Masonlar.org - Harici Forumu

Site, Forum ve Uyeler Hakkinda => Site Hakkinda Diger Konular => Yorumlar => Konuyu başlatan: MMT - Ağustos 16, 2011, 01:47:16 ÖÖ

Başlık: Dikkatimi çeken ayrışma "Mason-Harici"
Gönderen: MMT - Ağustos 16, 2011, 01:47:16 ÖÖ
   Bu sitede şunu fakettim. Sitedeki masonlar konularda tartışırlarken birbirlerine "Kardeşim" diye hitap ediyorlar.

   "E, ne var bunda? Masonluk bir kardeşlik kurumudur. Elbette öyle diyecekler."

   Peki ama harici bir ortamda da mı durum böyle? Ben bu yazışmaları okurken resmen ortada bir harici dışlanması görüyorum. Ya da bir mason dayanışması deyim. Hangisini tercih ederseniz.

   Sitedeki mason dostlarım, genelde birbirlerine karşı sert cevaplar vermiyorlar. Ama iş bir hariciye geldiğinde, cevabın dozajı -zaman zaman- birden artıveriyor.

   Benim anladığım "Eşitlik-Özgürlük-Kardeşlik" üçgeni burada yok. Ben ne anladım bu eşitlikten, kardeşlikten, özgürlükten?

   Yanlış anlamayın. "Bana da kardeşim desinler. Diğerlerini kıskanıyorum." demiyorum elbette. Sadece bu durumun nedenini sorguluyorum. Bir mason diğer masona elbette kardeşim diyebilir. Bundan doğal ne var?

   Peki karışık bir ortamda mason-harici ayrımı yapar mı? Yapmalı mı? Yapabilir mi? Masonları farklı, haricileri farklı mı görüyor?

   "Neden bunu soruyorsun, ne farkeder ki?" diyorsanız, söyleyeyim:

   Bu olay bana kalırsa kendini gereğinden fazla belli ediyor. Son olarak bugün dün de bir konu içerisinde bu tavırı görünce, site dışındakilerin göremeyeceği, bu bölümde bu konuyu açmak istedim.

   Yoksa bu durumdan şikayetçi tek harici ben miyim? Ya da sadece ben mi farkettim bu durumu.
 
   Ha bitirmeden, ben bir şeyden daha şikayetçiyim.

   Masonlara özel bölüm de ne demek? Bu sitenin en tepesinde kocaman "Masonlar.org-Harici Forumu" yazmıyor mu? Olacaksa "Harici Bölümü" olsun, oraya masonlar giremesin. Niye? Çünkü burası harici forumu. Bu sitenin kurucusu/sahibi böyle söylüyor.

   Bir şey daha diyor sitenin kurucusu/sahibi. "Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir." (Belki bunu sadece sitenin kurucusu/sahibi değil, birçok mason söylüyordur, bilemem. Ama sitenin sloganı bu.) Bu yüzden ben buna da sadık kalarak "Harici Bölümü" kurulsun önerimin bir ironi olduğunu tabii olarak belirtmek isterim. Belki gerek yok ama ben yine de belirteyim değil mi? Ne olur ne olmaz. :)

   Saygılarımla...

                                                                                                                        MMT

   
Başlık: Ynt: Dikkatimi çeken ayrışma "Mason-Harici"
Gönderen: Mustafa Kemal - Ağustos 16, 2011, 02:06:03 ÖÖ
Sn. MMT,

İnanın bütün samimiyetimle söylüyorum, şikayetçi olduğunuz konu nedir anlamadım.

Mason-Harici ayırımı neden var diyorsunuz. Var çünkü Mason olmayanlar Mason değil... Bence çok doğal bir ayırım ve hiçbir dışlama içermiyor...

Masonların birbirlerine Kardeşim dedikleri bir sır değil zaten. Ben Kardeşlerime Kardeşim diye hitap ediyorum, çünkü onlar benim Kardeşim. Bunda da dışlama yok...

Son nitelemeye gelince", Forumun Hariciler Tarafından da Görülebilen Bölümü" daha açıklayıcı bir isim olurdu, ama gereksiz uzun. Harici Forum yeterli bir anlatım bence.

Belki kastettiğiniz başka birşey vardır, ama ben anlamadım inanın...

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Dikkatimi çeken ayrışma "Mason-Harici"
Gönderen: Hacamat - Ağustos 16, 2011, 02:07:27 ÖÖ
Sayın harici üye, siteye girdiğimde benimde bu dikkatimi çekmişti. Fakat belli bir süre sonra alıştım.
Günümüz islam tarikatlarındada bu tarz bir yaklaşım vardır. Daha doğrusu ,cemaat kültüründe bu vardır.
cemaat: Aynı düşünce yapısına sahip insanların bir araya gelmesine denir. Tanım bu.
Aynı düşünce yapısındaki insanlar, bir araya geldiğinde birbirlerine genelde ''kardeşim'' diye hitap eder. bu da normal.
benim anladığım, sizin rahatsız olduğunuz kısım, kendi aralarında değilde topluluk önünde de yapılıyor olması.
Siz de kendinizi Forum sitesinde dışlanmış gibi hissetmeniz. Mevzu bu. Sizi yanlış mı anlamışım?
Başlık: Ynt: Dikkatimi çeken ayrışma "Mason-Harici"
Gönderen: MMT - Ağustos 16, 2011, 02:19:34 ÖÖ
   Öyle güzel anlamışsınız ki Sn. Hacamat. Ben kendimi daha iyi anlatamazdım herhalde.
   Ama yine de eklemek gerek. Masonların "Kardeşim" kelimesi, bir cemaattekinden çok daha derin.

   Sn. Mustafa Kemal
   
   Sizlerin birbirinize "Kardeşim" diye hitap ettiği bir sır değil, evet. Peki bunu açık bir ortamda da yapıyor musunuz? Bir yemek masası düşünün. O masanın en başında siz oturuyorsunuz. Ve diğer insanlar. Bu insanların bir kısmı mason bir kısmı harici. Burada da uygular mısınız "Kardeşim" şeklinde ki hitabınızı. Ayrım yapar mısınız?

   Yapmayacağınızı düşünüyorum. Zaten masonların bana anlattığı masonlukta da böyle bir durum söz konusu olamaz.

   Peki bu site de niye var? Ben masonlarla hariciler arasında bir fark görmüyorum. Bana göre bu sitedeki herkes güzel birer dostum. (Ha belki sanal dostum ama olsun.)
   
   Ve bir nokta daha. Sn. Mustafa Kemal, farketmişsinizdir ki sitedeki masonların, masonlara verdiği cevaplarla haricilere verdiği cevaplar arasında gözle görülür bir fark var. Yani sitede bir mason bir hariciye karşı sert bir tavır takınırken, bir "Kardeşine" karşı daha yumuşak tavırlar takınıyor.

   Ben sizin kardeşliğinize karşı değilim. Hatta saygı duyuyorum. Ama haricilerin bulunduğu ortamda da bu tabiri kullanmak, hatta sözlerinizde bu tabirin esintilerini hissettirmek bence doğru değil.
   
   Ayrıca, masonlara özel bölüm olayına da tamamen karşıyım. Sizlere bir kastım yok. Asla. Olması söz konusu da olamaz. Sadece bu site madem harici sitesi, böyle bir şey olmamalı. Gerçi o bölümün içeriğini de bilmiyorum ya.

   Zaten beni şaşırtan da bu. Madem harici forumu burası, neden bir hariciden gizlenen şeyler var?

   Öyleyse burası harici forumu değil. Burası masonların forumu. Hariciler de onlardan faydalanabiliyor. Ama bir yere kadar.

   İşte benim şikayetim bu Sn. Mustafa Kemal.

   Saygılarımla...
                                                                                                                                            MMT
Başlık: Ynt: Dikkatimi çeken ayrışma "Mason-Harici"
Gönderen: Masor1976 - Ağustos 16, 2011, 09:41:56 ÖÖ
Sayın MMT, bence Harici kelimesi itici bir kelime. Dışlanmak anlamını taşıyor. Doğal olarak bir ortamda dışlanmışlık hissi zorunuza gitmesi normaldir. Bu tarz konular hakkında önceden de konuşulmuştu.

Sayın Hacamat'ın da değindiği gibi her gruplaşmada gruplar arasında bir hoşgörü ve tolerans vardır. Örneğin ben çocukları pek sevmem ablamlara gittiğimde ufak çocuklarının ciyaklamaları nedeniyle pencereden dışarı atasım geliyor fakat onlar sevdiklerinden sabrediyor ve 24 saat bu işkenceye katlanıyorlar. Yani masonlar arasında daha dikkatli ve kırıcı olmadan yazışma bu sevgi ve saygının derinliğinin bir göstergesi diye bakıyorum.

Aslında buradaki mason arkadaşların işleri zordur. Diledikleri gibi yazamıyorlar. Yani belli kuralları var, ketumiyet var. Kontrolsüz güç, güç değildir diye bir reklam fragmanını anımsadım. Kontrollü gitmek de zor.  Örneğin mason biraderine kardeşim denilmesi bile göze batıyor. Ve forum üyeleri "Ben insan değil miyim?" diye arabeskvari söylemlerde bulunuyorlar. :)

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Dikkatimi çeken ayrışma "Mason-Harici"
Gönderen: Genius Loci - Ağustos 16, 2011, 09:47:40 ÖÖ
Sayın MMT,

Öncelikle kafanıza takılan site yapısını anlatayım.

Sitemizin ismi Masonlar.org

Site icinde alt bölümler mevcut. Hür Kose, Satranc, haricilerin de katılım da bulunabileceği Forum ve sadece Masonların görebileceği Özel Bölümler ve digerleri...

Site MASON Kardesim tarafından kurulmuş ve Masonlar tarafından yonetilmektedir. Harici Forum isimli kısımda Mason olmayan kisiler de (bunların icerisinde antimasonlar da olabilir) uye olabilmektedir ve kurallar çerçevesinde paylaşımlarda bulunabilmekteler. Haricilerin de dahil oldukları bu forum bölümüne Harici Forum denmistir. Dolayısıyla ironik olarak yapılsın diye talep ettiginiz masonların giremeyeceğim haricilere yönelik bölüm kurulması mümkün değildir.

Bu forum bölümünün mottosu Masonluk Masonlardan ogrenilmelidir kelimesidir.

sizin sıkıntı duyduğunuz husus anladigim kadarıyla bizlerin birbirine Kardesim diye hitap etmemiz. Soruyorsunuz dışarıda da boyle mısınız diye. Evet boyleyiz. Ben benzer bir başlıkta daha once de söyledim. Telefonda, yolda, internette, Binamızda, yemekte, nerede olursam olayım, bir kardesime Kardesim derim. Bu bir dışlama değildir.

Sert yanıt mevzusuna gelirsek; ben sahsen sert yanıtlar verdigimi dusunmuyorum. Ama guzel bir sey soylemissiniz. Masonluk Masonlardan ogrenilmelidir deniyor diyerek. Sırf konu acmak icin açılan konular, bilgisi olmadigi halde fikir üretenler, tum samimiyetle verilen cevaplardan sonra dahi Nuh diyorum hala peygamber asla tavırları olursa bazen ben de dahil Kardeslerim cevabı biraz sert verebiliriz. Ama çoğunlukla cevap vermeyiz. O zaman da Masonlar nicin susuyor? Hani onlardan ogrenmeliydik denilir.

Kısaca boyle.

Sevgi ve Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Dikkatimi çeken ayrışma "Mason-Harici"
Gönderen: karahan - Ağustos 16, 2011, 10:23:19 ÖÖ
Suskunluğum asaletimdendir! Her lafa verilecek bir cevabım vardır aslında... Ama bir lafa bakarım laf mı diye bir de söyleyene bakarım adam mı diye!

Mevlana ne güzel söylemiş.Belki biz hariciler Sn.Skullg'un dediği gibi her konuda bir fikrimiz söyleyecek bir sözümüz var,belki birazda felsefemiz eksik.Mevlana gibi düşünürsek,yada islamdaki öğretide olduğu gibi az yemek az uyku az konuşma büyük erdemdir.Mason kardeşlerin yaptıklarıda budur.Bizi izliyorlar belki bir çok konuya sadece bıyık altı gülüyorlar(şaka) neye cevap vermeyi değer buluyorlarsa ona cevap veriyorlar.

Kardeşim hitabı aslında çok önemli bir felsefi görüş bu zamanda hissedemesekte biz birden varolduğumuz için zenci ilede çinli ilede arap ilede ve diğerleri ilede kardeşiz mecaz değil hemde gerçek anlamda.Belki dünyanın ihtiyacı olduğu en sihirli kelime kardeş,kardeşim diyebilmek ne önemli ne ayrıcalıklı.Masonlar kendi aralarında bunu yapıp haricilere ise kardeş değilmiş muamelesi yaptıklarını düşünmüyorum olsa olsa sadece kendi gibi düşünenler için daha pozitif geliyordur kardeşim kelimesi.Önemli olanda zaten kardeşim demek değil kardeşim derken o kelimenin sihirli gücünü anlamak.

Saygılar
Başlık: Ynt: Dikkatimi çeken ayrışma "Mason-Harici"
Gönderen: Mustafa Kemal - Ağustos 16, 2011, 12:13:25 ÖS
 
   Sn. Mustafa Kemal
   
   Sizlerin birbirinize "Kardeşim" diye hitap ettiği bir sır değil, evet. Peki bunu açık bir ortamda da yapıyor musunuz? Bir yemek masası düşünün. O masanın en başında siz oturuyorsunuz. Ve diğer insanlar. Bu insanların bir kısmı mason bir kısmı harici. Burada da uygular mısınız "Kardeşim" şeklinde ki hitabınızı. Ayrım yapar mısınız?
                                                                                                                                   

Evet, bir Kardeşime her ortamda, her koşulda Kardeşim derim. Ayırım konusuna gelince, yazmıştım gözden kaçmış herhalde, bir daha yazayım. Bu kelime bir dışlama, bir ayırım amacıyla söylenmez.

Kardeşim kelimesinin benim için büyük bir anlamı vardır, gerçek bir kardeşliği ifade eder. Onun için, ben "Kardeşim" derim. Bu güzelim kelimeyi saçma sapan benzetmelerle kirletenler olsa bile...

Gelelim yazılara verilen cevap meselesine. Sn. Karahan çok güzel bir alıntıyla başlamış sözüne, benim de çok sevdiğim bir sözdür bu. Ama Kardeşim kelimesini kirleten "kirli" zihinler bu lafı da ters tarafından anlar. "Her lafa verilecek cevabım var" kısmını kendince "her lafa cevap vermem lazım" diye yorumlar. SOnra da bilgim yok ama fikrim var, ne var söylesem diye atlar ortalara.

Benim görüşüm herkese hakettiği cevabı vermektir. Bilgiye dayanan, kaynağı olan, art niyet içermeyen her laf değerlidir, cevaplandırılır. Sert çıkışlar oluyor doğrudur, bu çıkışlar ya "laf olsun diye" laf edenlere, ya kasıtlı olarak saçmalayanlara karşıdır.

Zaman zaman en sert çıkışları yapan birisi olarak söylüyorum, bir bakın kaç kişiye bunu yapmışım... Ve kaç yazısına... Bunu kişiler yerine yazılar olarak görmeye çalışsak nasıl olur? Aslında sadece yazılar da değil, "kaynağı belli yazılar"...

Nasılsa silindi gitti, bir örnek vereyim. Bir zamanlar bir yazı geldi buraya, neymiş İnönü camileri ahır yapmış, meyhane yapmış... Ayıptır, günahtır, yazdınız bari örnek verin hangi camiymiş bu dedim... Bir örnek geldi, bir cami yıkıntısı, altında bir yazı "19. yy. sonları" El insaf, İnönü o zamanlarda daha yeni doğmuştu, okula bile başlamamıştı. Bu tip alçak, şerefsiz yalanları hangi çevrelerin çıkarttığı belli. Ben tepki verirsem, bunları araştırmadan. öğrenmeden, bilmeden burada kendi fikri gibi satanlara laf ederim.

Neden bu tepki bir Mason'a denk gelmiyor? Buna da cevap vereyim. Aynı örnekten gidelim. Bir Mason camilerin ahır yapıldığını duyar ve bunu inandırıcı bulursa, araştırır. Örnek isim getirir. Şu ilde bu cami şu tarihte ahır yapılmıştır der, biz de bunun üzerinden konuşuruz. Tevatürle laf söylemez, hele altında 19.yy. sonları yazan bir örneği "al sana kanıt" diye ortaya atmaz. Bunu yapmak için de Mason olmaya gerek yoktur aslında. Düşünebilmek, ve bulunduğu ortama saygı göstermek yeterliidir. Netekim bu şekilde yazan, paylaşımlarda bulunan çok sayıda "Harici" üyemiz de var. Bunlara karşı da sert çıkışlar olmuyor...

Velhasılı kelam Sn. MMT, verilen cevaplarda kişi kayırma yoktur. Yazılana verilen tepki vardır. Diyebilirsiniz ki, ya bir Mason bu şekilde "saçmalarsa". İnanın o yazı da gereken tepkiyi alır.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Dikkatimi çeken ayrışma "Mason-Harici"
Gönderen: Atila - Ağustos 16, 2011, 12:33:04 ÖS
Selam ve saygılar..
Sevgili beyler ve hanımefendiler, bir grub insanın bir birine Kardeşim demesi, kendilerini özelmiş gibi hissetmesi veya özellermiş gibi hissedilerek ayrıştırılmış duygusuna kapılınması, kutsal veya üstün tavırlar varmış havası yaratılması, uyanmış-bilge-becerikli imajlandırmalarının yapılması v.s. (diye çoğaltıla bilir) tüm bunlarla birlikte amaç acaba diğer insanların kafalarında bu grubu hayal etmeleri ve hayallerinde onları güçlendirmelerimidir. Hayal edilemeyen her düşünce ve ideal yok olur.
Ben şahsi fikrimi size beyan etmek isterim.. Kardeşim denilmesi veya denilmemesi benim için her hangi bir his uyandırmıyor. Tanıdığım bir çok mason var ve açıkcası kardeşim demek istemeyeceğim insanlarda var. Tam aksine baba bile diye bilceğim bilge, kaliteli büyüklerimde var. Bu durum normal yaşantıdan farklı değilki.. Dostum dermisiniz her kese.. Sohbetlerinizde dostlarınızın yanında başka kişilerede beyefendi veya hanımefendi dersiniz.. Bence normal bir durum fazla abartmamak gerektiği düşüncesindeyim..
Başlık: Ynt: Dikkatimi çeken ayrışma "Mason-Harici"
Gönderen: ADAM - Ağustos 16, 2011, 01:06:27 ÖS

Sayın Atila'nın deyişi çok güzel. Ben ondan öncekilere değinmek isterim.

Bu konu forumda kim bilir kaç kez tartışıldı.

Elbette önceki tartışmaların hepsini okumak pek zor ve yorucu bir iş. Gereksiz de...

Dolayısıyla benim burada yazağım da daha önce bilmem kaç kez yazmış olduğumun yinelemesi olacak; bağışlayın.

Ancak tarz değiştireyim de aynısının tıpkısı olmasın. (Ne kopyalama var ne yapıştırma.)

İçinizde hiç herhangi bir ezoterik kurumun üyesi yani bir başka kurumun inisiyesi var mı?

Sanırım forumda var ama onlar forumla şu sıralarda yakından ilgilenmedikleri için şimdi bu benim yazdığımı okumuyor olabilir.

O soruyu geçelim. Bir ezoterik kurum alalım. Çağdaş olsun. Adını da koyalım: Kısaca AMORC... Bu bir ezoterik kurumdur, değil mi? (İlk üç derecesi için getirilmiş şu iletişim uygulaması olayını geçelim.)

Bir de mason seçelim.

Ben Sayın Mustafa Kemal'i seçtim...

Soruyorum Sayın Mustafa Kemal'e:

"Siz bir AMORC üyesi yani Rozikrusiyen misiniz?"

"Hayır, hiçbir bağlantım yok." der herhalde.

"O zaman Sayın Mustafa Kemal, bir Rozikrusiyenlere göre siz bir haricisiniz."

Sayın Mustafa Kemal'in bir itirazı var mı acaba?

(Bir de Sayın Mustafa Kemal aynı zamanda Rozikrusiyen çıkarmış; işte o zaman ben çatlarım.)
 

Başlık: Ynt: Dikkatimi çeken ayrışma "Mason-Harici"
Gönderen: Mustafa Kemal - Ağustos 16, 2011, 01:11:39 ÖS
:)

Sn. Adam, değilim :)

Ve son derece haklısınız, ben orada bir hariciyim. Onlardan birisiyle konuşurken de bunu biliyor olarak konuşurum zaten.

Sevgiler.
Başlık: Ynt: Dikkatimi çeken ayrışma "Mason-Harici"
Gönderen: Genius Loci - Ağustos 16, 2011, 01:13:28 ÖS
Sevgili Atila, ilk pqragrafiniza cevap vereyim. Bir grup insan Biz oluyoruz galiba. Ama orada yazdığınız hiçbir gerekçe bizim ye diğerimize Kardes dememizin sebebi, gerekçesi değildir. Ne özel hissetmek, ne farklılaşmis olmayı ona etmek ne de osaydiklarinizdan herhangi biri Kardesim dememizdeki sebebi değildir.

Ben bir Kardesime Kardesim derim. Tıpkı anneme anne babama baba demek gibi. Dışarıda farkililik yaratmak icin anne demiyorum ben anneme, annem oldugu icin her ortamda anne diyorum. Tıpkı sizin annenize anne dediğiniz gibi. Ben bazen valide Sultan da derim veya baska tanimlamalrimda olabilir o ayri :) . Aynen boyle iste benim ornegin Mustafa Kemal Kardesime Kardesim demem, o doğallıkla söylüyoruz ardniyetsiz, herhangi bir dışlama ya da farklılık hissi uyandırma gibi bir niyetim(iz) de yok.

Ben bu sebeple insanların bu Kardesim sözüne niye takıldıklarını anlamıyorum. Kardesim diyorum cunku kardesiz, ne diyeceğim ki baska? İnsanlar kendini dışlanmış hissediyormuş. Cevabım su olur: kusura bakmayın biz birbirimize Kardesim deriz. Ama erdemli olan tum insanları severiz.

Sevgi ve Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Dikkatimi çeken ayrışma "Mason-Harici"
Gönderen: karahan - Ağustos 16, 2011, 01:33:09 ÖS
Kardeşim lafına kalana kadar o kadar çok ayrışmışlık varki bu dünyada eğer ayrışmışlıksa bu herhalde en son sırada olur.Bakınız bugün gazetelerde bir haber yeni bir dünya düzeninden bahsediyorlar ve zencilerin köle olması gerektiğini söylüyorlar.İnsan beyni bir diğerine karşı bu kadar nefret ve sayamayacağım kadar hiçlikle dolu iken bir başkasının köle olarak kullanılmasını doğal birşeymiş gibi söylüyor ve yapıyorsa,yıllardırda köle olarak kullanılan bu insanları şimdi kardeş yapmak içlerine ve akıllarına elvermiyorlar.Kardeşlik bu dünyada böyle öldü,Yerde bir ölü cansız yatarken 10 metre ileride cafede son derece rutin ve önemsizmiş gibi yiyip içerken biz kaybettik kardeşliğimizi,Gencecik insanlara kurşun sıkarken ınuttuk kardeş olduğumuzu.O kadar acılarını yaşarken dahi hatırlayamadık aslında kardeş olduklarını ve kardeş olduğumuzu.

Bir yaşlıya,bir sakata bırakın yardım etmeyi ahmakça onlarla açık ve aleni dalga geçerken zavallı beyinlerinin ne kadar boş olduğuna aldırmaksızın dalga geçip keyf yaparken unuttuk kardeşliğimizi,Düşeni kaldırmayı unuttuğumuz için kaybettik kardeşliğimizi,kardeşliğin paylaşmak demek olduğunu hep unuttuk hep bana hep bize yaşadık o kadar zulm ve acı çektiğimiz halde hala hatırlayamadık aslında kardeş olduğumuzu.Bize sadece ahmak ve s....k denir bunları hatırlayamadığımız için.

Bırakın sevgili Mason dostları rahat rahat kardeş desinler,birader desdinler yaşasınlar o duyguyu birbirleri ile bizmi biz ise onlara bakıp hayıflanalım ve şöyle düşünelim bu duyguyu masonlar bizden önce keşfetmişler ve yaşıyorlar.Bizde hatırlamaya çalışalım kardeş olduğumuzu ve kardeşliğin en korunaklı en masum anlarını kardeş derken yaşıyalım.
Belki ölümlerin zulümlerin ve her türlü acıların ilacıdır kardeş demek.Bence bu konu çok uzamaamalı herkes payına düşeni almalı ve kardeşliği iyi idrak etmelidir.

Saygılar
Başlık: Ynt: Dikkatimi çeken ayrışma "Mason-Harici"
Gönderen: MMT - Ağustos 16, 2011, 03:43:50 ÖS
   Aslında konuya bu kadar kişinin cevap vereceğini düşünmemiştim.

   Fikirlerini paylaşan herkese teşekkür ederim.

    Benim takıldığım konu sitedeki masonların birbirlerine kardeşim demesi değildi. Birbirlerine kardeşim demelerinin yanı sıra bunu üsluplarına yansıtmalarıydı.

   Ama buna da sağolsun Sn. Mustafa Kemal yanıt verdi. Ona da ayrıyetten teşekkür ederim.

   Ayrıca Sn. karahan. Çok güzel yazmışsınız. Ellerinize sağlık. Herkes kardeşiliğini yaşasın. O duyguyu tatsınlar, dünyadaki en büyük zevkten mahrum olmasınlar. Kimse de buna karışmasın. Zaten dediğim gibi benim de amacım buna karışmak değildi.
 
   Saygılarımla...

Başlık: Ynt: Dikkatimi çeken ayrışma "Mason-Harici"
Gönderen: Hacamat - Ağustos 16, 2011, 04:13:49 ÖS
Aslına bakarsanız Türkçe de ''kardeşim'' argo olarakta bir hitap tarzıdır. Örneğin ''şşşşt kardeşim bi baksana'' yada '' ne diyon sen kardeşşim'' gibi.
Kardeşim demek köşe başı tutanlar bilir, kavga sebebidir. Orada inceden bir, karşı tarafın annesine bir gönderme vardır. Hatta kavga şöyle başlar '' ben senin nereden kardeşin oluyorum La...'' diye. Sonradan bu durumu önlemek için bu kelime '' Birader'' le yer değiştirdi. Şimdilerde sokakta güncel olan ''Birader''. 3-5 yıldır dikkat ederseniz sataşma değil ,ama hitaap olarak ''kanka'' deniliyor. ''Kardeşim'' dese kavga çıkıyor en iyisi ''kanka'' da karar kılındı.
Başlık: Ynt: Dikkatimi çeken ayrışma "Mason-Harici"
Gönderen: Atila - Ağustos 16, 2011, 04:36:42 ÖS

Sayın scullG,
Efendim sizin açıklamanızı yerinde ve haklı bir açıklama olarak görüyorum, size katılıyorum ancak benim açıklamamda ki amacım sizin farklılıklarınızı tasfir etmek değildi, sadece okuduklarımdan anladığım hitabet ile algılanış şekliniz üzerine anladığım his ile algılanış şeklinizi tasfir etmeye çalıştım.

Benim kişisel görüşüm bir sosyal etkinliğin veya örgütsel bir oluşumun içerisinde fikir birliği yapmış veya düşüncesel yakınlık kurmuş kişilerin bir birlerine hitaplarında kardeşim tarzında kelimeler kullanmaları bence son derece normal bir durumdur. Diğer insanlarıda tanıdığınızda ve içinize (kalbinize, beyninize veya örgütünüze) kabul ettiğinizde onlarada benzer sftalar ile seslenceksinizdir.

Bu konuyu iki şekilde anlatmaya çalışmıştım, her kesin ilk okuduklarında anlaya bileceği şekiller ve kendi düşüncem.
Başlık: Ynt: Dikkatimi çeken ayrışma "Mason-Harici"
Gönderen: Masor1976 - Ağustos 16, 2011, 09:37:32 ÖS
Sayın Karahan ve Sayın Hacamat çok ilginç ve acı noktalara dokunmuşlar. Biz kardeşlik kavramını kaybettik ve doğal olarak masonların kardeşlik anlayışını kıskanıyoruz.

Sayın Hacamatın da yazdığı gibi Kardeşim demek köşe başı tutanlar bilir, kavga sebebidir. Orada inceden bir, karşı tarafın annesine bir gönderme vardır. Hatta kavga şöyle başlar '' ben senin nereden kardeşin oluyorum La...''  Kardeşim kelimesine bile tahammülümüz yok.

 Örneğin bizim müslümanların yahudileri güçlerinden dolayı kıskanmaları, çeşit çeşit komplo teorileri üreterek onları şeytanın uşakları gibi gösterme çabaları gibi. Müslüman müslümanın kuyusunu kazmaya çabalarken, yahudilerin birbirine tutkunluğu nedeniyle her alanda başarılı ve güçlü bir konuma gelmeyi başarıyorlar.

Ben masonluğu tam bilmiyorum fakat bu sitedeki izlenimlerime göre masonlardan öğrenmemiz gereken çok  şey olduğu kanaatini taşıyorum.

Saygılarımla.

Başlık: Ynt: Dikkatimi çeken ayrışma "Mason-Harici"
Gönderen: smyrnali - Ağustos 18, 2011, 01:04:17 ÖÖ
Masonları kıskanmadım...kardesligin ,yada akrabalık kavramlarının tümünün kan bagı ile olmadıgını biliyorum.sevginin otesinin oldugunu biliyorum adına aşk deniyor....bunun cinseliklede hic bir baglantısı yok.. Her gun,her yerde  bir seyleri ogreniyorum ama acık itirafım olsun masonlardan bir sey ögrendim diyemem..sn ADAM dan cok sey ögrenecegimi biliyorum..iyi bir rehber ,iyi bir işaretçi:)))
Başlık: Ynt: Dikkatimi çeken ayrışma "Mason-Harici"
Gönderen: karahan - Ağustos 18, 2011, 09:35:17 ÖÖ
Sn.smyrnali

Masonlardan belkide birşeyler öğrenmişsinizdirde farkında değilsinizdir.Bilgi insanı mutlu eden bir okyanusa benzer daldıkça dalarsın,önünde ufuklar açılırda farkında bile olamazsın.Masonlardan birşey öğrenmedim demek biraz iddialı olmuş,Foruma devamlılığı olan üyelerin burada yaptığı tartışmalar olsun bilgi paylaşımları olsun diğer forumlara benzemez.Mesela burada aklına estiği gibi hakaret edilmez farkında değilsinizdir belki ama karşı tarafın hakkını korumak için uyarılırsınız çizgiyi geçtiğinizde.

Masonların benim anladığım aynı dine baktıkları gibi insanları bir şey öğretmek için vaatte bulunmazlar en azından öncelikleinde yoktur,lakin insandaki erdemlerin tekamül seyrine bir şekilde müdahil olurlar kişinin kendini bulabilmesi için
en azından benim anladığım bu.Ben kendi adıma bu forumda bilgiye dair iyi şeyler öğrendim dilerimki sizde öğrenirsiniz.

Saygılar
Başlık: Ynt: Dikkatimi çeken ayrışma "Mason-Harici"
Gönderen: Masor1976 - Ağustos 18, 2011, 10:31:03 ÖÖ
Sayın Karahan, aslında Sayın Smyrnali haklı duruyor. Masonlardaki ketumiyet nedeniyle pek çok bilgiyi sayın Adam'ın ya da sizin gibi harici arkadaşların yazdıklarından edindik denebilir. Fakat şuur oynatıcı düzeyde masonluk hakkındaki komplo teorilerinin asılsız olduğunu söylemeleri, bunların yanlış anlaşılma veya iftira olduğunu dile getirme çabası içinde olmaları ve sayın Adam'ın biz haricilerce sunulan antimasonik iddiaları mantıklı bir şekilde çürütme çabası vb... Her ne kadar bu içimize su serpse de, bu sitedeki harici arkadaşların masonluğun "ne olmadığını" öğrenmiş olsalar da "ne olduğu" hakkında kafalarında tam bir taslak oluştuğunu tahmin etmiyorum.

Yani masonluğun komplo teorilerinde olduğu gibi bir satanist örgütleşme olduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığı konuşuldu genelde ve içimize su serpildi diyebilirim.

Aksine masonluğun her dinden insanın birbirine kardeşim diyebildiği "sıradışı" bir kaynaşmanın yaşandığı hümanist insanların bir araya geldiği ilginç bir yapı olarak (bende oluşan taslak da budur.) Eğer bu masonlarca abartılmıyor ve sempatik görünmek için uydurulmuyor ise, kısacası pratikte de gerçekleştirilebilir bir durum ise keşke tüm insanlık bu şekilde barış içinde kaynaşabilse  diye umut ediyorum açıkcası. Kıskançlıktan bahsederken kastım imrenmekti. Normalde aynı dine mensup olup farklı mezheplerde olan insanlarda bile ciddi itişmeler yaşanıyor, aynı düşünce ve inanışa sahip insanlarda da nezaket değil şiddet göze çarpıyor. Farklı dinleri birleştirebilen bir kavramı kıskanmamak ya da imrenmemek elde değil.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Dikkatimi çeken ayrışma "Mason-Harici"
Gönderen: karahan - Ağustos 18, 2011, 10:59:00 ÖÖ
Sn.Masor1976

En iyi bildiğim şey hiç bir şey bilmediğimdir.Çok sevdiğim bir sözdür,insanı en fazla mutlu eden şey ise bilgidir,Masonluk eğer bizim anladığımız gibi ise dış anlamı ile insanlık için,insanda bulunan erdemleri en iyi şekle getirmek için iyi bir yol,lakin tarihin insana öğrettiği en acı şey olayların birde içyüzünün olduğudur ki bunu avam genelde bilmez havas işi tezgahlar ve avamada uygulatır.

Masonluk eğer bunların dışında şekli işlerdede var ise komplo teorilerinde anlatılanlar gibi ben onu bilemem bu siteye ilk yazmaya başladığımda bu masonlara iyi bir ders vermeli ipliğini pazara çıkarmalı diyenlerdendim,ama düşündüğümden farklı oldu herşey önce ön yargılarım kırıldı kendi gelişmemişliğimi fark ettim eksiklerimi kapamaya çalıştım.

Hayatın bana öğrettiği en güzel şey hep bir açık kapı bıraktır masonluk belki türkiyede bir bebek olduğu için daha ihtimamlıdır öze daha çok bakılıyordur dünyadaki uygulamaları dünyayı bu amaçlara göre idare etme şeklindede olabilir bunu bizim gibi avamın bilmesi çok kolay derğil ,o yüzden ancak komplo teorisi icat edip tez ,antitez ve sentezle işin içinden çıkmaya çalışıyoruz.

Ben masonluğu dinde anlatılan erdemlerle masonluktaki erdemlerin birbirinden çok farklı olmadığını düşünüyorum.Ama bu dünya çok büyük ve idare edilmesi çok güç.Aslında çok büyük derken uzaya çıktığında dünyadan uzaklaştıkça dünyanın bir nokta haline geldiği anı gördüğünde dünya çok büyük değil tersine sadece bir nokta.,,

Masonluktaki ketumiyeti ilk başlarda bende anlayamamıştım ama size kolaylık olsun mısırın ölüler kitabını okuyun bakınız oradada aynı ketumiyet esas alınıyor.Tasavvufta seyri sülük halinde de bu ketumiyet var oradada sırlar var,hatta
az ye ,az konuş,az uyu bir peygamber öğüdüdür.Bu sözlerin içinde zaten masonların neden sırlı ve ketum oldukları var şu 3 cümleyi özümseyerek anlarsanız.

Ne güzel sözdür 'Söz ağzımdan çıkana kadar benim kölemdir,ağızdan çıktıktan sonrada ben onun kölesiyim.

Bence masonları en güzel ifade eden sözlerden biridir.
Başlık: Ynt: Dikkatimi çeken ayrışma "Mason-Harici"
Gönderen: Masor1976 - Ağustos 18, 2011, 11:11:21 ÖÖ
Evet Sayın Karahan, Masonluğun ketumluğuyla tasavvufun ketumluğu benzeşiyor. Dinin zahiri yönünde örneğin islamda ve hristiyanlıkta misyonerlik yani dini yayma eğilimi varken tasavvufta bu yoktur. Yani her keze anlatmaya çalışma her kezi adeta yalvarırcasına bize katıl kurtuluşa er yaklaşımı söz konusu değildir. Masonluk bu açıdan da benzeşiyor. Yani "kara taşa tohum ekilmez imiş" yaklaşımıyla her kezle uğraşmıyorlar.

Saygılarımla.

Başlık: Ynt: Dikkatimi çeken ayrışma "Mason-Harici"
Gönderen: smyrnali - Ağustos 18, 2011, 02:14:25 ÖS
Sn karahan beni anlamadıgınız belli, siteye girdigimde masonlar hakkında bir ön yargım yoktu..formun yapısıda kendini bilen icin gayet uygun..birileri tarafından durtuklanme yada gudulme ihtiyacı duymuyorum.bu form gibi daha once de baska formlarda bulundum ,yeri geldiginde denetiminde gorev aldım ..aklına estigi gibi davranıs icinde olana deli derler bizde :)
akılda fikirde bir mantık ve uygunluk icinde olmalıdır ki işe yarasın ..
ayrıca halikarnas balıkcısının bir sözü vardır cok severim.......
BASKALARININ  ÇİZDİGİ YOLDAN GİTMEK BENİM ÖZGÜRLÜGÜME DOKANIR .......
sanada dost tavsiyesi dalmayı bilmiyorsan helede okyonusda dip dalma :))
tavsiyelerine tesekürler...
Başlık: Ynt: Dikkatimi çeken ayrışma "Mason-Harici"
Gönderen: karahan - Ağustos 19, 2011, 09:05:04 ÖÖ
Sn karahan beni anlamadıgınız belli, siteye girdigimde masonlar hakkında bir ön yargım yoktu..formun yapısıda kendini bilen icin gayet uygun..birileri tarafından durtuklanme yada gudulme ihtiyacı duymuyorum.bu form gibi daha once de baska formlarda bulundum ,yeri geldiginde denetiminde gorev aldım ..aklına estigi gibi davranıs icinde olana deli derler bizde :)
akılda fikirde bir mantık ve uygunluk icinde olmalıdır ki işe yarasın ..
ayrıca halikarnas balıkcısının bir sözü vardır cok severim.......
BASKALARININ  ÇİZDİGİ YOLDAN GİTMEK BENİM ÖZGÜRLÜGÜME DOKANIR .......
sanada dost tavsiyesi dalmayı bilmiyorsan helede okyonusda dip dalma :))
tavsiyelerine tesekürler...

Bende sizin beni tam anlamadığınızı düşünüyorum.Ben bu yazıyı sizin şu sözünüze istinaden yazdım(masonlardan bir sey ögrendim diyemem)
Belki öğrenmişsinizdir dediğim ondandır.Bırakın okyanusu hayatımda sadece sığ denize oda en fazla 3 metreye dalmışımdır,ama tavsiyenize yinede teşekkür ederim,benim okyanustan kastım başka idi.

Saygılar