Masonlar.org - Harici Forumu

Diger => Guncel Konular => Konuyu başlatan: karahan - Temmuz 16, 2016, 05:43:19 ös

Başlık: Son Darbe
Gönderen: karahan - Temmuz 16, 2016, 05:43:19 ös
Dün akşam saatlerinde yaşadık herseyi.Aslında dün çözemedim büyük ada açıklarında Demirli savaş gemilerine bir anlam veremedim.Hele ki kız kulesi aciklarindan Kuleli askeri lisesinde asılı 2 dev Türk bayrağını görünce allah allah ne oldu da bayrak asmislar diye hayret etmiştim.

Dün gece olaylardan 2 saat sonra esim ve oğlum ile önce Mecidiyeköy meydanına çıktık, tam ihtilal ortamı hakimdi birçok yol otobüslerle kesilmisti. Bir müddet sonra polis yanımıza gelip bizim grubu taksime yönlendirmeye başladı.

O an kalabalıklar slogan atıp harbiye orduevine kadar geldik.Yer yer barikat lar vardı polis heryerde konuşulan mis radyo evi önünde kalabalık slogan atmaya devam ettik.

Karşı ap.komsum Trabzonlu bir arkadaş ilk açılan ateşle kafasından aldığı Kurşunla vefat etti.
Mahşeri kalabalık galeyan , panik ve öfke saatlerce kaldık orada .Defalarca üzerimize ateş açıldı bir çok yaralı taşıdı ambulanslar.
Dün gece çok şey gördüm . Polis halkı elele duygusu ile ön saflara sürdü ölümlerin çokluğu bundandir.

Ben ne tayyip nede hükümet için oradaydim.
Bu ülke tarihinde bir ilki becerdik biz ve tarihe örnek olduk.
Bir darbeyi önleyen bir halkın parçası olduk.
12 eylülde içimde ühte kalan ve sonra sızı olan bu ihtilale bu sefer esim ve oğlu mla elimde bayrak milyonlarca Türk ile direndik ve kazandık.

Allah türkü korusun.
Başlık: Ynt: Son Darbe
Gönderen: Dante - Temmuz 17, 2016, 07:05:39 ös
Sn. Karahan, yaşadığınız olaylar için size ve akabinde tüm Türk halkına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Fransızlar, kendi haklarını bir ihtilal ile bizzat almışlardır. Yozlaşmış hükümetlerine karşı bir olmuşlar, kasou ve ardından düzeni yaratmışlardır. Fakat bizim ülkemizdeki haklar, hükümet ile savaşarak elde edilmemiştir. Paşanın önderliğinde yenilikçi, aydın kesimler (aralarında bir çok Hür Mason da mevcuttur) tarafından çalışmalar yapılarak getirtilmiştir.

Haklar açısından bakıldığına, haklarımızın değerini ne kadar bildiğimiz kafamda hep soru oluşturmuştur. Bunu çalışarak kazandığınız bir parayı harcamak mı, emek olmaksızın elinize verilen bir parayı harcamak mı gibi düşünebilirsiniz. "Türk halkı, demokrasi hakkını ne derece biliyor ve önemsiyor?" sorusuna getiriyorum meseleyi.

Politik durumlar bir kenara, 15 Temmuz olayında halkın bir olmasını gördük. Demokrasinin tehlikeye düşmesi durumunda bir olan halkı gördük. Bunun yanında şiddeti ve kanı da gördük. Gerici tutumlar ile darbecilere şiddet gösteren, genç askerlerimize kemerle vuran insanları da gördük.

"Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir." diyen Kemal Paşa'yı dinledik.

Fakat kalkışmanın kimler tarafından, ne amaçla, neden şu zamanda yapıldığını sorgulamadık. Kalkışmaya zemin hazırlanan onlarca yıllık siyasi tutumları sorgulamadık. Gelecek zamana bakalım. 15 Temmuz'dan sonra bu olaylar kime katkı sağlayacak? Siyasi olarak nasıl etkileneceğiz? Yoksa hükümet, kan dökülen bir kalkışmadan yüksek kazançla mı çıkacak? Bunun anlamı nedir?

Soru işaretlerini takip ederek sonuçlarını bekliyoruz. Kaos bitti, bakalım biz de düzeni yaratabilecek miyiz, yoksa kaos ile kavrulacak mıyız.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Son Darbe
Gönderen: Metatron - Temmuz 17, 2016, 07:15:37 ös
Tüm temel değerlerimize açık ve net bir saldırı yaşandı.

Yaşanan süreç bir darbe sürecinden çok Türkiye Cumhuriyeti yapısının baştan aşağı değiştirilmesini ve yok edilmesini amaçlayan bir süreçti.

Vatanseverlik veya Milliyetçilik ile alakası olmayan tam bir ihanet süreciydi .

Asker ve polis karşı karşıya getirilerek oluşturulmak istenen aslında darbe değil iç savaş ortamıdıydı.

Kendileri de aslında bu şekilde darbe yapamayacaklarını elbette biliyorlardı. Asker ve Polis karşı karşıya geldikten sonra oluşan kaosa BMGK nin ilgili hükümleri uyarınca müdahale edilmesi tek beklentileriydi.

Hesaplayamadıkları tek engel;, hangi görüşten olursa olsun, hangi etnik veya dini kökenden olursa olsun, kaostan bunalmış halkı tek net ve dimdik karşılarında görmek!

Uçurumun ucundan döndük....!

Hakimiyet bilâ kayd-u şart Milletindir.
(EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR!)
ATATÜRKSaygılarımla
Başlık: Ynt: Son Darbe
Gönderen: karahan - Temmuz 18, 2016, 04:40:41 öö
Dostlar bir yanlış algıyı gidermem lazım bizzat yaşayıp gördüğüm için.
O gece görüntü asker ile polis karşı karşıya gibi idi ama değil, sonradan farkına variyorumki polis bizi taksime bilinçli sevketti, askerin karşısına halkı sürüp arada ve köşeleri tuttu.Sandıkki o gece polis karşı koyuyor.Harbiye trt de 1 manga asker vardı polis her yeri çevirmiş çıkış birakmamisti, asker üzerimize ateş açtığında sadece havaya ateş ettiler.O ateşte ertesi gün ögrendimki bir Trabzonlu arkadaşım ve komsum da ölmüştü.
Her ne oldu ve yaşandı ise bu darbeyi biz siviller ödedik .
Başlık: Ynt: Son Darbe
Gönderen: Herakles - Temmuz 18, 2016, 10:44:53 öö
Çok geçmiş olsun Sayın Karahan.  Askeri hareketlilik sadece Ankara ve İstanbul ile sınırlıydı bildiğim kadarıyla. Biz Adana'da  askeri araç veya çevirme vb. hiçbir şeyle karşılaşmadık. Umarım ülke olarak bir daha böyle bir trajedi ile karşılaşmayız.
Başlık: Ynt: Son Darbe
Gönderen: Tij - Temmuz 18, 2016, 01:24:57 ös
Güzel dostum basin sagolsun.
Başlık: Ynt: Son Darbe
Gönderen: Nicolus - Temmuz 18, 2016, 09:32:33 ös
Bakınız; madde-madde-15-temmuz-darbe-girisiminin-gariplikleri (http://gzone.com.tr/liste-madde-madde-15-temmuz-darbe-girisiminin-gariplikleri/)
Başlık: Ynt: Son Darbe
Gönderen: Zaharoff - Temmuz 18, 2016, 11:13:35 ös
Sayın Karahan inşallah bu kötü olayları bir daha yaşamayız başınız sajolsun. Sayın @Nicolus konunun altına konuyu saptırıcı şeyleri yazmayı sevmem. Attığınız linke baktım. Sizden ricamdır birde buna Bakınız; https://michaelsikkofield.blogspot.com.tr/2016/07/15-temmuz-2016-darbecigi.html?m=1

Başlık: Ynt: Son Darbe
Gönderen: Tık-Tik-Tak - Temmuz 19, 2016, 05:30:15 ös
Dünya'nın gözüne yansıtılmak istenen, bir İslam'i teröre daha şahit olduk.


Başlık: Ynt: Son Darbe
Gönderen: Tij - Temmuz 19, 2016, 06:45:18 ös
Yapilan en hafif deyimle igrenc bir darbe girisimiydi.

Ama arkadaslar,  ben diyorumki.

Eyyy ülkemin, demokrasiden, insan haklarindan, hukukun üstünlügünden, laiklikten, sosyal devleten yani kisaca insanin insanca yasayacagi ve insanlarin dil, din, irk ve cinsiyet ayirimi yapmaksizin yan yana yasayacagi bir ülke olmasindan yana olan, insanlari,
ASIL DARBE DAHA YAPILMAMIS OLAN  VE ÖN HAZIRLIKLARI YAPILANDIR.

Bu ÖN HAZIRLIK icin iki örnek.

1.En büyük cunta operasyonu Milli Eğitim Bakanlığı’nda; 15 bin 200 personel açığa alındı!
2.İşte siyasal İslam: Demokrasiye kadınlar dahil değil!
İstanbul Çarşamba merkezli kolu İsmailağa cemaati, darbe protestolarına ilişkin olarak yayımladığı duyuruda "Hanımların meydanlarda bulunması uygun değildir" görüşünü paylaştı.

Yayınlanma tarihi: 19 Temmuz 2016 Salı

Nur cemaati içinde Fethullah Gülen kanadına mesafesiyle bilinen İsmailağa cemaatinin duyurusunda darbe girişimine karşı hükümete destek sürecinde kadınların "evlerinde dua ve zikirle meşgul olarak dışarı çıkmayacağı" belirtildi.

'İsmailağa Câmiası Resmi Web Sitesi'nde "Önemli duyuru" anonsuyla yapılan açıklama şöyle:

"Cemaatimizin kıymetli büyüklerinin aldığı karar gereğince; hanımlar evlerinde seccade üzerinde dua ve zikirle meşgul olacak dışarı çıkmayacaklar, erkekler ise meydanlara çıkarak hükümeti destekleyecek ve darbecilere karşı duracaklardır" (Kaynak: T24, Cumhuriyetten aktarimla) Alinti bitti.Başlık: Ynt: Son Darbe
Gönderen: Risus - Temmuz 19, 2016, 07:23:33 ös
Sayın @Tij 'e katılıyorum. Asıl darbe kıymetli ordumuza, hürriyetimize, kardeşliğimize yapılmış olabilir.
Başlık: Ynt: Son Darbe
Gönderen: Herakles - Temmuz 19, 2016, 09:00:52 ös
Bahsi geçen İsmailağa cemaatinin kadınlar hakkında ne düşündüğü zaten malum. Cemaat liderinin meşhur bir sözü var. Elimde fırsat olsa kadınları erkekler görmesin diye yer altına tünel kazar oradan yürütürüm diyor. Gerisini siz tahmin edin artık.
Başlık: Ynt: Son Darbe
Gönderen: Vulakrein - Temmuz 20, 2016, 10:53:28 ös
Öncelikle Sn. Karahan'a geçmiş olsun diyorum.

Darbe olarak isimlendirmek istemiyorum zira darbe değil, bir takım isyandır. Tabii darbe girişimi bile demek gelmiyor içimden.


Sadece bu üç madde bile yeterli olacağını düşünüyorum, bununla birlikte bana göre milletimiz garip bir şekilde provakasyona gelmiştir. Çünkü askerlerimizin bir çoğu teslim olmayıp, elindekileri tam anlamıyla kullanmış olsaydı bu gün çok yüksek bir zarara uğramış ve binlerce canı kaybetmiş olabilirdik. Tabi ki de yanlış anlaşılmasın masum askerlerimizden bahsediyorum.

Şunu da belirtmekte fayda var bence, halk sokağa çıkmasaydı, görevde bulunan TSK ve Polis Teşkilatı durdurabilirdi. Planlanan bu hain saldırı, çok öncesinden başarısızlık sinyali vermişti. Yeniden geçmiş olsun.
Başlık: Ynt: Son Darbe
Gönderen: Spock - Temmuz 24, 2016, 08:28:06 ös
HKEMBL Resmi Web Sitesinden Kamuoyuna Duyuru:

HÜR VE KABUL EDİLMİŞ MASONLAR
TÜRKİYE BÜYÜK LOCASI

İstanbul. 23.07.2016
BÜYÜK ÜSTAT MESAJI

Kamuoyuna Duyuru

Biz Masonlar, mesleğimize yön veren Eski Yükümlülüklerimiz ve İlkelerimize uymayı taahhüt etmiş bulunmaktayız.

Bu yükümlülük ve taahhütlerimizde bizlere şu görevler yüklenir:

"… İyi ve dürüst bir insan olacak, ahlâk kurallarına uyacaksınız.
- Barışsever olacak ve yaşadığımız ülkenin yasalarına uyacak, vatanınıza şerefle hizmet edeceksiniz.
-Devlete karşı girişilen hiçbir eyleme katılmayacak, ülkenin yararlarını, bağımsızlığını, dirlik ve düzenini korumayı kutsal bir görev bileceksiniz.
-Devlet makamlarına saygılı olacak, gayretle çalışacak, şerefli bir hayat sürecek ve insanlara itibar edeceksiniz.
-Localarınızda din ve siyaset ile ilgili tartışmalara izin vermeyeceksiniz.
-Kardeşlerinize saygı besleyecek, sahtekâr ve ikiyüzlüleri camiamızdan uzak tutacaksınız.
-İnsan kişiliğine saygıyı, bütün insanların iyiliğine çalışmayı, kişinin hürriyetini ve ahlaki sorumluluğunu, insanların hak ve görev eşitliğini, bilime saygıyı birer ilke olarak benimseyeceksiniz. Kardeşleriniz arasında din, mezhep, ırk, dil, inanç ve sosyal durum ayrımı gözetmeyeceksiniz…".

Yukarıdaki ifadeler Masonlar olarak içselleştirdiğimiz ve görev alırken kutsal kitaba el basarak uymayı taahhüt ettiğimiz yükümlülükler olup,  bizlerin yol göstericisi ve yaşam düsturudur.

Bu prensiplerimizin ışığı altında, Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası olarak Ülkemizin Anayasal düzenine ve parlamenter demokrasiye karşı gerçekleştirilen 15 Temmuz 2016 tarihli darbe girişimini şiddetle kınıyor, asla kabul edilemez buluyoruz.

Ülkemizin bu badireyi de atlatarak en kısa surede Atatürk ilkeleri doğrultusunda millet egemenliğine dayalı laik, demokratik bir düzenin tekrar tesis edileceğine inanıyoruz. Keza tüm halkımızın sorumluluk duygusu içinde;  ülkemizde İnsan haklarının en üst düzeyde yerleşmesine yönelik laik, demokratik bir düzenin tesisi hususunda görevlerini yerine getireceklerine dair inancımızı da bir kez daha teyit ediyoruz.

Bu menfur olayda yaşamlarını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, yaralananlara acil şifalar dilerken, ülkemizde bir an önce millet egemenliğine dayalı, laik, demokratik bir düzenin tesis edilmesini temenni ediyorum.

Sevgi ve saygılarımla
Ömer Köker
Büyük Üstat 
Başlık: Ynt: Son Darbe
Gönderen: Ve-nice - Temmuz 24, 2016, 11:11:43 ös
Merhabalar, ülkemizde yaşanan o karanlık gece için yorumlarınızı ve paylaştığınız makaleleri tek tek okudum. Bilgi ve belge seviyem yeterli olmadığı için , yazdığınız şahsi görüşleri eleştirmeye bir hakkım olduğunu zannetmiyorum. Bu konu hakkında yazdıklarım tamamen kendi görüşümdür.

Darbenin gerçekleştirilmeye çalışıldığı gün, TSK'ya bağlı 40'a yakın generalin bir düğün töreninde bulunduğunu ertesi gün öğrenmiştim. Olayların da saat 22:00 sularında başlaması amatörce bir organizasyon olduğunu gösterdi. Bu amatörce hareketin sebebini direk olarak "tiyatro" ya bağlamanın da doğru bir hareket olduğunu zannetmiyorum. Örnek vermek gerekirse, hiçbir birey, kendine iyilik ve yardım yapılması için kendi evinde yangın çıkarmaz.  Darbe girişiminin amatörleşmesi, kadro eksikliğinden, zamanlarının kısıtlı olmasından, sistemin yanlış işlemesinden veya iletişim kopukluğundan kaynaklanamaz mı?

bu düşüncelerimi yazarken, hiçbir siyasi partiye üyeliğimin olmadığını, hiçbir siyasi faaliyet peşinde koşmadığımı, türk milletinin huzuru ve refahının,  benimde huzurum ve refahım olduğunu belirtmek isterim.
Başlık: Ynt: Son Darbe
Gönderen: propulsion - Temmuz 25, 2016, 12:38:31 ös
Sayın Spock'un paylaşımına benzer bir şekilde Ülkemizde bulunan bir diğer Obediyans olan Özgür Masonlar Büyük Locası web sayfasında da benzer bir kamuoyu açıklaması var. Aynen aktarıyorum.


KAMUOYU DUYURUSU

Ülkemizin dört seçkin mason kuruluşu olan Kadın Mason Büyük Locası Derneği (Kadın Mason Büyük Locası -1991), Büyük Mason Mahfili Derneği (Özgür Masonlar Büyük Locası -1966),  Kadın Mason Derneği (Türkiye Kadın Süprem Konseyi - 2016) ve Mason Derneği (Türkiye Süprem Konseyi -1861), aşağıdaki ortak duyuru ile ilkesel duruşlarını kamuoyu ile paylaşmaktadır.

Ülkemizin birliğini ve bağımsızlığını, Anayasal Demokratik Sisteme bağlılığı ve bunun korunmasını, her türlü darbe girişimine şiddetle karşı durulmasının gereğini savunmakta ve bu bağlamda, 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe kalkışmasına tüm güçleriyle karşı olduklarını kamuoyuna duyurmaktadır.

Kuruluşlarımız;

1.- Yalnız bizim değil, tüm insanların barış ve mutluluğuna yönelik çalışmalara katkı sağlayabilmek üzere kendisini aşamalı bir dizge içinde geliştirmeye çalışan üyelerinin bireysel yetkinleşmelerini amaçlamaktadır.

2.- Evrensel ve kurumsal ilkelerimiz uyarınca tüm insanların hak, özgürlük ve onuruna saygılıdır, Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığına ve yasalarına kesinlikle bağlıdır ve yasal dernek yapılanması içinde düşünsel çalışmalar yapmaktadır. Yasa dışı hiçbir kurum, cemaat ve örgütle kesinlikle ilişki ve/veya benzerliği bulunmamakta, tüm faaliyetleri Dernekler Müdürlüğü, Kaymakamlık ve Valiliklerce bilinmekte ve denetlenmektedir.

3.- İlk üç dereceyi kapsayan Büyük Loca çalışmalarında “Özgürlük, Eşitlik, Kardeşlik” ilkelerini benimsemektedir. 4-33 dereceleri kapsayan Süprem Konsey çalışmalarında ise, bu ilkelerin yanında, “Laik, İnsancıl, Bilimsel” bir bakışla daha mutlu ve daha adil bir dünya için bireysel ve toplumsal gelişime yönelik felsefe çalışmaları yapmaktadır. Üyelerinin yetkinlik arayışına cevap verebilmek için aklın özgürce gelişimine ve erdemlerle süslenmiş bilgelik arayışına önem vermektedir.

4.- Ülkemizde 155 yılı aşkın bir süreden beri evrensel bir masonluk yöntemi uygulamaktadır.  Sahibi tüm insanlığın binlerce yıl içinde ürettiği kültürel birikimdir.  Yönetsel yapıları tamamen bağımsızdır, hiçbir ülke ya da gücün etkisi ya da dolaylı yönlendirmesi asla söz konusu değildir. Uluslararası diğer mason kuruluşlarıyla aynı düzey, bağımsızlık ve saygınlıktadır. Pek çok uluslararası mason toplantısında, ülkemizin saygınlığına katkı sağlayan çok önemli çalışmalar yapmaktadır. Bu bağlamda, 15 Temmuz 2016 ve sonrasında yurt dışından alınan pek çok demokrasiye destek mesajına yanıt olarak, 17 Temmuz tarihinde, Türkiye Süprem Konseyi tarafından, Avrupa Birliği’nin temelini oluşturan 13 Avrupa ülkesinin Süprem Konsey Başkanlarına, demokrasi ve insan haklarına kurumsal ve ulusal bağlılığımızı teyit eden ortak bir mesaj gönderilmiştir.

5.- Kurumsal ya da ulusal ortamda yaptığı düşünsel çalışmalarda, din ve politika konularını gündeminin dışında tutmakta, bunları kişisel alanda kabul etmektedir. Tüm insanları ırk, renk, dil, din, felsefesel görüş, cinsiyet, kültür farklılıkları, inanç zenginlikleri açısından eşit saygınlıkta kabul etmekte, insan olmanın değerinin, farklılıkların uyumla var olmasıyla zenginleşerek güçlendiğini kabul etmektedir.

6.- Erdemli ve iyi insan, bilgelik yolunda yetkinleşmeye çalışan mason, saygın ve sorumlu yurttaş kimliklerini bir arada taşıyan üyelerinin, çağdaş ve katılımcı demokrasiye bağlılıklarını gerekli saymakta, Anayasal Demokrasimizin, ülkemizin birliğinin ve ulusumuzun dirliğinin onurlu savunucuları olmalarını öngörmektedir.

Bu durumda;

1.- Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığına ve Anayasal Demokratik sistemimize yapılmış ve yapılabilecek olan her türlü saldırıyı reddediyor, Atatürk ilke ve devrimlerine, oldukça sancılı da olsa demokrasi deneyimimizin getirdiği olgunluğa, ulusumuzu çağdaş uygarlık ve refah düzeyine çıkarma ülküsüne ve bu yolda yapılacak çalışmalara bilinçle destek veriyoruz.     

2.- Yukarıda belirttiğimiz ilkeler doğrultusunda daha özgür ve mutlu yurttaş, daha uygar ve çağdaş ülke, daha güvenli ve müreffeh yaşam, daha sevecen ve barışçıl insanlık, daha uyumlu ve yaşanabilir dünya beklentisinin tüm bireylerin hakkı olduğuna inanıyoruz. Bunun gerçeğe dönüşebilmesi için evrensel insan haklarının ve hukukun üstünlüğünün her aşamada yol gösterici olmasını savunuyoruz.

3.- Farklı dinsel, siyasal, toplumsal görüşlerin uyum içinde birlikte var olabileceği huzurlu ve güvenli bir Türkiye için tüm yurttaşlara görev düştüğüne inanıyoruz. Anayasal çerçeveye sadık ve saygılı olduğumuzu belirtiyor, yaşanmış olan darbe girişimini şiddetle kınıyoruz. Çağdaş demokrasilerde destek, değişim ya da yönlendirmenin tek aracının, yurttaşların özgür iradesinin yansımasından kaynak bulan ortak akıl olması gerektiğini savunuyor; seviyeli, ölçülü, bilinçli ve insancıl katkılarla gelişen katılımcı demokrasinin erdemine inanıyoruz.

Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.
İstanbul, 22 Temmuz 2016

Mason Derneği 
Büyük Mason Mahfili Derneği
Kadın Mason Büyük Locası
Kadın Mason Derneği
Başlık: Ynt: Son Darbe
Gönderen: addicted - Temmuz 28, 2016, 03:56:48 ös
Bunun bir tiyatro olduğu söylentisine ne diyorsunuz? Kendi görüşümü açıklamadan önce bu konudaki düşüncelerinizi almak istiyorum.
Başlık: Ynt: Son Darbe
Gönderen: karahan - Temmuz 29, 2016, 03:18:27 öö
Tiyatro diyenler senaryoyu da Yazmalı.
Başlık: Ynt: Son Darbe
Gönderen: Alşah - Temmuz 29, 2016, 09:42:12 ös
      Karahan dostuma ve bütün Ulusuma geçmiş olsun. Ölenlere rahmet yaralılara acil şifalar dişlerim. İhşallah tekrarını yaşamayız.
      Saygılar-sevgiler.
 
Başlık: Ynt: Son Darbe
Gönderen: karahan - Temmuz 30, 2016, 03:18:25 öö
Saolasin sevgili  Alşah. Birlik ve beraberlik böyle bir olay ile gelmeseydi keşke.
Başlık: Ynt: Son Darbe
Gönderen: NOSAM33 - Temmuz 30, 2016, 11:21:43 ös
Finans piyasasına özellikle İMKB yapılan saldırıyı göz ardı etmemekte fayda var .Tekrar ölenlere ALLAH dan rahmet diliyorum ...
Başlık: Büyük Üstat Mesajı | Kamuoyuna Duyuru
Gönderen: Risus - Ağustos 09, 2016, 04:12:13 ös
HÜR VE KABUL EDİLMİŞ MASONLAR

TÜRKİYE BÜYÜK LOCASI


İstanbul. 23.07.2016

(http://www.mason.org.tr/web/z1.png)

BÜYÜK ÜSTAT MESAJI

Kamuoyuna Duyuru

Biz Masonlar, mesleğimize yön veren Eski Yükümlülüklerimiz ve İlkelerimize uymayı taahhüt etmiş bulunmaktayız.

Bu yükümlülük ve taahhütlerimizde bizlere şu görevler yüklenir:
"… İyi ve dürüst bir insan olacak, ahlâk kurallarına uyacaksınız.
- Barışsever olacak ve yaşadığımız ülkenin yasalarına uyacak, vatanınıza şerefle hizmet edeceksiniz.
-Devlete karşı girişilen hiçbir eyleme katılmayacak, ülkenin yararlarını, bağımsızlığını, dirlik ve düzenini korumayı kutsal bir görev bileceksiniz.
-Devlet makamlarına saygılı olacak, gayretle çalışacak, şerefli bir hayat sürecek ve insanlara itibar edeceksiniz.
-Localarınızda din ve siyaset ile ilgili tartışmalara izin vermeyeceksiniz.
-K:.'lerinize saygı besleyecek, sahtekâr ve ikiyüzlüleri camiamızdan uzak tutacaksınız.
-İnsan kişiliğine saygıyı, bütün insanların iyiliğine çalışmayı, kişinin hürriyetini ve ahlaki sorumluluğunu, insanların hak ve görev eşitliğini, bilime saygıyı birer ilke olarak benimseyeceksiniz. K:.'leriniz arasında din, mezhep, ırk, dil, inanç ve sosyal durum ayrımı gözetmeyeceksiniz…". 
Yukarıdaki ifadeler Masonlar olarak içselleştirdiğimiz ve görev alırken kutsal kitaba el basarak uymayı taahhüt ettiğimiz yükümlülükler olup,  bizlerin yol göstericisi ve yaşam düsturudur.
Bu prensiplerimizin ışığı altında, Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası olarak Ülkemizin Anayasal düzenine ve parlemanter demokrasiye karşı gerçekleştirilen 15 Temmuz 2016 tarihli darbe girişimini şiddetle kınıyor, asla kabul edilemez buluyoruz. 
Ülkemizin bu badireyi de atlatarak en kısa surede Atatürk ilkeleri doğrultusunda millet egemenliğine dayalı laik, demokratik bir düzenin tekrar tesis edileceğine inanıyoruz. Keza tüm halkımızın sorumluluk duygusu içinde;  ülkemizde İnsan haklarının en üst düzeyde yerleşmesine yönelik laik, demokratik bir düzenin tesisi hususunda görevlerini yerine getireceklerine dair inancımızı da bir kez daha teyit ediyoruz.

Bu menfur olayda yaşamlarını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, yaralananlara acil şifalar dilerken, ülkemizde bir an önce millet egemenliğine dayalı, laik, demokratik bir düzenin tesis edilmesini temenni ediyorum.

Sevgi ve saygılarımla
Ömer Köker
Büyük Üstat 
Başlık: Ynt: Büyük Üstat Mesajı | Kamuoyuna Duyuru
Gönderen: propulsion - Ağustos 09, 2016, 08:45:15 ös
Bu paylaşım daha önce, Sayın Spock tarafından, 24/07/2016 tarihinde

www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=19327.msg125319#msg125319 (http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=19327.msg125319#msg125319)

adresinde yapılmıştı
Başlık: Ynt: Büyük Üstat Mesajı | Kamuoyuna Duyuru
Gönderen: ADAM - Ağustos 09, 2016, 09:28:44 ös
Bu Forum üyeleri ve izleyicileri benim bu gibi konulara pek girmediğimi bilir.
Ancak madem o duyuru buraya aktarılmıştır; sanırım 17 Temmuz 2016 tarihli şu duyuruyu da aktarmak gerekir:

KAMUOYU DUYURUSU

Ülkemizin dört seçkin mason kuruluşu olan Kadın Mason Büyük Locası Derneği (Kadın Mason Büyük Locası -1991), Büyük Mason Mahfili Derneği (Özgür Masonlar Büyük Locası -1966),  Kadın Mason Derneği (Türkiye Kadın Süprem Konseyi - 2016) ve Mason Derneği (Türkiye Süprem Konseyi -1861), aşağıdaki ortak duyuru ile ilkesel duruşlarını kamuoyu ile paylaşmaktadır.

Ülkemizin birliğini ve bağımsızlığını, Anayasal Demokratik Sisteme bağlılığı ve bunun korunmasını, her türlü darbe girişimine şiddetle karşı durulmasının gereğini savunmakta ve bu bağlamda, 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe kalkışmasına tüm güçleriyle karşı olduklarını kamuoyuna duyurmaktadır.

Kuruluşlarımız;

1.- Yalnız bizim değil, tüm insanların barış ve mutluluğuna yönelik çalışmalara katkı sağlayabilmek üzere kendisini aşamalı bir dizge içinde geliştirmeye çalışan üyelerinin bireysel yetkinleşmelerini amaçlamaktadır.

2.- Evrensel ve kurumsal ilkelerimiz uyarınca tüm insanların hak, özgürlük ve onuruna saygılıdır, Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığına ve yasalarına kesinlikle bağlıdır ve yasal dernek yapılanması içinde düşünsel çalışmalar yapmaktadır. Yasa dışı hiçbir kurum, cemaat ve örgütle kesinlikle ilişki ve/veya benzerliği bulunmamakta, tüm faaliyetleri Dernekler Müdürlüğü, Kaymakamlık ve Valiliklerce bilinmekte ve denetlenmektedir.

3.- İlk üç dereceyi kapsayan Büyük Loca çalışmalarında “Özgürlük, Eşitlik, Kardeşlik” ilkelerini benimsemektedir. 4-33 dereceleri kapsayan Süprem Konsey çalışmalarında ise, bu ilkelerin yanında, “Laik, İnsancıl, Bilimsel” bir bakışla daha mutlu ve daha adil bir dünya için bireysel ve toplumsal gelişime yönelik felsefe çalışmaları yapmaktadır. Üyelerinin yetkinlik arayışına cevap verebilmek için aklın özgürce gelişimine ve erdemlerle süslenmiş bilgelik arayışına önem vermektedir.

4.- Ülkemizde 155 yılı aşkın bir süreden beri evrensel bir masonluk yöntemi uygulamaktadır.  Sahibi tüm insanlığın binlerce yıl içinde ürettiği kültürel birikimdir.  Yönetsel yapıları tamamen bağımsızdır, hiçbir ülke ya da gücün etkisi ya da dolaylı yönlendirmesi asla söz konusu değildir. Uluslararası diğer mason kuruluşlarıyla aynı düzey, bağımsızlık ve saygınlıktadır. Pek çok uluslararası mason toplantısında, ülkemizin saygınlığına katkı sağlayan çok önemli çalışmalar yapmaktadır. Bu bağlamda, 15 Temmuz 2016 ve sonrasında yurt dışından alınan pek çok demokrasiye destek mesajına yanıt olarak, 17 Temmuz tarihinde, Türkiye Süprem Konseyi tarafından, Avrupa Birliği’nin temelini oluşturan 13 Avrupa ülkesinin Süprem Konsey Başkanlarına, demokrasi ve insan haklarına kurumsal ve ulusal bağlılığımızı teyit eden ortak bir mesaj gönderilmiştir.

5.- Kurumsal ya da ulusal ortamda yaptığı düşünsel çalışmalarda, din ve politika konularını gündeminin dışında tutmakta, bunları kişisel alanda kabul etmektedir. Tüm insanları ırk, renk, dil, din, felsefesel görüş, cinsiyet, kültür farklılıkları, inanç zenginlikleri açısından eşit saygınlıkta kabul etmekte, insan olmanın değerinin, farklılıkların uyumla var olmasıyla zenginleşerek güçlendiğini kabul etmektedir.

6.- Erdemli ve iyi insan, bilgelik yolunda yetkinleşmeye çalışan mason, saygın ve sorumlu yurttaş kimliklerini bir arada taşıyan üyelerinin, çağdaş ve katılımcı demokrasiye bağlılıklarını gerekli saymakta, Anayasal Demokrasimizin, ülkemizin birliğinin ve ulusumuzun dirliğinin onurlu savunucuları olmalarını öngörmektedir.

Bu durumda;

1.- Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığına ve Anayasal Demokratik sistemimize yapılmış ve yapılabilecek olan her türlü saldırıyı reddediyor, Atatürk ilke ve devrimlerine, oldukça sancılı da olsa demokrasi deneyimimizin getirdiği olgunluğa, ulusumuzu çağdaş uygarlık ve refah düzeyine çıkarma ülküsüne ve bu yolda yapılacak çalışmalara bilinçle destek veriyoruz.     

2.- Yukarıda belirttiğimiz ilkeler doğrultusunda daha özgür ve mutlu yurttaş, daha uygar ve çağdaş ülke, daha güvenli ve müreffeh yaşam, daha sevecen ve barışçıl insanlık, daha uyumlu ve yaşanabilir dünya beklentisinin tüm bireylerin hakkı olduğuna inanıyoruz. Bunun gerçeğe dönüşebilmesi için evrensel insan haklarının ve hukukun üstünlüğünün her aşamada yol gösterici olmasını savunuyoruz.

3.- Farklı dinsel, siyasal, toplumsal görüşlerin uyum içinde birlikte var olabileceği huzurlu ve güvenli bir Türkiye için tüm yurttaşlara görev düştüğüne inanıyoruz. Anayasal çerçeveye sadık ve saygılı olduğumuzu belirtiyor, yaşanmış olan darbe girişimini şiddetle kınıyoruz. Çağdaş demokrasilerde destek, değişim ya da yönlendirmenin tek aracının, yurttaşların özgür iradesinin yansımasından kaynak bulan ortak akıl olması gerektiğini savunuyor; seviyeli, ölçülü, bilinçli ve insancıl katkılarla gelişen katılımcı demokrasinin erdemine inanıyoruz.

Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.
İstanbul, 22 Temmuz 2016

Mason Derneği 
Büyük Mason Mahfili Derneği
Kadın Mason Büyük Locası Derneği
Kadın Mason Derneği


Kaynak: http://www.gelisimselmasonluk.org/ (http://www.gelisimselmasonluk.org/)
Başlık: Ynt: Büyük Üstat Mesajı | Kamuoyuna Duyuru
Gönderen: propulsion - Ağustos 09, 2016, 09:54:34 ös
Sayın ADAM tarafından yapılan bu paylaşım da Sayın Spock'un paylaşımından hemen sonra aynı başlık altında

www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=19327.msg125321#msg125321 (http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=19327.msg125321#msg125321)

tarafımdan paylaşılmıştı.
Başlık: Ynt: Son Darbe
Gönderen: Risus - Ağustos 09, 2016, 10:56:28 ös
Sayın @propulsion

Konu, ilgili konuyla birleştirilmiştir. Hatırlatmanız için teşekkür ederim.

Saygılarımla