Masonlar.org - Harici Forumu

Mason ve Masonluk Nedir? => Masonluk ile ilgili Sorular ve Cevaplar => Konuyu başlatan: BMY - Temmuz 09, 2014, 06:26:06 ös

Başlık: Masonluk ve Kadınlar
Gönderen: BMY - Temmuz 09, 2014, 06:26:06 ös
Cevap verme zahmetinde bulunacak olan tüm üyelere şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.Merak ettiğim bir konu var bu konu hakkında Sn.MASON ve diğer saygı değer üyelerin forumdaki yazılarını okudum ancak aklıma takılan şu hususa tam ve net bir cevap alamadım:
-Kadınlar mason olamaz kuralı
Günümüzde bilindiği üzere bu kural dışı kadınların katıldığı localar mevcut
peki tüm şartları sağlamaları ve de masonluğa kendilerini hazır hissetmeleri üzerine bu localara katılan kadınlar diğer masonlar tarafından da mason olarak kabul görür mü ve de masonluğu resmi olarak da geçerli sayılır mı?
Başlık: Ynt: Masonluk ve Kadınlar
Gönderen: asimov - Temmuz 09, 2014, 06:48:43 ös
Kadınlar mason olabilir. Olmuştur zaten.

Kadın mason büyük locaları hem Türkiye'de (1991 yılında kurulmuş) hem de Dünya'da vardır.
Başlık: Ynt: Masonluk ve Kadınlar
Gönderen: BMY - Temmuz 09, 2014, 06:54:11 ös
Cevabınız için teşekkür ederim ancak forumda sn.MASON'un kadınlar mason olamaz cümlesine rastladım ve bu yüzden bu konuyu açma ihtiyacı hissettim.
Başlık: Ynt: Masonluk ve Kadınlar
Gönderen: resurrected - Temmuz 09, 2014, 07:41:15 ös
Sayın BMY,

Öncelikle vereceğim cevabın tamamen kendime ait bir görüş olduğunu ve sadece beni bağlayacağını söyledikten sonra sorunuza cevap vermeye çalışayım.

Masonluk, erkeklerin biraraya geldiği ezoterik bir yapılanmadır. Sadece bir günlük bir dünya hayatını gözleyerek, kadın ve erkeğin birbirinden çok farklı kabiliyetlere, birbirinden farklı güçlere ve zayıflıklara sahip olduklarını görebilirseniz. Ezoterik yapılanmaların önemli bir amacı insanı yüceltmektir ve bunu bireysel öğretilerle yapmaktadır. Şahsi kanaatim; kadın ve erkeğin farklı ezoterik öğretilere ihtiyaç duyduğudur.

Elbette hakikat tektir ve sonunda varılacak yol aynıdır. Hatta "ruhun cinsiyeti yoktur" diyecek kadar da ileri gideyim izninizle. Ancak varılması beklenen ve gereken o son noktaya varana kadar kişi kendisine özel bir yol içerisinden geçmek zorunda kalıyor. Bu nedenle de bence kadınların kadınlara ait ezoterik yapılanmalarda bir araya gelmeleri daha değerlidir diye düşünüyorum.

Kadınların masonluğa kabul edilmemesinden benim anladığım budur.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Masonluk ve Kadınlar
Gönderen: Genius Loci - Temmuz 09, 2014, 08:07:24 ös
Sn BMY,

Düzenli (geleneksel) masonluğun ilkelerinden birisi de sadece erkeklerin tekris edilmesi ve kadınları kabul eden kuruluşlarla Masonik iliski kurulmamasidir.

Türkiye'de kadınları tekris eden Kadın Mason Buyuk Locasi ve bu buyuk locaya bagli Localar çalışmaktadır. Hatta ÖMBL ile de dostluk iliskileri vardır.

Ülkemizdeki düzenli (geleneksel) masonluğun tek temsilcisi olan HKEMBL ya da diğer adıyla Turkiye Buyuk Locasi gerek ÖMBL ve gerekse KMBL düzenli bir Masonik kuruluş olmadıgı icin herhangi bir Masonik iliski kurmaz. Orada tekris edilen kişileri kendi ritüelik çalısmalarına almaz.

Siz isterseniz KMBL ile iliski kurabilir ve Türkiye'de Kadın Masonluğu ile ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Bu vesile ile saygılarımla
Başlık: Ynt: Masonluk ve Kadınlar
Gönderen: NOSAM33 - Temmuz 09, 2014, 08:36:41 ös
Kadınlar mason olabilir. Olmuştur zaten.Alıntı
Ülkemizdeki düzenli (geleneksel) masonluğun tek temsilcisi olan HKEMBL ya da diğer adıyla Turkiye Buyuk Locasi gerek ÖMBL ve gerekse KMBL düzenli bir Masonik kuruluş olmadıgı icin herhangi bir Masonik iliski kurmaz. Orada tekris edilen kişileri kendi ritüelik çalısmalarına almaz.


Cevap bu kadar NET ...
Saygılar


Başlık: Ynt: Masonluk ve Kadınlar
Gönderen: evvah - Temmuz 09, 2014, 09:46:41 ös
Şahsi fikrim:

HKMBL bu tutumundan vazgeçmeli. Sorsanız tahminimce çoğu mason kadınları aralarında görmek ister fakat görseniz hala aynı gelenek hala aynı tutum...

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Masonluk ve Kadınlar
Gönderen: ADAM - Temmuz 10, 2014, 07:02:37 öö

Sadece bu başlık alında değil, başka başlıklar altında da bu konu üzerinde çok yazıldı, çok tartışıldı.

Dolasıyla bir kez daha bu konu üzerinde söz ederken, daha önce yazılmış olanları, yapılmış tartışmaları da inceleyip göz önünde tutmak gerekir.

Bu konuya sadece HKEMBL'nın tutumu ve uygulaması açısından bakmak da doğru olmaz. Bu Masonlukta evrensel düzeyde geçerli bir konudur. Türkiye'de onun yansıması görülmektedir.

Ancak konu özelde HKEMBL'nın tutumu olunca, bi bağlamda Önceki En Muhterem Büyük Üstat Remzi Sanver'in yayınlanmış yazısı da bir yana bırakılamaz. (Forum arşivinde var.)   

Şöyle diyelim: Bazı mason kuruluşları Masonluğu bir "erkekler kurumu" olarak görmekte, bazıları bu tutuma katılmamaktadır. İkisinin de kendine göre dayanakları ve doğruları vardır. Bunlar bilinmeden yapılan bir tartışma sadece duygusal olmaktadır. (Sayın resurrected tarafından yapılmış özet açıkklama bu bağlamda konuya tek yönlü olarak bakmakta ve yeterli değil. Ayrıca, hiç de yeni olmayan o söylem ya da savunma da  bir bilimsel ve mantıklı temele değil erkeksi nitelikli bir duygusal varsayıma dayanıyor.)

 
Başlık: Ynt: Masonluk ve Kadınlar
Gönderen: camilleri - Temmuz 11, 2014, 04:43:36 ös
Masonluğun Kadınlara karşı tutumu, locada bir kadın görünce bazılarınca duyulan tepki, bence erkek egemen, genetik geri kalmış bir gurubun duyduğu tepki, camide kadın gören bazılarının duyduğu tepkinin aynısı. Genetik ilerlemeler çok uzun sürede oluşmakta. Bence locada veya camide kadın görünce aşırı tepki gösterenler insan, göstermeyen memnun olanlar da insan. Görünüşleri aynı fakat genlerinde milyon yıllık gözle görülmeyen farklar olmalı.
Başlık: Ynt: Masonluk ve Kadınlar
Gönderen: Spock - Ekim 06, 2014, 08:20:06 ös
Sn. ADAM şu anda başka bir yazı dizisi altında, Osmanlı'da geleneksel Masonlukta kadınların Mason olamamalarını eleştiren ve bu konuda irdelemeler yapan, zannedersem 1921 tarihli dokümanları içeren güzel bir paylaşım yapmakta. Bu arada ben de geleneksel Masonlukta kadınların Mason olamama nedenlerini irdeleyeceğim kendi görüşlerimi paylaşmak istedim. Ama Sn. ADAM'ın yayınladığı o yazı dizisi altında bunu yapamam çünkü orada paylaşım yapabilmem için direk olarak bahsekonu Osmanlı dokümanlarının içerdiği bilgilere atıfta bulunarak, orada yazanlara cevap vermem gerekir. Osmanlı Türkçesiyle yazılmış olan ve çok zor anladığım (yer yer de hiç anlamadığım) bir metine cevap vermektense, halihazırda mevcut olan bu konu başlığı altında, genel bir tarzda görüşlerimi paylaşmak istedim.

Forumdaki bu konuda açılmış konu başlıklarına baktığımda, bazı gerekçelerin bölük pörçük olarak ele alındığı ama hepsinin bir arada bulunduğu bir konu başlığı olmadığını fark ettim. Bu nedenle kendimce eklemeler de yaparak bu yazıyı kaleme alma ihtiyacı hissettim. Bunu yaparken objektif bir çizgi izlemeye çalışacağım ve aşağıda "kadınların Masonluğa alınmamalarına dair gerekçeler" arasından çürütülebilir olduğunu düşündüklerimi bizzat kendim çürüteceğim. Yani kendi kendimle diyalektiğe gireceğim. Bu süreç sonunda çürütememiş olduklarım, kadınların Masonluğa alınmaması konusunda "benim açımdan" kabul edilebilir nedenler olarak kalacaklar.

Fakat şu konuda bir uyarı yapmama izin verin. Aşağıdaki gerekçelerden az sayıdaki bazıları Masonik açıdan geçerli olarak kabul edilebilmekle birlikte, birçoğu konuyu merak eden hariciler tarafından yakıştırılmış ve internet forumlarında, bloglarda ve bazı basılı iletişim ortamlarında dile getirilmiş gerekçelerdir. Geleneksel Masonlar tarafından böyle düşünüldüğü, bu gerekçelerin geleneksel Masonlar tarafından ortaya atıldığı asla düşünülmemelidir.

Ben kendimin de üyesi olduğum geleneksel Masonluk tarafından benimsenmiş olabilecek ve/veya hariciler tarafından bizlere atfedilen gerekçeleri iki ana başlığa ayırıyorum:

1. Mantığa Dayalı Gerekçelendirme
2. Gerekçelendirmeye Gerek Duymayan Açıklama

Şimdi bunları birer birer ele alalım.

I. Mantığa Dayalı Gerekçelendirme:

1. Süleyman'ın Tapınağı ve Hiram Abiff efsanesinden yola çıkarak Masonlar kendileri için "dul kadının çocukları" ibaresini benimsemişlerdir. Süleyman'ın tapınağında çalışan kadın usta-kalfa-çırak olmamasından dolayı, "dul kadının çocukları" ==> "dul kadının oğulları" olarak algılanagelmiştir. Çünkü Hiram öldürüldükten sonra, onun yolundan giden yandaşlarının, Hiram'ın annesine sahip çıkıp, baktıkları ve Hiram'ın annesinin de, hepsi erkek olan bu kişileri Hiram'ın kardeşleri, dolayısıyla da kendi oğulları olarak kabul ettiği anlatılır. Bu nedenle tüm bu erkekler, Hiram'ın annesinin, yani dul kadının oğulları olarak kabul edilirler. Masonluk bu efsaneden feyz alması nedeniyle kadınları kabul etmez.

Karşı argüman: Yok.

2. Masonluk, operatif masonluğun devamıdır ve operatif masonluğun var olduğu zamanlardan beri kadınlar arasında taş/inşaat ustaları yoktur. Bu nedenle Masonluk kadınları bünyesine kabul etmez.

Karşı argüman: Tarih boyunca kadınların hiçbir zaman taş/inşaat ustaları olup olmadıklarını kesin olarak bilmenin olanağı yoktur. Az sayıda da olsa kadın taş ustalarına rastgelinmiş olabilir. Bunların arasında en meşhuru Sabina von Steinbach'dır (bkz. http://en.wikipedia.org/wiki/Sabina_von_Steinbach (http://en.wikipedia.org/wiki/Sabina_von_Steinbach)). Her ne kadar böyle bir kişinin hiç yaşamadığına dair bazı söylentiler olsa da, yaşadığını söyleyenlerin sayısı da en az bir o kadardır. Sabina von Steinbach'ın, şu linkte irdelediğimiz Strazburg Katedrali'nin bir dönem baş mimarı olan Erwin von Steinbach'ın kızı olduğu ve babasının ölümünden sonra, başta heykeller olmak üzere birçok önemli kısmı kendisinin tamamladığı anlatılır ==> http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=16393.0 (http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=16393.0)

3. Kadınlar yapıları gereği erdemli kişilerdir ve üst tekâmül seviyesine ermişlerdir. Doğurgan olan ve hayat veren onlardır. Onlar Masonların anneleridirler. Masonluğa girmelerine gerek yoktur.

Karşı argüman: Doğuştan erdemli kişi diye bir şey yoktur. Kişi yaşadığı süre içerisinde erdemlerini kendisi oluşturur. Bir kadın erdemli olabileceği gibi, erdemden yoksun, kişilik olarak ahlâksız ve kötü bir insan da olabilir.

4. Kadınlar sır tutamazlar, çok konuşurlar, kıskançlığa ve/veya çekememezliğe eğilimleri vardır, hizipçilik yaratırlar. Bunlar Masonluğun özüne aykırıdır.

Karşı argüman: Peki böyle olumsuz özelliklere sahip erkekler yok mudur? Elbette vardır. Tüm erkekler Masonluğun özüne uygun kişiler midir? Elbette değildir. Bu tür olumsuz kişilik özellikleri için kadın-erkek ayrımı yapılamaz.

5. Masonluğun bazı ritüelleri kadınların erkekler ile birlikte faaliyet göstermesini imkânsız kılar. Erkeklerin dikkati dağılabilir. Kimileri için karşı cins bir an için "kardeş" olmaktan çıkıp, "kadın" olarak görülebilir.

Karşı argüman: Böyle bir eleştiri doğru olsa bile, ancak erkeklerle kadınların birlikte yer alacağı karma localar için geçerli olabilir. Peki o halde geleneksel Masonluk, sadece kadınların üye olabileceği KMBL gibi organizasyonları niçin kabul etmez? Nitekim orada sadece kadınlar olacağından, bu tür bir eleştiriyi yapmak da söz konusu olamayacaktır.

6. Spekülatif Masonluğun başladığı yıllarda (18. yy) kadınların toplum ve ekonomideki rolleri çok kısıtlıydı, eğitim seviyeleri düşüktü ve özellikle karar verme mekanizması tamamen erkekler tarafından yönetiliyordu (İngiltere Kraliçesi olan kadınların mutlak kudretleri hariç). Bu nedenle Masonluk bir erkekler kulübü olarak düşünüldü.

Karşı argüman: O zaman öyleydi belki. Ama şimdi öyle değil. Kadınların iş dünyası, sanayi, bilim, siyaset, vb. her dalda ön planda oldukları aşikâr. Kadın savaş pilotları bile var. Bu durumda bu gerekçeyi gözden geçirmek gerekir.

7. Eski Yunan'da "lógos", felsefi diyalog yoluyla hakikatin araştırılması anlamına gelirdi. Tamamen özgür bir iletişim yöntemi kullanılır, tabu konulara bile değinilebilirdi. Ancak, istediği zaman, istediği kişiye, istediği şeyi özgürce söyleme hakkı, kanunlara saygılı olan erkek vatandaşlar ile sınırlandırılmıştı. Masonluk da bu ve benzeri tarihsel olguları devam ettirmekte olan bir yapılanmadır.

Karşı argüman: Bir önceki madde ile aynı karşı argüman. O zaman öyleydi, bugün değil. Günümüzde evrensel insan hakları çerçevesinde özgür iletişim kurma, kendini özgürce ifade etme konusu kadın-erkek için ayrı ayrı belirlenemez.

8. Masonluğun anayasası böyle buyurmuştur, bize düşen anayasaya ve benchmarklara uymaktır.

Karşı argüman: Buna saygımız var ancak hiçbir şey değişmez değildir. İstenilirse o anayasa da değişir, benchmarklar da. Koskoca ülkeler ve bloklar/doktrinler yıkılıyor, Masonluk anayasasında bu kriter neden sabit?

II. Gerekçelendirmeye Gerek Duymayan Açıklama:

Erkekler kendi aralarında bir kardeşlik ve dayanışma topluluğu kurmuşlardır. Bunu yapmaya hakları var mıdır? Vardır ve bunu gerekçelendirmek gibi bir zorunlulukları da yoktur. Kadınları kendileri için kurdukları bu oluşuma almak zorunda değildirler. Neden almadıklarına dair gerekçeler oluşturmak zorunda da değildirler. Masonluk erkekler içindir, çünkü öyledir, başka bir sebebi de yoktur. Silahlı kuvvetler de dahil diğer tüm organizasyon ve kurumlarda erkekler ve kadınlar omuz omuza, yan yanadırlar. Varsın Masonluk gibi tek bir oluşumda da yan yana olmayıversinler. Bu durum günümüzde ne kadınların toplumdaki önemini azaltarak onların erkeklerden daha düşük varlıklar oldukları şeklinde bir düşünceye yol açar, ne de geleneksel Masonluğun çağ dışı bir örgütlenme olduğunu gösterir.

Karşı argüman: Yok.

-----------------

Görüldüğü üzere yukarıda listelenmiş olan açıklamalardan iki tanesine karşı argüman üretemedim. Bunlardan ilki Süleyman'ın Tapınağı ve Hiram Abiff efsanesi ile ilgili olanı, ikincisi ise en sondaki "Gerekçelendirmeye Gerek Duymayan Açıklama". Fakat benim bu iki maddeye karşı argüman geliştirememiş olmam, hiç kimsenin de bunu yapamayacağı anlamına gelmez. Hiç kimse yapamaz dersem dogmaya saplanmış olurum. Bu nedenle, sözü forum üyelerine bırakıyorum. Belki bu iki hususu çürütebilecek fikirler ortaya atılır.
Başlık: Ynt: Masonluk ve Kadınlar
Gönderen: ADAM - Ekim 07, 2014, 04:50:39 ös

Bu başlık altında Sayın Spock'un son yazısı üzerine henüz hiç söz eden olmadı.

Ben söz edeceğim ama kadınlar ve masonlar ile bağlantılı diğer konular nedeniyle bu başlık bilerek biraz ertelemeye uğruyor. Ancak isterim ki popülerliğini yitirmesin ve göz önünde dursun. Böylece belki bu arada bir başka katılımcımız ilgilenir.
Başlık: Ynt: Masonluk ve Kadınlar
Gönderen: francolinus - Ekim 08, 2014, 12:30:43 öö
     Sözlerime başlamadan önce bir bayan olarak bu konuyu açan Sayın BMY ' ye çok teşekkür ederim. (her nekadar bugüne kadar birçok kez tekrar tekrar gündeme gelmiş bir konu olmuş olsa da)
   
     Sayın Resurrected 'ın demiş olduğu gibi kadın ve erkekler farklı kabiliyetlere, zayıflıklara ve güçlere sahipken farklı ezoterik öğretilere ihtiyaç duyarlar. Peki ezoterik yapılanmanın amacı insanı yüceltmek ise, bu bahsedilen kavram içinde kadınlar ne sebeplerden dolayı mahrum bırakılıyor? Yani şu soruyu sordum kendime, Kadınların kadınlara ait bir ezoterik yapılanma içinde olmaları mı gereklidir?
 
     Sayın SkullG' nin söylediğinde de bilgi eksikliğimden kaynaklanıyor ama sormak istediğim, Erkekler gibi neden kadınlar da tekris edilip, HKEML tarafından Masonik ilişkilerine veya ritüel çalışmalarına katılmalarına olanak sağlamıyorlar? Sonuçta kimseye cinsiyetini seçme şansı sunulmuyor.
Başlık: Ynt: Masonluk ve Kadınlar
Gönderen: asimov - Ekim 08, 2014, 01:05:04 öö
Kadına ayrı erkeğe ayrı masonik öğreti olmaz. Sorun zaten kadınların mason olup olamayacakları değil.
Dünya'da ve Türkiye'de kadınlar mason olmuş ve Büyük localar kurmuşlardır.
Türkiye'de 1991 yılından beri Büyük Locaları var.

Sanırın kimlerin kendilerini tanımadıkları konusuna da pek takılmıyorlar. Herkes kendi yolunda yürüyecektir.

Sayın Spock'un yapmış olduğu değerlendirmeyi güzel bulduğumu söylemek isterim. Çünkü  bu güne kadar forumda yazılan farklı görüşleri çok güzel özetlemiş.

Ancak ben yine de merak ediyorum: Geleneklerimiz  böyle, burası "erkekler kulübü"dür demek çağdaş dünya ile ne kadar uyumlu.Ama ben yine de dönüp HKEMBL önceki büyük üstadı sayın Remzi Sanver'in söylemiş olduklarını bir daha okumasını öneririrm.

Aydınlanma kadınlardan ayrı tutulamaz.
Başlık: Ynt: Masonluk ve Kadınlar
Gönderen: ruzber - Ekim 08, 2014, 02:45:29 öö
Evrensel yasanında gereğidir kadınsız yaşam olmaz. Bir kadının aydınlanması en basit olarak ailesinin de aydınlanmasıdır.....
Başlık: Ynt: Masonluk ve Kadınlar
Gönderen: Misirlioglu - Ekim 09, 2014, 08:20:55 ös
 Sayın Spock. Öncelikle böylesine iç içe geçmiş bilgi ve yorumları bir başlık altında toplayıp bizlere farklı bakış açılarından baktırdığınız için teşekkür ederim. Forumun yeni bir üyesi olarak zaman buldukça forum içerisinde birçok bilgiyi öğrenmeye çalışıyorum. Benim görüşüme göre masonluk bu konuda bakış açısını değiştirmeli. Kendini giderek küreselleşen dünya düzenine uygun bir şekilde hazırlamalıdır. Şu bilinmelidir ki Türkiye'nin Masonluğun temel taşlarını iyi anlamaya çok ihtiyacı var. Komşularımızla bile kutuplaştığımız şu günlerde masonluğun temel ve en önemli ilkelerini insanlarımız anlamaya başladığında dinlemeyi de öğrenmeye başlayacaktır. Her şeyi biz biliyoruz. Çok konuşuyoruz ama hiç dinlemiyoruz. Fakat bu konular içerisine dalıp esas konudan sapmak istemiyorum. Eminim ki bu tarz konular forumda daha öncede tartışılmıştır.

 Kadın büyük yaratıcının bir silueti gibidir. Eski dönemlere baktığımızda ata erkil yapılanmalar görüldüğü gibi kadının ön planda olduğu topluluklarda arkeoloji sayesinde keşfedilmiştir. Günümüze doğru geldiğimizde ise ilk insanlardan aksine kadın birçok yerde (özellikle az gelişmiş toplumlarda) giderek ikinci plana atılmıştır. Ancak buna rağmen küreselleşen Dünya farklı kültürleri de insanların ayağına getirdiği için kadınlar içinde bulundukları durumu görmeye, anlamaya ve yorumlamaya başlamıştır. Bir tarafta erkek egemenliğini kabul etmekten başka çaresi olmayan kadınlar yaşamlarını bir çocuk yapma makinesi veya kum torbası gibi sürdürürken bir tarafta ise diğer kadınlar hem çalışıyorlar ve üretiyorlar hem de diğer kadınlar için çaba harcıyorlar.
 
 İyiye ve güzel ahlaka ulaşma çabası içerisindeki en güzel yollardan biri olan Masonluğun günümüzde adeta erkek egemenliğine karşı savaş veren kadınları içine almasında nasıl bir sakınca görülebilir?

Bunlar benim nacizane görüşlerimdir. Şimdiden okuma zahmeti gösteren ve olumlu olumsuz eleştiri yapacak olan herkese teşekkür ederim.

Saygılarımla
Başlık: Ynt: Masonluk ve Kadınlar
Gönderen: hayalet - Ekim 10, 2014, 01:51:13 öö
Eğer 100 yillardir masonlar varliğini sürdürüyorsa kadinlarin mason olmayişi büyük katkidir bence. Kadinlar duygularla akli birbirine kariştiriyorlar.Yeni katilimci olarak masonluk hakkinda yeni bilgi edinsemde masonluk ağır bir yük olarak gördüm.Ve en önemlisi kadinları kutsal olarak gören masonluk anlayişi kadinlarin mason olmasina izin verseydi masonlarin kadinlara kutsal olarak bakmasi yapmacik olurdu bence.
Başlık: Ynt: Masonluk ve Kadınlar
Gönderen: ADAM - Ekim 10, 2014, 08:26:40 öö

Sayın Spock'un daha önce belirtmiş olduğu üzere; şu sıralarda ben benzer bir konu başlığı altında Forum'a sunumda bulunmakta olduğum için, bu başlık ile ilgilenme sıram henüz gelmedi.

Ancak Sayın hayalet'in maskulist masonların yaklaşımını destekler görüşü üzerine ben de sadece günümüzün görüntüsüne dayanan bir izlenim üzerine yorumda bulunayım.

Masonluğun bir "erkek kurumu" olduğunu ileri sürerek bunda direten mason örgütlerinin ağırlıkta olduğu ülkelerin çoğunda Masonluk zayıflamaya ve popülaritesini yitirmeye yüz tutmuş durumda. Bir diğer deyişle, 19. yüzyılda gelişim göstermiş ama gelişim grafikleri bir zirve yaptıktan sonra 20. yüzyılda parabolik tarzda inişe geçmiş

Buna karşılık kadınların da mason olabileceğini benimseyen çağcıl tutumlu mason örgütlerinin yer aldığı ülkelerde ise Masonluk giderek yükseliyor ve popülaritesi artıyor.

Akıllarrıyla duygularını birbirine karıştıran kadınların günümüzün toplumları içinde bile kadınların çoğunluğunu oluşturduğu hiç de yanlış değil. Ancak o kadınlara bir bakalım: Onlar hangi kadınlar? Erkekler hiç mi akıllarıyla duygularını birbirine karıştırmıyor? Hele ülkemizde?

Hangi Masonluk anlayışı kadınları "kutsal" olarak görüyor? Bu boş bir açıklama. Sadece kardınların mason olamayacağını ileri süren kimilerinin bir yorumu... Hiçbir mason kuruluşunun tüzüklerinde, kurallarında, geleneklerinde; ritüellerinde kadınların kutsal olduğuna dair bir şey yoktur.

Bu çok iddialı mı oldu? Masonlukta böyle bir şeyin bireysel görüşün ötesinde kurumsal boyutta  olduğunu ileri süren varsa, nerede var olduğunu söylesin, öğrenelim, değerlendirelim, yanlışımızı giderelim.

 

     
Başlık: Ynt: Masonluk ve Kadınlar
Gönderen: hayalet - Ekim 11, 2014, 02:07:09 öö
Kadinlari masonlukta kutsal olarak göstererek yalnış bir yanilgida bulundum için özürdilerim.Bir yorumdan dolayi yalniş anlaşilmadan kaynaklanmiştir.
Sayin adama ayrica teşekkür ederim yalnişlarimizi görüp doru bilgi vermeye çalişti için.

kadinlarin çoğu ülkemizde baski altindadir tek başına harekt etmesi nerdeyse imkansiz bunu hepimiz bilmekteyiz.Sizce kaç kadin kocasinin üye olmadi kuruma eşinin üye olmasina izin verir?Bayan bir mason adayi başvurusunu değerlendiren masonlar eşinin mason karşiti veya iyi işler yapmadini varsayalim ozaman nolucak?Çünkü günümüz türkiye'sinde bağimsiz olarak hareket eden kadin sayisi parmakla göstericek kadar az.
Örnek verdim sorunlar sadece bir kaçtane eğer konuyu iyice açtimizda sorunlar dahada çok çıkacaktir.

(Buna karşılık kadınların da mason olabileceğini benimseyen çağcıl tutumlu mason örgütlerinin yer aldığı ülkelerde ise Masonluk giderek yükseliyor ve popülaritesi artıyor)Burda size katiliyorum sayin adam ama o ülkelerin ekonomik,sosyal ve en önemlisi eğitim seviyesine bakmak gerekli eğer bu sorunlari aşmadimiz sürece hep diğerlerini ne yazıkki örnek göstermek zorunda kaliyoruz.

Akıllariyla duygularini kariştiran kadinlar derken bayan arkadaşlarimiz beni yanlış anlamasin lütfen.Kadinlar akıldan ziyade duygularını önpilana çıkarirlar bu kadinlarin doğasinda var.Akılla yönetilecek bir işin içe duygu girerse sonuç olarak çok hata çıka bilir ortaya.Erkekde durum tam tersi bence
dugularini bastirip akil ve mantikla hareket edib karar alabiliyorlar.


Saygi ve sevgilerimle.

Başlık: Ynt: Masonluk ve Kadınlar
Gönderen: Selim - Ekim 30, 2014, 10:10:08 ös
Eğer 100 yillardir masonlar varliğini sürdürüyorsa kadinlarin mason olmayişi büyük katkidir bence. Kadinlar duygularla akli birbirine kariştiriyorlar.Yeni katilimci olarak masonluk hakkinda yeni bilgi edinsemde masonluk ağır bir yük olarak gördüm.Ve en önemlisi kadinları kutsal olarak gören masonluk anlayişi kadinlarin mason olmasina izin verseydi masonlarin kadinlara kutsal olarak bakmasi yapmacik olurdu bence.

İlk defa görüşleriniz ve değerlendirmeleriniz için ayakta alkışlayacaktım ama son yazdıklarınızla sukutu hayale uğradım.

Kadınlar mason olur mu olamaz mı mason olmadığım için yanıtlayamayacağım ama kadınlara ehliyet verilmesini bırakın sağ ön koltuğa oturmaları dahi yasaklanmalı diyorum.

Bilim insanı olabilirler, imame olabilirler, asker olabilirler, vb. ama kesinlikle ehliyeti olmayanlara ehliyet verilmesini bir yana bırakın sürüş ehliyeti olanların sürüş ehliyeti ellerinden alınarak yaya olarak dahi tek başına trafiğe çıkmaları yasaklanmalı.
Başlık: Ynt: Masonluk ve Kadınlar
Gönderen: Kadim - Ekim 30, 2014, 10:57:26 ös
Sayın Üyeler,

Konu ile İlgili;
Sıralama Olarak Okumanız ve Araştırmanız Gereken Hususları Kendi Yaptığım Araştırmalar Neticesinde Aşağıda Yazdım.
Bu Doğrultuda Aşağıdaki Sıralama İle Detaylı Bir Araştırma Yapılırsa Gerekli Sebeplere Ulaşılacaktır.

- Süleyman'ın Tapınağı,
- Haçlı Seferleri,
- Geri Dönüş,
- Avrupa'ya Giriş,
- Oluşum Aşaması,

Sadece Buraya Kadarlık Bölüm Neden Kadınların Olmadığını Açıklar Niteliktedir.
Bu Süreçlerde de Kadınlara Ayrılan Bir Saha Yoktur.

Kadınlar Kutsaldır ve;
Sadece Yapılanma Süreçlerinde Fikri Alışverişler ve Sahada Gerekli Aşamalarda Yardımlarına İhtiyaç Duyulmuştur.

Oluşumlar, Dernekler, Yardım Kuruluşları, Vakıflar ve Diğer Katmanlarda Kadınlar Aktif Rol Almaktadırlar.
Lakin Localar'da Bu Konuda Kurallar Yukarıda Yazdığım Sebeplerden Dolayı Bu Doğrultuda Şekillenmiştir.

Bir Hatam ve Yanlışım Olursa Sevgili Kardeşlerim Yazdıklarımı Düzeltebilir.
Benim Bilgim Buraya Kadar Devamını Getirebilirsiniz.

Saygılarımla...
Başlık: Ynt: Masonluk ve Kadınlar
Gönderen: ADAM - Ekim 31, 2014, 07:41:22 öö

Sayın Kadim'in şu yazısı üzerine bir şey yazmalı mı?

Yazmalıysa, ne yazmalı?

Sanırım Sayın Kadim'e şu yazdığını bir okumasını önermeli.

Sonra okuduğundan anlamış olduğunu anlatmasını rica etmeli.

Böylece belki ne demek istediğini anlayabiliriz.

Dediğince, bilgisinin sonrasını getirmeye çalışalım ama önce nereye kadar olduğunu bir anlayalım.

(Bu konuya aslında bir başka başlık altında devam ediyoruz. Onu da buraya not edelim.)
Başlık: Ynt: Masonluk ve Kadınlar
Gönderen: Spock - Kasım 05, 2014, 07:20:27 ös
Bu mesajı yazma gereği duydum. Çünkü daha önceki mesajımda bir hususu eksik bırakmış olduğumu fark ettim. Evet o mesajımda şöyle bir uyarı yapmıştım:

"Aşağıdaki gerekçelerden az sayıdaki bazıları Masonik açıdan geçerli olarak kabul edilebilmekle birlikte, birçoğu konuyu merak eden hariciler tarafından yakıştırılmış ve internet forumlarında, bloglarda ve bazı basılı iletişim ortamlarında dile getirilmiş gerekçelerdir. Geleneksel Masonlar tarafından böyle düşünüldüğü, bu gerekçelerin geleneksel Masonlar tarafından ortaya atıldığı asla düşünülmemelidir."

Eksik bıraktığım husus ise, sıraladığım maddelerden hangilerinin geleneksel masonluk tarafından ifade edildiği. Bu nedenle bazı harici forum üyelerinin kafaları karışmakta. Bazen masonlarla alakası olmayan bir gerekçeyi bile sanki masonlar söylemiş gibi algılamaktalar. Haklılar da. Bu nedenle bu karışıklığı açıklığa kavuşturmak istiyorum.

Anahtar kelimemiz "Gelenek". Bu çerçevede de daha önce listelemiş olduklarım arasından şu aşağıdakilerin geleneksel masonlukça benimsendiğini, diğerlerinin hariciler tarafından bizlere atfedildiğini belirtmek isterim:

1. Süleyman'ın Tapınağı ve Hiram Abiff efsanesinden yola çıkarak Masonlar kendileri için "dul kadının çocukları" ibaresini benimsemişlerdir. Süleyman'ın tapınağında çalışan kadın usta-kalfa-çırak olmamasından dolayı, "dul kadının çocukları" ==> "dul kadının oğulları" olarak algılanagelmiştir. Çünkü Hiram öldürüldükten sonra, onun yolundan giden yandaşlarının, Hiram'ın annesine sahip çıkıp, baktıkları ve Hiram'ın annesinin de, hepsi erkek olan bu kişileri Hiram'ın kardeşleri, dolayısıyla da kendi oğulları olarak kabul ettiği anlatılır. Bu nedenle tüm bu erkekler, Hiram'ın annesinin, yani dul kadının oğulları olarak kabul edilirler. Masonluk bu efsaneden feyz alması nedeniyle kadınları kabul etmez.

2. Masonluk, operatif masonluğun devamıdır ve operatif masonluğun var olduğu zamanlardan beri kadınlar arasında taş/inşaat ustaları yoktur. Bu nedenle Masonluk kadınları bünyesine kabul etmez.

8. Masonluğun anayasası böyle buyurmuştur, bize düşen anayasaya ve benchmarklara uymaktır.

Dikkat ederseniz bu üç gerekçe aslında bir geleneğin nasıl oluştuğunu gösteren bir zincirin halkaları gibidirler. Geleneği temel alan yukarıdaki üç açıklamaya ek olarak ben de dahil birçok mason aşağıdaki açıklamayı da sık sık dile getirirler (ki aslında bu da bir bakıma gelenek çerçevesinde ele alınabilecek bir açıklamadır.)

9. Erkekler kendi aralarında bir kardeşlik ve dayanışma topluluğu kurmuşlardır. Bunu yapmaya hakları var mıdır? Vardır ve bunu gerekçelendirmek gibi bir zorunlulukları da yoktur. Kadınları kendileri için kurdukları bu oluşuma almak zorunda değildirler. Neden almadıklarına dair gerekçeler oluşturmak zorunda da değildirler. Masonluk erkekler içindir, çünkü öyledir, başka bir sebebi de yoktur. Silahlı kuvvetler de dahil diğer tüm organizasyon ve kurumlarda erkekler ve kadınlar omuz omuza, yan yanadırlar. Varsın Masonluk gibi tek bir oluşumda da yan yana olmayıversinler. Bu durum günümüzde ne kadınların toplumdaki önemini azaltarak onların erkeklerden daha düşük varlıklar oldukları şeklinde bir düşünceye yol açar, ne de geleneksel Masonluğun çağ dışı bir örgütlenme olduğunu gösterir.

Bunlar dışındaki diğer gerekçelerin geleneksel masonlukça savunulduğu düşünülmemelidir.
Başlık: Masonluk ve Kadınlar
Gönderen: Kajmeran - Kasım 05, 2014, 08:03:03 ös
Peki kadınlarında artık derneğe kabul edilebileceğini düşünsek bir süre için ?

Mümkün olabilir-olamaz varsayım sadece.

Sonuçları nasıl olurdu,kadın üyelerde oluşacak engeller geneleklere zıt düşmekten mi ibaret kalırdı ?

Saygılar
Başlık: Ynt: Masonluk ve Kadınlar
Gönderen: Spock - Kasım 05, 2014, 08:11:18 ös
Sonuçları nasıl olurdu,engelleri geneleklere zıt düşmesinden mi ibaret kalırdı ?

Sadece geleneklere değil, aynı zamanda geleneksel masonluğun anayasası ve benchmarklarına.
Başlık: Ynt: Masonluk ve Kadınlar
Gönderen: mbulut - Kasım 05, 2014, 08:33:26 ös
Bilgilendirmeniz güzel olmuş sn.Spock.Kendi adıma konuşmam gerekirse dediğiniz gibi maddelerin tamamını masonların koymuş olduğu gerekçeler olarak değerlendiriyordum.Başlıklar mantığa veya geleneğe göre adlandırılmadığı için bu karışıklığı normal görüyorum, zamanı geldiğinde neden gerekçelerin ayrı başlıklar (mantıksal- geleneksel) altında olmadığını öğrenmek dileğiyle. Saygılarımla
Başlık: Ynt: Masonluk ve Kadınlar
Gönderen: ADAM - Kasım 06, 2014, 08:12:45 öö
Bu konuyu, çok daha ayrıntılı bir şekilde ve gerekçelerini madde medde ele alarak bir diğer başlıklar serisi altında işliyoruz. Bu bağlamdaki en son link: http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=17038.msg112792#msg112792 (http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=17038.msg112792#msg112792)Bu arada Sayın Spock'un sözünü ettiği geleneksel masonluğun anayasası konusu bağlamında, bu başlık altında değil ama bir başka başlık altında "hangi anayasa" diye sormakta yarar olabilir. Öyle ya, 1723, 1738, 1756, bunların versiyonları, sonra 1815 tarihli gibi İngiliz yasaları var.  Bunlardan biri mi?