Masonlar.org - Harici Forumu

Mason ve Masonluk Nedir? => Masonluk ile ilgili Sorular ve Cevaplar => Konuyu başlatan: sans045 - Haziran 24, 2014, 11:07:50 ös

Başlık: Nasil mason ve hemsire olabilir
Gönderen: sans045 - Haziran 24, 2014, 11:07:50 ös
Slm 27 yaşindaym manisadaym anlatdiginiz saglam karektere uyan bir insanim nasil mason yada hemsire olabilirim ole bir cevrem yok olursak hayat sartlarimiz degisirmi iyi insanim iyi ve yardim sever insanlara guc yakisir diye dusunuyorum
Başlık: Ynt: Nasil mason ve hemsire olabilir
Gönderen: peacewings - Haziran 25, 2014, 12:52:48 öö
Öncelikle foruma hoşgeldiniz :)

Sorduğunuz soruların cevapları defalarca forumda anlatıldığı için küçük bir arşiv taraması yapmanız gerekli. İkinci olarak, nasıl bir güçten bahsediyorsunuz? Eğer aradığınız şey; sosyal, siyasi ve ekonomik olarak güçlenmekse kanımca yanlış yerdesiniz. Muhtemelen Masonların dünyayı yöneten olağanüstü insanlar olarak anlatıldığı birçok yazıya denk geldiniz ve nihayetinde yolunuz buraya düştü. Forumda "Masonlukta Güç" diye bir başlık olduğunu zannetmiyorum ama olsaydı muhtemelen orada manevi güçten bahsediliyor olunurdu.

Tekrardan hoşgeldiniz.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Nasil mason ve hemsire olabilir
Gönderen: sans045 - Haziran 25, 2014, 02:31:42 öö
Slm okudum fakir mason olamaz diyo bumu maneviyat ayrica iste mason olunur diyo  bole duzgun insanlarla dolu topluluk var madem katilim diyosunuz hep olumsuz cvplar giremezsin sen der gibi hani maneviyatiniz diye sorasim geliyo yanlis anlamazsaniz ayrica kibarliginiz  içinde sagolun
Başlık: Ynt: Nasil mason ve hemsire olabilir
Gönderen: ADAM - Haziran 25, 2014, 09:34:47 öö

Sayın sans045 bu siteye üye olduktan aylar sonra ilk iletisini yazdı.

Böylece o da bu siteye üye olurken yanlış bir hedef seçmiş olduğunu, farklı bir niyeti ve beklentisi bulunduğunu ortaya koydu.

Bu siteye böyle katılmış çok üyemiz var.

Bunun birn nedeneri de, başta kendisine okuması söylenmiş olan forum kurallarını okumayışı, sonra okuyup kabul edip etmediği sorulduğunda teyit etmesi. Bu forumun niteliğini bilmeyişi ve başka şey sanışı yanı sıra bununla ilgilenmeyişi. Siteyi başka türlü algılamakta diretmesi.

Biliyor musunuz, bu durum ile Masonlukta da yani Masonluğun kendi içinde de karşılaşılıyor. Bir kişi Masonluğa girebilmeyi öyle hevesle ama yanlış bir hevesle, bilir bilmez istiyor ki, kendisine "evet" ya da "hayır" diye yanıtlayabileceği her soruya, o kuruyu doğru dürüst dinlemeden, anlamadan evet diyor.

Sonra da masonlar «Neden kimi kardeşlerimiz aramıza katıldıktan kısa bir süre sonra aramızdan ayrılıyor?» diye, Masonluğu dışarıdan izleyenler de «Masonluğun nüfusu niçin doğru dürüst bir artış göstermiyor?» diye soruyor. İşte bu yüzdenr!... Masonluğa girenler niçin girdiğini bilmediğinden...

Biz şimdi konumuza dönelim.

Syın sans045 aslında buraya bir yazı yazdıktan sonra kendisi yazdığını bir kez okusa acaba anlaşılıyor mu diye çok iyi olacak. Ne yazdığını anlayabilmekt için birkaç kez okumak gerekiyor. Sanki cep telefonuna sms yazar gibi... Bir de noktalama işeretleri... Bunları ilk öğrnetim okulunda falan öğretnmiyorlar mı acaba? Kullandığı kısltmalar bir yana, ne dediği de pek iyi anlaşılamıyor ve sonunda şu çıkıyor: «Ben Manisa'da oturuyorum. 27 yaşındayım. Mason ya da hemşire olmak istiyorum.»

Mason ya da hemşire!... İkisi de olur anlaşılan.

27 yaşında... Ohoooo! Daha çok genç. Önünde uzun uzun yıllar var. Zamanını değenrlendirebilir. Önvce Sayın peacewings'in önermiş olduğu gibi bu sitenin arşivini baştan ve esaslıca inceleyerek çok iyi bilgi sahibi olabilr. Bu inceleme belki onun aylarını alacaktır. Olsun! Bilgi edinmek öyle pat diye sağlanmıyor. Biraz emek ve zaman vermek gerekiyor. Bunu vermeyen bilgisiz kalıyor. Bulgisiz (cahil) kalmak istiyorsa dediğimi yapmasın.

Hemşire olmak istiyorsa bir masonla tanışıp, onunla gereken birlikteliği geçirdikten sonra evlenmesi gerek. İsterse sonra mason da olur belki. O masonu nerede bulacak? Manisa'da azdır ama İzmir'de çok. İzmir ise burnunun dibi, en çok bir saatlik yol... Kimileri her gün işe gidip gelirken bu kadar yol katediyor. Orada bir mason ile tanışacak, çıkacak, flört edecek, ikisi de uyun bulurlarsa evlenecek. Ne yazık ki bu iş görücü yöntemiyle olmuyor.

Bu arada bir bakarsınız ki İzmir'de bir kadın mason ile tanışır; arkadaş, dost olur. Sonra o kadın mason uygun bulursa onu Masonluğa önerir. Olmayacak iş değil; olur! Oluyor da zaten. Kadın masonlar aralarına alacağı yeni üyeleri nereden buluyor sanıyorsunuz?

Fakat bunun için zaman gerekiyor, değil mi? Doğru.

Fakat sayın sans045 henüz 27 yaşında; çok zamanı var. 57 yaşında olsaydı, işte o zaman durum kritikti.

Sonuç: Önce öğrenmek. Sonra etkinlik. 


 
 
 
 
Başlık: Ynt: Nasil mason ve hemsire olabilir
Gönderen: 38 - Haziran 25, 2014, 01:10:01 ös
     Sayın sans045 forumun genel yapısı ile ilgili bir bilgi sahibi oldu bence.

     Tanrı uzun ömürleri versin Sayın Adam çok şey bilir. Bildiklerini de çok iyi aktarır. Ama hata yapana ya da eksik bilgi bilene pek de müsamahalı olmaz.

    Sayın sans045 bende dahil birçok kişinin yaptığı forum kurallarını okumadan kabul etmiş. Forumda kafasında ki soruları araştırmadan konu açıp merakını giderme yoluna gitmiş. Forumda bir araştırma yapılarak Hemşire ve Mason olmanın nasıl mümkün olabileceğini öğrenebilirsiniz. Benim naçizane tavsiyem; benim gibi Masonluk hakkında çok şey bilmiyorsanız bir yorum yapmadan yazılanları takip ediniz. Geçmiş konuları karıştırınız. Forumda bahsi geçen değerli kitapları okuyunuz. Çok faydalı olacaktır. Özellikle Sayın Adam'ın yazıları çok faydalı olacaktır.

     Belki sizde birçok şey öğrendikten sonra Mason olma isteğiniz yitireceksiniz. Lakin hiçbir şey bilmeden bir şeye dahil olmak anlamsız kanısındayım. 
Başlık: Ynt: Nasil mason ve hemsire olabilir
Gönderen: asimov - Haziran 25, 2014, 01:22:53 ös
Daha imla noktalamayı öğrenemeyen bir kişi nasıl okuduğunu anlayacak, anladığını yazacak ve karşılaştırma yapacak?

Mason olmak sadece bir derneğe, kuruma üye olmak değildir.

Kişi kendini değiştiremeden, kendini tanımadan nasıl evrensel amaçlara yani ülkü mabedi yapımına katkı sağlayacak?

Biraz ciddiyet...
Başlık: Ynt: Nasil mason ve hemsire olabilir
Gönderen: sans045 - Haziran 25, 2014, 09:05:13 ös
Flört etmekmi hani düzgün bir topluluktu tanımak demek istediniz herhalde sayın adam sizin bu yazdıklarınızı bende biliyorum.Ama ole kolay olmuyo bu arada yazıma imlama laf atan olmuş hangi akıllı insan görmediği tanımadığı sanal bir siteye bukadar dikkat eder ben izmir masonlar derneğini aradım bizim böle bir sitemiz yok diyo burda yazanları okudum ben mason olmak için mutlaka bir dine inancan diyo fakat sayın adam inanmıyor bu ne çelişki iki okuduğunuzla iki noktayla olmuyo bu işler daha kendiniz okumamışsınız bana diyonuz neyin kafası bu yaptıklarınız fakir kardeşlerimizde var yazıyo yok diyonuz olmak isteyen gelsin alınır diyo yok diyonuz burdan görmeden tanımadanmı inancaz bu ara sayın adamda masonlara ait değil diyodu iletisinde bana şimdi mason bilge hatda ustatmı oldu neyin peşindesiniz bu siteyi kim ne için kurdu aradımmason derneği bize ait değil diyo zaten ait olsa burdan vaaz değil olmak isteyene gelin bizi tanıyın derdi boşuna site açmazdı
Başlık: Ynt: Nasil mason ve hemsire olabilir
Gönderen: sans045 - Haziran 25, 2014, 09:13:25 ös
İkilemlerle dolu bir sitede ne öğrencem zaten tanıyıp duzgun insanlar varsa dedim lap diye demedim benimde kurallarım var delikanlılık ağır başlı olmak şart kurallarımda olmuyosa olmuyodur bişey demedik fakat bu sıcakta burda uzun uzun yazmayın bu bilgiye nerde ihtiyaç olcakgercekten lazımsa o topluluktaysanız edinin madem bilgi yeri Türkiye nasıl kurtarıldı onu ve Ataturku anlatın bize ayrıca Ataturk mason değil diye biliyorum ben burdan gercek kanıtları gösteremezsiniz burdaki anca idda olur hepinize iyi akşamlar
Başlık: Ynt: Nasil mason ve hemsire olabilir
Gönderen: peacewings - Haziran 25, 2014, 09:54:20 ös
Sayın sans45,

Anlaşılan siz Türkiye'de en az iki büyük loca bulunduğundan ve bu büyük locaların kimi konularda birbirlerinden ayrıldığından habersizsiniz. Okuduğunuz yazıları çelişki olarak algılamanıza neden olan da bu bilgi eksikliğidir. Oysa forumda bu büyük localar arasındaki farklılıklar defalarca tartışıldı. Mutlaka denk gelmiş ama yeterince dikkat etmemişsinizdir.

Masonlar.org forumu Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'na (HKMBL) bağlıdır. Ana sayfayı ziyaret ederseniz eğer (masonlar.org) aşağıda bu hususta bir bilgilendirme yer aldığını görürsünüz. Bu doğrultada elbette bu forumun Özgür Masonlar Büyük Locası (ÖMBL) ile bağlantısı yoktur ama HKMBL ile vardır. Muhtemelen siz ÖMBL'ye bağlı bir loca ile çeşitli şekillerde çeşitli iletişimlerde bulunmuşsunuz.

Zaten Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası "kadın Mason" tanımamaktadır.

Ve son olarak masonlar.org forumu ciddi bir platforumdur. Sanaldır ama Masonlukla ilgili pek çok bilgiye doğrudan Masonlar tarafından cevaplar alabileceğiniz tek forumdur (Türkiye için). Kafanızın karışmış olmasını anlıyorum ama bu forumu ve bu foruma verilen nice emekleri hiçe saymanızı kabul edemem.

Forum içeriği karışık geldiyse ve eğer iyice aklınız karıştıysa lütfen Murat Özgen Ayfer gibi Mason yazarların kitaplarından faydalanınız. Forum içeriğinde faydalanabileceğiniz kitapların listesi mevcut.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Nasil mason ve hemsire olabilir
Gönderen: ozgurppp - Haziran 25, 2014, 10:32:20 ös
Sayın sans045 ile çok ciddi iletişim sorunumuz olduğunu düşünüyorum.

Alıntı
bu arada yazıma imlama laf atan olmuş hangi akıllı insan görmediği tanımadığı sanal bir siteye bukadar dikkat eder
Öncelikle yazılan yerin tanınıyor olması, forum sitesi olması veya başka bir ortam olmasının ne önemi var? Akıllı insan iletişim kurarken dili düzgün kullanır.
Tanımadığım bir yere girdiğimde rastgele cümleler kurmam mesela. Yazıyorsam eğer her zamankinden daha fazla dikkat ederim. Dikkat ederim ki yanlış anlaşılmayayım.

Yazdıklarınızı okurken inanın çok zorlandım. Anlam bütünlüğü kuramadığım yerlerde kaosun içinden çıkabilmek için hızlıca geçmek zorunda kaldım.
Cep telefonu mesajında bile "akıllı insan" dikkat eder!

Soru cümlesi olduğunu düşündüğüm fakat emin olamadığım yazılarınıza, "akıllı insan" olmadığımdan dolayı, şu an için cevap veremeyeceğim.


Saygı ve sevgilerimle.
Başlık: Ynt: Nasil mason ve hemsire olabilir
Gönderen: Ares - Haziran 25, 2014, 11:52:20 ös
Konuya giriş yapmayacaktım lakin bulunduğum platforma olmayacak tanımları, kabataslak cümleleri birde forumun ciddiyetine zıt bir üye görünce giriş yaptım.

Bakınız ben şahsi olarak bir kaç kez Sayın Mason ile önceden bu konuyu konuştum. Kendilerine üye seçimi konusunda daha dikkatli olabileceklerini sadece başvuru formunu değil facebook-twitter yada değişik sosyal ortamlarda ki profillerininde incelenip öyle kabul edilmesi konusunda bir öneride bulundum. Elbette görüldüğü gibi forumu kirletmekten ve sokak dilini getirmekten başka hiçbir şey görülmemektedir. Burası mahalleniz değil, saklambaç oynama yeri yada chat yapıp arkadaş ekleme yeri değil. Ön tanımı olarak burası tarihi bilgiler barındıran, insanların saygınlık çerçevesince tartıştığı, sokak dilinden uzak, aslında günün kaba, argo, iffetinden, şirkinden, kininden uzak bir yer. Burası Masonlara dair Türkiye'de bulunan en büyük bilgi arşivine sahip platformlardan birisi.

Açık konuşacağım. Böylesi üyeleri, tartışma bilmeyen, münazara nedir bilmeyen, girdiği ortama ayak uyduramayan kişileri bu platformda görmek istemiyorum. Heyecanlı olunabilir ama uyarı enkazına taşkınlık yapılmaz aksine ders alınır ve hata düzeltilir.

İyi Forumlar.
Başlık: Ynt: Nasil mason ve hemsire olabilir
Gönderen: sans045 - Haziran 26, 2014, 02:39:17 öö
Slm peacewings ben Hur ve Kabul edilmiş masonlar derneği izmir şubesini aradım sordum bole site bize ait değil dedi.
Başlık: Ynt: Nasil mason ve hemsire olabilir
Gönderen: sans045 - Haziran 26, 2014, 02:47:48 öö
Sayın ares bir yazımdan beni suçlu ilan etceksiniz  mahele ağzı diyosun yeni üyelerden bir şahsın facene baktım arkadaşları kısmı uygunsuz kıyafetsiz insanlarla dolu sonra buraya cidiyetim azaldı yargılamadan önce bir siteyi üyeleri incelesene ya o face uygunsuz olan kisi bana ulaşsa faceten peki benim ciddiyetim ne olcak?
Başlık: Ynt: Nasil mason ve hemsire olabilir
Gönderen: sans045 - Haziran 26, 2014, 03:51:48 öö
Sonuç olarak iyi insan olayım ben bana yeter. Buna dikkat ediyorum ben mason olmadanda iyi insanım yardım severim,sadece iyi duzgun insanlar topluluğu kısmı cazip geldi görmek tanımak istedim bole insanlar varsa diye kötu niyetim yoktu illa mason yada hemşire olayım demedim ama gelen cevaplar aşalayıcı kimseye kırmak istemiyorum lutfen kardeşlik anlatılan yerde tartışmaya döncek sorum soruma cevap vermesenizde olur sadece soruydu dediğim  gibi insan olayım bana yeter.
Başlık: Ynt: Nasil mason ve hemsire olabilir
Gönderen: 38 - Haziran 26, 2014, 09:37:17 öö
                                                            VURUN KAHPEYE   

Sayın sans045 lütfen başlığı üzerinize alınmayınız. Söyleyeceklerim sizinle alakalı değil, arkadaşlarla alakalıdır.

     Forumun manifestosu takdire şayan. "Masonluk, Masonlardan öğrenilmelidir". 

     Maalesef Mason arkadaşlardan bunu sağlamamız pek mümkün olamayacak. O zaman Sayın Adam gibi değerli üyelerden Masonluk ile ilgili değerli bilgiler öğrenelim. Forumda bazen Masonluk ile alakalı konu bulmak çok zor oluyor. Kendi adıma arşivleri karıştırmak forumdan şu an için yararlandığım bir bölüm olmaktan öteye gidemiyor. İster beğenelim ister beğenmeyelim Sayın sans045 foruma uygun bir konu açmış. Belli ki Masonluk ile alakalı hiçbir şey bilmiyor. İşte bize fırsat. Öğretelim kendisine ya da nasıl öğrenebileceğini gösterelim. Yazım kurallarını da öğretelim. Bu sitede defalarca tartışılmış; Masonluk ile ilgili bilgisi olmayanlar Masonluğu bilmeden lekeliyor diye defaatle yakınmışız dır. Bu forum bilmeyene Masonluğu mu öğretecek, yoksa cephe mi genişletecek?

      Üzülerek görüyorum ki bazı arkadaşlar, bu amaçtan sapmış, kendini Forum üyesinin değerli bir bireyi olarak görerek, bilgi vermekten ve yol göstermekten kaçınmakta, biraz kolay gördüğü avını parçalamaya yönelmektedir. Bu, her nasıl imla hataları bu forumda yapılmamalıdır diyoruz, bu üslupta da olmamalıdır.

      Konuya dönecek olursak bu konu altında aşağıda verdiğim link ve yazıları okumanını rica ederim;


Sayın san045 aşağıda ki konuları irdelemenizi rica ederim;

http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=462.0 (http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=462.0)
http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=8528.0 (http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=8528.0)

Bunların dışında şu başlık altında ki konuları incelemenizi tavsiye ederim

http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?board=8.0 (http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?board=8.0)

Hemşirelik ile alakalı;

Şu başlık altında ki birçok konu merakınızı giderir

http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?board=135.0 (http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?board=135.0)

Bilgi vermek yerine kılıçlarını çeken tecrübeli arkadaşlara ise forumumuzun şu maddelerini hatırlatırım;


Forum Kuralları Madde 5.   Üyeler arasında sert tartışma ve polemikler yaratacak mesajlar foruma gönderilemez.
Forum Kuralları Madde 7.   Forum Alanlarımız internetteki diğer forumlardan daha ciddi ve düzeyli niteliktedir. Üye mesajlarının üslubu, içeriği, diğer üyelere hitabı ve benzeri konularda forum teamüllerine ve Masonlar.org Sitesi geleneklerine uygun yazışma yapılması beklenir.
Forum Kuralları Madde 8.   Nezaketsiz, gayrı-ciddi, kırıcı, gereksiz sert, saygısız veya hakaret niteliğinde kabul edilecek mesajlar ile küfür, argo vs. özensiz ve istenmeyen ifade veya üslup içeren mesajlar forumda gönderilemez. Mesajlar "Chat Dili" kullanılmadan yazılmalı, yorum ve görüşler ciddi, objektif ve özenli olmalıdır.
Forum Kuralları Madde 12.   Forum bilgi paylaşım merkezi olduğu için gereksiz-kişisel tartışmalara-atışmalara girmek yasaktır. Paylaşmak dışında yönelim içeren mesajlar uyarıda bulunmaksızın silinir. Aynı mesajların tekrar yazılması ve/veya forum yönetimine mesaj alanında yazılarak soru sorulması eylemlerinde bulunanların erişimleri kısıtlanarak üyelikten çıkartılırlar.

Sayın sans045 size de bazı maddeleri hatırlatma zorunluluğum var.

Forum Kuralları Madde 7.   Forum Alanlarımız internetteki diğer forumlardan daha ciddi ve düzeyli niteliktedir. Üye mesajlarının üslubu, içeriği, diğer üyelere hitabı ve benzeri konularda forum teamüllerine ve Masonlar.org Sitesi geleneklerine uygun yazışma yapılması beklenir.
Forum Kuralları Madde 8.   Nezaketsiz, gayrı-ciddi, kırıcı, gereksiz sert, saygısız veya hakaret niteliğinde kabul edilecek mesajlar ile küfür, argo vs. özensiz ve istenmeyen ifade veya üslup içeren mesajlar forumda gönderilemez. Mesajlar "Chat Dili" kullanılmadan yazılmalı, yorum ve görüşler ciddi, objektif ve özenli olmalıdır.
Forum Kuralları Madde 11.   Ayni başlığı birden fazla konu altında açamazsınız. Bununla beraber lütfen konu başlıklarına dikkat ediniz. Dikkat çekici (ajitasyona yönelik) konu başlıkları seçmek yasaktır.Konuyu anlatan başlıklar seçmeye özen gösteriniz. Buna benzer olaylarda konu silinir,gerektiğinde üyelik iptal edilebilir.


Umarım kimseyi kırmadan düşüncelerimi paylaşmış ve konuyu ciddiye alarak tartışmayı sürdürme arzumu dile getirmişimdir


Saygılar
Başlık: Ynt: Nasil mason ve hemsire olabilir
Gönderen: Spock - Haziran 26, 2014, 10:37:24 öö
Flört etmekmi hani düzgün bir topluluktu tanımak demek istediniz herhalde sayın adam sizin bu yazdıklarınızı bende biliyorum.Ama ole kolay olmuyo

Sanki flört etmek kötü bir anlama geliyormuş gibi hemen savunma yapılmış. Hemşire, Masonlukta bir Mason'un eşine hitabet şeklidir. Hemşire olmanız için bir Mason ile evlenmeniz gerekmektedir. Bu iş için de önce flört etmeniz sizin açınızdan hayırlı olabilir. Siz ne sanıyordunuz? Kadın Masonlara Hemşire denildiğini sanıyordunuz değil mi?  :) Lütfen doğrusunu öğrenin.

bu arada yazıma imlama laf atan olmuş hangi akıllı insan görmediği tanımadığı sanal bir siteye bukadar dikkat eder 

Laf atmakta haklıdır da. Böyle Türkçe olmaz. Böyle anlatım, böyle ciddiyetsizlik olmaz. Gördüğünüz üzere bizler bu sanal siteye bu kadar dikkat ediyoruz. Siz de ediniz. Forum kuralları da bunu şart koşmakta.

ben izmir masonlar derneğini aradım bizim böle bir sitemiz yok diyo

İzmir Masonlar Derneği diye bir dernek bulunmamaktadır. Siz HKEMBL'nın İzmir'deki şubesini (lokalini) aramışsınız. Onlar da size doğru bilgi vermişler. Bu forum, HKEMBL'nın resmi sitesi değildir. Hiçbir büyük locaya bağlı değildir. Eğer Sn. MASON ile yapılmış olan röportajı bulup okursanız, bu forumun Sn. MASON'un kişisel insiyatifiyle kurulmuş bir platform olduğunu anlarsınız. Fakat bu forum HKEMBL üyesi olan ve/veya HKEMBL ile masonik tanışıklığı olan diğer yurtdışı büyük localara üye masonlarca idare edilmektedir. Buna rağmen büyük localarla resmi veya gayri-resmi bir bağı bulunmamaktadır. Kişisel bir girişimdir.

burda yazanları okudum ben mason olmak için mutlaka bir dine inancan diyo fakat sayın adam inanmıyor bu ne çelişki iki okuduğunuzla iki noktayla olmuyo bu işler daha kendiniz okumamışsınız bana diyonuz neyin kafası bu

HKEMBL'na giriş şartlarından biri de bir dine değil fakat bir "Yüce Yaradana" inanmaktır... Dine inanç sorgulanmaz. Diğer obediyanslarda ise "Yüce Yaradana" inanıp inanmama da sorgulanmayabilir, kişinin kendisine bırakılabilir. Ayrıca nereden biliyorsunuz kimin inanıp kimin inanmadığını? Bu forumda "neyin kafası bu" gibi söylemlerden kaçınınız.

yaptıklarınız fakir kardeşlerimizde var yazıyo yok diyonuz olmak isteyen gelsin alınır diyo yok diyonuz burdan görmeden tanımadanmı inancaz

Kimse yok demiyor. Sn. Ersin Baltalı'nın vermiş olduğu linkleri okuyunuz lütfen.