Masonlar.org - Harici Forumu

Mason ve Masonluk Nedir? => Turkiye`de Masonluk => Konuyu başlatan: ADAM - Nisan 18, 2016, 08:38:16 ös

Başlık: Gaziantep'te şu an olmayan loca için çözüm
Gönderen: ADAM - Nisan 18, 2016, 08:38:16 ös
Geçenlerde bir üyemiz, Gaziantep'te loca olup olmadığını soruyordu. Varsa, adresini de sormak, öğrenebilirse, gidip kapıyı çalmak niyetindeydi galiba.
Şimdilk olmadığı için o tasarım suya düştü. Gelecekte belki sudan çıkar. Umarız.
Beri yanda birçok masonun, bulunduğu yerde çalışan loca olmadığından, sırf loca toplantısına katılmak için yüzlerce km yol yaptığını da biliyoruz. Aralarında Gaziantepliler olup olmadığını bilmiyoruz. Varsa, herhalde uçakla Ankara ya da İstanbul'a gidip geliyorlardır. Elbette bir de otoyol var Adana'ya.
Peki, acaba daha kısa bir yol yok mu?
Başlık: Ynt: Gaziantep'te şu an olmayan loca için çözüm
Gönderen: propulsion - Nisan 19, 2016, 01:31:38 ös
Bence Gaziantep'te şu an olmayan loca için iki seçenek var:

1. Kişi Masonluk'a girme talebinden cayar.
2. Loca bulunan illerden birine gider. Bu iller elbette Gaziantepe yakın iller olursa karayoluyla gider gelir. Uzak iller olursa havayolu ile gider.

Havayolu seçeneği seçilirse; forumda da çokça işlendiği gibi, Her iki obediyansın da İstanbul, Ankara veya İzmir gibi büyük şehirlerde locaları mevcut. Bu localardan birinin kapısını çalar.

Ama tarifeli uçak (adı üstünde tarifeli uçak) belli bir zaman cetveline göre  hareket eden uçak olduğundan belki locanın çalışma saatlerine uymayabilir. Şayet kendi uçağı yoksa, kişi düzensiz (gayri muntazam) duruma düşmemek için karayolunu (ister kendi aracıyla ister otobüsle) seçer. Ama o zaman yakın iller seçilmesi iyi olacaktır.  Bunu yapan masonlar olduğunu duymuştum. Aksatmadan giden gelen ve düzenliliğini hiç bozmayan. Çünkü ÖMBL eski büyük üstatlarından Murat Özgen AYFER'in bir kitabında okumuştum "Düzenli olmak girmekten daha önemlidir"  yazıyordu.

Pekiyi, Gaziantep özeli için nereleri yakın olur: Sayın ADAM'ın iletisinde de yazdığı gibi Adana'nın (223 km)  yanısıra Mersin (300 km) veya Hatay (195 km) illerinde loca var mıdır? Bunun araştırmasına girişmesi lazım. Çünkü Gaziantep'e en yakın büyükşehirler bunlar.

Matta İncili'nin 7. bölümündeki bir deyişte de yazdığı gibi: "Dileyin, size verilecektir; arayın, bulacaksınız; kapıyı çalın, size açılacaktır."Başlık: Ynt: Gaziantep'te şu an olmayan loca için çözüm
Gönderen: İNSAN - Nisan 19, 2016, 02:12:45 ös
A şehrinden B şehrine gitmenin en kısa yolu A-B eşitliği sağlanınca mümkün olur. (A=B)

Yani en kısa yol; o ilde loca açmaktır.

Aksi takdirde diğer bütün yollar kısa sanılan yollardır.
Başlık: Ynt: Gaziantep'te şu an olmayan loca için çözüm
Gönderen: propulsion - Nisan 19, 2016, 02:43:54 ös
Sayın ADAM açtığı başlık için yazdığı iletisinde gelecekte Sayın İNSAN'ın iletisinde yazan çözümün belki gerçekleşebileceğini söylüyor.

Lakin şu an için neler önerilebilir diye soruyor. 

Bu durumda önerilerimiz de ona göre olmalı.

Yani A-B=0 değil şu an.

Bu durumda Benim önerdiğim çözümler arasında  (A-B  'yi en küçük yapmaya gayret gösterme) Sayın İNSAN'ın söylediği çözüme en yakın olan Hatay ili.

Bu durumda istekli kişi araştırmaya Hatay'dan başlamalı. 
Başlık: Ynt: Gaziantep'te şu an olmayan loca için çözüm
Gönderen: ATES - Ocak 22, 2017, 09:57:45 ös
Hiç şüphe yok ki; Gaziantep de var olması ile, kapıyı çalmak isteyen ve kapıyı açmak isteyen bir çok kişi olacaktır.

En derin Sevgi ve Saygılarımla.