Masonlar.org - Harici Forumu

Masonluk Bilgidir. Bilimdir. Ilimdir. => Felsefe => Felsefi Sorular => Konuyu başlatan: monasis - Temmuz 15, 2007, 03:42:22 ÖÖ

Başlık: kaos,kargaşa,karmaşa
Gönderen: monasis - Temmuz 15, 2007, 03:42:22 ÖÖ
günlük hayatta  cok sık olarak rastladıgımız kaos nedir?
sonunu göremedigimiz şeler kaos mudur ?
kargaşa ve karmaşa eş anlamlımıdır ?
Başlık: Ynt: kaos,kargaşa,karmaşa
Gönderen: shemuel - Temmuz 15, 2007, 05:36:05 ÖÖ
benim günlük hayatta rastladığım sık kaoslardan biri trafik elbette bir sonu olduğunu düşünüyorum.
Başlık: Ynt: kaos,kargaşa,karmaşa
Gönderen: monasis - Temmuz 16, 2007, 09:31:10 ÖS
bence senin  günlük hayatta karşılaştıgın kargaşadır ;)
Başlık: Re: kaos,kargaşa,karmaşa
Gönderen: Itzhak - Temmuz 17, 2007, 02:12:41 ÖÖ
Kaos tabandır.Kargaşa düzendeki küçük aksamalar.Karmaşa aksamaların buyumesidır.Karmaşadan sonra herşey tekrar başa yanı kaosa döner.
Başlık: Ynt: kaos,kargaşa,karmaşa
Gönderen: Itzhak - Temmuz 17, 2007, 02:41:34 ÖÖ
Evet cunku sımdı o banka kapanacak ve yerıne yenı bır ısımle banka kurulacak ıste sana kaostan fılızlenen yenı bır duzen...
Başlık: Re: kaos,kargaşa,karmaşa
Gönderen: nietzsche - Temmuz 17, 2007, 02:47:09 ÖÖ
yeni kurulan o banka da kaosa yol açarsa? bu iyi birşeymidir kaostan sonra gelecek olan düzen adına ya da kaosa sebeb olan bankadan vazgeçmek mi gerek?
Başlık: Re: kaos,kargaşa,karmaşa
Gönderen: Itzhak - Temmuz 18, 2007, 12:20:37 ÖÖ

gelecek olan yenı duzen gecmısıde gozden gecırıp kendı tecrubesını konusturacaktır.Bunu beceremese bıle kaosa temel olusturmasıda buyuk hızmettır..Bu en azından yenı bır duzene yol gostermek olur...
Başlık: Re: kaos,kargaşa,karmaşa
Gönderen: nietzsche - Temmuz 18, 2007, 02:54:19 ÖÖ
Eski düzenin tecrübesinden faydalanmak elbet yarar getirir katılıyorum.  Fakat bunu beceremeyecekse kaos yeni bir düzen nasıl yaratabilir bunu merak ediyorum.  Kaosun asıl hedefi ne olursa olsun yepyeni bir şeymi yoksa eskiye nazaran daha oturaklı eskinin iyi taraflarını taşıyan bir nevi evrim mi?
Başlık: Re: kaos,kargaşa,karmaşa
Gönderen: Itzhak - Temmuz 19, 2007, 12:08:41 ÖÖ
Bence evet ama konu kişiden kişiye goreceli olabilir
Başlık: Re: kaos,kargaşa,karmaşa
Gönderen: tuana - Kasım 14, 2007, 12:52:47 ÖÖ
 Mesela kalabalık caddelerde yürürken birbirine çarpan insanlar,,''bütün kaotik olayların ortak özellikleri önceden kestirilemez olmaları ve lineer(düzenli) bir dinamiklerinin olmamalarıdır. Eğer bir yerde kaos varsa orda mutlaka non-lineer(düzensiz) bir dinamik var demektir.''ama aslında kaosun belli bir düzeni ve matematiksel olarak da düzensizliğin düzeninin ispatı vardır;; Bilim adamları yüzyıllardan beri yaptıkları birçok deneyde-özellikle mekanik deneylerinde- bazı küçük şeyleri ihmal etmişlerdir. Buna örnek olarak ta Galileo’nun birçok deneyinde hava sürtünmesini hesaba katmaması olabilir. Bilim adamlarının non-lineer bazı olguları deneylerinden soyutlamaları aslına bakarsanız onlar için kaçınılmaz bir olgudur.Çünkü non-lineer sistemlerin yapısını incelemek ve matematiksel hesabını tutmak çok zordur (hele ki atom-altı parçacıklar söz konusu olduğunda bunu hesaplamak neredeyse imkânsızdır, o yüzden hala aom-altı parçacıklarla ilgili çok güvenilir bilgilere sahip değiliz). Ama Kaos teorisinin bir başka ilginç iddiası da şudur; eğer deneyler sırasında verilerde çok küçük bir ihmalde bulunursan ve deneyindeki non-lineer etkileri hesaba katmazsan bulduğun sonuç, bulman gereken gerçek sonuçtan çok farklı bir ifade olabilir. Birçok bilim adamının yuvarlak bir rakama ulaşmak için ihmal ettikleri etkileri düşünürsek aslında belki de fizik bilgilerimizin çoğunu değiştirmek zorunda kalacağız önümüzdeki yıllar içerisinde..
Başlık: Re: kaos,kargaşa,karmaşa
Gönderen: LuckyEye2 - Kasım 14, 2007, 01:09:46 ÖÖ
Kozmos-kaos'un bizim dünyamızda ortaya çıkışı düzen-kargaşa oluyor. Biz bu dünyada düzeni ve kargaşayı yaşıyoruz; kozmos ve “khaos”, düzeni ve kargaşayı olanaklı kılar; ne kozmosun ne “khaos”un kendisini bilebiliriz, yalnızca onların görünüşleri olan düzeni ve kargaşayı yaşarız.

Mutlak düzen ve mutlak düzensizlik (“khaos”) bilinemez, yaşanamaz. “Khaos” ve kozmos bundan dolayı kargaşa ve düzen olarak “görünürler” bize.Yani kaos karmaşadır ama bize görünen yöne kargaşadır kargaşada düzensizlik demektir.Düzen olmadanda kargaşa olmaz.
Başlık: Re: kaos,kargaşa,karmaşa
Gönderen: tuana - Kasım 14, 2007, 01:28:58 ÖÖ
KARMAŞA TEORİSİ
Aniden Sendromu yüzde 1 alanında hayatlarımızın yanılsamaları dolayısıyla görme yetimizi kaybetmemizden kaynaklanmaktadır.Anlık karmaşanın ötesini göremeyip büyük resmi kaçırırz.Daha geniş gerçekliğin bulunduğu perdenin öbür tarafını göremeyiz.Meteoroloji uzmanları hava durumunun tahminini yapmaya çalışırken aynı sorun ile karşı karşıyadır.Fırtınalar ve atmosfer şartlarındaki değişimler uyarı vermeden oluşur.Sonunda havanın karmaşık,lineer olmayan,rastgele olaylar zinciri olduğu sonucuna varmışlardır.Halbuki yapılan ileri bilimsel araştırmalar bu karmaşanın altında gizemli bir düzenin olduğunu ortaya çıkarmıştır.Bilim bu olguya ''kelebek etkisi'' adını vermiştir.
Başlık: Re: kaos,kargaşa,karmaşa
Gönderen: tuana - Kasım 14, 2007, 01:46:25 ÖÖ
KELEBEK ETKİSİ
Ne kadar inanılmaz görünürse görünsün,bilim adamları,Tokyo'da kanatlarını çırpan bir kelebeğin yarattığı hava akımının,eninde sonunda Kansas'taki hortuma katkıda bulunacağını keşfetmişlerdir.Iowa'da arabasının kapısını çarpan biri,bununla Brezilya'daki havayı etkileyebilir.Gerçekliğin daha derin bir seviyesinde her şey birbiriyle ilişkilidir.Hava,meteoroloji uzmanlarına rasgeleymiş gibi gelir çünkü fırtınalı bir güne katkısı olan kelebeklerin kanat çırpması ve çarpan kapılar gibi milyonlarca etkiyi algılayamaz ve hesaplayamazlar.
Hayatlarımız ne kadar karmaşık görünürse görünsün içinde bir düzen barındırır.Problem,kişisel hayatlarımıza karmaşa rüzgarlarını üfleyen kelebekleri görebilme kabiliyetimizi sınırlayan perdenin varlığıdır.Yine de günlük varoluşumuzun içinde dolanan tüm fırtına ve kasırgaların,perdenin arkasında saklanan görünmeyen sebepleri vardır.Biz gerçekliğin sonuçlar seviyesini algılar ama sebepler seviyesini göremeyiz.Emarelerini deneyimleriz,fakat altında yatan köklerden habersizizdir.Karmaşayı yaşarız ama kaynağını fark edemeyiz.Kalan yüzde 99'a körüzdür.
En derin arzularımızı tatmin etmek için,umutsuzca arayıştayken gerçekliğin sadece mikroskobik bir kısmına dokunabiliriz.Bazılarımız bilime,bazılarımız geleneksel anlamda dine,bazılarımız ise uyuşturucu maddelere başvurur.Bazılarımız zenginlik ve servetin peşine düşer.Ama iç boşluğumuz devam eder.Kendimizi önemsiz,çaresiz,mutsuz ve kontrolü kaybetmiş hissedip ruhsal dayanıklılık,anlam ve olumlu değişikliklere aç hissederiz.Bunların nedeni yüzde 1 alanın mahkumu olmaya ve gerçekliğin yüzde 99 kısmını kaçırmaya devam etmemizden kaynaklanmaktadır..
Başlık: Re: kaos,kargaşa,karmaşa
Gönderen: tuana - Kasım 14, 2007, 02:10:04 ÖÖ
Aniden Sendromu ve yüzde 1 -yüzde 99 un tanımları KABALA konusunda mevcuttur.Saygılar..
Başlık: Re: kaos,kargaşa,karmaşa
Gönderen: Original Life - Ocak 06, 2008, 03:16:01 ÖS
Kaos teorisini,ulaşılmasını istediğim hedeflere köprü görevi gören bir anahtar,kuantum fiziğini ise kaos teorisi labirentinde uygun yolları ve uygun beslenme ihtiyaçlarını sağlayan bir rehber olarak görüyorum...