Masonlar.org - Harici Forumu

Mason ve Masonluk Nedir? => Masonluk ile ilgili Sorular ve Cevaplar => Konuyu başlatan: Risus - Şubat 24, 2015, 06:19:51 ÖS

Başlık: Davet ve Öneri Arasındaki Fark Nedir?
Gönderen: Risus - Şubat 24, 2015, 06:19:51 ÖS
Merhabalar. Masonlukta davet mi vardır öneri mi vardır sorusuyla ilgilenirken sayın Remzi SANVER;

'Masonlukta davet yoktur. Kimseye haydi gel sen de bize katıl denmez. Kişinin gönüllü olması ve kapıyı çalması, mason olma isteğini belli etmesi gerekir. Bunun dışında kimseye gidip de davet edilmez.'  Demiştir. Elbette bu kapıyı çalma olayı, çevredeki masonlara, bir şekilde mason olma arzusunu belli etmektir.


Sayın Murat Özgen Ayfer ise, aşağıda linkini paylaştığım yorumunda; 'Masonlar, kendileriyle birlikte çalışabilecek olan kişileri, kendi aralarına davet ediyorlar'
demiştir.

http://www.uzmantv.com/nasil-mason-olunur (http://www.uzmantv.com/nasil-mason-olunur)

Peki hangi yorum doğrudur? Veya hangi obediyansa göre doğrudur? 

Başlık: Ynt: Davet ve Öneri Arasındaki Fark Nedir?
Gönderen: Risus - Şubat 24, 2015, 06:23:26 ÖS
Şahsi bir yorum dile getirecek olursam, her iki yorumunda doğru olduğunu sadece anlatımda bir yanlış olduğunu söyleyebilirim. Belkide sayın Ayfer, masonluk hakkında bilgisi olmayanların, öneri ve gönüllülük hassasiyetini anlamayacaklarını düşünüp, gidip de bir locaya başvurmasınlar diye, davet vardır demiştir. Nitekim mason olabilmek için, en azından belirli bir masonluk bilgisine sahip olmak gerekir. Fakat sayın Sanver, bunu daha anlaşılı biçimde dile getirmiş ve açıklamıştır.
Başlık: Ynt: Davet ve Öneri Arasındaki Fark Nedir?
Gönderen: enelsır - Şubat 24, 2015, 06:54:27 ÖS
Öncelikle Sayın Risus'a teşekkürler. Böyle daha anlaşılır oldu.

Kısaca anlatmaya çalışayım. Benim bildiğim kadarı ile "öneri" ve davet" arasında çok büyük bir farklılık vardır. Çünkü "davet" mason olması istenen ve bunun için yeterli özellikleri bulunan kişiye yapılır. Yani kişiye bir mason tarafından bu konu anlatılır, gelmek isteyip istemediği sorulur. Yani davet edilir. Yanıt olumlu olursa bu sefer o kişi kendisiyle iletişim halindeki mason tarafından, o masonun çalıştığı locaya "önerilir". Yani "davet" masonluğa girmesi uygun bulunan kişiye "öneri" çalışması düşünülen/istenen locaya yapılır.

Bu konular bu forumda ayrıntısıyla ele alınmıştı.

Yani buradan Sayın Murat Özgen Ayfer'in yanlış bir şey söylemediğini mi anlıyoruz? Böylemi? Eğer böyleyse sıradakine geçebiliriz.
Başlık: Ynt: Davet ve Öneri Arasındaki Fark Nedir?
Gönderen: ADAM - Şubat 24, 2015, 07:05:26 ÖS
Başka konuları dinlendiriyorum ama bu konuda bildiğimi gecikmeden açıklayayım.

Masonluğa iki şekilde girilir.

1- Mason olmak isteyen bir kişi, yakın ilitişem içinde olduğu ve mason olduğunu bildiği bir kişiye, Masonluğa girmek istediğini söyler. (Bundan sondaki eyrıntıları atlayalım.) Bunu uygun bulan mason, bir locaya, o Masonluğa girmek ibkteyen kişiyi önerir. (teklif eder.) [Gidip kendi başına kapıya çalan kişi de bir sonraki aşamada bu evreden geçer.]

2- Bir mason, yakın iletişimde bulurnduğu Masonluğa girmesini dilediği bir kişiye Masonluğa girmek isteyip istemeyeceğini sorar. Buna isterseniz "Ona Masonluğa girmesini önerir." isterseniz "Onu Masonluğa girmeye davet eder." deyin; ne derseniz deyin. O kişi de girmek isterse (istemesi zorunludur), ilgili mason bir locaya onu önerir teklif eder.

Bunun dışında  bizim ülkemizde uygulanan bir başka yöntem yoktur. Varsa da ben bilmiyorum. Bilen varsa, anlatırsa, öğrenmekle mutlu olurum.

Sanırım Sayşın enelsir benze-r sözler etmiş ama benim ettiğimin farkı, isterszeniz davet diyebilirsiniz. Gelir misin diye sorma bir davettir.

 
Başlık: Ynt: Davet ve Öneri Arasındaki Fark Nedir?
Gönderen: mbulut - Şubat 24, 2015, 08:36:59 ÖS

1- Mason olmak isteyen bir kişi, yakın iletişim içinde olduğu ve mason olduğunu bildiği bir kişiye, Masonluğa girmek istediğini söyler. (Bundan sondaki ayrıntıları atlayalım.) Bunu uygun bulan mason, bir locaya, o Masonluğa girmek isteyen kişiyi önerir. (teklif eder.) [Gidip kendi başına kapıya çalan kişi de bir sonraki aşamada bu evreden geçer.]


Kişi kendi kapıyı çalsa,gerekli tanışmalar sağlansa ve bir süre sonra kişi ''masonluğa girme'' isteğini tekrardan dile getirmelidir.Doğru mu ?

Pek beğenmedim bu yöntemi.Neden mi ?..
Başlık: Ynt: Davet ve Öneri Arasındaki Fark Nedir?
Gönderen: ADAM - Şubat 25, 2015, 07:50:24 ÖÖ

Buna "dile getirmelidir" demeyelim. Yazılı olarak bir başvuru formunu kendi istemiyle doldurup imzalamalıdır.
Başlık: Ynt: Davet ve Öneri Arasındaki Fark Nedir?
Gönderen: mbulut - Şubat 25, 2015, 08:40:31 ÖÖ
Teşekkür ederim,Sayın ADAM.
Başlık: Ynt: Davet ve Öneri Arasındaki Fark Nedir?
Gönderen: Risus - Şubat 25, 2015, 05:36:24 ÖS
Teşekkürler sayın ADAM.

Saygılar...