminde dahi ben daha doğmamıştım yaşıma bakarak.

Sanalda olsa edinebildiğim en iyi değerlerden biri özellikle bilgi  birikim açısından gençlerin bolbol ve acımasızca ve acele ederek sömürmesi gereken bir ADAM.

Sn.Adam iyiki varsın
Başlık: Ynt: ADAM' la roportaj
Gönderen: neumann - Eylül 17, 2012, 08:46:28 ös
Bir fırsat olsada Sayın ADAM la tanışabilme şansını elde edebilsek . Diğer  katılımcı ve paylaşımcı forum üyeleri ile birlikte...

Başlık: Ynt: ADAM' la roportaj
Gönderen: NOSAM33 - Eylül 17, 2012, 09:44:46 ös
::) ::) ::) Kendi çektiği  resim kendisini temsil ediyor .Güzel zarif olan insan Sayın ADAM ...
 8)

Saygılar
Başlık: Ynt: ADAM' la roportaj
Gönderen: ceycet - Eylül 18, 2012, 06:32:25 öö

Sayın ADAM'ın iltifata ihtiyacı yok;zaten bilenler bilir.

Madem ki tekrar konu edilmiş,birtek şey söyleyebirim.

Adam olabilme yolundaki,tek hocam...


Saygılar
Başlık: Ynt: ADAM' la roportaj
Gönderen: Waldow - Temmuz 25, 2013, 08:13:34 ös
Forumda yazılarını hayranlıkla takip ettiğim Sn. Adamın bu röportajı sayesinde benimde kendisine sormak istediğim soruların pek çok cevabı öğrenmiş oldum. Kendisine teşekkür ediyorum.
Başlık: Ynt: ADAM' la roportaj
Gönderen: propulsion - Temmuz 06, 2014, 04:39:04 öö
Sayın Enelsır,

Foruma yeni üye olmam nedeni ile çok fazla zaman geçiriyorum bazen kendi çapımda katkılar sunmaya çalışırken çoğu zaman okumaya ve bilgi sahibi olmaya çalışıyorum.

Sayın ADAM forumda yazdıklarını okuduğum, sürekli takip ettiğim ve yorumlarını ise merakla beklediğim bir üye.

Bir umman bana göre.

O'nu tanıma fırsatı oluşturduğunz çok teşekkürler.
Başlık: Ynt: ADAM' la roportaj
Gönderen: kurt - Ekim 06, 2015, 11:04:23 ös
Forum üyeleri ile röportaj fikriniz çok orijinal ve güzelmiş. Üstelik ADAM'la yapmış olduğunuz röportaj da hayli başarılı olmuş bence. Forumu uzun bir süredir ziyaretçi olarak takip ediyorum ve ADAM'ın yazdıklarını bolca okumuş birisiyim, bilgi paylaşıldıkça çoğalır sözü ne kadar da doğru bir söz.
Başlık: Ynt: ADAM' la roportaj
Gönderen: chimera - Ekim 07, 2015, 10:32:59 öö           Çok güzel bir paylaşım olmuş, tabi ben bunu yeni gördüm. Ama aklıma takılan bazı sorularda yok değil...
Başlık: Ynt: ADAM' la roportaj
Gönderen: Kajmeran - Ekim 28, 2015, 04:50:21 öö
Çok güzel bir ropörtaj olmuş.Okurken çok keyif aldım, sanki soruları ben sordum.Sayın ADAM'ın memleketi ve mesleği açısından kendisine ayrı bir sempatim oluştu.Bu çalışmayı forum içerisinde özgün ve yararlı buldum.İyi akıl etmişsiniz.Ropörtajların devamını bekliyor olacağım.Sonuç olarak başta sayın ADAM olmak üzere severek takip ettiğimiz değerli forum üyelerini daha yakından tanımış olacağız.
Başlık: Ynt: ADAM' la roportaj
Gönderen: RANA - Mart 22, 2017, 08:21:44 öö
Böylesine değerli bilgi haznesi geniş ve bana göre masonluk yolunda insanlari ve kendini aydinlatabilecekken mason olma konusunda yorum yapmamasi( belki de masondur bilinmez) hep aklimda olna soruyu gün ışığına çıkartiyor.

Bu forumda veya forum dsinda masonlugu öven masonluğa katkisi belkide bir masondan daha fazla olan bir kimsenin mason olma konusunda adim atmadan kacinmasi veya atmissada insanlarla paylasmaktan kaçinmasi o değerli kisiyi tekip eden insanlara masonluk konusunda ne derece yardimci olur bilemiyorum.

Şahsen ADAM adli üyemizi yakindan takip eden biri olarak mason olma konusunda açiklamalardan kaçinmasini" ADAM bir sey diyorsa bir bildiği vardir "diyerek bu cumleyi yani bilgisine hürmeten soyleyerek ADAM gibi birinin aciklamalardan kaciniyorsa eger benim de sanirim masonluk konusundaki düşüncelerimde  temkinli davranmam lazim diye düşünüyorum.

Saygilarimla
Başlık: Ynt: ADAM' la roportaj
Gönderen: ANARCHOSA - Mart 22, 2017, 08:31:40 öö
insanlar 4 e ayrılır bu forum özelindeki konular bakımından

Hariciler
Masonlar
Önlüksüz Masonlar
Masonsuz Önlükler

herkesin ve her bir grubun kendine özel hikayesi vardır.

Bu bahsettiğiniz özel durum, birinin bir konuya ulaşmak ve derinleşmek için mutlaka tek bir yolu olmadığını gösterir.

Başlık: Ynt: ADAM' la roportaj
Gönderen: ruzber - Eylül 01, 2017, 04:14:57 öö
Mason olan bir kişi; ben Mason um diyebilir mi? Ne biliyoruz ki koca alemde küçük bir varlık ken?
Başlık: Ynt: ADAM' la roportaj
Gönderen: karahan - Eylül 01, 2017, 12:52:51 ös
Mason olan bir kişi; ben Mason um diyebilir mi? Ne biliyoruz ki koca alemde küçük bir varlık ken?
Sevgili ruzber öncelikle iyi bayramlar.
Samimi ve içten yazınızı okudum bunada inandığımızı görüyorum saygı duyarım.
Bu ifade benim için yeni değil bu forumda çok okudum sn.adam da oldukça yazdı.
Net olarak ifade etmeye çalışayım daha henüz kendi kimliğini ait olduğu kurumu bağrını aça aça ben masonum diyemedikten sonra mason olmuşum ne gerek.
Son zamanlarda gördüğüm şu ki bir çok mason ile tanışma ve muhabbet etme şansım oldu durum soyle;genç olanlar rahatlıkla ben masonum diyor bu çok hoş yaşlı olanlar temkinli ve imtina ediyor söylemekten.

Ben bir yere ait olup aidiyet duygusunu gizleyeceksem varsın olmaz olsun masonluk.
Gerisi sadece zırva .
Başlık: Ynt: ADAM' la roportaj
Gönderen: ANARCHOSA - Eylül 01, 2017, 02:01:11 ös
Net olarak ifade etmeye çalışayım daha henüz kendi kimliğini ait olduğu kurumu bağrını aça aça ben masonum diyemedikten sonra mason olmuşum ne gerek.
Son zamanlarda gördüğüm şu ki bir çok mason ile tanışma ve muhabbet etme şansım oldu durum soyle;genç olanlar rahatlıkla ben masonum diyor bu çok hoş yaşlı olanlar temkinli ve imtina ediyor söylemekten.

Ben bir yere ait olup aidiyet duygusunu gizleyeceksem varsın olmaz olsun masonluk.
Gerisi sadece zırva .

Sn karahan, neye kime tepkiniz anlamak güç... Sizi muhattap alıp, kimliğini ifşa etmesini istediğiniz kişi mi var?

Gençler rahat, yaşlılar daha ketum ya da temkinli demişsiniz, ben tam tersini düşünürdüm. Ancak bir kuruma aidiyet hissedip göğsünü gere gere açıklamadıktan sonra ne anlamı var demişsiniz; bunca yıl bu forumda emek harcayan bir kişi olarak ne toplumumuzu ne Masonluğu anlamamışsınız. Masonluk ben oldum deyip ele güne davul zurna ile ilan edilen bir konu mu gerçekten? Kimse ne kendini öne çıkarmak ne de başkasını mutlu etmek için bir adım atmak zorunda değil kanımca.

Bu başlıkta ismi geçen Sn ADAM' ın artık forumla ilişiğinin kalmadığını da bu vesile ile ondan beklentisi olanlara bildirmiş olayım...
Başlık: Ynt: ADAM' la roportaj
Gönderen: karahan - Eylül 01, 2017, 04:15:57 ös
Bu değerlendirmeniz yanlış.Yazimdan çikan sonuç bu olmamalı.
Bu benim değerlendirmem,Çok rahat bir şekilde ben masonum diyen insanın gözlerinin içerisindeki ışıltı ile vücut dilinin rahatlığı çok hoştu.

Hoşuma giden tarafı bu idi.
Elbette durduk yere ben masonum diye tabela aşıp dolaşacak değil,masonluk ben oldum kurumu da değil.
İçerisinde kişiliğini hapis edeceğim bir kurum hiç değil.

Insan güzel bir şey yaptığına inanıyor ise konuya ilgisi olanlar sorduğunda saklamamalı,kaldiki bu toplumda kaç kişi neyin ne olduğunu bilip soruyor.

Ben bu toplumu tanıyorum,gerek yaşım gerek hayat deneyimim gerek ise yaptığım işler dolayısı ile.

Sevdiğimiz ve inandığımız bir değeri sonuna kadar aynı zaman savunabilmeliyiz.
Aptalların bile kendi salakliklarinin dahi farkında olmayıp savundukları bir dünyada masonların kendilerini gizlemelerini içime sindiremiyorum.

Söyleyip soylememelerinide ayrıca dert etmiyorum sadece bir tercih olarak görüyorum.

Ben mason olsa idim sorana söylerdim.
Başlık: Ynt: ADAM' la roportaj
Gönderen: asimov - Eylül 01, 2017, 05:25:26 ös
Bir mason "ben masonum" diyebiliyorsa bu bir büyük cesaret.

Gençlerin demesi normal onlar tecrübesiz ne de olsa.

Yaşlılar bir ara mason olduklarını sanmış olabilirler  sonrasında olgunlaştıkça olamadıklarını anlamış olsalar gerek.

Ritüel de bile "evet masonum" demiyor.


Kolay mı mason olmak!?

Başlık: Ynt: ADAM' la roportaj
Gönderen: karahan - Eylül 01, 2017, 05:41:10 ös
Tanıştığım masonlardan biri bana aynen şöyle dedi içerisi dışarıdan bakıldığı gibi degil lakin çokta abartılacak bir şeyde değil demişti.
Başlık: Ynt: ADAM' la roportaj
Gönderen: ANARCHOSA - Eylül 01, 2017, 06:56:05 ös
Bir mason da şöyle demiş: Dışardaysan bilemezsin, içerideysen anlatamazsın...
Başlık: Ynt: ADAM' la roportaj
Gönderen: karahan - Eylül 01, 2017, 06:59:19 ös
Bu sözler güzelde bire birde çok rahat anlatıyorlar.
Anlatıyorlar da neyi anlatıyorlar?
Özgür olmaları hoş.
Başlık: Ynt: ADAM' la roportaj
Gönderen: ruzber - Eylül 01, 2017, 10:51:36 ös
Ezoterik ögretinin icine dalan bir kisi bu ogretiden hissettiklerini anlatmasi mümkün degildir. Bizler bu hissiyati inisiye olmadigimiz icin algilayamiyoruz bile. Sadece felsefe yapip maddelestirmeye uğrasiyoruz. Tipki dagin arkasinda ne var goremedigimiz gibi gordugumuz sadece dag... arkasina kimisi köy var der kimisi yar var der maddelestirir felsefe yapar. Ezoterizmin derinligine inen o yuzden diyemez ben bilirim veya ben Mason um....
Başlık: Ynt: ADAM' la roportaj
Gönderen: Fırat - Haziran 25, 2019, 12:47:33 ös
Sayın ADAM ile yaptığı bu röportaj için sayın enelsır'a ne kadar teşekkür etsek azdır.

Sayın ADAM yazılarıyla ve yorumlarıyla forumdaki birçok kişi gibi bana da yol göstermiştir. Röportaj yapılalı 8 sene olmuş, ama ben ancak yeni gördüm, bu da benim ayıbım sanırım.

Bir süredir siteden doktora tez çalışmalarım nedeniyle uzak kalmış biri olarak sayın ADAM'ın profiline girdiğimde bir yılı geçkin süredir aktif olmadığı gözüküyor. Umarım bir sağlık problemi ya da başka bir sorunu yoktur kendisinin.
Başlık: Ynt: ADAM' la roportaj
Gönderen: ANARCHOSA - Haziran 25, 2019, 12:56:03 ös
Sayın ADAM ile yaptığı bu röportaj için sayın enelsır'a ne kadar teşekkür etsek azdır.

Sayın ADAM yazılarıyla ve yorumlarıyla forumdaki birçok kişi gibi bana da yol göstermiştir. Röportaj yapılalı 8 sene olmuş, ama ben ancak yeni gördüm, bu da benim ayıbım sanırım.

Bir süredir siteden doktora tez çalışmalarım nedeniyle uzak kalmış biri olarak sayın ADAM'ın profiline girdiğimde bir yılı geçkin süredir aktif olmadığı gözüküyor. Umarım bir sağlık problemi ya da başka bir sorunu yoktur kendisinin.

Bir operasyon geçirmiş olsa da kalbi ile ilgili, kendisi şu an gayet sağlıklı bir şekilde çalışmalarına devam etmektedir. Emekliliğin tadını çıkarıyor diyebiliriz forum ile ilgili...
Başlık: Ynt: ADAM' la roportaj
Gönderen: NOSAM33 - Haziran 25, 2019, 01:07:19 ös
Değerli bir büyüğümüz, Allah başımızdan eksik etmesin . Bu foruma çok değerli katkıları olan bir Abimizdi ...
Saygılar
Başlık: Ynt: ADAM' la roportaj
Gönderen: Fırat - Haziran 25, 2019, 01:44:20 ös
Bir operasyon geçirmiş olsa da kalbi ile ilgili, kendisi şu an gayet sağlıklı bir şekilde çalışmalarına devam etmektedir. Emekliliğin tadını çıkarıyor diyebiliriz forum ile ilgili...

Kendisinin sağlıklı olduğunu öğrendiğime sevindim. Teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için.
Başlık: Ynt: ADAM' la roportaj
Gönderen: karahan - Haziran 25, 2019, 02:14:24 ös
Sn.Anorchasa sanırım sn.adam ile tanışmış verdiği bilgiye bakılınca.
Sağlıklı olmasına sevindim kendisi forumda hiç dile getirmesede ben onun bu forumdaki en bilge kişi ve en bilge mason olduğunu hep düşünmüşümdür.

Bu forumda sn.adam ile ilgili en hoş anim
Beni biraz kalın kafalı bulduğu için adıma konu başlığı açmış olması idi.

Evrilmem için tatlı sert çok mücadele etti ama başaramadan gitti buna hep icerlemisimdir.