Masonlar.org - Harici Forumu

Mason ve Masonluk Nedir? => Masonluk ile ilgili Sorular ve Cevaplar => Konuyu başlatan: MEDUSA - Ocak 16, 2015, 12:06:16 öö

Başlık: HÜR MASONLAR İLE İLGİLİ BELGESEL
Gönderen: MEDUSA - Ocak 16, 2015, 12:06:16 öö
Hür Masonlar Belgeseli (http://www.youtube.com/watch?v=MVecCtVbAAc#)
Başlık: Ynt: HÜR MASONLAR İLE İLGİLİ BELGESEL
Gönderen: ADAM - Ocak 16, 2015, 08:34:43 öö

Sayın Fay Frin, National Geographic'te yayınlanmış olan ve Hür Masonluk ile İlgili Belgesel başlığı altında burada linkini vermiş olduğu Türkçeye çevrili TV yayınını önce kendisi iyice izledi mi acaba?

Bu konu Masonluk ile genelde mi bağlantılı, yoksa sadece İngiltere Birleşik Büyük Locası'nı mı konu alıyor?

Sayın Fay Frin bu TV gösterimi parçasının linkini burada Masonluk Üzerine Sorular ve Cevaplar bölümüne yerleştirirken, sorması gereken (en azından benim sormasını beklediğim) sorulardan hiçbirini niçin sormamış? Sormayacak mı?

Burada, sanki İngiltere Birleşik Büyük Locası hakkında bilgi veriliyormuş gibi bir tavır çerçevesinde, bir zamanlar dünya çapında hayli sansasyon yaratmış ve günümüzde bile "kesinlikle böyledir" diye çözümlenememiş olan iki esrarengiz olay üzerinde özenle vurgu yapılarak, masonların (dolayısıyla Masonluğun) bu sorunlarla olan bağlantısı bir kez daha didikleniyor.

Sayın Fay Frin bunun farkında mı değil mi? Yoksa o da basit polisiye gibi görünmekle birlikte aslında birer etrikanın parçası olan olayların hatırlanmasını isteyerek mi getirdi bu katkısını buraya?

Bu iletinin aslında Forumun Anti Masonluk bölümünde yer alması gerek. 

Burada İngiltere'deki Masonluk hakkında birkaç görüntü verilip azıcık da kadınların masonluğu ile bağlantılı bir noktaya İngilizvari açıdan değinilmesinin dışında, asıl yapılmakta olan, güya çaktırmadan, güya bir haber-program yapıyormuşçasına Masonluğa ve masonlara çamur atmak...

Bu programın salt İngiltere ile bağlantılı oluşu, başka ülkelerdeki Masonluğu hele Türkiyedeki Masonluğu hiç ilgilendirmeyişi ve bağlamayışı da bir şey değiştirmez. Sanki tüm dünyadaki Masonluk bunun bir parçasıymış izleminin verilmesinden de geri kalınmamış. Masonluğu yeterince bilmeyenler, buradaki anlatımları dünya çapında geçerli sanır. (Bu tavır İngilizlerin sadece Masooukta değil hemen her konudaki tavrı bakımından hiç de şaşırtıcı değil.)

Olabilir. Pek çok örneği var. Bu Foruma da yerleştirilebilir. Ayrıntıları anlatılabilir. Ancak bu anlatımların asıl perde arkası gerekçesinin bir sansasyon yaratmak ve bundan maddi çıkar sağlmak olup, bu arada masonları yıpratmayı hedeflediğini de göz ardı etmeyelim.   
 


   Başlık: Ynt: HÜR MASONLAR İLE İLGİLİ BELGESEL
Gönderen: MEDUSA - Ocak 17, 2015, 01:56:30 öö
Pek saygıdeğer ADAM,

  Öncelikle şunu bilmenizi isterim ki Forumumuz'da paylaşmayı uygun gördüğüm herhangi bir yazı, bir müzik videosu ya da bir belgesel veya herhangi başka konularla ilgili oldukça özenli davrandığımdır. Forumumuzda sizlerle paylaştığım bu belgeseli elbette önceden izledim.

Masonluğa ya da Masonlara çamur atmakla ilgili bir durum yok, zaten bu belgeselde yıllardır Masonların üzerinden oynanan entrikaların saçmalığından bahsediliyor, yani bazı kesimlerin düşündüğü gibi Masonların aslında dünyayı yönetmediğinden, dünyada gerçekleşen her olaydan sorumlu tutulmamaları gerektiğinden bahsediliyor. İngiltere Birleşik Büyük Locası'nın katkılarıyla böyle bir belgesel yapılmış, internette yalnızca bu locayla ilgili belgesel ya da video buldum. Bizim ülkemizde herhangi bir loca böyle bir belgesel yapsaydı, o belgeseli yayınlamayı tercih ederdim elbette, ama ne yazık ki HKMBL haricinde diğer locaların ne yeri ne de yurdu belli bile değil ki HKMBL bile kapılarını ne yazık ki kimseciklere açmamakta ısrarcı. Bu katılıkta davranarak belgesel bile yapmaları çok imkansız. Umut ederim ki bir gün Masonluğu, Türk olan Masonlardan da dinleyebiliriz.

Temennim şudur ki bu belgeseli izleyen bir kişiye bile faydam dokunmuş olsun.

Sevgiler ve Saygılar

FAY FRIN
Başlık: Ynt: HÜR MASONLAR İLE İLGİLİ BELGESEL
Gönderen: muratmazman - Ocak 17, 2015, 02:40:39 öö
Sayın Fay Frin ben teşekkür ederim paylaşım için. masonluğun ne olduğunu anlamaya çalışmamın yegane sebebi anti-masonik yazı kitap ve belgesellerdi benim. Bu bağlamda her iddia bir araştırma konusu gibi oluyor. Sayın Adam, sizinki gibi bir dağarcığa sahip olmayan benim gibi niceleri vardır,durup durur iken doğru anlatılamıyor bizler eksik yada yanlış yapmadıkça. Fay Frin sizi tenzih ederim, kendi adıma
saygılarımla
Başlık: Ynt: HÜR MASONLAR İLE İLGİLİ BELGESEL
Gönderen: ADAM - Ocak 17, 2015, 11:21:44 öö

Peki Sayın Fay Frin'in dediği gibi olsun bakalım.

Ancak bu klipin büyük bölümünde, Masonluğun anlatılmakta olmadığını, antimasonik cephede masonların organize biçimde sorumlu olduğu ileri sürülmüş esrarlı cinayet olaylarının anlatıldığını, böylece masonların zan altında bırakıldığının belirtildiği de göz ardı etmeyelim.

Sadece İngiltere ile ilgili olmakla birlikte, bence günümüzde bile çok yanlış izlenimler edinilmesine yol açabilecek nitelikli bir klip. Oysa Masonluğun çok daha iyi tanıtılmakta olduğu yüzlerce klip var internette.

 
Başlık: Ynt: HÜR MASONLAR İLE İLGİLİ BELGESEL
Gönderen: muratmazman - Ocak 17, 2015, 02:50:03 ös
Sayın Adam,
Pek tabi sizin dağarcığınızdan bakılınca öyle ama insanlar da merak uyandırıyor benim gibi bilmeyenlerin bir kısmı araştırmaya, öğrenmeye yöneltiyor ne yazıkki bazılarımızıda cephe alarak bilinçaltına masonluk kötü emellere hizmet ediyor imajını nakşediyor. Ben size buradan paylaşımlarınız için teşekkür ediyorum yeni katılımcıyım iletilerinizi takip ediyorum emeğinize sağlık.
Saygılarımla
Başlık: Ynt: HÜR MASONLAR İLE İLGİLİ BELGESEL
Gönderen: ADAM - Ocak 17, 2015, 03:13:05 ös

Madem öyle, belgesel olarak nitelediğiniz bu klipten öğrenlerinizi anlatın ve bu bilgiler üzerine nasıl bir değerlendirme yaptığınızı görelim.

Görelim ve doğru anlamışsanız teyit edelim; bize göre yanlış bilgiler edinmişseniz size doğrusunu anlatmaya çalışalım.

Bu iş öyle bir link vermekle olmuyor. Burası bir Forum; tartışma ve değerlendirme ortamı.  Siz bilgilerinizi ortaya sermezseniz, ortaya sereceğiniz bir bilginiz yok demektir. O durumda öğrenmelisiniz. Öğrenmişseniz de anlatmayorsanız, ya bencilce davranıoyorsunuz ya da konuya sadece yüzeysel olarak bakıp, zaman harcamadan, emek vermeden öğrendiğinizi ileri sürüyorsunuz demektir. Bildiklerinizi ortaya sermeyecek idiyseniz, niçin üye oldunuz ki bu Foruma? Çalışmaya niyetiniz yoksa burada işiniz ne? Biz sizi buraya gelmeniz için zorlamadık. Masonlar da kimseyi Masonluğa girsin diye zorlamaz. Nasıl masonlar Masonluğa girenlerden çalışma beklerse, biz de bu Foruma girenlerden katkı ve paylaşım bekleriz.

Buyrun bakalım; anlatın. Nelerden söz ediliyor of klipte. (Üstelik anlatım Türkçeleştirilmiş; kolay.)
Başlık: Ynt: HÜR MASONLAR İLE İLGİLİ BELGESEL
Gönderen: muratmazman - Ocak 17, 2015, 07:54:45 ös
Sanırım sorunuz Sayın Fay Frin'e;
Zira ben bu klipten Hür Masonlara bir şekilde atfedilmiş bir olayın aslında Bir mafya hesaplaşmasıda olabilirliği üzerine. Bu konuyla alakalı polisiye bir belgesel aslında bu arada tarihte yaşanıldığı varsayılan bir kaç olay daha iliştirilmiş. Ama anti-masonik mi değil mi ? Ben ikisi hakkında da yeterli bilgiye sahip değilim. Ama bence İngiltere için bir kazanım olmuş loca kapılarını kısmen haricilere açmış.
Başlık: Ynt: HÜR MASONLAR İLE İLGİLİ BELGESEL
Gönderen: ADAM - Ocak 17, 2015, 08:26:35 ös

O zaüman Londra'ya gidin. Holborn'da Gt Queen Street. Kolay bulursunuz binayı.

Çok eğleneceğinizden eminim.

Daha doğrusu onların sizinle eğleneceğinden.

Siez kiminle oynuyorsunuz? Farkında mısınız?

Karşınızdakiler İngiliz.

Başlık: Ynt: HÜR MASONLAR İLE İLGİLİ BELGESEL
Gönderen: muratmazman - Ocak 18, 2015, 01:47:06 öö
Sayın Adam,
Masonluk evrensel değil mi Masonlar  iyi insanları daha iyi yapmak için çalışmıyorlar, dünyaya faideli olmak maksadı gütmüyorlar mı?  Tüm bu ezoterizm, simge alegori insanoğluyla eğlenmek için mi? Yada bu loca sapkın mı? İngiltere Masonluğu kendi yüzyıllardır sömürge zihniyetine mi alet ediyor iddiasındasınız?
Başlık: Ynt: HÜR MASONLAR İLE İLGİLİ BELGESEL
Gönderen: MEDUSA - Ocak 18, 2015, 02:45:11 öö
Aslında Üstad söylemekte elbette haklı, İngilizler çok katıdır bunu az çok biliriz. Bir haricinin localarının kapısını çalıp 'içeriyi görmek istiyorum' demesine dalga geçerek tepki verebilirler, bu çok normal. Bu konuda Sevgili ADAM'a katılıyorum. Fakat sonuçta onlarla ilgili belgesel yapmak isteyen National Geographic, evrensel bir kuruluştan bahsediyoruz, kapılarını açmaları gayet doğal. Ama normal zamanlarda çok anlayışlı davranarak içeri girmek isteyen haricileri kabul ettiklerini kesinlikle düşünmüyorum.

Aslında şahsen benim belgeselden öğrendiğim en ilginç konulardan biri P2 LOCASI oldu. Ben daha önce bu locanın adını dahi duymamıştım. Ahh belki kimine göre önemli bir konu değildir bu locayı öğrenmek ama bence bilgi, bilgidir ve eninde sonunda bir yerde işime yarar diye düşünürüm her zaman. Fazla bilgi göz çıkarmaz.

Ayrıca bu belgesel, bir soru yöneltmek amacıyla yayınlanmadı şahsım tarafından. Amacım, şu Masonlar dünyayı mı yönetiyor ?, Entrikalar gerçek mi ? gibi saçmalıklara karşı bir cevap niteliğindedir. Keşke Masonlukla ilgili çok daha fazla belgesel yapılsa. Çünkü şahsen ben okumak kadar izlemeyi de seven biriyimdir ve izlemek de oldukça öğreticidir, faydalıdır, daha akılda kalıcıdır diye düşünüyorum.

Bana sorarsanız yazalım, çizelim, soralım, cevaplayalım ama bırakalım da Masonlar yüzyıllardır süregelen bu çizgilerini daima muhafaza etsinler, katılıklarına devam etsinler, seçici olsunlar ve dahası. Ben memnunum, ben Onları böyle seviyorum.

Sevgiler ve Saygılar

FAY FRIN
Başlık: Ynt: HÜR MASONLAR İLE İLGİLİ BELGESEL
Gönderen: ADAM - Ocak 18, 2015, 07:51:59 öö

Sayın muratyazman'ın bana özel ileti gibi yazılmış olan şu son sorularına yanıt vermem.

Bir kimseye özel ileti yazılacaksa, sitemizde bunun ayrı olanağı var. Burada kişisel hitapta bulunmak yanlış. Yapılmıyor değil fakat ben üzerime alınmam.

Bana sorulmuş sorular genel olarak, bu forumu her gün yüzlerce kişinin izlediği bilinerek, herkesin yararına sorulmuş ise; -her ne kadar bu gibi soruların yanıtları Forum'da daha önce verilmiş ise de- tekrarlandığında, elimizden geldiğince bilgimizin yettiğince yanıtlarız. Bizimle aynı bakış açısından bakmayanlar da, görüşlerini kendi açılarından ortaya koyar.

Sayın Fay Frin, işte bu kez güzel bir açıklama yapmış. Ben şunu ekleyeyim: İngiltere'deki Masonluk ile Türkiye'deki Masonluk çok farklıdır. Türkiye'deki masonlar bu kurumun amaç ve ilkelerini evrensel nitelikli olarak ele alır ama İngilizler için böyle bir şey söz konusu değildir; onlara göre Masonluk İngilizdir ve başka ülkeler de masonluk yapacaksa bunu kabul etmek zorundadır. Nitekim bu başlıkta konu edilen TV programı da tümüyle İngilizvari bir tarzda hazırlanmış. İngiltere'de 20. yüzyıl başında hanedan ile bağlantılı bazı sorunlar bilinmezse, Karın Deşen Jak olayının anlatımı bir antimasonik cephe kazanır. Luigi Gelli'nin kimliği didiklenip anlaşılamazsa, P2 Locası olayı bir masonik skandal olarak nitelenir, ki bu da antimasonik bir anlatıma dönüşür.  Nitekim Sayın Fal Frin o konuyu hiç bilmediğini söylüyor; oysa bu Forumda daha önce anlatıldı. Londra'daki Roberto Calvi olayı da zaten bunun sonralarından biridir ama hiç gerekmemesine karşın Masonluk ile bağdaştırılıp yeniden ortaya konuşu bizim açımızdan antimasonik nitelik taşır. Çünkü bunun bu şekilde gündeme getirilişi, o programda ortaya konulmasa da, Vatikan ile bağlantılı bu polisiye olayın günümüzde bile kaşınmakta olduğunu gösteriyor.  Bir de bunlara Stephen Knight'ın ikinci kitabını hazırlarken 33 yaşında kalp krizi geçirerek öldüğünü ekleselerdi, tamamlanırdı.

Ancak işin bir de şu boyutu var. İngiltere'deki masonlar bu gibi olaylara hiç karışmamış mıdır? Ne münasebet!... Bundan çok daha sunturlularına karışmışlardır. Stephen Knight da onları anlatmıştır zaten; belgeleriyle... Bu Forumda Mason Töresine Aykırılıklar gibi bir başlık altında bizde onlardan söz etmiştik. İngiltere'de asıl önemli olan masonik skandal odur. Yoksa bunlar, daha yeni tarihli öteki olayların örtülüp, üzerine bir sünger çekilmesine çalışılması nadeniyle mi yeniden gündeme getirilmiş? Çünkü o son olayların arkasından Tony Blair hükümetinin aldığı önlemler ile İniletere'deki Masonluğun dehşetli bir şekilde kan yitirmeye başladığını, gazete ilanlarıyla mason adayları arandığını da biliyoruz.

Başlık: Ynt: HÜR MASONLAR İLE İLGİLİ BELGESEL
Gönderen: MEDUSA - Ocak 18, 2015, 02:39:39 ös
Sevgili bilgi hazinesi ADAM,

Forumumuzda açılmış çok fazla konu başlığı var ve bu konu başlıkları arasında ne aradığını bilmeden bir şey bulmak çok zor. Benim P2 LOCASINI yeni öğrenmiş olmam gibi ve üstüne üstük tam beş yıldır Masonlukla ilgilenmeme rağmen halen çok ama çok büyük eksikliklerimin olması gibi. P2 hakkında yaptığınız kısa açıklama için öncelikle teşekkür ederim efendim. Fakat üzülerek söylüyorum ki videonun antimasonik olmasıyla ilgili sizinle aynı düşünceyi paylaşmamaktayım efendim. Çünkü bu video antimasonik tavırlara karşı bir cevap niteliğindedir. Fakat ben sabit fikirli bir insan değilimdir, yeterince ikna olduğumda fikrim elbette değişir. Ayrıca Üstad olan sizsiniz, ve öyle olmalı diyorsanız öyledir diye düşünüyorum.

Sevgiler ve Saygılar

FAY FRIN
Başlık: Ynt: HÜR MASONLAR İLE İLGİLİ BELGESEL
Gönderen: Kajmeran - Ocak 20, 2015, 07:33:15 öö
Antimasonik bir belgesel olduğu konusunda bende hemfikirim.
Başlık: Ynt: HÜR MASONLAR İLE İLGİLİ BELGESEL
Gönderen: BULGARIA - Ocak 20, 2015, 04:42:28 ös
Ben sayın Fay Frin'in üstad olan sizsiniz ve öyle olmalı diyorsanız öyledir. Derken burada bahsettiği üstadlık kavramı masonluktaki üstad mı ben anlamadım. Sayın ADAM siz üstad mısınız ?

Başlık: Ynt: HÜR MASONLAR İLE İLGİLİ BELGESEL
Gönderen: MEDUSA - Ocak 20, 2015, 08:18:43 ös
Sayın BULGARIA,

Ben Üstad kelimesini bir konuda usta olmuş anlamında kullanırım. Sadece Masonlar mı Üstad diye hitap ederler ? O zaman bir problem var çünkü benim dahil olduğum cemiyette erkekler birbirlerine Üstadım diye hitap edebilmekteler. Bu onların Mason olduğunu göstermez bence. Kendi alanında, kendi çapında uzmanlaşmış anlamında da kullanılır Üstad. Ama Değerli ADAM, Masonik anlamda Üstad mıdır bilemiyorum, ki sormuşsunuz zaten gördüğüm kadarıyla.

SAYGILAR
Başlık: Ynt: HÜR MASONLAR İLE İLGİLİ BELGESEL
Gönderen: BULGARIA - Ocak 20, 2015, 08:46:08 ös
Yok, zaten dikkat ettiyseniz masonluktaki üstadlıktan mı bahsettiğinizi sordum sadece ?
Başlık: Ynt: HÜR MASONLAR İLE İLGİLİ BELGESEL
Gönderen: muratmazman - Ocak 20, 2015, 11:18:40 ös
Tüm yorumlayanlara teşekkür ederim. Ben acemi heyecanım ile zaman zaman hata yapıyorum ama uyarılınca düzeltiyorum. Ben bir yorumcunun yorumu üzerine yorumu yapan kişiye değil genele iletmem gerekiyor sanırım. Sayın yorumcu ben sizi tanımama rağmen paylaşımlarınızdan dolayı yine sayın yorumcunun dediği gibi Üstad deyiminin az bile kalacağı kanaatindeyim. Bana ve foruma değer katan her bireye ayrı ayrı teşekkür ediyor şükranlarımı sunuyorum
Başlık: Ynt: HÜR MASONLAR İLE İLGİLİ BELGESEL
Gönderen: Hacamat - Şubat 28, 2015, 03:04:45 öö
Masonlar tarafından kurgulanmış Masonluğu tanıtan bir belgesel var mı?