Masonlar.org - Harici Forumu

Mason ve Masonluk Nedir? => Mason Sözlüğü => Terimler ve Kavramlar => Konuyu başlatan: ADAM - Mayıs 13, 2012, 01:43:27 ös

Başlık: Kabala ….. 1
Gönderen: ADAM - Mayıs 13, 2012, 01:43:27 ösBizim bu forumda Kabala üzerinde bol bol yazı yazılıyor.

Bu pek doğal. Zaten bu forumun Kabala üzerine başlı başına bir bölümü bile var.

Kabala konusunun ayrıntıları benim bilgi birikimimin dışında kalıyor. Bu nedenle o konuya pek yanaşmadım bugüne dek. Bilenler yazmalı diye düşündüm. Çünkü bu gibi kondular öyle bireysel eğilimlere, tasarımlara, kanılara pek gelmez. Önce çok sıkı bilgi gerek.

Buna karşın niçin bu başlık altında bir konu açıyorum?

Şundan ötürü: Kabala Masonlukta da ilgi konusudur.

İki bakımdan ilgi konusudur.

Birincisi ne olduğu ve ne olmadığına ilişkin genel bilgi edinmek bakımındandır. Bu ilginin gerekçesine genel kültür diyebiliriz.

İkincisi bazı mason ritlerindeki bazı derecelerin öğretisiyle olan bağlantıdır.

Birincisini anlamak kolay ama ikincisi üzerinde biraz açıklama yaparak durmalıyız ki bu bağlamda birtakım yanlış anlamalar olmasın; farklı yorum ve değerlendirmeler oluşmasın. Birtakım kimselerin şöylesi çok işine gelir: “Bakın Masonluk Kabala’yı öğretisinin temeline yerleştirmiş. Masonluğun Siyonizm’e hizmet ettiğinin ortaya konulması bakımından bundan daha âlâ kanıt mı olur?”

Şimdi siz, gerek Siyonizmin gerek Kabala’nın ne olduğu bilen bir kişi olarak buna “Ne ilgisi var?” diye başlayarak bir karşı çıkmaya girişebilirsiniz belki ama neye yarar? Karşısındakini bir kez güvenilir bulmuş ve her dediğine inanmaya kendini hazırlamış olan bilgisiz kişi, bu konuda doğruları araştırmaya girişecek değildir ki… Kendisine ne denilmişse ona inanmaya, bir sürüdeki koyunlardan her biri gibi nereye güdülüyorsa oraya sürüklenmeye çoktan hazırdır. Üstelik bundan ötürü mutludur da; gerçek mutluluğun ne olduğunu bilmediğinden…

Bilen, bilmese de öğrenmeye istekli, özgür düşüncesini boyunduruk altına aldırmayan, bilimsel yöntemden yana olan bir kişi için ise şöyle bir açıklamanın yararı olur:

1- Kabala, Masonluğun simgesel derecelerinde, masonik öğretinin bir bölümü olarak ilgi konusu değildir.

2- Masonluktaki bazı ritler kabala ile hiç ilgilenmez. Kabala sadece bazı mason ritlerinin öğreti kapsamındı ilgili konusudur.

3- Kabalayı da öğretisi kapsamında ilgi konusu eden mason ritleri, buna ancak hayli ileri düzeydeki bazı derecelerinde yer verir.

Bu bakımdan da ilgi duyanlara, bir örnek olmak üzere Mizraim-Memfis Riti’nin derecelerine bir göz atmaları önerilir.

Biz bu başlık altında bu bağlamda güçlük çekenler için bir özet anlatımda bulunacağız.

Dolayısıyla bizim burada Kabala başlığı altında anlatacaklarımız sadece Masonluk bakımından ilgi konusu olan ve çok yüzeysel bilgilerdir.

Bu aşamaya kadar bu genel çerçeveye bir eklemede bulunmak isteyen varsa, memnun olur, yararlanırız.

Başlık: Ynt: Kabala ….. 1
Gönderen: Kajmeran - Kasım 05, 2014, 02:16:52 ös
Peki kabala Türkiye masonlarının öğreti kapsamına dahilmi ?
Başlık: Ynt: Kabala ….. 1
Gönderen: ADAM - Kasım 05, 2014, 03:33:23 ös
Hayır.

Türkiye'de tek bir mason riti (belli dereceler çerçevesinde) uygulanmaktadır. O da Kabala ile ilgilenmez.