Masonlar.org - Harici Forumu

Mason ve Masonluk Nedir? => Masonluk ile ilgili Sorular ve Cevaplar => Konuyu başlatan: ruzber - Aralık 04, 2011, 07:16:03 ös

Başlık: Onluksuz bayan Mason varmıdır?
Gönderen: ruzber - Aralık 04, 2011, 07:16:03 ös
bu konuyu gerçekten merak ettim Onluksuz bayan Mason varmıdır?
Başlık: Ynt: Onluksuz bayan Mason varmıdır?
Gönderen: abezethibou - Aralık 04, 2011, 10:23:08 ös
Bana karışık geldi soru. Önlüklü olunca mason olursun, mason olursan harici olmazsın, kadınsan mason olamazsın.
Başlık: Ynt: Onluksuz bayan Mason varmıdır?
Gönderen: ARCHITECT - Aralık 04, 2011, 10:41:16 ös
Önlüksüz bayan harici demek istenmiş sanırım.
Başlık: Ynt: Onluksuz bayan Mason varmıdır?
Gönderen: ADAM - Aralık 05, 2011, 08:37:54 öö

Kadınların mason olamayışı tarihte (18. yüzyılda) kalmış olduğuna, günümüzde kadınlar da erkekler gibi daha birçok şey olabilmenin yanı sıra mason da olabildiğine göre; Masonlukta bir de "önlüksüz mason" diye bir terim geçtiğine göre; Sayın Ruzber'in sorduğu sorunun yanıtı "Evet!" oluyor.

Bunun başka türlüsü de düşünülemiyor.

Ha, evet kimileri kadınların mason olamayacağını ileri sürüyor. Ancak unutmayalım ki o kimilerinin mason olmak konusunda ileri sürdükleri koşullar bu kadarla bitmiyor; daha bir sürü koşul var ileri sürdükleri dünya çapında evrensel boyutta kabul görmüş olan asgari müştereke ek olarak... O benimseyişte olanlar günümüzde bile kadınları mason olarak kabul etmez; hem kabul edemezler de, çünkü onlara kabul ettirilmez, çünkü politik ve ekonomik strateji bunu, böylesini gerektirmektedir. Tarih boyunca oynanmış, insanları tutsak etme oyunu... İşte kimileri de bu oyuna düşüyor ne yazık ki. Böyle olunca onlara göre zaten "önlüksüz mason" diye bir terim de olmamalıdır çünkü nasıl değerlendirebileceksin ki o mason olmayan kişinin niteliklerini?!

     
Başlık: Ynt: Onluksuz bayan Mason varmıdır?
Gönderen: abezethibou - Aralık 05, 2011, 06:37:14 ös
Bu cevabın geleceğini tahmin etmedim değil. Nasıl önlüksüz kadın mason olmaz teorisi politik karşılanıyorsa bunun tersini savunmak da sanırım bir o derece politik.