Masonlar.org - Harici Forumu

Diger => Diger Konular => Konuyu başlatan: Hacamat - Haziran 25, 2011, 11:03:22 ös

Başlık: Para
Gönderen: Hacamat - Haziran 25, 2011, 11:03:22 ös
Hayat, para kazanma oyunu...
kim, daha çok kazanacak...
kim, batıcak..

Para kazanma yarışı :) ben bu yarışta yokum. Hepinizi dışarıdan seyrediyorum. Çok komik gözüküyorsunuz. Belki de yanlış yapıyorsunuzdur...
Benim anladığım paraya tapılmıyor. Parasızdan tiksiniliyor... Belkide insanlar tiksinilmemek için para kazanıyordur. :)

Para ve insan ilişkisine nereden bakarsanız bakın komik ,hemde çok komik ...

Ben en çok kendisini bir şey zanneden insanın,aslıda parası olduğu için bir şey olduğunu bilemediğine hayret ediyorum...

Ne kadar paran varsa, o kadar bir şeysin

Bu cümleyi bir yere not almamlazım :) Ne kadar paran varsa, o kadar bir ŞEY sin...

Uzaylılar dünyayı incelese şöyle rapor yazar... '' bi koşuşturmaca var, aralarında kağıt alıp verip, mutlu oluyorlar'' :)
Başlık: Ynt: Para
Gönderen: Barbaros - Haziran 25, 2011, 11:07:23 ös
Bazılarımız para ve güç peşinde koşar, bazılarımız şöhret şan, bazılarımız iktidar ve güç. Bazılarımız ise bunları sadece seyreder ve eğlenir :)
Başlık: Ynt: Para
Gönderen: shakespeare - Haziran 25, 2011, 11:14:10 ös
BARIŞ MANÇO PARA NEDİR ? (http://www.youtube.com/watch?v=G7tCGTcL02M#)

sevgiler...saygılar...
Başlık: Ynt: Para
Gönderen: Hacamat - Haziran 26, 2011, 12:50:14 öö
Sayın sahnesarsan, çok güzel bir paylaşım...
Barış Manço öldüğünde miras kavgalarıda olmuştu yanlış hatırlamıyorsam.
İnsanları oyalayacak nekadar güzel bir icat bulmuşlar :) öldüğünde götüremiyosunda para yine burada kalıyor. Yine sistemin içinde kalıyor.
Oyalanalım diye elimize tutuşturuyorlar. Sonuçta yine aslında para kaybolmuyor... Kaybolan SEN oluyorsun...


Başlık: Ynt: Para
Gönderen: Hacamat - Haziran 26, 2011, 12:55:38 öö
Bir soruyla yola devam edelim...

Para , yaradıcı gücün onayladığı bir araç mı? anlaşılabilmesi için,... Para rahmani mi?
Başlık: Ynt: Para
Gönderen: Hacamat - Haziran 30, 2011, 12:50:11 öö
Bir kadın ve ailesi tarafından 14 yıl tüketildim, varlıklardan yokluğa düşürtüldüm,başından beri oynatıldım. Sırf param yüzünden...
Başıma gelince anladım meyer çok varmış böyle, hatta adını ''5 lik 10 luk yapıyoruz'' diye koymuşlar,adamla oynayanlar. Ben tam safmışım 14 lük oldum.

heralde bu Para sevgisi insanı büyüleyip, insanlığından çıkartıyor...
Sonuçta iki şeyden kurtuldum. Paracıdan ve paradan

Paraya tekrar kavuşulur .... yeterki paracıya kavuşma

Allah kimseyi ''paracı'' eline düşürmesin...

Başlık: Ynt: Para
Gönderen: Laus Deo - Haziran 30, 2011, 02:08:19 öö
Ben hic bir zaman "para"nin neden bu kadar kotu algilandigini anlayamadim. Kotuluklerin sebebi paraymis!

Para kotu degildir, iyi de degildir. Para bir aractir. Bu kadar.

Eger bircok insan paranin pesinden kosuyorsa, herkes para acisindan zengin olmaya calisiyorsa, ulkeler ve sirketler daha cok paraya sahip olmak icin her turlu seyi yapiyorlarsa, bu paranin kotu oldugunu gostermez. Bu insanin dogasinin ne kadar bozuk veya bozulmaya yatkin oldugunu gosterir.

Mesela sayin Hacamat Para sevgisi insani buyuleyip, insanligindan cikariyor yazmis. Dogru ama burada suclu olan para degil, insanliktan cikmaya bu kadar meyilli olan dogamiz. :)

Esenlikler,
Laus Deo.
Başlık: Ynt: Para
Gönderen: Hacamat - Haziran 30, 2011, 02:28:35 öö
Karıncaya çalışması için para mı veriliyor? Belki karıncaya da para verilse ,onlarda karıncalıklarından çıkar...

Felsefi düşünelim...

Başlık: Ynt: Para
Gönderen: Eureka - Haziran 30, 2011, 08:43:42 öö
Sayin Hacamat,

"14 luk" tecrubenizi duyduguma uzuldum. Umarim sizi devirmemistir ve atlatmissinizdir.

Karincanin para sorunu olamaz zira karincaya insan gibi bir dusunce yetisi verilmemistir. Para, insanin dogasi ve bu dunyanin kurallarinin bir sonucu. Insan, sosyal yeteneklere sahip, dusunebilen, son derece uretken, ayni zamanda da disa bagimli bir varlik. Bunun sonucu olarak para kullanmaya baslamis.

Paranin gereksiz oldugu turu bir sey soylemek mumkun degil. Para son derece onemli, gunumuzde eskiye gore daha da onemli. Ornegin ben, dogup buyudugum yerden ABD'ye gocmus biriyim. Buraya gelmemdeki temel sebeplerden birinin para oldugunu soylememek yanlis olur. Elimde bir yetenek var ve bunu en iyi sekilde degerlendirebilecegimi dusundugum yere gittim. Gocmenligin, dogdugu yerden baska yerlerde yasamanin tarihi cok eski. Ornegin, antik dunyada bircok kisinin gocme sebebi, bugunku gibi para degil, ozgurluk ve bilgi (Isik) arayisiymis. Cogunlukla antik inisiyelerin, Misir, Iyonya, Yunanistan, Orta Dogu hatta daha da Dogu'daki cesitli yerlere, oralarin mistik geleneklerini ogrenmek icin goctukleri, oralarda bir sure yasadiklari biliniyor. Zamanimizdaki goclerle o zamandaki goclerin sebepleri karsilastirilirsa ilginc sonuclara ulasilacagini dusunuyorum.

Masonluk acisindan, para/parasizlik onemli bir kavram ve Mavi Loca (ilk uc derece) rituelinin parcasidir. Ingilizce hakimiyetiniz var ise arama motorlarinda "Rite of Destitution" diye ararsaniz daha cok bilgi edinebilirsiniz. Mason olan her kisi, bunun anlamlarini arastirmistir.

Bir de para ile para sevgisi kavramlarini ayirmak gerek tabii.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
Başlık: Ynt: Para
Gönderen: Masor1976 - Haziran 30, 2011, 12:55:44 ös
Para denilince benim aklıma "Allah dilediğine para zenginlik, dileyene ilim verir" şeklindeki hadisi kutsisi gelir. Yani dini açıdan bakıp paranın insanlara az veya çok verilmesiyle imtihan edildikleri sonucu çıkartılabilir. İslami kaynaklardan hatırladığım bir kaç örnek vermek istiyorum:

Beni şaşırtan tam metnini hatırlayamadığım bir Hadisi şerifte "Eğer şükreden fakir olmasaydı Allah yer yüzüne yağmur yağdırmaz, insanlar yiyecek bulamazlardı" gibi bir metin... Burada bana ilginç gelen şey fakir şükrediyor onun hürmetine yağan nimetleri zenginler götürüyor :) Şaka bir yana para Allah değil fakat neredeyse Allah kadar güçlü bir kavramdır. En büyük sınanma da sanırım para ile oluyordur....

Son olarak para stoklayan müslümanları korkutayım: Hz.Muhammed'in eşi Hz.Ayşe'ye bir gece kendisine ne kadar paraları olduğunu sorar. Ufak bir miktar para olduğunu söylemesi üzerine bunu bir ihtiyaç sahibine verelim der. Hz.Ayşe de bu saatte nasıl bulurum yarın veririz demesi üzerine "eğer sabaha çıkamaz isem ben rabbime bu paranın hesabını nasıl veririm" diye korktuğu rivayet ediliyor. Tabiki ne kadar sahih hadistir o tartışılabilir.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Para
Gönderen: Mustafa Kemal - Haziran 30, 2011, 01:32:43 ös
“Bazılarına göre 'Kuvvet' para ile organizasyonun çarpımına eşittir; bize göre de kuvvet ivme ve kütleyi ilgilendiren bir büyüklüktür. Bu iki formülü birbiriyle karıştırmayın olur mu çocuklar? Kürsü ile ticarethaneyi birbirine karıştırmayın olur mu çocuklar?”

Mustafa İnan Kardeşim nurlar içinde yatsın.
Başlık: Ynt: Para
Gönderen: Hacamat - Haziran 30, 2011, 03:47:09 ös
Sayın Eureka, elbet karınca canlı olarak bizim gibi değil. Bu misali Paranın insan üzerindeki gereğini vurgulamak için verdim. Belki de ''  ne gereği var'' demek için verdim. Belki de insanlık bir seviyeye geldiğinde para da kalkıcak ortadan. İnsanlık için çalışmanın önemini ve erdemini, belki bir gün insanlık yakalar. O zaman paraya gerek kalmadan insanlar çalışıp,üretip tıpkı karıncalardaki gibi kardeşçe yaşar.Hırssız ve hırsızsız...
Sayın Masar1976, Evet,konuya '' imtahan dünyası'' diye bakarsak çok doğru bir tespit derim. Parayla imtahan oluyorsak ben o imtahanı geçtim heralde :)
Belki de geçtiğim içindir, paranın emarını çekmem...

İnanın bana bir gün dünyadan Para kalkıcak..
ve diyecekler ki 300yıl sonra forum sitesinde... :)

'' eski insanlar ne vahşiymiş, para için çalışıyorlarmış''
öbürü : '' para ne ki''
öbürü : '' okumadın mı tarih kitaplarında. hani bir kağıt varmış da insanlar onun için uğraşıyorlarmış''
öbürü :'' heee tamam,tamam o sahi''
Başlık: Ynt: Para
Gönderen: popperist - Haziran 30, 2011, 09:13:41 ös
Para, başarının bir göstergesidir.

Parası olan adam parası olduğu için değil, başarılı olduğu için bir "şey"dir. Parayı kazanma sürecini bir anda es geçip, sadece süreç sonunda kazanılan paraya odaklanılmamalı. Öyle olunca sanki bu para bir yerde varmış da, insanlar onu hiçbir çaba sarfetmeden alıp cebine koymuş gibi bir izlenim yaratılıyor. O paraya sahip adama, gökdelenden yağmalanan parayı kapmış muamelesi yapılıyor. Para, başarılı bir süreç sonunda edinildiğinden, her anlamda kutsaldır. Paraya salt para olduğu için düşman kesilmenin anlamı nedir bilmiyorum. Parayı kazanan insanın çabası ve aklı bir yana itilip, sadece "kağıt peşinde koşan" olarak görülmesinin anlamı nedir bilmiyorum. Arabeskizm mi acaba?

İnsanlar vardır, Diyojen gibi bir fıçı içinde yaşamakla mutludurlar. İnsanlar vardır, fıçı içinde yaşamaktan hazetmezler. Bu iki insan grubu birbirlerine karışmadıkları sürece bir sorun yoktur. Ama fıçı içindeki adam, bir fıçı içinde değil de bir villada yaşamak isteyen adamın çabasına laf atarsa, burada yaşanamamışlıklar ödünleniyor demetir.

Saygılar
Başlık: Ynt: Para
Gönderen: Hacamat - Temmuz 01, 2011, 12:54:35 öö
Sayın Popperist : Parası olan adam parası olduğu için değil, başarılı olduğu için bir "şey"dir.

Sayın Popperist : Para, başarının bir göstergesidir.

Bakın ne güzel yere geldik...
İşte toplumdaki bu bilinç insana başarı değil ( yapmayın ahhh ah ) hırs getiriyor. Hırs beraberinde bencilliği,iki yüzlülüğü, 5 lik,10 luk yapmayı vs
getiriyor. Beraberinde üstünlük kurmayı, zatıf olanı ezmeyi, nefreti getiriyor. Bunlardan sıyrılmamız gerekir.
Bakın ben varlıktan yokluğa düşmüş biriyim. Dolayısıyla her katmanı ruhuma sindirerek yaşadım. Ezbere konuşmuyorum.
Hayata tepeden de baktım, aşağdan da'' ne mutlu bana''. Ben objektif değerlendirmemi yazıyorum...
Başlık: Ynt: Para
Gönderen: Masor1976 - Temmuz 01, 2011, 01:30:13 öö
Sayın Hacamat da diğer katılımcı arkadaşlar da haklılar. İnsanların eline bir güç verirseniz tepkileri kişiliklerini yansıtır hale gelir. Örneğin genelde şu örnek çok verilir. Bir insanın eline bir bıçak verirseniz, katil ruhluysa  kurbanların gırtlağını nasıl kesebileceğini hesaplar, muhafazakar ise ailesini gelebilecek saldırılara karşı bu bıçakla nasıl koruyabileceğini, bir aşçıysa nasıl yemek yapabileceğini vb. kişiden kişiye farklı farklı tavırlar elde ederiz. Paraya yaklaşım da insandan insana değişiyor. Fakat bir genelleme yapılabilirse para hırsı dünya tarihindeki savaşların asıl nedenidir. Milliyetçilik, ümmetçilik  vb. savaş nedenleri paraya hizmet etmekten ve silah tacirlerini tanrı kadar güçlü yapabilmekten öteye gidememiştir.

Savaş karşıtı bir yazıda bir kaç aylık askeri harcamaların dünya nüfusuna yıllarca yetebilecek ölçüde olduğu yazılıydı. Yani dünyada insanların parasız ve sefil bir yaşantıdan uzak mutlu bir yaşam sürmeleri için gereken her türlü kaynak mevcut. İçimizdeki para ve güç hırsı nedeniyle bu gün 2 milyar insan temiz içme suyu içemiyor, açlık ve yokluk had safhada... Tabi ki bu tablonun hesabı ahirette sadece silah taciri sülalelere sorulmayacak bize de sorulacaktır. Keşke elimden bir şey gelse diye vicdanı sızlayan insanları aniden bu silah tüccarı ailelerle ruh ve beden değişimi yapsaydık neticenin pek farklı olacağını sanmıyorum. Malesef insanoğlu nefsi emmarenin elinde kendi dünyasını kendi eliyle yok ediyor.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Para
Gönderen: Genius Loci - Temmuz 01, 2011, 02:53:55 öö
Mozart Kardesim bu mantıkla cok başarısız birisiymis.
Başlık: Ynt: Para
Gönderen: Hacamat - Temmuz 01, 2011, 02:02:22 ös
sayın skullG, tam anlamadım ama...

Mozart, ucunda para kazanmak olduğu için mi Mozart oldu ?...
Başlık: Ynt: Para
Gönderen: Laus Deo - Temmuz 01, 2011, 02:16:57 ös
Sanirim SkullG Kardesimin soylemek istedigi Mozart Kardesimizin para harcama konusunda cok basarisiz olmasiydi. Kendisinin eline gelen parayi hic tutamadigi ve kesinlikle mantikli harcamalar yapamadigi yonunde tarihsel bilgiler var. Fakat kazandigi buyuk miktarda para onun kisiliginde bir degisiklige yol acmadigi gibi, sanatini da etkilememistir.

Bakalim SkullG Kardesimin demek istedigi bu muymus? :D

Esenlikler,
Laus Deo.
Başlık: Ynt: Para
Gönderen: Hacamat - Temmuz 02, 2011, 12:44:28 öö
Evet, bir de işin o boyutu var. Ekonomi okuman lazım nerdeyse parayı idare edebilmek için... nerden bakarsanız bakın mevzuya,
dediklerime çıkar sonu... sanki.
Başlık: Ynt: Para
Gönderen: Hacamat - Temmuz 03, 2011, 08:40:08 ös
Arabesk örnekler,
İnsanı, sevmiyorum artık  14,06,2011 . Neden mi ? İnsan, para seviyormuş...

 sizlere, arabesk  işte  :)  Kamyon arkasına yazıcam  ... '' Sollama beni ,insan sevmiyorum '' :)
Başlık: Ynt: Para
Gönderen: Prometheus - Temmuz 03, 2011, 09:55:51 ös
Bir çok konudan örnek verebilirim ama, fazla vaktim olmadığı için sadece spordan örnek vermek isterim.
Pele gelmiş geçmiş en büyük futbolcuydu. Çocukluğunda bir taşa bez bağlayarak top yaparlar ve oynarmış. Para ve bolluk içinde yetiştiği için başarılı olmadı. Tutkusu vardı ve sevdiği şeyi yaptı.
Başarılı ve mutlu bir insan oldu.

Para hiçbir şeydir, hele ona kutsal demek bence en garip yaklaşımdır. Para, kariyer ve bir çok terim bizim yaratıp sonrada taptığımız şeyler oldu. Gerçekleri unutup uydurduğumuz şeyleri gerçek sanmaya başladık. Mutluluğumuzu bile bu saçmalıklara bağladık. Paran yoksa başarılı sayılmazsın, paran yoksa mutlu bile olamazsın. Paran yoksa müzikten anlamazsın, sanattan anlamazsın, sevgiyi bilmezsin. Artık sanal olan şeylerin üzerine kurduk her şeyimizi.
Bir kızılderili sözü şöyle biter; "Beyaz adam gün gelecek paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak". Ağaçların rüzgardaki sesini satamazsınız, ceylanın ovada koşmasını, nehirlerin sesini satamazsınız.


Saygılarımla...
Başlık: Ynt: Para
Gönderen: Hacamat - Temmuz 04, 2011, 12:28:52 öö
Artık milletde, para için girmediği kılık,şekil kalmıyor. Beni 14 lük yaptılar işte,hiç anlamadım,sadece gariplik sezdim.
Millet para için eyer bu kadar şekillere giriyorsa, her yerden kaçın. Beyazı,meyazı hepsi uçtu... Format gerekiyor sanki...
Başlık: Ynt: Para
Gönderen: Prometheus - Temmuz 04, 2011, 12:54:50 öö
Para her şeydir diyen, para için her şeyi yapar.


Saygılarımla...
Başlık: Ynt: Para
Gönderen: Hacamat - Temmuz 04, 2011, 02:40:38 öö
o nu diyorum işte, çoğunluk artık para herşey diyor... zombilerin arasında kaldık...
Başlık: Ynt: Para
Gönderen: Masor1976 - Temmuz 04, 2011, 11:00:33 öö
Para her şeydir... Para hiç bir şeydir... Bu iki önerme de zıt görünse de doğrudur diye düşünüyorum. Sayın Hacamat'ın canının yanması da paranın gerçekliğini yansıtıyor. Kendisine sabırlar ve hayırlı kısmetler diliyorum. Adını hatırlayamadığım bir velinin eğer iman ve aşk kavramları para ile satılsaydı zenginler servetlerinin hepsini harcar para diye bir kavram kalmazdı tarzı bir sözünü anımsadım. Yani para fiziksel anlamda her şeydir fakat metafizik anlamda hiç bir değeri yoktur. Parası çok olan insanların parası az olan insanlardan psikolojik olarak daha mutsuz olduklarına şahit olmuşumdur genelde. Çünkü insanın metafizik veya başka değişle manevi ihtiyaçları da vardır ve bunu dünyevi güç ve zevklerle tatmin edebilmek imkansızdır. Sayın Hacamat'ın zombi benzetmesine de katılıyorum. Manevi anlamda zombi olan insanların buhranlarıyla yaşıyoruz. Buna ben de dahilim tabi ki.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Para
Gönderen: Hacamat - Temmuz 05, 2011, 12:42:58 öö
14 lük de yapıldım.. artık beni kimse tutamaz. Büyük tecrübe sahibi oldum. Para ve insan ilişkisi noktasında herhalde benden daha tecrübeli
bir kişi çıka bileceğini sanmıyorum. Daha siz ''P'' derken,ben Lidyalıların haritasını çizerim, o derece yani. Dolayısıyla, lütfen bana ''para insanı bozmaz,
insanlar buna müsayit'' edebiyatı yapmayın.  Tüm kötülüklerin anası paradır...

Amaç çalışmaksa, kur düzeni, sistemi. Parasız çalıştır insanları. Kominizimde de para var. Parayı kompile dünyadan kaldırmak lazım.
Beyaz adam hala anlamıyor... sayın Prometheus :)
Başlık: Ynt: Para
Gönderen: Masor1976 - Temmuz 05, 2011, 07:30:07 öö
Paraya dayalı günümüzdeki düzenin kölelikten çok farkı yok gibi görülüyor. Sonuçta bir kaç yüz dolar için patron ne isterse yapıyoruz. İnsanoğlundan oluşan toplumları hangi kaba koyarsanız koyun benzer sonuçlar elde edersiniz. O nedenle sayın Hacamat'ın tüm kötülüklerin anasının para olduğu tezine katılmıyorum. Eğer para ortadan kalkarsa kaba kuvvet ve silahlar konuşur ve "lütfen" ya da"işine gelirse çalış gelmesse başkası çalışır" kavramları yok olur. Gerçi kaba kuvvetin de paraya da hakim olduğu sadece filmlerde değil gerçek hayatta da "kara para" kavramıyla zaptedilmiş bir dünyada yaşıyoruz. Bu görüntü ballandıra ballandıra anlatılan komunizm kullanılan çin gibi ülkelerde de aynıdır. Devlette biriken parayı devleti yöneten aileler haricinde hiç kimse kullanamıyor. İnsana lazım gelen şey kovboy filmlerinde acı çeken atının kafasına sıkan kovboyun çözümü gibi kıyametten başkası olamaz kısacası.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Para
Gönderen: popperist - Temmuz 06, 2011, 12:23:58 öö
Parayı, farklı kavramlarla bir arada kullanma yanlışına düşülüyor. Mesela bunlardan biri "adaletsizlik". Bunu da sayın Masor1976'ın "Sonuçta bir kaç yüz dolar için patron ne isterse yapıyoruz" söyleminden, veya "para her şeydir diyen, para için her şeyi yapar" söyleminden anlıyorum.

Paraya önem atfetmek, ve paranın toplumsal yaşamda oynadığı rolü savunmak, "para için her şeyi yapmaya hazır olmak" demek değildir. Bu, sadece yazıldığı gibi okunan bir şeydir ; sadece paraya önem atfetmektir, ve para, insan emeğinin bir sonucu olduğu için, alınterinin, çalışmanın, çabalamanın somut bir ifadesidir. Ardında hiçbir çaba bulunmayan bir para, adaletsizlikle, hırsızlıkla, illegaliteyle kazanılmış bir paradır, ki bu zaten kriminal bir olay olduğu için, paranın asıl anlamı, asıl fonksiyonu bu türden bir gözlükle algılanırsa, kaçırılır. Burada öfke aslında adaletsizliğe, hırsızlığa, illegaliteye, emeksiz kazanılmış her şeyedir, fakat bu temalar geçilir, ve tüm bunlara neden olan şey bireyin para hırsı olduğu için, sadece paraya odaklanılır, ve evet, paraya haksızlık yapılır.

Yine Sayın Masor1976'nın dediği gibi, "para ortadan kalkarsa, kaba kuvvet ve silahlar konuşur". Ve işte bu yüzden para, vazgeçilemeyecek kadar önemlidir. Önemli olmadığını iddia edenler hala varsa, parasız bir düzende, bir insanın, hangi faktörle, hangi araçla, istediklerine ulaşacağını açıklamalıdırlar.

Para diye kızdığınız şeyin altı biraz kazınırsa, orada asıl kızdığız şeyin çalıp çırpmak ve çabalamadan kazanmak, hırsızlık, yolsuzluk, gasp vb. gibi şeyler olduğu ortaya çıkacaktır. Para, bunlarla karıştırılmamalıdır. Para, kendi başına kötü veya iyi diye etiketkenecek bir ahlaki durum değildir çünkü. O sadece bir araçtır, ve o araca iyi veya kötü yollarla ulaşmak apayrı bir şeydir. Paranın kendisini ilgilendirmez. Farklı bir tartışma konusudur.

SaygılarBaşlık: Ynt: Para
Gönderen: Hacamat - Temmuz 17, 2011, 10:01:03 ös
Para olmasa, çalıp çırpma olmazdı. İnsanların artık para için yapmayacağı şey kalmamış.'' Düzen bu'' da deriz, mevzu yapmayız. İnsanları kötülüğe teşvik ediyor. 14 yıl bir insan dolandırılır mı? ( sevecenlikle )
Başlık: Ynt: Para
Gönderen: Laus Deo - Temmuz 24, 2011, 09:15:48 ös
Tekrar soyluyorum. Para degildir suclu olan, insanin ta kendisidir. Sucu baskasinda aramak yerine once kendimize donup bakalim. Para kim ki bizi birseye tesvik etsin? Biz tesvik "oluyoruz"dur.

Esenlikler,
Laus Deo.

Başlık: Ynt: Para
Gönderen: Hacamat - Kasım 06, 2011, 01:10:01 öö
Bakın, karıncalar para karşılığında çalışsa nasıl düzenleri bozulur (düşünün). Bu konudaki fikrimi ikiye ayırsam şöyle derim.
1- İmtahan       
2- Lanet
Ya bu para, bizim imtahan olmamızın bir aracıdır.
Ya da, lanetlendiğimizin bir göstergesidir.
Kesinlikle Şu değildir :  olmazsa olmazımız...
Dediğim gibi tersi de olabilirdi, Para ve takas olmayan bir dünya düzeni kurulmuş olurdu,ben burada ''bir kağıt icat etsek de, insanlar o kağıt karşılığında çalışsa'' deseydim,siz ''öyle saçma şey olur mu? '' derdiniz.
Dünyada çalışmaksa tek gaye bu, Parasız , takassız  bir düzende de  olurmuş.... Para ne? Aklın ürünü mü? Düşünüp düşünüp bunu mu bulmuşuz? komik
Başlık: Ynt: Para
Gönderen: NOSAM33 - Mart 19, 2012, 07:50:21 ös
Sayın Masor1976  aşağıda sizin yazınızdan kopyaladığım yazı ya karşı yazacağım açıklama kesinlikle size karşı değildir ;Son olarak para stoklayan müslümanları korkutayım: Hz.Muhammed'in eşi Hz.Ayşe'ye bir gece kendisine ne kadar paraları olduğunu sorar. Ufak bir miktar para olduğunu söylemesi üzerine bunu bir ihtiyaç sahibine verelim der. Hz.Ayşe de bu saatte nasıl bulurum yarın veririz demesi üzerine "eğer sabaha çıkamaz isem ben rabbime bu paranın hesabını nasıl veririm" diye korktuğu rivayet ediliyor. Tabiki ne kadar sahih hadistir o tartışılabilir.

BU TİP HADİSLER , SADECE MÜSLÜMANI İBLİS RUHLU ZENGİNE KÖLE YAPMAK İÇİN UYDURULMUŞ 'TUR  bence. Saygılar   :'( :'( :'(
Başlık: Ynt: Para
Gönderen: NOSAM33 - Mart 19, 2012, 07:52:31 ös
ZENGİNLİK = MEDENİYET 'tir  anlayana . Saygılar  8)
Başlık: Ynt: Para
Gönderen: NOSAM33 - Mart 19, 2012, 07:58:42 ös
Şimdi aklıma geldi lütfen ARAP alemini örnek vermeyin. Okuduğum bir replikte yunanlı biri '' Sizin ATALARINIZ ağaçta gezerken bizimkiler FELSEFE yapıyordu ''  diye serzenişte bulunuyordu ,bu olay yakın zamanda komşumuzun başına gelmedimi ne çabuk unuttuk; Para'sızlığın ne olduğunu 2001 yılını  hatırlatırım saygılar... :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(
Başlık: Ynt: Para
Gönderen: Tij - Mart 19, 2012, 09:09:49 ös
Selamlar,

sanirim burda sorulacak en önemli soru sudur, para bir aracmidir yoksa amacmidir?
Bu soruyu cavaplandirdigimizda eminim bircok sey daha net görülebilir.

Saygilarimla
Başlık: Ynt: Para
Gönderen: Masor1976 - Mart 20, 2012, 04:20:45 ös
Sayın Masor1976  aşağıda sizin yazınızdan kopyaladığım yazı ya karşı yazacağım açıklama kesinlikle size karşı değildir ;Son olarak para stoklayan müslümanları korkutayım: Hz.Muhammed'in eşi Hz.Ayşe'ye bir gece kendisine ne kadar paraları olduğunu sorar. Ufak bir miktar para olduğunu söylemesi üzerine bunu bir ihtiyaç sahibine verelim der. Hz.Ayşe de bu saatte nasıl bulurum yarın veririz demesi üzerine "eğer sabaha çıkamaz isem ben rabbime bu paranın hesabını nasıl veririm" diye korktuğu rivayet ediliyor. Tabiki ne kadar sahih hadistir o tartışılabilir.

BU TİP HADİSLER , SADECE MÜSLÜMANI İBLİS RUHLU ZENGİNE KÖLE YAPMAK İÇİN UYDURULMUŞ 'TUR  bence. Saygılar   :'( :'( :'(

Aslında haklı duruyorsunuz sayın NOSAM33. Fakat bu hadisin uydurma olmadığını ve her kezin Hz.Muhammed gibi elindekini dağıtan biri olduğunu düşünürsek aç ve açıkta insan kalmazdı. Ki bu gün dünya ekonomisinin fakir üretme makinesine dönüşmeninin nedenleri de paranın stoklanması ve insanlarla buluşamamasıdır. Yani gerek faiz gerekse borsa kavramı üretimi kısıtlayan ve parayla para kazanıldığı için para sahiplerinin üretimden uzak durmasıyla işsizliğin kaliteli ve ucuz üretimin engellenmesidir bir bakıma. İslam dini ve Hz.Muhammed'in hayatı konusunda uzmanlığım olmadığı için yanılma payım yüksek olacaktır. Fakat Hz.Muhammed'in vefatında yatak, abdest ibriği vb. kişisel eşyaları haricinde miras olarak para bırakmadığı rivayet ediliyor. Ki kendisi yörenin en zenginlerinden bir kadınla evlenmişti ve ticaret uzmanıydı. Bu netice de elindekini tamamen dağıttığının bir göstergesi olabilir.

Fakat işin içine para girince insan fıtratı gereği cimrileşiyor. Ya da elindeki tüm parayı dağıtırken gelecek endişesi taşıyor ve eli gitmiyor. Eğer Hz.Muhammed örnek bir insan ise de uygulamada onun gibi davranabilmek imkansıza yakın duruyor. Bu yüzden en ileri gelen müslümanlar ve onu önder olarak algılayanlar bile davranış ve yaşam şekilleri açısından onunla zıt tarafta kalıyorlar.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Para
Gönderen: NOSAM33 - Mart 21, 2012, 12:11:39 öö
Sayın Masor1976 kardeşim ; bende fazla dini bilgi bilmem hele, hele Peygamber efendimiz şöyle demiş diyenide pek dikkate almam şayet rüyam'da bire bir kendi ağzından duyarsam başımın üstünde yeri var o güzel insanın buraya kadar anlaşmışıktır umarım .Benim karşı çıktığım gece yarısı karısına parayı verelim demesi bana biraz komik geldi en azından para kime aitse yanıdakine vekalet verir ve yatar uyurlar kim karısını sokağa gönderir gece yarısı yada kendisi çıkıp muhtaç arar bana bu biraz ters geldi.Burda yazdıklarım sadece beni bağlar hiç bir şekilde kesin bir bilgi değildir .Saygılar  ::) ::) ::)
Başlık: Ynt: Para
Gönderen: popperist - Mart 21, 2012, 06:02:38 ös
Para stoklanmadan nasıl birikecek? Müslümanlığın bunla ilgisi ancak o paranın helal veya haram olup olmamasıyla ilgilidir. Bu konuda müslümanların korkacağı tek husus Kuran'da açık seçik belirtilmiş olan helal-haram mevzuudur. Bir hadis mantığa ters geliyorsa, dine de terstir.

Saygılar
Başlık: Ynt: Para
Gönderen: Masor1976 - Mart 21, 2012, 07:00:40 ös
Dünyanın en büyük sorunu para kavramı gibi duruyor. Tüm sorunların temelinde para var. Bunu aşabilmek için örneğin islam faizi yasaklayarak parayla para kazanmanın ve para stoklamanın yasaklanması yöntemini bu şekilde paranın üretime ticarete vb. kaymasını sağlamaya ve ayrıca sadaka, malın bir kısmının yıllık zekatı vb. kaderdeki yazılı belaları önleyebileceği gibi inançlar aşılayarak fakiri çalışamayan insanı vb. kollamayı denemiş. Fakat paranın gücü islam dinini yenmiştir.

Benim bir tezim vardır genelde belki ilerde kullanılır diye dile getiriyorum. Eğer uyuşturucu ticareti, fuhuş vb. yasağı kalkarsa tüm dünyada mafyacılık kendiliğinden biter. Bu da güncel yasaların ilk bakışta mantıklı dursa da kullanılışta yarattığı kaosları görmeyi sağlıyor. Ki dikkat edilirse mafyayı ve terör örgütlerini yöneten de devletleri yönlendiren para babalarıdır. Yasaklar ve yarattığı kaoslar vasıtasıyla sattıkları ürün binlerce kat pahalıya satışı yapılabiliyor ve yasağı yöneten de kendileri olduğu için kendilerinden başkasına üretim hakkı tanımıyorlar. Para ve parayı elinde tutan kesimler büyüteç altına alınmalı ve dünyaya yeni bir para değeri getirilmelidir. Örneğin her keze elektronik hesap açılabilir. Ve aylık gıda ihtiyacını karşılayabilecek kadar kontör devlet tarafından yüklenebilir. Ekstra çalışan insanlar daha lüks yaşam şansı da yakalayabilirler. Yani komunizm ve serbest piyasa birlikte ele alınabilir. İnsanların ekstra parakazanmaları iş yapmaları belli bir sınıra kadar meşru görülebilir, belli bir sınırı geçen işadamının kazancı devletin kasasına gidebilir. Altın, borsa, faiz, bankacılık, özel sektörün sınırsız kazanç sağlaması tamemen yasaklanabilir. Teknolojinin fazlasıyla gelişimi nedeniyle bankalara, gsm şirketlerine vb. özel sektöre  ihtiyaç yoktur devletler milletini elektronik ortamda takip edebilir ekonomiyi bankalar olmadan gayet rahat yürütebilir. Fabrikatör, bankacı ve Bill Gates gibi uçuk zenginlik yasaklanabilir ve stoklanan para ve mal varlığı sınırlandırılabilir. Babadan oğula miras engellenebilir devlet her vatandaşının ev, gıda, eğitim masraflarını karşılayacağı için ölenin malına devlet el koyabilir. vb.

Kısacası fakirliği engellemenin ilk yolu zenginliği engellemekten geçiyor gibime geliyor yanılıyor da olabilirim. Aklıma bir araba lastiği reklamı geliyor "kontrolsüz güç güç değildir"... Para gibi fazlasıyla güçlü bir mekanizmanın bireylerin sınırsız sahip olabileceği bir kavram olması nedeniyle bırakalım insanları devletleri bile köleleştiriyorlar.

Saygılarımla.