Masonlar.org - Harici Forumu

Diger => Diger Konular => Masonluk Harici Sorular => Konuyu başlatan: shemuel - Ağustos 04, 2007, 12:14:50 öö

Başlık: Sizce Önümüzdeki Dönem Türkiye politikası nasıl olacak?
Gönderen: shemuel - Ağustos 04, 2007, 12:14:50 öö
Bu gün Kürt sorunu T.C açısından son derece elverişsiz bir uluslar arası konjonktürle birleşmiş durumda. ABD Irak’ta işgalci ve buradaki en büyük müttefiki Kürt’ler. Diğer yandan ABD İran’ı Ortadoğu’daki en büyük tehdit olarak nitelemeye devam ederken bu ülkede 8 milyon civarı Kürt yaşıyor ve molla rejimiyle çeşitli düzeylerde mücadele ediyor. ABD’nin düşman saydığı bir diğer devlet Suriye’de ise Kürt’lerin önemli bölümünün kimliği dahi yok. T.C tam bir aşağı tükürse sakal yukarı tükürse bıyık ikilemiyle karşı karşıya kalmış durumda.

Böyle bir konjonktürde seçim sonuçlarına bakarak “nihayet siviller AKP eliyle inisiyatifi ele alacak, yumuşama dönemi başlayacak vb.” beklentilere girmek cahillik demeyelim ama en hafifinden safdilliktir. ‘Kuzey Irak (Güney Kürdistan) için cazibe merkezi olabiliriz’ vb. söylemleri dile getirenler(1) bilmeyebilir fakat Türkiye burjuvazisinin devleti ve ordusu gayet iyi bilir ki bu sorunu yumuşamayla, barışmayla falan çözemezler. Çünkü çözemezler! Çünkü sorunun kaynağı bizzat kendileri. Hele de böylesi bir Ortadoğu konjonktüründe asla çözemezler.

Öyleyse Türk devleti önümüzdeki dönem yürüttüğü kirli imha savaşına Ortadoğu konjonktürüne koşullanarak yeni şekiller verecek, ama ne yazık ki Kürtler tarafından uzatılan barış elini belki de herkesin felaketi pahasına havada bırakacaktır. Ta ki Türkiyeli emekçiler bu bahiste tarihsel derinliği ve perspektifi olan bir sınıfsal inisiyatifi geliştirene kadar.

Son söz yerine: AKP’nin Uluslar arası finans kapitalin desteğiyle emekçilerin oylarını alması başka şeydir, emekçilerin partisi olmak başka. Yani eniştemin şeyi olsa teyzem olur.

Başlık: Re: Sizce Önümüzdeki Dönem Türkiye politikası nasıl olacak?
Gönderen: ES - Ekim 23, 2007, 03:11:46 ös
Kürt nüfusunun hızla çoğalmasının, Türkiye Cumhuriyeti üzerinde gelecek yıllarda büyük bir sorun olacağı kesin. Bana kalırsa şöyle bir politika uygulanması lazım; Yeni bir proje ile doğu bölgeler ayrı bir yönetim sistemi ile yönetilmeli ama tüm yönetim Ankara'ya ait olmalı.

İyi bir ana yasa ile doğu da yaşayan vatandaşlarımıza en fazla 1 veya 2 çocuk yapma sınırı getirilmeli.(en azından bir süre)

Bahsettiğim olay Cumhuriyet yönetim biçimine uymadığı için farklı bir sistem getirilmeli dedim.

Söz konusu vatan ise gerisi teferruâttır.
M. Kemal Atatürk