Masonlar.org - Harici Forumu

Sanat => Resim ve Fotografcilik => Konuyu başlatan: malang - Eylül 03, 2016, 06:11:18 ös

Başlık: Sn. Üyeler Bu Fotoğraf karesi ne anlatmak istiyor?
Gönderen: malang - Eylül 03, 2016, 06:11:18 ös
Sn. Üyeler

Bu Fotoğraf karesi sizce ne anlatmak istiyor, Yorumunuzu bekliyorum..

saygılarımla.
Başlık: Ynt: Sn. Üyeler Bu Fotoğraf karesi ne anlatmak istiyor?
Gönderen: ANARCHOSA - Eylül 03, 2016, 07:13:10 ös
Ne anlatmak istiyor derken önce sizin fikrinizi duymak isterdim.
Küçük resimden Allah vr Muhammedi seçebiliyorum.Muhtemelen geri kalanı da ayetlerdir.

Ancak tahminim ortadaki sembol ilginizi çekmiş.

Hamse,Hamsa,Hamesh (arapça ve ibranice) 5 in anlamına işarettir.

Ancak hadisle ve ahzab 33 ayetiyle ilişkilendiren Hz Muhammedin kızı VE Hz Alinin eşi Hz.Fatıma anamızın elinin sembolüdür.İyileştiren ve kötülüğü defeden yapısına inanılır. Ancak islama Mısır ve hint sembolizmasından geçmedir.Ortasındaki göz meşur horus un herşeyi gören gözüdür. Fatımanın eli diye ararsanız çok bilgiyr ulaşırsınız.
Başlık: Ynt: Sn. Üyeler Bu Fotoğraf karesi ne anlatmak istiyor?
Gönderen: ADAM - Eylül 03, 2016, 08:12:46 ös
Anlatılanları bilmediğimden çoğu açıklamalara diyeceğim yok ama bildiğim "Horus'un gözü"ne var çünkü buradöki çizimin onnla ne ilgisi var ne de benzerliği.
Başlık: Ynt: Sn. Üyeler Bu Fotoğraf karesi ne anlatmak istiyor?
Gönderen: ANARCHOSA - Eylül 03, 2016, 08:16:51 ös
Bende buradaki kötü resimde horusun gözü var demedim.Güzel bir kızın gözü çizilmiş.Ancak anlattığım Fatımanın eli sembolünün içinde horusun gözü (ve daha pekçok şeye yorulan göz) kullanılır.
Başlık: Ynt: Sn. Üyeler Bu Fotoğraf karesi ne anlatmak istiyor?
Gönderen: Risus - Eylül 03, 2016, 09:09:13 ös
Fatıma'nın eli diye geçer. Bir kısım bereket ve koruma sağladığını düşünürken bir kısım büyüye inananlar için araçtır. Aslında efsane Muhammed peygamberin dönemine dayanıyor.  O dönem Muhammed peygamber Fatıma'yı gayb aleminin sırlarına vakıf etmiş ve ona bir takım ilimler öğretmiştir. Hastalar onun eline dokunarak şifa bulmuş ve işleri düzelmiştir. Ortadaki göz farklı boyutlara açılan kapıları ve yardımı olan varlıkları simgeler. Zaten bu yüzden günümüzde büyü, maji gibi metafizik alanlara ilgi duyanların çok sık kullandığı bir araçtır Fatıma'nın eli.

Saygılarımla
Başlık: Ynt: Sn. Üyeler Bu Fotoğraf karesi ne anlatmak istiyor?
Gönderen: Herakles - Eylül 03, 2016, 09:12:58 ös
Bereket için ve nazara karşı anlam ifade ettiğini düşünüyorum. Bu tür şeylere inananlar , renkli gözlerin keskin bir nazar etkisi olduğuna inanırlar. Bu nedenle göz renkli çizilmiş diye düşünüyorum.
Başlık: Ynt: Sn. Üyeler Bu Fotoğraf karesi ne anlatmak istiyor?
Gönderen: malang - Eylül 04, 2016, 12:31:01 öö
Sn. @ANARCHOSA

Ortadaki sembolü zaten biliyorum ama o üzerindeki yazıların ne anlama geldiğini bilmediğimden dolayı Sn. Üyelere sormak istedim. Cevap verdikleri için Sn. @ADAM  Sn. @Risus ve  Sn. @Herakles 'e çok teşekkür ederim. Bu tablonun en az 40 yıllık olduğunu tahmin ediyorum.

saygılarımla.
Başlık: Ynt: Sn. Üyeler Bu Fotoğraf karesi ne anlatmak istiyor?
Gönderen: mbulut - Eylül 04, 2016, 12:43:32 öö
Tanrıçanın şifa veren,gören,gözeten elidir.Fenike Tanrıçası Tanit'in, Afrodit'in,Meryem'in ,Fatıma'nın eli olarak bilinir.Belki başka kadim kültürlerde de yer almış olabilir.Türk mitolojisinde Umay Ananın eli olarak bilinen bu sembol islamiyet ile birlikte Fatıma'nın eli olarak adlandırılmıştır.Kültürler arası diyalog nedeniyle hangi kültürde ilk olarak kullanıldığının  belirlenmesi zor ama birçok kadim kültürün birbirine yakın anlamlarda kullandığı bir semboldür.Eski şamanlarında bu sembolü tahtadan yaparak,kendinden sonra gelecek şamanlara verdiği söylenir.''El vermek'' deyiminin buradan geldiği düşünülmektedir.Sembol genellikle el içinde göz şeklindedir fakat bu resime ayrıca kaş  eklenmiştir.Ayetlerin anlamları ile değerlendirildiğinde daha doğru bir yorum yapılabilir.
Başlık: Ynt: Sn. Üyeler Bu Fotoğraf karesi ne anlatmak istiyor?
Gönderen: ruzber - Eylül 04, 2016, 06:35:58 öö
Bu kültürlerin hepsinde kadin eli olarak nitelenmesi ilginç.
Başlık: Ynt: Sn. Üyeler Bu Fotoğraf karesi ne anlatmak istiyor?
Gönderen: malang - Eylül 05, 2016, 12:00:58 öö
Sn. @mbulut  ve Sn. @ruzber

Kıymetli düşüncelerinizi ve bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.

saygılarımla.
Başlık: Ynt: Sn. Üyeler Bu Fotoğraf karesi ne anlatmak istiyor?
Gönderen: mbulut - Eylül 05, 2016, 07:05:36 ös
Ek olarak;

Horus'un gözü ile resimdeki göz aynı değildir.Göz sembolü farklı çizimler ve farklı semboller ile birlikte kullanılabilir.Örneğin Horus'un gözünün anlamı bellidir.Ama Horus'un gözünü bir el ile birlikte sembolize edildiğinde daha farklı bir anlam taşıyabilir.Her kültürde genelde benzer anlamlar taşımakla birlikte tersi bir durumda  söz konusu olabilir.Horus'un gözü ile hamsa ve benzerlerinin içinde bulunan gözün anlamlarında ve görsellerinde farklılık bulunmaktadır.Antik Mısır döneminde el ile iyileştirme metodu kullanılmıştır fakat içerisinde Horus'un gözünün kullanılıp,kullanılmadığı hakkında net bir bilgiye sahip değilim.Kullanılmış olsa bile farklı bir adı olmalıdır.Horus'un gözü olarak adlandırırsak doğru olmaz.Ekte paylaştığım resim ve benzer çizimleri Horus'un gözü olarak adlandırılabilir..

Göz sembolü anlam olarak bilginin,gücün ve isteğin kaynağıdır.İbranice ayin olan kelime aynı anda hem ''göz'' hem de ''kaynak'' demektir.

''Eğer göz hem dölleyip hem de öldürebilseydi yollar cesetler ve hamile kadınlar ile dolu olurdu.'' Paul Valery tarafından görsel alıcılık organının önemi için söylenmiş bu cümle ''betimleme'' ihtiyacını açıklamaktadır.Çünkü göz diğer tüm organlardan farklı olarak insanı dış dünyaya bağlar.Onun sembolik temsili ile dışsallaşma işi gücünü kontrol etmesinin bir biçimidir.Eski Mısır'da göz resmi ''göz'' ü ama aynı zamanda  da ''yapmak'' fiilini işaret ediyordu.''Kötü göz'' ile arzu uyandırana kötü bir şekilde bakılır.Bu kötü gözle bakarak nazara uğratma inanışı tüm Akdeniz Yahudi,Hristiyan ve Müslüman ülkelerinde mevcuttur.Antik devrin Mısırlıları kem gözlere karşı korunmak için üzerinde Tanrı Horus'un gözünün olduğu bir nazarlık takarlardı.Stilize edilmiş bu göz udjat  olarak adlandırılırdı ve Malta'da daima balıkçı teknelerinin pruvasına çizilirdi.Halen ülkemizde ve Yunanistan'da yaşayan bir gelenek olan mavi bir göz  de nazar boncuğu olarak kullanılır.Afrika'nın kuzeyinde kötü bakışların etkisine maruz kalmamsı için düğünden önce nişanlı kızın eli kına ile boyanır.(Hamsa gibi)

Horus'un gözü ise; efsaneye göre Horus, Osiris'in oğludur ve babasının cesedinin tohumundan oluşur. Horus büyüyüp güçlenene kadar İsis, onu saklar. Horus, güçlenir ve Seth ile savaşır. Bu savaşta Horus Seth'in hayalarını koparır. Seth de Horus'un gözünü parçalar ve Horus, çıkan gözünün yerine “Uraeus” adlı bir yılanı takar. Bu yılan daha sonradan firavunların egemenlik simgesi olmuştur.Annesi İsis parçalanan gözü yeniden tek parça haline getirir, ama o göz görmez. Horus, tek gözlü olarak yaşamaya devam eder.(Güneş ve ay tutulması, Horus'un gözünün parçalanması ile oluşur) Çünkü Horus'un sağ gözü güneşe,sol gözü aya aittir.

Horus'un gözü, manevi anlamıyla, vicdanın gözünden hiçbir şeyin kaçmayacağını, insanın iç âlemindeki her niyetini ve yaşamdaki her davranışını gözden kaçırmayan bu merhametsiz yargıcın keskin bakışını sembolize eder. Bu vicdanın 24 saat kapanmadan açık kalan gözüdür. Bu yüzden Güneş ve Ay, Horus'un gözleri olarak ifade edilir. Çünkü Güneş ve Ay'ın her ikisi nöbetleşe, gece ve gündüz insanın üzerinden eksik olmaz, Horus'un 24 saat açık kalan gözleri gibi...


Başlık: Ynt: Sn. Üyeler Bu Fotoğraf karesi ne anlatmak istiyor?
Gönderen: malang - Eylül 06, 2016, 02:00:43 ös
Sn. @mbulut

bilgilerinizi ve düşüncelerinizi bizlerle paylastiginiz için teşekkür ederim.

saygılarımla.
Başlık: Ynt: Sn. Üyeler Bu Fotoğraf karesi ne anlatmak istiyor?
Gönderen: Melina - Eylül 06, 2016, 10:22:04 ös
Oturduğumuz yerin altındaki bir cafe'nin camında vardı bu figür lakin bu Horus'un gözünden çok Güneş Tanrısı Ra'nın kızının gözüne benziyor.

Saygılar
Başlık: Ynt: Sn. Üyeler Bu Fotoğraf karesi ne anlatmak istiyor?
Gönderen: Bozo - Eylül 08, 2016, 12:29:01 ös
benim resmi ilk gördüğüm anda ki izlenimim açıkçası Mason'luğun tüm din ve ırkları izlediği gibi İslam'ın da Masonluk tarafından izlenildiği ve hatta büyük bir başarı ile yönetildiği anlamına kanaat getirdim.. Saygılarımla..