Masonlar.org - Harici Forumu

Masonluk Bilgidir. Bilimdir. Ilimdir. => Tarih => Arkeoloji => Konuyu başlatan: Herakles - Eylül 24, 2017, 08:59:41 ös

Başlık: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: Herakles - Eylül 24, 2017, 08:59:41 ös
Değerli forum üyeleri,
Bildiğiniz üzere , Mersin'in Tarsus ilçesinde aylardır devam eden arkeolojik bir kazı çalışması yapılmakta. Güvenlik üst seviyede olduğu için , çok sayıda komplo teorisi havada uçuşuyor.
Kutsal ahit sandığı bulundu diyenler mi dersiniz , İncil'in  orijinali bulundu diyenler , Dakyanus'un sarayı ve hazineleri , UFO vs. vs. Tarsus'ta oturan veya bu konulara meraklı arkadaşlar varsa tahminlerini yazabilir.
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: NOSAM33 - Eylül 24, 2017, 09:02:25 ös
Tarsusluyum ve hiç birşey bilmiyoruz Tarsuslu olarak .Bir SIR ...
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: Herakles - Eylül 24, 2017, 09:11:34 ös
Söylentilerin çoğunun şehir efsanesinde ibaret olduğunu az çok tahmin ediyorum. Bu konuda , meraklı gazetecilerden ve içeriden bilgi sızmaması da , kazının basit bir define araması olmadığı ihtimalini ortaya koyuyor.
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: smyrnali - Eylül 24, 2017, 09:54:10 ös
Bir aralar Kayseri'de eski Rum evleri de dahil şehirde araçla dolaşarak tarama  yapılmış...Araç ta gömü altın vs tesbit eden bir takılı...cihazda ekrandan mevki yer kaydı yaparak ..işaretledikleri mevkilerde, de yol bakımı...köprü yapımı .onarım gibi kılıflar uydurdurularak,  iktidar destekli örtülü kazı çalışmaları yapılmış.iktidar her yerden işi götürüyor... uçuk hayallere dalmiyalim derim..
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: Herakles - Eylül 24, 2017, 10:09:28 ös
Söylediklerin , ciddi iddialar.
Bu tip numaraları, define arayanlar da bazen yapıyor.
Olayı , neden  Jandarma'ya veya gazetecilere kimse ihbar etmemiş ?
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: smyrnali - Eylül 24, 2017, 10:17:08 ös
Bu iddialar o yörenin sakinlerinden geliyor...basın bunu haber yapabilirim ? Tırları haber yapan içeri alındı ...olay farklı değil ...
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: Zennn - Eylül 25, 2017, 04:27:27 ös
    Konu ile ilgili "basında yer alan haberlere göre" Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı'nın TBMM'de verdiği sorgu önergesine cevaben ilgili kazının kurtarma kazısı olduğu, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve Tarsus Müzesi Müdürlüğü'nün izni ile başlatıldığı, çalışma yapılan bölgenin 3'üncü Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescilli olduğu ve bilimsel kazı dışında herhangi bir kazı çalışmasının gerçekleştirilmeyeceği bilgileri verilmiş. Söz konusu cevabın metnini TBMM sayfasında bulamadım. TBMM sayfasında yaptığım sorgulama sonucunda önergenin son durumu süresi içinde cevaplandırılmadığından gelen kağıtlarda yayımlandı olarak ifade edilmiş. (Yani yazılı bir cevap henüz verilmemiş). Bu nedenle basında çıkan ilgili haberlerin doğruluğu konusunda da şüpheye düştüm. Aşağıya soru önergesi metninin internet adresini koyuyorum. 

Soru önergesi metni: http://www2.tbmm.gov.tr/d26/7/7-10898s.pdf (http://www2.tbmm.gov.tr/d26/7/7-10898s.pdf)
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: NOSAM33 - Eylül 30, 2017, 08:02:28 ös
27 Eylül 2017 
Tarsus'ta Yaklaşık 11 Aydır Devam Eden Esrarengiz Kazıya Dair Ortaya Atılan Teoriler
Mersin'in Tarsus ilçesinin bir mahallesinde yaklaşık 11 aydır devam eden "esrarengiz" bir kazı var. Zaman zaman gündeme gelen, kapısında silahlı görevlilerin beklediği kazıya dair bugüne dek net bir bilgi paylaşılmadı. Hal böyle olunca kazıyla ilgili teorilerin de ardı arkası kesilmiyor.
Tarsus'ta Yaklaşık 11 Aydır Devam Eden Esrarengiz Kazıya Dair Ortaya Atılan Teorilerolayı kısaca özetlemek gerekirse

28 ocak 2012

polis memuru mithat erdal'ın ölümü. bu olay, polis memuru arkadaşlarıyla şakalaşırken (!) beylik tabancasıyla başından vurularak öldürüldü. katil zanlısı tutuklandı.. şeklinde basında yeralıyor. haber
2016

malum 15 temmuz ve fetö gelişmeleri ülkenin gündemine oturuyor.
12 ağustos 2016

dönemin tarsus emniyet müdürü yaşar aksoy fetö operasyonları kapsamında tutuklanarak ceza evine gönderiliyor. haber
ocak 2017

polis memurunun eşi sibel erdal savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu söyleyerek şu açıklamalarda bulunuyor;

"...cinayet sanığı 25 yıl hapis cezasına çarptırılıp dosya kapatıldı. oysa, eski müdür yaşar aksoy’un bilgisi dahilinde define avcılarının içine sızmıştı. kimliği deşifre olunca infaz edildi. definecilerle yaptığı onlarca telefon konuşması ortaya çıktı. eşim bana her şeyi anlatıyordu. hatta en son vurulmadan bir kaç gün önce kaçak kazıyla ilgili şüpheliler tutuklandığında, yaşar aksoy makamına çağırıp kaçakçılık amiri ile görüşmesini istemişti. görüştükten sonra ise bana, ’farklı bir şeyler dönüyor’ diye fazlasıyla tedirgin oldu. eşim şebeke elemanlarına baskın yapılan yerde tarihi eserlerin çıkmadığı yönünde rapor tutulduğunu anlatmıştı. oysa ki 32 şamdan, altın taslar falan çıktığını söyledi. ama kaçakçılık amiri ve ilçe emniyet müdürünün çıkan tarihi eserleri kendilerine aldığını, yok ettiğini, bunun için ankara’ya gideceğini ve tehdit edildiğinden bahsetmişti..." haber
8 ocak 2017

olayla ilgili ilk haberler gelmeye başlıyor. haberlerden anlaşılan kazının aralık 2016'dan beri yapıldığı. haberve son olarak bu ay okuduğumuz haberler.. orada ne buldular bilinmez ama bu kadar yaygarayı (klasik denilebilecek) tarihi bir eser yada kalıntı vs. için koparmadıkları belli.
orta dunyayi kurtaran adam 
google earth'te mozaiklenmiş bir şekilde gözüken ve google haritalarda ise kesinlikle sokağın içine girişine izin verilmeyen bir noktadır bahsi geçen 3103 sokak


yani koskoca google bile buradaki çalışmadan haberdar ve kapatılmış buradaki görüntüler.

işin bu boyuta ulaşması muhtemelen dinler ile ilgili çok ciddi bulgulara ulaşıldığı yönünde bir izlenim veriyor bana.

hz.isa'nın mezarı yada orjinal barnabas incili olabilir diye düşünüyorum. gerçi bazı kaynaklarda o bölgede ciddi manyetik alanların oluştuğu söylenmiş. belki uzaylılar ile ilgili kesin bir yargıya da ulaşmış olabiliriz.

gerçekten film gibi bir olay yaşanıyor. bir adet polis cinayetinin de bu olayla ilişkisi olduğu söylenmekte.

10 yıl içerisinde vatikan'da yada herhangi bir müzede tüm dünyayı sarsacak bir eser çıkarsa tarsus'taki kazıdan çıktığını düşüneceğim.
amuda kalkan zararla oturur 
tarsus'tan bildiriyorum: illegal bir kaynaktan aldığım bilgilere göre atı çalanın çoktan roma imparatorluğunu geçmiş olduğu kazı


incildi barnabasdı kutsal kaseydi derken iyi oyalandık. koca bir lahit bulunmuş kazıda. içinden çıkan ganimetlerin değerini kimse aklını kaybetmemek için söyleyemiyor. çıkma zamanı da (hangi aydı ben hatırlamadım ama) geçtiğimiz 9 10 günlük bayram tatili olduğu söyleniyor. yani ilçenin en civcivli en yoğun olduğu günlerde bakanlar , eski mersin milletvekilleri falan helikopterlerle inip ne var ne yok alıp götürmüşler. kazının hala devam etme sebebi de "buradan bu çıktıysa kesin ötesinde berisinde de bişeyler vardır biraz daha kazalım" mantığı.

evet sevgili sözlükçüler bir maceranın daha sonuna geldik. umarım merakınızı giderebilmişimdir. miraslarının siyasal islamcılar tarafından talan edildiğini bilmeyen eski roma kralları rahat uyuyamıyor ne zamandır bari siz uyuyun diye uğraştım didindim. siz de çok şeyapmayın böyle mevzulara valla bu işin içinde herkes var yakarlar hepimizi..
a puck 

1. dini bir şey olsa çıkanları yok edip kalanının üstüne beton döker, alanı da bir devlet dairesine tahsis edip bina yapar olayı kapatırlardı. bu kadar uğraşmalarına gerek yok.

2. arkeolojik veya tarihi kalıntı olsa bizimkiler bu kadar uğraşmazdı. hepimiz biliyoruz.

3. cinayet, örgüt mühimmatı, uyuşturucu veya benzeri bir şey olsa gizlemeye gerek yok. tek istisna ışid, el kaide veya suriye'deki muhalif örgütlerden biri ile devlet içinden birilerinin ilişkisini gösteren evraklar olsa bu kadar uzun sürmez. bu örgütlerin türkiye'de işledikleri cinayet, kara para, uyuşturucu veya benzeri suçların kalıntıları da olsa bu kadar uzun sürmez.

4. itc, teşkilat-ı mahsusa arşivi gibi eski arşiv ola ve açıklanmamış gereken bilgiler olsa yine bu kadar sürmezdi.

5. geri tek seçenek kaldı. çok sağlam altın, gümüş gibi bir hazine çıkıyor ve birileri bu hazineyi korumaya almak yerine eritip piyasaya salmayı planlıyor. ki akla ve yaşananlara en yatkın olan bu.

olayla ilgili öldürülen polis memurunun savcilik ifadesini de işin içine katınca olayın altın olayı olduğu kesin gibi. benim tek takıldığım olay; işin içinde hangi siyasi vardı ve su an hangi siyasetçi var. tarsuslu arkadaşlardan ricam, darbe sonrası terfi alan veya görevden alınan kaymakam, emniyet müdürü falan kimler var bir araştırsın.
ibrahimhasimi 

antik roma dönemine ait definelerin bulunma ihtimali yüksek olan kazıdır.

tarsus, her ne kadar şu anki hali ile tırreklerin ve çakma adidas giyenlerin toplanma yeri olsa da, bundan 2000 yıl önce roma devletinin en önemli şehirlerinden bir tanesiydi. kleopatra ve marcus antonius, bir süre tarsus'ta yaşamış ve şehri terk ettiklerinde sayısız define ve hazine bırakmışlardır. ayrıca kazılara 15 temmuz darbe sürecinden sonra başlanmıştır. bunun sebebi, o bölgede define veya yüklü miktarda gömü olduğunu keşfeden sıradan bir polis memuru durumu emniyete bildirmiş, akabinde şüpheli bir ölümle ortadan kaldırılmıştır.

polis memurunun eşi, olayın bir kaza değil, cinayet olduğunu belirtmiş ve suç duyurusunda bulunmuştur. soruşturma hala daha devam etmektedir. benim tahminim, yerin altında yüklü miktarda roma dönemine ait eserler bulundu ve fetocular bir şekilde bunları dış ülkelere kaçırmaya çalışırken, darbe sebebiyle bunu başaramadılar. akabinde herşey ortaya çıktı ve yaklaşık 11 aydır süreç devam ediyor.
rowt 

hakkındaki bilgi kirliliğine aslında pek de gerek olmayan gizli çalışma sahası

sanıyorum gizemini hep koruyacak ama öyle atmasyon şeylere de gerek yok.
bir sanat tarihçisi olarak, arkeoloji ve sanat tarihi disiplinine bağlı kalarak çıkarımlar yapıp seçeneklerinizi bir anlamda küçültebilir ve içinizi ferahlatabilirim belki.

ipuçlarına göre bu işi iki başlığa ayıralım önce


bu iş ya define işi ya da önemli tarihi bir bulgu.

eğer bu iş bir define işiyse, altın maltın çıkıyorsa öyle büyük bir şehir gibi yontularına, geniş karelaj içeren ilerleyişlere gerenk yok. defineler orta asya balbalları gibi doğuya doğru ip gibin dizilmezler öyle. toplu halde dururlar, bir aradadırlar. amma velakin açgözlü bir kazıcıysanız "başka da var mı?" düşüncesiyle genişletebilirsiniz, ama bir mahallenin çevresinin kaplayacak bir büyüklükteki alanı da yeraltından kazmazsınız. dolayısıyla işin içinde bir define varsa bile, sadece bir define kazısı değil bu. define bulunduğunda farklı buluntulara ulaşılarak genişletilmiş bir kazı gibi duruyor.


ikinci ihtimalimize gelirsek...

jeo-radar toplu konutların olduğu yerde işe yaramaz. bu yüzden sanırım tümülüs kazısı mantığında körleme tahminlerle ilerlenilmiş olmalı. yani bir yerden girdiyseniz bulundu boyunca allah ne verdiyse ilerlemek de denebilir buna. mahallenin bazı yerlerinin göçmesini işin amatörce yapılışına bağlıyorum. dolayısıyla dış güçlerin yönettiği bir kazı çalışması olamaz. yabancılar çok titiz çalışırlar ve bu tür hatalar yapmazlar. kapıya mit veya özel harekat da koymazlar. eğer çok önemli ve gizli kazı yaparlarsa oraya dikkat çekmeyecek saçma bi kulübe dikip halk ekmek açıp işlerini yeraltında görürler. dolayısıyla bu iş yerli iş. ya bir şehir buluntusu ya da nekropol olduğunu düşünüyorum. şehir bulunsa reklamları yapıla yapıla bir olurdu. ama mezar alanında önemli bir mezara ulaşıp diğerlerine de ulaşma amacıyla genişleme yapmak çok mantıklı.

kimlere ait neler bulunduğunu anlamak biraz araştırmayla ulaşılabilir bir bilgi. bu denli önemli bir şeye ulaşmışsanız bunu önemli ve büyük bir uzmana inceletir ve çalışmasını ona yaptırırsınız.

bu iş dinsel veya siyasi bir şeye benziyor. zira hitit, asur, sümer vs bir şey çıksa o uygarlıkların siyasi veya dini bir yaptırımı yok artık. demek ki geçerli ve güçlü bireylere sahip bir sisteme ait olması gerekiyor. bu da roma kaynaklı hristiyan veya yahudi topluluklarına ait önemli buluntulara götürüyor bizi. demek ki bu kazılar sırasında türkiye'de roma, hristiyan veya yahudilik üzerinde büyük uzmanlara ihtiyaç duyulmuş. ülkemizde bu uzmanlar pek az, sonuçta gerçek akademisyenlerden bahsediyoruz. kazılar başladığından itibaren bugüne kadar, çeşitli nedenlerden sıklıkla izin almış, bir süre izne ayrılmış veya kendi üniversitesi dışında bir yerlerde geçici göreve gitmiş bu tür büyük uzmanlardan bir tane bile varsa bilin ki bu iş dinî bir şey.

yine de kişisel düşüncem, nekropolde sadece define bulunup başka yerlerde de olup olmadığıyla ilgili kazı genişletildi. bulunan bulunup çıkarılıp kazı çoktan tamamlandı. ama artık defineyle her ne yapılıyorsa o halledilene kadar, dikkatleri oraya çekmek için kazı alanı açık tutulup hâlâ sır gibi korunuyor.

ünlü bir illüzyonistin dediği gibi: "sihirbaz size 'şimdi buna dikkatle bakmanızı istiyorum' diyorsa asıl olay başka bir yerde gerçekleşiyordur."
https://seyler.ekstat.com//public/uploads/max/800/F/Fz8ACAoVY1gvM2OO-636421039314509106.jpg

https://seyler.ekstat.com/max/800/M/MU0SIMl6FBCgqj29-636421040370442647.jpg

https://seyler.ekstat.com/max/800/o/oIynhl6YHzBwo4ZQ-636421041343095153.jpg

https://seyler.ekstat.com/max/800/4/4VDgkWQREuSD7SYz-636421041648562726.jpg

https://seyler.ekstat.com/max/800/x/x9WbGm1y2jBAiyd9-636421042211685577.jpg

https://seyler.ekstat.com/max/800/F/Fz4b0QOH448VYDas-636421046758115845.jpg

https://seyler.ekstat.com/max/800/Y/YGlNYnIuDE6fScMO-636421047368894743.jpg
https://seyler.ekstat.com/max/800/r/r6FeHGErX7YRLzPI-636421049223731383.jpgALINTI
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: Herakles - Ekim 01, 2017, 12:27:43 öö
Sayın Nosam
Bu bilgilendirici alıntı için çok teşekkür ederim.
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: NOSAM33 - Ekim 01, 2017, 12:44:34 öö
Ne demek ben teşekkür ederim.
Saygılar
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: Farmakoloji - Ekim 01, 2017, 04:03:17 öö
Sayın Nosam 33,Kazilan yer Mersinin "Tarsus"bölgesi mi?Bahsedilen konu hazineyle alakasi yok.Konudan emin olmam icin bana bolgeyi soylerseniz sevinirim...Saygi ve sevgilerimle.
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: NOSAM33 - Ekim 01, 2017, 11:13:54 öö
Mersinin Tarsus ilçesi ...
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: NOSAM33 - Ekim 12, 2017, 11:42:50 öö
11 aydır süren esrarengiz kazıda sondaj çalışması başladı

Ankara'da oluşturulan 20 kişilik özel bir ekip tarafından, özel harekat polislerinin önlemleriyle 13 Kasım 2016 tarihinde başlatılan kazı, gizlilik içerisinde devam ediyor. Polis barikatları ve brandalarla çevrili kazı alanında kimsenin giriş-çıkışına izin verilmezken, CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı'nın da alana alınmadığı bahçede, sondaj çalışması yapıldığı görüldü. İlk kez görüntülenen evin bahçesinde bulunan sondaj makinesi ve su boruları dikkat çekti. Daha önce kazı nedeniyle mahallede göçükler meydana gelmesi üzerine binanın çevresindeki eski yapıların güvenliği için zemin katmanlarının saptanmasına yönelik sondaj çalışması yapıldığı ileri sürüldü.

MAHALLELİ RAHAT DEĞİL

Başbakanlık, CHP'li Atıcı'nın soru önergesine verdiği yanıtta kazının, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve Tarsus Müzesi Müdürlüğü'nün izniyle başlatıldığını, çalışma yapılan bölgenin 3'üncü derece arkeolojik sit alanı olarak tescilli olduğunu ve bilimsel kazı dışında herhangi bir kazı çalışmasının gerçekleştirilmeyeceğini açıkladı.

Öte yandan kazı süresinin uzaması ve göçükler nedeniyle çevrede oturanlar, bu durumdan rahatsızlık duyduğunu dile getirdi. Kazının yapıldığı bölgede oturan 83 yaşındaki Tevfik Selen, yaşanan süreçte tedirginliklerinin arttığını söyledi. Yanı başlarında süren kazının, kendilerini endişeye sevk ettiğini belirten Selen, kazıyla ilgili hala bilgilendirilmediklerini söyledi. Polis barikatlarıyla korunan sokakta belirsizlik sürerken, yaşanabilecek bir çökmenin sokakta bulunan eski yapıların yıkılmasına da yol açabileceği bildirildi.

POLİSİN İNTİHARINDAKİ SIR

Tarsus'ta 4 yıl önce, 'silahla şaka yaparken' öldürüldüğü belirtilen polis memuru Mithat Erdal'ın cinayet sanığı Hüseyin Yasak, yargılandığı Tarsus 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce, 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Tarsus'ta esrarengiz kazıların yapıldığının duyulması üzerine eşi Sibel Erdal, define avcılarını ortaya çıkartmak için gizli görevde olan eşinin, deşifre olunca infaz edildiğini, cinayetin, gizemli kazıyla ilgisinin olabileceğini iddia etmişti.
blob:http://www.hurriyet.com.tr/a13b5409-25da-4bdb-8171-15f5a6f6864e

CUMHURİYET GAZETESİ
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: NOSAM33 - Ekim 26, 2017, 05:59:54 ös
Tarsus’taki gizemli kazı arkeolojik olmayabilir!


 


 
Tarsus'ta yaklaşık bir yıldır devam edilen kazılar hakkında bugüne kadar hiçbir resmi açıklama yapılmadı.
 
Fakat bu durum, başta Tarsus sakinleri olmak üzere Türkiye çapında birçok meraklının olayla ilgili uçuk teoriler üretmesine neden oluyor. Çeşitli yayın organları ise tüm bunları fırsat bilip, konu hakkında uydurma haberlerle neredeyse her gün “tıklanma” yarışına giriyor.
 
GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI
 
Arkeofili.com un haberine göre, Tarsus’taki dört evin avlusunda yaklaşık 150 metrekarelik bir alanda devam eden kazı alanı, kimsenin görmemesi için mavi branda ve tel örgü ile çevrildi.
 
Kazı alanı, Özel Harekat ekiplerince ve uzun namlulu silahlarla korunuyor ve alana milletvekilleri bile sokulmuyor.
 
Nöbetçi polisler ellerindeki dürbünle çevreyi sürekli kontrol ediyor ve kazının ne zaman biteceğine dair de hiçbir bilgi verilmiyor.
 
Daha önce Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı’nın TBMM’de verdiği sorgu önergesine bakanlık tarafından verilen cevapta, kurtarma kazısının Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve Tarsus Müzesi Müdürlüğü’nün izni ile başlatıldığını, çalışma yapılan bölgenin 3. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescilli olduğu ve bilimsel kazı dışında herhangi bir kazı çalışmasının gerçekleştirilmeyeceği belirtilmişti.
 
ESKİ KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI GÜNAY;"KAZI HAKKINDA AÇIKLAMA YAPILMAMASI ALIŞILDIK DEĞİL"
 
Tarsus'taki esrarengiz kazı ile ilgili haberleri basında gördüğünü ve ayrıntısı hakkında bilgisi olmadığını belirten eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, kazı konusunda açıklama yapılmamasının alışılmış bir durum olmadığını söylüyor.
 
Ertuğrul Günay Arkeofili’ye yaptığı açıklamada, KVMGM’nin, kamuoyundaki asılsız ya da abartılı söylentileri sona erdirmek için gerçekçi ve yeterli bir açıklama yapması gerektiğini, usulün böyle olduğunu söylüyor.
 
Günay, “Örneğin, 2010’da Milas’ta definecilerin girdiği Hekatomnos Lahdine el koyup bilimsel kazı ve koruma işlemlerine başladığımızda, bilgileri basın ve kamuoyu ile paylaşmıştık. Kamu işlerinde saydamlık, doğru işleyişin güvencesidir.” diyor.
 
AKADEMİSYENLERİN BİLGİSİ YOK
 
Konu hakkında devlet yetkililerine bilgi verilmediği gibi, arkeoloji camiasından birçok akademisyenin de bilgisi bulunmuyor.
 
Selçuk Üniversitesi Sualtı Arkeolojisi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hakan Öniz, konuya ilişkin Arkeofili’ye verdiği demeçte, hiçbir fikri olmadığını belirtiyor ve “Sanıyorum fazla önemli bir alan.” demekle yetiniyor.
 
Mersin’in Mezitli İlçesi’ndeki Roma Dönemi’nin önemli liman kenti Soli Pompeiopolis Antik Kenti’nde yürütülen kazıların bilimsel başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcı ise Arkeofili’ye, “O kazıyla ilgili hiçbir şey bilmiyorum. Gizliliğinin yetkililere sorulması gerekir.” diyor.
 
ARKEOLOJİK BİR KAZI OLMAYABİLİR
 
1963 yılında İstanbul Üniversitesi Prehistorya Anabilim Dalında başladığı arkeoloji kariyeri boyunca, Türkiye’nin hemen hemen her yerinde arkeolojik çalışmalar yürüten Prof. Dr. Mehmet Özdoğan Arkeofili’ye, kendisinin de gazete havadisleri dışında hiçbir bilgisinin olmadığını, olayın nitelik ve sürecini anlamakta zorlandığını söylüyor.
 
Olayı oldukça garip olarak yorumlayan Özdoğan, arkeoloji ile bağlantılı bir süreç olma olasılığının hemen hemen yok görünümünde olduğunu ve arkasında başka bir olay olması gerektiğini belirtiyor.
 
Özdoğan, “Her ne arıyorlarsa arkeolojik alanda olduğu için müzeyi, en azından isim olarak devrede tutuyorlar gibi. Ancak bu kadar uzun süre ne aranır, neyin analizi yapılır, hiç aklım yatmadı.” diyor.
 
Mersin Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Durukan, konu hakkında hiçbir fikri olmadığını, kendisinin ve çevresinin de merak içinde olduğunu belirtiyor:
 
“Biz de sizin gibi merak içindeyiz. Hatta ben yarı Tarsusluyum, bölümümde Tarsuslu bir öğretim üyesi daha var ancak tek kelime bir haber ya da bilgi alamıyoruz. Sizin de takdir edeceğiniz üzere, konu arkeolojik olsaydı bu kadar gizliliğe gerek olmazdı.”
 
Prof. Dr. Durukan, “Güvenlik veya suç odaklı bir araştırma yapılıyor olma ihtimali daha kuvvetli sanki. Ama bu da bir spekülasyon sonuçta.”
 
CİNAYETLE İLİŞKİLİ OLABİLİR
 
Kazının, 2012 yılında Tarsus’ta tarihi eser kaçakçılığı şebekelerini araştırırken öldürüldüğü iddia edilen polis memuru Mithat Erdal cinayeti ile ilgili olabileceği de iddialar arasında.
 
Erdal, definecilerle birlikte kiraladığı bir evde muhbirlik yaparak gelişmeleri emniyete aktarıyordu. Polis memuru Erdal, kendi beylik silahı ile başından vurulduğunda silahını temizlerken öldürüldüğü ileri sürülmüştü.
 
15 Temmuz darbe girişiminin ardından Tarsus Emniyet Müdürü’nün tutuklanması ile birlikte Erdal’ın eşi, kocasının cinayete kurban gittiğini ileri sürerek yeniden soruşturma başlatılmasını istemişti. Daha sonra savcılık talimatı ile polis memurunun kiraladığı evin avlusunda bir çalışma başlatıldı.
 
Kazının 4 evin ortak kullanım alanı avludan başlayıp, içe doğru ilerlediğini belirten polisin eşi Sibel Erdal, bu evlerden üçünün tarihi eser kaçakçılığından gözaltına alınan kişilere ait olduğunu, birinin ise daha önce kirada kaldıkları ev olduğunu belirtiyor.
 
Sibel Erdal: “Bana sürekli ‘Başıma bir şey gelirse emniyetteki amirlerim ve tutuklanan 7 kişi sorumludur’ diyordu. Bu sözleri söyledikten 11 gün sonra öldürüldü.”


ALINTI:  TARSUS AKDENİZ HABER
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: NOSAM33 - Ekim 31, 2017, 07:17:40 ös
https://www.facebook.com/iceltv/videos/1941009289496901/ (https://www.facebook.com/iceltv/videos/1941009289496901/)
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: NOSAM33 - Kasım 02, 2017, 12:23:45 öö
Gizemli kazıyla ilgili şaşırtan iddia
Mersin’in Tarsus İlçesi'nde bulunan 82 Evler Mahallesi'nde bir gecekonduda özel harekât polisleri gözetiminde yapılan esrarengiz kazı, yaklaşık 1 yıldan bu yana sürüyor...Mersin’in Tarsus İlçesi'nde bulunan 82 Evler Mahallesi'nde bir gecekonduda özel harekât polisleri gözetiminde yapılan esrarengiz kazı, yaklaşık 1 yıldan bu yana sürüyor. CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı, bölgede Aziz Paul İncili ile Dakyanus hazinesinin arandığını iddia etti.

Ankara'da oluşturulan 20 kişilik özel bir ekip tarafından, özel harekât polislerinin önlemleriyle 13 Kasım 2016'da başlatılan kazı, gizlilik içerisinde devam ediyor. Polis barikatları ve brandalarla çevrili kazı alanında kimsenin giriş-çıkışına izin verilmezken, CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, bölgenin sır perdesini koruduğunu belirtti. Kazıyla ilgili önemli iddiada bulunan Atıcı, şunları söyledi:

"Mersin'in Tarsus İlçesi'ndeki esrarengiz kazı devam ediyor. Buradaki sır perdesi aralanmış değil. Bir yıldır yaptığım çalışmalar neticesinde, topladığım bilgilere göre burada iki ayrı hazine aranmaktadır. Bunlardan bir tanesi Aziz St. Paul'ün İncili, diğeri de Dakyanus'un hazinesidir. Eğer ikisinden birisi ya da ikisi de bulunduysa bu Türkiye için çok ama çok büyük bir hazinedir. St. Paul'ün İncil'inin burada olduğu ve bu işin de uzunca bir süredir Vatikan tarafından bilindiği ve bu İncil'in bulunmak üzere burada kazı yapılmasını uzaktan teşvik ettiği, desteklediği ise iddialar arasındadır. Elbette bu uluslararası bir ilişki ağı gerektirir. Bu nedenle de son derece önemli bir iddiadır."

İddiaların çok ciddi olduğunu ifade eden Atıcı, "Peki, bu iddia akla ve mantığa uygun mudur? Evet, son derece uygundur. Çünkü St. Paul, Hazreti İsa'nın en yakın havarilerinden bir tanesidir ve Tarsus'a yerleşmiştir. Yine Roma İmparatoru Dakyanus'un da burada yaşadığı ve hazinesinin de burada gömülü olduğu bilinmektedir. Tırnak içinde resmi kazı çalışmalarından önce burada kaçak kazılarda da pek çok eşyanın bulunduğu ve kaçırıldığı yönünde iddialar arasındadır. Bütün bu iddiaları da hükümet yetkililerinin yanıtlaması gerekir. Ama aylardır  burada gizli kazı yapan bir hükümet, bu saatten sonra kalkıp 'ben bir şey bulamadım' derse ne kadar inandırıcı olur, onu da kamuoyunun takdirine bırakıyorum" diye konuştu.

AZİZ PAULUS KİMDİR?

Yahudi kökenli bir aileden gelen Paulus ya da Yahudi adı olan Saul, M.S. 3 yılında Tarsus'ta doğmuştur. Baba mesleği olan çadır bezi dokumacılığı yapmıştır. 13 yaşına doğru hahamlıkla ilgili öğrenim görmesi için Kudüs'e gönderildi. Doğduğu kent olan Tarsus'a döndüğünde çifte vatandaşlık hakkını elde etti yani hem Tarsus hem de Roma vatandaşı oldu. M.S.34'e doğru yeniden Kudüs'e gitti. Hristiyanlık dinini yaymaya ve öğrenim görmeye devam etti. Bu arada Antakya'da Hristiyanlık öncülerinden Barnabas ile Hristiyanlık konusunda çalışmalar yapan Saul adını, Roma adı olan Paulus ile değiştirdi. M.S.36 yılında hiç ummadığı bir anda İsa ile karşılaştı. Bu karşılaşma sonrasında İsa'nın yolunda ilerleyeceğini açıkladı. Hristiyan inancının temel öğelerini öğrendi. Tarsus'a döndüğünde Hristiyanlık çalışmalarına devam etti ve bir Hristiyan topluluğu kurdu. 43 yılında Barnabas'la yeniden karşılaşan Paulus, Hristiyanlığa inananları ziyaret için tekrar Kudüs'e gitti. Barnabas ile ayrılan Paulus ikinci dinsel görevine Silas ve Timetheos adlı din adamları ile devam etti. Suriye, Kilikya, Anadolu, Efes, Kayseri, Filibe, Selanik ve Pire'ye gitti. Bazı söylentilere göre, M.S. 62 yılında serbest bırakıldı, bazı söylentilere göre ise de M.S. 66'da idam edildi.


 

DAKYANUS HAZİNESİ NEDİR?

Esrarengiz kazıyla gündeme gelen Dakyanus Hazinesi, Türkiye'de define avcılarının yakından bildiği bir konu. Definecilerin kendi aralarında ağızdan ağza aktardığı birçok efsanede Dakyanus Hazinesi'nden söz ediliyor. Günümüzde kurulan birçok defineci sitesinde de Dakyanus Hazinesi'yle ilgili yazılar yer alıyor. Tarihi kayıtlara göre Dakyanus, M.S. 250 yılı civarında Roma İmparatorluğu tahtına çıkmış bir isim. Tarihi kayıtlar Dakyanus'un çok kısa bir süre tahtta kaldığını belirtiyor ancak efsanelerde Dakyanus altın düşkünü, başta tacı ve tahtı ile sarayındaki sütunlar olmak üzere birçok eşyasını altından yaptıran imparator olarak anlatılıyor. Efsanelerde, Dakyanus'un sarayına altından kandiller astırdığı, kandillerin gümüşten zincirlerle tavana asıldığı da yer alıyor. Tarihsel kayıtlardan yola çıkan bazı kaynaklar, Dakyanus'un, ilk Hristiyanlar olan ve inanışa göre zulümden kaçarak bir mağarada 300 yıl uyuyan Yedi Uyurlar (Eshab-ı Keyf) döneminde hüküm sürdüğünü, Yedi Uyurlar'ın, Dakyanus'a karşı geldiklerini yazıyor. Bugüne kadar Anadolu'da ve yakın coğrafyalarda yapılan kazılarda Dakyanus adına bastırılmış altın sikkeler bulundu ancak hazineye dair herhangi bir kayıt bulunmuyor.

 

Odatv.com
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: Herakles - Kasım 02, 2017, 12:56:08 ös
Kazı bitse bile , bu olay hakkında net bir açıklama yapılacağını sanmıyorum.
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: NOSAM33 - Kasım 02, 2017, 02:09:36 ös
Tarsus'taki gizemli kazıya ilişkin Vatikan'dan açıklama geldi
CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı’nın, “Aziz Paul’ün İncil’iyle ilgili Vatikan’ın talimatıyla Tarsus’ta gizli kazı yaptırıldığı” iddiasına Vatikan’ın Ankara Büyükelçiliği’nden yanıt geldi: Hiçbir dahilimiz yok.

Bunlarla da ilgilenebilirsiniz
Tarsus'taki gizemli kazı ile ilgili şoke eden iddia: Aziz Paul’ün kayıp İncil’i aranıyor
Tarsus'taki esrarengiz kazı alanına CHP'li vekil yine alınmadı
   http://www.cumhuriyet.com.tr/Archive/2017/11/2/857685_resource/215394.jpg (http://www.cumhuriyet.com.tr/Archive/2017/11/2/857685_resource/215394.jpg)
Hürriyet gazetesinden Sevil Erkuş ve Ömer Erbil'İn haberine göre, Vatikan’ın Ankara Büyükelçisi Başpiskopos Paul Russell,  “Vatikan’ın Tarsus’taki herhangi bir arkeolojik kazı veya başka faaliyete dahli yoktur” dedi. Büyükelçi, Vatikan’ın Tarsus’taki olayla ilişkilendirildiği haberlerin “uydurma” ve “yanlış” olduğunu söyledi.

 Tarsus'taki gizemli kazı ile ilgili şoke eden iddia: Aziz Paul’ün kayıp İncil’i aranıyor

Tarsus 82 Evler Mahallesi’nde gizlilik kararı içinde birinci yılını dolduran kazı evine girmeye çalışan CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, olaydaki esrarın Hıristiyanlığın önemli isimlerinden Tarsuslu Aziz Paul’ün kayıp İncil’i ile ilgili olduğunu iddia etmişti.
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: NOSAM33 - Kasım 03, 2017, 07:04:58 ös
Tarsus'taki gizemli kazıda son dakika gelişmesi

MERSİN’in Tarsus ilçesi 82 Evler mahallesindeki gecekondu tipi bir evde özel harekat polislerinin gözetiminde 1 yıldır süren esrarengiz kazının sona erdiği bildirildi. Kazı alanı görevliler tarafından toprakla kapatılmaya başlandı.Ankara’da oluşturulan 20 kişilik özel bir ekip tarafından, özel harekat polislerinin önlemleriyle 13 Kasım 2016 tarihinde başlatılan kazı, gizlilik içerisinde yürütüldü. Polis barikatları ve brandalarla çevrili kazı alanında kimsenin giriş- çıkışına izin verilmezken, CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, daha önce yaptığı açıklamada yapılan çalışmaların sır olduğunu belirtmişti.

CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı, bugün akşam saatlerinde kazı alanına gelerek brandalarla kapatılan alana girdi. Burada görevlilerle konuşan Atıcı çıkışta açıklama yaptı.

Atıcı, kazının sona erdiğinin kendine söylendiğini anlattı. Atıcı, "Burada bir arkeoloğun bir çalışma yapması gerekiyordu. ’Burada bir İncil arıyoruz, yeraltı şehri arıyoruz’ demeleri lazımdı. Millete açık açık söylenmesi lazımdı. Bir şey bulduysak davul zurnayla duyurmalıydık. Buraları kapattılar, yer altını açtılar. Bütün evlerin duvarlarını çatlattılar. Burası milletin yeriyse milletten gizli iş yapılmaz. Kazının bittiğini, kapatma emrinin verildiğini söylediler. İçeride arkadaşlardan bir kısmı da tepki de gösterdi. Bununla ilgili daha önce tehditler de aldık" dedi.

blob:http://www.hurriyet.com.tr/49aed559-2970-48ad-b646-d84f9979babb
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: BuZ - Kasım 03, 2017, 08:06:43 ös
şahsen cinayetle alakalı olduğunu düşünmüyorum
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: Tık-Tik-Tak - Kasım 03, 2017, 08:23:14 ös
Hz.İsa'nın şahsına ait somut buluntular olabilir mi acaba? 

Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: smyrnali - Kasım 03, 2017, 08:36:15 ös
Milletten ,milletin vekillerinden saklanacak kadar gizli tutulan bu kazınin bilgilerine sahip olan kim ? en yetkili kişi kim? bu kişinin yaptığı işlere bakın..
Onun haberi olmasa,ondan saklanmis olsa ,ortalığı ayağa kaldırır...
sessiž konusmuyor..kimseyi konusturmuyor..bunun hasıraltı çalışmaları ne üstüne ?
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: malang - Kasım 03, 2017, 11:15:31 ös
Sanırım kazı bitmiş.
Bakalım içinde neler çıktı. (İçinden çıkanları merak etmiyorum)
Bu işin sonunu kime bağlayacaklar çok merak ediyorum.

Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: Zaharoff - Kasım 04, 2017, 12:10:16 öö
Zamanı var içindeki emanetin Ayasofya'ya konulmasının...
Sevgiler...
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: NOSAM33 - Kasım 04, 2017, 12:20:49 öö
Tarsus’taki gizemli kazı alanı hafriyatla kapatıldı
SON DAKİKA
Tarih: 3 Kasım 2017 Cuma 18:33Tarsus’taki gizemli kazı alanı hafriyatla kapatıldı

http://www.tarsusakdeniz.com/Depo/Haber/36037/org/36037.jpg (http://www.tarsusakdeniz.com/Depo/Haber/36037/org/36037.jpg)

 


 Son dakika… Tarsus 82 Evler Mahallesi’nde 1 yıldır devam eden ve resmi hiçbir açıklamanın yapılmadığı kazı çalışmaları sonlandırıldı. Kazı alanında bulunan çukurlar, hafriyatla kapatıldı.
 
CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı, bugün akşam saatlerinde kazı alanına gelerek brandalarla kapatılan alana girdi.
 
Burada görevlilerle konuşan Atıcı çıkışta açıklama yaptı.
 
Atıcı, kazının sona erdiğinin kendine söylendiğini anlattı.
 
Olayı başından bu yana takip eden ve defalarce kez söz konusu bölgeye gelen CHP’li Atıcı, "Burada bir arkeoloğun bir çalışma yapması gerekiyordu. ’Burada bir İncil arıyoruz, yeraltı şehri arıyoruz’ demeleri lazımdı. Millete açık açık söylenmesi lazımdı. Bir şey bulduysak davul zurnayla duyurmalıydık. Buraları kapattılar, yer altını açtılar. Bütün evlerin duvarlarını çatlattılar. Burası milletin yeriyse milletten gizli iş yapılmaz. Kazının bittiğini, kapatma emrinin verildiğini söylediler. İçeride arkadaşlardan bir kısmı da tepki de gösterdi. Bununla ilgili daha önce tehditler de aldık" dedi.AKDENİZ GAZETESİ
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: Farmakoloji - Kasım 04, 2017, 12:21:25 öö
Sayin Zaharoff,Sizin ne demek istediğinizi anladim.Ama bu iktidar doneminde bahsettiğiniz emanet oraya konulmayacak.Nedeni bu iktidarın kutsal emanetle, dini ve sosyolojik alakasi yoktur.Tarsusta ki emaneti ve diğer emanetleri yuce bir varlık bulacak.Anlayacağiniz kazi spükülasyon çok olunca kazida  birşey elde edemiyince haberin üstü kapatılıyor.Sadece Tarsus değil Türkiye'nin butun tarihi eserleri malesef hirsizlar tarafindan ya satiliyor ya da talan oluyor.Ecdadimizin bize bıraktıkları tarihe yazık oluyor.. Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: NOSAM33 - Kasım 04, 2017, 12:24:26 öö
Bir hikaye de böyle bitti ...

http://odatv.com/images/resimler/gece-siyah-cantalarla-bir-seyler-tasiniyor-2201171200_m2(1).jpg (http://odatv.com/images/resimler/gece-siyah-cantalarla-bir-seyler-tasiniyor-2201171200_m2(1).jpg)

http://odatv.com/images/resimler/mitin-ve-polisin-gizli-kazisindan-ilk-goruntuler-1810171200_m2.jpg (http://odatv.com/images/resimler/mitin-ve-polisin-gizli-kazisindan-ilk-goruntuler-1810171200_m2.jpg)

http://odatv.com/images/2017_11/2017_11_03/tarsustaki-gizemli-kaziyi-yapan-isim-fetoden-mi-alindi-0311171200_m2.jpg (http://odatv.com/images/2017_11/2017_11_03/tarsustaki-gizemli-kaziyi-yapan-isim-fetoden-mi-alindi-0311171200_m2.jpg)
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: BuZ - Kasım 04, 2017, 02:54:13 öö
suyu bulandırmak için illa işin içine senelerce merdiven verdikleri, kol kola gezdikleri şeriatçı, Atatürk düşmanı, vatansız, bayraksız Fetö isimli oluşumu sokuyorlar..
ancak kesinlikle bir cinayet soruşturması olduğunu düşünmüyorum..
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: Herakles - Kasım 04, 2017, 08:12:28 ös
Kazının cinayet için olmadığı , zaten kesin bir kanı.
Cinayet araştırması olsa , özel tim ve mit mensuplarının orada ne işi olur. Sıradan bir cinayet mahalini , sivil polislerden oluşan birkaç ekip koruyabilir.
Ayrıca , radyasyon önleyici kıyafetli uzman kazı çalışanları da olayın bu kadar basit birşey olmadığını ortaya koyuyor.
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: Zaharoff - Kasım 05, 2017, 02:57:41 öö
Bence hakkında bilgi sahibi olmadığımız birşey hakkında konuşmak yanlış. Sayın Aytuğ Atıcı'nın kazı bölgesine girmeye çalışırken videosunda kapılara ve duvarlara iyi bakınız. Mermi izleri... Oysa ki olay yerinde çatışma haberi de görmüş, duymuş, bilmiş değildik...  ::)
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: NOSAM33 - Kasım 05, 2017, 03:16:18 öö
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'tan Tarsus Açıklaması
Tarih: 03 Kasım 2017 Cuma 23:21Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'tan Tarsus Açıklaması

https://www.tarsushaber.com/Depo/Haber/195274/org/195274.jpg (https://www.tarsushaber.com/Depo/Haber/195274/org/195274.jpg)
 

 
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, 3. Turizm Şurası toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

Tarsus'ta 82 Evler mahallesindeki gecekondu tipi bir evde özel harekat polisleri gözetiminde 1 yıldır süren esrarengiz kazı sona ermiş kazı alanı, görevliler tarafından toprakla kapatılmaya başlanmıştı.

3. Turizm Şurasına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'a gazeteciler Tarsus'taki gizemli kazıyı sordu.

Bakan Kurtulmuş gizemli kazıyla ilgili soruya cevap vererek ,bu konuyla ilgili verilmesi gereken bir bilgi olduğunda bunu kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi.TARSUS HABER COM. ::) ::) ::)
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: Herakles - Kasım 05, 2017, 08:11:00 öö
Bence hakkında bilgi sahibi olmadığımız birşey hakkında konuşmak yanlış. Sayın Aytuğ Atıcı'nın kazı bölgesine girmeye çalışırken videosunda kapılara ve duvarlara iyi bakınız. Mermi izleri... Oysa ki olay yerinde çatışma haberi de görmüş, duymuş, bilmiş değildik...  ::)
Sn zaharof , hakkında bilgi sahibi olmadığmıız konu hakkında konuşmak yanlış demişsiniz ama bir önceki yorumunuzda , ''zamani gelince bulunan kutsal emanetin Ayasofya'ya konulacağını '' yazmışsınız. Bu ne yaman çelişki ?
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: Alşah - Kasım 05, 2017, 08:21:43 ös
         Benim bu konuda pek fazla bilgim yok.  Yalnız geçmişte bazı olaylardaki parçaları birleştirdiğim zaman, sanki; bundan 10-12 sene kadar evvel, televizyonda bir haber geçmişti.  Kanal "D" de spiker Defne Sayeli okuduğu haberde, (aklımda kaldığı kadarı ile) şöyle bir ifade kullanmıştı ; " Amerika Birleşik Devletleri, uzaydan uydular kanalı ile Cem Uzan'lara ait 450 ton olduğu söylenen altınları arıyor".
        Bu günkü haberleri izlediğimde de tonlarca altın bulunmasından söz edildiğine göre; şimdi söylenenlerle birleştirdiğimde,  acaba!!!!. soruları geliyor aklıma. Bir de şu var. Özellikle ABD. nin uydulardan dünyayı tarassut ettiğini ve yer altı dahil bulamayacağı bir şey olmadığını düşünüyorum.
         Saygılar-sevgiler.
           
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: NOSAM33 - Kasım 05, 2017, 09:32:37 ös
http://www.tarsusakdeniz.com/Depo/Haber/36044/8362ff74-3f54-4ca7-867d-8b0033165bed.jpg (http://www.tarsusakdeniz.com/Depo/Haber/36044/8362ff74-3f54-4ca7-867d-8b0033165bed.jpg)

http://www.tarsusakdeniz.com/Depo/Haber/36044/9a31e6c5-828b-4db1-a583-9148cb6370aa.jpg (http://www.tarsusakdeniz.com/Depo/Haber/36044/9a31e6c5-828b-4db1-a583-9148cb6370aa.jpg)

http://www.tarsusakdeniz.com/Depo/Haber/36044/06193946-48f1-4822-b91f-21b7e06a9ed8.jpg (http://www.tarsusakdeniz.com/Depo/Haber/36044/06193946-48f1-4822-b91f-21b7e06a9ed8.jpg)

Tarsus’taki kazıda bir şey bulunmadı söylemine kimse inanmadı!
GÜNCEL
Tarih: 5 Kasım 2017 Pazar 13:39Güncelleme: 5 Kasım 2017 Pazar 13:59Tarsus’taki kazıda bir şey bulunmadı söylemine kimse inanmadı!


 


 Tarsus'ta büyük gizlilikle 1 yıldır yapılan kazı bitti ancak tartışma bitmedi. Tüm Türkiye'nin dikkatini çeken kazı alanına hâlâ kimse yaklaştırılmıyor. Efsanelerle çalkalanan mahallenin sakinleri, "Bir şey bulunamadı" açıklamasını inandırıcı bulmuyor. Mahalle sakinleri kazıda tonlarca altının bulunduğunu öne sürüyor.
 
Mersin Tarsus’un 82 Evler Mahallesi’nde, 2012 yılında polis memuru Mithat Erdal’ın kurban gittiği defineci cinayetinin aydınlatılması için başlatıldığı öne sürülen ve Özel Harekat polislerinin gözetiminde 1 yıldır süren gizemli kazı, önceki gün sona erdi.

Habetürk Gazetesi’nden Beycan Üçkardeş ve Hakan Bulut’un haberine göre Çalışmalar sırasında bölgeye çekilen brandaların bir kısmı araçların geçmesi için sökülünce, avludaki bazı çukurların hafriyatla doldurulduğu ortaya çıktı. Yetkililer kazının bittiğini bildirmesine rağmen, bazı sivil giyimli kişiler alana kimseyi yaklaştırmadı.


İNANDIRICI GELMEDİ
 
“Kral Dakyanus’un hazinesi bulundu”, “Hz. Musa’nın 2600 yıldır kayıp sandukası aranıyor”, “Yeraltı şehrine ulaşıldı”, “Tonlarca altın çıktı” gibi efsanelerle tüm Türkiye’nin dikkatini çeken kazı “Bir şey bulunmadı” denilerek bitirilmesi ise kimseyi tatmin etmedi. Mahalle sakinleri, Özel Harekat polislerinin koruduğu, milletvekillerinin bile alınmadığı, geceleri dahi araçların yanaştığı kazı alanında bir şey bulunmadığının söylenmesinin `yanıltmaya yönelik’ olduğunu savunuyor.

 

İsmini vermek istemeyen bir mahalleli, bölgede konuşulanları şöyle özetledi: “CHP’li Milletvekili Aytuğ Atıcı'yı kazı alanına alarak açıklama yapan kişiler, 3 çukur açıldığını, diklemesine açılan çukurlarda katmanların incelendiğini vurguluyor. Pekiyi, kazı alanının çevresinde bulunan sokaktaki çökmeler ve evlerin duvarlarında oluşan çatlaklar bu dikey çukurlar nedeniyle mi oldu? Buna kesinlikle inanmıyoruz. Bize göre burada çok çok kıymetli tarihi eserler veya tonlarca altın bulundu.”
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: NOSAM33 - Kasım 08, 2017, 09:27:42 ös
Tarsus’taki gizemli kazıdan ne çıktı?
Kazı bitti ama gündemde yer almaya devam ediyor
Tarih: 8 Kasım 2017 Çarşamba 08:25Tarsus’taki gizemli kazıdan ne çıktı?
http://www.tarsusakdeniz.com/Depo/Haber/36072/877c20fb-2070-4842-b979-e46c1a03bc94.jpg (http://www.tarsusakdeniz.com/Depo/Haber/36072/877c20fb-2070-4842-b979-e46c1a03bc94.jpg)
http://www.tarsusakdeniz.com/Depo/Haber/36072/dd9e8b6a-1253-4a2a-bc03-86ef367401d4.jpg (http://www.tarsusakdeniz.com/Depo/Haber/36072/dd9e8b6a-1253-4a2a-bc03-86ef367401d4.jpg)
 http://www.tarsusakdeniz.com/Depo/Haber/36072/1ac86479-da49-43a2-ac8d-31770c745c5e.jpg (http://www.tarsusakdeniz.com/Depo/Haber/36072/1ac86479-da49-43a2-ac8d-31770c745c5e.jpg)


 Tarsus 82 Evler Mahallesi’nde, MİT ve Özel Harekât polislerinin gözetiminde 1 yıl süren gizemli kazı çalışmaları 3 Kasım’da ani bir kararla bitirildi. Uzman raporuna göre sır kazıdan, '1 sikke ile kırık sütun’ çıktı.
 
Bütün şehir ‘Kral Dakyanus’un hazinesi bulundu’, ‘Hz. Musa’nın 2600 yıldır kayıp sandukası aranıyor’, ‘Yeraltı şehrine ulaşıldı’, ‘Tonlarca altın çıktı’ gibi efsanelerle çalkalanırken, milletvekillerinin bile alınmadığı kazıyla ilgili resmi açıklama yapılmadı.
 
3. DERECE SİT ALANI
 
Ancak Kültür Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden Mersin İl Kültür Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda kazı buluntularına dair bilgiler de yer aldı.
 
Gazete Habertürk'ten Hakan Bulut'un haberine göre yazıda 82 Evler Mahallesi’nde 3. derece arkeolojik SİT alanında Tarsus Müze Müdürlüğü başkanlığında gerçekleştirilen kazı çalışmalarına ilişkin 2 Kasım tarihli uzman raporunun incelendiği belirtildi.
 
Yazıda gizemli kazıda elde edilenlerle ilgili şu ifadeler yer aldı: “Söz konusu raporda, anılan alanda gerçekleştirilen kazı çalışmalarında 1 adet bronz sikke, kırık sütun parçası, etütlük durumda seramik parçaları haricinde envanterlik nitelikte taşınır- taşınmaz kültür varlığına rastlanmamış olması nedeniyle kazı çalışmalarının sonlandırılması kanaatine varıldığı belirtilerek, alanda açılan 3 kazı çukurunun can ve mal güvenliği açısından kapatılması talep edilmektedir. (Habertürk)


Bizde yedik;  hala vatandaşı Osmanlı kafasıyla değerlendiriyorlar ...
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: Tık-Tik-Tak - Kasım 09, 2017, 11:59:44 ös

Hala net bir bilgi "kamuoyuna" ulaşamadı sanırım.
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: NOSAM33 - Kasım 10, 2017, 12:16:57 öö
1 sikke çıkmış akılları sıra kafa buluyorlar .
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: smyrnali - Kasım 10, 2017, 06:30:16 ös
Bu toprakların üstünde nasıl çalışıyorlarsa,altında öyle çalışıyorlar iste...yağma talan zihniyeti..aç gözlülük..kıymet bilmezlik...fırsatçılık..gün ola harman ola..
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: NOSAM33 - Kasım 13, 2017, 09:34:29 ös
http://www.tarsusakdeniz.com/Depo/Haber/36125/org/36125.jpg (http://www.tarsusakdeniz.com/Depo/Haber/36125/org/36125.jpg)
Kültür eski Bakanı ve CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar ise yepyeni bir iddia ile ortaya çıktı. Sağlar, “Kazı yapılan bölgede, İncil'de Tarsuslu Paul olarak geçen ve İsa'nın ilk havarileri arasında bulunan, St. Paul'ün mezarının arandığını sanıyorum” dedi. Sağlar, Tarsus'un tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını da belirterek şunları kaydetti:
 
ÖRTÜLÜ ÖDENEKTEN PARA: Kültür Bakanlığım döneminde, dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal örtülü ödenekten Mersin İl Özel İdaresi'ne para gönderdi ve Vatikan'ın Ankara Büyükelçisi'nin de beni ziyarete geleceğini söyledi. O hafta Büyükelçi geldi. Tarsus'taki kilisenin kendileri için çok önemli olduğunu, Aziz Paul'ün mezarının da kilise civarında olduğuna inandıklarını söyledi. Restorasyon tamamlandı ama o zaman mezar aranmadı.
 
O MEZARI ARADILAR: Aldığım bilgi ve tahminimce şimdiki kazıda, mezar arandı. Güvenlik önlemleri doğal ama arkeolojik bir kazı yapıldığı açıklansaydı, bunca spekülasyona meydan verilmezdi. Eğer mezar bulunursa Tarsus, Hristiyanlar için bir numaralı merkez olur ve milyonlarca turist ibadete gelir.
 
AZİZ PAUL'ÜN MEZARI ROMA'DA MI TARSUS'TA MI?
 
Tarsus'ta doğan Aziz Paul'e adanan kilise, M.S 11'inci yüzyılda inşa edildi. 1993'de Vatikan tarafından bu kilisede “Aziz Paul Ayin ve Sempozyumu'' yapıldı. St. Paul, Hristiyanlığın yaygınlaşması için büyük mücadele veren isim olarak biliniyor. Kilisenin tavanında, Hz. İsa, Yohannes, Mattios, Marcos ve Lucas'ın freskleri bulunuyor. Bazı tarihçiler ise St. Paul'ün mezarının, Roma'daki
 
bazilikada olduğunu iddia ediyor. Bazilikada kazı yapılmış, bulunan bazı kemiklerin St. Paul'e ait olduğu öne sürülmüş, ancak bu durum kesinlik kazanmamıştı.


Tarsus Akdeniz Gazetesi
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: NOSAM33 - Kasım 20, 2017, 07:10:13 ös
82.Evler'deki esrarengiz kazıyla ilgili Mersin Milletvekili
Aytuğ Atıcı'nın TBMM de ki konuşması..


https://www.facebook.com/Aytug.Atici.33/videos/1459998877441487/ (https://www.facebook.com/Aytug.Atici.33/videos/1459998877441487/)
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: NOSAM33 - Aralık 01, 2017, 10:19:57 ös
Mersin'de polis gözetiminde süren ve 20 kişilik özel ekip tarafından gerçekleştirilen kazı sonlandırıldı.

Kazının gerçekleştirildiği evin içi ilk kez görüntülendi.

POLİSLERİN ÖNLEMİYLE KAZI BAŞLATILMIŞTI

Tarsus'ta gizemli kazının yapıldığı evin içi görüntülendi.

Tarsus'ta 82 Evler Mahallesi'nde bir polis memurunun tarihi eser kaçakçıları tarafından öldürüldüğü iddiasıyla bir evin bahçesinde 13 Kasım 2016 tarihinde 20 kişilik özel bir ekip tarafından özel harekat polislerinin önlemleriyle başlatılan kazı, 3 Kasım 2017'de sona erdi.

BAHÇENİN KAPISI MÜHÜRLENDİ

Kazı yapıldığı sırada etrafı ve üzeri mavi brandayla kapatılan bahçe ve evin içerisi İhlas Haber Ajansı tarafından görüntülendi. Bahçenin kapısının mühürlendiği, birkaç kilit sistemiyle de kilitli olduğu anlaşıldı.

BAHÇEDEKİ ÇUKURLAR TOPRAKLA KAPATILDI

Bahçedeki çukurların toprakla kapatıldığı, bahçedeki küçük bir yapının içerisinin toprakla kaplı olduğu görüldü.

Gizemli evin içerisinde ise kazıyı gerçekleştiren ekibin giydiği kıyafetler ve dinlendikleri oda dikkat çekti. Bazı odalardaki yatak ve battaniyeler kameralara yansıdı.

İşte gizemli kazının yapıldığı evin içinden görüntüler:
https://www.tarsushaber.com/Depo/Haber/195418/org/195418.jpg (https://www.tarsushaber.com/Depo/Haber/195418/org/195418.jpg)
https://www.tarsushaber.com/Depo/Haber/195418/71f167cc-2221-4fd4-ab3f-e0b588b01fd8.jpg (https://www.tarsushaber.com/Depo/Haber/195418/71f167cc-2221-4fd4-ab3f-e0b588b01fd8.jpg)
https://www.tarsushaber.com/Depo/Haber/195418/96fb79e9-7d66-4c7a-9847-90750fac8c84.jpg (https://www.tarsushaber.com/Depo/Haber/195418/96fb79e9-7d66-4c7a-9847-90750fac8c84.jpg)
https://www.tarsushaber.com/Depo/Haber/195418/0ac08fa7-8568-4636-b3fd-b533c1d33622.jpg (https://www.tarsushaber.com/Depo/Haber/195418/0ac08fa7-8568-4636-b3fd-b533c1d33622.jpg)
https://www.tarsushaber.com/Depo/Haber/195418/26aacf17-9109-4f06-800b-625846e86077.jpg (https://www.tarsushaber.com/Depo/Haber/195418/26aacf17-9109-4f06-800b-625846e86077.jpg)
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: Zennn - Ocak 30, 2018, 09:19:22 öö
Umut Erdem'in Hürriyet Gazetesinde bugün yayınlanan haberi

Haberin Linki:
http://www.hurriyet.com.tr/gizemli-kazinin-perde-arkasi-40725536 (http://www.hurriyet.com.tr/gizemli-kazinin-perde-arkasi-40725536)

Haberin Metni:

Kültür varlıklarının korunması için kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, Tarsus’taki gizemli kazı ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan bilgi istedi. Gönderilen notta bir yıllık kazının müze ile Emniyet’i karşı karşıya getirdiği ortaya çıktı.

“TESCİLSİZ eski metruk taşınmazda kaçak kazı yapıldığı ihbarının bildirilmesi üzerine Tarsus Müzesi Müdürlüğü uzmanlarınca alana gidilerek gerekli incelemeler yapılmıştır. Yapılan incelemelerde; tek katlı, betonarme bir bina içerisinde açılan çukurda -2.30m. derinliğe inildiği, bu seviyeden kuzeye ve güneye doğru iki farklı yönde galeri şeklinde kazı çalışmalarının devam ettiği, mimari olarak herhangi bir kültür varlığına rastlanmadığı tespit edilmiştir. İnceleme sonrasında hazırlanan müze uzman raporu, ilgili birimlere yasal işlemler yapılmak üzere iletilmiştir. Kaçak kazı alanında açılan kazı çukuru ve hafriyat toprağı içerisinde amorf durumda yoğun kültür varlığı ile karşılaşılması nedeniyle de tespit ve tescil işlemleri için konu Adana Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na iletilmiş, kurulun 22 Temmuz 2015 tarihli kararı ile söz konusu parselinde içerisinde yer aldığı parselleri ve çevresini kapsayan alan III. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescil edilmiştir.

Parselle ilgili olarak 15 Kasım 2016’da Tarsus Müzesi Müdürlüğü’ne gelen ‘alanda Özel Harekât polislerince sokak girişlerinin kapatıldığı’ ihbarı üzerine Tarsus İlçe Emniyet Müdürlüğü, Kaçakçılık Şubesi ile irtibata geçilmiştir. Yapılan görüşmelerde alanın III. Derece Arkeolojik Sit alanı olarak tescilli olduğu, kesinlikle izinsiz bir uygulamanın özellikle kazı faaliyetlerine yönelik çalışmanın yapılamayacağı bilgisi verilmiştir. Güvenlik görevlilerince yürütülmekte olan bir soruşturmaya yönelik inceleme yapıldığı, herhangi bir kazı çalışmasının yapılamayacağı ifade edilmiştir. Ancak söz konusu alanda incelemelerde bulunan istihbarat yetkilileriyle yapılan görüşmelerde kaçak kazılar ile açığa çıkan kültür varlıklarının mahiyetinin anlaşılabilmesi amacıyla kaçak kazı çukurlarının bulunduğu alanlarda Tarsus Müzesi Müdürlüğü başkanlığında, istihbarat yetkilileriyle koordineli olarak kazı çalışmalarının yapılmasına karar verilmiş olup 15 Aralık 2016 tarihli yazımızla gerekli izin verilmiştir.”
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: Zennn - Ocak 30, 2018, 09:22:49 öö
Merak edene not; amorf şekilsiz anlamına geliyormuş.
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: Zennn - Ocak 30, 2018, 09:27:13 öö
Bu da haberin son bölümü. İnsan bu kadar gürültüye gerek var mıydı o zaman diye sormadan edemiyor.

ENVANTERLİK ESERE RASTLANILMADI

“Alandaki kazı çalışmalarında amorf durumda pişmiş toprak kandil parçası, çatı kiremiti, amphora parçaları vb. buluntulara ulaşılmış olup envanterlik nitelikte taşınır-taşınmaz kültür varlığına rastlanmamıştır. Daha önceki kaçak kazılar sonucu oluşan galeri tarzında boşluklarla karşılaşılmıştır. Amorf nitelikteki pişmiş toprak seramik parçaları müze emanet eser deposuna kaldırılmıştır. Alanda envanterlik nitelikte kültür varlığına rastlanmaması nedeniyle kazı 3 Kasım 2017’de sonlandırılarak can ve mal güvenliği açısından açılan çukurlar kapatılmıştır.”
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: NOSAM33 - Ocak 30, 2018, 01:36:46 ös
Tarsusta en son Şelale tarafında 3 mezar bulundu merak ettiğim hangi kazıda çevik kuvvet bekledi .Tarsuslu olarak ben şahsen tatmin olmadım açıklamalardan...
Saygılar
https://www.tarsushaber.com/Depo/Haber/195726/org/195726.jpg (https://www.tarsushaber.com/Depo/Haber/195726/org/195726.jpg)
Buda başka olay

Tarsus'ta bir iş yerinde yapılan kaçak kazıda tarihi eserler çıktı.

Alınan bilgiye göre, ilçeye bağlı Fatih Mahallesi Şehit Ayhan Bozpınar Caddesi No: 10 adresinde 3. derece sit alanı içinde bulunan iş yerinde kaçak kazı yapıldığı ihbarı alan emniyet güçleri, durumu ilçe müze müdürlüğü yetkililerine bildirdi.

Çevresi betonarme duvar ile örülü iş yeri olarak kullanılan adrese giden ekipler, iki adet kaçak kazı çukuru açıldığını tespit ettiler.

Yapılan incelemede ise kaçak kazı yapan şahıslardan, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamına giren ve bulundurulması, alınıp-satılması yasak olan Roma ve çeşitli dönemlere ait 1 adet ok ucu, 5 adet sikke, 1 adet sütun başı ve 1 adet blok taş ele geçirildi.

Olayla ilgili olarak 3 kişi gözaltına alındı
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: night manager - Şubat 15, 2018, 04:49:22 öö
Değerli forum üyeleri,
Bildiğiniz üzere , Mersin'in Tarsus ilçesinde aylardır devam eden arkeolojik bir kazı çalışması yapılmakta. Güvenlik üst seviyede olduğu için , çok sayıda komplo teorisi havada uçuşuyor.
Kutsal ahit sandığı bulundu diyenler mi dersiniz , İncil'in  orijinali bulundu diyenler , Dakyanus'un sarayı ve hazineleri , UFO vs. vs. Tarsus'ta oturan veya bu konulara meraklı arkadaşlar varsa tahminlerini yazabilir.
Sayın Herakles; öncelikle merhabalar
Belirtmiş olduğunuz gibi birçok efsane dolaşıyor ama benim çeşitli  yayınları takip edip ulaştığım tek sonuç ''incilin orjinali'' kısmı yalan çünkü bu incil meselesi helikopter kazasında ölen bir siyasinin ölümü sırasında da gündemde yani var olsa bile geçmiş zaman olduğu için tarsus kazısıyla ilgisi yok. uzaylılar kısmıda yalan en azından 2 seçenek gidiyor :)
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: NOSAM33 - Şubat 17, 2018, 05:46:54 ös
Cumhurbaşkanın Papa'yı ziyareti bu kaziyla bir baglantisi olabilirmi ?
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: Zaharoff - Şubat 18, 2018, 02:47:07 öö
Artık gizemi felan kalmadı bence.
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: Herakles - Şubat 21, 2018, 08:57:50 ös
Fotograf ile tam olarak anlatmak istediğiniz nedir ?
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: malang - Şubat 21, 2018, 09:55:02 ös
Ne bulunmuş? Merak ettim doğrusu..
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: Herakles - Şubat 24, 2018, 05:15:31 ös
Sn malang , resmi açıklamaya göre birkaç eski çanak çömlek parçası vs bulunmuş.
Kısaca birşey bulunmamış.
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: malang - Şubat 25, 2018, 10:08:44 öö
Sn. Herakles, 3-5 Çanak çömlek bulunduysa yine iyi, çünkü hiç olmazsa yapılan zararı karşılamıştır..

Sn malang , resmi açıklamaya göre birkaç eski çanak çömlek parçası vs bulunmuş.
Kısaca birşey bulunmamış.
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: Zaharoff - Nisan 01, 2018, 02:12:41 ös
Zamanı var içindeki emanetin Ayasofya'ya konulmasının...
Sevgiler...


Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: NOSAM33 - Haziran 11, 2018, 09:38:01 ös
Tarsus'ta Gizemli Kazının Yapıldığı Evin Sahipleri;"Korkuyoruz"
Tarih: 10 Haziran 2018 Pazar 00:53Tarsus'ta Gizemli Kazının Yapıldığı Evin Sahipleri;"Korkuyoruz"


 
Türkiye'nin aylarca gündemine oturan Tarsus'taki gizemli kazının yapıldığı ev şimdi çöktü çökecek. Evin her tarafında çatlaklar oluştu.

Kırmızı evin sahibi 3 çocuk annesi Müzeyyen Atasever, "Kazıyı bitirip gittiler, şimdi korku içinde yaşıyoruz. Konuşacak muhatap bulamıyoruz' diyor.

KAZI KASIM AYINDA BİR ANDA BİTTİ

Polis memuru Mithat Erdal'ın 2012'de öldürülmesi olayının aydınlatılması amacıyla başlatıldığı öne sürülen ve 1 yıl süren Mersin'in Tarsus İlçesi 82 Evler Mahallesi'ndeki kazı, geçen kasım ayında bir anda sonlandırıldı.

"KÜLTÜR VARLIĞINA RASTLANMADI"

Özel Harekât polisleri tarafından korunan bölgeye uzun süre kimse alınmadı. Resmi makamlarca sadece "1 adet sikke, kırık sütun parçası ve seramik parçaları haricinde envanter niteliğinde kültür varlığına rastlanmadı" açıklaması yapıldı.

"PAY VERECEKLERİNİ SÖYLEDİLER"

Gizemi nedeniyle ülke gündemine oturan kazı çalışmaları sırasında evinin ekip tarafından karargâh olarak kullanıldığını öne süren kırmızı evin sahibi 3 çocuk annesi Müzeyyen Atasever, Habertürk'ten Hatan Bulut'a mağdur olduklarını söyledi:

"Bir gün kapımız çalındı. Kazı ve inceleme yapacaklarını ve bir süre burada kalacaklarını söylediler. Kazı ekibine, yemek şirketimiz var, 50 kişilik olmak üzere günde 2 kez yemek vermeye başladık.

Şirketimiz aracılığıyla verdiğimiz yemeklerin ilk 3 aylık ücretini ödediler. Yemeklerin parasını ödemediler. Tarihi eserlerin arandığını, bir şey bulunursa bizlerin de çıkanlardan hak sahibi olduğumuz söylendi."

"EVİMİZ ÇÖKÜYOR, KORKARAK OTURUYORUZ"

Çalışmaların ilk birkaç ayında, kazı ekibine, bağlanan kablo aracılığıyla evinden elektrik da verdiğini anlatan Atasever, "Sokaktaki elektrik direğinden kaçak hat çektiler" dedi.

Eski evlerinde 4 yıl önce kapsamlı tadilat yaptıklarını kaydeden Atasever, "Bizlere sürekli olarak 'Sizleri mağdur etmeyeceğiz' demelerine rağmen mağdur olduk.

Evimin her tarafında çatlaklar var. Kazıyı bitirip gittiler. Bize büyük zarar verdiler. Korkarak oturuyoruz. Evimiz çöküyor, muhatap bulamıyoruz" diye konuştu.

KAZININ YAPILDIĞI ALAN HARABEYE DÖNDÜ

Kırmızı evin yanı sıra diğer evlerin duvarlarında da ciddi çatlaklar ve çökmeler yaşanmaya devam ediyor.

Kazının yapıldığı alanın ise harabe şekilde beklerken, yabani otlarla kaplandığı görüldü.
TARSUS HABER
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: Herakles - Temmuz 07, 2018, 09:14:57 ös
https://www.youtube.com/watch?v=hCGuOO1neTw&app=desktop (https://www.youtube.com/watch?v=hCGuOO1neTw&app=desktop)
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: NOSAM33 - Temmuz 07, 2018, 11:29:53 ös
Asparagas haber herhangi bir değişiklik yok .Olduğunda tarafımdan bilgilendirileceksiniz ...

Saygılar

https://youtu.be/SYovnZaD7zo
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: Tık-Tik-Tak - Temmuz 08, 2018, 11:00:11 ös
Net bir bilgi her nedense verilmiyor.

İşlenmesi için yetersiz düzeyde verilen bilgi,sadece asparagas veya komplo teorilerinin yolunu açıyor...

Umarım bir gün gelecekten ve bilgi paylaşımından korkmadan yaşayabiliriz.

Bilgi sadece kabı kadar berrak veya zehirli hale geliyor.Sanırım aslolan sadece "kap"..

Saygılar
Başlık: Ynt: Tarsus Gizemli Kazı
Gönderen: NOSAM33 - Mayıs 12, 2019, 12:12:32 öö
Tarsus'taki gizemli kazıda ne bulunduğu açıklandı
Tarih: 11 Mayıs 2019 Cumartesi 23:40Tarsus'taki gizemli kazıda ne bulunduğu açıklandı

 https://www.tarsushaber.com/Depo/Haber/198795/org/198795.jpg (https://www.tarsushaber.com/Depo/Haber/198795/org/198795.jpg)
Tarsus'ta üç yıl önce açılan, MİT ve Özel Harekât polisleri tarafından korunan kazıyla ilgili CİMER'den açıklama geldi.

3 Kasım 2017'de kapatılan kazıda 'kandil parçası, çatı kiremiti" gibi malzemelerin bulunduğu söylendi. Üst düzey güvenlik önlemleriyle korunan kazı, çeşitli spekülasyonlara neden olmuştu.

Tarsus'taki gizemli kazının yapıldığı yerde evler 'çöktü çökecek'

Tarsus'ta yapılan ve yıllardır gündemden düşmeyen ‘gizemli kazı’yla ilgili bugün resmi bir açıklama yapıldı. 2016’da başlatılan ve bir yıl sonra 3 Kasım 2017’de kapatılan kazıda MİT ve Özel Harekât polisleri de görev yapmıştı.

Arkeofili’nin Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) sorduğu soruya Kültür Bakanlığı’na bağlı Müze Kazıları Şubesi yanıt verdi.

Yapılan açıklamada, “Söz konusu alana ilişkin Tarsus Müzesi Müdürlüğü’nce hazırlanan uzman raporunda; anılan alanın III. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescilli olduğu ve bahse konu alanda bilimsel kazı dışında herhangi bir kazı çalışmasının gerçekleştirilemeyeceği ifade edilmiştir.

Anılan alanda daha önce yasa dışı yapılan kaçak kazılar sonucunda gerekli güvenlik tedbirleri alınarak kurtarma kazılarına başlanmıştır” denildi.

Dört evin avlusunda yaklaşık 150 metrekarelik bir alanda yapılan kazı, kimsenin görmemesi için mavi branda ve tel örgü ile çevrilmişti.

Kazı alanı, Özel Harekat ekiplerince ve uzun namlulu silahlarla korunuyor ve alana kimse sokulmuyordu. “Kazıda ne bulundu?” sorusuna gelen cevapta ise şu ifadelere yer verildi: “Tarsus Müzesi Müdürlüğünce 214 Ada, 7 ve 8 no.lu parselde gerçekleştirilen kurtarma kazısında kültür dokusunun ortaya çıkarılarak niteliğinin anlaşılabilmesi için amorf durumda pişmiş toprak kandil parçası, çatı kiremiti, amphora parçaları vb. buluntulara ulaşılmış olup envanterlik nitelikte taşınır-taşınmaz kültür varlığına rastlanmaması nedeniyle kazı çalışmalarının sonlandırılması kanaatine varılmıştır. 03.11.2017 tarihinde kazı çalışmaları sonlandırılarak can ve mal güvenliği açısından açılan kazı çukurları kapatılmıştır.”

İDDİALAR NELERDİ?

2012’de polis memuru Mithat Erdal’ın öldürülmesinden sonra eşi Sibel Erdal, 2016’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup yazarak dosyanın yeniden açılmasını talep etti.

Erdal’ın iddialarına göre, Mithat Erdal define avcılarının arasına ajan olarak sokulmuştu. Başka bir noktada kral mezarı bulunduğunu söyleyen Sibel Erdal içindeki hazinenin talan edildiğini söyledi.

Eşinin amirlerinin de olayla ilgisi olduğunu bildiren kadın “Ankara’ya durumu bildirmek isteyen eşim öldürüldü” dedi. Haklarındaki iddialardan sonra bazı polisler, ‘FET֒ bağlantısı iddia edilerek görevden alındı. Mithat Erdal’ın ölümüyle ilgili soruşturma da yeniden açıldı.

Tarsus'ta gizemli kazının yapıldığı evin sahibi: Kapıda bana silah doğrulttular

Kazıyla ilgili iddialardan biri, kazılan 150 metrekarelik alanın cinayeti aydınlatmak amacıyla olduğunu öne sürüyordu. Bu sırada, Adana’da bulunan bir otel sahibi evleri satın almak istedi.

Polis memuru Mithat Erdal’ın kiraladığı evi alamayan işadamı, 4 evden 1’ini satın aldı. Otel sahibi, avlusu ortak olan, 30 bin TL değerindeki eski yapı için de 230 bin TL ödedi. Diğer evleri de almak isteyen işadamı, ev sahibi ve yakınlarına yüklü miktarda para teklif etti.

İNCİL İDDİASI

Kazıyla ilgili bir başka iddia ise, Hristiyanlığın önemli isimlerinden Tarsuslu Aziz Paul’ün kayıp İncil’inin bulunduğu yönündeydi.

Ancak, Vatikan’ın Ankara Büyükelçisi Başpiskopos Paul Russell, “Vatikan’ın Tarsus’taki herhangi bir arkeolojik kazı veya başka faaliyete dahli yoktur” dedi.