Masonlar.org - Harici Forumu

Masonluk Bilgidir. Bilimdir. Ilimdir. => Tarih => Milletler Tarihi => Konuyu başlatan: Masor1976 - Nisan 18, 2013, 04:24:49 ös

Başlık: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Masor1976 - Nisan 18, 2013, 04:24:49 ös
Sayın Kaan, ben de Atatürk'ün inkılaplarını eleştiren bir insanım. Fakat şunu görmek lazım. Kurtuluş savaşı diye bir savaş yaşanmadı. Yeterli teknololik ağır silahlar olmadığı için yenilgiyle biten savunmaları kurtuluş olarak addediliyor. Aynen Keneddy'nin insafıyla nükleer yok oluştan  kıl payı kurtulan Küba'nın kurtuluş savaşı kutlamaları kadar kendi kendini kandırarak mutlu olma çabası bizimkisi de.

Yukardaki yazımı iyi okuyun
Alıntı
Sürgüne yollandığı dönemde şu an üç beş ülkeden oluşan suriye bölgesini milli mücadele ve savaş için örgütlemişti. Çanakkale savunmasından sonra ingilizler ülkeyi ele geçirdiler. Yunanistan izmiri filan işgal ettiler. Fransızlar suriye bölgesini üç beş ülkeye böldü ve bu şekilde zaptetmeye çalıştı fakat Musafa Kemal'in örgütleiryle mücadele etmekte zorlanınca Mustafa Kemal ile masaya oturmak zorunda kaldılar. Mustafa Kemal, marmara, ege, akdeniz ve güneydoğu kısacası bu günkü Türkiye coğrafyası karşılığında suriye bölgesinin tansiyonunu düşürmüştür. Türk silahlı kuvvetlerini kurabilmek için de fransızlardan silah temin de etmiştir. Suriyeyi dizginlemek için ise izmirde Türk ordusunun Yunan ordusunu denize döktüğü yalanı uydurulmak zorunda kalınmıştır. Bu Suriye bölgesindeki milli mücadele ruhuna bizi de kurtaracak umudu aşılamış ve sakinleşmişlerdir. Bu noktada Atatürkün suriyelileri oyuna getirdiği de duşunulebilir. Fakat vefatından sonra istanbulda soba fabrikası görüntüsü altında gizli bir silah ve mühimmat fabrikası kurduğu ve osmanlı topraklarını gizli gizli silahlandırdığı ortaya çıkmıştır. Bu gizli fabrika kundaklanarak havaya uçurulmuştur. Hatta sorumlu subay patlayıcı olan deponun kapısını kendini feda ederek kapatmasa taksim civarını yok edecek ölçüde patlayıcı madde olduğu o dönemin gazetelerinde geçiyor. İkinci dünya savaşının geleceğini görüp bu bölgeyi o karmaşadan faydalanarak geri almayı planlıyor da olabilirdi beyninden neler geçiyor anlamak gerçekten zor. Bu gün bu ülkenin varlığını aslında suriye bölgesindeki Atatürkçülere ve onların fransızlarla çatışmasına borçluyuz. Atatürk'ün bu denli deist ve islam düşmanı lanse edilmesi bence hala bu korkunun devam ettiğini gösteriyor. Kemalizmin resmini çizdiği Atatürk kavramını bu coğrafyada sevdiremessiniz. Yani Atatürk kavramının eski osmanlı topraklarında bir milli mücadele olmasa da avrupa birligi gibi bir birliktelik oluşturabilir diye düşündürüyor. Bu dünyayı sömüren güçlerin hiç işine gelmeyecektir. ki Türk birliği ve kimliğinin doğurulmaya çalışılması o bölgeyi sömüren Rusların hiç hoşuna gitmeyecekti filan. kısacası ölüsünden bile korkulan bir lider.

Atatürk düşmanlarının yazılarını takip ediyorum tamamen mantıksız düşünce ve ezberlere dalmışlar. Kemalistlerden pek bir farkları yok. Kaynak olarak gösterdikleri Rıza Nur'un hatıraları kitabı. Rıza Nur ingiliz istihbaratından maaş alan bir casustu. Rahmetli Atatürk'ün çevresi Rıza Nur'larla doluydu. Yani onun mücadelesi belki de cehpede ölümüne savaşanlardan daha da zordu. Toplumu derinden sarsacak inkılapların yapılmasını buna bağlıyorum. Yani biraz da yapılan anlaşmalar gereği tavizler verilmiş olabilir. Neticede her ne kadar direnç sergileseniz de işgal ve yok edilme ihtimali kaçınılmazdı. Verilan tavizleri ben doğal karşılıyorum bu yüzden inkılaplar mantıksız ve ölçüsüz de olsa elinden gelen bu kadarmış diyiyorum.

Bir diğer husus da eğer rahmetli yaşasaydı ve 2.dünya savaşı sırasında savaşa dahil olup silahlandırdığı osmanlı bölgesini ayaklandırsaydı filan; neticeye bakınca belki de atom bombasını japonlar değil biz yerdik. Her şerde bir hayır vardır kısacası.

Atatürk'ün etrafındaki sis perdesi kalkarsa Mustafa Kemal kavramının zarar göreceğini düşünmüyorum.

Saygılarımla.
Başlık: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Kaan - Nisan 19, 2013, 03:30:38 öö
Sayın KAAN
Bütün dünyada askerler bilmedikleri yere giderler. Siz bildiğiniz yerlerde askerlik yaptıysanız o da sizin şansınızmış. Ayrıca siz kanuna falan takılmayın rahat rahat atıp tutabilirsiniz dökün içinizi ve kininizi sistem sizin yanınızda merak etmeyin. Zaman meselesi sizler hep vardınız bu ülkede sizin gibi düşünmeyenlerde. Ama yeryüzünde içinde en fazla hain barındıran ülke olmamıza rağmen bu kadar zamandır ayakta kalabiliyorsak ,demek temelleri sağlam atılmış bu ülkenin. Üst katlar ve çatı yıkılabilir nasıl olsa temel sağlam eskileri atar yeniden yapar bu ülke.Saygılar

Ne yazık ki bu memlekette Müslümanlara isyan eden saltanatcı gericiler gözüyle, Ermenilere isyan eden hainler gözüyle, Kürtlere isyan eden aşağılık varlıklar gözüyle, Rumlara isyan eden Türk düşmanı gözüyle, vs. yani kim kaldı? Herkes düşman, herkes vatanhaini. Maalesef tek parti devri kendisinden olmayan ve bu memleketin vatandaşları olan herkesi vatanhaini, düşman, terörist olarak ilan etti. Sadece üzücü.

Fazıl Say'ın hapis cezası nasıl bir insanlık ayıbı ise hala Atatürk'ü Koruma Kanunu'nun da olması bir insanlık ayıbıdır. Bir insana koruma kanunu çıkarmak o insanı hatasız yapmaz tam tersine bir hatası var ki korunuyor anlamı çıkarılır.

Askerliğe gelirsek. Ben henüz askerliğimi yapmadım. 4 ay sonra yapacağım hayırlısıyla. Askerliğin ayrıca bana iyi geleceğini düşünüyorum. Bu ayrı bir mevzu. Benim takıldığım, bunun devlet zoruyla olması. Yani ben istemiyorum desem TSK bana dava açabiliyor. Yani istemediğim bir şeyi zorla bana dava açarak yaptırabiliyor bir kurum. Bu kurumun haklı olduğunu göstermez, tam tersi fakat bu haklılığını seneler evvel anayasaya koyulmuş bir kanundan alıyor, o da zorunlu askerlik yasası. Yani kanun olmasa zaten açılan davanın da bir ehemmiyet kalmıyor, kazanma ihtimali dahi kalmıyor fakat kanunlaşınca el mahkum. Yani ne kadar saçma ve mantıksız olursa olsun kanunlaşınca zorla, zorbalıkla her şey yaptırılabiliyor.

Vicdani redçiler, inancından dolayı redçiler, eşcinselliğinden dolayı redçiler, Kürtçü olduğundan dolayı redçiler var ve bu insanlar davalarla mücadale ediyor. AİHM'e gidenler var. Bakaya ve asker kaçağı olanlar da binlerce. E bunun dışında binlerce intihar vakası var TSK'da. Dayak var, işkence var. Ermeni olduğu için öldürülen askerler var. Tam bir zorbalık. Bu kurum içinde en alt tabakadan en başa kadar sızmış ve her yerine yerleşmiş olan ve PKK'lılarla anlaşıp haberleşen, birlikte iş yapan darbeci/cuntacı/Kemalist/Ergenekoncu/Balyozcu vatanhaini olan teröristleri saymıyorum bile.

Kesinlikle ama kesinlikle Avrupa Birliği yolunda kararlılıkla ilerlenmelidir, reformlara devam edilmelidir ve bu zorunlu askerlik mevzusu ortadan kaldırılmalıdır.
Başlık: Ynt: Türkiye Ordusuna eleştiriler
Gönderen: Kaan - Nisan 19, 2013, 03:47:38 öö
Sayın Kaan
Profesyonel ordu ile ilgili söylediklerinizde haklısınız. Profesyonel askerliği  şu an savunmamak geri kalmışlık demektir. Ama profesyonel ordusu olan ülkelerin bazılarında da zorunlu askerlik hizmeti mevcuttur.

Sn. Caliper,

Evet, bu tür örnekler var. Almanya'da zorunlu askerlik kaldırılmadan önce her Alman kendi oturduğu şehirde askerliğini yapar ve haftasonu da evinde kalırdı. Mesela bu bir örnek fakat artık orada zorunlu askerlik yok.

Bizde nasıldı? Bir İstanbullu ya da batılı herhangi bir genç hiç bilmediği güneydoğu dağlarına resmen ölüme yollanırdı. Bu nasıl mantıktır? O dağları oralı bir Kürt gencinden daha iyi kim bilebilir? İstanbullunun orada ne işi var?

Neyse çok şükür savaş bitti gibi. 3 aydır kimse ölmüyor. İnşallah bu barış havası böyle sürer.

Bu kararı almak çok kolay değildir.

Ben böyle düşünmüyorum. Belli bir hava oluştuğunda aslında kararlar çok kolaylıkla alınır. Tıpkı Galatasaray'ın Madrid'e ardı ardına üç gol atması gibi. Her şey bir anda olur. Misal olarak AB bir anda bizi almaya karar verirse üyeliğe o vakit o açılmayan 13 başlık hızlan ardı ardına açılıp kapanır. Yani bu işi ağırdan almalar, geciktirmeler falan hep politiktir.

Kimsenin umrunda değil aslında. Zaten cuntacıların planlarında da bunları görüyoruz. Maksat beyin yıkamak, particilikle, demokrasiyle başarılamayanı zorunlu askerlikle ve okulla başarmaya çalışmak, evlere ulaşmayan Kemalizmi gençlerin beynine kazıyarak her eve ulaştırmak. Öyle laiklikmiş, demokrasiymiş, Atatürk'müş falan hikaye. Maksat bu insanların mutlak iktidarı. Bunun en güzel örneği de İnönü'nün Atatürk'ü paralardan kaldırması ve DP ile yarışacağım diye cumhuriyet tarihinin ilk imam-hatip Kuran okullarını açmasıydı. Tabii DP de İnönü'ye karşı olarak Atatürk'ü Koruma Kanunu çıkarmak gibi bir talihsizliğe imza attı. Yani normalde tam tersi olması lazım fakat işin hakikatinde askerlikti, topraktı, bayraktı, ekmekti, kutsallıktı, İslamdı, Atatürktü falan hikayedir, sözdedir. Asıl maksat her zaman İslamcısında da, Kemalistinde de, milliyetçisinde de, Kürtçüsünde de tek adamcılık olmuştur. Bu bize sultanlardan, sadrazamlardan, paşalardan, Enver/Kemal/İnönü/Evren paşalardan miras kalmıştır.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Türkiye Ordusuna eleştiriler
Gönderen: Kaan - Nisan 19, 2013, 04:07:54 öö
Sn. Masor1976,

Size katılıyorum. Zaten Milli Mücadele'nin adı savaştan seneler sonra gazetelerde İstiklal Savaşı, Kurtuluş Savaşı ifadelerini aldı. Biz esir olmadık ki kurtulalım! Bu kurtuluş, kurtaran efsanesi hep savaş sonrası Türkiye siyaset hayatına tek adamcılık, kurtaran, mesih, tanrı mitini yerleştirmek ve bunun üzerinden prim yapmak için sokulmuştur. Yani açıkça Milli Mücadele'nin istismarı söz konusudur. Bunun istismarı ile açıkçası diktatörlük rahatça kurulmuştur. Tüm muhalifler de her kurumdan tasfiye edilmiş vatanhaini ilan edilmiştir.

1. ve 2. İnönü Savaşları da hep yalandır. İnönü'nün politik anlamda önünü açmak için bu isimler kullanılmıştır.

Dr. Rıza Nur konusunda haklısınız. Biraz uç gibi fakat araştırılmaya değer. Hatıratları gözardı edilemez. Diğer hatıratlarla, tarihle karşılaştırılmalı olarak okunmalıdır.

Kanun dolayısıyla konuşulamayan ve Türkiye'yi ayağa kaldırabilecek bazı ciddi olaylar vardır; kaynaklarıyla, hatıratların birbirini tutan iddialar vardır. Çok ağır fakat kanun kalkarsa bunlar konuşulabilecek. Susup bekleyen çok tarihçi var açıkçası. Yunanistan'ın İzmir'e girmesinin İngilizlerle yapılan pazarlıklar sonrasında kimin emri ile gerçekleştirildiği, Filistin cephesinin hangi pazarlıklarla çökertildiği, vs. Tek parti devrini daha saymıyorum bile, oraya zaten hiç girilmesin fakat henüz cumhuriyetten önce Osmanlı devrinde yapılanlar çok ağır vak'alar var.

1930'lar diktatörler devri idi. Dünya savaşını demokratlar kazanınca San Francisco'da yapılan birleşmiş milletler toplantısında demokrasiye geçmez isek karşı cehpe alacaklarını söylediler. Biz de 1946-1950'de demokrasiye geçtik. Aksi halde İnönü demokrasi aşığı değildi ve bu yukarıda saydıklarım daha da devam ederdi.

Dünya savaşını faşistlerin kaybedip demokratların kazanması ve soğuk savaş sonunda komünistlerin kendi kendilerine bitmesi dünyaya iyi geldiği gibi Türkiye'ye de iyi gelmiştir, aksi halde bu haksızlıklar çığ gibi artarak büyüyecek ve hepimizi yutacaktı.

Sis perdesinin kalkmasının tam zamanı!

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Türkiye Ordusuna eleştiriler
Gönderen: Masor1976 - Nisan 20, 2013, 01:42:30 öö
Sayın Kaan, konuyu her zaman yaptığım gibi dağıttım kusuruma bakmayın lütfen, hiç bir şey tesadüf değildir. Osmanlı neden yıkıldı, bence tonlarca millet ve tonlarca din mezhep barındıran bu yapının dinamit gibi paramparça olmasının perde arkasını iyi incelemek lazım. Bulgarlar Yunanlılar Araplar filan ayrı bir ülke kurup kendi içlerindeki müslümanları acımadan öldürdüler fakat neden Kürtler sevrde ingilzlerce kürdistan kurulmasına karar verilmesine rağmen Türklerden ayrılmak istemedi. Örnegin bu gün yaşanılan Kürt sorununun ve Kürtlerin ayrı bir ülke kurma arzusunun kaynağında Türkleştirme başlığı altında yapılan baskıları mevzunun asıl nedeni olarak gösterebilriz. Yani osmanlı ordusunun gücü azalır azalmaz bulgarlar yunanlılar rumlar ermeniler vb. neden müslüman katliamı yaptılar. Araplar neden bizi sevmiyorlar ve biz de onları sevmiyoruz? Bunlar ister istemez kafamda soru olarak canlanıyor. Ben olayın bu boyutunu merak ediyorum yani muhakkak osmanlının yönetici sünni kesimi çok  ciddi baskılar ve haksızlıklar yapmıştır. aksi halde milliyetçik mezhepçilik naralarıyla ülke parçalamak ve farklı grupların sünnileri büyük bir kinle katletmesi bende mantıklı durmuyor. Bence osmanlı döneminde sünniler tüm gruplara çok büyük haksılıklar baskılar uygulamış olabilirler. Osmanlının fiziksel bitişi çanakkale savunması sonrası ordu terhis olduğunda olmuş diyebilirz. Bu yüzden yunanlılar fransızlar italyanlar üç beş askerle ülkeyi ele geçirmişlerdi. Demek istediğim osmanlıyı Atatürk yıkmamıştır veya osmanlı gücünü kendine yontmamıştır. Sıfırdan bir ortam ve ülke yaratmıştır dersek havada durmaz.

Dersimin de Atatürk tarafından cezalandırılması bundan dolayı olabilr. Yani dersimliler de trakyadaki bulgarların yunanlıların yaptığı gibi  sünnilerden intikam almak için sünni  katliamı yapmış olabilirler. Dersimlilerin hak ettiklerini tahmin ediyorum. Fakat tabi ki zamanın şartları gereği savaşın verdiği psikopatlıktan dolayı öldürülme şekilleri anlatıldığı kadarıyla çok fena. Malesef savaş anında bu tip görüntüler normalleşiyor. Belki de onları cezalandırarak sünni şii çatışması çıkmasını önlemiş de olabilir. Ki sünnilerin eski saltanat ve gücüne kavuşmasını da radikal dincilerin liderlerini astırarak bastırmıştır. şartlar bunu gerektirmiştir.

Anladığım kadarıyla çok yakın tarihler gibi dursa da tarihçiler de hep zıt görüşleri savunuyorlar. Yani tarih yakın dursa da belge bulabilmek  ayakları yere basan tezler üretmek tarihçiler açısından zor olmalı.

Atatürkü koruma kanunu, ismet paşa'nın Atatürk kavramını yok etmek istemesi üzerine demokrat partililerce getirilmiş bir kanundur diyorlar.  Yani muhafazakarlarca konmuş bir kanundur.

Ayrıca Rıza Nur Atatürk'e ateist bir ülke yaratma teklifinde bulunmuş ve kovulmuş bir insan ki saygı duymak da gerekir fikrine. Fakat islamcıların ingiliz casusu olduğu aşikar ve halkı zorla ateist yapma heveslisi bir adamın anılarını kullanarak Atatürkü deist ve biseksüel gibi göstermek gayretinde kullanmaları bana ilginç ve çok çirkin geliyor. Deist ve biseksüellere saygım sonsuzdur o ayrı bir konu. Fakat aşikar bir şekilde toplumun genelinin midesinin bulanacağı bir şekle sokma çabasını ben Atatürkün onu dışlamasının verdiği intikam arzusuna bağlıyorum. Kazım Karabekir paşaının anıları da bu kalıba sokulabilir.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Makbenah - Nisan 20, 2013, 03:24:36 öö
Buradaki aciklamalari,yazilanlari okudugumda yillarca politik cikarlar ugruna halkin kafasini karistiran,birilerini dinsiz birilerini islamci birilerini ulkucu birilerini devrimci yapan ve sonra birbirlerine kirdiran sistemin canli bir ornegini gordum.Fabrikasyon uretilen kavramlar surekli "birseyci"yaratma derdindeyken bir bakmisiz kemalizm kotu olmus bir bakmisiz namaz kilmak kotu olmus ya da turban takmak veya emperyalizm karsiti olmak kotu olmus.

Kafalarimiz o kadar karismis ki kurtulus savasi bile hikaye oluvermis hatta Ataturk diktator...

Bilgi erozyonu,bizi daha da cahillestirirken biz kendimizi ilerlemis sanmisiz da halbuki ne aklimiz ne vicdanimiz hur olabilmis hep koleymisiz meger.

Saygilarimla.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Masor1976 - Nisan 20, 2013, 05:19:47 öö
Sayın Erim çok güzel özetlemişsiniz.

Bana gerek Kemalistlerin gerekse Atatürk düşmanı tarihçilerin fikirleri ve tezleri iki taraf da mantıklı geliyordu. İzahat mantıklı durduğu için takipçileri de fazla oluyor. Bu zamanla futbol takımı tutmaya benzeşiyor. Şimdi bakınca her iki tarafın da kişisel çıkarları için yalandan oluşan bir sandalda olduklarını farkediyorum. Yüzmeyi bilmeyen tipler oldukları için yalana sarılmışlar sandal ellerinden alınırsa boğulup yok olacaklarını iyi bildikleri için objektif ve bilimsel yaklaşıma karşı mantıksız tepki veriyorlar.

Benim şu ana kadarki izlenimim şudur ki bu izlenim de değişebilir. Sabit fikirli olamıyorum yapım böyle.

Atatürk, 2.Abdülhamit'e çok benziyor. 2.Abdülhamit osmanlının yıkılışını ve  1.dünya savaşını 30 yıl geciktirmiştir. Atatürk de 1.dünya savaşı sonrası  ingiliz sömürgesi olan osmanlı bölgesinde bize düşen kısım olan ülkemizi yaşadığı dönem boyunca şemsiye gibi korumuştur. Bir diğer husus da her ikisinin de liderlik umulmadık anda kucağına düşmüştür ve umulmadık şekilde ingiliz istihbaratına kan kusturmuşlardır. Fakat neticeye  bakarsak 2.Abdulhamit 1.dünya savaşını engelleyemedigi gibi Atatürkün tüm çabalarına rağmen bir ingiliz sömürgesi olmaktan kurtulamamışız.

İngilizler sömürdükleri ülkeye bayraklarını dikmezler. Sömürülen ülkelere kendi casusları olan diktatörleri getirirler, bu diktatörlere karşı isyan eden terörist örgütler kurarlar bunun adını da devrimcilik diye süslemişler. kısacası oluşan kaosu silah satarak hem destekler, hem de halk yeteri kadar fakirleştikten sonra yatıştırmak için arada sırada abi olarak müdahale eder, amaç ülke zenginliklerini fakirleşen ve cahilleşen halktan ucuza veya bedavaya kopartabilmektir. her müdahale o ülke onlarca yıl geriye gider gelişemez. Büyük devletler böyledir. İngiltere bu gün bile dünyanın en yaşanılası en nezih ülkesi ve insanları yaşar. Fakat bunun bedelini milyarlarca masum insanın kanı ve kul hakkı ile yapabiliyorlar.

Fakat Amerika Hitleri kullandı mı bilemiyorum fakat Hitlerin pozisyonundan faydalanarak  İngilizleri kendi tuzağına çekmeyi başarmıştır. İngilizler Alman ordularıyla savaşmak zorunda kaldılar. Ve Abd nin kucagına düştüler. Neticede abd hem kendine gebe bıraktı hem de avrupa baştan aşağı yıkılmış haldeyken kendisi her açıdan gelişti, tüm gelişmiş kaliteli beyinler ve zenginler savaş olmayan tek yer olan Abd ye kaçtılar. Filan.

Kısacası amerika güçsüz kaldığını düşündüğü ingilterenin sömürgelerine müdahele ediyor. Fakat ingiltere yarıştan çekilmiş değil. Kapalı kapılar ardında ne siyasi savaşlar dönüyordur kim bilir. 

Türkiye ve eski osmanlı coğrafyası ingiliz sömürgeciliğinden amerikan sömürgeciliğine dönüşme sancısı çekiyor. Yani Amerika ile ingiltere arasında ne sıcak ne de soğuk ılık bir savaş var. Hissedilmiyor yani bu savaş.

Kısacası eğer bu gerçekleşirse osmanlı coğrafyası ve belki de tüm dünya amerikan sömürgesi olmayı tadacak. İngilizler kadar acımasız olacaklar mı bilemiyorum. Bekleyip göreceğiz. Eğer bu tez doğruysa ve Türk halkının hepsi bilse de elimizden bir şey geleceğini sanmıyorum.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Kaan - Nisan 22, 2013, 12:43:49 öö
1937-1938 Dersim harekâtları maalesef katliama dönüştü ama elbette bu harekâtların gerekli olmadığı anlamına gelmez.

Dersim kend içine kapalı olmuştur yüzyıllarca. Halk Türkçe bilmemiş, sırf Kürtçe bilmiş, aşırı cahil kalmış, toprakların tarım gibi şeylere uygun olmamasından dolayı hırsızlıklarla geçimini idare etmiş, mutlaka birilerinin bir aşiretten olması gerektiği için halkı ağaların köleleri olarak kalmış, isyankâr, kendine münhasır, yönetilmek istemeyen garip bir yer idi.

Osmanlı burayı kendi haline bırakmıştı. Öyle idare ediyordu. Fakat meşrutiyet ile düzen gelince ve hele hele cumhuriyet gelince oraya yatırımlar yapmak gerekiyordu, yol yapmak gerekiyordu, vs. aşiretlerin tahakkümü bitecek noktaya geldi. Bu yüzden de çoğu aşiretin birliği ile isyan patlak verdi.

Dersim harekâtları yerindedir fakat iş katliama gitmiştir. Burası bir gerçek.

Dersimli Alevi Kürtler hep kendi başına buyruk yaşamıştır fakat harp vakti gelince Ruslara ve Ermenilere karşı cephe alarak hep korktuğu Osmanlı'nın yanında yer almıştır. Cumhuriyet kurulunca rejimi de desteklemiştir fakat asimilasyon ve çağdaşlaşma (yol yapımı, çevre ile iletişim) aşiretlerin işine gelmediği için isyan ettiler.

Halk sadece Kürtçe biliyor, Türkçe bilmiyor; ağalar Türkçe biliyor ve devlet halka temas edemiyor, bu yüzden de ağalar aracılık yapıyor hep, böylece içe kapalı olan halk sadece ağalar ne derse onu yapacak duruma geliyor.

Demokratik, laik, hür bir devlette böyle şey olmaz.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Arais - Nisan 22, 2013, 04:01:07 öö
Sayın Kaan çok haklısınız,

Benim en çok da dikkatimi çeken Türk ordusunda şudur : Nasıl olur da koskoca Türkiye ordusu senelerce dış devletlerin bu kadar oyununa gelmiştir ?

Müdahale ve ültimatomlarını dışa dönük değil de içe dönük kullanmıştır.

Adnan MENDERES'in asılması. Tamamiyle düzmece ve safsatalardan ibaret.

Sayın Süleyman DEMİREL 8 defa koltuğundan oldu.İlginçtir bir kez olsun çıkıp ordudan şikayetçi olmamıştır.

Deniz BAYKAL' da keza öle

80 darbesi

En sonda Kürt sorunu.

Ergenekon davası fundamantalistler tarafından, masonların tasviyesi olarak görülmekte.

Bizi her geçen günde bölmek için çabalamaya devam ediyorlar.

Sagçı, solcu, laik, anti laik, kürt, türk, alevi, sünni, liste uzayıp gidiyor.

Deveye sormuşlar, Boynun neden eğri,

Deve: Nerem doğru ki demiş.

Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Masor1976 - Nisan 22, 2013, 05:03:14 öö
Türkiye Cumhuriyeti bir ingiliz sömürgesi olarak doğmuştur. Nasıl ki Irak, Suriye, İran vb. ülkeler ingiliz sömürgesi ise... Yani bu ülkelerin sınırını çizen de bayrağını şekillendiren de, kurulan diktatörlük rejimlerini ve liderlerini kuranlar da ingilizlerdi. Fakat Türkiye Cumhuriyeti bunlardan biraz farklıydı. Kağıt üstünde iç anadoluya sıkışmış bir ülke düşünülürken, suriye bölgesinin Mustafa Kemal  ve Enver paşa tarafından gerilla savaşı şeklinde Fransız askerlerine başkaldırısı üzerine Mustafa Kemal ile 1919 da masaya oturmak zorunda kalınmıştır. Neticede Mustafa Kemal paşa marmara, ege, akdeniz, karadeniz bölgelerini kurtarmıştır. Kürtler de bu devlete katılmak isteyince o dönemde iranı savaşarak dize getiren bir güç oldukları için kürt aşiretlerinden çekinen ingilizler mecburen güneydoğuyu bize bırakmışlardır. Fakat neticede Atatürk'ün ölümü veya öldürülmesiyle birlikte klasik bir ingiliz sömürgesine dönüştük.  Geneli müslüman ve muhafazakar bir ülkede Kuranların toplatılıp arapça besmelenin bile yasaklandığı kısacası en akılsız diktatörün bile cesaret edemeyeceği ölçüde garip bir ülke halini aldık.  2.dünya savaşı ile birlikte ingilizler zayıflayıp amerikalılar süper güç halini alınca Türkiye'deki ingiliz gücüne karşı amerikalılar ezilen muhafazakarları ve her dindar insanın içinde olan komunist tiksintisini  kullanarak ingiliz gücünü Türkiyeden silmeye çalıştı. Örneğin sağ sol iç savaşında amerikan parmağı olmasaydı Türkiye komunist bir ülkeye dönüşecekti. Komunizm devrimleri ingiliz sömürgeciliğinin hedef ülke halkının tüm malvarlığını  kurulacak diktatör rejime aktarıp fakir ve sefil kıcasası kolay sömürülebilir bir ülke yaratmak amacıyla kullanılan bir balyoz gibiydi diye düşünüyorum. Bu nedenle komunist ülkeleri ingiiz sömürgesi olarak algılıyorum.
Atatürk, yaşadığı dönem boyunca komunizmi geciktirmiştir, ölümünden sonra ülke zorla komunistleştirilmeye çalşılmış fakat çıkan 2.dünya savaşı sonrası amerikanın güçlenmesi ve müdahalesiyle Türkiye Cumhuriyeti komunizmden kıl payı kurtulmuştur.

Ben kısacası birbiryle mücadele eden boksörlerin çarpışan yumruklarından ziyade bedenlerine odaklanıyorum. Sağ sol çatışması filan yumruklar iken asıl bedenler ve beyin takımı amerikalılar ve ingilizlerdir diye düşünüyorum.

Türk ordusu ise, Atatürkün vefatı sonrasında bu karmaşa içerisinde hem  ingilizlerin hem de rakibi olan amerikalıların emrinde görülüyor. Örneğin Kuranların toplatılması, dindarların özellikle de sevre karşı çıkan doğudaki kürt dindarların  işkenceye tabi tutulması vb. gibi ingilizlerin emri ve intikamı olduğu bariz olayları jandarma eliyle yaparken, aynı jandarmanın amerikanın emriyle  komunist devrimi engellediğini görüyoruz.

Türk silahlı kuvvetleri denilince saygıdan ve sevgiden tüylerimiz kalkıyor olsa da , bu gerçeği farketmemek elde değildir.

Devrimcilik denilince heyecanlanan arkadaşlar, sömürgeciliğe karşı ayaklandıkarını sanıyor olsalar da  aslında kaostan beslenen  ingiliz sömürgeciliğine hizmet ettiklerinin farkındalar mı bilemiyorum.

ingiliz ve amerikan zekası karsışında şapka çıkartmamak elde değil. Kurdukları oyunları ve kendi aralarındaki savaşları  farketmek olanaksız bir şey, farketseniz de eliniz kolunuz tamamen bağlı konumdasınız. Millet boş yere mehdi mesih gibi kutsal ve mucizevi güçlerin beklentisine girmiyor.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Spock - Nisan 22, 2013, 09:28:57 öö

Benim en çok da dikkatimi çeken şudur: Türk ordusunda nasıl olur da koskoca Türkiye ordusu senelerce dış devletlerin bu kadar oyununa gelmiştir ?

Müdahale ve ültimatomlarını dışa dönük değil de içe dönük kullanmıştır.

Kendi teknolojiniz, savunma sanayiniz, yerli sofistike silah sistemleriniz yoksa, bu tür sistemlerin elde edilmesini geçiniz, çok daha ilkel sistemlerin elde edilmesi için bile dışa bağımlıysanız, yabancıların izin verdiği silahları yine onların izin verdiği bölgelerde kullanabiliyorsanız, doğal olarak havuç-sopa taktiğinin muhatabı olarak, bilerek ve isteyerek dış devletlerin her türlü oyununa alet oluyorsunuz demektir. Atatürk'ün başlattığı savunma sanayi atılımı, İnönü devri ile birlikte bir kenara atılmış ve bu son yıllara kadar hep böyle devam etmiştir. Sakın iktidar partisi taraftarı sanmayın beni. Ancak son yıllardaki savunma sanayi atılımlarını memnuniyetle izlemekteyim. Geç kalınmış bir çabadır.

Bu arada müdahale ve ültimatomlar dışa dönük olarak da bol miktarda kullanılmıştır. Bu strateji en çok Yunanistan üzerinde kullanılmıştır. Günümüze kadar Yunanistan ile yaşadığımız irili ufaklı askeri krizleri şurada yazmaya kalksam sayfalar sürer. Yunanistan ile girişilen bu stratejik kriz statükosu, TSK'yı halk gözünde yüceltirken, yanlış bir "güçlü ordu" izlenimi yaratmıştır. Evet güçlü ama kime göre, neye göre güçlü? Yunanistan'a göre mi? Suriye'ye göre mi? Geçiniz... Kimin silahıyla, kimin teknolojisiyle güçlü? Amerikalılar herhalde bol bol gülüp dalgalarını geçmişlerdir Türklerle Yunanlılar yine Ege üzerinde birbirlerine girdiler diye... Daha halen bugün bile uzun menzil-yüksek irtifa hava savunma sistemimiz yok.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Kaan - Nisan 23, 2013, 02:50:26 öö
"Yeni bir dünya kurulur, Türkiye orada yerini bulur."

Bu İsmet İnönü'nün bir sözü.

Eski Hun ve eski Osmanlı devirlerinde atalarımız kendi kaderlerini belirliyorlarmış.

Ama İnönü'nün sözü bugünkü bizi ifade ediyor.

Biz dünyaya göre yerimizi bulmaya çalışıyoruz.

Büyük ülkelere de yaptığımız restler genellikle o büyük ülkelerin rakiplerine yanaşmakla sağlanmış hep.

Bir batıya, bir Rusya'ya yaklaşarak hep denge sağlamışız. Olayımız bundan ibaret.


Türk ordusu ile ilgili sözümü söylersem: Bu memlekette cunta olmadığı sürece, demokrasi olduğu sürece, genelkurmay hükümetin/başbakanın memuru olduğu sürece bu ordu hep gelişir, teknoloji ile barışık olur; aksi halde asla profesyonelleşemez.

Bu yüzden yeni anayasa, barış süreci, Ergenekon ve Balyoz davaları süreci, vs. gibi şeyler sevindirici olsa da ordu tamamen teröristlerden temizlenmelidir ki ordunun içindeki İttihat ve Terakki geleneği heyecanından gelen cuntacılık ve demokrasiye saygısızlık merakının tamamen kökü kurutulmuş olsun ve Türk ordusu orduyu istismar edenlerden arındırılarak saygınlığını korumuş olsun.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Alşah - Nisan 26, 2013, 02:22:49 öö
       Her nasılsa gerek Atatürkçülük gerekse ulusalcılık konusu açıldımı bir bakıyorsunuz her kes tarihçi kesilmiş. Vurun abalıya. Şimdi gün nasıl olsa Türklüğe ve Atatürk'e hakaret günüdür. Öyle ya yıllarca süklüm püklüm  bir kenarda dururken, birden bire tarihçi kesiliverdi bu günleri bekleyenler. Yazıları okuyunca utanıyorum. Nasıl olur ? Banisine düşman bu kadar büyük bir kitle her halde dünyanın hiç bir yerinde yoktur.
       Birde her fırsatta Dersim'i ortaya atarlar utanmadan sıkılmadan. Neymiş, Dersim'de katliam yapılmış mış, zart zurt. Dersimi eleştirenler, Dersim İsyanının nasıl başladığını, nasıl geliştiğini, kimlerin ne için bu isyanı başlattığını biliyor musunuz ?. Siz zannediyor musunuz ki, Dersimliler kahvehanelerde çaylarını, kahvelerini  içerken, bulvarlarda gezip halaylar çekerken mi Türk ordusu gittide orada katliam yaptı. Böyle mi zannediyorsunuz ?. Biliyormusunuz,  silah sesi duyulupta harekete geçilmemesi için kışlalarda nöbet tutan Türk askerlerinin başlarının kılıçlarla kesildiğini. Kışlalara girilip uyuyan askerlerin teker teker uykuda katledilip şehit edildiklerini. Bunları bilmiyorsunuz tabii, yoksa biliyor da işinize mi gelmiyor söylemek. 
        Şimdi gün Türklerden, Atatürk'ten ve devrimlerde intikam alma günüdür. Dün terörist denilen  kanlı katillere bu gün Aktivist deniliyor, kimbilir belki de  yarın heykelleri dikilir caddelere meydanlara isimleri bile verilir bu kanlı katillerin.
        Eskiden Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktu derlerdi. Şimdi tersine döndü, galiba Türk'ün en büyük düşmanı yine Türk'tür oldu o özdeyiş.
         Saygılar-sevgiler.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Kaan - Nisan 26, 2013, 02:28:14 ös
"Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur" felsefesini bırakmanın tam zamanı ve hangi ırk, hangi mezhep olursa olsun insan ayırmadan ve cuntacılara, nefret politikası yapanlara da prim vermeden birlik olma zamanıdır.

İnsanlar tarihi ile barışıyor. Tarihinden bu kadar nefret eden bir ideoloji olamaz. Tüm geçmişini, değerlerini, kültürünü bir çırpıda silmeye kimsenin gücü yetmez. Belki diktatörlükle bu başarılabilir fakat demokratik haklar sağlandığı an bu milleti kimse tutamaz çünkü bu millete kimse yukarıdan bakamaz ve onu kafasına göre değiştirmeye çalışamaz.

Atatürk'e hakaret günüymüş. Bak sen.

Fazıl Say manevi değerlere hakaret ettiği için 9 ay ceza alınca (ki bence ceza alması yanlıştı) muhalefet insan hakları, düşünce, ifade özgürlüğü demeye başlıyor fakat Atatürk'ü eleştiren her vatandaşın 3 sene hapis cezası almasına neden olan Atatürk'ü Koruma Kanununa laf söylemiyor. Ben bu politikaların samimiyetine zerre inanmıyorum.
Dersim konusunda da dediğim gibi harekât haklı bir harekâttır fakat ipin ucu kaçmış ve olaylar katliama dönüşmüştür; katliama dönüşmeseydi eğer o vakit sadece haklı bir harekât olarak zihinlerde kalacaktı fakat maalesef öyle olmadı.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Tij - Nisan 26, 2013, 02:44:46 ös
Sayin Kaan Atatürk"ü koruma kanununa takmis,tamamda onu kaldiralimda, peygambere laf söylediginizde cezaniz direkmen ölümdür, degilmi? Eeeee bu cifte sitandart niye.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Kaan - Nisan 26, 2013, 06:07:47 ös
Sayin Kaan Atatürk"ü koruma kanununa takmis,tamamda onu kaldiralimda, peygambere laf söylediginizde cezaniz direkmen ölümdür, degilmi? Eeeee bu cifte sitandart niye.


Hangi ülkede yaşıyorsunuz acaba Sn. Tij? Peygambere, dine, Allah'a istediğiniz gibi küfür edip hakaret edebiliyorsunuz, her hakareti yapabiliyorsunuz ve hiçbir suç almıyorsunuz fakat "Atatürk diktatör" dediğiniz an makamınız ne olursa olsun direk mahkemeye gidiyorsunuz 3 sene hapis cezası alıyorsunuz! Asıl benim sormam lazım. Bu çifte standart niye diye?
Ayrıca geçin hakareti eleştiri bile hakaret sayılıyor. Diktatör demek hakaret midir ki?
Ya da mesela eğer Atatürk'ün hain dediği birisinin hain olmadığını söylerseniz bile hapis cezası alabiliyorsunuz. Bunun örnekleri vardır tarihte.
Sn. Kaan Atatürk'ü Koruma Kanununa takmış, tamam o kalkar da, vs. vs. vs. diye geçiştirilecek bir durum değildir bu.
Bu üslubunuzdan zaten bu antidemokratik kanundan rahatsız olmadığınız ve aleyhte konuşanlardan rahatsız olduğunuz da aşikâr Sn. Tij maalesef.
Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Alşah - Nisan 27, 2013, 02:30:51 öö
        Sayın Kaan tam günün adamı gibi yazıyor. Bende bunu söylüyorum zaten. Bu gün o kadar çok demokrasi var ki !!!!medya özgür, üniversiteler özgür, sendikalar, sivil toplum örgütleri alabildiğince özgür.
       Fasıl Say manevi değerlere hakaret etmiş!!! Bak sen. Ne demiş?. Ülkenin banisinin heykellerini parçalıyorsun failler yok. "Veledi zina diyorsun" tık yok. Alkolik diyorsun tık yok. Bak demokratik haklar sağlandı ama Türk olduğunu söyleyemiyorsun. "Ne Mutlu Türküm diyene  "yazısı silinip, çeşitli renklere boyanıyor tık yok. Valisi ben bilmem, Belediye başkanı benim haberim yok diyor. Her halde uzaylılar yapıyor bütün bunları. Kargalar katıla katıla gülüyor.
Takiyye almış yürümüş. Gün o gündür işte.
         Neyzen'in şiiri i yazacaktım ama vazgeçtim. Nasıl olsa hüküm verilmiş.
         Saygılar-sevgiler.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Kaan - Nisan 27, 2013, 05:28:31 ös
O zaman hapistekileri salalım, cuntaya devam etsinler, birkaç güne darbe yapsınlar, tüm partiler kapatılsın, başbakan asılsın, vs. size göre demokrasi bu zaten.
Fazıl Say terbiyesizlik yaptı fakat hakkında verilen karara katılmıyorum. Yanlış oldu. Ama yine de değerlere hakaret edip kışkırttığı aşikârdır. Ama yine de bence kendi basitliği içinde bırakılmalıydı.
Sn. Alşah bu hükümet nasıl düşerse düşsün yeter ki düşsün kafasında olanlardan maalesef. Ve bundan dolayı da cuntacıların zihniyetini sorgulayamadığı gibi destek verenlerden. Buradaki tahammülsüzlük de zaten bunu ifşa ediyor.
Sağlıcakla.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: BT - Nisan 27, 2013, 08:56:28 ös
        Sayın Kaan tam günün adamı gibi yazıyor. Bende bunu söylüyorum zaten. Bu gün o kadar çok demokrasi var ki !!!!medya özgür, üniversiteler özgür, sendikalar, sivil toplum örgütleri alabildiğince özgür.
       Fasıl Say manevi değerlere hakaret etmiş!!! Bak sen. Ne demiş?. Ülkenin banisinin heykellerini parçalıyorsun failler yok. "Veledi zina diyorsun" tık yok. Alkolik diyorsun tık yok. Bak demokratik haklar sağlandı ama Türk olduğunu söyleyemiyorsun. "Ne Mutlu Türküm diyene  "yazısı silinip, çeşitli renklere boyanıyor tık yok. Valisi ben bilmem, Belediye başkanı benim haberim yok diyor. Her halde uzaylılar yapıyor bütün bunları. Kargalar katıla katıla gülüyor.
Takiyye almış yürümüş. Gün o gündür işte.
         Neyzen'in şiiri i yazacaktım ama vazgeçtim. Nasıl olsa hüküm verilmiş.
         Saygılar-sevgiler.
Sayın ALŞAH'IN sadece yukarıda alıntısını yaptığım düşüncesine değil konu genelinde yaptığı bütün yorumların altına aynen imzamı atarım. Kendisine teşekkür eder yaşadığımız şu günlerin tehlikelerini gördüğünden ve burada paylaşıp bilmeyenlere anlatmaya çalışmasından dolayı da ayrıca tebrik ederim. Bireyin yaşadığı dünyaya bir fayda sağlayabilmesi için önce kendisini tanıması bilmesi ve daha sonra toplumsal sorunlara çözüm bulması daha doğru olur kanaatindeyim. Bunun içinde sağlam bir karakter yapısı, bir kültürü ve duruşu olmalıdır. Yaşadığı milletin bir parçası olamayan bireyler ise her zaman sorunlu ve hain olarak tarih sayfalarında yerlerini almıştır. Bizim coğrafyamızda ise hainler her zaman fazla sayıda olmuştur. Kurtuluş savaşı sırasında dahi bu ülke,  tarih kitaplarındaki gibi topyekün bir millet direnişiyle değil, hainlere rağmen daha az bir çoğunlukla savunulmuştur. Hainliğin sebebi ise sadece güce tapmaktan kaynaklanmaktadır. Bizim coğrafyamızda biat kültürü çok fazladır. Sürekli birilerine el pençe divan durmaktan gerçekleri özümseme ve sorgulama kabiliyetleri evrimsel olarak körelmiştir. Hala öyle değil mi? Otoriteye sahip birisi yanlış ta yapsa sorgulanmaz çünkü o güçlüdür ve karşı durulamaz. Durursan zara görürsün. O yüzden zamanında ve şimdi de birileri birilerinin emir kuludur, gelecekte de bu olacaktır. Ama işte arada sırada birileri çıkıp bu işleyişe çomak soktuğu zaman hainler feryat ediyor. Şimdiki hainlerin kini eski dedelerinden kaynaklanmaktadır. Buradan da hainliğin nesilden nesile geçtiği sonucunu çıkarıyoruz. Bunun böyle olduğunu ise bu ülkede birinin çıkıp kininize sahip çıkın demesinden anlıyoruz. O yüzden bunların dümenlerini bozduğu için, insanları kandırıp sömürmeleri sekteye uğradığı için, aydınlanmanın önünü açtığı için, millet bilincinin ve paylaşımının ne kadar güçlü olduğunu gösterdiği için ve bunlara özgürlüğün ne olduğunu anlattığı için ATATÜRK'ten nefret etmeleri gayet doğal. Ayrıca tarih özellikle yakın tarih bize gösteriyor ki millet bilinci olmayan topluluklar, bir takım baharlara yada devrimlere yenik düşüyorlar. Özgürleşeceklerini sanıp parçalanıyorlar. Bizi de aynı sürece sokmak istiyorlar. Hep denediler, deniyorlar, deneyecekler...
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: NOSAM33 - Nisan 27, 2013, 11:12:28 ös
Böyle elit bir formda bu başkananın reklamının yapılmasını esefle karşılıyorum.
yazık...
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: NOSAM33 - Nisan 27, 2013, 11:16:00 ös
Şu anda ULUSAL KANAL'ı izleyin ; Tarihi doğru öğrenelim.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Alşah - Nisan 27, 2013, 11:52:21 ös
       Sayın Kaan, beni hiç tanımamakla beraber ön hükmünüzü vermişsiniz. Şayet yazılarımı okumuş olsa idiniz belki o ön yargılarınızda değişiklikler olabilirdi. Ben her zaman bilimi, feni ve insanı ön planda tutan hukukun üstünlüğünü savundum. ve ömrüm yettikçe de bu ilkelerden vazgeçmeyeceğim. Benim kültürümde biat yoktur. Öncelikle bunları bilmenizi isterim.
        Diğer yönden, ben hiç bir zaman cezaevlerini boşaltalım, yeniden darbe yapılsın gibi bir düşünceyi savunmadım. Hele hele darbeleri hiç mi hiç savunmuş değilim. Hiç bir zaman takiyye yapmadım, yapmam. Düz bir insanım. Esas darbe yapanlar, zamanında bunu Mecliste tüm dünyanın gözü önünde ifade etmediler mi?. Hani şu meşhur "şeriat gelecektir ama kanlı mı kansız mı?, yumuşak mı sert mi?" hatırlayabildiniz mi ? bilmiyorum.
         Darbelerden şahsen de zarar görmüş biriyim. Siz ön yargınıza rağmen ne demek istediğimi biraz anlamışsınız  ama ne yazık ki onu da yanlış anlamışsınız.
         Şu sözünü ettiğiniz cezaevlerindekilerin durumu sizi acaba hiç üzmüyor mu? Yıllardır hangi suçtan tutuklandığını bile bilmeyen insanların durumu sizi hiç ilgilendirmiyor mu? Hani demokrasi, özgürlük falan filan diyorsunuz ya, millet iradesi ile seçilmiş kişilerin cezaevlerinde bulunmaları sizi hiç düşündürmüyor mu ?
         Neyse,  zamanı gelince anlayacaksınız ama, umarım iş işten geçmemiş olur.
         Saygılar-sevgiler.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Kaan - Nisan 28, 2013, 12:09:39 öö
Sn. Alşah,

Hükümet eleştirilsin de gerisi önemli değil diyenler gibi konuştuğunuz için öyle söyledim. Bana tutumunuz bunu çağrıştırdı.

Erbakan'ın "kanlı mı olur kansız mı?" sözünü hatırlatmışsınız, benim aklıma hemen Mustafa Kemal'in mecliste muhaliflerine dönüp "başı başlar kesilecektir!" sözü geldi. Arada bir fark göremiyorum. Aynı zihniyet.

Cezaevindeki darbecilere gelirsek. Bence de bir an evvel davalar artık sonuçlanmalı. Davaların çok uzaması maalesef sistemimizin ayıbı.

Sağlıcakla.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Masor1976 - Nisan 28, 2013, 12:44:38 öö
Erbakan'ın "Kanlı mı olur kansız mı" cümlesi nedeniyle Türkiye'deki muhafazakarlar çok eziyet çektiler, örneğin başörtüsü yasağı sorunu kalkmak üzereyken tekrar hortladı. Yani Erbakan yüzünden ülke üstü kapalı bir darbe yaşadı ve yüzlerce milyar dolarını ve özgürlüğünü kaybetti.

Keşke sadece makine mühendisliği yapsaydı iyi olurdu. Dilinden düşürmediği ingiliz malı siyonizmi zaten Amerika hallederdi ki onlar dizginlediler yani kendi yiğitlikleri sanıyorlar. Bizim muhafazakarlar da aynen komunistler gibi kendilerini güçlü sanıyorlar. Aynen dışarı çıkmaya çalışan sineğin cama çarpması gibi.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Alşah - Nisan 28, 2013, 12:46:58 öö
       Sayın Kaan, ikide bir ATATÜRK'ü gündeme getiremek istiyorsunuz. Anlıyorum ama bunu yapmayın. ATATÜRK'ün içinde bulunduğu şartlar ile günümüz şartlarını kıyaslamanız, zaten hakkınızda bir kanaat oluşturuyor. Sahi; ATATÜRK o sözleri kimler için söylemişti? her halde bunu da bildirirsiniz.
       Sistemden sızlanıyorsunuz,  bu sistem kimin eseri. Şimdi korkarım, bu sistemi de ATATÜRK getirmiştir diyeceksiniz.
      Saygılar-sevgiler.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Alşah - Nisan 28, 2013, 01:00:32 öö
       Sayın Masor1976, lütfen sapla samanı karıştırmayın. Bu ülke başörtüsünden dolayı hiç b ir sıkıntı çekmemiştir. Benim gerek Babaannem, gerek Anneannem,gerek annem ve gerekse kayınvalidem , hemen hemen bütün ortayaş üstü bayan akrabalarımın hepsi "BAŞÖRTÜSÜ" kullanmıştır. Ve hatta eşim bile hala daha başörtülüdür. Ancak bu saydıklarımın hiç biri "TÜRBAN " kullanmamıştır.  Bu nedenle başörtüsü ile türbanı lütfen karıştırmayın. Dürüstçe, sorunun başörtüsü olmayıp siyasi bir simge olan ve İslamiyetin hiç bir döneminde kullanılmayan TÜRBAN olduğunu ifade edin.
        Saygılar-sevgiler.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Masor1976 - Nisan 28, 2013, 01:06:33 öö
Sayın Alşah, başörtüsü mağduru olan insanlar mevcut. Sistem kendisini korumak için Erbakan vb. islami devrimci zihniyete karşı gardını almak zorunda kalmıştır. Örneğin hristiyan cemaatin baskı altında olmamasının nedeni sisteme başkaldırı yapacak güçleri olmayışındandır. Fakat islam siyasi anlamda sistemi devirebilecek bir meteryaldir ihtimali bile sistemin bu konuda baskı kurmasını gerektiriyor. Bence darbe yapanlar da haklıdır bir bakıma. Suç bence devrimci islamcı düşünceden kaynaklanıyor. Bu zamanda devrimcilik değil inkılapçılık ön planda olmalıydı. Devrimler kısa süre içinde yapılması gerektiği için kanlı çatışmalar gerektirir, inkılaplar ise kansız ve zaman içinde olur. İnkılap gelişimdir, devrim ise kaostur diye düşünüyorum.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Alşah - Nisan 28, 2013, 01:21:06 öö
        Sayın Masor1976, anlaşılan konuyu polimik malzemesi yapmaya çalışıyorsunuz. Şahsen polimiklerden hoşlanmadığımı bu sütunlarda  müteaddit defalar belirttim. İslami devrim diyorsunuz, İslami inkılap diyorsunuz, her hareketi mutlak bir İslamiyetle bağdaştırmaya çalışıyorsunuz. İslamiyeti iyi derecede biliyor musunuz ?
       Saygılar-sevgiler.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Masor1976 - Nisan 28, 2013, 01:36:23 öö
Sayın Alşah, beni yanlış anladınız. Ben devrim kavramına karşıyım ister adı komunist devrim olsun ister islami devrim olsun. Karşı olmamın nedeni de başarı oranı halk açısından  sıfırdır ve halk çok ciddi can kaybının yanında  daha katı diktatörlerle yüzleşmek zorunda kalıyor. Fakat inkılap kavramı köklü ve başarılı olur. İster komunizm olsun, ister islami bir düzen olsun farketmez. Batı komşularındaki devrimcileri körükler ve destekler genelde. Bunun nedeni devrimler nedeniyle oluşan kaos nedeniyle komşular gelişemez ise kendisine muhtaç olur ve onları rahatça sömürme şansları doğar. Devrim kavramının yaşandığı tüm ülkelerin batılı şirketlerin sömürgesi haline gelmesinin nedeni de bu açık gerçektir. Bunu farketmek için uzman olmaya gerek olduğunu sanmıyorum. Eğer örneğin ballandıra ballandıra anlatılan  Fransız devrimi olmasaydı dünya savaşları olmazdı ve çok gelişmiş bir dünyada yaşıyor olma ihtimalimiz de çok yüksekti.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: symbol - Nisan 28, 2013, 11:26:04 öö

Fazıl Say manevi değerlere hakaret ettiği için 9 ay ceza alınca (ki bence ceza alması yanlıştı) muhalefet insan hakları, düşünce, ifade özgürlüğü demeye başlıyor fakat Atatürk'ü eleştiren her vatandaşın 3 sene hapis cezası almasına neden olan Atatürk'ü Koruma Kanununa laf söylemiyor. Ben bu politikaların samimiyetine zerre inanmıyorum.
Dersim konusunda da dediğim gibi harekât haklı bir harekâttır fakat ipin ucu kaçmış ve olaylar katliama dönüşmüştür; katliama dönüşmeseydi eğer o vakit sadece haklı bir harekât olarak zihinlerde kalacaktı fakat maalesef öyle olmadı.

Saygılarımla.

Fazıl Say twitter hesabından Ömer Hayyam’a ait olduğu iddia edilen ''Irmaklarından şaraplar akacak diyorsun, cennet-i ala meyhane midir / Her mümine 2 huri vereceğim diyorsun cennet-i ala kerhane midir” dizelerini paylaşmış ve ardından kendi takipçilerinin görebildiği yorum yazmıştır.Esas burada yargılanan,ceza alan bu ülkede yazan,çizen,düşünen,karşı çıkan,kul olmayı reddeden herkese verilen bir gözdağıydı.Bir tehdit,bir baskı unsuruydu.Ayağını denk al,bizim gibi düşünmezsen,seni de yola getirmeyi biliriz demekti.

Saygılarımla...
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Kaan - Nisan 28, 2013, 04:37:35 ös

Fazıl Say manevi değerlere hakaret ettiği için 9 ay ceza alınca (ki bence ceza alması yanlıştı) muhalefet insan hakları, düşünce, ifade özgürlüğü demeye başlıyor fakat Atatürk'ü eleştiren her vatandaşın 3 sene hapis cezası almasına neden olan Atatürk'ü Koruma Kanununa laf söylemiyor. Ben bu politikaların samimiyetine zerre inanmıyorum.
Dersim konusunda da dediğim gibi harekât haklı bir harekâttır fakat ipin ucu kaçmış ve olaylar katliama dönüşmüştür; katliama dönüşmeseydi eğer o vakit sadece haklı bir harekât olarak zihinlerde kalacaktı fakat maalesef öyle olmadı.

Saygılarımla.

Fazıl Say twitter hesabından Ömer Hayyam’a ait olduğu iddia edilen ''Irmaklarından şaraplar akacak diyorsun, cennet-i ala meyhane midir / Her mümine 2 huri vereceğim diyorsun cennet-i ala kerhane midir” dizelerini paylaşmış ve ardından kendi takipçilerinin görebildiği yorum yazmıştır.Esas burada yargılanan,ceza alan bu ülkede yazan,çizen,düşünen,karşı çıkan,kul olmayı reddeden herkese verilen bir gözdağıydı.Bir tehdit,bir baskı unsuruydu.Ayağını denk al,bizim gibi düşünmezsen,seni de yola getirmeyi biliriz demekti.

Saygılarımla...


Onun söylediği söz "ne kadar yavşak varsa.... hepsi Allahçıdır." gibi bir şeydi diye hatırlıyorum.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Kaan - Nisan 28, 2013, 04:45:31 ös
       Sayın Kaan, ikide bir ATATÜRK'ü gündeme getiremek istiyorsunuz. Anlıyorum ama bunu yapmayın. ATATÜRK'ün içinde bulunduğu şartlar ile günümüz şartlarını kıyaslamanız, zaten hakkınızda bir kanaat oluşturuyor. Sahi; ATATÜRK o sözleri kimler için söylemişti? her halde bunu da bildirirsiniz.
       Sistemden sızlanıyorsunuz,  bu sistem kimin eseri. Şimdi korkarım, bu sistemi de ATATÜRK getirmiştir diyeceksiniz.
      Saygılar-sevgiler.

Kimlere söylendiğinin bir önemi yok. Hiç beğenmediğiniz görüşe sahip olanlara da söylenmiş olabilir. Mühim olan meclisin içinde, demokratik bir alanda buna cüret edilmesidir: "Bazı başlar kesilecek!"

Erbakan da buna benzer bir şey söylemiş.

Türkiye, hep cami ve kışla arasında kalakalmıştır ne yazık ki. Bunu ifade etmek din ve ordu düşmanlığı değildir. Yönetimin dinin ve ordunun eline geçmesi yetkeciliği doğurur.

Nitekim o dönemin havası, tarihi, medyası iyi bilinirse zaten ordu İttihatçılardan kalma meşrutiyetçi bir ordu idi ve meclis de ilerici ve entelektüel insanlardan oluşuyordu. Medyanın, meclisin korkusu diktatörlüğe gitmekti. Tek büyük çekince buydu. Birinci mecliste M. Kemal demokrasi sözü verdi, her mebus memleketine dağıldı fakat ikinci meclis M. Kemal'in kendi eliyle kendisine mutlak itaat eden insanlardan seçildi ve mebuslar aldatıldı. Daha sonra o meclis de fesh edilip tamamen itaat edeceklerden bir meclis kuruldu.

Konumuzdan çok kaymayalım. Türk Ordusunun yanlışları nelerdir? Türk ordusunun yanlışı içindeki İttihatçılardan kalma cuntacı gelenekten kurtulamamasıdır.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Arais - Nisan 29, 2013, 04:50:40 öö
sayın Kaan,

Peki siz Atatürk yerinde olsanız ne yapardınız ? Bu gün ki siyaset de o şekilde değil mi ? Sayın Demirel, Sayın Baykal, Sayın Erdoğan, aynı şekilde yapmıştır.İçlerinde en demokrat en özgürlükçü sayın Demireldir.Delege seçimleri ile seçmiştir çoğu zaman vekillerini.Tabii emrivakileri de olmuştur sayın Demril'in.En katısıda şuan itibari ile sayın Erdoğan Tabii bu benim fikrimdir,katılıp katılmamak size kalmış.

         Türk ordusunun zaafları ise gerçekten uzun bir konu.Ordunun da bir çok yanlışları olmasına rağmen ordusuz da bir ülke düşünmek ne yazık söz konusu değil, bu başlık içerisinde Türk ordusunun yanlışları nasıl düzeltilebilir,  dilerseniz buna da değinelim, Ordu her zaman ülkenin ve cumhuriyetin sigortası olarak görülmüştür, öyledir de.
Şuan da bu hükumetin sistemli bir şekilde Orduyu itibarsızlaştırma çabalarını oldukça yersiz buluyorum.Bu oyunun arkasında A.B.D destekli bir cemaat var sanki sayın Said-Nursi'nin intikamını mı almaya çalışıyorlar yoksa demeden geçemiyorum.Bu cemaat tarafından Said-i Nursi nin hapis anıları büyük bir hezeyanla anlatılır durur.

Ordu en büyük kazığı da bence 28 Şubat kararları ile yapmıştır.28 Şubat kararları bugün ki hükumetin oluşmasına zemin hazırlamıştır.Benim değer verdiğim bir iki partinin de yok olmasına neden olmuştur.Ordu yine kaş yapayım derken göz çıkarmıştır.Oysa o iki partide demokratik ve liberal partilerdi.Halkın sadece bir kısmını kucaklayabilen değil, her kesime hitap eden partilerdi.Ordunun üzerinde yada çevresin de dış mihrakların ne kadar etkisi var acaba diye sormadan da geçemiyorum.Ordu bu hükumete de darbe yapması konusunda baskı yapıldı fakat bu defa ordu bu oyuna gelmedi.Saygılarımla


Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: karahan - Nisan 29, 2013, 09:54:33 öö
Türk milletinin savaşçı genetiğinden olsa gerek konu oırdu oldumu nedense kıyısından geçiyoruz.

Bakınız ben geçmeyeceğim iordu bir milletin sigortasıdır ama her daim atan sigortası olmamalıdır.Biz millet olup devlet kurduğumuzda muhtarından belediye başkanına ,parlemantosundan cumhurbaşkanınana kadar görevler verip seçimler yaparken asli unsurumuz milletin kurup yaşamasını sağladığı devlet organlarının sağlıklı işleyişidir ve tüm bu oluşumunda tek patronu vardır oda bu milleti oluşturup bu devleti kuran bu halktır.Devleti kurup görev dağılımı yapan bu halk aynı zamanda patron iken yani bu süreç için lazım olan kapitali sağlayan durumundaki zümre aynı zamanda kendi kurduğu hemen hemen tüm kurumlar tarafından herzaman hem aşağılanmış hemde hor görülmüştür orduda bu kurumlardan biridir.

O kadar çok eleştirilecek noktaları ve zaafları vardırki inanamazssınız,birkere siz demokrasi unsurlu bir cumhuriyet kurupta içerisine demoktaik olmayan kurum yapıları sokarsanız o cumhuriyet sistemini işletemezsiniz,devletinize laik modern demokratik bir cumhuriyet diyeceksiniz ordunuzda bunun kıyısından geçmeyecek,örnekte vermemi isteyecekmisiniz ben pek tercih etmeyeceğim ama bir tanecik verip keseceğim oda şu;
Askeriyenin içerisindeki acımasız hiyerarşik yapı,Tayyip erdoğanın partisi gibi en tepedeki adamın 2 dudağı arasındadır herşey okadar akıllıyız ve okadar kafamız çalışıyorki tayyibi burada yererken daha kötüsü orduda ve emniyet teşkilatında varken efenim oralarda olmak zorunda diyebilecek kadar 2 yüzlü olabiliyoruz neden? çünkü işler yapılamaz.

Yok kardeşim istatistik konuşun biraz ordu cumhuriyet tarihi boyunca tüm bütçe çalışmalarının içerisinde heryıl gsmh nın kaçta kaçını almıştır bir bakınız bu bizim güvenliğimiz için bir kuruma verdiğimiz ödentidir.

O ödentilerin içerisinde bizlere hizmet ediyorlar iyide yaşasınlar diye ordu evleri ve orko gibi kurumlarıda es geçmemek lazım,halkın nüvesinden gelipte halktan bu kadar kısa sürede kopan bir kurm elbette yıpranacak,beslendiği kaynağı hor gören aldığı imtiyazlarla halktan kopuk yaşayan bir kurum elbette tımar edilecektir edilmelidir.Bu ordu içerisinde yapılan operasyonları adı her ne olursa olsun yapılması elzemdi bunun yapılış tarzı erdoğana denk gelmesi spekülasyon yapılması için bence yeterli değildir.

28 şubat sürecine bağlayıp mağdurlar intikam alıyor demek olayı saptırmak ve bütünü görememek demektir.
Şunu kabul edin ordumuzun haddinden fazla zaafları vardı bunu askerlik yapan ve gözlem yeteneği olan her erkek bilebilir,korkunun getirdiği saygıdan disiplin çıkmaz,ordu bu yaşadığı süreci başından sonuna kadar hak etmiştir ve yaşamalıydı,tıpkı patronunu döven bir işçinin başına ne gelmesi gerekiyorsa ordununda başına o gelmiştir.

Bu işi o yada şu partiye veyahut dış mihraklara pas etmeden bize olan getirilerine bakmak lazım .
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Masor1976 - Nisan 29, 2013, 04:55:41 ös
Ben ilk yorumlarımda da değinmiştim, benim kafamda oluşan şablona göre ordunun hiç bir faydası yoktur. Aksine ordunun yaptığı zararları hiç bir dış güç becerip de yapamaz. Aynen insanların kendi kendilerini tüketmeleri ve kendilerine verdikleri zararlar gibi.

Örnek vereyim. Bu gün Türkiye cumhuriyeti'ni Atatürk'ün kurabilmesinin nedeni osmanlı veya Türk ordusu değil, yüzyıllarca İran ile silahlı mücadele vermiş Kürt aşiretleridir. Ordu terhis edildikten sonra bu aşiretlerin gerilla tarzı Fransız askerine yaptığı tacizler nedeniyle ingiliz sömürgeciliği Atatürk ile masaya oturmak zorunda kaldılar.

Osmanlının yıkılışında ve olur olmaz fetihlere çıkmak zorunda kalıp sömürgecileşmesi ve yozlaşmasında da ordunun parmağı büyüktür.

2.dünya savaşında ekonomide ilk 3 e giren bir ülkeyi her eli silah tutan erkekleri silah altına alıp yıllarca devletin kesesini boşaltmaları, üretimi durdurmaları  ve halkı ağaç kabukları yiyecek ve ayakkabısız dolaşacak kadar bitap düşürmeleri zaten ordu içinde kafası siyasi açıdan çalışan insanların olmadığının da göstergesidir.

Bence Türk ordusu kötü niyetli olmasa da kafası çalışan bir kurum değil. Ya da hakikaten bir ingiliz sömürgesiydik verilen emirler neyse onu yaptılar, daha sonrasında amerikan sömürgeciliğine yöneldik ve şimdi de amerika ne derse onu yapıyorlar izlenimi de doğuyor açık konuşmak gerekirse. Gerek zengin ermenilerin mallarının talan edilmesi, gerek siyasi yalanlarla suriye bolgesindeki aşiretlerin gerilla saldırılarının durması karşılığında sanal bir Türk ordusu izlenimi bırakmak amacıyla fransızlardan alınan silahlarla yalan dolan üzerine kurulması gibi faktorlere de bakınca ordunun tam bağımsız bir Türk ordusu oluşu da şüpheli. Ki oyak-renault ortaklığı, oyak bankın ing ye satılması gibi görünen şeyler de fransızlarla Türk ordusunun kan bağını işaret edebiliyor.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: karahan - Nisan 29, 2013, 05:09:06 ös
Örnek vereyim. Bu gün Türkiye cumhuriyeti'ni Atatürk'ün kurabilmesinin nedeni osmanlı veya Türk ordusu değil, yüzyıllarca İran ile silahlı mücadele vermiş Kürt aşiretleridir. Ordu terhis edildikten sonra bu aşiretlerin gerilla tarzı Fransız askerine yaptığı tacizler nedeniyle ingiliz sömürgeciliği Atatürk ile masaya oturmak zorunda kaldılar.


sn.masör1976
Yukarıdaki sözünüz oldukça yanlış tabiki bana göre.Nasıl olurda sadece kürt aşiretlerine bağlayabildiniz bu ülkenin kuruluşunu ve kurtuluşumuzu,Kastamonu halkını ne yaptınız inebolu limanından ankaraya sırtında silah taşıyan şerife bacılarımıza yazık ettiniz,egenin zeybeklerinden karadenizin lazlarına kadar trakyanın yiğit insanlarına kadar atladığınız bir sürü memleket var lütfen daha dikkatli olunuz bu ülkeyi sırf kürtler kurdu derseniz yazık edersiniz ülkem insanın emeklerine.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Masor1976 - Nisan 29, 2013, 05:13:04 ös
Sayın Karahan yorumunuza katılıyorum. Fakat  o bölgelerde silahlı güç yoktu. Yani bir kaç manga askerle şehirleri ele geçirmelerinin nedeni silahsızlıktır. Bir kaç ismi geçen kahraman kişinin kendini feda edişi işgali engelleyemezdi. Bu Türk insanının acizliğinden ziyade silahsızlığından ve savaşmayı bilmeyişinden kaynaklanıyor. Fakat suriye bölgesindeki Kürt aşiretleri osmanlıya katılımdan itibaren osmanlı ordusundan bağımsız olarak iranla silahlı savaş halindeydiler. Bu osmanlının işine geliyordu yani askeri harcama gerekmeden o bölgedeki sınırları Kürt aşiretleri İran'dan  koruyordu. Bu nedenle ingiliz sömürgeciliğinin oraya çıkardığı düzenli ordu onlarla başa çıkamayınca orayı sürgündeyken örgütleyen Mustafa Kemal ile masaya oturmak zorunda kaldılar.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: ADAM - Nisan 29, 2013, 05:38:43 ös

Ne kadar saçma sapan bir başlık...

Bir ordunun yanlışlarını bilmek için insanın mesleğinin askerlik olması, bunun da ötesinde akademik askeri eğitim görmesi gerek.

Bu felsefe falan değil; askerlik. Başlı başına bir meslek. Hatta bir bilim dalı olduğu bile söylenebilir.

Bilmeden atmak tutmak kolay geliyor kişilere galiba. Belki bir yerlerden okumuş olduklarından esinlenerek, Türkiye Cumhuriyeti Tarihi çerçevesinde askeri olay, karar ve uygulamalar üzerine yorum yapılıyor.

Bilmeyenlerin bilgisizce zihin jimnastiği.
   
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Arais - Nisan 29, 2013, 06:22:44 ös
Sayın Masor1976' bakarsak çözüm basit, kapatalım gidelim orduyu :)


Saygılarımla
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Alşah - Nisan 29, 2013, 10:48:41 ös
       Sayın symbol,  ne zamandır ben de bunu anlatmaya çalışıyorum.
       Saygılar-sevgiler.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Alşah - Nisan 29, 2013, 11:04:08 ös
      Sayın Masor1976 Koskoca bir Ulus'un kurtuluş savaşını sadece bir kaç aşirete malederek etnititeye değiniyor. Sayın karahan'ın da belirttiği gibi, yani Çanakkele'de , Dumlupınar'da, Sakarya'da hep aşiretler vardı demek istiyor. Halbuki bilmiyor ki aşiretlerin hükmedebildiği bölgemiz bellidir. Bu gün de aynı bölgede yine aynı  aşiretler var. Sayın Masor1976 her halde Kürt kökenli olduğunu vurgulaamak istiyor.
       Bu sütunlarda etnik kimliklerin belirtilmesini şahsen etik bulmuyorum.
       Saygılar-sevgiler.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Masor1976 - Nisan 30, 2013, 12:58:26 öö
Sayın Adam'a katılmamak mümkün değil. Fakat benim fikirlerim değil genelde tarihçilerin fikirlerinin kafamda oluşturduğu şablonu sundum. Hatalar mutlaka olacaktır.

Ordu kavramı insan öldürmeye dayalı bir sistem. Sadece savunmaya dayalı değil aynı zamanda sömürgecilikte de kullanılagelmiş bir kavramdır. Açıkcası saygı duyduğum bir kavram değil ister Türk ordusu olsun ister Rus ister Amerikan farketmiyor.

Hangi orduyu ele alırsak alalım sadece hedef ülkelere değil kendi milletine olağan üstü zararları var. Sayın Arais'in dediği gibi kapatalım gitsin.

Sayın Alşah, ben Kürt kökenli değilim. 1. dünya savaşı sonrası osmanlı diye bir kavram kalmamıştı. Yani çanakkale savaşı sonrası tüm osmanlı coğrafyası işgal edilmiş ve ülkelere ayrılmıştır. Aynı zamanda ordu ve polis gibi teşkilatlar da terhis edilip silahsızlandırılmış bir bölgeye ingilizler el koymuşlardı. Fakat Kürt aşiretleri osmanlı ordusundan bağımsız olmaları ve dağlık kesimde olmaları nedeniyle silahsızlandırılma ve terhis etme  olanağı yoktu. Fransızlar Suriye adlı bu bölgeyi ülkelere ayırmaya koyulmuşken silahlı çatışmalara maruz kalınca sömürgecilik konusunda sıkıntıya düştüler. Başkaldırıda Enver paşa ve Mustafa Kemal paşa lider olarak adı geçen iki isimdi. Bu nedenle ingiliz sömürgeciliği Mustafa Kemal ile masaya oturmak zorunda kaldılar. Mustafa Kemal Atatürk, ankara çevresinde bir kaç şehirden oluşan bir ülke verilecek iken ülkeyi bu günkü sınırlara kadar genişletmiş ve bağımsızlık mücadelesi vermiştir. Neticede ingilizler için bu şehirlerin yunanistanda bulgaristanda veya Türkiyede olması farketmiyordu. Yani her türlü sömürge yapılabilecekti. Ki rahmetli Atatürk'ün vefatıyla ülke ingiliz sömürgesine dönüştü. Tam bir sömürge olmamızı Hitler ve 2.dünya savaşı olayları engellemiştir. Benim tahminim ingilizler bizi ve ortadoğuyu Ruslara vereceklerdi. Fakat gerek Hitler gerekse Amerikalılar 2.dünya savaşında ingilizlerin ve rusların tüm enerjisini bitirmiştir. Kendi dertlerine düştüklerinden bize ilişme şansları olmadı diye düşünüyorum.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Alşah - Nisan 30, 2013, 01:23:56 öö
      Sayın Masor1976, gene ne demek istediğimi anlayamamışsınız. Neyse ben böyle polimiğe girmeyi sevmiyorum. Ama şunu bilin, sizin düşünceleriniz tarih değildir. Olamaz. Unutmayın ki, Türkiye Cumhuriyetinden önce "Batı Trakya Türk Cumhuriyeti " adında bir  devlet kurulmuş ve fakat Mustafa Kemal'in  isteği üzerine resmiyet kazanmamıştır.
      Tarih, düşünce ve inançla yazılmaz.
      Saygılar-sevgiler.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Kaan - Nisan 30, 2013, 04:55:53 öö

Ne kadar saçma sapan bir başlık...

Bir ordunun yanlışlarını bilmek için insanın mesleğinin askerlik olması, bunun da ötesinde akademik askeri eğitim görmesi gerek.

Bu felsefe falan değil; askerlik. Başlı başına bir meslek. Hatta bir bilim dalı olduğu bile söylenebilir.

Bilmeden atmak tutmak kolay geliyor kişilere galiba. Belki bir yerlerden okumuş olduklarından esinlenerek, Türkiye Cumhuriyeti Tarihi çerçevesinde askeri olay, karar ve uygulamalar üzerine yorum yapılıyor.

Bilmeyenlerin bilgisizce zihin jimnastiği.
   

Son 10 yılda TSK'daki 1000'e varan intihar vak'asını her gazete okuyan vatandaş bilir. Bunu bilmek için akademik askeri eğitim almak gerekmiyor.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Arais - Nisan 30, 2013, 05:58:57 ös
Sayın Kaan,

Konu dışına çıkmış olacağız fakat unutmayınız ki intihar, kişinin kendi seçimidir.Bir başkasına mal, edilemez.


Saygılarımla
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: peacewings - Nisan 30, 2013, 06:35:57 ös
Sayın Kaan,

İntihar vakalarıyla ilgili TSK'nın açıklamaları oldu. Üstelik üst düzey bir TSK görevlisi, istatistiksel bilgileri paylaşarak bu oranın askerlik dışındaki intihar vakalarından farksız olduğunu ortaya koydu. Fakat söz konusu TSK'yı olabildiğince karalamaksa, buyrun. Haliyle saçma başlık, saçma ve ordan burdan duyulma, her duyduğuna inanılan safsataların paylaşıldığı bir konu haline geldi.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Kaan - Mayıs 01, 2013, 12:28:38 öö
İntihar vakaları da Türk Ordusunun yanlışlarındandır çünkü çok fazla üzeri örtülen vakalar var. İntihar diye geçiştiriliyor. Haberleri takip etmenizi öneririm. Bu geçiştirilecek bir şey değil.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Arais - Mayıs 01, 2013, 01:45:52 öö
Sayın Kaan,

Siz geçiştirildiği kanısın dasınız, geçiştirildiği durumlar binde birdir.Ben askerlik görevimi yerine getirirken, 4 kişi intihar etti.Bunlardan bir kişi uzman çavuş eşinin boşanma isteği üzerine evinde çocuklarını ve karısını vurarak ,diğer Üçü ise er  rütbeli askerlerdi.Askerler hakkında herkes bilgi aldı.Kesinlikle intihar.Bir yeni, astsubayımız da elini vurdu, bilerek ve isteyerek evinde, Esrar kullanırdı.Bir Yüzbaşımız askeri dövdüğünden dolayı, tam 60 gün disiplin ceza evinde yattı.Yüzbaşımızı ben teslim ettim disiplin cezaevine 3 subay 2 astsubay 5 uzman çavuş vardı içeride.

Aynı olaylar polis camiasında da meydana gelmekte, İntihar ve darp onlar nasıl geçiştiriliyor. Askerliğide subaylar değil, astsubaylar ve uzmanlar zorlaştırır.Bir subay, bir askeri kendine hedef almaz.

Askerlik görevine eğer giderseniz, göreceksiniz.O kadar garip insanlar vardi ki......Bizim bölükte 120 kişi 40 kişide anti sosyal kişilik bozukluğu vardı.Bu kırk kişi nöbette tutmazlar, ellerine silah da verilmez. Bu 40 kişi ne (Uyuşturucu) bulurlarsa onu kullanıyorlardı.Hayatımda görmediğim tekniklerle. Hepsinin kayıtlarını ben tutuyordum, tedavileri için aldıkları antideprasanları, aldığı ilaçları ben biliyorum.Bu tür adamlar için askerlik tam yan gelip yatma yeridir.Bir bölük arkadaşımın(Yan gelip yatanlardan) sinir krizinde elinden bıçağı almak için tam yarım saat 5 rütbeli ile uğraştık. Boynuna dayadı adam bıçağı yaklaşmayın keserim kendimi dedi.Kesti de bir iki yerinden hafif, allahtan kör yemek bıçağı. Ben arkadan yakl aştım filmlerdeki gibi ayı kapanına( yada kilidi denir) aldım, arkadaşımı da bıçağı öyle aldık elinden. Gaziantep merkez de hiç bir savaş görevi olmayan bir tugayda oluyor, bu olaylar. Bu tür olaylar anlatmakla bitmez.

Ben hem yazıcı, hem revirci idim askerde, 120 kişiden 10 kişi lise mezunuydu.İçerideki cehaleti siz düşünün.Askerlerin, hepsi her gün istediklerinde revire de çıkar P.D.R ye de gider P.D.R yeterli görülmezse istediği hastaneye sevkini isteyebilir asker, Tugay komutanı bile engel, olamaz. Askerin başına yukarıda ki örnekteki gibi bir şey gelirse bölük komutanından hesabı sorulur,hatası varsa siciline işlenir.Acılan soruşturmada bu olaya neden bir önlem almadınız yada ne gibi önlemler alıyorsunuz diye sorulur.Askerler için şikayet kutuları vardır.Tabur komutanı şikayet kutusunu her hafta inceler.Tabur iştima da da hatırlatır söyleyemediğiniz bir şey varsa şikayet kutularını yazın ben gerekeni yaparım der yapar da.Askerlerin, askeri mahkemeye, insan hakları mahkemesine üstlerini şikayet hakları vardır.

Bu kadar yol varken insan intiharı seçiyorsa suç kimin ?

Saygılarımla
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Masor1976 - Mayıs 01, 2013, 01:59:35 öö
Askerlik diğer ülkeleri bilemiyorum fakat bizde insan psikolojisini fazla zorlayan bir kurumdur. Benim bir lafım vardır bir insanın başına gelebilecek en kötü şeylerden biri er olarak askerlik yapmaktır. Hiç bir subay, ast subay vb. kişiler er olarak askerlik yapmadıklarından da olabilir sadece kendi rahatlarını düşünen bir kurum. Yani erler hem bedava çalışıyorlar hem de insan üstü bir potansiyel ve sabır bekleniliyor. Vatan için diye bir kavram üretilmiş, ki vatana en ufak faydası olduğunu da düşünmüyorum. Öyle bir bataklık kurulmuş ki neresini eleştirsem diye düşünürken eleştirilmeyecek tarafı var mı diye asıl başlığı atasım geliyor.

Ben intiharlık çok vakaya şahit biriyim. Özellikle fiziksel, psikolojik ve küfürsel şiddet erlere düzenli olarak uygulanıyor. Örneğin acemi birliğindeyken yüzlerce askerin önünde bir uzman çavuşun bir acemi eri yatırıp testislerine 7 kez öldüresiye tekme attığına şahit olmuştum. en basitlerinden biriydi bu. Yasalarda bunların hepsi yasaktır. Fakat askeri yasalar uygulanmıyor. Örneğin verdiğim örneği askeri mahkemeye taşısak da neticede acemi eri emre itaatsizlikten 6 ay hapis cezasıyla uzman çavuşu ise 10 lira civarında ağır para cezasıyla cezalandırıyorlar.

Son olarak demek istediğim tespit ise, bizdeki ordu savaş zamanı ordusu gibi davranıyor. Fakat savaş halinde olmadığımız için gençlerin en verimli zamanları boşuna geçtiği gibi devletin kasasına da zararı var. Bir kaç günlük veya haftalık silah eğitimi bence yeterli ki günümüzde insan gücünün veya piyade tüfeğinin  savaşlarda hiç bir etkisi yok. Terörle mücadele konusunda ise acemi erin hiç bir faydası yok. Yıllarca eğitim görmüş ve ciddi çatışma deneyimi olan  kontrgerilla gerekiyor. Adet olmuş bir kez yerini bulsun misali genç neslin psikolojisini bozup sosyal yaşamı da zehirleyen, psikopat kişilikler üreten bir kurum halini almış.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: symbol - Mayıs 01, 2013, 10:21:46 öö
İntihar vakaları da Türk Ordusunun yanlışlarındandır çünkü çok fazla üzeri örtülen vakalar var. İntihar diye geçiştiriliyor. Haberleri takip etmenizi öneririm. Bu geçiştirilecek bir şey değil.
Saygılarımla.


Sayın Kaan ,

İntihar;Bir kimsenin toplumsal ve ruhsal sebeplerin etkisi ile kendi hayatına son vermesidir.

Kadına şiddetin,sokak ortasında anne ve kadınların ölümlerinin olduğu,töre cinayetlerinin her geçen yıla oranla arttığı,insanların sevdiklerinin zorla istemedikleri insanlarla(hatta yaşları kendilerinden büyük insanlarla)evlendirildikleri bir toplumda askerlik yapan insanların ruhsal etkilerini nasıl olupta görmezden gelebilirsiniz.Önce insanları düzeltmelisiniz ki toplumda kendisini düzeltmeye başlasın.

Saygılarımla...
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Kaan - Mayıs 01, 2013, 03:54:38 ös
Sayın Kaan,

Siz geçiştirildiği kanısın dasınız, geçiştirildiği durumlar binde birdir.Ben askerlik görevimi yerine getirirken, 4 kişi intihar etti.Bunlardan bir kişi uzman çavuş eşinin boşanma isteği üzerine evinde çocuklarını ve karısını vurarak ,diğer Üçü ise er  rütbeli askerlerdi.Askerler hakkında herkes bilgi aldı.Kesinlikle intihar.Bir yeni, astsubayımız da elini vurdu, bilerek ve isteyerek evinde, Esrar kullanırdı.Bir Yüzbaşımız askeri dövdüğünden dolayı, tam 60 gün disiplin ceza evinde yattı.Yüzbaşımızı ben teslim ettim disiplin cezaevine 3 subay 2 astsubay 5 uzman çavuş vardı içeride.

Aynı olaylar polis camiasında da meydana gelmekte, İntihar ve darp onlar nasıl geçiştiriliyor. Askerliğide subaylar değil, astsubaylar ve uzmanlar zorlaştırır.Bir subay, bir askeri kendine hedef almaz.

Askerlik görevine eğer giderseniz, göreceksiniz.O kadar garip insanlar vardi ki......Bizim bölükte 120 kişi 40 kişide anti sosyal kişilik bozukluğu vardı.Bu kırk kişi nöbette tutmazlar, ellerine silah da verilmez. Bu 40 kişi ne (Uyuşturucu) bulurlarsa onu kullanıyorlardı.Hayatımda görmediğim tekniklerle. Hepsinin kayıtlarını ben tutuyordum, tedavileri için aldıkları antideprasanları, aldığı ilaçları ben biliyorum.Bu tür adamlar için askerlik tam yan gelip yatma yeridir.Bir bölük arkadaşımın(Yan gelip yatanlardan) sinir krizinde elinden bıçağı almak için tam yarım saat 5 rütbeli ile uğraştık. Boynuna dayadı adam bıçağı yaklaşmayın keserim kendimi dedi.Kesti de bir iki yerinden hafif, allahtan kör yemek bıçağı. Ben arkadan yakl aştım filmlerdeki gibi ayı kapanına( yada kilidi denir) aldım, arkadaşımı da bıçağı öyle aldık elinden. Gaziantep merkez de hiç bir savaş görevi olmayan bir tugayda oluyor, bu olaylar. Bu tür olaylar anlatmakla bitmez.

Ben hem yazıcı, hem revirci idim askerde, 120 kişiden 10 kişi lise mezunuydu.İçerideki cehaleti siz düşünün.Askerlerin, hepsi her gün istediklerinde revire de çıkar P.D.R ye de gider P.D.R yeterli görülmezse istediği hastaneye sevkini isteyebilir asker, Tugay komutanı bile engel, olamaz. Askerin başına yukarıda ki örnekteki gibi bir şey gelirse bölük komutanından hesabı sorulur,hatası varsa siciline işlenir.Acılan soruşturmada bu olaya neden bir önlem almadınız yada ne gibi önlemler alıyorsunuz diye sorulur.Askerler için şikayet kutuları vardır.Tabur komutanı şikayet kutusunu her hafta inceler.Tabur iştima da da hatırlatır söyleyemediğiniz bir şey varsa şikayet kutularını yazın ben gerekeni yaparım der yapar da.Askerlerin, askeri mahkemeye, insan hakları mahkemesine üstlerini şikayet hakları vardır.

Bu kadar yol varken insan intiharı seçiyorsa suç kimin ?

Saygılarımla


Sn. Arais,

Evet, haklısınız, her tipten insan vardır askerde, gidince göreceğim. Bunalımlar, depresyonlar, uyuşturucu bağımlılıkları ve Sn. symbol sizin de saydıklarınız var elbette fakat ben namaz kılanlara ve Kürt kökenli olanlara da askerlite bir antipati olduğunu, ayrımcılık olduğunu düşünüyorum. Geçenlerde bir Ermeni asker öldü mesela.

Bugünkü Taraf Gazetesini açıp okuyun mesela. Oğlu ölen bir aile konuşmuş. Baba, oğlu için namaz kılan, inançlı birisi idi, intihar edebilecek birisi değildi diyor. Askerler görmedikleri halde intihar etti diyorlar. Büyük katekulliler dönüyor ordu içinde.

Ordu ideolojik bir yapıya büründürülmüş Ergenekon çetelerince. Eğitimlerde en baş listede Genelkurmay Başkanı geliyor, onun sıralarda, onbaşıdan sonra başbakan geliyor. Ülkenin sahibi zannediyorlar kendilerini. Suç teşebbüs eden cuntacı teröristler Silivri'de olsalar bile daha bu zihniyette olan binlercesi var ve bu insanlar çocukluklarından itibaren kendini efendi sanıyorlar. Bı çocuk eğitime başladığında ailesinin yanına gelince seccadeleri falan anası babası içeriye saklıyor anlatılanlara göre. Böyle yetişiyorlar maalesef.

Profesyonel bir ordu kurulmalı, ideolojik yapılanmalar ayıklanmalı, teröristlerin tamamı cezaevine gönderilip tasfiye edilmelidir. Ve ayrıca orduya bu kadar çok para harcanmamalıdır. Askerlik paralı bir meslek olmalıdır.

Sanırım barış sürecinin tamamlanıp, cuntacı anayasanın çöpe atılıp yeni bir anayasa tamamlandıktan sonra sıra bu tür reformlara gelecek. Erdoğan gibi tecrübeli bir adamın evde oturması doğru olmaz. O parti kurallarını değiştirip liderliğe devam etmeli. İstikrar tehlikeye girer aksi halde.


Bu arada CHP bu intiharları meclise taşıdı. Neden intiharların arttığını sordu. Buna dikkat kesilmek gerekiyor.

http://sodepgazete.com/?p=43023 (http://sodepgazete.com/?p=43023)

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: BT - Haziran 01, 2013, 10:48:23 ös
O zaman bizde ne kadar kitap varsa alıntı yapalım.Bu  platformda aslolan bireyin kendi düşüncesi değilse bende alıntıya boğayım burayı uygun olurmu?Bu arkadaş nerden neyi aldığını da açıklarsa daha objektif olur kanaantindeyim.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: BT - Haziran 01, 2013, 11:03:00 ös
Hatta madem bu sırtlan böyle her aklına geleni söylüyor.Benim de onun hakkında bir şeyler söylemem yanlış olmaz.Burada ki üsluba aykırı olmamasından dolayı sırtlan adıyla anılan bu şahıs.Daha önce de yorumlarıyla bu platformdaki insanlardan tepki görmüştü.Ancak bu platformun eski takipçileri bile tepki koymalarına rağmen onu buradan attıramadılar. Demek bu platformdan atılmak çok zor.
Bilinsin ki o *** karşı bayrak açılmıştır.
Söylediği her söze hak ettiği şekilde cevap verilecektir.
Bu noktada beni uyaran çifte standart yapmış olacaktır.
Bilgilerinize.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Arais - Haziran 02, 2013, 12:41:03 öö
Sayın BT,

Size gösterilen tolerans ve hoşgörüyü yanlış anladığınızı belirterek üslüp konusun da tekrar uyarılmacağınızı bu vesileyle bildiririm.

Sayın Kaan'a gerekli ceza ve yaptırım uygulanmıştır.

Forum kurallaları 5., 6., 7., 9.,10. maddeleri ihlal etmiş bulunmaktasınız. (http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php/topic,1172.0.html)

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: BT - Haziran 08, 2013, 09:36:25 ös
O arkadaşa yaptırım uygulandığını ben farkedemedim ama yazdıklarıma sansür uygulandığını fark ettim.Sanırım sizi kızdıran çifte standart kelimesiydi.Umarım küfür etmediğim halde sansürlediğiniz kelimenin ve karşılığı olarak o sözde uyarı alan arkadaşın yazdıklarını ve hangi değerlere hakaret ettiğinin farkındasınızdır.Uyarı aldığım maddeleri yazdığınız içinde teşekkürler.Umarım diğer uyarı alan arkadaşında kanunun hangi fıkrasından ceza aldığını öğrenebiliriz.Saygılar
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: BT - Haziran 08, 2013, 09:42:18 ös
Ayrıca burada düşüncelerimi paylaşmak için bana tolerans göstermenize yüce inayetinize de teşekkür ederim.Lütufta bulunmuşsunuz.Ancak şu bilinsin ki değerlerime hakaret eden birine cevap vermek için sizin tolerans ve hoşgörünüze de ihtiyacım yok.O hoşgörüyü kimlere gösterdiğiniz açık zaten.Bana uyarı verip o şahısla aynı kefeye koymadığınız için de teşekkür ederim.
Başlık: Ynt: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?
Gönderen: Arais - Haziran 08, 2013, 10:19:03 ös
Sayın BT

Burası masonlar.org olmasa; Bende sizin üslubunuzla konuşayım, sizinle bakalım o zaman olay nereye varacak. Ne dersiniz deneyelim mi ? Belki o zaman ne demek istediğimi  daha rahat anlayabilirsiniz.Demek istediğim bundan başka birşey değildir derdim ama masonlar.org da bulunduğumuz için demeyeceğim.

Sayın BT

Masonlar.org kuralları açık ve basittir, foruma üye olurken forum kurallarını okuduğunuz kabul edilir, forum kuralların da sizden beklenen davranış ve paylasım sorumlulukları açıkça ifade edilmiş ve bu kurallara uymak için bize söz verdiğiniz varsayılır. Masonlar.org diğer forumlar dan farklıdır.
sokak ağzı, hakaret içeren, tahrik edici, küşük düşürücü sözcükler kesinlikle kullanılamaz.

Ayrıca size herhangi bir kızgınlığım yok şahsi olarak. Olamaz da. Ben burada bir görev ifa ediyorum.Görevimi en iyi şekilde ifa edeceğime dair siz değerli forum üyeleri, forum yönetimi karşın da söz verdim, verdiğim sözün gereği olarak da gerekli uyarılar ve paylaşımlar da bulunuyorum.Bunu farklı bir şekilde neden, nasıl yorumluyorsunuz bence onu kendinize sorun.
Masonlar.org' ta her görüşün rahatça ifade edilebiliceği özgür bir platformdur.Bizim gibi düşünmüyor diye kimseye düşman olma hakkımızın olmadığını bilicek sorumlulukta yöneticileriz, Forum yönetimi olarak, beklediğimiz bir paylaşım kalitesi var. Bu kalitenin bozulmasına neden olan üyelerimizi de uyarmak, uyarmadan ceza vermek en doğal hakkımız olsa gerek diye düşünüyorum.

Not:Bu tür şikayetlerinizi lütfen özelden  tarafıma yazınız, bu iltetiye olan cevabınızı da değerli okur,yazar forum üyelerimizin değerli vaktini çalmayalım


Saygılarımla