Masonlar.org - Harici Forumu

Inanc => 3 Buyuk Din => Islam => Konuyu başlatan: Ares - Temmuz 04, 2013, 11:03:27 ÖS

Başlık: Padişahlık Sistemi Kuran'la Uyuşmaz
Gönderen: Ares - Temmuz 04, 2013, 11:03:27 ÖS
Bir çok İslam dinini taşıyan halk ve Osmanlı devletinin tamimiyle İslam devleti olduğunu varsayan kişiler maalesef bu bilgiden yoksundur.

Padişahlık sistemi kesinlikle dinin kullandığı ve büyük geçiştirmeler nedeni ile yapılan en büyük uydurmadır. Kuranda bazı hususların insanların menfi düşüncelerine göre davrandığını açıkça görmekteyiz. Kaldı ki burada İslam dini şöyle böyle diyerek öne sürdüğü bilgiler ve yaptıkları tamimi ile yanlıştır. Çevremde bir çok kişiye sorduğumda Padişahlık sistemini o kadar çok benimsemişler ki, sevende sevmeyende bu sistemin kökünün Kuran olduğunu söylemekte.

Şu bir gerçek ki Allah size emanetleri ehil olanlara vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz de adaletle hükmetmenizi emrediyor.4-Nisa Suresi 58

Padişahlık yönetimi ile alakalı Kuran'dan hiç bir sureye yahut bilgiye rastlanılmaz. Emanetin ehline verilmesini ister, bu da devletin yönetiminin en becerikli kişilere verilmesini belirtir.

Saygılar.
Başlık: Ynt: Padişahlık Sistemi Kuran'la Uyuşmaz
Gönderen: Nicolus - Eylül 13, 2014, 02:56:52 ÖS
"Yönetimin; en aklı başında, en becerikli kimselere verilmesi" dikkatimi çekti. İster dini olsun ister toplumsal, normal koşullarda olması gereken budur fakat ortada saltanat uygulaması olduğu için bu maalesef pek mümkün olamadı diyebiliriz. Osmanlı'nın gerileme yıllarına bakacak olursak, gerilemenin sebebinin kişisel çıkarlarını düşünen, devlet yönetimi ile uzaktan yakından alakası olmayan kişilerin zorla padişahlığa ve yönetim dairelerine getirilmesidir. Bu olay günümüzde hala geçerlidir. Saltanat olmasa da en başta bulunan devlet yöneticileri, kendi takımını kendi belirlemekte ve normalde manavda çalışması gereken kimseleri kritik idari noktalara getirmektedirler. Bunun neticesinde; "dini inançları kullanarak halkı sömürmek" ve yine "dini inançları kullanarak halkı hipnotize etmek" gibi manzaralar karşımıza çıkıyor. Zaten din, sivil halk için değil politikacılar için kullanışlı bir araçtır.

Saygılarımla...
Başlık: Ynt: Padişahlık Sistemi Kuran'la Uyuşmaz
Gönderen: Robert Langdon - Mayıs 08, 2015, 06:51:50 ÖÖ
Şura 38: 'Onlar ki; işlerini aralarında danışma ile kararlaştırırlar'
Bu ayete baktığımızda da, kur'an'ın saltanattan alabildiğince uzak bir sistem öngördüğünü görmekteyiz. İşleri danışma prensibi ile çözümlendirmek.

Zalim Emevi, Abbasi ve Osmanlı'nın saltanatı, Kur'ana göre zulümdür. Kur'anda zulüm, insanlara haklarını vermemek, onları bu haklardan yoksun bırakmaktır. Devlet ile ilgili meselelerde, bu ayet perspektifinden bakıldığında, yönetenlerin yönetilenlere danışması esastır.
Kendi nefsimden sübjektif bir yorum yapacak olursam kur'andaki sistemin, yerel yönetimleri güçlü bir cumhuriyeti öngördüğünü söylerim.

Selam ve Saygılarımla...