Masonlar.org - Harici Forumu

Diger => Diger Konular => Masonluk Harici Sorular => Konuyu başlatan: MysticMind - Temmuz 24, 2014, 02:14:30 ÖS

Başlık: Uluslararası Balkan Üniversitesi
Gönderen: MysticMind - Temmuz 24, 2014, 02:14:30 ÖS
Merhabalar. Makedonya Uluslar Arası Balkan Üniversitesi - Psikoloji bölümüne yerleştim. Bölüm dili İngilizce. Hazırlık dahil 5 yıl. Ülke,şehir ve okul hakkında yorumlarınız nelerdir değerli üstatlarım.
Başlık: Ynt: Uluslararası Balkan Üniversitesi
Gönderen: Sade - Temmuz 24, 2014, 02:53:53 ÖS
  Başaralı olmanız temennisi ile tebrik ederim.1995 Kosova göçmeniyim.Doğum yerim Makedonya Üsküp(Skopje).Ülkenin etnik kökeni ile ilgili biraz bilgiv vermeye çalışayım size. Eğitim alacağınız  dilin ingilizce olması umutlandırmasın sizi ,dersler için belki yeterlidir ama sokakta çok faydasını görmeyeceğinizi söyleyebilirim.Üniversite arkadaşlarınızın çoğu iyi derecede ingilizce biliyorlardır buna emin olabilirsiniz ama sokak için aynı şeyler geçerli değildir.Sokakta makedonca konuşulur.Bunun yanında ise arnavutların çok büyük bir çoğunluk olduğunu söylemeliyim size(Dağ Köylerinin çoğu ve esnafın çoğunluğu).Orada yaşayacaksınız sırpça yada makedonca bilmeniz o coğrafyada bulunan bir çok ülke halkı ile iletişim kurmanıza yeterlidir. Makedonya'da,sırpça ne işe yarar diye düşünmeyin yakın dil gruplarından bahsediyoruz burada çünkü.Söylediğim dillerden birini  bilmeniz arnavutlar,boşnaklar,hırvatlar,sırplar,makedonlar,karadağ tarafı ile konuşabilmenize imkan sağlar.

  Küçük bir coğrafya olması sebebi ile söylediğim dillerin hepsi ile karşılacaksınız makedonyada. Hatta bit pazarı dedikleri pazar yerinde yan yana üç tezgahta üç farklı dil konuşulduğunu fark edebilirsiniz. Boş vakitlerinizde seyhat etmenizi öneririm. 25km ile Kosovaya gidebilir 1 saate sırbistana geçebilir yada 2 saate bulgaristana gidebilirsiniz.Bunları unutmamanızı tavsiye ederim çünkü,öğrencilikte bunları yapmak için yeterli vakit doğmakta.Birde kahve içmeye alışın çoğu mekanda kahve türleri tüketilir,çay içmek isterseniz daha çok arnavutların bulunduğu taraflara gitmeniz gerekir.Kışların çok soğuk olduğunu söyleme gerek yok her halde.Bol bol börek tüketin güzeldir çünkü (:.Aklıma gelenler ilk olarak bunlar ayrıca sormak istediğiniz bir şey olursa yardımcı olmaya çalışırım.
Sağlıcakla..
Başlık: Ynt: Uluslararası Balkan Üniversitesi
Gönderen: 38 - Temmuz 24, 2014, 02:57:07 ÖS
Çok ucuz bir ülke. Yiyecek içecek çok ucuz.  Türkçe konuşabileceğin çok insan bulursun. Yunanistan ile sorunlarını çözseler AB'ye dahil olması olası gözüküyor. Okul hakkında hiçbir fikrim yok.
Başlık: Ynt: Uluslararası Balkan Üniversitesi
Gönderen: Sade - Temmuz 24, 2014, 02:59:52 ÖS
Çok ucuz bir ülke. Yiyecek içecek çok ucuz.  Türkçe konuşabileceğin çok insan bulursun. Yunanistan ile sorunlarını çözseler AB'ye dahil olması olası gözüküyor. Okul hakkında hiçbir fikrim yok.
Türk nüfusun belli bir bölgede olduğunu söylemeliyim.Farklı mahallerde Türkçe konuşuluyor.Türk'lere deng gelmeniz olasıdır ama çok olduğunu söylemek yanlış olur.
Sağlıcakla..
Başlık: Ynt: Uluslararası Balkan Üniversitesi
Gönderen: BULGARIA - Temmuz 24, 2014, 05:50:19 ÖS
Bulgaristan'a makedon pasaportun yoksa vizesiz geçemezsin bulgaristan'a geçebileceğin söylenmiş bunu belirttikten sonra Makedonya'da mevcut türk partisi yetkilileri tanıdıklarımdır herhangi bir sıkıntı durumunda iletişime geçersen yardımcı olurum. Okul hakkındaki son zamanlarda aldığım duyumlar pek iyi değil ama öğrencilerin yaptığı protestolardan sonra sanırım düzeltme yapacaklar. Ama şu anda pek de düzgün denemez bir araştır derim ;)


Saygılar.
Başlık: Ynt: Uluslararası Balkan Üniversitesi
Gönderen: MysticMind - Temmuz 24, 2014, 06:39:24 ÖS
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Henüz emin değilim. Kararsızlıklar içinde düşünüp duruyorum. Denklik olan bir yer ancak anlattıklarınız ve araştırmalarım pek içime sinmedi. Peki yurtdışında avukat olmanın imkanları ülkemizde ki gibi mi? Denklik olmayan bir yerden hukuk mezunu olup o bölgede veya farklı baro sınavlarını geçip avrupada farklı ülkelerde kazanç ve geçim durumumuz sizce ne olur?
Başlık: Ynt: Uluslararası Balkan Üniversitesi
Gönderen: 38 - Temmuz 24, 2014, 07:48:56 ÖS
Marmara hukuk okuyan Makedon bir arkadaşım var. Tam emin değilim ama Makedonya da da okudu sanırım. Senin üniversiteni de çok iyi biliyordur. İstersen sana ileti olarak cep telefon numarasını gönderebilirim. Artık Türkiye de yaşıyor ve eminim sana iyi fikirler verir.