Masonlar.org - Harici Forumu

Mason ve Masonluk Nedir? => Turkiye`de Masonluk => Konuyu başlatan: MASON - Eylül 26, 2006, 10:25:58 öö

Başlık: Tarihe geçen valiler, belediye başkanlarımız...
Gönderen: MASON - Eylül 26, 2006, 10:25:58 öö
Tarihe geçen valiler, belediye başkanlarımız...

Gökay yüksek öğrenimini İstanbul Darülfünunu Tıp Fakültesi’nde tamamladı. Münih, Hamburg ve Viyana Üniversiteleri’nde uzmanlık eğitimi gördü. 1926’da Tıp Fakültesi Asabiye Kliniği’nde doçent, 1933 Üniversite Reformu’nda profesör oldu, 1942’de ordinaryus profesörlüğe yükseldi.

Sağlık ve maarif şûraları üyeliklerinde, Türkiye Kızılay ve Yeşilay dernekleri başkanlıklarında bulundu.

1949’da CHP iktidarı süresince, İstanbul Valiliği ve Belediye Başkanlığı’na getirilen Fahrettin Kerim Gökay, bu görevini 1957’ye kadar DP iktidarı döneminde de sürdürdü.

Bern Büyükelçiliği, YTP’den İstanbul Milletvekilliği, Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı görevlerinde bulundu.

Türkiye Sosyal Psikiyatri Derneği’nin kurucusu ve başkanı olan Gökay, Yeşilaycılık konusunda etkili çalışmalar yaptı. İstanbul Valiliği ve Belediye Başkanlığı sırasında esnafı denetleyerek fiyatları indirmesi, sarhoşların kent dışına çıkarması gibi uygulamalarıyla dikkat çekti.

DP’nin iktidara geldiği 14 Mayıs 1950 seçimi öncesinde, İstanbul Taksim Meydanı’nda son seçim konuşmasını yapan İsmet İnönü’ye olağanüstü kalabalığı göstererek, “İşte Paşam İstanbul ” demesi; İstanbul’da uyguladığı istimlâk programını eleştirdiğinde, “Hoca, sen biraz dinlen” şeklinde bir yanıt aldığı Menderes’e, “Asıl sen biraz dinlen” demesiyle ünlendi.
O bir Mason’du!
Tıpkı yine Mason olan Ardahan Valisi Mehmet Eşref, Ankara Valisi Nevzat Tandoğan, İstanbul Valileri Muhittin Üstündağ ve Lûtfi Kırdar, Bursa Valisi Fatih Güvendiren gibi.