Masonlar.org - Harici Forumu

Masonluk Bilgidir. Bilimdir. Ilimdir. => Insan => Saglik => Konuyu başlatan: Melina - Temmuz 13, 2013, 03:28:58 ös

Başlık: Yatmadan Önce Yemek Kilo Aldırmıyor
Gönderen: Melina - Temmuz 13, 2013, 03:28:58 ös
Geceleri yemek yemenin, sanıldığı gibi kilo aldırmadığı, aksine metabolizmayı hızlandırarak kilo kaybını kolaylaştırdığı belirlendi.

Geceleri yemek yemenin, sanıldığı gibi kilo aldırmadığı, aksine metabolizmayı hızlandırarak kilo kaybını kolaylaştırdığı belirlendi.
 
"Medicine & Science in Sports & Exercise" dergisinde yayımlanan bir çalışma, yatmadan yarım saat önce içilen sütün erkeklerde protein sentezini artırarak daha fazla kas yapılmasına yardımcı olduğunu ortaya çıkardı.
 
Florida Eyalet Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan çalışmada ise uyumadan önce protein ya da karbonhidrat içeren hafif bir şeyler atıştırmanın, metabolizmayı hızlandırdığı keşfedildi.
 
Çalışmaya katılanlar, iki gruba ayrıldı. İlk grubun, yatmadan önce 150 kalori almasına izin verildi. Çalışma sonucunda ilk grubun, gece hiçbir şey yemeyen ikinci gruba oranla daha yüksek bazal metabolizma oranına sahip olduğu belirlendi.
 
Daha Az Acıkıyorlar

Yine aynı çalışma, yatmadan önce bir şeyler atıştıran kişilerin sabah  daha az açlık hissettiğini gösterdi. Bilim adamları, gece özellikle protein  açısından zengin gıdalar tüketenlerin, ertesi gün öğünler arasında fazla  acıkmadığını söyledi.

 Wayne Eyalet Üniversitesi’nde yapılan farklı bir çalışma ise yatmadan  önce lif açısından zengin gıdalar tüketen kişilerin daha kolay kilo kaybettiğini  gözler önüne serdi.

http://kadin.milliyet.com.tr/yatmadan-once-bir-seyler/lezzet/detay/1719272/default.htm (http://kadin.milliyet.com.tr/yatmadan-once-bir-seyler/lezzet/detay/1719272/default.htm)
Başlık: Ynt: Yatmadan Önce Yemek Kilo Aldırmıyor
Gönderen: Caliper - Temmuz 13, 2013, 04:05:17 ös
İnsan metabolizmasıyla ilgili çalışmalar, ne yazık ki günümüzde rant elde etmek için kullanılmaktadır. Özellikle bu işle uğraşanların artması, insan sağlığını hiçe sayan bir rekabeti körüklemiştir. Kimdir bu işle uğraşan meslek sahipleri:

1- Diyetisyenler
2- Endokrinoloji uzmanları
3- Metabolizma uzmanları
4- İç hastalıkları uzmanları
4- Kardiyoloji uzmanları
5- Bazı kurslar gören pratisyen hekimler
6- Biyokimya uzmanları
7- Eczacılar
vs.

Liste uzun. Fakat bu işle uğraşanların %98-99'u bu 7 maddelik liste içinde yer alan meslek sahipleri. Gerçekçi baktığınız zaman da toplumun büyük çoğunluğu ya kilolarından müzdarip ya da diabet, hipertansiyon gibi metabolik hastalıkları var.
Bu büyük pastadan, büyük bir dilim kapma yarışıdır maalesef bu. Bir taraftan kolestrol yüksekliği için ilaç kullanılması gerektiğini savunan ilaç firmaları ve çoğunluğunu kardiologların oluşturduğu doktorlar (ki kalp hastalıklarında kolestrol yüksekliğini, risk olarak gösteren bir çok literatür mevcuttur), diğer taraftan kolestrol yükselmesinin yaşın artmasıyla birlikte oluşan doğal bir süreç olduğunu, bu yüzden ilaç kullanılması gerekmediğini, sadece probiyotikli besinler tüketmek gerektiğini savunan büyük gıda firmaları ve bazı iç hastalıkları uzmanları.

Tüm görüşleri destekleyen, büyük üniversitelere ait yayınlar mevcut, işin ucunda para olunca büyük üniversiteler bile bu oyuna dahil oluyor.
Hangisi doğru? Hangi uzmana inanalım?
Soruların cevapları uzun bir süre belirsizliğini koruyacak muhtemelen.
Saygılarımla
Başlık: Ynt: Yatmadan Önce Yemek Kilo Aldırmıyor
Gönderen: Melina - Temmuz 13, 2013, 05:21:21 ös

Hangisi doğru? Hangi uzmana inanalım?

Saygılarımla

Sayın Caliper,

Öncelikle, doktor ya da diyetisyen olmadığımı belirtmeliyim.

Kimi, gece yemek kolestrolün yükselmesine, vücutta yağlanmaya yol açar diyor. Kimi de, bir şey olmaz diyor.

Ancak fikrimi soracak olursanız; her bireyin farklı kalori ihtiyacı vardır ve bunlar gün içinde yeteri miktarda alınmaz ise, gece atıştırmalarına yol açabilir. Bu nedenle, ' Yatmadan Önce Yemek Kilo Aldırmıyor ' şeklinde bir söylemde bulunulmuş olabilir.

Sizin de belirttiğiniz üzere; toplumumuzda kilo kanayan yara. Bireylerin bu zaaflarından faydalanmak ta olmuyor değil. Öyle bir reklam yapılıyor ki, eğitimlisi, eğitimsizi koşuyor. Ayrıca internetteki zayıflatıcı yöntemleri uygulayanların veya 'sansasyonel zayıflama haplarını' kullananların sonucu malum.

Saygılarımla