Masonlar.org - Harici Forumu

Masonluk Bilgidir. Bilimdir. Ilimdir. => İktisat - Ekonomi - Tutum bilimi - Geçim bilimi => Konuyu başlatan: shemuel - Temmuz 13, 2007, 11:53:10 ÖS

Başlık: Türkiye´den ve Dünya´dan ekonomi haberleri
Gönderen: shemuel - Temmuz 13, 2007, 11:53:10 ÖS
         Petrol 77 Doların Üstüne Çıktı


Brent Türü Kuzey Denizi Ham Petrolünün Varil Fiyatı, 96 Sent Yükselerek, Son 11 Ayın En Yüksek Düzeyi Olan 77,36 Dolardan İşlem Gördü.

Brent türü Kuzey Denizi ham petrolünün varil fiyatı, 96 sent yükselerek, son 11 ayın en yüksek düzeyi olan 77,36 dolardan işlem gördü.

Petrolün varil fiyatı 77 doların üstüne çıktı.

Petrol fiyatları, son iki haftada, 6 dolardan fazla artış gösterdi.Öte yandan Uluslararası Enerji Ajansı, küresel petrol talebinin, gelecek yıl, bu yıldan daha fazla olacağını bildirdi.
                                                               
                                                           13.07.2007
Başlık: Ynt: Türkiye´den ve Dünya´dan ekonomi haberleri
Gönderen: shemuel - Temmuz 14, 2007, 12:02:12 ÖÖ
                  Socar-Turcas'ın Rafineri Başvurusunu Onayladı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, Azerbaycan Ulusal Petrol Şirketi Socar ile Turcas Ortaklığının Adana Yumurtalık Bölgesinde Yapacağı Rafineri İçin Onay Verdi.

 
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), Azerbaycan ulusal petrol şirketi SOCAR ile Turcas ortaklığının Adana Yumurtalık bölgesinde yapacağı rafineri için onay verdi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), Azerbaycan ulusal petrol şirketi SOCAR ile Turcas ortaklığının Adana Yumurtalık bölgesinde yapacağı rafineri için onay verdi.

EPDK, dün gerçekleştirdiği toplantıda, 4 milyar doların üzerinde yatırım bedeli ile yılda 10 milyon ton ham petrol işleyecek rafineri kurmak için SOCAR-Turcas'ın yaptığı başvuru hakkında uygun bulma kararı aldı.   


Şirket, aynı bölgede rafineriden elde edilecek fuel-oil ile çalışacak 550 MW kurulu gücünde bir elektrik santralı da kurmayı planlıyor. Şirket 1000 kişinin istihdam edilmesi planlanan rafineriden çıkacak siyah ürünleri elektrik üretimi için değerlendirecek ve tamamen motorin-benzin gibi ürünlerin üretimi yapacak. Petkim ihalesinde ikinci olan SOCAR-Turcas'ın EPDK'ya yaptığı başvuruda petrokimya tesisi talebi yer almadı.

GÜNAY: 15 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM YAPILACAK

EPDK Başkanı Yusuf Günay, Adana bölgesi için daha önce Çalık-Indian ortaklığı ve Petrol Ofisi şirketlerinin rafineri başvurularına olur verildiğini anımsatarak, bölgede 15 milyar dolara yakın yatırım yapılacağını, 35 milyon tonluk kapasite oluşacağını kaydetti. Bu yatırımların Türkiye adına gurur verici olduğunu belirten Günay, şu değerlendirmede bulundu:

“Rafineri yapmaları için uygun bulma kararı verdiğimiz üç gruptaki yerli şirketler ve yabancı ortakları, petrol sektörü konusunda dünya çapında deneyimi olan şirketler. SOCAR Azerbaycan’ın milli petrol şirketi, Bakü-Tiflis-Ceyhan projesinde paydaş. Ortağı Turcas güçlü bir dağıtım ağına sahip.

İndian Oil Company dünyada 10-11 tane rafineriyi işletiyor ve ortağı Çalık ile Samsun-Ceyhan petrol boru hattı projesini geliştiriyor. Petrol Ofisi ve ortağı OMV’nin hem ülkemiz hem dünya çapında petrol piyasası ile ilgili deneyimi çok fazla. Bu şirketler Petkim ihalesinde de yarıştılar ve bu bölgede ileride yeni petrokimya tesislerinin de kurulacağını düşünüyorum."

KAMULAŞTIRMA İÇİN HAZIRLIK

Şirketlerin lisans almalarının ardından başlayacak kamulaştırma çalışmaları için hazırlık yaptıklarını açıklayan Günay, "3 rafineride 3 bine yakın insan çalışacak. Dolaylı olarak bu asgari 12 bin insana ekmek sunmak demektir. Bu yatırımlar sıfırdan yapılacak. İşte gerçek anlamda ülkemize doğrudan yabancı sermaye girişi budur" dedi.

SOCAR-Turcas, 90 gün içinde EPDK’ya, Çevresel Etki Değerlendirme Raporu ile Depremsellik ve Jeolojik Zemin Etüdü, Teknik ve Ekonomik Nihai Fizibilite ve Rafineri Proje Dosyalarını sunması halinde rafineri lisansı almaya hak kazanacak. 13.07.2007 
Başlık: Ynt: Türkiye´den ve Dünya´dan ekonomi haberleri
Gönderen: shemuel - Temmuz 14, 2007, 12:48:23 ÖÖ
Türkiye'nin Beş Aylık Faiz Gideri 4.4 Milyar Dolar

Türkiye'nin Faiz Gideri Yılın İlk Beş Ayında, Geçen Yılın Aynı Dönemine Göre Yüzde 25.8 Artarak 4 Milyar 497 Milyon Dolara Yükseldi. Faiz Geliri Aynı Dönemde Yüzde 83.2 Artış Göstermesine Karşın 850 Milyon Dolarda Kaldı.

 
Türkiye'nin faiz gideri yılın ilk beş ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25.8 artarak 4 milyar 497 milyon dolara yükseldi. Faiz geliri aynı dönemde yüzde 83.2 artış göstermesine karşın 850 milyon dolarda kaldı.

Merkez Bankası verilerine göre, yılın ilk beş ayında döviz gelirleri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 artarak 54 milyar 57 milyon dolara yükseldi. İhracat yüzde 26.2 artışla 42 milyar 909 milyon dolara çıkarken, bavul ticareti yüzde 27.2 artışla 2 milyar 425 milyon dolar oldu.   


Turizm kaynaklı döviz geliri yüzde 12.3 artışla 4 milyar 697 milyon dolara çıkarken, faiz gelirleri yüzde 83.2 artışla 850 milyon dolara çıktı. İşçi dövizlerinde yüzde 8.2 azalarak 390 milyon dolara gerilerken, taşımacılık gelirleri yüzde 38.2 artışla 1 milyar 862 milyon dolar oldu.

Yurt dışı müteahhitlik hizmetleri kaynaklı döviz geliri, yüzde 1.1 azalarak, 361 milyon dolara indi. Diğer gelirler yüzde 22 artarak 2 milyar 988 milyon dolara yükseldi.

Döviz giderleri aynı dönemde yüzde 16.6 artışla 69 milyar 890 milyon dolara çıktı. İthalat yüzde 15.3 artarak 59 milyar 361 milyon dolara yükseldi. Turizm kaynaklı döviz gideri yüzde 16.5 artarak 1 milyar 198 milyon dolar oldu.

Faiz giderleri yüzde 25.8 artışla 4 milyar 497 milyon dolara çıktı. Taşımacılık giderleri yüzde 29.1 artışla 2 milyar 30 milyon dolar, diğer giderler yüzde 20.8 artışla 2 milyar 804 milyon dolar olarak gerçekleşti.

AÇIK YÜZDE 5 AZALDI

Böylece ocak-mayıs döneminde, döviz gelir-gider dengesi açığı (cari açık), geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5.3 oranında azalarak 15 milyar 833 milyon dolara geriledi. Döviz gelirinin giderine oranı 5.2 puan artarak yüzde 77.3 oldu. İthalatın döviz gelirlerine oranı 9.2 puan azalarak yüzde 109.8'e indi. Faiz ödemelerinin döviz gelirlerine oranı sabit kalarak yüzde 8.3 oldu. İhracatın döviz gelirlerine oranı 0.8 puan artarak yüzde 79.4'e yükseldi. Faiz ödemelerinin ihracata oranı değişmeyerek 10.5 oldu. İhracatın ithalata oranı 6.2 puan artarak yüzde 72.3'e yükseldi. (ANKA) (Ankara Haber Ajansı) 13.07.2007 
Başlık: Re: Türkiye´den ve Dünya´dan ekonomi haberleri
Gönderen: nietzsche - Temmuz 19, 2007, 11:37:32 ÖS
'Petrol açlığı' artacak
 
Merkezi Paris'te bulunan Uluslararası Enerji Ajansı (UEA), gelecek yıl dünya çapındaki petrol talebinin önemli düzeyde artacağını açıkladı.
 
Ancak kuruma göre, gelecek yıl arz-talep dengesinde bir sıkıntı olmayacak.

Kurum, Petrol piyasalarındaki eğilimleri inceleyen aylık çalışmasında, bu yıl günlük 1 milyon 500 bin varili bulan petrol talebindeki artışın, gelecek yıl ortalama günlük 2 milyon 200 bin varile ulaşacağını duyurdu.

Bazı önde gelen sanayileşmiş ülkelerin enerji politikalarını koordine eden kurumun tahminine göre, yükselen talebi karşılamak için, OPEC üyesi ülkelerin üretimlerini günlük 600 bin varil daha arttırmaları gerekecek.

Ancak UEA en azından gelecek yıl için bir kriz durumu beklemiyor.

Çalışmaya göre petrol piyasasındaki arz-talep dengeleri açısından 2008, bu yıl ve geçen yıla göre daha rahat geçecek.

Çünkü OPEC'in gelecek yıl için öngördüğü bir milyon varillik petrol artışıyla günlük üretim, 35 milyon 400 bin varili bulacak.

Bu da gelecek 32 milyon 300 bin varili bulması beklenen talebi karşılamaya rahatça yetecek.

UEA son günlerde yaptığı bir çalışmada gelecek beş yıl içinde petrol talebinin yüzde 2,2 artacağı tahmininde bulunmuş ve bu durum, yakın gelecekte bir petrol sıkıntısı yaşanacağı yönündeki kaygıları arttırmıştı.

Ham petrol fiyatları son haftalarda özellikle petrol zengini Nijerya'daki şiddet olaylarının arzı etkileyeceği kaygısı nedeniyle varil başına 76 dolara yükselmişti.

Başlık: Re: Türkiye´den ve Dünya´dan ekonomi haberleri
Gönderen: nietzsche - Temmuz 19, 2007, 11:38:29 ÖS
AB'de nakit paraya kısıtlama
 
Avrupa Birliği'nde kara para aklamayla mücadeleyi hedefleyen yeni yasalar yürürlüğe girdi. Yasalar, birlik içine sokulacak ya da birlikten çıkarılacak nakit para miktarına kısıtlamalar getiriyor.

Birliğe giren ya da çıkan yolcuların, üzerlerinde 10.000 euronun üzerinde nakit bulunması halinde, bir gümrük belgesi doldurmaları gerekecek.

Gerektiği halde üzerlerindeki parayı bildirmeyen kişilerin paralarına gümrük yetkilileri tarafından el konulacak ve AB üyesi 27 ülkenin her biri bu kişilere ne gibi cezalar verilmesi gerektiğine kendileri karar verecek.

AB sınırları içinde nakit akışıyla ilgili olarak ise bu yasalar değil, her bir üye ülkenin kendi koyduğu yasalar geçerli olacak.

Avrupa Komisyonu'nun gümrük işlerinden sorumlu üyesi Laszlo Kovacs, yeni yasaların yasadışı eylemlerini finanse etmek isteyen suçluların nakit para taşımalarını zorlaştıracağını söyledi.

Yasalar, AB ülkelerinde çalışan ve kendi ülkelerine arkadaşları ya da tanıdıkları aracılığıyla para yollayan göçmen işçilerin de hayatını zorlaştıracak.

AB'ye giren ve çıkan nakit parayla ilgili olarak kesin veriler bulunmuyor.

Ancak yetkililer, Eylül 1999 ile Şubat 2000 tarihleri arasında yapılan ortak gümrük operasyonlarında, yolcuların AB'ye giriş ve çıkışta toplam 1 milyar 350 milyon euro nakit para taşıdığını ortaya koymuştu.

Değerli taşlar da eklendiğinde bu miktar 1 milyar 600 milyon euroya çıkıyordu.

Başlık: Ynt: Re: Türkiye´den ve Dünya´dan ekonomi haberleri
Gönderen: shemuel - Temmuz 20, 2007, 12:10:20 ÖÖ
'Petrol açlığı' artacak
 
Merkezi Paris'te bulunan Uluslararası Enerji Ajansı (UEA), gelecek yıl dünya çapındaki petrol talebinin önemli düzeyde artacağını açıkladı.
 
Ancak kuruma göre, gelecek yıl arz-talep dengesinde bir sıkıntı olmayacak.

Kurum, Petrol piyasalarındaki eğilimleri inceleyen aylık çalışmasında, bu yıl günlük 1 milyon 500 bin varili bulan petrol talebindeki artışın, gelecek yıl ortalama günlük 2 milyon 200 bin varile ulaşacağını duyurdu.

Bazı önde gelen sanayileşmiş ülkelerin enerji politikalarını koordine eden kurumun tahminine göre, yükselen talebi karşılamak için, OPEC üyesi ülkelerin üretimlerini günlük 600 bin varil daha arttırmaları gerekecek.

Ancak UEA en azından gelecek yıl için bir kriz durumu beklemiyor.

Çalışmaya göre petrol piyasasındaki arz-talep dengeleri açısından 2008, bu yıl ve geçen yıla göre daha rahat geçecek.

Çünkü OPEC'in gelecek yıl için öngördüğü bir milyon varillik petrol artışıyla günlük üretim, 35 milyon 400 bin varili bulacak.

Bu da gelecek 32 milyon 300 bin varili bulması beklenen talebi karşılamaya rahatça yetecek.

UEA son günlerde yaptığı bir çalışmada gelecek beş yıl içinde petrol talebinin yüzde 2,2 artacağı tahmininde bulunmuş ve bu durum, yakın gelecekte bir petrol sıkıntısı yaşanacağı yönündeki kaygıları arttırmıştı.

Ham petrol fiyatları son haftalarda özellikle petrol zengini Nijerya'daki şiddet olaylarının arzı etkileyeceği kaygısı nedeniyle varil başına 76 dolara yükselmişti.


bu petrol yüzünden çok insan ölüyor >:(
Başlık: Re: Türkiye´den ve Dünya´dan ekonomi haberleri
Gönderen: nietzsche - Temmuz 20, 2007, 12:22:38 ÖÖ
yakında petrol sorununun yerini su sorunu alacak o daha da kötü.
Başlık: Re: Türkiye´den ve Dünya´dan ekonomi haberleri
Gönderen: Itzhak - Temmuz 20, 2007, 02:05:16 ÖÖ
Samuel senınle kaynak suyu pazarlayalım
Başlık: Re: Türkiye´den ve Dünya´dan ekonomi haberleri
Gönderen: nietzsche - Temmuz 24, 2007, 11:21:52 ÖÖ
Çin Barclays'e talip
 
Çin hükümeti, Avrupa'nın en büyük bankalarından biri olan Barclays'in yüzde 7 hissesini satın almak için yaklaşık 14 milyar dolarlık teklifte bulundu. Çin hükümetinin önerisi, İngiliz bankasının, Hollanda bankası ABN Amro'yu satın almak için mücadele verdiği bir dönemde yapıldı.

Barclays, Çin yönetiminin Kalkınma Bankası aracılığıyla önerdiği yaklaşık 14 milyar ve Singapurlu devlet şirketi Temasek'in 2 milyar dolarıyla ABN Amro için verdiği teklifi 93 milyar 200 milyon dolara çıkardı.

Barclays'in ABN Amro'nun satışındaki rakibiyse Royal Bank of Scotland'ın liderliğindeki bir konsorsiyum.

Bu konsorsiyumun teklifiyse 97 milyar 800 milyon dolar düzeyinde.

İhaleyi kim kazanırsa kazansın, bu dünya finans tarihindeki en büyük satış olacak.

Çin yönetiminin Barclays'e yaptığı teklif, büyük dolar rezervlerini ülke dışındaki iş alanlarına yatırma kararı alan Çin'in bu yöndeki son adımı.

BBC ekonomi uzmanı Robert Peston, bu durumu Çin hükümetinin ekonomik gücünü ülke dışına yaymakta kendine güvenen bir hale geldiğinin göstergesi olarak yorumluyor.

Peston ilk heyecan geçtiğinde bazı siyasiler ve iş dünyası liderlerinin ekonomik güç dengesinin Doğu'ya doğru kayıyor olmasından kaygı duyabileceğini de belirtiyor.

Çin hükümetinin çoğu ABD hazine ya da hükümet fonlarına yatırılmış olan 1 trilyon 200 milyar dolarlık döviz rezervi bulunuyor.


 

 
Başlık: Re: Türkiye´den ve Dünya´dan ekonomi haberleri
Gönderen: nietzsche - Ağustos 12, 2007, 08:33:25 ÖS
Mortgage krizi

Uluslararası borsalar düşerken, Merkez Bankaları da piyasalara likidite sağlıyorlar.
Asya borsalarının ardından, Avrupa borsaları ile ABD borsaları ve son olarak ta Güney Afrika borsasında düşüşe neden olan ABD kaynaklı tutsat krizi, uluslararası piyasalardaki belirsizliği artırırken, Japonya, Avrupa ve ABD Merkez Bankaları da, türbülansı yatıştırmak için piyasalara milyarlarca dolar enjekte ettiler.

ABD Merkez Bankası FED'in, piyasalarda ''kredi darlığı'' yaşanmaması için türbülans devam ettikçe yeterli likiditenin sağlanacağını açıklamasının ardından borsalardaki düşüş biraz hafiflerken, Avrupa Merkez Bankası'nın da önemli oranda parayı piyasaya sunması eyleminin, piyasaları yatıştırması bekleniyor.

Uzmanlar, FED'in bugünkü hareketinin, 11 Eylül 2001 olaylarının ardından aldığı önlemleri anımsattığını belirtirken, FED'in, dünden sonra bugün de piyasalara likidite sağlamasının, piyasalardaki çalkantıyı gidermede kararlı olduğunu gösterdiğini vurguluyorlar.
Başlık: Ynt: Türkiye´den ve Dünya´dan ekonomi haberleri
Gönderen: nietzsche - Temmuz 13, 2008, 04:10:07 ÖÖ

Doğrudan yatırım yarı yarıya azaldı

Yılın ilk beş ayında 6 milyar 53 milyon dolar olan yabancı sermaye girişi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45.5 azaldı.

Hazine Müsteşarlığı, uluslararası doğrudan yatırım verilerini açıkladı. Mayıs ayında 649 milyon dolarlık yabancı sermaye girişi oldu. Böylece ilk beş aydaki yabancı sermaye tutarı 6 milyar 53 milyon dolara yükseldi. Geçen yılın ilk beş ayındaki rakam 11.1 milyar dolardı.

Yabancı sermaye girişindeki azalma, yüzde 45.5 olarak hesaplandı. Yabancı sermaye girişinin 2.8 milyar doları mali aracı kuruluş faaliyetlerinden 1 milyar doları da gayrimenkul satışından sağlandı. Beş aylık dönemdeki nakit sermaye girişinin yüzde 56.3’ü AB ülkeleri kaynaklı oldu.

Kayıtlı sermayesi 500 bin doların üzerinde olan 166 adet uluslararası sermayeli şirket, şube kuruluşu ile yabancı ortak iştiraki gerçekleşti. Bu şirketlerin 33 adedi imalat sanayinde, 29 adedi toptan ve perakende ticaret sektöründe, 18 adedi ise gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri sektöründe faaliyette bulunuyor.

2008 yılı Ocak-Mayıs döneminde kurulan 1.601 adet uluslararası sermayeli şirketin, 836 adedi AB ülkeleri, 268 adedi diğer Avrupa ülkeleri, 229 adedi ise Yakın ve Ortadoğu ülkeleri ortaklı şirketlerden oluşuyor.

20 BİNE YAKIN YABANCI ŞİRKET VAR

Türkiye’de, toplamda 19 bin 909 adet uluslararası sermayeli şirket faaliyette bulunuyor. 19 bin 909 adet uluslararası sermayeli şirketin, başta toptan ve perakende ticaret olmak üzere, imalat sanayi, gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri sektörlerinde faaliyette bulundukları belirtiliyor.

19 bin 909 adet uluslararası sermayeli firmanın ülke gruplarına göre dağılımına bakıldığında ise AB ülkeleri ortaklı girişim sayısının 11 bin 556 adet ile birinci sırada yer aldığı görülüyor.

AB ülkeleri ortaklı uluslararası sermayeli şirketlerin içinde Almanya 3 bin 393 adet firma ile birinci sırayı alırken, onu İngiltere 1.956 adet ve Hollanda 1,557 adet firma ile yer alıyor.
Başlık: Ynt: Türkiye´den ve Dünya´dan ekonomi haberleri
Gönderen: nietzsche - Temmuz 13, 2008, 04:15:27 ÖÖ
Bu arada konunun ilk yazısındaki petrol varil fiyatlarına ve tarihe bakınca bugün fiyatların 2'ye katlandığını ve Uluslararası Enerji Ajansı'nın o dönemdeki talep artacak öngürüsünün de gerçekleştiği görüyoruz.
Başlık: Re: Türkiye´den ve Dünya´dan ekonomi haberleri
Gönderen: Isis - Temmuz 13, 2008, 04:20:06 ÖÖ
Amerika'da uc yil once petrolun litresini 25 cent'e aliyormus insanlar. Simdi ise 3 dolar. Ingiltere daha berbat. Litresi 4 pound
Başlık: Ynt: Türkiye´den ve Dünya´dan ekonomi haberleri
Gönderen: nietzsche - Temmuz 13, 2008, 04:38:12 ÖÖ
Türkiyede daha istikrarlı, sürekli ve hızlı artışlar var. Bu konuda muasır medeniyetlerin seviyesi bile yanımızda ufacık kalır. :)
Başlık: Ynt: Türkiye´den ve Dünya´dan ekonomi haberleri
Gönderen: nietzsche - Temmuz 21, 2008, 06:50:13 ÖÖ
'Çin 3. ekonomik dev olacak'
 
Çin, ekonomisinin yılın ilk yarısında yüzde 10,4 oranında büyüdüğünü açıkladı.Çin hala rakiplerinden hızlı büyüyor. Bu, Çin'de ekonomik büyümenin az da olsa yavaşladığını gösteriyor. Çin Ulusal İstatistik Bürosu'nun açıkladığı rakamlara göre 2008'in ilk çeyreğinde yüzde 10,6 olan büyüme, ikinci çeyrekte yüzde 10,1 oldu. Ülkede geçen yıl ise ekonomik büyüme yaklaşık yüzde 12'ydi.

Çin'de büyüme oranın azalmasına gerekçe olarak, ABD ve Avrupa ekonomilerindeki daralmanın imalat sektörünü olumsuz yönde etkilemesi gösteriliyor. Ülkeden ABD ve Avrupa'ya yapılan ihracatta azalma var; ayrıca Çin'de iş yerleri kapanıyor, işsizlik artıyor. Fakat Çin'de iç tüketimin hala arttığına dikkat çekiliyor. Yıllık enflasyon ise Haziran ayı itibarıyla yüzde 7,1'e düşmüş durumda. Çin halen Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Almanya'nın ardından dünyanın en büyük dördüncü ekonomisine sahip. Şangay'daki muhabirimiz Quentin Sommerville, Çin'in bu yıl Almanya'yı geride bırakarak dünyanın en büyük üçüncü ekonomisine sahip olacağını söylüyor. Uzmanlar Çin ekonomisinin bu yıl da yüzde 10'un üzerinde büyüyeceğini, 2009'da büyümenin yüzde 9,5'e düşeceğini tahmin ediyor. 
Başlık: Ynt: Türkiye´den ve Dünya´dan ekonomi haberleri
Gönderen: poyraz06 - Temmuz 21, 2008, 08:02:58 ÖÖ
Cin zaten inanilmaz birsey yaa. ABD de neredeyse hersey cin mali. ABD deki urunlerin 90% i Cin maliysa, ihracattaki azalma sonucu bu oran 89% olmustur :D
Başlık: Ynt: Türkiye´den ve Dünya´dan ekonomi haberleri
Gönderen: BILGI - Temmuz 21, 2008, 12:48:32 ÖS
Sayın poyraz06 ingilizce karakter kullanıp da bolca ÇİN yazınca bak ne hale gelmiş yazı. Bende bu CİN MALI ne diyorum..
Çinden sonra birde CİNLER mi devreye girdi diye....
Keyifle Kalın
Başlık: Ynt: Türkiye´den ve Dünya´dan ekonomi haberleri
Gönderen: nietzsche - Eylül 02, 2008, 01:34:23 ÖS
OECD: Avrupa ekonomisi karanlık
 
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü OECD, Avrupa ekonomisinin tahmin edilenden çok daha fazla daraldığı, özellikle İngiltere'nin resesyona yakın olduğu uyarısında bulundu.
 


OECD'nin yaptığı yeni bir araştırmaya göre, mali piyasalarda yaşanan kargaşa, emlak piyasasındaki sıkıntılar ve yüksek emtia fiyatları, küresel büyümeyi etkiliyor.

Paris merkezli örgüte göre Almanya ve İtalya'nın ekonomileri, mevcut üç aylık dönemde büyümeyecek.

Fransa'da az da olsa büyüme bekleniyor.

Japonya için yapılan tahminler de benzer şekilde iç karartıcı bir tablo çiziyor.

İngiltere, kalkınmış ülkelerden oluşan G7 grubu içinde yılın üçüncü ve dördüncü çeyreğinde ekonomisinin yavaşlaması beklenen tek ülke.

Resesyon, yani durgunluk tanımı genellikle iki çeyrek dönem boyunca negatif büyüme olarak ifade ediliyor.

OECD tahminlerine göre İngiltere ekonomisi, 2008 yılının tamamında sadece yüzde 1,2 büyüyecek.

Bundan sadece iki ay önce yapılan tahminlerde bu rakam yüzde 1,8'di, Uluslararası Para Fonu IMF ise İngiltere için yüzde 1,4'lük büyüme öngörmüştü.

BBC muhabiri Steve Schifferes'in aktardığına göre, İngiltere ekonomisindeki iç karartıcı tablo, İngiliz sterlininin Euro karşısında son iki yılın en düşük seviyesine gerilemesini getirdi.

OECD, buna karşılık Amerika Birleşik Devletleri'nin emlak ve kredi krizinden dolayı zayıflamış olsa da ekonomik açıdan daha iyi durumda olduğunu belirtti.