Masonlar.org - Harici Forumu

Mason ve Masonluk Nedir? => Masonluk ile ilgili Sorular ve Cevaplar => Konuyu başlatan: ADAM - Haziran 20, 2012, 03:04:00 ös

Başlık: Regius ne ölçüde geçerli?
Gönderen: ADAM - Haziran 20, 2012, 03:04:00 ös

Masonluğun, günümüzde en çok sayıda üyesi olan kanadında, bu kurumun eski yükümlülük ve geleneklerine bağlı kalınması, asal ilkelerden biri sayılmaktadır.

Eski yükümlülük ve gelenekler denilince de, günümüzdeki Masonluğun aslında Operatif Masonluk olarak anılan Orta Çağın Avrupa geleneksel yapıcılık mesleği ve zanaaatından kök almış olduğu benimsenmektedir.

Aslında o eski yükümlülük ve geleneklerin neler olduğu hiçbir zaman hiçbir yerde doğru dürüst ortaya konmamış, yüa da ortaya konmuş olan yükümlülük ve gelenekler bu kavram ile özdeşleştirilmemiş, harici dünyada yeterince açıklama yapılmamış, masonların bunları zaten ve gayet iyi bildiğinin belirtilmesiyle yetinilmiştir. Dolayısıyla, bugün de bunları bilmeyen mason varsa, bu bağlamdaki bilgi noksanı kendi kusuru (!) olsa gerektir. (Demek ki işte bunları sadece masonlar biliyorsa, benim tezim çöküyor; masonların kendilerine özgü birtakım gizleri var.)

Açıkça ortaya konulmamış olmasına karşın, araştırma ve incelemelerimin bir sonucu olarak, bu eski yükümlülük ve geleneklerin Masonluğun eski elyazması belgelerinde belirtilenler olduğu gibi bir izlenim edindim.  Bilmem doğru mu düşünüyorum?

Masonlukta bunlar bir giz ise, elbette bir mason çıkıp beni doğrulamayacak. Buna karşın;

Eğer doğruysa, o zaman bu forumda da çok sayıda bölümde aktarmış olduğum Regius adlı belge gerçekten büyük önem taşıyor. Belki günümüzdeki Masonluğun bir kanadı bu denli önem vermez bu eski belgeye ama çoğunluğun yer aldığı kanadın önem vermesi gerekiyor.

Bu durumda, günümüzdeki Masonluğun amaçlarını, ilkelerini, çalışma yöntemi ve bunun gibi diğer niteliklerini göz önüne alacak olursak, sadece bir eski belge olmak nedeniyle bile önemi ve değeri yadsınamayacak olan Regius'un kapsamında anlatılanlar acaba ne ölçüde geçerli?

Bu konuda forum kurallarının 17. maddesini çiğnemeden bir irdeleme yapmak ister misiniz? Bir anonim irdelemeye girişecek olsak, katılmayı ve elinizden geldiğince katkıda bulunmayı düşünür müsünüz?

Yoksa böyle bir işe girişmek hem bu forumun boyutunu aşar hem de gereksiz bir uğraşı mı olur?


 
Başlık: Ynt: Regius ne ölçüde geçerli?
Gönderen: enelsır - Haziran 20, 2012, 08:04:01 ös
Ben böyle bir irdelemeye girişmeyi çok yararlı ve forumumuzun amacı göz önünde bulundurulduğunda çok yerinde bulurum.

Fakat bazı kaygılarım var. Birincisi böylesine bir konuyu irdelerken, forumumuzda çokça yaşadığımız şu konunun dağılması konusu ( ki bu konu da buna çok müsait), ikincisi de 17. madde. Bu sınırı kim ne zaman aşar? Aşan aştığını bilir mi?... Bu sebeple forumumuzdaki masonların da katılımı gerekir.

Bir de şunu eklemek isterim: Böyle bir konuyu ortaya atan kişi olarak Sayın ADAM, bu konunun dağılmaması ve kuralların çiğnenmemesi bakımından, en azından bu konunun moderatörlüğünü yapabilir mi?

Eğer böyle bir ortam yaratabilirsek, bence tadından yenmez bir tartışma ve bilgilenme ortamı doğar... Buna örnek olarak benim hala tadı damağımda olan " Arcadia Çobanları" konusu örnek verebilirim. Bu forumun böyle şeylere ihtiyacı var.

Ben kendimce ve bilgim yettiğince katılmak ve katkıda bulunmak isterim.
Başlık: Ynt: Regius ne ölçüde geçerli?
Gönderen: ADAM - Haziran 22, 2012, 11:24:01 öö

Gösterdiği ilgi nedeniyle Sayın enelsır'a teşekkürler.

Ancak anlayabildiğim kadarıyla bu konuyla ondan başka ilgilenen de yok.

O zaman şöyle dyelim: Günümüzün Masonluğunda Regius kimileri açısından geçerli, kimileri açısından geçersiz, kimileri açısından kısmen geçerli kısmen geçersiz.

İlgi görmeyince ayrıntıya girmek anlamsız ve boşuna bir uğraşı.

Sevgiler.

Başlık: Ynt: Regius ne ölçüde geçerli?
Gönderen: enelsır - Haziran 22, 2012, 11:55:21 öö
Sayın ADAM bu konuya ilgi gösterdiğim için teşekkür etmiş... Üzüldüm. Üzüldüm çünkü Masonluğu anlatmayı amaç edinmiş bir forum sitesinde Masonlukla çok alakalı bir konuya gösterilen ilgi teşekkür mü hak eder?

Asıl ben/biz teşekkür ederiz Sayın ADAM'a, emekleri için.

Bu forumda böyle konulara neden ilgi azdır diye düşünüyorum... İnanın mantıklı bir cevap bulamıyorum. Açılan konulara, bu açılan konulara yapılan katkılara bir bakın. Bir üyesi olarak kendimi de içine katıp bir öz eleştiri yapmak ve izin verirseniz şöyle bir soru ortaya atmak istiyorum: Davetiye ile üye kabul eden, yani her önüne gelenin giremediği bu foruma bizler neden üye olduk? Mottosunu "Masonluk Masonlardan Öğrenilmelidir" olarak belirlemiş bu forumda bulunmamızın amacı ne? BİZ BURADA NEDEN TOPLANIYORUZ?

Sonra ADAM'ın biri çıkıyor, zaman ve emek harcayarak bir şeyler anlatmaya çalışıyor. Görüyoruz ki anlattıkları masonlar tarafından da değer görüyor. Boş atmıyor yani... Peki biz bu emeğe karşı ne yapıyoruz? Hiç. Ne yapacağız, ilgisiz kalıyor ve ADAMLAR'ı da yapacakları işlerden soğutuyor, uğraşmaktan el çekmelerine sebep oluyoruz... Düşünüyorum da bu forumdan ne değerli üyeler buna benzer sebeplerle artık uğramıyorlar bile. Bir Mustafa Kemal'i artık göreniniz var mı? Ya da özkann'ı, ya Omnia Tempus Alit?...Daha niceleri.

Sayın ADAM, emekleriniz için teşekkür ederim. Bu forumda Masonluk hakkında sizden çok şey öğrendik. Siz bu forumun Don Kişot'usunuz... Fakat yanlız değilsiniz, bu forumda ben dahil bir çok Sanço Panza da var. Ben bu konuda yanlız olmadığıma eminim.

Değerli üyeler, ne dersiniz? Yanılıyor muyum?

Başlık: Ynt: Regius ne ölçüde geçerli?
Gönderen: ADAM - Haziran 22, 2012, 01:12:22 ös

Sanırım bugün benim teşekkür etme günüm.

Zaten Sayın enelsır benim teşekkürlerimi biriktirip duruyor. Böyle giderse korkarım yakında onlardan bir koleksiyon yapacak.

Öte yandan bu başlık altında başka kimseden herhangi bir yanıt gelmeyişinin nedeni acaba konunun bir tür çekinme yaratması mı? Masonlar çekiniyorsa onları anlarım. Zaten onlar hayli zamandır etliye sütlüye, suya sabuna dokunmamayı yeğliyor. Biz ise Regius'u didiklersek, böyle şeyler yaparız diye düşünmekte olabilirler.

Elbette, doğru düşünüyorlar. Benim niyetim o. Başkalarını bilemem katılırlarsa. Neymiş bakalım şu çok üzerinde durulan Eski Yükümlülükler? Bunlar bugün ne kadar yenilip yutulur? Belki sonra da şu pek özenilen ve hiçbir zaman ayrıntılarından söz etmek istenmeyen Landmarklara da geliriz.

 
Başlık: Ynt: Regius ne ölçüde geçerli?
Gönderen: NOSAM33 - Haziran 22, 2012, 10:25:11 ös
Umarım konunun açılımı kesintiye uğramadan bilgi' ye kavuşuruz. Saygılar ;  Sayın ADAM, enelsır ...
Başlık: Ynt: Regius ne ölçüde geçerli?
Gönderen: ADAM - Haziran 23, 2012, 01:10:20 ös

Eğer bu başlık altındaki yazılar izlenecekse, o zaman bunu izleyecek olenlerın önce bu forumun Dünya Masonluk Tarihi bölümündeki Regius başlıklı yazılara gitmeleri ve onları başından sonuna kadar ağır ağır, dikkatle okumaları gerek. Belki tek bir okuma yetişmeyebilir.

Bu okuma yapılmayacak olursa, Regius'un ne ölçüde geçerli olduğu konusu üzerindeki bir irdeleme, bu kez sadece bunu izleyen bir kişi için anlamsız kalacaktır.

Böyle bir irdelemeye başlamadtan önce, paylaşımda bulunup katılmayı düşünecek olanların oradaki çeviri ve açıklamaların sıkıca okunup incelenmesi için zamana ihtiyaç duyacağı görüşündeyim.

Bu nedenle de bu irdelemeye kendi açımdan birkaç gün sonrüa başlamak niyetindeyim. Ancak sabırsızlıkla konu üzerindeki görüş ve değerlendirmelerini paylaşmaya girişecek olanlar elbette başımız üstüne.


 
Başlık: Ynt: Regius ne ölçüde geçerli?
Gönderen: ADAM - Haziran 25, 2012, 11:59:47 öö

İzleyenler, bu konu üzerinde bir çalışmaya başlayacağımızı bliyor ama konu geçmişte kaldığı için izlememiş olanlar açısından unutulmuş olabilir.

Bu konunun terk edilmiş olduğu sanılmasın. Bu bir hatırlatma yazısıdır.

Eğer bu başlık altında bundan sonraki yazılar ve irdelemeler izlenecekse, bunu izleyecek olanların, katılımda bulunmasalar da  önce bu forumun Dünya Masonluk Tarihi bölümündeki Regius başlıklı yazılarına giderek orada anlatılmış olanları başından sonuna kadar ağır ağır, dikkatle okumaları gerekmektedir. 

Elbette hiç kimse buna zorlanamaz ama bu yapılmayınca da burada tasarlanan çalışmadan yeterli verim alamayaak, belki birçok şeyi anlamayacaklardır.

Bu okuma zaman alabilir. Dolayısıyla katılımda bulunmaya niyetlenenlere nefes fırsatı verip,  irdelemeye birkaç gün sonra başlayacağız.

Başlık: Ynt: Regius ne ölçüde geçerli?
Gönderen: Caius Keyes - Haziran 26, 2012, 01:26:42 öö
Merhabalar,

Konu ile ilgili yeterli bilgiye ulaşmadan burada yorumlamada bulunmak anlamsız kaçabilir, o yüzden forumdaki Regius ve Cooke El Yazması bölümlerini okumaya başladım. Fakat bir yandan da 17. madde vurgusunun yapılması bende bir çekingenlik yaratmadı değil, 'acaba okumalardan yapacağım bir çıkarımla istemeden 17. maddeyi çiğnemiş olur muyum?' diye düşünür oldum, olsun, bu da benim endişem olarak kalsın.

Şimdiye kadar okuduğum birkaç paragraf bile bende büyük heyecan yarattı, umarım yararlı bir çalışma yapabiliriz.

Ayrıca, balık tutmayı öğretmek değil de, balık vermek gibi olacak bu yaptığım ama bence başlangıç için sakıncası yok; forumda daha önce Sayın Mozart'ın yazdığı Regius'un bir bölümünün Türkçesini alıntılamak isterim:

"... o zamanlar, iyi bir geometri sayesinde
bu iyi duvarcılığın dürüst sanatı
şu şekilde tespit edildi ve yapıldı:
bu efendilerin duaları ile birlikte
ustaları taklit ederek geometriyi öğrettiler.
ve bütün sanatların en dürüstüne
masonluk adını verdiler".

Bir de şiirin eski ingilizce ve modern ingilizce halini Sayın MASON bizlerle paylaşmıştı:

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php/topic,449.0/highlight,regius.html (http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php/topic,449.0/highlight,regius.html)

Birkaç okuma sonra görüşmek üzere.
Başlık: Ynt: Regius ne ölçüde geçerli?
Gönderen: ADAM - Haziran 26, 2012, 08:28:33 öö
Sayın Caius Keyes'in bu konuya ilgi göstermesi beni mutlu etti.

Kuşkusuz ilgi gösteren başka katılımcılarımız da vardır. Birkaç gün iiçinde bu çalışmanın irdeleme aşamasına geldiğimizde çok güzel katkılar umuyorum.

Ancak şunu da göz önünde tutmak gerek: Sayın Caius Keyes'in alıntılamış olduğu bölümde çeviri yanlışları var. Büyük olasılıkla bu yanlışlar ya İtalyancaya yapılmış çevirinin Türkçeye çevirisinden ya da İngilizcenin yeterince iyi bilinmeden yapılmış çevirisinden kaynaklanıyor.

Bu çok mu önemli?...

Eğer burada bir akademik çeviri durumu söz konusu olsaydı önemli olabilirdi. Bizim konumuz ise Regius'un Masonluğun Eski Yükümlülüklerinden bir bölümünü içermesi ve bunun bugün Masonluğun sayısal çoığunluğunu barındıran kanadında çok önemli tutuluşu hatta ikide bir ileri sürülüşü nedeniyle, günümüzde ne ölçüde geçerli olduğunun irdelenmesi... Dolayısıyla çeviride bir iki sözcüğün anlamının tam olarak verilememiş olması, öngördüğümüz bu çalışma uyarınca pek önemli olmaz.

Beri yandan bu metin herhangi bir ritüelik özellik taşımadığı içindir ki, bunun üzerinde yapılacak inceleme 17. madde ile çelişki oluşturmaz. Kimsenin bu bağlamda bir kuşkusu olmasın.

Sevgiler.
 
Başlık: Ynt: Regius ne ölçüde geçerli?
Gönderen: neumann - Haziran 26, 2012, 10:40:56 ös
Eğer bu belge gerçekse masonluğun tarihinin 1500 lü yıllardan daha önce olduğu ve farklı bir kaynaktan olduğu anlaşılmakta.

-Regius ne ölçüde geçerli ?-

Bu sorunun cevabını verebilecek bir bilgim yok ancak fikir yürüteblirim.

Regiusun yazılış amacının belirli bir topluğa şiirsel nitelikte masonluk ilkelerini hitap etmek olduğuna göre;

eğer regius tam olarak geçerli olsaydı tarihte yazılmış olan benzer belgelerin gün yüzüne çıkması sonucunda bu belgelerinde şu an geçerli olması gerekirdi.

Dolayısıyla yazıyı oluşturan masonların eserlerinde yada uygulamalarında yapabileceği yanlışlığın ve yanlışlıkların değişmezliklerini ve artarak devam etmesini beklemiş olacaktık.

Ancak bu durum yazımın başında da belirttiğim masonluğun uzun ve çok eskilere dayanan tarihiyle uyuşmuyor.Zira yanlışları artarak devam eden bir yapı bu kadar uzun süre ayakta kalamazdı.

Kim bilir belkide masonlara özel tarihi kaynaklar mevcut ve her hitap/yazı/şiir kendine burada bir orjin bulabiliyordur...Burası soru işareti


Saygılarımla 
Başlık: Ynt: Regius ne ölçüde geçerli?
Gönderen: ADAM - Haziran 27, 2012, 08:05:27 öö
Sayın Neumann'ın deyişleri üzerine...

Bugünkü Masonluğun tarihçesi, kökeni, ne zaman ve nasıl başladığı, gelmişi geçmişi üzerine farklı kabuller var. Kimilerine göre bu iş 18. yüzyılda başladı; kimilerine göre yapıcılık mesleğinin devamı olduğu için o ne zaman başladıysa o zaman başladı; kimilerine göre uygarlık tarihi kadar eskidir; kimilerine göre başlangıç tarihi tam M.Ö. 4000.

Regius irdelemesini yaparken, bunlardan ikincisini kabul eden masonlara seslenmiş olacağız. Eski yYapıcılık mesleği ile ilgili anlatımların yer aldığı bir belgenin kapsamı, bugünkü Masonluk açısından ne kadar geçerli?

Dolayısıyla, Regius'un bugünkü Masonluğun bir belgesi olduğu sanılmamalı. Bu belge, doğrudan Avrupa'daki hatta daha dar bir kapsamda Britanya'daki 14. yüzyıl yapıcılık (inşaatçılık) mesleği ve zanaatının bir belgesidir. Şiir biçiminde yazılmış olması bir şey değiştirmiyor. Aynı dönemin az sonrasının bir diğer belgesi olan Cooke Elyazması şiir değil.

Konu bu belgelerin kapsamından yer alan ve günümüzde "Eski Yükümlülükler" olarak adlandırılan kural ve koşulların, bugün de geçerli olup olmadığıdır. Bunun irdelenmesidir.

Yoksa okununca bunun eski yapıcılık mesleğine ilişkin bir belge olduğu anlaşılamıyor mu?

Başlık: Ynt: Regius ne ölçüde geçerli?
Gönderen: neumann - Haziran 27, 2012, 11:08:22 öö
İçeriğine bakıldığında işveren efendilere sadakat,

dinsel öğelerin olması,

aile içi ilişkilerin düzeni dahi işlenmiş,( Her ne kadar bu mesleğin devamı ve onuru için görünsede)

ahlak kuralları irdelenmiş,

kendi düşüncesine göre bilimsel düşünüşün nasıl olabileceğinden bile bahsetmiş ...

Ben bu yazının sadece eski duvarcılık mesleğine ilişkin bir belge olduğundan kuşkuluyum Sayın ADAM.

Bu yazıda apaçık bir yaşam sistemi var.

Bugünkü masonlukta ne kadarı geçerli ?... Bu soruya verilecek yanıtları bende izliyorum.


Saygılarımla

Başlık: Ynt: Regius ne ölçüde geçerli?
Gönderen: ADAM - Haziran 27, 2012, 01:02:50 ös

Sayın Neumann haklı...  Orada apaçık bir şekilde betimlenen bir yaşam sistemi var.

Sayın Neumann'ın bu düşüncesini, konuyu irdelemeye giriştiğimizde de ortaya sermesini beklerim.

Ancak bu aşamada niçin orada apaçık bir yaşam sistemi, bir düzen olduğunu belirtmeliyim.

Çünkü Orta Çağda bir masonun tüm yaşamı, eşi ve çocuklardı varsa ailesiyle birlikte locasında geçerdi. Onun için locasının dışında bir başka sosyal bağlantı, bir başka yaşam yoktu ki... Loca, masonun her niteliği, her özelliği için bağlayıcıydı.

Bu durumu başka kurumlarda da görürsünüz. Günümüzde bile bazı kurumlarda görürsünüz.

Ancak bu elbette bireyin özgürlüğüne kesin engel değildir. birey isterse o kurumu, dolmayısıyla isterse locayı terk edip gider. Gidebiliyorsa... Anack bu terk edip gitme hakkını kullanmadığı sürece oradaki yaşam bakımından belirlenmiş kurallara uyacaktır. Eh, bunu da pek yadırgamkamak gerek, öyle değil mi?

Başlık: Ynt: Regius ne ölçüde geçerli?
Gönderen: BULGARIA - Haziran 27, 2012, 02:50:04 ös
Ben bir süre yurtdışında bulunduğumdan konuların gerisinde kaldım sanırım bir miktar. Ben şimdi sayın ADAM'ın önerisi üzerine REGİUS başlıklı konuları okumaya köşeme çekiliyorum.. Sonrasında mı ? Elbette konu başlamış olacak ve bizde umarım konunun merkezinde olacağız.. Yorumlarımız ile.!Saygılar.