Masonlar.org - Harici Forumu

Mason ve Masonluk Nedir? => Evrensel Masonluk => Konuyu başlatan: ADAM - Kasım 21, 2012, 04:26:48 ös

Başlık: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: ADAM - Kasım 21, 2012, 04:26:48 ös


Forum üyelerimizden Sayın NOSAM33, "NEDEN MASONLUK" başlığı altındaki bir tartışmaya katkısında "Kadından MASON olmaz dendiği halde NEDEN ,NEDEN ,NEDEN ... Diyerek mızmızlanmayı anlamıyorum." diyor.

Peki.

Demek "Kadından Mason Olmaz" diyor Sayın NOSAM33 ya da böyle diyen bir kişinin bu dediğini aynen onaylıyor.

Öyle mi?
 
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: asimov - Kasım 21, 2012, 04:41:29 ös
Kadınlar mason olamaz diyen bir kişi veya mason bunun nedenini açıklayabilmelidir. Açıklayamıyorsa bu kör bir inanç, dogma olur.    Şunu diyebilirsiniz: Bizim obediyansımız kadınları mason olarak kabul etmiyor. Nokta: Kurallar böyle mantıklı bir açıklaması yok. Bn böyle kabul etmek zorundayım.  Herkes mason olabilir. Kadın, erkek, erdemli, yükümlülüklerini yerine getirebilecek, özgür bireyler mason olabilir. Mason olmalı. Gerisi eski yükümlülükler.   Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: peacewings - Kasım 21, 2012, 06:30:19 ös
Kadınların Mason olamayacağını iddia edenlerin mutlaka belirtecekleri sebepler vardır. Benim aklıma takılan  "kardeşim" yahut bazen onun yerine kullanılan "birader" sözcüğü. "Birader" erkek kardeş demek değil mi? Anlaşılan Masonluk oluşum itibariyle ataerkil bir yapıya sahipmiş. Uzun yıllar boyunca süren bu ataerkil yapı kendince de ona özgü kelimeler ve anlayışlar getirmiş olmalı.

Bu forumda kadınların neden Mason olamayacakları pek çok kez tartışıldı. Hatta forumun temel konularından biri olan "Nasıl Mason olunur?" başlığında da kadınların Mason olamayacağı ayriyeten bildirilir. Sayın MASON'un bu konudaki açıklaması ise pek bir yetersiz ve geçiştirmelidir:

Alıntı
3- Kadinlar Mason olamaz. (Kadinlar kutsaldir, Kadinlar azizdir. Onlarin bu egitime ihtiyaci yoktur.)

Ben diyorum ki, Sayın MASON bence bu yetersiz ve geçiştirmeli maddesini biraz daha açmalı. Kadınların neden Mason olmaması gerektiğine ikna etmeli. Masonluğun uzun yıllar boyunca erkekler elinde şekillendiğine, kadın ve erkek fizyolojilerinin farklı olduğuna, kadının toplumsal hayatta erkeklere oranla Masonluğa daha az vakit ayırabileceğine... Bunlar eklenebilir mi? Eklenirse, onlar üzerinden fikirler yürütmeye başlarsak daha kararlı bir sonuca varmış olmaz mıyız?

Tabi mesele cinsiyetler olunca... Kadınların Mason olabileceğini söyleyenlere de, bir sorum olacak. Özellikle de bu konunun ateşli savunucularından Sayın ADAM'a. Çeşitli cinsel tercihlere (eşcinsellik gibi) sahip kimselerin Masonluğa alımı/alınmaması üzerine olan düşünceleriniz nelerdir? Masonluğun tarihinde acaba muntazam/gayri muntazam Masonlardan farklı cinsel tercihlere sahip kimseler çıkmış mıdır?

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: NOSAM33 - Kasım 21, 2012, 06:34:53 ös
Alıntı
07-01-2007, 22:25:06
 MASON

Administrator
 Uzman Uye
 

İleti: 8812
 Cinsiyet:

Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?

Alıntı
 

Merhaba,

Bu soru; bana son gunlerde en cok sorulan soru oldugu icin yazma geregi duydum. Mason olma kurallari ve gereklilikleri Dunyanin hemen hemen heryerinde aynidir. Ama arada kucuk farkliliklar vardir. Her Buyuk Loca kendi istegine gore bu gereklilik kurallarini belirli cercevede degistirebilir. Degismez kurallardan bazilari sunlardir;

1- Yuce bir Yaradana inanmak. (Bu Yuce Yaradan, Allah, Buda, God vs... olabilir. Ona ne sekilde hitap ettiginiz onemli degildir.)
2- Fakirler Mason olamaz. (Fakir kisilerin, yardimseverlik, erdemlik, iyi kisileri daha iyi kisiler haline getirmek vb. ideallerden once daha buyuk sorunlari ve ugrasmakta oldugu durumlari vardir. Bir fakir Mason olabilirse, ne toplulugumuza, ne insanliga, nede kendisine beklenen faydayi saglayamaz. Masonluk herkese gore degildir. Mason olmak icin oncelikle kalbinizde bir Mason olmus olmaniz gerekir.)
3- Kadinlar Mason olamaz. (Kadinlar kutsaldir, Kadinlar azizdir. Onlarin bu egitime ihtiyaci yoktur.)
4- En az 2 Masonun size kefil olmasi gerekir. (Size kefil olacak en az 2 Mason zorunludur. Bu kisilerin sizi belli bir suredir taniyor olmasi gerekir.)
5- Siciliniz temiz olmak zorundadir. (Suc kayitlariniz ve sicilleriniz kusursuz olmak zorundadir. Herhangi bir nedenle hapis yatmis, suc islemis yada hukum giymis kisiler asla topluluga alinmazlar.)
6- Etrafiniz tarafindan iyi taninmaniz gereklidir. (Etrafinizdaki kisilerin sizi Erdem, Karakteri oturmus, Kulturlu, Ahlakli ve Egitimli birisi olarak gormeleri gerekir. Etrafi tarafindan sevilmeyen, cok dusmani olan kisiler Mason olduklarindada onu sevmeyen ve ona dusman olan kisileri kendileri ile birlikte getireceklerdir. Bu Masonlugun gururu ve birliginin zedelemesine risk yaratabilir.)

Bunlarin haricinde bazi Buyuk Localara gore degisken kurallar vardir.

Ornegin; Belli bir yasi doldurmus olmaniz gerekir. (Bazi Buyuk Localarda bu yas siniri, 18 e kadar dusurulmustur. Bazilarinda ise 30 a kadar ciktigi gorulmustur.)


Hur ve Kabul Edilmis Masonlar Buyuk Locasi`nin bu konudaki aciklamasi soyledir;

Nasıl Mason Olunur?

Hemen hemen bütün derneklerde olduğu gibi Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Derneği’ne gerekli işlemlerin tamamlanması ile yeni üye alınır. Yeni üyelerin, yasa ve tüzüklerde belirtilen niteliklere uygun, Allah’a inanan, hür, belli bir kültür seviyesine sahip, aydın, çevrelerinde iyi tanınan, iyi ahlaklı, namuslu, dürüst, şerefli ve çalışkan kişiler olmalarına özen gösterilir. Bu nedenle adaylar özenle incelendikten sonra dernek üyeliğine kabul edilirler.

Mason olmak için hür irade ve rıza neden önemlidir?
Masonik anlayışa göre, bir insanın düşüncede ve eylemde hür iradesi ve rızası bireysel hürriyetinin ölçüsüdür. Masonların, özel anlamlı adı olan Hür Mason deyiminin günümüzdeki anlamı da zekâ, akıl, irade ve ruh hürriyetidir. Bir masonun, mason olmak için verdiği karar da dâhil olmak üzere, tüm hayatı boyunca mason olarak her türlü düşüncesi ve yaptığı her hareket onun hür iradesine ve rızasına bağlıdır. Aday, hür düşünen ve davranan hür bir insandır. Adayın masonluğa başvurusu gönül rızası ve hür isteği ile yani hiç kimsenin baskısından etkilenmemiş, gönüllü ve içten bir istekle yapılmış başvuru olmalıdır.

Masonluk sizden ne beklemektedir?

Masonluğun imtiyazları, masonların taşıdıkları yükümlülük ve sorumluluklardan daha fazla değildir. Kardeşlik kuruluşumuzun bir üyesinin edineceği yükümlülükler, modern bir toplumun üyesi olarak daha önce edinilmiş yükümlülükler ve üstlenilmiş vatan, ulus, aile ve bireysel sorumluluklarla asla çelişmediği gibi, bu manevi değerlerimizin bilincine güç katar. Masonluk, çağdaş toplumun bir üyesi olarak taşımakta olduğumuz sosyal ve bireysel yükümlülükleri tekrar etmekte ve perçinlemektedir.Ben NOSAM 33 Hiç bir şekilde hiçbir kişiden MASONLUK denen kavramı duymadım ayrıca ;  benim çevremdeki İnsanlar ne yazık ki böyle bir konuyu anlayacak GENEL KÜLTÜRE sahip değildir , (Bir kişi hariç-Lions) O yüzdendirki ne öğrendiysem bu formda ve özelliklede Sayın ADAM beyefendinin iletilerinden bilgilendim.Sayın ADAM beyefendinin serzenişine hak veriyorum kendileri Kadınlarında olabileceği konusunda taraf ala ; Ama benim önümdede yukarıda Sayın MASON' un olmazsa olmaz  şartları var . Öncelikle benim bu konuda tavır koyabilmem için öncelikle MASON olmam gerekir .
1- Burda Takdir edersinizkine 17 . madde denen bir yasak var ve bu yüzden uzaklaştırılmış biriyim
2-
Alıntı
NEDEN ,NEDEN ,NEDEN ... Diyerek mızmızlanmayı anlamıyorum." diyor.
burdaki serzenişim yukarıdaki kurallardan kaynaklanıyor .
3-Daha önceki iletilerde Masonların bu konuda '' Onlar öyle sanıyorlar kendilerini '' diye serzenişte bulnmadılarmı , Peki bu ısrar neden diye sormam sizce HADDİMİ aşmakmı ?


Saygılar ..
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: asimov - Kasım 21, 2012, 06:47:15 ös
Merhaba...

Kadınların neden mason olamayacağına dair kendilerini muntazam mason olarak tanımlayan masonların mantıklı ve geçerli bir açıklaması yok.

Sayın MASON'un yapmış olduğu kadınlar kutsaldır, azizdir, eğitime ihtiyacı yoktur açıklaması hiçbir bilimsel gerçeğe uymamaktadır.

Kadın veya erkek hiç kimse kutsal değildir. Aziz değildir. Herkesin eğitime ihtiyacı vardır.

Kadın erkekten, erkek kadından daha bilgili, daha görgülü olabilir.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: peacewings - Kasım 21, 2012, 11:44:00 ös
Sayın NOSAM33 diyor ki Masonlar kadın olamaz "daha doğrusu" olmamalı yahut olmazmış. Niye? E, muntazam Masonlar öyle demişler...

Bu bakış açısı Masonluğun tavsiyesinden ne kadar uzak. Bir şey sırf Masonlar öyledir dedikleri için, öyle midir? Üstelik neden "bayan Mason" olup/olamayacağı hakkında fikir yürütmek için de evvela erkek bir Mason olmak gerekirmiş. Öyle mi? Belki de. Bizim bilmediğimiz bir şeyler varsa, neden olmasın?

Masonların kadın olmaması yahut olamayacağını iddia edenlerin mutlaka sebepleri ve haklı oldukları taraflar vardır. Bir bildikleri de... Masonların kadın olabileceğini iddia edenlerin de mutlaka sebepleri ve haklı oldukları taraflar vardır. Bir bildikleri de...

Ancak mukayese edebilmek için, iki tarafında görüşlerini almak gerekir. Bu da ancak muntazam bir Masonun bu konuya yapacağı katkı ile olabilir.

Bu arada... Benim daha önceki iletimin araya karışıp yitirilmemesi dileğiyle.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: Eagle35 - Kasım 22, 2012, 12:27:43 öö
Aslında yeterli bilgiye sahip olmadan fikir beyan etmeyi sevmesemde bugüne kadar okuduğum ve araştırdığım konularda bir Ana Tanrıça figürü bulunmaktadır.eski çağlarda bilginin koruyucusu kadın olarak görüldüğü için belkide Sayın Mason'un söylediği kadının kutsallığı buradan gelmekte ve yine belkide diyerekten bu yüzden kadınlar mason olamamaktadırlar.Çünkü onlar ataerkil topluma geçmemiş olsaydık hala bilgelik güçlerini koruyacaklardı. ( ki bana göre kadınlar bugun bile öyledir ) Umarım kendimi ifade edebilmişimdir. Elimden geldiğince kendime göre olan bu fikri iletmek istedim.
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: Trismegistus - Kasım 22, 2012, 01:04:26 öö
Neden Masonluk başlığı altında bu konunun dallanıp budaklanmasına ortak olduğumu düşünerek;

Kadınlar neden Mason olamaz?

1- Masonluğun tarihindeki "Operatif Masonluk" evresini düşünürsek ,bilgiye olduğu kadar fiziksel güce de dayalı olan meslek kollarının, loncaların yani locaların mensupları idi Masonlar.
     Kadınlardan bu mesleği icra etmelerini beklemek hem biyolojik olarak hem de o dönemin toplum yapısı açısından bakıldığında saflık olur.
2- Spekülatif Masonluğa geçişte haliyle tüm localar erkek " Biraderler"den oluşuyorlardı. "Kardeşlik" kavramı ve bağı ile birbirine bağlı olan Masonların aralarına kadınları almaları       
    Masonluk yapısı açısından mantıklı olamazdı.
3- Farzedelim ki kadınlar da Mason olsalar. Bir kadına Kardeşim demek, demekten öte bunu gerçekten hissetmek yaradılışımız açısından pek mümkün değil.
     Kadın ve erkek "Kardeş" olmak için yaratılmamıştır çünkü. Ben her kadına kardeş gibi yanaşırım diyebilecek kişi pek dürüst davranmaz.
4- Loca çalışmalarında harici hayattaki her türlü sıfattan,yargıdan,zaaftan sıyrılması gereken bir Mason'un, kadınlar ile aynı ortamda bunu başarması da haliyle pek zor bir düşünsel   
    seviyedir.
5- İşte bundan dolayıdır ki muntazam Masonlar ,kadın Masonları tanımazlar. Tarihi, prensiplerı, yapısı, kuralları ve işleyişin düzeni açısından.

    Tüm bunların yanısıra kadınların da birbirlerine bu kadar sıkı bağlarla bağlanmaları az görülen bir olgudur. Kadınların dostlukları daha ince tellere bağlıdır hayatta. Bunun onlarca örneğini görebiliriz .Ancak kadınlar Masonluk için uğraşıyor, ve bu yolda çaba sarfediyorlar. Bu takdir edilecek bir harekettir.

Bunların tamamı kendi düşüncelerimdir, her türlü eleştiri ve düzeltmeye açıktır.

Sevgiler ve saygılar
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: ADAM - Kasım 22, 2012, 08:05:33 öö

Bu konu başlığının bu denli ilgi göreceğini ve böyle düzeyli tartışmalara yol açabileceğini düşünememiştim doğrusu...

Konu üzerinde elbette benim de diyeceklerim var; başlığı açan benim.

Fakat bundan önce bu başlığı bu şekilde açmama neden olan Sayın NOSAM33'e dönmek ve onun sözünü anımsatmak istiyorum: "Kadından Mason Olmaz."

Dikkat: "Kadınlar mason olamaz." dememiş. "Kadından mason olmaz." demiş.

Bununla acaba ne demek istiyor?

Bu söz kendisinin olmayabilir; Bir yerden almış ve aktarmış olabilir. O durumda nereden almış ve aktarmış, bunu belirtmesini rica edelim. Acaba o alınmış ve aktarılmış olduğu yerin yazarı ne demek istiyor? Bunu tahmin edebilir miyiz? Böyle bir durumda Sayın NOSAM33, bir zahmet kendi yorumunu da ekler mi?

Ben konuya devam etmeden önce bunun yanıtını almak dileğindeyim.


 
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: NOSAM33 - Kasım 22, 2012, 08:43:14 ös
Alıntı
Kadınları niçin almıyorsunuz aranıza?
 Bu, eski bir görenek… Bizim kurallarımız bundan neredeyse 275 yıl önce, 1717. yılında İngiltere’de hazırlanmış… O zaman kadınların alınmamasına karar verilmiş. Biz, o zaman hazırlanmış yasalarımıza sahip çıktığımız için, şimdi onu değiştirmek istemiyoruz. O zamandan beri esaslarını değiştirmeyen tek dernek olduğumuzu da iddia ediyoruz.

Sayın Orhan Alsaç, bu konuşma için size çok teşekkür ediyorum. Özellikle beni mabetlerinize soktuğunuz için ayrıca teşekkür ediyorum. Böylece gerçekten çok merak ettiğim gizli bir yeri gözlerimle görmüş oldum… Size başarılar diliyorum efendim…
 Hürriyet, 24 Aralık Pazar, 1989

Alıntı
Kadınlar mason olamaz mı?
 
Masonluk en azından bizim anlayışımıza göre ananelere bağlı yaşanan bir kurumdur. Masonlukta tabiatıyla operatiflik masonlukta kadınlığın mason olmaması vardır. Bizim açımızdan bir gelenek olarak kabul edildi. Türkiye'de de kadın mason locaları vardır. Ben bunun çok güzel bir şey olduğunu düşünüyorum. Bizim derneğimiz sadece bizim üyelerimizi aldığı için kadın mason kabul etmemektedir. Kadınların da büyük locaları vardır. Ben bunun güzel bir şey olduğunu söylüyorum ama bizim geleneğimiz açısından biz kabul etmiyoruz ve kadın dernekleriyle iletişim kurmuyoruz.
Türkiye'de ilk defa mason derneğinin en büyük üstadı Remzi Sanver, Habertürk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı'nın Teke Tek programına katılarak masonluğun bilinmeyen yönlerini anlattı.ALINTIDIR.
Saygılar ; Sayın ADAM  Yukardaki gibi Üstatı AZAM da olmaz diyorsa olmaz .
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: yazbenide - Kasım 22, 2012, 08:59:17 ös
Masonların Saklı Tarihi Tuncar TUĞCU 'nun kitabında bu konuya da yer verilmişti. Paylaşmak istedim. Saygılarımla...

"Anderson kurallarına göre kadınlar mason localarına kabul edilmezler; yasaktır. İngiliz masonları bu kuraldan ödün vermezler; ama, daha Anderson kuralları yazılmadan önce tek bir örnekle bu
kural İngiltere'de de delinmiştir. 1700'lerin hemen başında, 'Lady Freemason' diye bilinen, Lord Deneraile'nin kızı Saint Leger bir akşam yerinden söktüğü bir tuğla oyuğundan bitişik odadaki
masonik ayini izlerken yakalandı. Masonlar ne yapacakları konusunda karar veremediler; bir bölüğü hemen öldürülmesini, diğer bir bölüğü ise masonlaştırılarak susmasının sağlanmasını istiyordu. Güçlü bir lordun kızı olması onu ölümden kurtardı ve erginlenme ayini hemen yapılarak masonlaştırıldı. Bn. Saint Leger fanatik bir mason olarak kayıtlı olduğu locanın Üstad-ı Muhteremlik Makamına kadar yükselmiştir. İkinci örnek Fransa'da yaşanmıştır: Fransız Devrimi sırasında kahramanlıklar göstermiş, subaylığa kabul edilmiş olan Mademe Xaintrailles, bir gün (Fransız Devrimi günlerinde) Adoption (uyum) Locaları sorununun görüşüldüğü Fres Artistes Locası'na gelmiş ve locaya kabulünü istemiştir. Mademe Xaintrailles'in isteği kabul edilmiş ve hemen erginlenme ayini yapılmıştır. Erkeklerin localarına, bu iki örneğin dışında, kadın kabul edilmemiştir.
Her zaman İngiliz mason geleneğinden bağımsız hareket eden Fransız masonları, kadınlara masonluğu yasaklayan kuralları da dinlememişlerdir. Masonluk kadınlara neden yasaklanmıştır; bu sorunun açık ve mantıksal bir yanıtı yoktur. İngiltere'de yalnız masonluk değil, özel kulüpler de kadınlara yasaktır. Bu problem tarihçilerden çok psikiyatrisleri ilgilendirir. Fransız masonları Anderson kurallarına bağlılıklarını ilân etmişlerdi; Anderson de masonluğu kadınlara yasaklamıştı, ama Fransızlar, kadınları da mason localarına almak istiyorlardı. Bu sorunu Fransızlar uyum (adaption) locaları ile aşmayı denediler. 1743 tarihinde bazı Fransız masonlar kadınlar için de Adoption Locaları diye adlandırılan mason locaları kurdular. Bu localara yalnız kadınlar kabul ediliyordu ve tüm ritüelleri mason ritüellerinin biraz değiştirilmiş biçimi idi. Bu locaların en ünlüleri 'Felicite ', 'Fendeurs et Fendeuses' ve ' Ordreded la Monche â Miel' dir. İngiliz obedyansına bağlı masonlar, bu locaları küçümsemeyle karşılarlar ve masonlukla ilgilerinin olmadığını söylerler. Ama ne var ki, onların bu kabullenmemelerinin hiçbir değeri yoktur. Bu kabullenmeme, masonluğun özünü oluşturan patolojik yapılanmanın yeni bir yansımasıdır yalnızca. Neye dayanarak mason
localarına kadınları kabul etmezler? Anderson tüzüğünün yasakladığını ileri sürüyorlar. Peki ama
Anderson tüzüğü neye dayanarak kadınlar mason olamaz gibi bir kural ortaya koyuyor? Bunu hiçbir mason açıklayamıyor. Bu tamamen patolojik bir tavır, patolojik bir karardır. İngilizler kadın localarını ve kadınların normal mason localarına kabulünü günümüzde de büyük masonik bir suç olarak görmektedirler.
XIX. yy.'da Fransız 'Lajustice', ' La Jerusale Ecossaise've'Les Libres Benseurs' adlı localar kadınların da localara kabulünü istediler. Bu istek Fransa'da gittikçe çoğalan Büyük Localardan herhangi
biri tarafından kabul görmeyince, bu üç loca 'La Grande Loge Symbolique Ecossaise' adlı yeni bir Büyük Locanın kurulmasına ön ayak oldular; ama ne var ki, bu Büyük Loca da kadın localarını ve
karma locaları kabul etmedi. Kadınların kabulü hareketinin öncülüğünü Fransız meclis üyesi senatör Georges Martin yapıyordu.
Masonların Saklı Tarihi Tuncar TUĞCU 'nun kitabında bu konuya da yer verilmişti. Paylaşmak istedim. Saygılarımla..."
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: gnothi - Kasım 23, 2012, 10:38:35 öö
Biz, o zaman hazırlanmış yasalarımıza sahip çıktığımız için, şimdi onu değiştirmek istemiyoruz. O zamandan beri esaslarını değiştirmeyen tek dernek olduğumuzu da iddia ediyoruz.

Sayın NOSAM33 sağ olsun bu alıntıyı yapmış; tam da bu gibi nedenlerledir ki mesleğimizin esaslarını koruduğumuzdan obediyansımıza bizler "MUNTAZAM" masonluk diyoruz. Belli tartışmalar yapılırken aramızdaki kimi haricilerin belli konuları ezbere bildikleri halde muntazam masonlardan açıklayıcı cevap beklemeleri manidardır.

Sevgi ve saygılarımla.
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: ADAM - Kasım 23, 2012, 11:29:37 öö

Bu başlık altındaki birtakım gereksiz/anlamsız iletiler ve ikili görüşmeler silindi.

Konuya odaklanmak gerek.

Burada yanıt verilmeyen bir soru var. Yineliyorum: Ne demek "Kadından Mason Olmaz."?

Bakınız, "Kadınlar Mason Olamaz" denilmesi başka, onu tartışıyoruz, tartışacağız ama bunun yanı sıra  "Kadından Mason Olmaz." deyişi başka.

Bildiğim kadarıyla bu sözü etmiş olan Sayın NOSAM33.

Bu sözünün arkasında mı duruyor, bunu bir yerden almış da aktarmış mı, aktarmışsa nereden almış, yoksa bu bağlamda söyleyeceği bir başka sözü var mı?

Bir kez daha belirtiyorum: Bunun ivedilikle açıklanmasını bekliyorum.

Bu açıklandıktan sonra, bu başlık altında yer alan değerli bilgi ve görüşler üzerine irdelemeye devam edeceğiz.

Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: Ares - Kasım 23, 2012, 12:03:25 ös
"  Kadından neden Mason olmaz?
08 Eylül 2009 Salı 10:25
Kadından Mason olmuyor Fransa
Büyük Doğu Mason Locası
kadınların masonluğa kabulünü
reddetti
Hafta sonunda Lyon şehrinde
toplanan Büyük Doğu Mason
Locası üyeleri yaptıkları
oylamada yalnızca erkeklerin
localara üye olabileceği
kararına vardı
Kadınların mason localarına kabulü
son yıllarda masonlar arasında
büyük tartışmaların yaşanmasına
neden oluyor
ÜSTADLAR CEZA ALDI
2008 yılında Büyük Doğu'ya bağlı
bazı Mason locaları 6 kadın üyeyi
bünyelerine kabul etmişlerdi
Ancak Büyük Doğu obediyansının
üst yönetiminin izni alınmadan
yapılan bu girişim sonucunda 169
Mason üstadının görevlerini
dondurma kararı verilmişti Fransa
Büyük Doğu Locası bugün 49 bin
biraderden oluşuyor Bu hafta
sonunda Lyon'da bin 200
delegenin katılımıyla yapılan yıllık
toplantıda kadınların locaya
katılımı kabul edilmedi "
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: ADAM - Kasım 23, 2012, 12:29:59 ös

En son sorumuz Sayın NOSAM33'e yöneltilmişti. Yanıt vermesini bekliyoruz.

Derken, Sayın Ares, Bugün gazetesinin internetteki sitesinden üç yıl önceki bir haberi aktardı.

Doğrudur.

Yanlış hesabın Bağdat'tan döndüğü de doğrudur.

Geçtiğimiz yıl içinde Fransa Büyük Doğusu (Grand Orient de France) bu koınuyu yeni baştan ele almış ve bundan böyle kadınların localara üyeliği/inisiyasyonu ya da konuk olarak  katılımı bakımından her bir locayı kendi kararında özgür bırakmış. O haberde sözü edilen cezalar da kaldırılmış.

Dünya çok hızlı değişiyor.

Hatadan dönmek çok önemli ve değerli bir erdemdir. Buna masonlar da önem verir. Dünyaü çok hızlmı değiştiği için böyle bir konuda acele etmek gerekiyor. Çünkü artık tren değil, uçak oluyor kaçırılan.

Şimdi Sayın NOSAM33'ü beklemeyi sürdürelim.
 
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: yazbenide - Kasım 23, 2012, 02:14:00 ös
Sayın Adam ında dediği gibi Dünya çok hızlı değişiyor artık. Belirli kurallar zamanla değişebilir. Gelişim ve değişmeler hiçbir zaman göz ardı edilmemelidir. Bir hata yapıldıysa bu hatayla kapanmamalı sürekli bir iyileşme sağlanmalıdır...
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: Masor1976 - Kasım 23, 2012, 02:59:44 ös
Siteyi takip edebildiğim kadarıyla Kadınların da aktif rol alabildiği Mason locaları mevcut. Yani kadınlar da masonluk mesleğiyle haşır neşir olabiliyorlar. Bazı mason locaları ise kadınları ve gayleri içlerine almıyorlar. Kendilerine Muntazam diye isim takılmış.

Benim bu noktada kafama takılan soru şu oluyor. Muntazam Mason locaları gayri muntazam mason localarıyla savaş halinde midir? Eğer değil ise kadınların da katılabildikleri mason locaları da var iken neden Muntazam olmayı tercih etmiş masonların üzerinde bir "değişin artık" baskısı neden yapılıyor?

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: symbol - Kasım 23, 2012, 05:19:19 ös
Özgür Masonlar Büyük Locası, 1991'de kendi bünyesinde farklı bir statüde kurulmasına izin verdiği, sadece kadınlardan oluşan Kadın Mason Mahfili'ni çatısı altından çıkarma kararı aldı. Karar, kadınlar arasında şok etkisi yaptı.

Özgür Masonlar Büyük Locası, 1991'de kendi bünyesinde farklı bir statüde kurulmasına izin verdiği, sadece kadınlardan oluşan Kadın Mason Mahfili'ni çatısı altından çıkarma kararı aldı. Toplam 14 bin masonun büyük bir çoğunluğunu temsil eden Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası, Özgür Masonları kadın masonlara yönelik ılımlı yaklaşımı sebebiyle "üvey kardeş" olarak kabul ediyordu.

Kadın masonlara yönelik bu katı yaklaşımın, Fransız ritinine bağlı Özgür Masonlar Büyük Locası'nı da etkisi altına alması, Türkiye'deki masonların son yıllarda bağlı oldukları ritinleri de geride bırakarak radikalleştiklerinin en temel göstergesi kabul edildi.

DIŞLANDILAR

Özgür Masonlar Büyük Locası'nın Türkiye'de halen kadınları loca içinde kabullenememeleri masonların inançlarının daha da radikalleştiğini ortaya çıkardı. Özgür Masonlar Büyük Locası, 1991'de kendi bünyesinde farklı bir statüde kurulmasına izin verdiği, sadece kadınlardan oluşan Kadın Mason Mahfilini, çatısı altından çıkarma kararı aldı.

Kadınlar, Türkiye'deki iki büyük mason locasından ılımlısı kabul edilen Özgür Masonlar Büyük Locası'ndan da dışlanmış oldu.

Spekülatif masonlar

Masonluk içinde kadın masonlara "spekülatif mason" tanımı uygun bulunmuştu. Erkeklerden oluşan ve tam anlamıyla gerçek mason kabul edilen masonlara ise "operatif mason" deniliyordu. Yüz elli yıllık bir tartışma olan kadın masonlar konusunda Fransa'da sadece kadınlardan oluşan locaların kurulmasına izin verilmişti. Ancak bu kuruluşlar, bir süre sonra kadınlar tarafından aşağılayıcı bulunmuş ve Fransız localarının bünyesine kabul edilmişlerdi. Alınan kararla şok yaşayan 500 üyesi bulunan Kadın Mason Mahfili'nin, Fransız ritinine şikayet hazırlığında olduğu belirtildi.

Bu bir haber ve haberin gerçek olup olmadığını  bilen varsa ve  aydınlatırsa çok sevinirim.

Saygılarımla...
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: ADAM - Kasım 23, 2012, 06:50:52 ös


Sayın Symbol'ün, Yeni Şafak gazetesi başta olmak üzere internette birçok sitede yer alan bir asparagas haberi buraya aktarışı hayli ilginç doğrusu.

Kuşkusuz bu asparagasın yanlışlıklarını, palavralarını, ötesi saçmalıklarını teker teker ortaya sermek olanaklı.

Değer mi?... Bu bir antimasonik yazıdır. Masonlukta kadınların yeri var mı, yok mu, olur mu, olmaz mı, bunların yanı sına "Kadından Mason Olmaz" diyen erkeksi zavallılığın ürettiği aşağılamanın irdelenebileceği bir ortamda, ayrıca antimasonik bir haberi de mi ele almamız gerekiyor?

Gerekiyorsa, yararlıysa, Sayın Symbol işaret etsin, onu da yapalım.

Ancak onu yapmadan önce başka yapmamız gerekenler var bu başlık altında.

Ondan önce de hâlâ Sayın NOSAM33 tarafından yapılacak açıklamayı bekliyoruz.


(Bu arada Sayın Trismegistus'un dediklerini de görmezden gelmiş değiliz.)

 
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: NOSAM33 - Kasım 23, 2012, 08:08:53 ös
Alıntı
Bakınız, "Kadınlar Mason Olamaz" denilmesi başka, onu tartışıyoruz, tartışacağız ama bunun yanı sıra  "Kadından Mason Olmaz." deyişi başka.

Bildiğim kadarıyla bu sözü etmiş olan Sayın NOSAM33.

Bu sözünün arkasında mı duruyor, bunu bir yerden almış da aktarmış mı, aktarmışsa nereden almış, yoksa bu bağlamda söyleyeceği bir başka sözü var mı?

Bir kez daha belirtiyorum: Bunun ivedilikle açıklanmasını bekliyorum.


Bu yazdığım yazı sadece bana aittir ve sadece bu formda edindiğim bilgiler neticesinde bende oluşmuştur. Şimdiki diyeceğim Sözle İnşallah CEZA almam , burdaki terslik Operaktiflikten ,Spekülatif Masonluğa geçişte Masonluk icraatı olmayanların alınmasından başlıyor terslik .Neyse Üstad-ı AZAM lar bu konulara daha hakimdir .Sonuçta MASONLUK ERKEK İŞİDİR .
 SİZCE  ; Sayın ADAM ..


Saygılar
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: Ares - Kasım 23, 2012, 08:44:41 ös
Sonuna kadar izleyin ve sorularına cevap bulacaksınız... Yeniden paylaşıyorum

Kadın Masonlar (http://www.youtube.com/watch?v=-_LzqjOP1Cw#)
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: ADAM - Kasım 24, 2012, 08:28:08 öö

Anlaşıldı, "Kadından Mason Olmaz" deyişi bir başkasına yükleniyor ve aşağılayıcı bir söz olduğu için de kimse bunun sorumluluğunu almak istemiyor.

Geçelim. Konuyu "Kadınlar Mason Olamaz." deyişine getirelim.

Bununla bağlantılı olmak üzere ileriye sürülen karşıt tutumlu ve gerekçe isteyen sorulara şu tür yanıtlar verilebiliyor.

1 - Masonluk geleneklerine bağlı bir kurumdur. Geleneklerine bağlılığı nedeniyle yüzlerce yıldır yaşayabilmişxtir ve günümüzde o neden yaşamını sürdürebilmektedir. Bu geleneklerden biri de bu kuruma sadece erkeklerin alınmasıdır. Zaten bu konu Masonluğun yasalarında da geçer.


Peki... Demek ki üzerinde durulması, tartışılması gereken konulardan biri bu.

2 - Masonluk erkek işidir. Kadınlara uygun değildir. Çünkü kadınlar Masonluğu anlayamaz ve gereklerini yerine getiremez; uyumsuzluk çıkarırlar.


Peki.. Demek ki üzerinde durulması, tartışılması gereken konulardan biri de bu.

Bu iki konuya ekleyeceği olanlar varsa, 3- , 4 - diye belirtsin lütfen; sonra sırayla bu gerekçelerin irdelenmesine, tartışılmasına geçelim.

Dikkat ettiyseniz, burada  hiçbir polemik yok. Bu işin sonucu ya da günümüzdeki durum ile bağlantılı bir noktaya da girmiyoruz. Bununla demek istediğim ise şu: Örneğin Sayın Ares, Youtube üzerinde yayınlanan bir klip eklemiş bu başlıın altına. Onun gibi klipler çok var internette. Fotoğraflar var, kitaplar ve dergiler var, büyük localar ve dernekler var, gerçekler var. Bunlarda kadınların mason olamadığını ya da olamayacağını değil, aksine olabildiklerini hatta olduklarını görüyoruz. Bunlara karşılık "Onlar sayılmaz. Çünkü onlar birer taklittir. Gerçek değildir." deniyor. Bu deyiş üzerine, demek ki aslında ileri sürülen tezi şöyle almak gerekiyor:

"Bizim masonik anlayışımıza göre kadınlar mason olamaz."


Şu halde kadınların mason olabilmesi ya da Masonluğa alınabilmesi ile, buna karşıt olarak mason olamayışları ya da Masonluğa alınamayacakları konusu, masonlar arasındaki bir farklı masonik tutum ya da anlayıştan kaynaklanıyor. Yukarıdaki  1- ve 2- nolu gerekçeler geçerliliğini sürdürüyor. Ancak bu fark Masonlukta öylesine önemli ki, kadınların mason olamayacağını ileri sürenler, bunun aksini ileri sürenleri de kendilerince Masonluktan dışlıyor ve onların da mason olmadığını ileri sürüyor. 
   
Durum böyle olunca bu başlık altındaki irdeleme ve tartışma alanı belirlendi. Artık ortaya işte kadınlar şöyle şöyle girişimlerde bulundular, bir zamanlar Avrupa'da "Adopsiyon Locaları" denilen localar kuruldu, sonra kadınlar kadın hakları peşinde koşup durdular, hiçbir sonuç alamadılar, bunun üzerine insan hakları için savaştılar, bunda başarılı oldular, sonunda önce karma localar ardından sadece kadınlara özgü localar ve bunların büyük locaları kuruldu, bu bağlamda dünya çapında oluşmuş ritler de var, kimi masonlar bu akımdan kendilerini koruyabilmek uğruna kadınlara Doğu Yıldızı (Eastern Star) gibi salt kadınlar için olan paramasonik örgütler de kurdular falan gibi anlatımlara girişmemizin hiçbir yararı yok. Bu işin yurdumuza kadar uzandığını ve daha önce Forumda ayrıntılarını anlattığımız, yayınlarınının kopyalarını verdiğimiz Kadın Mason Büyük Locası adlı bir örgütün bulunduğunu kafalara çakmamıza da gerek yok çünkü konunun asal noktası başka.

O asal noktayı yineleyelim:
   
"Bizim masonik anlayışımıza göre kadınlar mason olamaz. Asıl ve doğru Masonluk bizimkidir. Ötekiler uydurma ve taklittir."

Demek ki bu başlık altındaki irdeleme ve tartışmamıza bu savın kendi göreli çerçevesinde doğruluğunu kabul ederek devam edeceğiz. Öteki türlü yapacak olursak, işi polemiğe vardırmış ve masonik tutum ya da anlayışları karşılaştırarak, onun tartışmasına girişmiş oluruz. Oysa konumuz o değil, sadece kadınlar. Ötekini, gerekirse, bir başka başlık altında irdeler, tartışırız. Yapmışızdır da... Katılacak olanların bu hususa dikkat etmelerini, konuyu bu kapsamdan uzaklaştırıp saptırmaya girişmemelerini, öyle yapmak isteyenlerin bir başka başlık açmalarını hassasiyetle rica ediyorum. 

Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: symbol - Kasım 24, 2012, 11:35:09 öö
Benim internette bulduğum bir haberdi ve gerçeği bilen varsa aydınlatabilir mi dedim.Sayın ADAM forumda herşeyi tartışabileceğimizi düşünüyorum.Haberin doğruluğu konusunda bilgi istedim ve siz bu haberi niye buraya taşıdığımı sorguluyorsunuz.Teşekkürler Sayın ADAM beni aydınlattığınız için...

Saygılarımla...
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: NOSAM33 - Kasım 24, 2012, 12:04:51 ös

Alıntı
25-09-2006, 14:16:40
MASON

Administrator
 Uzman Uye

Kadınlar neden Mason olamaz?

Orta Çağ’dan gelen bir geleneği sürdüren Hürmasonluk kadınları kabul etmez. Eşler ve Mason kızlarıyla birlikte toplantılar yapılır, Mason eşleri kurdukları derneklerle öğrencilere burs verirler, Masonlar’ın hayır işlerine yardımcı olurlar, ancak loca çalışmalarına katılmazlar. Dünya’da, hepsi gayrı muntazam, birçok müstakil kadın Mason teşkilâtı vardır. Türkiye’de de böyle bir dernek yeni kuruldu. Bunlar Hürmasonlar’ın regalyalarını (önlük, eşarp), ritüellerini, benzer merasimlerde kullanırlar. Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’nın bu kadın ve diğer gayrı muntazam teşkilâtlarla hiç bir resmî teması olamaz. Aksi takdirde kendi gayrı muntazam duruma düşer ve dünya muntazam büyük localarıyla olan ilişkileri kopar.


YORUMSUZ ...


Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: enelsır - Kasım 24, 2012, 05:14:31 ös
Sayın NOSAM33 takdir ettiğim ama bir o kadar da katılamadığım bir şey yapıyor. Kendisi bir harici olduğunu ve Masonluğu ilgilendiren bir konuda masonların daha iyi yorumlayabileceğini öngörerek bazı alıntılarda bulunuyor... Tamam sorun yok. Ama yapılan alıntının altına yorumsuz yazmak ne demek oluyor? Hiç yoruma gerek yok ben bu açıklamaya katılıyorum mu demek isteniliyor? Yoksa eğer bir mason böyle söyledi ise böyledir mi denmek isteniyor? Eğer bir konuyu biri söyledi diye ( bu kişi bir bile olsa) yekten kabul etmeyi anlayamıyorum. Bir insan olarak ( sadece insan olarak) benim de herhangi bir konu da yorumum olamaz mı.

Eh madem masonların söylediğine itibar ediliyor ( ki bu çok güzel bir durumdur), o hal de en yetkin ağızdan bir aktarımda bulunayım ben de. Aktaracağım yazı HKMBL ( Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası)'nın araştırma ve yayın organı olan Mimar Sinan Dergisi'nin son sayısından ( son sayısı) alınmıştır. HKMBL Büyük Üstadı En Muhterem Sayın Remzi Sanver'in bu derginin ön sözünde yazdığı sesleniştir. Tesadüfii olarak elime geçen bu dergideki bu yazının konumuzla alakalı bölümünü alıntılıyorum. İleriki günlerde tamamını yayınlamayı düşünüyorum. Buyrun:

Yeri gelmişken, Türkiye'de Kadın Masonluğu konusunu da değerlendirmek isterim. Kadınların tekris edilmeleri temel ilkelerimizin dışındadır. Dolayısıyla, Kadın Masonluğu 'nu temsi,l eden Mason örgütleriyle ilişkilerimiz, loca çalışmalarında bir araya gelmeme kuralımıza uygun olmak zorundadır. Ancak bu durum, Cumhuriyet Türkiyesi'nde Masonluk yolunda yürümek isteyen kadınları yok saydığımız anlamına gelmez elbette. Aksine, bize yakışan, bu varlıktan mutluluk duymak ve kadınlarımıza bu imkanı sağlayan Mason örgütlerine saygıyla bakmaktır.

Ben Sayın NOSAM33 gibi yapmayacağım. Yani bu alıntıyı yorumsuz ve sorusuz bırakmayacağım.

Şimdi Türkiye'de faaliyet gösteren bir Büyük Loca'nın Büyük Üstadının  bu yazısının neresinde " Kadınlar Mason Olamaz" diye bir tabir var? Ya da bunun tam tersine Kadınların mason olmasına bir teşvik, onu da geçtim bir tebrik mi var... Hadi bunun yorumunu da size bırakayım.

Fakat şu açıdan da bakılmasını öneririm. Sayın Remzi Sanver Büyük Üstat'dır yani söyledikleri havada asılı şeyler değildir. Sayın Remzi Sanver Muntazam Masonluğu ülkemizde temsil eden tek mason örgütü olan Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locasının Büyük Üstatıdır.

Bir harici olarak Sayın Sanver'in Büyük Üstat Olması beni çok bağlamayabilir. Fakat iş düşünü ve dünya görüşü olunca ben kendimce Sayın Sanver'e " Büyük Adam" sıfatını takarım. Sizin Büyük Üstadınız benim Büyük Adam'ım olur... Bir harici olarak acizane yorumum budur.
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: asimov - Kasım 24, 2012, 06:10:56 ös
Ben şöyle bir yorumda bulunmak isterim. Sqyın Büyük Üstad Remzi Sanver ılımlı ve kadınların mason olmasına olumlu bakan bir kişidir. Ancak bu temsil ettiği masonluk anlayışının kadın mason locaları ile ilişkş kuracağı anlamına gelmiyor. Ortak bir ülkü çerçevesinde hareket eden tüm erkek ve kadın masonların birbirlerine saygı duyması gerekir. Çağımızın eşitliçi anlayışı bunu gerektiriyor. Ancak Remzi Sanver sonrasında bu anlayış HKMBL nasıl yansır bilinmez. Ben şu an Büyük Üstadın sözlerinden bunu anlıyorum.   Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: Trismegistus - Kasım 24, 2012, 07:40:53 ös


2 - Masonluk erkek işidir. Kadınlara uygun değildir. Çünkü kadınlar Masonluğu anlayamaz ve gereklerini yerine getiremez; uyumsuzluk çıkarırlar.


"Bizim masonik anlayışımıza göre kadınlar mason olamaz. Asıl ve doğru Masonluk bizimkidir. Ötekiler uydurma ve taklittir."   Kadınların Masonluğu noktasında sayın ADAM'ın yaptığınız gibi temelde neyi tartıştığımızı masaya yatırmak mantıklı.Konunun farklı pencereleri vardır ve her birinden görünen manzaralar da farklıdır.
   Şayet Masonluğu bir duruş, bir karakter, bir kimlik olarak algılıyorsak kadınların bunu kendi içlerinde başaramamaları için bir sebep olmadığını düşünüyorum. Tarihte belli mecralarda erkeklerin önüne geçebilmiş onlarca kadın varken pekala kadınlar da Mason olabilirler-ki zaten bunun örnekleri var.
   Şayet Masonluk tekris olmak, tanınan bir locada bulunmak ve yüzyıllardan beri gelen bir kardeşlik düzeninin parçası olmaksa maalesef kadınlar için bu mümkün değildir. HVKEMBL 'nın bu konudaki tavrı nettir. Tartışmak yersizdir. Erkek ve kadınların Masonluk adı altında beraber çalışabilmelerine engel olacak gerekçeleri - kendimce - bir önceki yazımda paylaşmıştım.
   Özet olarak Masonluk her pozitif olgu gibi ilgi gören ve gıpta edilen bir kavramdır. Haliyle kadınların da Masonluğun peşinden koşmaları, bu mesleğe özenmeleri ve bu yolda emek sarfetmeleri de gözardı edilemeyecek ve takdir edilecek bir harekettir. En Muhterem Sayın Remzi Sanver'in de düşünceleri aynı paraleldedir ve dikkate alınmaması olanaksızdır.
Sevgiler ve Saygılar


Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: ADAM - Kasım 25, 2012, 08:27:43 öö


Bu konuya katkıda bulunmuş olanlar, söylenmesi gereken her şeyi belki de fazlasıyla söyleyerek başlığı sonlandırmış gibi.

Buna karşın, başlık benim olduğuna göre elbette en azından ileri sürdüğüm sorularla bağlantılı birkaç şey eklemem beklenir. (Kişilerin adlarına değinmemek daha iyi çünkü hemen itişme eğilimi başlıyor ve zaten bu nedenle iletilerden ikisini silmek zorunda kaldım.)

Sırayla gidelim…

İnternette bulunmuş bir haber üzerine bilgi verilmesi…

Peki. Ancak bu uzun sürecek. Bu nedenle de benim bu yazdığımın bölümlere ayrılması, bu bölümün sadece onun üzerine odaklanması gerekecek.

Kuşkusuz bu konu kadınların mason olup olamayacağı tartışmasıyla bağlantılı değildir. Çünkü bir kadın mason örgütünün oluşumu ve gelişiminden söz etmektedir. Demek ki “kadın masonlar” diye bir şey vardır. Bu başlığın tartışmasını bitirir. Ancak biz tartışma devam etsin diyelim ve bu arada benim asparagas olmakla nitelendirdiğim bu anlatımı inceleyelim.

Şu “haber” denilen yazıyı buraya parça parça kopyalayalım. (Ben alıntı yapmayı beceremiyorum; bağışlayın.) Parça parça kopyalamak, her paragrafı ayrı açıklamak gereğinden ötürü. Hem yazıda bir de “gazete yöntemi” tekrarlar var. 


“Özgür Masonlar Büyük Locası, 1991'de kendi bünyesinde farklı bir statüde kurulmasına izin verdiği, sadece kadınlardan oluşan Kadın Mason Mahfili'ni çatısı altından çıkarma kararı aldı. Karar, kadınlar arasında şok etkisi yaptı.”

ÖMBL, kendi bünyesinde farklı statüde bir örgütlenme kurulmasına izin vermiş değildir. Bir bağımsız locada Masonluğa alınan kadınların, kendi localarını ve bu localardan oluşan bir büyük loca kurmalarını desteklemiştir. O büyük locanın adı da Kadın Mason Mahfili değil, Kadın Mason Büyük Locası’dır. (Kuruluşu sırasında adı Büyük Kadın Mason Locası olarak konmuş. Sonradan değiştirilmiş. Fakat o sırada Özgür Masonlar Büyük Locası yok; Büyük Mason Mahfili var. Sanırım bundan ötürü bir karıştırma yapılmış.) Bu böyle olunca, burada söylenen çıkarma kararı ve şok etkisi diye bir şey söz konusu olamaz.

“… Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası, Özgür Masonları kadın masonlara yönelik ılımlı yaklaşımı sebebiyle "üvey kardeş" olarak kabul ediyordu”

Burada Özgür masonlar denilen, Özgür masonlar Büyük Locası, orası anlaşılabiliyor ama şu “üvey kardeş” kabul etme ve bunun kadınlara yönelik ılımlı yaklaşım nedeniyle olduğuna ilişkin sözler saçmasapan bir palavra.

“Kadın masonlara yönelik bu katı yaklaşımın, Fransız ritinine bağlı Özgür Masonlar Büyük Locası'nı da etkisi altına alması, Türkiye'deki masonların son yıllarda bağlı oldukları ritinleri de geride bırakarak radikalleştiklerinin en temel göstergesi kabul edildi.

DIŞLANDILAR”


Ne denildiği anlaşılamaz bir anlatım… Kim, nereden dışlanmış? Masonlar niçin radikalleşiyormuş? Üstelik Özgür Masonlar Büyük Locası’nın Fransız Riti’ne bağlı olduğu nereden çıkıyor?

“Kadınlar, Türkiye'deki iki büyük mason locasından ılımlısı kabul edilen Özgür Masonlar Büyük Locası'ndan da dışlanmış oldu.”

Hoppala!.. Bir kere iki büyük mason locası değil, iki mason büyük locası… Ne mi faürk eder? Çok fark eder. Üstelik kadınlar dışlanmışmış. Kim uyduruyor bunu?

[font=times new roman“]Masonluk içinde kadın masonlara "spekülatif mason" tanımı uygun bulunmuştu. Erkeklerden oluşan ve tam anlamıyla gerçek mason kabul edilen masonlara ise "operatif mason" deniliyordu.”[/font]

İyi mi!... Haydi bakalım, gelin buradan yakın. Demek ki erkek masonlar operatif kadınlar spekülatif… Gülmeyin sakın; o işi kargalara bırakın.

“Alınan kararla şok yaşayan 500 üyesi bulunan Kadın Mason Mahfili'nin, Fransız ritinine şikayet hazırlığında olduğu belirtildi.”


Bu yazı yazıldığında Kadın Mason Büyük Locası’nın 500 üyesi varmış. Ona peki diyelim çünkü olabilir. Fakat işte bu örgüt, bu durumu Fransız Riti’ne şikayet edecekmiş. Demek bir yerde Fransız Riti diye bir örgüt varmış, hani şu Özgür Masonlar Büyük Locası’nın bağlı olduğu ileri sürülen. Yorum: Galiba “Fransa Büyük Doğusu” denilmek isteniyor ama bırakın söylenmek istenenin de yanlış olduğunu, bu yazıyı yazan daha terimleri bilmiyor.

Böyle bir yazı üzerinde bu kadar çok durabilmiş olmama şaşırıyorum doğrusu. Ancak Forumu dışarıdan izleyip de bu yazıyı okuyup terimleri bilmeyenlere, işin doğrusunu anlamak bakımından bunların öğrenilmesi gerektiğini göstermiş olduk sanım bir nebze… 


Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: karahan - Kasım 25, 2012, 03:26:45 ös
Tüm okuduklarımdan sonra!

Aristo eşitliği adaletin ön koşulu saymıştır. Kant ise adaletin eşitlikten kaynaklandığını belirtmiştir. Her iki halde de adalet ve eşitlik birbirinden ayrılmaz
iki kavram olarak görünmektedir.

Eşitlik kavramından sanırım herkes aynı şeyi anlıyordur,dil,din,ırk ,kadın erkek ,ayrım gözetmeksizin ve hertür koşul altında özgürdür ve eşittir.

Bu eşitlik kavramının içini doldurmak gerekirse kullanılan her tür enstrümanın kadın yada erkek tarafından sınırlandırılmadan kullanılmasıdır.Bana hak olan sanada haktır temel prensip olmalıdır.

Konunun içeriğini dağıtmadan ,dışına çıkmadan düşüncelerimi anlatmaya çalışacağım.
Masonluk eğer hakikaten söylenildiği gibi evrensel ise(her ne kadar kendi içtihadi olsada)Merasimlerini,tekrislerini ve toplantılarını aynı eşitlik ,hak ve özgürlükler dahilinde kadın ve erkekler beraber yapamazlar.Eşitlik ve özgürlüğü savunduğunu iddia ederken bu davranış biçimi bozuk durmuyormu?

Bu bozukluğu ortadan kaldırmak için kadınlarda mason olabilir deyip onlara ayrı bir locada sizde burada kendi kendinize bu işleri yapabilirsiniz deyip erkekler ile aralarına set çekmek en basit düşünceye göre ayrımcılık değilmidir.

Benzeri camilşerde ibadette yaşanır bu tip ayrımcılığı erkekler üst katta kadınlar alt katta ibadet eder yadaerkek önde kadınlarda kalın perdelerle arka tarafta ibadet ederler.

Şimdi bu eşitlikmidir?eşitliğin ruhuna uygunmudur?

Eşit davranıyormuş gibi görünüp kadınlara kendi localarını kurma hakkı vermek bile en basitinden aramızda olmayında kendi kendinize takılın demek değilmidir?
en azından ben dışarıdan böyle görüyorum.

Konun özüne gelirsek kadın mason olamazmı?
İşin ilginci oluyıor ama böyle oluyor Eşit olmadan oluyor.Lilith in ademe isyanı gibi oluyor ve ancak bu kadar oluyor.

Belkide erkek kendi egemenlik ve güç alanını asla ve asla bir kadınla paylaşmak istemiyordur,her alanda kendini güçlü gördüğü kadına karşı yenilmek yada ezilmek istemiyordur onun için hakları hrp kısıtlayıcı ve sıkı tutuyordur.

Unutamadığım bir yahudi atasözü vardır  HAK GÜÇTEN DOĞAR.

Ne dersiniz bizde bu gücümüzü kadına kullanıyormuyuz acaba?

Saygılarımla
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: Masor1976 - Kasım 25, 2012, 03:49:59 ös
Masonluk islami bir tarikat olsaydı ve haremlik selamlık şart koşulsaydı bu gayet doğal karşılaşılabilirdi ve çok da üzerine gidilmezdi. Fakat Masonluk ve Masonlar çağdaşlıktan ve kadın-erkek bir arada karma eğitimden ve haremlik selamlık kavramının anlamsızlığından yana oldukları için  Masonluk söz konusu olunca heremlik selamlık bir yapıya bürünüyor olmaları garip duruyor. Şu ana kadar forumda okuduklarımdan bende oluşan izlenim, kadınları içlerine almamaları hakkında masonluğun mantıklı bir açıklamada bulunamamasıdır. Akla ve mantığa dayalı, dogmalara düşman bir yapı gibi bir izlenim de bırakmaya çalışıp bir kaç Masonun yüzyıllar öncesinde koyduğu kırmızı çizgilere dokunulamaması ise gayet dogmatik duruyor. Sayın Adam da haklı olarak bu mantıksızlığın üzerine gidiyor daha doğrusu bir açıklama bekliyor sanırım.

Bende oluşan diğer izlenim ise Masonlar topluma hakim önyargılara göre kendilerine çeki düzen verip göze çok batmamaya çalışıyorlar. Örneğin bir mason gay olduğunu gizlemiş ise onu kardeşlikten çıkartıyorlar. Burda kişinin gay olduğundan  ziyade toplumun midesinin kaldıramayacağı bir kimliğe bürünmesinin rolü olabilir diye düşünüyorum. Bu nedenle kadınları ve gayleri içlerine kabul etmiyor olabilirlerdi. Fakat günümüzde toplumlarda kadınlı erkekli grupları ve cinsel tercihini gizleme ihtiyacı duymayan gayleri olduğu kadar her tür farklı ve zıt kutup fikirden insanın dostluklarını bir arada yaşayabilmelerini gözlemleyebiliyoruz. Bu nedenle eğer bendeki masonluk izlenimi doğruysa zamanla masonların da kadınlara ve hatta belkide tüm insanlığa kapılarını açabileceklerini düşünüyorum.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: Genius Loci - Kasım 26, 2012, 03:31:00 öö
En Muhterem Büyük Üstadımızın ifadeleri açıktır. Üstüne de bir şey söylemeyi gereksiz görmekteyim. Sadece sayın enelsirra elindeki dergiden bir yazının tamamını aktarmak istediğini okuyunca yazasın geldi. O derginin bir yerlerinde üyelere mahsustur diye bir ibare olsa gerek.
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: ADAM - Kasım 26, 2012, 09:35:23 öö


Bu başlık altında daha başka şeyler yazacaktım ama katılımcı üyelerimiz, hele Sayın enelsır konu kapsamını öyle bir boyuta getirdi ki, artık denecek bir şey pek kalmadı.

Bu arada Sayın SkullG, Sayın enelsır’a şakacıktan sitem ediyorsa da, o da bilmeli ki masonların dergilerinin üyelere özgü olduğu falan yok. Gerek Mimar Sinan, gerek Mason Dergisi gerekse KMBL Dergisi herkesin isterse ulaşabileceği yayınlar. Zaten öteki türlüsü sakıncalı olurdu masonlar açısından.

Bakın, dergi sözünü ederken bir de KMBL Dergisi’ne değinmek kaçınılmaz oldu. Türkiye’deki kadın masonların çıkarttığı dergi. Daha önce forumda geçmişti. Dergisi bile olan bir kuruluşun varlığı yadsınabilir mi? Bu kuruluşun bir mason kuruluşu olduğu, üyelerinin de mason olduğu nasıl yadsınır?

Yadsınamaz yadsınmasına da kabul edilmeyebilir; içselleştirilemeyebilir. Kendi örgütünü 18. yüzyılda kalmış, geleneklerin korunması adına yenilemeyen hatta bu urumu Operatif masonluk denilen Orta Çağ örgütünün devamı olduğu iddiasından (eski iddia) kendini kurtaramadığı için Orta Çağ geleneklerinin günümüzde de korunmasını sürdüren bir masonik tutumun, kadınların mason olamayacağını ileri sürüşü pek doğal karşılanabilir.

Ancak Masonlukta kimilerinin kafası öyle, kimilerinin öyle değil. Bunlardan hiçbiri de evrensel masonluğa kendi başına sahip çıkamaz yani “Benim Masonluğum masonluktur, benimkine uymayan masonluk değildir” diyemez; dememelidir çünkü bu resmen kendini beğenmişlik hatta bağnazlıktır.

Çağımızın masonluğunda kadınların da yer aldığı kaçınılamaz bir olgudur. Kadınların mason olamayacağını ileri sürenlere şöyle bir soru sormak yerinde olur:

Kadınlar, masondan başka ne olamaz?

Bu soruya “Baba olamaz” gibi bir demagojik yanıt elbette vermemek gerek. Erkekler de ana olamaz. Böyle yapılırsa iş mizaha dökülür.

Bu soruyu “erkek egemen” bir toplumda elbette yanıtlamak olanaklı. Çünkü o toplumların çoğunda zaten kadının adı yok. Bunun böyle oluşunun nedenini de sosyologlar bilimsel araştırmalarıyla kanıtladı. Özeti şöyle: “Erkek kadından çekiniyor hatta korkuyor. Korkusunu bastırabilmek için kaba güç kullanıyor.” Erkeğin kullandığı kaba güç ancak bilek gücü. Hani erkeği kolayca alt edebilecek kadınları bir yana bırakın, kadın insana özgü olan alet kullanma becerisini uygulamaya koyduğunda, bilek gücü de geçerliğini yitirir. Bu nedenle de o erkek, kız çocuğu daha doğuşundan o yeteneği kullanabilmek yoksun kılmak için elinden ne gelirse yapıyor.


İşte masonluk da böyle bir düşünsel miras devralmış 18. yüzyılda. Fakat o yüzyılın sonrası Aydınlanma Çağı. Çok şey değişime uğruyor o yüzyılda. Zaten günümüzdeki Masonluk, o yüzyılın bu niteliği nedeniyle o yüzyılda doğmuş, daha erken bir tarihte değil.

Ancak şunu da göz ardı etmemeli: Şayet günümüzdeki Masonluk, 18. yüzyılda değil de 19. Yüzyılda yani Aydınlanma Çağı ve Büyük Fransız Devrimi’nin ertesinde, dünya Sanayi Devrimi’ne doğru ilerlerken doğmuş olsaydı, düşünsel çatısının kapsamının yanı sıra üyelerinin nitelikleri bakımından da çok farklı olurdu.

Öylesine farklı olurdu ki, bugün ne sadece erkeklerin ne de sadece kadınların katıldığı localar ve mason örgütleri olurdu. Pardın, bu kadar iddialı olmayalım; belki hepsi birden olurdu ama bu iş 20. yüzyıl başlarına kalmazdı. (Karma localar ancak o tarihte kurulabilmiş, kadın mason locaları daha da sonra.)

Şu halde günümüzdeki olguya bakalım:

1– Kadınların mason olamayacağı görüşünde diretenler.

2- Böyle bir diretmede bulunmayan, kadınların da mason olabileceğini kabul eden ama onları kendi aralarına kabul etmeyen ve onlarla masonik bakımından iletişim kurmayanlar. (HKEMBL gibi)

3- Kadınların da mason olabileceğini kabul eden ama onları aralarına üye olarak almayan, fakat onlarla masonik bakımından iletişim kuran ve toplantılarına konuk olarak kabul edenler. (ÖMBL gibi)

4- Gerek üyeliğinde gerekse konuk etme bakımından kadın-erkek ayırımı gütmeyenler.

5- Üye olarak sadece kadınları alan, erkekleri ise toplantılarına konuk olarak kabul edenler. (KMBL gibi.

6- Üye olarak sadece kadınları almanın yanı sıra, toplantılarına erkekleri de konuk olarak bile kabul etmeyenler.

İyi ki bir de bunun ötesinde “7- Erkeklerin mason olamayacağında diretenler” yok … Ancak paramasonik örgütler arasında öyleleri de var.

Sanırım tüm toplumlarda ve toplumsal katmanlarda erkeklerin ve kadınların arasında cinsel farklılığın dışında hiçbir sosyal fark olmadığını, olmaması gerektiğini anlamaları için daha çok zaman geçmesi gerekecek. Bu bağlamda çaba gösteren mason kuruluşlarını da kutlamak ve onlara başarı dilemek gerek.Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: symbol - Kasım 28, 2012, 11:38:01 öö
Bu konu hakkında araştırmalarım nezdinde  yazma gereği hissettim...

Spekülatif masonluğun kurucu belgelerinden sayılan ve 14. asırda yazılmış olan Regius el yazmasında loca yönetimi bölümünde aynen şunlar yazılıdır:''Dokuzuncu madde localarımızı kimlerin yöneteceğine dair bilgiler içermektedir.Herkes sırasıyla yönetmen olmalı,sanki kız ve erkek kardeş olurcasına...''Yani 14. asırda kadınların operatif masonluktan dışlanmaları söz konusu değildir.Aynı dönemde kadınların kıta Avrupa'sında da bir çok faaliyetlerden dışlandıkları görülmektedir.Olay hukuk dalında uygulanmakta olan geleneklere dayalı hukuk sisteminden Roma hukukuna geçiş devriminden kaynaklanmaktadır.Aynı Regius el yazmasında karşımıza çıkan başka bir görüş ise şudur: ''bir(serfin) kölenin locaya çırak olarak alınmamasına ustalar dikkat etmelidir.Zira kölenin sahibi o çırağı gittiği her yerde arayıp bulur ve sizden alabilir...''18. Asırda yürürlükte olan Roma hukukunda kadının kocası ile olan ilişkisi Regius el yazmasında tarif edilen köle-sahip ilişkisi ile örtüştüğünden,yani 18. asırda kadınlar özgür olmadıklarından spekülatif masonluktan dışlanmışlardır.

Zira o yıllarda kadınların büyük bir çoğunluğu okuma yazma bilmedikleri gibi sosyal yaşamda payları da hayli kısıtlıydı.Dolayısıyla o dönemin masonik yaşantısında payları da hayli kısıtlıydı.Dolayısıyla o dönemin masonik yaşantısında kadınların yokluğuna dayalı sorunlar yoğun olarak hissedilmemiştir.

Kadınların inisiye edilmemeleri için belli nedenlere göz atalım;

Erkeklerle kadınlar arasında var olan fizyolojik farkların yarattığı psikolojik tepkilerin uyumsuz olduklarıdır.Erkekleri etkilemeye yönelik ritüellerin,kadınların duygularına hitap edemeyeceği,dolayısıyla da erkek ve kadının inisiyasyondan aynı mesajı alamayacağı gerçeği dile getirilmektedir.Erkeklerin,mantıklı,avcı,dövüşken,savaşçı ve iktidar arzusu gibi eğilimlerine karşılık kadınların duygusal,besleyen,toparlayan,doğuran ve hayat veren hasletleri arasındaki farklar,yukarıda sözü edilen uyumsuzluğu doğrular niteliktedir.

Az önce spekülatif masonluğun erkekler tarafından kullandıkları menkıbeler,semboller ve ritüellerin her yanı erkekliğin izlerini taşımaktadır.Böylesine ataerkil bir ortamda kadınlarımızın mutlu olmalarını beklemek gerçekçi bir yaklaşım olabilir mi?

Zira sembollerle ve semboller üzerinde yapılacak tartışmalarda psikolojik yapılarından dolyı erkeklerin yaklaşımı ''sorunun çözümü'',kadının ki ise ''duyguların ifadesi'' olacağından,kadınların kendi psikolojik tepkileri doğrultusunda,kadınca mesleklerden örneğin:dikiş,örgü,doğum gibi eylemlerle ilintili aletlerin sembol olarak kullanacağından dolayı uyumlu sonuçlara varılması olanaksızdır.

Yaşam,kadın ve erkeğin birlikteliğiyle devam ettiği gerçeği gün gibi ortadayken kadınlar mason olamaz demek,masonluğun temel değerleri olan evrenselliği,hümanizmi ve kardeşliği reddetmek anlamına gelmektedir.Kaldı ki sözü edilen masonlukta,çalışmalarımıza kadınları almamız söz konusu değildir.Makul olan yaklaşım kadınların kendi localarında,kendi ritüelleriyle spekülatif masonluğun amaçları doğrultusunda çalışmalarının sağlanmasıdır.

Saygılarımla...
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: peacewings - Kasım 28, 2012, 07:24:05 ös
Sayın Symbol, bazı fizyolojik sebeplerden ötürü kadınların masonluğuna kuşkuyla bakılması gerektiğini belirtiyor. Peki, kadın doğan ama fizyolojik/ruhen kendini erkek gibi hissedenler ne olacak? Yahut her erkeğin fizyolojik olarak savaşçı, iktidar hırsıyla bürünmüş, dövüşken ve mantıklı(?!) olduğunu söyleyebilir miyiz? Bu durumda Masonluğa adım atmak isteyen erkeklere ayrıca bir test yapmak gerek. Savaşçı mı? İktidar hırsı var mı? Dövüşken mi? Ve doğal olarak mantıklı mı? Acaba böyle bir testiniz var mı?

Masonik ritüellerde ne gibi bir savaşçıllık, iktidar hırscılığı vardır? Böylesi bir ritüelin, insanlığa, insanlık ülkünüze ne gibi bir katkısı vardır?

Sayın symbol'un belirttiği gibi, bugüne değin Masonluğun erkeklerin elinde şekillendiği ve ataerkil bir yapıya büründüğü bir gerçektir. Peki "böyle gelmiş böyle gider" mi demek gerekiyor? Kadın Masonların da sayısının ve etkisinin artması Masonluğun ataerkil yapıdan kurtulması mümkün değil mi?

Benim aklıma nedense şöyle bir örnek geldi... Genellikle mavi renk erkeklere, pembe renk bayanlara atfedilir. Şimdi bir grup tutturmuş, erkeğe ille de pembe olmaz diye. Sorarım, bu hangi çağın, hangi zihniyetin ürünüdür? Renklere cinsiyet atfetmekte nedir? Sizin iş, biraz da bu işe benzemiyor mu? Ne dersiniz Sayın symbol ve Sayın symboller?

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: symbol - Kasım 28, 2012, 07:38:53 ös
Sayın peacewings,

Yazımda kadınlardan mason olamaz demiyorum.Kendi localarında çalışmalarını yapmasının daha doğru olduğu kanatındayım.

Saygılarımla...
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: peacewings - Kasım 28, 2012, 07:48:10 ös
Elbette. Ben de aksini iddia etmedim ki.

Alıntı
Sayın Symbol, bazı fizyolojik sebeplerden ötürü kadınların masonluğuna kuşkuyla bakılması gerektiğini belirtiyor.

Zira yazınızda gerek kadınların fizyolojik sebeplerden ötürü gerekse de Masonluğun uzun yıllar boyunca ataerkil bir yapıyla şekillendiğini haliyle kadınların Masonluktaki mesajları algılamakta yetersiz kalacaklarını söylemiyor musunuz? Bu sebepten ötürü de gayr-i muntazam sayılmaları gerektiğini?

Yanlış anladıysam affınıza sığınır; göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederim.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: symbol - Kasım 28, 2012, 08:27:43 ös
Sayın peacewings,

Anlatmak istediğim kadınlarla erkeklerin aynı loca içersinde ritüelik bir çalışma yapmasının zor olduğudur.Eğer yazımda anlatım bozukluğu olmuş ise kusuruma bakmayın çok iyi yazı yazamadığımdan olabilir...

Saygılarımla...
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: symbol - Kasım 28, 2012, 08:34:19 ös
Büyük Üstat Remzi Sanver in yazısınında da bu konu çok güzel bir şekilde açıklanmış;

Kadınların tekris edilmeleri temel ilkelerimiz dışındadır.Dolayısıyla,Kadın Masonluğu' nu temsil eden Mason örgütleriyle ilişkilerimiz,Loca çalışmalarımızda bir araya gelmeme kuralımıza uygun olmak zorundadır.Ancak bu durum,Cumhuriyet Türkiyesi'nde Masonluk yolunda yürümek isteyen kadınları yok saydığımız anlamına gelmez elbette.Aksine,bize yakışan,bu varlıktan mutluluk duymak ve kadınlarımıza bu imkanı sağlayan Mason örgütlerine saygıyla bakmaktır.

Saygılarımla...
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: Masor1976 - Kasım 28, 2012, 09:11:15 ös
Sayın Symbol'ün
Alıntı
Aynı Regius el yazmasında karşımıza çıkan başka bir görüş ise şudur: ''bir(serfin) kölenin locaya çırak olarak alınmamasına ustalar dikkat etmelidir.Zira kölenin sahibi o çırağı gittiği her yerde arayıp bulur ve sizden alabilir...''18. Asırda yürürlükte olan Roma hukukunda kadının kocası ile olan ilişkisi Regius el yazmasında tarif edilen köle-sahip ilişkisi ile örtüştüğünden,yani 18. asırda kadınlar özgür olmadıklarından spekülatif masonluktan dışlanmışlardır.
sözleri mantıklı duruyor. Masonluğun Free sıfatı aklıma geldi.

Fakat günümüzde kadınlarla erkekler arasında pek fark yok. Hatta kadınlar erkeklerden daha güçlü olabiliyorlar. Eğer bu kırmızı çizginin masonların açmak istemedikleri  başka bir sebebi var ise de saygı duymak gerekiyor. Benzer kırmızı çizgi olan gayler konusunda da yapılan tartışmalarda gaylerin toplumca dışlanmaları sebebiyle özgür olamadıkları gibi benzer açıklamalar hatırlıyorum. Fakat bu çağda gayler de özgürler hatta evleniyorlar.

Yanlış anlaşılmasın benimkisi sadece merak yoksa masonların sadece erkeklerden oluşması ve bu tarz kırmızı çizgileri nedeniyle gayleri, kadınları içlerine almamaları nedeniyle kadınlar ve gayler bir şey mi kaybediyorlar. Bir de şu açıdan bakmak lazım. Masonlar ve ritüelleri hakkında bilgimiz yok; sadece erkeklere yönelik ritüelleri ve uygulamaları da olabilir. Bu noktada sayın Symbol'e bunu sormak isterim. Bir Mason olarak yaptığınız ritüellerin vb. uygulamaların kadınların ve gaylerin yapamayacağını mı hissediyorsunuz.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: ADAM - Kasım 29, 2012, 08:00:56 öö

Sayın Symbol bu konu üzerinde katı tutumu olan erkek masonların bir temsilcisi sayılabilirse eğer, sayılmayabilir de,  gerçekleri gördü, daha önce yazdıklarından döndü, ılımlı bir tavır takındı, bu Forum için de Masonluk için de bir kazançtır.

Kimi erkek masonlar loca çalışmalarına kadın masonları da konu olarak alırken, kimileri almıyor, kimileri buna şiddetle karşı. Bundan daha önce de bir kategori listelemesi yaparken söz etmiştim. Bir zamanlar bir yerde erkek masonların kadın masonları localarında niçin görmek istemediklerine ilişkin bir yazı okumuştum. Gerekçeler arasında komik olanları vardı (parfüm kokusu gibi). Öyle ki, konu mason olan kadınlar değil, doğrudan kadınların kendisi oluyordu. Öyle ki, o durumda erkeklerin kadınlardan ayrı evde oturmaları bile gerekebilir.

Burada varmış olduğumuz nokta, kadınların da mason olabildiğinin, olduğunun teyit edilmiş oluşu. Artık bunun tartışması gerekmiyor.

Fakat bunun ötesinde bilinmesi gereken bir nokta daha var. Erkek masonlar, kadınların localarına canları istediğince gidebileceklerini sanmamalı. Böyle bir istemi hiç olmayanlar ayrı; ben, en azından merak ederek gitmek isteyebilecek olanlardan söz ediyorum. Her kadın mason locasının kapısı erkek masonlara açık değil. Onların arasında da erkekleri localarında görmek istemeyenler var.

Başlığın gereklerinden ayrılmadan konuya devam edilebilir.
 


 
   
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: symbol - Kasım 29, 2012, 11:32:53 öö
Sayın ADAM,

Ben bu konu başlığı altında daha önce kadınlar mason olamaz diye bir şey yazmadım sadece bir haber alıntısı yaptım ve bunun doğruluğu konusunda aydınlatan olabilir mi diye sordum.Yani sizin istediğiniz tarza dönüşmedim yada kendim gibi olmaktan ödün vermedim.Hiç bir HKEMBL üyesi kadınlar mason olamaz demiyor bizim çalışmalarımıza katılamaz diyor.Ama onlara kendi çalışmaları konusunda saygı duyuyor.Bilmiyorum anlatabildim mi...

Saygılarımla...
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: Thoth - Kasım 29, 2012, 09:59:35 ös
Büyük Üstat Remzi Sanver in yazısınında da bu konu çok güzel bir şekilde açıklanmış;

Kadınların tekris edilmeleri temel ilkelerimiz dışındadır.Dolayısıyla,Kadın Masonluğu' nu temsil eden Mason örgütleriyle ilişkilerimiz,Loca çalışmalarımızda bir araya gelmeme kuralımıza uygun olmak zorundadır.Ancak bu durum,Cumhuriyet Türkiyesi'nde Masonluk yolunda yürümek isteyen kadınları yok saydığımız anlamına gelmez elbette.Aksine,bize yakışan,bu varlıktan mutluluk duymak ve kadınlarımıza bu imkanı sağlayan Mason örgütlerine saygıyla bakmaktır.

Saygılarımla...

Sevgili Kardeşim symbol önemli bir şey paylaşmış, bende yakın zamandaki bir çalışmada Büyük Üstad En Muhterem Remzi Sanver'in bu konu hakkında kelimesi kelimesine aynı olan cümleler kurduğunu söyleyebilirim. Dolayısı ile sevgili Kardeşim symbol'ün yazmış oldukları Büyük Üstad'ımız tarafından "özetlenen" lerden farklı değildir.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: Waldow - Temmuz 31, 2013, 12:43:39 öö
Kadını ve erkeği bir tarafa bırakalım. Konunun daha ilk sayfasında Sn. peacewings eşcinseller mason olabilir mi diye bir soru sormuş. Ne hikmetse kimse üzerine alınmamış bu soruyu. Hem HKMBL hem de ÖMBL kadınların mason locaları kurması ve çalışmalarına olumsuz gözle bakmıyor. Neden ?Sebebi masonluğun esas felsefesinde gizli zaten. ÖMBL'nin esas isyanı ise HKMBL'nin kendilerini ve KMBL'sını Masonik açıdan tanımaması
Evet efendim tanımıyorlar ne var bunda. Madem özgür düşünceyi benimseyen kendi kurallarını üreten bir örgütsünüz o zaman tanınıp tanınmamak çok da önemli olmamalı bence. Muhafazakar (Muntazam) olanların arasında büyük çoğunluğu çalışmalarında bayan istemiyorsa bu onların bileceği iştir. İllede kadınlar olacak diye bir şey yoktur. Bunu bağnazlık olarak da nitelendirmek son derece yanlış olur. Zira o örgüte mensup olan üyelerin türk toplum yaşamında kadınlara verdikleri değer de ortadadır.

Bu arada en baştaki soruyu yanıtlayabilecek çıkacak mı acaba ?


Saygılar
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: Thoth - Temmuz 31, 2013, 01:20:49 öö
Kadın Masonluğu vardır. Masonluk yolunda yapılan çalışmalar ve de gaye farklı değildir sadece HKEMBL tarafından tanınmazlar.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: ADAM - Temmuz 31, 2013, 10:48:48 öö

Hiçbir masonik örgüt ya da kurum, eşcinsellerin mason olamayacağına ilişkin bir şey söylememiştir, söylemez. Kadınlara karşı çıkanlar, homoseksüellere karşı değildir çünkü böyle bir tanım yapılmamış, bir kural konulmamıştır. Nitekim masonlar arasında eşcinseller vardır; Batı ülkelerinde de vardır, Türkiye'de vardır.  Bu başlık ise kadınlar ve masonlardır; istenirse Masonluktaki eşcinlellerin konumunu (öyle bir konum varsa) apayrı bir başlık altında inceleriz.

Kadınların masonluğu konusu da elbette Türkiye'ye özgü bir sorun değildir; liberal (özgürlükçü) ve gelişimsel nitelikli Masonluğun  Türkiye'ye özgü olmayışı gibi... Üstelik bu konu Türkiye'de tarih bakımından yeni bir konu da değildir. Daha geçenlerde elimin altından Türkiye'de 1930'lu yıllarda kadınların masonluğu üzerine bir yazı geçiverdi. Bugün bu konunun gündeme geleceğini bileydim, saklardım. Şimdi bulması zor.

Kadınların masonluğuyla bağlantılı sorun, masonik bakımdan örgütsel düzeyde tanınmak ya da tanınmamak, ilişki kurmak ya da kurmamak değildir. O, büyük locaların ve diğer masonik örgütlerin sorunudur; önemsenirse...

Asıl sorun, kimilerinin bireysel olarak kadınların mason olamayacağı konusundaki diretmesidir.

Burada işin içine bir kafa yapısı konusu girmektedir. Toplum içinde kadınlar ile erkeklerin yerlerinin ne olduğu ve ne olması gerektiği girmektedir. Kadını aşağılama olayı ya da ona sadece evde yemek yapan ve çocuk doğuran bir makine, veyaü bir süs eşyası gibi bakma tutumu girmektedir. Erkeksi tavırlar ve üstünlük taslamalar girmektedir. Ayırımcılık girmektedir. İnsan hakları girmektedir.

Dolayısıyla konu basitçe kadınların masonluğa kabul edilmesi değildir; ondan çok daha ötededir.

Yoksa pek basit bir çerçeveden bakılacak olursa şu bilgiyi ekleyelim: Günümüzde ÖMBL çatısı altında kadın masonları toplantılarına kabul etmeyen localar vardır. Tek tüktür ama vardır. Aynı durum Fransa Büyük Locası'nda çok, Fransa Büyük Doğusu'nda az oranda vardır. buna karşılık Batı ülkelerindeki bazı kadan mason locaları da toplantılarına erkekleri kabul etmemektedir. (Türkiye'de öylesi var mı, bilmiyorum.)
 
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: irukanji - Temmuz 31, 2013, 11:26:31 öö
Esprili bir bakış açısı ile ;

Mason eşlerine hemşire denilmekte.

Kadın Masonların eşlerine  ne denilebilir?

Fikri olan?

Saygılar
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: ADAM - Temmuz 31, 2013, 11:54:31 öö

Sayın irukanji'nin esprili sorusuna esprili bir yanıt buluruz ama önce soralım:

Erkek masonların mason olmayan eşlerine niçin başka bir şey (örneğin hanım) değil de "hemşire" denir?

Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: Waldow - Temmuz 31, 2013, 12:49:30 ös
Hemşire benim bildiğim kız kardeş demektir. Gerçekten mason kadınlar eşleri için ne diyor olabilir :)
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: ruzber - Temmuz 31, 2013, 06:57:52 ös
sanırım hemşir denir  ;)
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: Samuray - Temmuz 31, 2013, 08:52:36 ös
Kadın Masonluğu vardır. Masonluk yolunda yapılan çalışmalar ve de gaye farklı değildir sadece HKEMBL tarafından tanınmazlar.

Saygılarımla.
Sayın Thoth,
Anlayamadığım bir nokta var. HKMBL tarafından tanınmazlar yani mason olarak tanınmazlar mı diyorsunuz yoksa muntazam mason olarak mı tanınmazlar mı demek istiyorsunuz?
Saygılarımla
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: Thoth - Temmuz 31, 2013, 09:07:29 ös
HKEMBL tarafindan Mason olarak taninmazlar.

Saygilarimla.
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: Samuray - Temmuz 31, 2013, 09:16:52 ös
HKEMBL tarafindan Mason olarak taninmazlar.

Saygilarimla.
Sn Thoth
Şu halde sayın Sembol ile aranızda bir görüş ayrılığı vücut bulmuş gözüküyor zira kendisi 5. sayfanın başında sizin bu söylediğinize aykırı şeyler söylüyor.
Saygılarımla
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: irukanji - Temmuz 31, 2013, 10:54:14 ös
Türkiye'de herkes, yasalara uygun bir şekilde teşkilatlanıp dernek kurabilir.Dernek tüzüğünü istediği gibi hazırlayabilir. İsim olarak yasalara uyan her ismi seçebilir. İsterse ismini En Hakiki Masonlar Büyük Locası koyabilir.İsterse üyelerine  Hakiki Mason der,  isterse sadece Mason der.Üyelerinin seçimini tüzüğünde istediği şekilde düzenler .İster karışık, ister tek düze, canı nasıl isterse...

Karşımızdaki bu kadar özgürlük içerisindeyken, bizimde özgürlük içerisinde hareket etmemiz en doğal haktır.Karşımızdaki derneği tanıyıp tanımamak, onunla birlikte bir oluşum içerisinde bulunup bulunmamak bizim seçimimizdir.İstersek onlara Mason deriz, istersek Fason.

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Tüzüğünde yazan Mason olma şartları; Medeni haklara sahip,yirmi bir yaşını doldurmuş, yaradana inanan, hür, iyi ahlaklı, namuslu, şerefli ve aydın erkekler kabul edilir şeklindedir. ( Kişi Mason oğlu veya torunu ise yaş sınırı on sekizdir)
Görüldüğü gibi H.K.E.M.B.L. tüzüğünde yazan açık ve nettir.Yasalar ve dernek açma şartları da açık ve nettir.

Saygılar.


Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: Thoth - Temmuz 31, 2013, 11:24:48 ös
HKEMBL tarafindan Mason olarak taninmazlar.

Saygilarimla.
Sn Thoth
Şu halde sayın Sembol ile aranızda bir görüş ayrılığı vücut bulmuş gözüküyor zira kendisi 5. sayfanın başında sizin bu söylediğinize aykırı şeyler söylüyor.
Saygılarımla

Sayın Samuray, dikkatli okumamışsınız. Sevgili Symbol Kardeşimle herhangi bir görüş ayrılığımız söz konusu değil. Benim yazdığım başka bir mesajı es geçmişsiniz.


Geleneksel olarak Hür Masonluk erkekler için kurulmuş bir kardeşliktir. Operatif Masonlar erkek olduğu için 1717 yılında ilk Büyük Loca kurulurken bu kardeşliğin sadece erkeklere açık olacağı kesin olarak belirtilmiştir.

Hür Masonluğun temel kanunu olan 1723 tarihli Anderson Anayasasında üçüncü yükümlülükte şöyle denmektedir: “Bir Locaya üye olarak alınmış kişiler, iyi ve doğru, hür doğmuş, ergin yaşta, ağırbaşlı, iyi şöhret sahibi olmalıdırlar. Köle, kadın, ahlaksız ve rezil adam olamazlar.”

Bir bayan için oylama ve giriş töreni yapılsa, yemin de etse o bayan yine de Mason olamaz çünkü yapılanlar kanunsuzdur; girişi düzensiz olan bir kişi Mason sayılamaz.

Fakat tarihte kaza ile kulak misafiri ve şahit oldukları için düzenli localarda ağızlarından ketumiyet yemini alınan kadınlar vardır. İrlanda Büyük Locası kurulmadan önce Kilmayden Baronu Arthur St. Ledger’in şatosunda toplanan bir locanın toplantısına evin kızı Elizabeth St. Ledger istemeyerek şahit olur. Loca mensupları gizliliğin korunabilmesi için Elizabeth’e önce çırak sonra kalfa yemini ettirirerek ketumiyet sözü almışlardır.

1875 yılında Macaristan’da Barkoczy Kontesi Helen babasının tek varisi olduğu için Macaristan mahkemelerince Kontun oğlu olarak kabul edilmiş ve bütün mirasın sahibi olmuştu. Bu mirasın içinde bulunan fevkalade zengin Masonik Kütüphaneden faydalanabilmek için Egyenloseg Locası, Kontesi üye olarak almıştı. Macaristan Büyük Doğusu derhal harekete geçerek “edilen yeminlerin tutulmadığı; tüzüklerin bilerek ihlal edildiği ve bir kadına giriş töreni yapılarak Masonluğun küçük düşürüldüğü” gerekçeleriyle Locanın beratını iptal etmiş, Üstadı Muhterem ve envarını Masonluktan ihraç etmiş, locanın diğer üyelerini çeşitli süreler için çalışmalara katılamama cezalarına çarptırmıştır.

Bu bilgilendirmenin yeterince anlaşılır olduğunu düşünüyorum.

Saygılarımla.

Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: asimov - Temmuz 31, 2013, 11:39:21 ös
Tekrar başa  döneceğiz herhalde...

Sayın masonlar bir ileri bir geri.

Kadınlar mason olabilir, olmuşlardır, bundan sonra da olacaklardır.

Tanırsınız, tanımazsınız, kabul edersiniz, etmezsiniz ya da başınızı kuma gömersiniz.

Siz bilirsiniz.

Kadınların erkekler kadar mason olmaya, aydınlanmaya hakkı vardır.

Etrafımız bu kadar bağnazlıkla çevrilirken ve gittikçe artarken.
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: Thoth - Temmuz 31, 2013, 11:50:53 ös
Sayın asimov sanırım başınızı kuma gömen sizsiniz çünkü ben yukarıdaki mesajlarımdan birinde kadın Masonluğu vardır ve Masonluk yolunda yapılan çalışmanın aynı gayeye hizmet ettiğini yazdım. Üyesi olduğum HKEMBL bu durumu tanımamaktadır sebebide eski gelenek ve yasalarımızda bulunan maddedir. Bu resmi ve kurumsal bir durumdur.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: irukanji - Temmuz 31, 2013, 11:52:20 ös
Sayın asimov,

İleri geri gittiğimiz yok.Tüzüğümüzde , geleneklerimizde yıllardır nerede duruyorsak oradayız.

Kadınlar ve hemşirelerimiz başımızın tacı.

Bir önceki Büyük Üstat Remzi Sanver'in dedikleri ortada.

Hemşirelerimizle beraber gerçekleştirdiğimiz organizasyonlar tabii ki var.Ama kadınları locamıza alıp, onlarla beraber çalışma yapınca mutlu olacaksanız, bu hiçbir zaman olmayacaktır.Bu arzunuzdan vazgeçmenizi öneririm.

Saygılar.
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: asimov - Ağustos 01, 2013, 12:12:53 öö
Benim bir arzum falan yok.

Kadınların böyle bir arzusu varsa ki var kendi localarını ve büyük localarını zaten kurmuşlar.

Siz ne dersiniz diye de sormuyorlar.

Ben saygı duyuyorum.

Sizin ne duyduğunuz sizin bileceğiniz birşey.

Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: Thoth - Ağustos 01, 2013, 12:30:16 öö
Sayın asimov kendi adıma ben de saygı duyuyorum fakat gelenek ve kabul edilen yasada böyle bir durumun kabul edilmemiş olması konusu nettir. Bir ülkenin anayasasında değiştirilemez maddeler vardır. Bizim kabul ettiğimiz Anderson yasalarında da bu olay değişmez bir maddedir.

Bu konuyu biz tartışmayız ama hep muntazam olarak kabul etmediğimiz taraflardan sürekli önümüze konur ve tartışma yaratmak amacıyla hep didiklenir.. Aynen sizin de söylediğiniz gibi bu bizim bileceğimiz birşey.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: ADAM - Ağustos 01, 2013, 02:35:43 ös


Bu tartışma içinden çıkılmaz bir boyut almaya başlıyor.

Öyle ki, bir bakıyorum, HKEMBL üyeleri kendi kurumlarının yetkililerinin sözlerinden yazılı bildirgelerinden farklı sözler ediyor. Edebilirler elbette, Bu pek doğal, özgürlükleri varsa...

Bakıyorum, Anglosekson Masonluğu'nda yadsınmış olan 1723 tarihli anayasanın ilili maddelerini gösteriyorlar kendi tezlerine destek olarak, hani şu yanlışlıkla Anderson yasası denilen ve liberal cephede benimsenen teist olmayıp, deist nitelikle yasayı...

Kimileri HKEMBL tüzüklerinde yazılı olmayanları varmış sanıyor belki kendilerine öyle söylenmiş oldğu için... Benzerini daha önce buün ÖMBL üyesi olan masonlardan kimileri de yapmış ve sonra açıkça saçmalamış olduklarını itiraf etmek zorunda kalmışlardı.

Beri yanda bir forum üyemiz sanki tüm bunlara ille de karşı çıkması gerekliymiş gibi bir tavır takınıyor.

Hangi birinin yanlışını düzelteceksin!

Bu durumda bana hiçbir şey söylememek kalıyorsa da, şöyle bir şey diyeyim:

HKEMBL kadın masonları tanımıyormuş.

Tanımasın... Sanki kadın masonların umurunda!


 

Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: karahan - Ağustos 01, 2013, 02:40:24 ös
hani şu yanlışlıkla Anderson yasası denilen ve liberal cephede benimsenen teist olmayıp, deist nitelikle yasayı...

sn.adam

bu sözünüzü biraz açarmısınız tam olarak ne anlama geliyor?2 loca için farklı anlamlarımı var algılayacağız?
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: Spock - Ağustos 01, 2013, 02:58:51 ös
Ben bu konuda her iki tarafa da hak veriyorum... Bence de günümüzde kadınlar Mason olabilmelidirler ve daha da ötesinde uluslararası ve ülkemizdeki Mason obediyanslarınca tanınmalıdırlar. Buna Anglo-Saxon Masonluğu da dahildir.

Fakat diğer taraftan, erkekler bir araya gelmişler bir kardeşlik kulübü kurmuşlar, "kadınları istemeyük" demişler. Bunu yapmaya hakları var mıdır? Evet vardır. Eşlerimizi evde bırakıp erkek erkeğe dışarı çıkmak gibi bir şey. Daha fazlası değil... Erkekler, "bu da bizim kulübümüz olsun" demişler. Ne sakıncası var?
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: Waldow - Ağustos 01, 2013, 03:07:19 ös
O zaman ben bu yazının üzerine sunu derim. Sn. irukanji siz mason musunuz ? Kimse sormamış :)Sayın asimov,

İleri geri gittiğimiz yok.Tüzüğümüzde , geleneklerimizde yıllardır nerede duruyorsak oradayız.

Kadınlar ve hemşirelerimiz başımızın tacı.

Bir önceki Büyük Üstat Remzi Sanver'in dedikleri ortada.

Hemşirelerimizle beraber gerçekleştirdiğimiz organizasyonlar tabii ki var.Ama kadınları locamıza alıp, onlarla beraber çalışma yapınca mutlu olacaksanız, bu hiçbir zaman olmayacaktır.Bu arzunuzdan vazgeçmenizi öneririm.

Saygılar.
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: asimov - Ağustos 01, 2013, 03:07:52 ös
Erkek erkeğe dışarı çıkma örneği güzel de, ya kadınlar da kadın kadına dışarı çıkalım derse...
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: irukanji - Ağustos 01, 2013, 03:08:37 ös
Kaynağını belirterek yazdığım her şey doğrudur. Kardeşimin kaynak göstererek yazdıkları dogrudur. İkiside aynı kaynaktan alınmıştır.
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: Spock - Ağustos 01, 2013, 03:10:17 ös
Erkek erkeğe dışarı çıkma örneği güzel de, ya kadınlar da kadın kadına dışarı çıkalım derse...

Çıkmışlar zaten..  :) Kadın Mason Büyük Locası'nı kurmaları kadın kadına dışarı çıktıklarının göstergesi... Ancak, erkek kulübü de kadın kulübüne "gelin şimdi birlikte takılalım" demek zorunda değil.  ;)
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: asimov - Ağustos 01, 2013, 03:21:25 ös
Elbette çıkmışlar. Ne kadar güzel.

Kadınların görevi evde oturmak değil ki.

Neyse ki bazılarının eşleri bu durumu tolerans ile karşılamışlar, destek olmuşlar.

Bazıları bunu garipsemiş, bazıları şiddetle karşı çıkmış.

En ilginç olanı bazıları neden karşı çıktığını bile bilmezmiş

Biz böyle gördük, böyle biliriz derlermiş.

Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: Makbenah - Ağustos 01, 2013, 03:24:11 ös
HKEMBL,kadın masonların varlığına hiç bir tepki göstermezken ve sadece kendi gelenekleri içinde kadın masonları tanımama özgürlüğünü kullanırken neden bu kadar eleştiriye uğruyor anlamış değilim.

HKEMBL,kadın masonları gözardı etmiyor ve onları yok saymıyor onların yaptığına masonluk demek dememek gibi bir argümanı da yok esasen öyle olsa açıkça belirtilirdi.Sadece deniyor ki bizim geleneklerimize göre kadınlar mason olamaz buradaki ince çizgi şu hiç bir kardeşim,kadınları mason olarak kabul etmek zorunda değil fakat her kardeşim  ışık yolundaki her hareketin,cemiyetin,oluşumun,derneğin altına imzasını atar.

Sn.Adam,

Rica etsem Anderson anayasasındaki yanlışlığı veya neden yanlışlıkla böyle dendiğini belirtebilir misiniz?Yani sıkıntı isim midir?Localar genel tüzüğü deseydik doğru mu olacaktı?

Teşekkürler.
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: ADAM - Ağustos 01, 2013, 03:54:02 ös

Masonluğun yasalarının ve özellikle Anderson yasası denilen kitabın incelenmesi konusu, bu başlığın konusu değiidir.

Benim bundan burada söz etmiş oluşumun nedeni, bu başlık altnda benden önce söz edlmiş oluşundandır.

Forumda Masonluğun Yasaları bölümünde o konuyu başından sonuna kadar incelemiştik. İlgilenenler, o incelemeleri bir okur ve soruların orada yöneltirse, sanırım daha doğru bir iş yapmış oluruz.

Sevgilerle. 
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: Spock - Ağustos 01, 2013, 03:58:23 ös
Elbette çıkmışlar. Ne kadar güzel.

Kadınların görevi evde oturmak değil ki.

Neyse ki bazılarının eşleri bu durumu tolerans ile karşılamışlar, destek olmuşlar.

Bazıları bunu garipsemiş, bazıları şiddetle karşı çıkmış.

En ilginç olanı bazıları neden karşı çıktığını bile bilmezmiş

Biz böyle gördük, böyle biliriz derlermiş.

Burada konu kadınların Mason olarak muhtelif obediyanslarca tanınmamaları sorunsalından çıkıyor ve "Türk kültüründe ve yaşantısında kadının yeri" konusuna dönüşüyor. Bence konumuz buna dönüşmemeli.
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: ADAM - Ağustos 01, 2013, 07:42:30 ös

Bence konu pek de Sayın Spock'un dediği gibi değil. Birçok ülkede kadın mason büyük locaları var. Büyük Doğu tarzındaki obediyansların bazılarında kadın locaları  ve karma localar var. Karma obediyanslar da var.

Bu durumda kadın locaları ve obediyanslarının, erkek localarına gereksinmeleri yok.

Fakat konu Masonluğun amaçları olunca, hepsinin birbirine gereksinmesi var. Masonluktaki bu konu birçok Batı ülkesinde örnekleri görülebilen "salt erkekler kulübü" ve "salt kadınlar kulübü" uygulamalarıyla benzaştirilemez. Masonluk bir sosyal kulüp değildir.
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: Samuray - Ağustos 02, 2013, 12:48:45 öö
HKEMBL tarafindan Mason olarak taninmazlar.

Saygilarimla.
Sn Thoth
Şu halde sayın Sembol ile aranızda bir görüş ayrılığı vücut bulmuş gözüküyor zira kendisi 5. sayfanın başında sizin bu söylediğinize aykırı şeyler söylüyor.
Saygılarımla

Sayın Samuray, dikkatli okumamışsınız. Sevgili Symbol Kardeşimle herhangi bir görüş ayrılığımız söz konusu değil. Benim yazdığım başka bir mesajı es geçmişsiniz.


Geleneksel olarak Hür Masonluk erkekler için kurulmuş bir kardeşliktir. Operatif Masonlar erkek olduğu için 1717 yılında ilk Büyük Loca kurulurken bu kardeşliğin sadece erkeklere açık olacağı kesin olarak belirtilmiştir.

Hür Masonluğun temel kanunu olan 1723 tarihli Anderson Anayasasında üçüncü yükümlülükte şöyle denmektedir: “Bir Locaya üye olarak alınmış kişiler, iyi ve doğru, hür doğmuş, ergin yaşta, ağırbaşlı, iyi şöhret sahibi olmalıdırlar. Köle, kadın, ahlaksız ve rezil adam olamazlar.”

Bir bayan için oylama ve giriş töreni yapılsa, yemin de etse o bayan yine de Mason olamaz çünkü yapılanlar kanunsuzdur; girişi düzensiz olan bir kişi Mason sayılamaz.

Fakat tarihte kaza ile kulak misafiri ve şahit oldukları için düzenli localarda ağızlarından ketumiyet yemini alınan kadınlar vardır. İrlanda Büyük Locası kurulmadan önce Kilmayden Baronu Arthur St. Ledger’in şatosunda toplanan bir locanın toplantısına evin kızı Elizabeth St. Ledger istemeyerek şahit olur. Loca mensupları gizliliğin korunabilmesi için Elizabeth’e önce çırak sonra kalfa yemini ettirirerek ketumiyet sözü almışlardır.

1875 yılında Macaristan’da Barkoczy Kontesi Helen babasının tek varisi olduğu için Macaristan mahkemelerince Kontun oğlu olarak kabul edilmiş ve bütün mirasın sahibi olmuştu. Bu mirasın içinde bulunan fevkalade zengin Masonik Kütüphaneden faydalanabilmek için Egyenloseg Locası, Kontesi üye olarak almıştı. Macaristan Büyük Doğusu derhal harekete geçerek “edilen yeminlerin tutulmadığı; tüzüklerin bilerek ihlal edildiği ve bir kadına giriş töreni yapılarak Masonluğun küçük düşürüldüğü” gerekçeleriyle Locanın beratını iptal etmiş, Üstadı Muhterem ve envarını Masonluktan ihraç etmiş, locanın diğer üyelerini çeşitli süreler için çalışmalara katılamama cezalarına çarptırmıştır.

Bu bilgilendirmenin yeterince anlaşılır olduğunu düşünüyorum.

Saygılarımla.
Sn. Thoth
Zaman ayırıp ayrıntılı açıklamalar yaptığınız için teşekkürler.
SAygılarımla...
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: Waldow - Ağustos 02, 2013, 01:02:19 öö
Bu durumda bana hiçbir şey söylememek kalıyorsa da, şöyle bir şey diyeyim:

HKEMBL kadın masonları tanımıyormuş.

Tanımasın... Sanki kadın masonların umurunda!Umrunda değilse masonculuk oynamaya devam ederler. Gerçek bir mason olunması için çalışma yaptığı locanın düzenli olması gerekir. Bunun içinde locanın berat alması lazım gelir. Ritüellerde de bu berat konusu geçmektedir.

Şimdi bi durup düşünelim loca diye tabir edilmiş bir mekan, kendilerini mason olarak adleden insanlar ve ritüelleri de kendilerine uydurmuşlar. (çünkü aslı için berat lazım o da malesef yok)

Eee, ne diyelim şimdi bunlara mason mu diyelim. Şahsen ben mason olarak kabul etmem. Bence oranın davetini kabul edip gidenlerde masonlukla ilgili bilgi birikimine sahip olsalar teklifi reddederlerdi.
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: irukanji - Ağustos 02, 2013, 01:41:14 öö
Özünde basit bir konu, nasıl bu kadar sündürüldükçe sündürüldü aklım mantığım almıyor.

Kurallarımız belli,tüzüğümüz belli,asırlar önce kabul ettiğimiz anayasamız belli,bu konuda ki söylemlerimiz belli, en yetkili kişilerin görüntülü söylemleri belli, karşımızdaki oluşumlara saygımız belli, empatimiz belli, o belli bu belli...

Olaya bir taraftan bakarken diğer tarafı göz ardı ediyorsunuz.
Yapmayın.
Biz yapmıyoruz.

Haricilerin bu yanlışı yapmasını anlayabiliyoruz.
Hiç bir oluşuma dahil olmayan, bilgi sahibi haricilerin bu yanlışı yapmasını anlayabiliyoruz.
Bir oluşuma dahil olup muntazam olmayan Masonun davranışını anlayabiliyoruz.
Ön yargılı ve kinci haricinin davranışını anlayabiliyoruz.
Saf, anlamaya çalışan haricinin düşüncesini anlayabiliyoruz.
Üstü kapalı eleştiren hariciyi anlayabiliyoruz.
...
Evrenin Ulu Mimarı'nın yarattığı her canlıyı anlamaya çalışıyoruz ve anlamak istiyoruz.
Lütfen siz de bizi anlayın.
En azından anlamaya çalışın.

Belki anlamanıza yardımcı olur;
Mason olduğumu öğrenen Mason tanıdığım benim için sonsuz mutlu olduğunu belirtmişti.
Başka bir erkek için sonsuz mutlu olabilme durumu bir kadın için neden olamasın?
Mason olarak adlandırılan insanlar kadın erkek ayrımı yapmayacak kadar aklını mantığını kullanabilen insanlardır.

Hepinize saygılar, sevgiler.
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: ADAM - Ağustos 02, 2013, 09:11:15 öö

Sayın irukanji özet olarak diyor ki "Yeter, bu konuyu daha fazla kaşımayın."

Tamam. Öyle yapalım.

Ancak çok bilircesine "masonculuk" gibi laflar edenler için de, bu başlığın sonrasında bazı sorular sormaktan geri kalmayacağız.
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: irukanji - Ağustos 02, 2013, 09:26:08 öö
Benim söylemek istediğim ile kaşıma tabiri biraz farklı yerlerde.

Konunun, bilgi edinme şirazesinden kaymaya ve kaydırılmaya çalışıldığını hissettim.

Saygı içerisinde isteyen istediğini sorabilir, isteyen istediği konuyu irdeleyebilir, isteyende istediği yeri kaşıyabilir.

Saygılar

Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: Waldow - Ağustos 02, 2013, 09:53:08 öö
Evet çok bilmiyorum tabiki. ÖMBL yi ayrı bir kenara koyalım. KMBL bana çok ters geliyor. Yani masonluğun belki de en temel ilkelerinden biri bu erkek olmak zorunuluğu. Yüzyıllardır 'Brotherhood' olarak tanımlanmış yapıda KM sadece bir taklit gibi geliyor bana. 
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: asimov - Ağustos 02, 2013, 10:11:43 öö
Artık spekülatif masonluğun ortaya çıktığı 18,yy'ın, kadınları dışlayan koşulları yok.
Daha eşitlikçi bir Dünya'da yaşıyoruz.

Kadınlar yaşamın her alanında çağdaşlığı temsil ediyorlar

Masonları kardeş yapan ülkü birliğidir.
Ülkü birliği yapmış, tekris olmuş (aydınlanmış) her mason ister erkek olsun ister kadın olsun kardeştir.
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: imhotep - Ağustos 02, 2013, 10:21:27 öö
Sayın asimov

Bayanlar doğalarında var olan hormonlarından dolayı yaratıcı kişi konumundadır.Ruh halleri anneliğin verdiği
temeller üzerine kurulmuştur.O yüzden biraz daha hırcın ve idaalistlerdir,tartışmaların içinde bulunamazlar çünkü dozaj bayanların olduğu yerlerde seviyeli tutulmalıdır bütün bu etkenler bayanların masonik toplulukların düzen kavramına aykırıdır.
Saygılar
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: Spock - Ağustos 02, 2013, 10:35:37 öö

Bayanlar doğalarında var olan hormonlarından dolayı yaratıcı kişi konumundadır.Ruh halleri anneliğin verdiği
temeller üzerine kurulmuştur.O yüzden biraz daha hırcın ve idaalistlerdir,tartışmaların içinde bulunamazlar çünkü dozaj bayanların olduğu yerlerde seviyeli tutulmalıdır bütün bu etkenler bayanların masonik toplulukların düzen kavramına aykırıdır.

Sayın Imhotep,

Siz Mason musunuz? Mason localarındaki toplantılarda dozaj normal seviyenin üzerine mi çıkmaktadır ki böyle bir yorumda bulundunuz? Forumu arşivini okumaya başlamanızı temenni ederim. Mason toplantılarında seviyesizleşme diye bir şey yoktur.

Ayrıca tartışmaların içinde bulunamazlar ne demek? Öyle kadınlar tanıyorum ki, hepimizi yerin dibine sokar, sonra çıkarır havada bir kaç tur çevirdikten sonra tekrar gömerler...
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: imhotep - Ağustos 02, 2013, 10:51:20 öö

Bayanlar doğalarında var olan hormonlarından dolayı yaratıcı kişi konumundadır.Ruh halleri anneliğin verdiği
temeller üzerine kurulmuştur.O yüzden biraz daha hırcın ve idaalistlerdir,tartışmaların içinde bulunamazlar çünkü dozaj bayanların olduğu yerlerde seviyeli tutulmalıdır bütün bu etkenler bayanların masonik toplulukların düzen kavramına aykırıdır.

Sayın Imhotep,

Siz Mason musunuz? Mason localarındaki toplantılarda dozaj normal seviyenin üzerine mi çıkmaktadır ki böyle bir yorumda bulundunuz? Forumu arşivini okumaya başlamanızı temenni ederim. Mason toplantılarında seviyesizleşme diye bir şey yoktur.

Ayrıca tartışmaların içinde bulunamazlar ne demek? Öyle kadınlar tanıyorum ki, hepimizi yerin dibine sokar, sonra çıkarır havada bir kaç tur çevirdikten sonra tekrar gömerler...

Yazdıklarımı doğru yorumlayamadınız sanırım bir düşüncenin globalleşmesi cabasında haraket ederken duyguya yer yoktur diye düşünüyorum kendi içinde bayanların temsili hareketlerinden bahsetmiyorum

saygılar
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: ailurophilia - Mart 27, 2015, 04:40:30 öö
Konu başlığı altında bir bayanın dahi nokta koyduğu bir yanıt görememek ne acı .Belki de bir çoğu ''kadınlar mason olamaz '' kuralını okuyup şu güzel forum içinde neler olduğunu  bile bilmeden vazgeçiyor aramıza katılmaktan . Hür Masonluğun temel kanunu olan 1723 tarihli Anderson Anayasasında üçüncü yükümlülükte şöyle denmektedir: “Bir Locaya üye olarak alınmış kişiler, iyi ve doğru, hür doğmuş, ergin yaşta, ağırbaşlı, iyi şöhret sahibi olmalıdırlar. Köle, kadın, ahlaksız ve rezil adam olamazlar.” 1700'li yıllar kadınların lanetli olduklarına inanıldığı için gemiye dahi alınmadıkları , annelerin kız çocuklarını, erkeklere sunulan avantajlardan yararlanması için erkek gibi yetiştirdiklerini en basit örnekleriyle biliyoruz okuduğumuz kitaplardan edindiğimiz bilgilerle ve bu dönem içerisinde kendini erkek gibi tanıtıp orduyla savaşa katılan kadınların diğer askerlerden daha üstün cesaret gösterip aldıkları terfileri de .Bu dönemde konulan bir kuralın , bugünün şartlarında hala geçerli sayılması ne kadar kabul edilebilir tartışılır . Kadınlar neden mason olamaz başlığının altında dikkatimi çeken paylaşımların bazısı ; Kadınların dostluğunun ince iplerle bağlı olmasını savunan ipin kalınlığını neye göre ölçtüğünü anlayamadığım çok lise dizisi izleyen  arkadaşım ,kadınların olduğu ortamda konuşulacakların belli bir dozajı olacağını savunan burda neyi anlatmak istediğini anlayamadığım , rahat küfür edemeyeceğini mi düşünüyor acaba diye düşünüp güldüğüm arkadaşım , kadınların bedensel gücünün zayıf olduğunu iddia eden , localarda taşınacak odunlara yardım edemeyeceğimizi düşünüyor sanırım diye düşündüğüm arkadaşım , duygularının akıllarının önüne geçtiğini düşünenen , kadına his bombası gözüyle bakan ama en hisli şairlerin erkeklerden çıktığını bilmeyen arkadaşım ,  neden nedeenn mason olamıyoruz diye ısrarcı davrandığımızı düşünen , halbuki bunun ısrar değil , inandıklarının ve gücünün farkında olup bir yola buna baş koymak için hazır bekleyen bir birey olduğunu göremeyen arkadaşım daha say say bitmeyen ,  kitap kalıbından , gördüklerinden , genellemelerden dışarıya çıkamayan bir çok arkadaşım .  Her oluşumda, her dönemde  2. plana atılan bir cinsiyete sahip olup , o cinsiyete sahip olmayanların, eşitlik diye yüzyıllardır savaş veren kadının halinden anlamasını beklemiyorum elbette . Bunların yanında pış pışlamalarımız var tabiki , cennet ayaklarımızın altında , bizler birer çiçeğiz , hede , hödö ...

Kadınlar ve kediler canları nasıl isterse öyle davranırlar, erkekler ve köpekler kendilerini bu fikre alıştırsalar iyi ederler, demiş Robert Heinlein.

Ne güzel demiş .

Saygılarımla ,
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: ADAM - Mart 27, 2015, 08:13:01 öö
Sayın ailurophilia'ya bu foruma hoş geldiğini söylemekle başlayalım.

Önce hoş geldin diyelim; arkasından eleştirilerimizi sıralayalım:

1- Ne kadar zor bir forum adı bu... Ben bir daha tamamını yazamayıp "aila" deyip geçebilirim. Değiştirilmesi olanaklıdır. Öneririm.

2- Ne bu Forumda ne de bu başlık altında yayınlanmış yazıların dikkatle okunmuş olduğu anlaşılıyor. Bir görüş belirtmeden önce, verilmiş tüm bilgilerin dikkatle incelenmesini öneririm.

3- Kadınlar mason oluyor. Türkiye'de bile büyük locaları var. Diğer yazılar eskide kalmış. Şimdi 21. yüzyıldayız.
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: ailurophilia - Mart 27, 2015, 01:40:23 ös
Sayın ailurophilia'ya bu foruma hoş geldiğini söylemekle başlayalım.

Önce hoş geldin diyelim; arkasından eleştirilerimizi sıralayalım:

1- Ne kadar zor bir forum adı bu... Ben bir daha tamamını yazamayıp "aila" deyip geçebilirim. Değiştirilmesi olanaklıdır. Öneririm.

2- Ne bu Forumda ne de bu başlık altında yayınlanmış yazıların dikkatle okunmuş olduğu anlaşılıyor. Bir görüş belirtmeden önce, verilmiş tüm bilgilerin dikkatle incelenmesini öneririm.

3- Kadınlar mason oluyor. Türkiye'de bile büyük locaları var. Diğer yazılar eskide kalmış. Şimdi 21. yüzyıldayız.

Sayın ADAM hoşbulduk , cevabınız için çok teşekkür ederim ,

1- Mahlasım hep aynıdır , süregelen bir alışkanlık ve haklısınız , adım Duygu , istediğiniz gibi hitap edebilirsiniz .

2- Forumu ziyaretçi olarak pek çok kez takip ettim , tabiki gözümden kaçan ve dikkatli okumadığım yerler olabilir , çok yeniyim , hatalı gördüğünüz yerleri düzelterek beni aydınlatın her zaman lütfen , benim de daha dikkatli olmaya özen göstereceğime emin olabilirsiniz .

3-  1991 de kurulan Kadın Mason Büyük Locası'nın varlığını biliyorum , söylemek istediğim bin bir bahane ile kadın mason olamaz 'ı savunan ve Türkiye'de 1000 'e yakın belki de fazla üyesi bulunan bu locayı kabul etmeyenlereydi . Sayın Mason'un da yazdığı ''Nasıl Mason olunur , Mason olmak için neler gereklidir'' başlığı altında  yazmış olduğu  3. kural -(Kadinlar Mason olamaz. (Kadinlar kutsaldir, Kadinlar azizdir. Onlarin bu egitime ihtiyaci yoktur.)- bu yazıda söylemek istediklerimden bir tanesi .

Saygılarımla
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: ruzber - Mart 29, 2015, 07:31:28 ös
Türkiye'de kadin mason vardir ve dilerim sayilari artar.
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: Nicolus - Mart 29, 2015, 08:32:06 ös
Cuma günü Dahiliye dersi öğretmenim (kadındır kendisi) ile masonluk hakkında sohbet etme fırsatım oldu. Kendisi gördüğüm en "gelişmiş" insandır diyebilirim... Masonluk hakkında da bildiği birçok şeyi aktarma fırsatı oldu, muhabbetin sonuna da yapıştırmaz mı "Bana da önerdiler lakin bir yere bağlı kalmayı sevmediğim ve masonluğa yeteri kadar vakit ayıramayabileceğim için geri çevirmek zorunda kaldım" diye! Sevinsem mi, ağlasam mı bilemedim...
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: ADAM - Mart 29, 2015, 09:05:53 ös
Yanlışlık kimde acaba?

Aslında hiç de gelişmeden payını alamamış bir akademisyeni "gelişmiş" sanan ya da öyle niteleyen Sayın Nicolus'da mı?

Masonluğa bağlanamayacağı ve vakit ayıramayacağını söyleyen kendini beğenmiş ve olduğundan fazla gören akademisyende mi?

Ona Masonluğa girmesini öneren şaşkın, onu yeterince tanımadan böyle bir öneride bulunmuş olan masonda mı?
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: irukanji - Mart 29, 2015, 09:09:42 ös
Yanlışlık kimde acaba?

Aslında hiç de gelişmeden payını alamamış bir akademisyeni "gelişmiş" sanan ya da öyle niteleyen Sayın Nicolus'da mı?

Masonluğa bağlanamayacağı ve vakit ayıramayacağını söyleyen kendini beğenmiş ve olduğundan fazla gören akademisyende mi?

Ona Masonluğa girmesini öneren şaşkın, onu yeterince tanımadan böyle bir öneride bulunmuş olan masonda mı?

Kadından Mason olur diyen bizlerde mi?
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: Nicolus - Mart 29, 2015, 09:35:39 ös
Yanlışlık kimde acaba?

Aslında hiç de gelişmeden payını alamamış bir akademisyeni "gelişmiş" sanan ya da öyle niteleyen Sayın Nicolus'da mı?

Masonluğa bağlanamayacağı ve vakit ayıramayacağını söyleyen kendini beğenmiş ve olduğundan fazla gören akademisyende mi?

Ona Masonluğa girmesini öneren şaşkın, onu yeterince tanımadan böyle bir öneride bulunmuş olan masonda mı?

Şöyle sayın ADAM, bahsettiğimiz akademisyen gerçekten BENCE BENİM ŞAHSEN TANIMA FIRSATI ELDE ETTİĞİM en "gelişmiş" kişidir, kişilerden bir tanesidir. Olayın kendini beğenmişlikle alakası yok aslında, kendisi hafta içi her gün 9 saat derse girmekte bunun dışında Sağlık Bakanlığı'nda başka görevlerde bulunmakta. Vakit ayıramama sebebi budur bence.

"Bağlanamamak" dan kasıt da kendini tam olarak verememek... Çünkü kendisinin yoğun bir iş programı ve bunun dışında 2 afacan çocuğu var.

Düşünmeden yüzeysel olarak kullanmış olduğum kelimelerle bir akademisyenin, bir kişinin nasıl biri olduğu; hatta hakkında bilgi dahi verilmemiş başka bir kişinin nasıl bir biri olduğu konusunda yaptığınız yorumlar biraz onur kırıcı oldu sanki.
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: ailurophilia - Mart 30, 2015, 04:25:59 öö
Yanlışlık kimde acaba?

Aslında hiç de gelişmeden payını alamamış bir akademisyeni "gelişmiş" sanan ya da öyle niteleyen Sayın Nicolus'da mı?

Masonluğa bağlanamayacağı ve vakit ayıramayacağını söyleyen kendini beğenmiş ve olduğundan fazla gören akademisyende mi?

Ona Masonluğa girmesini öneren şaşkın, onu yeterince tanımadan böyle bir öneride bulunmuş olan masonda mı?

Şöyle sayın ADAM, bahsettiğimiz akademisyen gerçekten BENCE BENİM ŞAHSEN TANIMA FIRSATI ELDE ETTİĞİM en "gelişmiş" kişidir, kişilerden bir tanesidir. Olayın kendini beğenmişlikle alakası yok aslında, kendisi hafta içi her gün 9 saat derse girmekte bunun dışında Sağlık Bakanlığı'nda başka görevlerde bulunmakta. Vakit ayıramama sebebi budur bence.

"Bağlanamamak" dan kasıt da kendini tam olarak verememek... Çünkü kendisinin yoğun bir iş programı ve bunun dışında 2 afacan çocuğu var.

Düşünmeden yüzeysel olarak kullanmış olduğum kelimelerle bir akademisyenin, bir kişinin nasıl biri olduğu; hatta hakkında bilgi dahi verilmemiş başka bir kişinin nasıl bir biri olduğu konusunda yaptığınız yorumlar biraz onur kırıcı oldu sanki.

Sayın Nicolus , yazınızı ilk okuduğumda çıkardığım sonuç tam da buydu ama gördüğüm de şu ;
 Hata aranmayacak kadar güzel bir şey söyleyen akademisyen , hata aramak için sanki durum kollayan arkadaşlarımız . Bir işi layığıyla yapamadıktan sonra o işin içinde olmamın ne anlamı var ki ?
Ona Masonluğa girmesini önerenin de ne kadar mantıklı bir şey yaptığını anlıyoruz burdan . Önyargılar malesef  , tanımadan ne de güzel savuruyoruz önyargılarımızı.
Hep bu şekilde güvendiğiniz insanların arkasında duruyorsanız ne mutlu..
Başlık: Ynt: Kadınlar ve Masonlar
Gönderen: ADAM - Mart 30, 2015, 06:44:46 ös

Biz de zaten yanlışlığın yerini sorguluyoruz. Kimseyi aşağı gördüğümüz falan yok. Bir kişinin abartılı bir şekilde pohpohlanışı üzerine denilen sözler sorguamamızda yazdıklarımız.

Herkesin mason olması gerekmiyor. 

Sayın Nicolus'a göre bi akademisyen "en gelişmiş kişi"...

O zaman korkarım yanlışlık Sayın Nicolus'da. Henüz, gelişmiş ama en gelişmiş oldukları söylenemeyecek alçakgönüllü kişilerle tanışma olanağını elde edememiş.