Masonlar.org - Harici Forumu

Mason ve Masonluk Nedir? => Ezoterizm => Konuyu başlatan: AQUA - Mayıs 06, 2011, 11:43:04 ös

Başlık: Semboller Dili Ezoterizm
Gönderen: AQUA - Mayıs 06, 2011, 11:43:04 ös
 Ezoterik öğretinin kullandığı dile "semboller dili" adı verilir. Ve binlerce yıldır var olagelmiş bu sembollerin, simgesel anlatımlarının imkanlarından yararlanılarak bilginin hemen her kavimde, her uygarlıkta, inisiyasyon adı verilen bir korunma içinde, uygarlıktan uygarlığa aktarılması mümkün olmuştur.         
  Günümüzden bir örnek verecek olursak, herkesin büyük bir ilgi ile kitaplarını okuduğu izlediği Yüzüklerin Efendisi adlı roman ve film dizisi içinde de yine sembolik olarak ifade edilmiş ve ancak bu tip bilgileri inceleyenlerin anlayacağı türden ezoterik bilgiler vardır.
  Sadece iyi ile kötünün savaşını anlatması bile evrensel pozitif ve negatif dengeyi ifade eder ki, bu da sembolik olarak yin/yang prensibinin masalsı bir öyküde, iyinin her zaman kötülüğü yenme gücü olduğu şeklinde ifade edilmiştir.

  Dünya dinleri uzman olan Prof. Robert Ellwood, Yüzüklerin Efendisindeki Frodo’ya ezoterik bir açıdan bakarak hepimizi bu arayışa yöneltecek olan kadim aklı sunuyor ve şöyle diyor: "Frodo'nun dediği gibi, hepimiz bizi kendi serüvenimize iten mücadeleleri yaşıyor ve sonunda hayatımızın anlamını keşfediyoruz."

  İçsel benliğin keşfi için uygun bir alem olan Orta Dünya'yı yani içimizdeki ortayı yeniden ziyaret ederek, bu kendini keşfediş macerasının yüksek benliğin, ölümün, yeniden doğuşun ve kötülüğün yenilgisi bir öykü, bir masal, bir destan gibi sunuluyor. Ve ezoterik bilgileri olmayanlar sadece öyküyü beğeniyor ama bilenler her zamanki gibi görünenin ardındaki görünmeyeni ve ana mesajı bir film ya da bir kitap yoluyla da yakalayabiliyor.

http://www.zamandayolculuk.com/cetinbal/HTMLdosya1/Spirituel-9.htm (http://www.zamandayolculuk.com/cetinbal/HTMLdosya1/Spirituel-9.htm)