Masonlar.org - Harici Forumu

Mason ve Masonluk Nedir? => Kardeslerimiz => Konuyu başlatan: Ares - Haziran 11, 2014, 10:06:10 ös

Başlık: Aleister Crowley
Gönderen: Ares - Haziran 11, 2014, 10:06:10 ös
Aleister Crowley...

Hayatını irdelemeden önce saygıdeğer forum üyelerimize bir kaç bilgi vermek gerekir. Öncelikle şahsını bolca anacağımız Aleister Crowley konusu ''kardeşlerimiz'' kategorisine açma nedenim kendisinin masonluğa girmiş olduğundan dolayıdır. Tabi konuyu tartışmaya ve irdelenmeye açık olduğundan dolayı istenirse uygun bulanan bölüme taşınır. Crowley hakkında konuşurken çok hoşunuza gideceğine eminim. Çünkü kendisi oldukça ilginç birisidir. Yaşadığı dönemde çok bahsedilmiş, değişik lakaplarla anılmıştır. Günümüze uzanan ses kayıtları mevcuttur. Popüler kültürdü kendisi adına albüm isimler, şarkılar, albüm kapaklarında kendisine yer verilmiştir. Sizden önceliğim konuyu beraber daha çok irdelemek daha çok bilgi akışı sağlamak. Forumda da kendisi adına pek bir bilgi birikimi göremedim. Böylesine bir şahsiyetin vede bu kadar çok spekülasyona uğramış bir ismin forumumuz da yer almaması olanaksız.

Aleister Crowley 12 Ekim 1975 yılında doğup 1 Aralık 1947 yılında da ölmüştür. Kendisi İngilizdir. Yazar, mistik, satranç ustası, dağcı, şair, ressam, astrolog olarak tanınması bir yana yaşarken yaptığı eylemler sonucu dünyanın en kötü adamı olarak adlandırılmıştır. Okült, majikal, mistik ve ezoterik öğretileri içeren inisiyatik bir cemiyet olan Aktın Şafak Hermetik Cemeyeti'nin üyelerinden birisidir. Bu cemiyetin üyelerinin amacı felsefi,manevi, fiziksel açıdan kendilerini geliştirmek, doğuya özgü büyüleri ve doğunun felsefesini öğrenmektir. Bunların yanı sıra bu cemiyetin üyeleri kabala, astroloji, antik mısır büyüleri ile uğraşmışlardır. Kendisi doğduğundan maddi olarak refah bir durumda doğmuştu. Babası Edward Crowley bira fabrikası sahibiydi. Kökleri Devon ve Somerset ailelerine uzanan annesi Emily Bertha Bishop ve babası Protestanlığın en uç kanadı olan ve Exclusive Brethren olarak bilinen Darbyte'nin üyesiydiler. Crowley genç yaşlarda asi ve hırçın bir karakterik özellikleri sahipmiş. Bunun nedenlerinden birisi de annesi olduğu da tartışılır. Çünkü Aleister'in babası öldükten sonra annesi tarafından canavar olarak  ''The Beast'' diye çağırmaya başlamış.

(http://www.victoriangothic.org/wp-content/uploads/2011/07/aleistercrowley.jpg)

1895'de Trinity Kolejine giden Crowley o yıllarda kendisini bir çok cinsel aktivitelere adadı. Tabi bunlar nasıl cinsel aktiviti tartışılmalıdır. Ayrıca edebiyata ve şiire ilgi duyuyordu. Crowley zamanla kendisine değişik ünvanlar vermeye başladı. Tabi bu ünvanları yaptığı eylemler sonucunda kendisine veriyordu. Bir çok fahişeyle birlikte olmuştu. Yaşadığı bu ilişkiler aşk söylentilerini yayıyor bir yandan da şöhretini yayıyordu. Cinsellik tutkusu ön planda iken daha sonra okült bilimine merak sarmaya başladı. Bu merakını tarikatlara katılarak güçlendirdi. Tarikatlarda kendisini bu yönde geliştirin Crowley büyü üzerine oldukça fazla yoğunlaşmaya başladı. Crowley aşırılık tutkusuna sahipti. Yaptığı her şeyin daha fazlasını yapmaktaydı. Yani abartı katarak daha çok arzu ve istek yaratıyordu kendine. Bu durum çevresinde daha çok tanınmasına neden oldu. Crowley bunun yanı sıra oldukça macera seven birisiydi. Meksika, Asya ve Himalayalara kadar uzanan maceralarından sonra İtalya'nın adası olan Sicilya'ya doğru geldi. Crowley hayatı yaşamayı tutku haline getirmişti. Düellolar yapıyor, sayısız kadınla birlikte oluyordu. Ayrıca hayatının bir yerinde de uyuşturucu kesin bir yer alıyordu. İtalya'da kalıcı bir yer edinen Crowley orada bir tapınak inşaa etti ve büyük bir adım olan Crowleyanizm adını verdikleri ve hristiyanlığın yerini alacağını tahmin ettikleri bir mezhep kurdular. Crowley çeşitli sadist duygularda barındırıyordu. Bahsettiğim gibi kendisi aşırıcılık gibi bir duyguyu barındırıyordu. Metreslerinin bir hatası olduğunda onlara kötü cezalar verebiliyordu. Bu cezalar onları kızgın güneşin altında bekletmek yada değişik cinsel ilişkilerdi. Bir süre sonra ülkesine geri döndü. Ülkesinde de son sürat çalışmalarına devam etti. Orada  Fulham Road Tapınağını kurdu. Ayrıca kendisi Telema adlı öğretinin kurucusudur. Öğretinin kaynağı Crowley'in söylediğine göre Alwass adında bir varlığın yazdırdığı The Book of the Law adlı kitaba dayandığıdır. Son yıllarına doğru ülkeden ülkeye gezilerine devam etti. Gittiği her yerde bir iz bıraktı. Günümüz dünyasında bir çok hayran kitlesi vardır.

Ünlü müzik grubu beatles ''sergeant pepper'' albüm kapağında kendisine yer vermiştir. Biraz dikkat ederseniz görürsünüz, soldan üst 2.sıra ;

(http://www.jesus-is-savior.com/Evils%20in%20America/Rock-n-Roll/sgt_peppers_large.jpg)

David Bowie 'quicksland şarkısında ismini yer yer anmıştır.

Ozzy Osbourne onun adına mr.Crowley adlı bir parça yapmıştır.

Ünlü led zeppelin grubunun gitaristi jimmy page dünyada en çok Crowley koleksiyonuna sahip olan kişidir. Crowleyin el yazmalarına,tören giysileri, tablolar, bastonlar ve ilginç eşyalarına sahiptir. Crowley'in 1 yıl yasadıgı iskocyadaki boleskine satosunu da satın almıstır.

Şimdi yeni bilgi eklemelerini yapabilir ve tartışabiliriz.
Başlık: Ynt: Aleister Crowley
Gönderen: Dor - Haziran 12, 2014, 12:37:36 öö
yalnızca bir çocuğu oluyor,  ismini “Aleister Ataturk” koyuyor. Çünkü denilenlere göre Mr. Crowley bir Atatürk hayranı.

Hatta bu amcanın Orflame adlı şiir kitabında Ataturk’e ithaf ettiği bir şiir var: “Gone are the ghosts and gods” (Gidenler hayaletler ve tanrılar).  Şiir şöyle bitiyor:

“To the memory of
Mustapha Kemal Pasha Ataturk:
For my old friend and pupil,
majör-general John Charles
Frederick Füller
And my son Aleister Ataturk.”

Yani, “Mustafa Kemal Ataturk’ün anısına, eski dostum ve öğrencim (gözbebeğim) J.C.F. Füller’e ve oğlum Aleister Ataturk’e.”

Oğlu daha sonra üç kere isim değiştiriyor, gizli bir şekilde büyüyor ve ölüyor. Kimse nedir ne değildir bilmiyor.
 Bu dünyaca ünlü adam, okültistlerin, gizemcilerin, hermetiklerin tapındığı adam oğluna neden Ataturk ismini verdi ?

Alıntı
Başlık: Ynt: Aleister Crowley
Gönderen: 38 - Haziran 12, 2014, 02:13:39 ös
      Delinin biri Atatürk'e şiir yazdı diye ya da oğlunun adını Atatürk koydu diye Atatürk'ü mü yargılayacağız? Dünyaca ünlü diye anılan bu adam bizim deyimimizle "üfürükçü" diye de anılır. Ayrıca Mr Crowley adlı şarkıda bütün herkesi büyü ile kandırdın diyordu. Bu adamı mı tartışır olduk?

       
Başlık: Ynt: Aleister Crowley
Gönderen: 38 - Haziran 12, 2014, 02:17:48 ös
      Daha önce forumda tartışılmış bu arkadaş.  Sn Mustafa Kemal 2011 yılında aşağıda ki gibi değinmiş konuya;

Mr. Crowley, what went on in your head? (Mr.Crowley, kafandan neler geçiyor)
Oh, Mr. Crowley, did you talk to the dead? (O Mr.Crowley, ölülerle mi konuşuyorsun)
Your life style to me seemed so tragic (Yaşam tarzın bana çok trajik geliyor)
With the thrill of it all (Ve bunun yarattığı heyecanla)
You fooled all the people with magic (Bütün insanları büyüyle kandırdın)
Yeah, you waited on Satan's door (Evet sen Şeytan’ın kapısında bekliyorsun)

Eklemeyi unuttum. Ozzy Ousborn’un meşhur şarkısı Mr. Crowley ’de bahsedilen Mr. Crowley bu Crowley’dir. :)

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Aleister Crowley
Gönderen: Ares - Haziran 12, 2014, 02:22:59 ös
Sayın Ersin Baltalı,

Biraz heyecanlı bir yazım tarzı ile acele bir şekilde bir metin girmişsiniz. Atatürk'ün yargılayacak olan kim ? Ayrıca bahsedeceğimiz şahsa yönelik küçük düşürücü cümleler kurulmamalı. Kimsede Atatürk'ü yargılayacak yetiye yada bünyeye sahip değildir. Burada amaç sorulara cevap bulmak ve neden-sonuç ilişkisi ile bilgilenmekten ibarettir. Konunun akışını bozacak iseniz lütfen bu konudan uzak durunuz.

Sevgiler.
Başlık: Ynt: Aleister Crowley
Gönderen: Spock - Haziran 12, 2014, 02:41:36 ös
Aleister Crowley, Altın Şafak Cemiyeti ve Ordo Templi Orientis gibi para-masonik organizasyonlara üye olmuştur. Dolayısıyla kendisini Mason olarak tanımlayamayız. Elbette Masonluğa çok girmek istemiş ama girememiştir. Bazı Mason localarına (kimisi sembolik dereceler, kimisi felsefi dereceler) da üye olduğu şeklinde iddialar olmakla beraber, bunların kanıtı bulunmamaktadır. Bu konuda uzunca bir makale mevcut ama anlamak için iyi İngilizce gerekmekte. http://freemasonry.bcy.ca/aqc/crowley.html (http://freemasonry.bcy.ca/aqc/crowley.html) . Masonlukla ilişkilendirilmesi Masonluk karşıtı çevrelerin çabası olmuş hep... Böylece Masonları büyüyle uğraşan, farklı boyutlardaki varlıklarla iletişim halinde olan kişiler olarak göstermek için çabalayıp durmuşlar. Referansları da hep Mr. Crowley olmuş.

Ozzy Osbourne - Mr. Crowley (http://www.youtube.com/watch?v=pdlS7tab5rQ#)
Başlık: Ynt: Aleister Crowley
Gönderen: ADAM - Haziran 12, 2014, 04:01:01 ös

Şimdilik bu kornuya karışmıyordum.

Sayın Spock, paramasonik organizasyonlara üyeliğinden söz edince, bir noktaya değinme gereğini duydum.

Aleister Crawley, bilindiğince, hiçbir paramasonik orgaünizesyonda tutunamamış. Bunların hepsini kendice yetersiz ya da yanlış yolda görmüş. Belki en çok önem verdiği OTO kısa adlı kuruluş ama o da yetmemiş. Sonunda kendi örgütünü ya da organizasyonunu kurmuş ve ona Silver Star (Gümüş Yıldız) adını vermiş. Bu örgüt ya da organizasyonun kısaca SS olarak anılması boşuna değıil. Sanırım bu konu üzerinde Naziler ile bağlantılı bir zçalışma yaparken bazı özet bilgiler vermiştim.

Daha fazlasını elbette başlığı açan üyemiz bilir.


Başlık: Ynt: Aleister Crowley
Gönderen: 38 - Haziran 12, 2014, 04:10:38 ös
Sayın Ares,


Sizin yazınıza ithafen yazılan herhangi bir şey yoktu şimdiye kadar, ancak bana ithafen yazdığınız yazı son derece kaba. Ne demek siz yazı yazmayın? Bir liste yayınlayın o zaman kimler nerelere ne yazı yazabilir diye biz kullarınız haddimizi aşmayalım. Bugün yaşadığımız sevgisizlik ve tahammülsüzlüğün canlı bir örneğisiniz.
Başlık: Ynt: Aleister Crowley
Gönderen: gnothi - Haziran 13, 2014, 05:15:21 ös
Sayın Ares,

Bir cümlenize takıldım. Tersini buyurmuşsunuz ancak örneğin ben Atatürk'ü yargılayacak yeti ve bünyeye sahibim. Kimse eleştirilemez ve hakkında yargı bildirilemez boyutta değildir.

"Bahsettiğiniz şahıs" Aleister Crowley hakkında ister küçük düşürücü, ister pozitif eleştiride de bulunulabilir, bunları karşılayabilecek bilgiye sahipseniz onları da yazarsınız, tartışırız. Kişisel almayın lütfen konuya yapılan katkıları.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Aleister Crowley
Gönderen: hypatia - Haziran 15, 2014, 12:21:54 ös
Yanlış hatırlamıyorsam onu, kendi döneminin en üstün majisyeni olarak gören biri hayal kırıklığına uğramış. Bence, maji konusunda çalışmaları olmuştur  ama bunda ne kadar başarılı olduğu pekte önemli değil; çünkü çalıştığı güçlerin hangi kaynaklardan olduğu ve aldığı bilgilerin doğruluğu kanıtlanmamıştır.
         Kendisinden  çokta bahsedilmesinin önemsenecek bir yanı yok. Çünkü kendi   dönemlerinden  bu güne kadar gelmiş değerli  ve başarılı çalışmalara imza atmış majisyenler olmuştur ve hala spirütüel  konularda araştırma yapan okültizler onların eserlerini takip etmeye çalışır. 
Zaten kendi notlarının başkaları tarafından okunmaması konusunda eşini uyarmış olarak hatırlıyorum. Ama ölümünden sonra eşi galiba o notları nüshaları kitap haline getirtmiş ve sonradan toplatılmış. Bunun sebebi bence, çalışmalarının sadece kendini bağlar nitelikte olmasındadır. Zaten satanizmin öncülerinde sayıldığından bahsedilir. Daha ayrıntılı ve doğru bilgiler için
Hermetics kaynaklar sitesine girilmesi kafi gelir.
Başlık: Ynt: Aleister Crowley
Gönderen: Novayst - Şubat 14, 2020, 01:05:48 ös
Sonunda kendi örgütünü ya da organizasyonunu kurmuş ve ona Silver Star (Gümüş Yıldız) adını vermiş. Bu örgüt ya da organizasyonun kısaca SS olarak anılması boşuna değıil. Sanırım bu konu üzerinde Naziler ile bağlantılı bir zçalışma yaparken bazı özet bilgiler vermiştim.

Sn. Adam'ın bu sözlerine pek katılmıyorum. Crowley'in Nazilerle bir ilişkisi olduğuna dair her ne kadar yaygın iddialar mevcut olsa da kendisinin en sadık destekçisi ve halefi Karl Germer; Nazi yönetimi tarafından tutuklanmış ve pek çok Crowley yanlısı yayını, düşünceyi, oluşumu Almanya'da yasaklayan Hitler'e karşı düşman olmuştur. Nazi yönetimi Crowley'nin düşüncelerini kabul eden Fraternitas Saturni'yi yasaklamış ve Crowley ile pek bir ilgisi olmayan Rudolf Steiner hakkında da pek çok kez tutuklama girişiminde bulunmuş fakat Steiner'ı yakalayamamışlardır. Bir ihtimal kendi aralarında bir anlaşmanın bozulması sonucu olayların böyle cereyan ettiği düşünülebilir ama Crowley'nin yine yakın isimlerinden ve sekreterliğini yapmış Israel Regardie'nin de bir Yahudi olduğu gibi Yahudi kökenli öğrencilere sahip olması Naziler gibi Faşist bir düşünceye sahip olduğuna dair iddiaları çürüten en sağlam örneklerdir.
Başlık: Ynt: Aleister Crowley
Gönderen: BuZ - Şubat 15, 2020, 03:35:34 ös
Zamanında Barbara Bush'la yasak ilişki yaşayarak George Bush'un gayri meşru dedesi olduğunu okumuştum..

Atatürk'e son derece hayran ve yine Ulu Önder'e ithafen yazdığı şiir bir yana hayattaki tek oğluna "Atatürk" adını koymuş bir kişidir..

Tabii öğrendiğim kadarıyla sonradan oğlu ismini değişmiştir lakin düşünün, "Atatürk Crowley".
Başlık: Ynt: Aleister Crowley
Gönderen: Novayst - Şubat 15, 2020, 04:32:08 ös
Zamanında Barbara Bush'la yasak ilişki yaşayarak George Bush'un gayri meşru dedesi olduğunu okumuştum..

Barbara Bush'un Crowley'nin kızı olduğu yönündeki iddiayı kast ettiniz sanırım. Barbara'nın annesi Pauline Pierce'nin Crowley'nin asistanlığını yaptığı veya arkadaş oldukları yönündeki iddialardan yola çıkan bir iddia bu. Aslında biraz araştırma yapınca çoğu kitlenin Nisan 1 şakasının gerçek sanılması sonrası böyle olduğu düşünülmüştür. Bir zamanlar benimde aklımı yiyip bitiren durum karşısında Thelema'ya dair sıkı araştırmaları olan bir dostumdan aldığım yanıt Crowley ile Bush ailesinin kan bağı olmadığı yönündeydi.

Sevgiler ve saygılar
Başlık: Ynt: Aleister Crowley
Gönderen: BuZ - Şubat 15, 2020, 06:09:18 ös
Zamanında Barbara Bush'la yasak ilişki yaşayarak George Bush'un gayri meşru dedesi olduğunu okumuştum..

Barbara Bush'un Crowley'nin kızı olduğu yönündeki iddiayı kast ettiniz sanırım. Barbara'nın annesi Pauline Pierce'nin Crowley'nin asistanlığını yaptığı veya arkadaş oldukları yönündeki iddialardan yola çıkan bir iddia bu. Aslında biraz araştırma yapınca çoğu kitlenin Nisan 1 şakasının gerçek sanılması sonrası böyle olduğu düşünülmüştür. Bir zamanlar benimde aklımı yiyip bitiren durum karşısında Thelema'ya dair sıkı araştırmaları olan bir dostumdan aldığım yanıt Crowley ile Bush ailesinin kan bağı olmadığı yönündeydi.

Sevgiler ve saygılar

Evet evet, düzeltme için teşekkür ederim..

Yani Crowley'in cinsel hayatı hareketli biri olduğu biliniyordu, 1 Nisan şakasına benzetmek ne kadar doğru o bilinmez lakin bunları doğrulayabilecek çok sayıda yabancı kaynak olduğu gibi antitez içeren araştırmalarda var..

Başlık: Ynt: Aleister Crowley
Gönderen: Novayst - Şubat 15, 2020, 06:49:05 ös
Benim de şahsi düşüncem 1 Nisan şakası olarak yayınlanan bu bilginin sahte olduğu yönündedir. Crowley'in düşünce sisteminin takipçileri beyaz sarayda bir Crowley görmekten mutlu olup gurur duyacağından şüphem yok, haliyle böyle bir durumu yalanlamaktan çok gerçek olmasını isterlerdi. Aleister Crowley'nin soyundan gelen ve şu anda yaşamakta bir erkek torunu var bildiğim kadarıyla.