Masonlar.org - Harici Forumu

Diger => Guncel Konular => Konuyu başlatan: Farmakoloji - Mart 03, 2017, 07:10:58 ÖS

Başlık: İyilik nedir?
Gönderen: Farmakoloji - Mart 03, 2017, 07:10:58 ÖS
İyilik, başkalarının refahıyla yakından ilgilenerek sergilenir. Yardım amaçlı davranışlarla ve düşünceli sözlerle gösterilir. İyi olmak, zararlı değil, faydalı şeyler yapmak anlamına gelir. İyi bir insan cana yakındır, şefkatlidir, anlayışlıdır ve naziktir. Cömerttir ve düşünceli davranır. Resul Pavlus İsa’nın takipçilerine şu öğüdü vermişti: “Merhamet yüreğini, iyiliği, alçak gönüllülüğü, hilmi, tahammülü . . . . giyinin.” (Koloseliler 3:13, 14) O halde iyilik, İsa’nın gerçek takipçisi olan herkesin mecazi giysisinin bir parçası olmalıdır.

4. Yehova iyilik yapmakta nasıl en başta gelen kişi oldu?
4 İyilik niteliğini göstermekte en başta gelen kişi, Yehova Tanrı’dır. Pavlus’un dediği gibi, “Kurtarıcımız Tanrı iyiliğini ve sevgisini açıkça göstererek bizi kurtardı. Bunu . . . . yeniden doğuş yıkamasıyla ve . . . . üzerimize bol bol döktüğü Kutsal Ruh’un yenilemesiyle yaptı.” (Titus 3:4-6, YÇ) Tanrı, meshedilmiş kişileri İsa’nın kanında ‘yıkar’, yani temizler; bunu, Mesih’in fidyesinin yararlarını onlar için geçerli kılarak yapar. Ayrıca, onlar mukaddes ruh aracılığıyla yenilenirler ve böylece, Tanrı’nın ruhla evlat edindiği oğullar olarak ‘yeniden yaratılmış’ olurlar. (II. Korintoslular 5:17) Bundan başka, Tanrı’nın iyiliği ve sevgisi, ‘kaftanlarını Kuzunun kanında yıkayıp beyaz eden’ ‘büyük kalabalığı’ da kapsamına alır.—Vahiy 7:9, 14; I. Yuhanna 2:1, 2.

5. Tanrı’nın ruhuyla yönlendirilen kişiler neden iyi olmalıdır?
5 Aynı zamanda iyilik, Tanrı’nın mukaddes ruhunun, yani faal kuvvetinin meyvelerinden biridir. Pavlus şöyle dedi: “Ruhun semeresi sevgi, sevinç, selâmet, tahammül, lûtuf, iyilik, sadakat, hilim, zaptı nefstir; bu gibi şeylere karşı şeriat yoktur.” (Galatyalılar 5:22, 23) Öyleyse, Tanrı’nın ruhuyla yönlendirilen kişilerin başkalarına karşı iyi olması gerekmez mi?
Başlık: Ynt: İyilik nedir?
Gönderen: ADAM - Mart 05, 2017, 08:23:32 ÖS
İyilik, insana özgüdür.
İşin içine tanrı ve din hatta inanç karıştırılınca, ona iyilik değil perde arkası çıkarcılık demek gerekir.