Masonlar.org - Harici Forumu

Diger => Diger Konular => Konuyu başlatan: shemuel - Ağustos 06, 2007, 12:14:44 öö

Başlık: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: shemuel - Ağustos 06, 2007, 12:14:44 öö
işte efendim Ermeniler toprak talebiyle ayaklandi ve karşilikli bir çatişma ççikti yada yok Ermeniler Türkleri katl etti deniliyor. Sözde insafa en yakin gibi duran yaklaşim ise Ermeni, Süryani veya Asurilerin yada Kürtlerin katl değilde öldürüldükleridir.

Varsayalimki doğru ve Ermeniler toprak talebiylende ayaklanmiş olsun bu onlarin katlini vacip kilmaz ve meşrulaştiramaz. Ernmenilerin karşi tepkisel münferit saldirilarini da doğru olarak kabul edersekte gene bu Ermenilerin Türkleri katl ettiğini ve Ermeni katliaminin masumiyetini de gösteremez.

Adina katliam, soykirim, jenosit yada öldürülme ne dersek diyelim bilinçli ve sistemli olarak insanlari, azinlik yada halklari yok etmeyi amaçlayan niyet, girişim ve eylemlerin tümü katliamdir. Öldürülen tek bir kişide olsa bu gene katliamdir. Bir Ermeni Ermeni olduğu için öldürülüyorsa bunun adi katliamdir.

Bir katliamin katilam sayilabilmesi için bir halkin tümünü katl etmek gerekmez. Zaten 1,5 milyon Ermeni katl edilmiş (öldürülmüş değil) geriside kaçmiştir, kaçmasa onlarda katl edilip yok olacaklardir. Katliamin sözde bilimsel tanimina siğinanlara sormak gerekir, yok etme amaci olmasada 1,5 milyon insanin öldürülmesi nedir acaba ?

Aslinda Türk devletinin Ermenilere karşi olan düşmanliği katliam sonucunun nedenleridir. Türk dilinde Ermenilik bir küfür olarak kulanilmiştir. „ Ermeni oğlu Ermeni, Ermeni dölü, alçak Ermeniler“ vs. gibi.

Örneğin devlet yakaladiği veya katl ettiği Kürt Gerillalarini Ermenilerle ilişkilendirmek için, sünetsiz olduklarini söyleyerek halkta yaratiklari nefrete hedef etmek istemiştir.
Bu bugünde böyledir geçmiştede böyleydi.

Daha Inünö döneminde sertleşen siyasi rekabette birbirlerini en ağir itham etmek için Ismet Inenö Demokrat Parti başkani Kasim Gülek için sünetsizdir demiş, oda Ismetin kizi terbiyesizlik yapmiş bunu babasina anlatmamaliydi demiştir.

Bütün bunlar Ermenilere karşi olan niyetleri gösteriyor.
Şimdilerde ise yeni bir keşif olarak devletin Ermenileri katletmediğine kanit olacakmiş gibi Türkiye başbakani Tayip Erdoğanin katliamin araştirilmasi için devlet arşivlerinin açilmasi önerisini Ermenilerin kabul etmemesine sarilanlar var.

Bir kere Ermeni katliami Ermeniler için yalniz Ermeniler için değil bir çok tarihçi, devlet ve halk için tartişiamayacak kadar kesindir. Bu bir, ikincisi diyelimki Ermeniler yanliş yaparak ve yine diyelimki haksiz olarak bunu kabul etmeseler bunun Ermenilerin katl edilmediğine ispat olacağini kim söyleyebilirki ?

Sonuç olarak Ermeni katliami bilinen, inkar edilmez bir gerçektir. Bu katliamda din çelişkiside kulanilarak Kürtlerde kulanilmiştir. Ama bu bir devlet politikasinin sonucudur. Ermeniler kadin, çoluk, çocuk demeden katl edilmiş ve mallarina el konulmuştur.
Türkiyenin yapmasi gereken inkar değil dürüsteçe Almanlarin Yahudi katliamini kabul edip özür dilemesi gibi Ermenilerden özür dilemesi gerekir.

Bu katliamin hala yaşiyan canli Kürt taniklari vardir. Hatta yaşayan katliam artiklari da vardir.

Bunlardan bizzat benim kendi tanidiklarimda vardir. Katliamdan kurtulup sonra müslümanlaşan ve benim bir akrabamla evli olan Ermeni asilli bir kadinin bana katliamla ilgili anlatinimi aynen aktarmak istiyorum: “ Ailemden bazilari öldürüldü geriye kalanlar ise kaçtilar, ben ise 6-7 yaşlarinda olduğum için kaçamadim ve onlarda can telaşindan beni alamadan kaçtilar. Sonra ben bir samanliğa saklandim, ikinci gece hem korku hemde acliktan ağladiğim için oradan geçen köylü bir Kürt beni alip evine götürdü. Gizlice beni besledi çünkü devlet öğrense bu suçtu ve bu onunda sonu olurdu. Bir kizi gibi beni büyüttü ve evlendirdi. Benim eski gerçek ismin Peyruz du.” Işte devletin sözde dediği Ermeni katliaminin özünü anlatan canli bir gerçek ve daha niceleri de vardir.

Ermeni katliamina sözde demek, gizlemek yada Ermenilerin Türkleri katlettiğini iddia etmek, bu katliamin vebali ve gerçeğini ortadan kaldiramayacak bilakis ağirlaştiracaktir.


                                                Nazlı ceylan canlı tanığı anlatıyor.
Başlık: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: Genius Loci - Ağustos 06, 2007, 12:17:05 öö
Alman orduları 2. Dünya Savaşı’nda Paris’e girdiklerinde, işgalci subaylar bir resim atölyesinde, tanımadıkları bir ressamla karşılaşırlar.. Ressam, ünlü Pablo Picasso’dur ve üzerinde çalıştığı tablo da, 1936-39’daki İspanya İç Savaşı’nın derin acılarını yansıtan meşhur ‘Guernica’ tablosudur.

Alman subaylar ‘Bu tabloyu siz mi yaptınız?’ diye sorarlar, hayranlıkla...

Picasso, ‘Hayır!’ der; ‘Siz yaptınız!’
Başlık: Ynt: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: shemuel - Ağustos 06, 2007, 12:22:00 öö
yukarıda yazdığım yazı Nazlı ceylan isminde bir şahsın anlatımıdır
Başlık: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: LEON COMANDANTE - Ağustos 06, 2007, 12:23:59 öö
Shemuel ne yapmaya çalıştığını anlayabilmiş değilim. :( Etnik kökenin hakkında şüphelerim var. Ortada bir katliam vardır ama bu Türklere uygulanan hunharca bir katliamdır. Buarada yazınında kaynağını belirtseydin güzel olacaktı. İstersen ben belirteyim yazı kurdinfo isimli pkk sitesinden alıntıdır.
Başlık: Ynt: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: shemuel - Ağustos 06, 2007, 12:29:09 öö
                          ŞOĞER ABRAHAM TONOYAN'IN ANLATTIKLARI
                             (1901, MUŞ, VARDENİS K. DOĞUMLU)


Dedemin adı Hovhannes'ti; ninemin adı ise Kişmiş. Sultan döneminde dedemi zorla İstanbul'a götürmüşler; hapse atmışlar. Dedem hapiste ölmüş.

1901'de Muş'un Vardenis Köyü'nde doğdum. Köyümüzde 800 hane Ermeni vardı. Köyümüzün içinden Meğraget geçerdi. Yağmur yağar, balıklar sudan dışarı çıkardı. İçecek suyu çeşmeden testiyle taşırdık.

Köyümüzdeki evlerin damları toprakla kaplıydı. Tandır evin ortasındaydı. Her gün lavaş ekmeği pişirirdik. Evin dışında ocak vardı; içinde çalı çırpı, odun yakardık. Dış duvarın altına üzerlerinde demir haç bulunan iki taş yerleştirilmişti.

Yaşadığımız ev büyüktü. Bahçemiz yoktu. Evimizde özel bir yer vardı; orda katlanmış yatakları üst üste yığarlardı, yataklar tavana yaklaşırdı. Karyola yoktu. Karanlık bir dünyaydı. Koyun, inek, manda, kısrak beslerdik. Buğday, mercimek, keten ekerdik. On iki mandamız, sekiz ineğimiz, iki yüz koyunumuz vardı. Sabanımız vardı. Beş-altı ev birleşerek birlikte tarlaları sürer ve ekim yaparlardı. O kadar çok buğday ekerdik ki, ürünü koyacak yer bulamazdık.

Toprak Türke aitti. Türke toprak vergisi öderdik. Buğday ekerler, biçerler, kepeğini rüzgârda savururlar, harman döverler, iş bittiğinde Türk devletinden birisi köy muhtarıyla gelir, yanında da bir odun getirirdi. Odunla [buğday yığınlarının çevresinde] çizgiler çizer. Yedi ölçeği buğdayın sahibine verir, bir ölçeği ise alır götürürdü. Nohut, mercimek ve kendirden vergi almazdı.

Evimizde herkes üzerine düşen görevi bilirdi; görev ayrımı yapılmıştı. Evin içinde yedi kadın, gelin ve kaynana birbirleriyle barışık olarak yaşarlardı. Yaşça en büyük olan yönetirdi. Evimizin gelinleri şunlardı: Voski, Maryam, Nare... Akşam çocuklarla karktik* oynardık.

Akşam ve sabah herkes kiliseye giderdi. Yaşlı kadınlar, gelinler, kızlar giyinip kuşanıp kiliseye giderlerdi. Bayramlarda oruç tutardık. Her gün ayin yaparlardı. Köyümüzde iki papaz vardı. İkisini de Türkler öldürdü. Bizde dini tören yapılmadan evlenilmezdi. Gelin iyi kumaştan dikilmiş bir elbise ve bir de ceket giyerdi. Başında, üzerine gümüş bir daire konulmuş bir başlık bulunurdu. Yüzünü sarı-yeşil-kırmızı renkli kumaşlarla örterdi. Çocuk doğurana kadar yüzü örtülü kalırdı. Gelinin elbisesi ipekli bir kumaştandı, kadifeydi. Bizim memleketin elbiseleri iyiydi. Kızları 13-14 yaşından itibaren evlendirirlerdi. Yirmi yaşına gelince onunla evlenmezler, "büyük, evde kalmış" derlerdi. İstedikleri kadar çocuk sahibi olurlardı. Kızın çeyizine yorgan, döşek, yastık, şal, çorap koyarlardı. Hediye olarak altın yüzük, altın gerdanlık verirlerdi. Karnavalda davul zurna çalar, oynar, yer içerlerdi. Biz helva, kete yapardık. Oruç tutulan günlerde zeytinyağında pişi böreği yapardık.

Memleketimiz sıcaktı. Bir çardak vardı; sıcak günlerde orda oturup muhabbet ederlerdi. Kadın milleti çalışmaz, ev işlerini yapardı. Hava sıcak olduğunda her gün nehirde yüzerdik. Su kuyusu vardı. Göl gibi bir yer kazmışlardı. Kısraklar içinde yıkanır, sonra da su tarlalara akıtılırdı.

Muş Şehri'nde doktor yoktu; hekim vardı. Çok sağlıklıydık; iyi yaşardık. Tasalanacak bir şeyimiz yoktu.

Köyümüzde bir okul vardı. On köyün çocuğu köyümüzdeki okula gelirdi. Okul erkek çocuklar içindi. Kızlar okula gitmez, evde el işi yaparlardı. Köyümüzde bir hoca vardı. Kitap vardı. Köyümüzün halkı İncil ve Ermenice kitaplar okurdu.

Hürriyet'e kadar Ermenileri askere almazlardı. Amcam askere alındı.

Kürt köyünden Kürt dostlarımız vardı; evimize gelirlerdi. Kürtlerin tabak, kaşık ve bardağı yıkanıp ekmek ambarının altına konurdu. Onlarla yemek yemeye hakkımız yoktu. Amcamın oğlu katliam sırasında 10 yaşındaydı. Kürt dostumuz onu götürüp kurtardı. Kürt Türkten iyiydi. Türklerin arasında da hem iyi hem de kötü olan vardır; Kürtlerin arasında da iyi ve kötüler vardır, Ermenilerin içinde de. Her milletin içinde de hem iyiler hem de kötüler bulunur.

Nurlar içinde yatsın, Margar hoca devrimciydi; askerlere karşı savaştı. Onu Muş Şehri'ne götürüp darağacına çıkardılar. Türkler onun boynunu vurdular. Ermeniler onun kafatasını altın vererek satın alıp Muş'taki Aziz Karapet Manastırı'nın duvarının dibine götürüp gömdüler. Diyorlar ki, her dua edildiğinde mezarına nur inermiş. Margar'ın mezarı Ermenilerin ziyaret ettiği kutsal bir mekândı.

Katliamdan önce askere alma bahanesiyle Ermeni gençlerini topladılar; götürüp katlettiler.

Babam Abraham'ın tüfeği vardı. Türkler gelip kendi silahıyla onun üzerine ateş açtılar; boynuna bir urgan geçirip, sürükleyerek götürdüler ve onu ateşin içine atıp yaktılar. Annem Altun bunu görünce, dayanamadı; öldü. Erkek kardeşim Hovhannes on gün annemin sütünü emdi. Ben ve erkek kardeşim öksüz kaldık.

1915 yılının Vardavar günü katliam yapıldı. Türk askerleri Dağıstanlı Çeçenler getirip bizi katlettiler. Bizim köyü yağmalamaya geldiler; koyunları, mandaları ve malları alıp götürdüler. Güzel olanları götürdüler. Halamın bir oğlu vardı; o gece gündüz benim yanımdaydı; onu da götürdüler. Erkek kalmadı. Küçük büyük herkesi toplayıp, Avzut Köyü'nün ahırlarına doldurdular; onları ateşe verip diri diri yaktılar. O ahırlar o kadar büyüktü ki; şimdi bizim kolhozun ahırları kadardı. İnsanları Malkhas Mardo ahırlarına doldurdular; ahırların etrafına ot yığınları yığdılar; üzerlerine de gaz döküp ateşe verdiler. Babamın evinden 60 kişi o ahırlarda yandı. O gördüğüm günü, lao, düşmanım görmesin. Sadece ben ve erkek kardeşim kurtulduk. O günü ben kendi gözlerimle gördüm lao! Önce, güzel gelinleri ve kızları götürüp Türkleştirdiler; ne kadar genç erkek-bebek var idi ise annelerinin kucağından kapıp zaptiye yapmaya götürdüler.

Duman ve ateş ahırı sardığında, millet başladı öksürmeye ve boğuldu. Anneler çocuklarını unuttu, lao! gerçek bir Sodom-Gomor durumuydu. Yanan insanlar koşuşturup, duvarlara çarpıyorlardı; yere düşen kendi çocuklarını ayakları altında çiğniyorlardı. O gün kendi gözlerimle gördüğümü, lao! dağlardaki kurtlar görmesin. Diyorlar ki, o günü gören Türk molla, dayanamadı, kendini astı. O karışıklıkta insanların büyük bir kısmı boğularak öldü. Ahırın çatısı çöktü; çöktü, ölülerin üzerine düştü. Keşke ben ve küçük kardeşim de yanan 60 kişi gibi yansaydık da o imansız insanların acımasız ve Allahsız kanununu görmeseydik. Köyümüz Vardenis'i, Mışakhışen, Ağbenis, Avzut, Khıvner ve çevredeki diğer köylerin bütün sakinlerini ahırların içinde diri diri yaktılar. O gördüğüm günü benim düşmanım görmesin. Aramızda çok yaşlı bir kadın vardı; onu tanıyanlar ona Polo Arşak'ın kaynanası derlerdi. O kadın belki 100 yaşındaydı. Duman ahıra girmeye başladığında, genç ve çocukları topladı; onları yüzüstü yere yatırdı; analarını da çocukların üstüne yatırdı. Benim erkek kardeşimi de yere yatırdı. Önlüğünü de çıkarıp üstüne attı; beni de erkek kardeşimin üstüne yatmaya, ne kadar ağlayıp sızlasa da kalkmasına izin vermemeye zorladı. Tanrı ruhunu aydınlatsın; onun ruhu bir ışık parçası olsun. O kadın dedi ki: "Lao, ağlayarak bir yere varılmaz! Öyle bir yapmalıyız ki, her aileden bir oğlan kurtulsun, ateşten çıksın, ki onların ocağının dumanı sönmesin, ki, Allahsız ve vicdansız Türkün yaptıklarını dünyaya anlatsın. Millet! Umudunuzu kesmeyin! Kendinizi kaybetmeyin! İnancınıza sımsıkı bağlı kalın! Naçar insanın Allah'ı büyüktür; belki bir kapı açar" Ben vücudumla kardeşimin üstünü kapladım. Ahırın pisliğinin içinde, ağzının burnunun üstüne düşmüş zavallının nefesi kesiliyor, dışarı çıkmak istiyordu. Uzun süre ağlayıp sızladıktan sonra bayıldı ve sakinleşti. Ahırın kirişleri yanınca, dam çöktü; ahırın üstünde bir gedik oluştu; alev ve duman o delikten dışarı çıktı; bize de hava geldi. Artık hava alabildiğimizden, ben ve amcamın kızı Areg, bilincini kaybetmiş olan erkek kardeşimi elinden kolundan tutarak dama çıkardık. Ben ve Areg de yanmış kirişlerin, cesetlerin üzerine basarak o gedikten dışarı çıktık. Dışarı çıktığımızda, Türk askerlerin çember oluşturmuş dans edip eğlenmekte olduklarını gördük. Onların söylediği şarkı bugüne kadar kulaklarımda çınlar: 'Yori yavrum yori!' [yürü yavrum yürü] deyip kılıçlarını birbirine çarptırarak dans ediyorlardı. O oyun, lao! artık hiçbir Ermeni evinde oynanmamalı. O vicdansız, Allahsız, vahşi hayvanların oyunudur lao! O oyunu oynarken bizi görmediler. Ben erkek kardeşimi sırtıma alıp kaçtım. Kaçtım, yakın kamışların arasına girdim. O kamışlara "şamb" derler. Karanlık basınca erkek kardeşimi alıp kaçtım; ne kadar zaman, ya da nereye kaçtığımı bilmiyorum. Bir de baktım ki, bizim tarafımıza doğru insanlar geliyor. Kardeşimi alıp bodur ağaçların arasına saklandım. Birden, o insanların Ermenice konuşmakta olduklarını duydum. Koşup onların grubuna katıldım. O grup Andranik'in grubuydu. Ben onun ayaklarının toprağının tozuna kurban olayım! Biz yürüdük, nereye gittikse Türk önümüzü kesti. Andranik'le Khoy yoluyla İran'a gittik; Türk önümüzü kesti. Kaçıp Nahcıvan'a, Karabağ'a, Kapan'a, Goris'e, Sisyan'a ve Sevan'a gittik... Eh! lao! nereye gidip eziyet çekmedik ki!... Goris yaylalarından da bu Talin'e geldik. O gördüğüm günü lao! düşmanım görmesin.

Ya Sisyan'ın ya da Goris'in bir köyünde, ki o köyün adı Ağudi-Vağudi idi, muhacirler tarlalardan başak toplamış, toplam 5-6 kilo kadar buğday elde etmişlerdi. 8-10 küçük çocuk vadideki değirmene o buğdayları öğütmeye gitmişti. O körpeler gidip geri gelmediler. Erkekler kalkıp gittiler ki, ne görsünler! Gözlerim kör olsa da görmeseydim. O Azerbaycanlı Türkler çocukları değirmenin şöminesine doldurup ateşe vermiş, diri diri yakmışlardı. Lao! burdaki Türkler memleketimizdeki Türklerden hiçbir bakımdan farklı değildi. Doğrusunu istersen, bunlar bizim memleketimizin Türklerinden daha Allahsız ve zalimdi.

Gidip Andranik Paşa'ya çocukların şömineye doldurulup diri diri yakıldığını anlattılar. Andranik Paşa astrakan postundan yapılmış başlığını çıkarıp, yere çöktü ve mutlaka intikam alacağına yemin etti ve yeminini de yerine getirdi. O köyün Türklerinin hakkından geldi. Kurban olayım Andranik'in ayağının tozuna...

1922'de buraya, Talin bölgesinin Mehriban, şimdiki adıyla Katnağpyur Köyü'ne geldik. Bu Katnağpyur Köyü Ermeni köyüymüş. Türkler gelip kiliselerimizi yıkmışlar. Şose yapımı sırasında toprağın altından Khaçkarlar** çıktı. Sasun'un Arpi Köyü'nden Grigor Tonoyan'la evlendim. Kocam bizim köyün sovyetinin ilk başkanı oldu. Eğitimsizdi, ama çok akıllıydı. Şansızlığımdan o da 1955'te vefat etti. Dokuz evlat yetiştirdim. Çocuklarımın isimleri şöyledir: Ağavni, Varduş, Gülnaz, Mıkırtiç, Sargis, Vaçakan, Hıreğen, Anahit ve Şuşik. 36 tornum ve torun çocuğum var. Benim çocuklarım iyidir; hiçbiri de serseri olmadı.

Erkek kardeşim Kars Amerikan öksüzler yurdunda öğrenim gördü; iyi bir öğretmen oldu. Keşke öksüzler yurduna göndermemiş olsaydım; yanımda kalıp çoban olsaydı. Evlenip çocukları olsaydı; Türklerin eksilttiğinin yerini doldursaydı. Çocuk yaştaki erkek kardeşimi Türkün kılıcından ve ateşinden kurtardım; sandım ki, artık kılıç da yok, ateş de. Dedim: burası Ermenistan; artık ne Türk var ne de ateş. Dedim: okusun, okur yazar adam olsun ki, başımızdan geçenleri dünyaya anlatabilsin. Nerden bilebilirdim 37 sürgününü göreceğimizi.

Kardeşim Hovhannes Abrahamyan 1912'de*** Muş'ta doğmuştu. Kardeşim öksüzler yurdundan gelip, Rusya'nın Krasnodar kentine gitti. Sonra gelip Meğri, Aparan okullarına müfettiş, Talin, Azizbekov'un Gındevaz Köyü okuluna müdür oldu. 37 yılında Daşnak olmakla suçlandı. 37 yılı hasat yılıydı. Götürdüler, çok götürdüler; biricik erkek kardeşimi de götürdüler. Kardeşimi Çarents ve Ağasi Khancıyan'la ilişkilendirip götürdüler. Götürdüler ve onun başını yediler. Vahşi hayvanların ağzından kaçırıp kurtardım; getirip imansız sırtlanın ağzına koydum. Allahsız, imansız sırtlan biricik kardeşimi götürdü; götürüp yedi. Gece gündüz ağlarım. Mezara kadar ağlayacağım. Mezar taşıma erkek kardeşimin adının da yazılmasını istiyorum. Şimdi de bu geniş ve büyük dünyada yapayalnızım; hiçbir şeyim yok; kimsem yok; çocuklarımdan başka kimsem yok.

Sargis oğlum tek umudum-koruyucum. Yukarda Tanrı, aşağıda Sargis. Sargis oğlum benim elimden tuttu, Felaket anıtına gittim; ağlaya-sızlaya oraya çiçek bıraktım; sandım ki, diri diri yakılanlar ordalar; benim öldürülen yakınlarımın mezarı budur. Çok ağlıyorum; memleketimize gitmek istiyorum. Gideyim bizim Meğraget'imizin tatlı suyunu içeyim; güzel dağlarımızın temiz havasını içime çekeyim, güzel memleketimizin. Bizim memleketimizin tadı ve kokusu başkadır lao! Memleketimize gitmeyi çok istiyorum. Allah'tan diliyorum ki, ben görmesem bile, benim çocuklarım, benim torunlarım Muş Şehri'nin aynı Yerevan Şehri gibi Ermenistan'ın parçası olduğunu mutlaka görsünler.

Ermenilere umut, sevgi, inanç, saygı ve vicdan diliyorum. Bu devlet iyidir; ama Tanrı'ya inanmıyor. Eğer vicdanın varsa, adilsin, senin ruhun kutsal demektir.


* Karktik: 3-5 küçük taşla oynanan bir oyun
** Khaçkar: Taşın oyulmasıyla yapılmış haç.
*** Bu anıyı aktaran Şoğer Tonoyan'ın kardeşi olan Hovhannes Abrahamyan ile Yeğişe Çarents arasındaki dostluğu bize oğlu doktor Sargis Tonoyan anlattı. Anlaşılıyor ki, Çarents ve Hovhannes 1937'de aynı hücrede kalmışlar. Tarih bilimleri doktoru Albay Armenak Manukyan Ermenistan Cumhuriyeti Devlet Güvenlik Arşivleri'nden 'O "Kapital"ı yaktı' başlıklı hiç yayımlanmamış şiiri bulup çıkarmıştır. Büyük şair o şiirde hapis hayatından bahsediyor ve bizim çilekeş anlatıcımız Şoğer Tonoyan'a da birkaç dörtlük armağan ediyor:

Tornunun elinden tutmuş
Sırtında da bir bohça,
Yaşlı Şoğo boynu bükük
Nöbetçiye yalvardı.
-Köyden geldik, üç gündür
biz sıra bekleriz
Azıcık ekmek ve giysileri teslim etseniz.
Ama onu dinleyen kim!
-Hapishane müdürü geldi, dediler
-Şoğo koştu yanına.
-Yine görüş hakkında mı?
Yarın!...
Başlık: Ynt: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: shemuel - Ağustos 06, 2007, 12:30:42 öö
“Düşmanlarınızı kötülemeyin, onlar sizin eserinizdir.“

                                                                                         William Hazlitt
Başlık: Ynt: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: shemuel - Ağustos 06, 2007, 12:31:20 öö
http://www.ourararat.com/eng/e_1915.htm
Başlık: Ynt: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: shemuel - Ağustos 06, 2007, 12:31:39 öö
http://www.ourararat.com/eng/e_sultan.htm
Başlık: Ynt: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: shemuel - Ağustos 06, 2007, 12:35:13 öö
Shemuel ne yapmaya çalıştığını anlayabilmiş değilim. :( Etnik kökenin hakkında şüphelerim var. Ortada bir katliam vardır ama bu Türklere uygulanan hunharca bir katliamdır. Buarada yazınında kaynağını belirtseydin güzel olacaktı. İstersen ben belirteyim yazı kurdinfo isimli pkk sitesinden alıntıdır.


Dediğin de haklısın sevgili Leon zaten kendi yazım olmadığını yazmışım dikkat edersen  http://www.kurdinfo.com/basin/nazli_01.htm  sitesinden aldım ama ben kürt değilim ve ermenide değilim.
sadece o resimleri görünce göz yaşlarımı tutamadım :'(
Başlık: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: LEON COMANDANTE - Ağustos 06, 2007, 12:36:48 öö
İstersen birazda buraya bak.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=917.0
Başlık: Ynt: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: shemuel - Ağustos 06, 2007, 12:40:13 öö
İstersen birazda buraya bak.

[url]http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=917.0[/url]

Boş ver onları birazda şunlara bak :)

http://www.genocide1915.info/media/

http://candle.direct.am/

http://www.ourararat.com/eng/e_sultan.htm

http://www.ourararat.com/eng/e_sultan.htm


 ;D ;D ;D ;D
Başlık: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: LEON COMANDANTE - Ağustos 06, 2007, 12:43:29 öö
Yalan uyduruk dolu Pkk sitelerine ve başka bir maşa Diaspora sitelerine bakmam. Ayrıca İsrail dahi ermeni soykırımını tanımamışken sen nasıl bşr davranış içindesin? Yahudi olduğuna eminmisin? O kadar gözleriniz yaşarıyorsa ermeniler tarafından hunharca katledilen Türklere bakınız. Kayıplar tek taraflı değildir.
Başlık: Ynt: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: shemuel - Ağustos 06, 2007, 12:52:18 öö
Yalan uyduruk dolu Pkk sitelerine ve başka bir maşa Diaspora sitelerine bakmam. Ayrıca İsrail dahi ermeni soykırımını tanımamışken sen nasıl bşr davranış içindesin? Yahudi olduğuna eminmisin? O kadar gözleriniz yaşarıyorsa ermeniler tarafından hunharca katledilen Türklere bakınız. Kayıplar tek taraflı değildir.
PKK sitelerini bakmıyorsan yazdığım yazının pkk sitesine ait olduğunu nerden biliyorsun ;D

ne yapalım iki taraf içinde ağlayalımmı?
Neden kızyorsunki adamlar lübnan filistin için göz yaşı döküyor ve adı manevi değer oluyor.


bende ermeni ve kürt halkı için dökeceğim :'(
Sen bir Türk olarak beni kollayacağına söz verirmisin,Beni dost edinirmisin bir müslüman olarak o zaman benim tutumum daha farklı olur.
sevgili Leon lafım sana değil anlayan anladı.
seni iyi bir dost bilirim zaten
Başlık: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: LEON COMANDANTE - Ağustos 06, 2007, 12:55:52 öö
Çünkü bu gibi yazılar pkk adına altındaki kişilerin yazılarından başka birşey olamaz çünkü zır cahillik. Bunları yazan acaba kürtmü? Bilmiyormu ki yıllar önce ermeniler silahlanıp doğuıdaki kürtrleri ve Türkleri katletmişlerdir. Onları kim kurtarmıştır?

İki taraf içinde ağlayın demiyorum yalnız sen tk taraflı bakıyorsun olaylara zira o dönem katliam yapan ermenilerdir.
Başlık: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: LEON COMANDANTE - Ağustos 06, 2007, 12:56:35 öö

Shemuel kardeşim böyle tip alıntılar provakatifliğe yöneliktir. Olmaması gereken tartışmaları karşılıklı olarakta doğurur. Sonrada diyoruz ki niye olmaması gereken şeyler yaşanıyor işte bu gibi sebepler yüzünden. Yazacağınız birşeyler varsa güzel fazla uzun olmadan ama öz bir şekilde yazın tartışılır-tartışırız ama özellikle yazının kaynağı olan yerin zaten ne olduğu belli. Benim sizin değerlerinize bir saldırım olmadığı gibi sizinde bizlerin değerlerine yalan kaynaklarla saldırmamanızı beklerdim.
Başlık: Ynt: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: shemuel - Ağustos 06, 2007, 01:03:46 öö

Shemuel kardeşim böyle tip alıntılar provakatifliğe yöneliktir. Olmaması gereken tartışmaları karşılıklı olarakta doğurur. Sonrada diyoruz ki niye olmaması gereken şeyler yaşanıyor işte bu gibi sebepler yüzünden. Yazacağınız birşeyler varsa güzel fazla uzun olmadan ama öz bir şekilde yazın tartışılır-tartışırız ama özellikle yazının kaynağı olan yerin zaten ne olduğu belli. Benim sizin değerlerinize bir saldırım olmadığı gibi sizinde bizlerin değerlerine yalan kaynaklarla saldırmamanızı beklerdim.
Yanlış anlama kardeşim sana sebebini anlattım amacım provakatiflik değildir.sen samamiyetimi biliyorsun
Başlık: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: paragon - Ağustos 06, 2007, 01:05:49 öö
    Adamlar dediğiniz gurubun içereisinde yer aldıgım için söylüyorum .sn samuel ben insani açıdan olayları degerlendirdiğimde lübnana ve filistrindeki ölümlere üzüldüğüm  kadar dönem içerisinde ezilen ve zulüm gören her halktan ve her ırktan insan için  üzülürüm .benim için zulmün gerekçesi yoktur kimin tarafından hangi maksatla yapıldıgı zerre kadar önem tasımamaktadır...  ne alman nazizmine kurban giden yahudilerin nede sizin'' olur böyle yanlışlıklar'' olarak tanımladıgınız olayda  hayatını kaybeden lübnanlı vatandaşların   nazarımda hiçbir farkı yoktur
Başlık: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: LEON COMANDANTE - Ağustos 06, 2007, 01:07:02 öö
Evet özel mesajını okudum kardeşim. Seni anlıyorum ama dediğim gibi neyse cevabı özel mesajda yazdım. Samimiyetinden şüphem yok. ;) Ama bu gibi şeylerede gerek yok. Ben diğer kişileride zaten tasvip etmiyorum ki. ;)
Başlık: Ynt: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: shemuel - Ağustos 06, 2007, 01:24:11 öö
   Adamlar dediğiniz gurubun içereisinde yer aldıgım için söylüyorum .sn samuel ben insani açıdan olayları degerlendirdiğimde lübnana ve filistrindeki ölümlere üzüldüğüm  kadar dönem içerisinde ezilen ve zulüm gören her halktan ve her ırktan insan için  üzülürüm .benim için zulmün gerekçesi yoktur kimin tarafından hangi maksatla yapıldıgı zerre kadar önem tasımamaktadır...  ne alman nazizmine kurban giden yahudilerin nede sizin'' olur böyle yanlışlıklar'' olarak tanımladıgınız olayda  hayatını kaybeden lübnanlı vatandaşların   nazarımda hiçbir farkı yoktur
tamam birde Toplu olarak katledilen Yahudiler için fotograf albümü hazırlarsan gerçektende ayrım yapmadığına inanırım
Ama şu anda neye inanıyorum biliyormusun bu tür duygu sömürüsü yapan resimlerle Yahudi düşmanlığı yapılmaya çalışılıyor.
Başlık: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: paragon - Ağustos 06, 2007, 01:33:32 öö
bakın sevgili kardesim birincisi henüz bu forma resim eklenmedimeklemek niyetimdede degilim o resimleri ekleyen sn skulg   eger zataliniz yahudi katliamı  fotoroflarıı eklerseniz emin olunki sisin yaptıgınız üslula bir hitler esbirisi fırlatmam .onun yerine bu insanlık ayıbı karsısında üzüntülerimi dile getiririm .ayrıca sizin söylediginiz üzere o  fotograflarla bir yahudi düüşmanlıgı yaratılıyorsa .yazdıgınız alaycı yorumlarla buna enbüyük katkıyı siz yapıyorsunuz .eger bir yahudiyim ve bir israil vatandasıyım diyorsanız ozaman onların adına bu yanlışlık için üzüntülerinizi dile getirinki haklı çıkasınız...
Başlık: Ynt: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: shemuel - Ağustos 06, 2007, 01:40:04 öö
bakın sevgili kardesim birincisi henüz bu forma resim eklenmedimeklemek niyetimdede degilim o resimleri ekleyen sn skulg   eger zataliniz yahudi katliamı  fotoroflarıı eklerseniz emin olunki sisin yaptıgınız üslula bir hitler esbirisi fırlatmam .onun yerine bu insanlık ayıbı karsısında üzüntülerimi dile getiririm .ayrıca sizin söylediginiz üzere o  fotograflarla bir yahudi düüşmanlıgı yaratılıyorsa .yazdıgınız alaycı yorumlarla buna enbüyük katkıyı siz yapıyorsunuz .eger bir yahudiyim ve bir israil vatandasıyım diyorsanız ozaman onların adına bu yanlışlık için üzüntülerinizi dile getirinki haklı çıkasınız...
sen değilmiydin
söylesene kardeşim Neden beni bulaştırıyorsun kendine
Ne diyeyim pardon desem olurmu?

nerde skulg  8)
sevgili fotocu nerdesiniz?
Başlık: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: paragon - Ağustos 06, 2007, 01:46:37 öö
bulaştırmak derken anlayamadım kim kimi kime bulaştırıyor...sen bulaştın sevgili kardesim benim üzüntümü alaya alarak
Başlık: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: Genius Loci - Ağustos 06, 2007, 01:46:50 öö
buradayım

ve ermeni olaylarıyla ilgili görüşümü de belirttim. herhalde o belirtimim Kana Katliamini kınamamı da geçerli kılar gözünüzde... olaya manevi vs. yoldan bakmıyorum. eğer birileri kutsal savaş adı altında çocukları bebekleri öldürüyorsa onların karşısındayım. açın benim yazdıklarıma bakın holokost hakkında yazdıklarıma bakın, soykırım vve insanlığa karşı işlenmiş suçlar hususndaki yaklaşımımı bi nebze anlayabilirsiniz.

evet Kana Katliamını unutmayacağım. Bu katliamı gerçekleştiren Faşist Yönetimlere karşı duracağım. ama bu anti-semitizm demek değildir. bu ikisi birbirinden tamamen farklıdır.

kaldı ki ermeni soykırımı yada sözde ermeni soykırımı üstünde tartışılan bir konudur. ancak kana katliamı apaaçık gün gibi aydınlıktır tıpkı holokost gibi tıpkı ruandada gerçekleşen soykırım gibi....

elmayla armudu birbirine karıştırmamanız dileğiyle

 saygılarımla...
Başlık: Ynt: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: shemuel - Ağustos 06, 2007, 01:52:32 öö


elmayla armudu birbirine karıştırmamanız dileğiyle

 saygılarımla...
dur öyle gidemezsin banada bir albüm hazırla öyle git ::)
Başlık: Ynt: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: shemuel - Ağustos 06, 2007, 01:56:34 öö
buradayım

ve ermeni olaylarıyla ilgili görüşümü de belirttim. herhalde o belirtimim Kana Katliamini kınamamı da geçerli kılar gözünüzde... olaya manevi vs. yoldan bakmıyorum. eğer birileri kutsal savaş adı altında çocukları bebekleri öldürüyorsa onların karşısındayım. açın benim yazdıklarıma bakın holokost hakkında yazdıklarıma bakın, soykırım vve insanlığa karşı işlenmiş suçlar hususndaki yaklaşımımı bi nebze anlayabilirsiniz.

evet Kana Katliamını unutmayacağım. Bu katliamı gerçekleştiren Faşist Yönetimlere karşı duracağım. ama bu anti-semitizm demek değildir. bu ikisi birbirinden tamamen farklıdır.

kaldı ki ermeni soykırımı yada sözde ermeni soykırımı üstünde tartışılan bir konudur. ancak kana katliamı apaaçık gün gibi aydınlıktır tıpkı holokost gibi tıpkı ruandada gerçekleşen soykırım gibi....

elmayla armudu birbirine karıştırmamanız dileğiyle

saygılarımla...
sevgili skullg siz faşizme karşımısınız.
Ne demektir faşizm?
Faşist derken ülkücülerede faşist deniyor onlaradamı karsınız.hitler ,türkeş yada şaron v.b. hepside faşist oluyor değilmi?
Başlık: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: Genius Loci - Ağustos 06, 2007, 01:57:55 öö
sayın shemuel,

nereye varmak istediğiniz anlamıyorum ama çok istiyorsanız elbetteki burada holacoust ile ilgili olarak da ayrı bir başlık açalım orada resimleri yayınlayalım.

bundan gocunacak felan değilim. eğer kutfeder yazdığım mesajlara bakarsanız zaten holacout ile ilgili görüşlerimi de görürsünüz.

ancak yahudilerin eşsiz ve biricik olduğunu kabul edebileceğimiz bir soykırıma uğramaları şu andaki İsrail devletinin uyguladığı gereğinden fazla güç kullanma durumunu veya devlet terörünü haklı çıkartmaz.

yeniden saygılarımla...

Faşizm bir hastalıktır ve görüldüğü her yerde imha edilmelidir. Milliyetçilik milletin kurtuluşunu sağlamaz çünkü karşı milliyetçiliği tetikler.
Başlık: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: paragon - Ağustos 06, 2007, 01:58:09 öö
ben hazırlıyorum   yakında vericem bekle  sevgili kardesim ..
Başlık: Ynt: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: shemuel - Ağustos 06, 2007, 02:01:28 öö
sayın shemuel,

 eğer kutfeder yazdığım mesajlara bakarsanız
Hayır canım neden küfredeyimki
siz istediğinizi yazın bana karşı ne yaptınızki ben size öyle bir davranışta bulunayım
Başlık: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: paragon - Ağustos 06, 2007, 02:02:15 öö
sanırım o lutfeder olacak sn samuel küfreder deil
Başlık: Ynt: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: shemuel - Ağustos 06, 2007, 02:03:15 öö
ben hazırlıyorum   yakında vericem bekle  sevgili kardesim ..
Nasıl güzelmi çabuk verde görelim
Başlık: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: paragon - Ağustos 06, 2007, 02:05:48 öö
şüpeniz olmasın samuel fotograf albüm  özenli bir çalışma oldugu için gecikebilir .aslında sadece benim ürünüm deil birkç kişiyiz......
Başlık: Ynt: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: shemuel - Ağustos 06, 2007, 02:07:25 öö
şüpeniz olmasın samuel fotograf albüm  özenli bir çalışma oldugu için gecikebilir .aslında sadece benim ürünüm deil birkç kişiyiz......
NASIL YANİ ŞU ANDA BİLGİ SAYARI KAÇ KİŞİ KULLANIYORSUNUZ. ???
Başlık: Ynt: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: shemuel - Ağustos 06, 2007, 02:08:27 öö
siz hazırlayın iyi çalışmalar
Başlık: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: Genius Loci - Ağustos 06, 2007, 02:09:26 öö
buradayım

ve ermeni olaylarıyla ilgili görüşümü de belirttim. herhalde o belirtimim Kana Katliamini kınamamı da geçerli kılar gözünüzde... olaya manevi vs. yoldan bakmıyorum. eğer birileri kutsal savaş adı altında çocukları bebekleri öldürüyorsa onların karşısındayım. açın benim yazdıklarıma bakın holokost hakkında yazdıklarıma bakın, soykırım vve insanlığa karşı işlenmiş suçlar hususndaki yaklaşımımı bi nebze anlayabilirsiniz.

evet Kana Katliamını unutmayacağım. Bu katliamı gerçekleştiren Faşist Yönetimlere karşı duracağım. ama bu anti-semitizm demek değildir. bu ikisi birbirinden tamamen farklıdır.

kaldı ki ermeni soykırımı yada sözde ermeni soykırımı üstünde tartışılan bir konudur. ancak kana katliamı apaaçık gün gibi aydınlıktır tıpkı holokost gibi tıpkı ruandada gerçekleşen soykırım gibi....

elmayla armudu birbirine karıştırmamanız dileğiyle

saygılarımla...
sevgili skullg siz faşizme karşımısınız.
Ne demektir faşizm?
Faşist derken ülkücülerede faşist deniyor onlaradamı karsınız.hitler ,türkeş yada şaron v.b. hepside faşist oluyor değilmi?

Faşizm denildiğinde, genelde ilk akla gelen “bir hükümet tarzı” olsa da, faşizm, yalnızca bununla kaim değildir. Faşizmin üç düzeyinden bahsedilebilir: Rejim olarak faşizm, örgütlü bir hareket ve ideoloji olarak faşizm, sıradan/gündelik faşizm. Bu üç düzey, her daim eş anlı olarak bir arada bulunmazlar; genellikle düzeylerden bir diğerlerine nispeten daha gelişkin halde bulunur. Faşizmin düzeylerinin birbirlerine tamamlar biçimde mükemmelen bir arada bulunmaları nadiren gerçekleşir

“sıradan faşizm”, Tanıl Bora’ya müracaat ederek şöyle tanımlanabilir: “Sıradan faşizm, faşizmin ideolojik saiklerinin ve faşist hareket unsurlarının (devlete/otoriteye tapınma, şiddeti bir mücadele aracı olarak kullanma, biyolojik belirlenimciliğe dayanan organik bir ulusu anlayışı, ırkçılık ve aşırı milliyetçilik, lider kültü, totaliterizm, vs…), doktriner bir çerçeveye oturtulmaksızın gündelik ideoloji içerisinde anlık ve sürekli olarak tezahür edişini, politik bir hedefe bağlanmaksızın, örgütsel bir yönlendirme olmaksızın kendiliğinden eylemlerde dışavurumunu anlatır.” (Tanıl Bora; Faşizmin Halleri, Birikim, Sayı 133, Mayıs 2000, s. 21-34)

Sıradan faşizme yalnızca faşist hareket içinde rastlanmaz; bu mevzuu, sadece faşist hareketle irtibatlandırılamaz. Sıradan faşizmi oluşturan eylemler, tavırlar ve sözler normal hayatımızın içinde aktığı birçok mekanda (okulda, işyerinde, kadın erkek ilişkilerinde, stadyumlarda, delikanlı sohbetlerinde) farklı şekillere bürünerek (bazen fiziki şiddet kullanımı bazen hakaretamiz bir dille) karşımıza çıkabilir. Yaşamın her alanında boy gösteren sıradan faşizmin görüngüleri zamanla “doğal, normal” bir hal alır. Bu sürecin içselleştirilip yaygınlaşmasıyla birlikte farklı toplumsal katmanlardaki insanların, dillerine ve hareketlerine yön veren faşizan unsurların ayırdına varmalarını güçleşir; sözlerinde ve tavırlarında katıksız bir faşizmin izleri görülse de onlar yaptıklarını faşizmle ilişkilendirmezler.

Sıradan faşizmin faillerinin de mutlaka bir faşist örgütle organik bir bağ içinde olması gerekmez. Tekrardan Bora’nın kılavuzluğuna başvurarak, faşizmin bu halinin, bütün toplumsal kesimlere ve her siyasal yapılanmaya sirayet etme kudretine sahip olduğunu belirtebiliriz: “Sıradan faşizm etmenleri fragmanten, spontan, ani ve çoğulcudur. Kolayca belli bir sınıfsal kültüre, politik kimliğe özgülenemez. Sıradan faşizm belirtilerini ülkücü mahfillerde olduğu gibi, Atatürkçü, İslamcı ve hatta bir çeşit solcu muhitlerinde de görebiliriz.” Bu nedenle, faşizm karşıtı bir duruşa sahip olduklarını belirtip sürekli olarak “anti-faşist”, “özgürlükçü”, “çağdaş”, “ilerici” olduklarına iman edenlerin, ağızlarından faşist söylevleri eksik etmemesi şaşırtıcı değildir.

Faşist dilin ayırtedici özelliklerinden biri, kendini, başkalarından/ötekilerden üstün görmesidir. Bir faşistin tefekküründe, o ve ona benzeyenler bütün iyiliklerin, güzelliklerin ve doğrulukların sahibidir; buna karşılık ötekiler ise kötülüklerin, çirkinliklerin ve yanlışlıkların taşıyıcıdır. Bu nedenle kendisi üstün, öteki ise aşağıdır. Bu dilin kemale ermiş örneği olan Alman faşizminde, bir Almana sırf Germen ırkından olduğundan bütün olumlu özellikler atfedilirken; bir Yahudinin, bütün kötülüklerin müsebbibi olarak görülmesinin sebebi slt Yahudi olmasıydı. Bir başka anlatımla; bir Yahudi somut bir kötülük ürettiği veya bir suç işlediği için değil; sadece Yahudi olduğu için aşağılanıyor, cezalandırılıyor, öldürülüyordu.

Başlık: Ynt: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: shemuel - Ağustos 06, 2007, 02:12:32 öö
Faşizmin üç düzeyinden bahsedilebilir: Rejim olarak faşizm, örgütlü bir hareket ve ideoloji olarak faşizm, sıradan/gündelik faşizm.

sonuçta siz bunların hepsinede karşısınız.
Başlık: Ynt: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: Universal - Ağustos 06, 2007, 11:47:52 öö
Ermeni katliamı ile suçlanan bir Büyük Üstadın teşekkül ettirdiği Türk Masonluğu' nun bu şekilde provakasyon amacı taşıyan mesajların bulunduğu bir sitede tartışılması; ya da tersten söylersek, böylesi bir sitede bu tür provakasyon denemelerinin yapılması, hem evrensel anlamda Masonluğa hem de Türk Masonluğuna yara aldırır.

Hem site, hem de sitenin içeriği dolayısıyla Masonluk (Sayın Mason site yöneticisi olarak sitenin doğrudan H.K.E.M.B.L' yi bağlayan bir niteliği bulunmadığını belirtse de) bu provokasyondan eminim ki zarar görecektir.

Kendimi bu konuda müdahil gördüğümden hatırlatmak isterim.
Başlık: Ynt: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: MASON - Ağustos 06, 2007, 12:21:32 ös
Sayin Omnia Tempus Alit,

H.K.E.M.B.L. yada Masonluk (bir butun olarak) hicbir politik yada dini goruste degildir. Ozgur dusunceyi savunan, aciklanan dusuncelere anlayis ve saygi cercevesinde cevaplar veren yada ketumlugunu koruyan bir topluluktur.

Sitede belli basliklarin acilmasini engellemek yada o basliklari silmek, Masonlugun evrenselligine ve fikir ozgurlugu mantigina ters dusecektir.

Bana gore onemli olan; acilan konu yada iceriginden daha cok, o konunun seviyeli tartisilabilip tartisilamadigidir. Sitenin amaci yanlizca belirli konularin degil, her konunun seviyeli bir sekilde tartisilabilecegi bir bilgi paylasim ortami yaratabilmektir. Uyelerin birbirine saygi ile cevaplar vermesi, inanc ve politik dusuncelerine anlayis ile bakmasi bu sitenin gelecegi icin cok daha olumlu bir yapi yaratir.

Bu konunun acilmamasini degil, seviyeli olarak tartisilabilmesini umardim. Amacimda budur.

Konulari silerek yada acilmasini engelleyerek istenen kaliteyi, evrenselligi ve ozgur dusunceyi barindiramayiz. Fakat acilan konu ne olursa olsun, onu seviyeli tartistirabilmek sitemizin olgunluguna isaret edecektir.

Saygilarimla
Başlık: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: LEON COMANDANTE - Ağustos 06, 2007, 12:47:20 ös
Sayın MASON, Sayın Omnia Tempus Alit'in düşüncelerine katılıyorum. Siz hernekadar masonlar.org'un herhangi bir loca adına açıklama yapabilme yada herhangi bir locaya bağlı olmadığını açıklasanızda bu site domain ismi olarak dahi bir Türk Masonları sitesi görüntüsü vermektedir. Yani doğal olarakta böylesi bir sitede bu tür yazılar hem evrensel anlamda Masonluğa özelliklede Türk Masonluğuna yara aldırır. Tabi ki bu bizim iyi niyetli düşüncemiz. yoksa bu tür yazılar sadece bu sitede bulunmamaktadır!

Sayın Omnia Tempus Alit Sayın Shemuel'in bu konuyu açmasının sebebini ben biliyorum. Yoksa o da biliyorki özellikle suçlu olan ermenilerdir ve kayıplarda karşılıklıdır. Bende ilk başta provakasyon olarak değerlendirsemde sonrasında öyle olmadığını anladım ki kendisi benimle konuştuktan sonra konuyu kaldıracağını söyledi ama silme/düzenleme süreleri sanırım kısıtlı olduğundan geç kaldık...
Başlık: Ynt: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: Universal - Ağustos 06, 2007, 01:34:03 ös
Muhterem MASON, Sayın LEON COMANDANTE,

Çok net bir şekilde belirtmem isterim ki, bu konudaki tek çekincem anti - masonik sitelerin, burada yazılanları farklı amaçları için kullanabilecekleridir.

Konuyu açan değerli arkadaşımıza da saygılarımla hatırlatmak isterim.
Başlık: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: SublimePrince - Ağustos 06, 2007, 09:24:11 ös
Muhterem MASON, Sayın LEON COMANDANTE,

Çok net bir şekilde belirtmem isterim ki, bu konudaki tek çekincem anti - masonik sitelerin, burada yazılanları farklı amaçları için kullanabilecekleridir.

Konuyu açan değerli arkadaşımıza da saygılarımla hatırlatmak isterim.
Sevgili Omnia Tempus Alit,

Dusuncenizi anliyorum ve saygi duyuyorum. Ama ve fakat buradaki yazilanlari, carpitarak kendi amaclari icin kullanan cikarsa, bunla sadece kendilerinin ne kadar asagilik olduklarini gosterecektir. Bunlara inananlar, bu kisilerin bu iddialarini hic arastirmadan kabul edecek olurlarsa da, bu kendilerinin ne kadar cahil ve arastirmaktan yoksun olduklarini gosterecektir.

Emin olun, bu tarz hareketleri yapacak kadar dusuk seviyede olanlar, buradaki selamlasmalari, veya guncel sohbetleri de ayni sekilde carpitarak kullanabilirler.

Gonul isterdi ki bu konu baska bir konuya misilleme olmasi icin degil, hakikaten tartisilmak icin acilmis olsaydi, ve ne oldugu belirsiz(!) kaynaklardan bilgiler asmak yerine fikir alis verisinde bulunulabilinse idi, ama gordugunuz gibi her insan tartismasini degisik seviyelerde yapiyor, ve siteyi kisisel rovans amaclari icin kullanmakta sakinca gormuyor. Bu kendilerinin secimidir.
Başlık: Ynt: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: shemuel - Ağustos 08, 2007, 11:35:10 ös
Muhterem MASON, Sayın LEON COMANDANTE,

Çok net bir şekilde belirtmem isterim ki, bu konudaki tek çekincem anti - masonik sitelerin, burada yazılanları farklı amaçları için kullanabilecekleridir.

Konuyu açan değerli arkadaşımıza da saygılarımla hatırlatmak isterim.
Burda yazılan her neyse yazan kişi sorunludur.benim yazdıklarımdan dolayı sizimi suçlayacaklar.
Siz anti masonik sitelerden korkmayın zaten onlar her zaman yazacak bir hikaye bulur
Başlık: Ynt: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: shemuel - Ağustos 08, 2007, 11:42:55 ös
Muhterem MASON, Sayın LEON COMANDANTE,

Çok net bir şekilde belirtmem isterim ki, bu konudaki tek çekincem anti - masonik sitelerin, burada yazılanları farklı amaçları için kullanabilecekleridir.

Konuyu açan değerli arkadaşımıza da saygılarımla hatırlatmak isterim.
Sevgili Omnia Tempus Alit,

Gonul isterdi ki bu konu baska bir konuya misilleme olmasi icin degil, hakikaten tartisilmak icin acilmis olsaydi, ve ne oldugu belirsiz(!) kaynaklardan bilgiler asmak yerine fikir alis verisinde bulunulabilinse idi, ama gordugunuz gibi her insan tartismasini degisik seviyelerde yapiyor, ve siteyi kisisel rovans amaclari icin kullanmakta sakinca gormuyor. Bu kendilerinin secimidir.
farzedinki misilleme değil hedi tartışalım karşılıklı anlayış olmadığı taktirde kavgaya dönüşecektir.
Ben misilleme yaptım
 neden yaptım?
Bu siteye gelen her vatandaş bir Yahudi konusu açıyor . hatırlarsanız İsraili denize dökenler bile vardı.
Başlık: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: LEON COMANDANTE - Ağustos 08, 2007, 11:55:38 ös
Aslına bakılırsa kim araştırırsa araştırsın Yahudilik ve Müslümanlığın birbirine benzediği kadar Yahudilik ve İseviliğin, Müslümanlık ve İseviliğin benzemediğini kolayca görür vede anlar.

Zira Kur'an vaktinde kitap haline getirildiği için bozulmamışken, İncil yıllar sonra yaklaşık 3000 farklı İncil'in toplaması olan uydurma bir kitaptır şuan günümüzde. Tevrat'ta da ciddi tahribatlar var. Lakin Yahudi gelenekçiliği nispeten bazı değerlerin korunmasını sağlamıştır. Örneğin; Yahudilerde de haram-helal anlayışı vardır, faiz yasaktır(Yahudilerin tefeciliğini örnek vererek bunu yalanlamaya gerek yok, Müslüman tefecilerin haram yemesi gibi bir durum bu da...), domuz eti yemezler, sadaka vermeyi erdem sayarlar, kitaplarına inanılmaz saygı gösterirler, Allah'ı BİR kabul ederler(Hristiyanlar gibi Tanrı 3 demezler)...

Şimdi tüm bu yönlerden bakınca Müslümanlığın ve Yahudiliğin benzeştiği belli oluyor. Yalnız geçerliliğini Hristiyanlığın gelişiyle yitirmiştir. Tıpkı Hristiyanlığın İslam'ın gelişiyle geçerliliğini yitirdiği gibi...

Tevrat'ta bir kısmı bozulmuş bir kitap olduğundan dolayı bugün bir çok dindar Yahudi artık bunun farkına varmış olmasını ve Müslümanlığa geçiş yaptığınıda duymuştum.
Başlık: Ynt: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: shemuel - Ağustos 09, 2007, 12:26:09 öö
Tavrat bir kýsmý bozulmuþ demiþsinde deðiþtirilecek bir þeyi yokturki biz onu tarih kitabý olarak ukuyoruz.
Tevrat Yahudilerin gelenek  ve anayasa kitabýdýr. 8)
Sevgili Leon Yahudilerin müslüman olduðunu söyleyenler varsa kendini kandýrýr. ;)
Ýþine geldiði için kendisine bir kazanç getirecekse Ýslamiyeti seçen bir yahudi olabilir.Ama körükörüne inanýp Müslüman olan ahmak bir yahudi tanýmýyorum.Sevgili kardeþim ***
 ;D ;D ;D
Başlık: Ynt: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: Universal - Ağustos 09, 2007, 08:45:54 öö
Sn. Shemuel,

Mesajlarimda bahsi geçen korku değil, tespittir.

Hatırlatmak isterim.

Saygılarımla,
Başlık: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: LuckyEye2 - Ağustos 09, 2007, 12:28:06 ös
Tavrat bir kýsmý bozulmuþ demiþsinde deðiþtirilecek bir þeyi yokturki biz onu tarih kitabý olarak ukuyoruz.
Tevrat Yahudilerin gelenek  ve anayasa kitabýdýr. 8)
Sevgili Leon Yahudilerin müslüman olduðunu söyleyenler varsa kendini kandýrýr. ;)
Ýþine geldiði için kendisine bir kazanç getirecekse Ýslamiyeti seçen bir yahudi olabilir.Ama körükörüne inanýp Müslüman olan ahmak bir yahudi tanýmýyorum.Sevgili kardeþim ***

Sende mi Brutus
Başlık: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: LuckyEye2 - Ağustos 10, 2007, 12:01:57 ös
İnsanı zorla faşizan ırkçı yorumlar yaptırmaya yöneltiyorlar neymiş efendim Türkler soykırımcıymış buna en kibarıyla amiyane tabirle afedersiniz " hadi len!" denir bu kadar bilgi görü art niyetli mesnetsiz bir yaklaşım olamaz hiç bir delil yokken toplu mezar var diye (hoş mezarlardan çıkanların ölüm sebebleri ve milliyetlerini nasıl buluyorlarsa Türkiye ye gelmeden) 20 Y.Y. ın başlarında çekilmiş birkaç siyah beyaz katliam fotoğrafı jenosite delilse ben size milyonlarca Türk ün katledilmiş fotorğafını sunayım 20. Y.Y. başlarında başta Çanakkale olmak üzere bir yığın yerde Türkler soykırıma uğramışlardır bunların içinde Ermenilerde vardır evet Ermeniler Türklere yönelik soykırım yapmışlardır.Ama ahmaklıkla itham edilen başkalarının kültürleriyle yaşadığı iddia edilen Türk  Milleti bazıları gibi bizi katletdiler diye kendini acındırmamışdır başklarının örfünü adetini almamışdır Türkler hep tek Tanrılı olmuşlardır İslamiyet örf adet değil dindir belkide  Türkler İslam ı seçipte Araplaşmayan tek millettir  3000 bin yıllık tarihlerinde BAZILARI  gibi kendilerine yardım eli açanları hançerlememişlerdir daima mert olmuşlardır ve onurşarı haysiyetleri için canlarını vermişlerdir ve yine BAZILARI gibi plazarlarda şereflerini benliklerini ve haysiyetlerini satarak elde ettikleri para ile dünyayı yönetiyoruz diye kös kös övünmemişlerdir ( bi de zeki olduklarını iddia ederler oysa ki piyon olduklarının farkında olamayacakları kadar zekiler!!!)

Evet sonunda bizleride ırkçı yaptınız hiç bir somut delil sunmadan vardır diyerek kabullendiğiniz "yalan" sizlerin dürüstlük anlayışınızı gösterir...
Başlık: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: MASON - Ağustos 10, 2007, 12:14:23 ös
Sayin Shemuel,

Tum bir ulke hakina yaptiginiz suclama hosgorulemez. Lutfen mesajlarinizi saygi cercevesinde atiniz. Forumun huzur ve ahengi, yapilan genellemeler ile bozulmaktadir.

Saygilarimla
Başlık: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: bilmeliyimgalilei - Ağustos 10, 2007, 12:53:23 ös
nedendir bilmem ama forumdaki her konuda mutlaka konuşmalar farklı yerlere gidiyor.
osmanlı madem soykırım yapış o zaman neden hala ermenilerin soyu devam etmekte??eminim ki soykırım yapsaydık birtanesi bile yaşıyor olmazdı.
Başlık: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: Genius Loci - Ağustos 10, 2007, 01:06:19 ös
sn. galilei,

böyle bir yaklaşımla işi çözemeyiz bence, çünkü siz bu ifadeyi kullandığınızda karşı taraftaki kişinin eline çok güçlü bir koz geçer ve şu soruyu sorar "hitler'de 6 milyon yahudiyi katletti, bunun bir soykırım olduğundan kimsenin şüphesi yok... sizin yaklaşımınızla yahudi soyu devam etmemeliydi. ozaman siz holokostuda mı görmezden geleceksiniz?"

SOYKIRIM  değil, sonuçta 1915'te gerçekleşen bir tehcir uygulaması var, bunun haklı gerekçeleri de mevcut, ancak o uygulamada ermenilere karşı girişilen lokal rinç girişimleri ve tehcir sebebiyle ermenilerde zayiat söz konusu... bunu kabul edelim...

Shemuel'in açtığı Ermeniler diye ayrı bir başlıkta zaten çeşitli görüşleri ifade etmiştim.

tekrar edeyim ki, ermeni milliyetçiliği - taşnakçı zihniyet o günlerde de ve bugünde de emperyalizmin yardakçısı durumundadır. emperyalizmin böl-yönet taktiği gereği bunlara destek vermesi beklenebilir. ancak taşnakçı zihniyetle- tarihimizde millet-i sadıka olarak nitelediğimiz ermenileri bir kefeye koyamayız. türkiye'ye çok önemli katkılarda bulunmuş ve bulunan bir çok ermeni yurttaşımız olmuştur ve bundan sonrada olacaktır.

dolayısıyla çoğunluk veya baskın ulus olarak türklerinde kendilerine dönüp bakmaları gerekli... evet ermeni milliyetçiliğinin tezleri ve türklere bakışı ortada ancak türk milliyetçiliğinin ermenilere bakışında onlarınkine göe bir farklılık var mı?

bilmemiz gerekenler tarihte... ermeniler anadoluda belkide en kolay türkleşmiş topluluktur... ermeni adetlerini almışız ermeniler de türklerinadetlerini almış... bunda belki de ermenilerin eski dininin şamani bir din olmasının da etkisi olabilir. 1900lerin başına kadar ermenilerle içiçe yaşamışız, bugün niçin yaşayamayalım?

olaylara bu noktada bakmakta fayda var...

Saygılarımla...


p.s.: luckeye her ne kadar kimsenin kültürünü adetini almamışız desede ben aynı fikri paylaşmıyorum. kültür-adet-görenek almak benimsemek onu bir potada eritmek aynı zamanda o ulusun büyük bir ulus olduğunun da göstergesi olduğuna inanıyorum. o kültürün içinde erimiyor diğerlerinin kültürünü kendi kültürü içerisinde bütünleştiriyor ve kendi malı haline getiriyor ki bu da başka bir bakış açısıyla büyüklük olsa gerektir.
Başlık: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: LEON COMANDANTE - Ağustos 10, 2007, 02:10:46 ös
Alıntı
"böyle bir yaklaşımla işi çözemeyiz bence, çünkü siz bu ifadeyi kullandığınızda karşı taraftaki kişinin eline çok güçlü bir koz geçer ve şu soruyu sorar "hitler'de 6 milyon yahudiyi katletti, bunun bir soykırım olduğundan kimsenin şüphesi yok... sizin yaklaşımınızla yahudi soyu devam etmemeliydi. ozaman siz holokostuda mı görmezden geleceksiniz?"

SOYKIRIM  değil, sonuçta 1915'te gerçekleşen bir tehcir uygulaması var, bunun haklı gerekçeleri de mevcut, ancak o uygulamada ermenilere karşı girişilen lokal rinç girişimleri ve tehcir sebebiyle ermenilerde zayiat söz konusu... bunu kabul edelim..."


Sayın Skull yanlışınız var bugün soykırım çok yanlış anlamlarda kullanılıyor. Tabiki soykırıma uğrayan kişilerin soyları devam etmez. Bu toplu bir katliam demektir. Elbette tehcir sebebiyle ermenilerde zaiyatlar olmuştur. Lakin bu kabul edildiği dakikada ermeniler aha işte bize soykırım yapılmıştır diyeceklerdir. Ermenilerin Doğu Anadolu'da savaş ve göç sırasında kayıplar verdikleri doğrudur. Ancak bu kayıplar, Doğu Anadolu'da yaşanan savaş ve isyanlar nedeniyle asayişin sağlıklı olarak sağlanamaması, araç, yakıt, gıda, ilaç yetersizliği, ağır iklim koşulları ile tifüs gibi salgın hastalıklar nedeniyle meydana gelmiştir. Hiçbir şekilde kasıtlı ve planlı bir katliam söz konusu değildir.

Yer değiştirme uygulaması Ermeni çevreleri ve hasım devletlerce "Ermeni katliamı ve soykırımı" olarak adlandırılmış ve Türklere karşı büyük bir propaganda kampanyası başlatılmıştır. Oysa soykırım; “ırk, milliyet, etnik ve din farklılıkları nedeniyle insan gruplarının yok edilmesi”dir. Bu suç, direkt olarak bir hükümet tarafından veya onun rıza göstermesi ile işlenebilir.

Aslında Ermeniler, geçmişte hakimiyeti altında yaşadıkları devletlere ihanetlerinden dolayı bir çok kez buna benzer göç hareketlerine tabi tutulmuşlardır. Sasaniler 379'larda 70.000 Ermeni’yi İran'a, Bizanslılar 1025'lerde Doğu Anadolu'daki 40.000 Ermeni'yi Sivas ve Kayseri'ye, Memluklar 1250'lerde 10.000 kadar Ermeni'yi Mısır'a, 1743'de İranlılar 24.000 Ermeni'yi İran içlerine ve 1777'de Kırım'ı işgal eden Ruslar bölgedeki binlerce Ermeni'yi steplere sürmüştür.

2 emekli Fransız generalin Le Monde’da yayınlanan itiraflarına göre; Fransızlar 1954-1962 yılları arasında Cezayir’de en az 1 milyon Cezayirliyi katletmiş, 1965-1966 yıllarında Endonezya ordusu bir milyon komünisti ve ailelerini öldürmüş, 1975-1979 yılları arasında Kamboçya'da Kızıl Kmerler 1.7 milyon Kamboçyalı'yı katletmiş, 1994'de Ruanda'da 500.000 Tutsi, Hutular tarafından öldürülmüş ve nihayet 1991'den sonra Bosna-Hersek ile Kosova'da binlerce Müslüman Sırp vahşetine maruz kalmıştır.

Tarih boyunca sayısız göç ve sürgün olayına maruz kalan Ermeniler, bunların hiç birini gündeme getirmeden, sadece 1915'te Osmanlı devleti tarafından son derece haklı gerekçelerle yer değiştirmeye tabi tutulmalarını sözde soykırım adı ile sorun haline getirmeye çalışmaktadırlar. Bu tavır, maksatlı ve Türkiye'nin bütünlüğünü bozmaya yönelik politikaların bir ürünüdür. Bazı ülkelerin, Afrika ve Balkanlarda yaşanmakta olan gerçek anlamdaki soykırım hareketlerine seyirci kalarak, sözde Ermeni soykırımı iddialarına ve yalanlarına destek vermeleri de bunun en açık göstergesidir.


Alıntı
luckeye her ne kadar kimsenin kültürünü adetini almamışız desede ben aynı fikri paylaşmıyorum. kültür-adet-görenek almak benimsemek onu bir potada eritmek aynı zamanda o ulusun büyük bir ulus olduğunun da göstergesi olduğuna inanıyorum. o kültürün içinde erimiyor diğerlerinin kültürünü kendi kültürü içerisinde bütünleştiriyor ve kendi malı haline getiriyor ki bu da başka bir bakış açısıyla büyüklük olsa gerektir.


Sayın Skull başka toplumların kültürünü-adet ve göreneklerini almak o ulusun büyük bir ulus olduğunu değil tam tersine bağımlı-küçük bir ulus olduğunun göstergesidir. Şuanki Türk kültürü çoğunluk olarak Ortadoğu Kültürü - Osmanlı Kültürü ve hafif batı kültürünün karışımı ile oluşmuştur. Birde ayrı bir olay var bugün Türkler genel olarak kültürüne fazlasıyla sahip çıkmadığı için Yunanlılar,Ermeniler vs. bizim yüzyıllardır süregelen birçok kültür hazinemizi sahiplenmiş bulunmaktadırlar. ve hepsinin kendilerinin olduğunu iddia etmektedirler. Örneğin Türk ve kürt kültürüde gayet farklıdır. Bugün kürtlerin kültürüde bazı kişiler tarafından Türk kültürü olarak görülmektedir, yanlıştır... Yıllarca Türkler bu sebepler yüzünden yanlış tanınmışlardır. Bu ülkede hertürlü bölücülük yapan çapulcu terör örgütüne her türlü desteği verip, demokrasi ve insan haklarından bahsetmek , ''şiddeti kınıyorum'' demek bu yalanları söylemek ve bizleri enayi zannedip, aptal yerine koymaya çalışmak ve yine Avrupa'da Türkiye'yi şikayet etmek söz konusu olunca ''ben kürdüm dilimizi konuşamıyoruz'' demek, ama cebinde Türkiye Cumhuriyeti kimliği ile Avrupa ülkelerinden herhangi birinde(genelde devamlı olarak) SUÇ(özellikle kötü) işlediklerinde kürtlerin çoğuda ''ben Türküm Türkoyım abe'' demek üçkağıtçılığı kürtlerdedir. Yani bu gibi şeylerde Türkiye'yi Türk kültürüne tamamen yanlış tanıtmaktadır.

Örneğin geçen senede Van'ın Muradiye İlçesi'nde biri kadın 6 kürt kişi İsviçreli karı koca turistleri kaçırıp kocasının önünde karısına tecavüz etmişler. Vahşete karışanlar Şırnak'ta yakalandı.... ve İsviçre medyası bunu Türkler olarak yansıttı oysaki aynı İsviçre medyası o bölgeyi kürdistan(!) olarak gösteriyor. Bilmem anlatabildim mi?

Sevgiler, saygılar
Başlık: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: MYSTICPROVOCATEUR - Ağustos 10, 2007, 02:17:21 ös
Alıntı
Örneğin geçen senede Van'ın Muradiye İlçesi'nde biri kadın 6 kürt kişi İsviçreli karı koca turistleri kaçırıp kocasının önünde karısına tecavüz etmişler. Vahşete karışanlar Şırnak'ta yakalandı....

Bu haberi hatırlıyorum.Bu iğrenç mahluklar olaydan sonra hiçbirşey olmamış gibi gittikleri kahvede arkadaşlarına yaptıklarını ballandıra ballandıra anlatırlarken jandarma tarafından yakalanmışlardı.Yazık gerçekten,insanlık adına yazık...
Başlık: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: LEON COMANDANTE - Ağustos 10, 2007, 02:25:44 ös
Evet maalesef gerçekten çok yazık Sayın Mistik ayrıca bu sadece herhangi 1 örnekti. İşin ilginç bir yanıda o bölgeyi kürdistan(!) olarak gösteren İsviçre medyası bu haberi medyada Türkler yaptı diye geçmiştir.
Başlık: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: Genius Loci - Ağustos 10, 2007, 03:15:54 ös
Soykırım suçu ilk kez 1944 yılında, Rafael Lempkin’nin bu tarihten on yıl önce “Axis Rule in Occupied Europe” adlı kitabında yaptığı bir öneriye dayandırılarak tanımlandı. Soykırım (Genocide) kelimesi, Yunanca ırk, ulus ya da soy anlamına gelen “genos” kelimesi ile Latince öldürme anlamında kullanılan “cide” son ekinin birleşmesiyle oluşmuş, iki ayrı dilden alınmış kelimelerle yapılan birleşik bir kelimedir. Bu kelime, 1945 Nuremberg Şartında açıkça bir suç olarak tanımlanmamasına karşın, kıdemli Nazi subayların duruşmasının iddianame ve açılış konuşması sırasında Nuremberg Uluslararası Askeri Ceza Mahkemesi huzurunda insanlık karşıtı bir suç olarak zikredildi. 2.Dünya Savasi'nin acilarini bizatihi yasayan Polonyali bir Yahudi kökenli ailenin çocugu olan Lemkin'in büyük çabalari  neticesinde, Soykirim kavrami Insanliga Karsi Suçlardan ayri bir suç olarak siniflandirilmis ve 11 Aralik 1946 yilinda BM Genel Kurulu'nun oy birligi ile kabul ettigi 96(I) sayili kararinda;
" Cinayet nasil birey olarak insanlarin yasam hakkinin (right to life) inkariysa, Soykirim da bütün bir insan grubunun varolus hakkinin (right of existence) inkaridir. Böylesine bir inkar insanligin tamir edilemeyecek sekilde vicdanini sarstigi gibi bu insan gruplarinin insanliga yaptigi kültürel ve diger katkilari en büyük bir biçimde zarara ugratir, ayrica ahlak kanunlari ile Birlesmis Milletlerin ruhuna ve amaçlarina tamamiyla aykiridir. Irksal, dinsel, siyasal ve diger gruplara karsi, bir bütün veya parça olarak islenmis pek çok soykirim örnekleri meydana gelmistir. Soykirim suçunun cezalandirilmasi uluslararasi bir önemdedir"
seklindeki sonuç bildirgesi ile, soykirim kavrami BM nezdinde kabul görmüstür.


Soykırım, bir grup insanın tamamını veya bir kısmını yok etmeyi amaçlayan birtakım eylemlerin her biridir, bu yok etme maksadı soykırımı diğer insanlık karşıtı suçlardan ayırır.

Uluslararası Ceza Mahkemesi’ni kuran Roma Statüsü’nün 6. maddesi, 1948 tarihli Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’nin 2. maddesinde tanımlanan soykırım suçunu yargılama yetkisini Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne vermiştir. Bu tanımlama uluslararası örf ve adet hukukunun bir parçası olarak kabul edilmiştir, bu nedenle Soykırım Sözleşmesini onaylamış olsun olmasın, tüm devletler için bağlayıcıdır. Ruanda ve Eski Yugoslavya için kurulan Uluslararası Ceza Mahkemelerinin Statüleri de aynı tanımlamayı kullanmışlardır

hukuksal açıdan soyun devam edip etmemesinin bir önemi yoktur. önemli olan bir grup insanın (etniik, dinsel, dilsel özelliği sebebiyle) toptan veya kısmen yok edilmesi amacıdır. beş yasak eylem, -ulusal, etnik, ırksal veya dini bir grubu tamamen ya da kısmen yok etmek kastıyla işlenirse- soykırım suçunu oluşturur:

- Bir grubun üyelerini öldürülmesi

- Bir grubun üyelerinin ciddi bedensel veya zihinsel zarara uğratılması

- Bir grubun yaşam koşullarının üyelerine fiziksel zarar verilmesi amacıyla bilerek zorlaştırılması

- Bir grup içinde yeni doğumların önlenmesi

- Bir grubun çocuklarının zorla başka bir gruba aktarılması

Soykırım suçuyla suçlanmak için kasaba veya köy gibi belirli bir toplumdaki bir grubun büyük bir kısmını o grubun kimliği nedeniyle yok etme amacını gütmek yeterlidir.

Başlık: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: Genius Loci - Ağustos 10, 2007, 03:25:42 ös
5237 sayılı TCK'nun 76. maddesi hükmü de yukarıdakilere benzer bir tanımlamayla soykırımı suç olarak belirtmiştir;

"MADDE 76 - (1) Bir planın icrası suretiyle, milli, etnik, ırki veya dini bir grubun tamamen veya kısmen yokedilmesi maksadıyla, bu grupların üyelerine karşı aşağıdaki fiillerden birinin işlenmesi, soykırım suçunu oluşturur:

a) Kasten öldürme.

b) Kişilerin bedensel veya ruhsal bütünlüklerine ağır zarar verme.

c) Grubun, tamamen veya kısmen yokedilmesi sonucunu doğuracak koşullarda yaşamaya zorlanması.

d) Grup içinde doğumlara engel olmaya yönelik tedbirlerin alınması.

e) Gruba ait çocukların bir başka gruba zorla nakledilmesi.

(2) Soykırım suçu failine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilir. Ancak, soykırım kapsamında işlenen kasten öldürme ve kasten yaralama suçları açısından, belirlenen mağdur sayısınca gerçek içtima hükümleri uygulanır.

(3) Bu suçlardan dolayı tüzel kişiler hakkında da güvenlik tedbirine hükmolunur."

burada tamamen veya kısmen yok olması sonucunu doğuracak şartlarda yaşamaya mecbur kılmadan ne anlamamız gereklidir? Tehcir vakıasının kabul edilebilir gerekçeleri olsa bile kısmen dahi olsabir öldürme ve yaşama şartlarının zorlaştırılması durumu var  ki TTK başkanı"Bütün Anadolu'da tehcire uğrayan Ermenilerin net sayısı 438.758'dir. Vilayetlere göre rakamlar Osmanlı arşivlerinde yer almaktadır. 382.148 kişi iskan bölgelerine varmıştır." diyor

bununla bir soykırım taraftarı olduğumun algılanmasını istemem. sonuçta bir tehcir hadisesi yaşanmıştır. sadece soykırımın bir soyun tüketilmesi demek olmadığını ifade etmek için bunları yazdım.

insanlığa karşı işlenmiş suçlar ile soykırım arasındaki farkı kısmen veya tamamen imha düşüncesi (manevi unsur) oluşturuyor
Başlık: Re: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: shemuel - Ağustos 11, 2007, 12:37:48 ös
güzel   bir açıklama
Başlık: Ynt: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: Mozart - Aralık 27, 2008, 06:09:56 ös
Hatay'ın Ermeni köyü "Vakıflı", soykırım iddialarına tepkili

Türkiye'nin tek Ermeni Köyü olan Hatay'ın Samandağ İlçesi'ne bağlı Vakıflı Köyü Muhtarı Berç Kartun, AB'nin siyasi amaçları için Ermeniler'i kullandığını belirterek, "300 yıldır burada yaşıyoruz, hiçbir baskı görmedik" dedi. 32 haneli Vakıflı Köyü Muhtarı Berç Kartun, 300 yıldır aynı yerde yaşadıklarını belirterek, "Biz Türk vatandaşı olarak Ermeniyiz ama Türk Ermenisi'yiz. Her zaman memleketimiz için çalışıyoruz. Babalarımız da, dedelerimiz de Türkiye için çalışmıştı" diye konuştu. Hatay Devleti'nin 1939'da Türkiye'ye ilhakından sonra burada kaldıklarını anlatan Kartun, "Biz bu tarihten önce de buradaydık, hala buradayız. 300 sene öncesinden beri yani Osmanlı'dan beri buradayız. Vakıflı Köyü olarak Hatay içindeki Ermeniler olarak 1939'dan önce de ondan sonra da hiçbir sıkıntı görmedik. Arabı, Alevisi, Sünnisi ile kardeşçe yaşadık. Hatta içlerinde en rahat en güzel yaşanlardan biriyiz. Devletimiz hiç bir hizmetini aksatmadı, devleti bırakılım insanlardan hiç bir sıkıntı görmedik" ifadelerini kullandı. Avrupa Birliği'nin siyasi amaçları için Ermeniler'i kullandığını ifade eden Kartun, "Ama bizi kullanamazlar, biz burada gayet rahatız. Avrupa'daki, Diaspora'daki Ermeniler kullanılıyor. Biz bunları kınıyoruz. Bu soykırım ve dayatmalar asılsızdır. Ben 43 yaşındayım, burada doğdum, burada askerliğimi yaptım hiç bir sıkıntı, dayatma görmedim. Bu tür şeyler boş. Soykırım iddialarını siyasi amaçlar nedeniyle ortaya atıyorlar" diye konuştu. Hükümetin yaptığı çağrıya Ermenistan'ın kulak vermesi gerektiğini de vurgulayan Kartun, "Son zamanlarda hükümetimiz, muhalefetle beraber iyi bir karar alıp Ermenistan'a çağrı yaptı. "Ermenistan'a gelin bu soykırım iddialarını bilim adamlarımız çözsün" dendi. Ben isterdim ki buna kulak versinler, bilim adamlarıyla bu işi halletsinler ama Ermenistan Hükümeti buna sıcak bakmıyor" dedi. Köyün yaşlılarından Boğos Kahyaoğlu da Türkiye'de her zaman kardeş gibi yaşadıklarını belirterek, "Biz Türkiye'de doğmuşuz, Türkiye'de büyümüşüz Türkiye'yi her zaman destekliyoruz. Hiçbir zaman soykırım ve baskı görmedik, hep birlikte yaşıyoruz ve kardeş gibiyiz" şeklinde konuştu.

Kaynak: http://www.dunyagazetesi.com.tr/haberArsiv.asp?id=216355
Başlık: Ynt: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: dogudanesen - Aralık 27, 2008, 09:24:12 ös
Ey kuklacı oynat kuklalarını,oynat senin her sözüne inanan bedenleri !
Güneşin yarın doğacağına kanıt olarak bugüne kadar hep doğmuş olmasını gösteremeyiz ama o güneş her gün doğar !
Gerçek de güneş gibi doğacaktır üstümüze ve soykırım diye katliam diye çığrınanların yüzü aydınlıkta daha net görünecektir !
Başlık: Ynt: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: dogudan - Aralık 29, 2008, 12:41:25 öö
Tehcir kararı ile yaşanabileceklerin öngörülemediğini düşünüyorum. Kararın uygulaması sırasında kaç kişinin öldüğünü bilemeyeceğimiz gibi özellikle doğu ve güneydoğudaki  ermenilerin bir kısmının  saldırıya uğradığıda  bir gerçektir. Bu sayıya göç  koşullarından dolayı hayatını kaybedenler de eklendiğinde önemli sayıda can kaybı yaşanmıştır.

Ermenilere saldırıda bulunanların bir merkezden yönlendirildikleri ile ilgili bir bilgi olmamasıda oldukça önemlidir.

Sonuç olarak yaşananların SOYKIRIM olarak tanımlanmasına katılmıyorum. Katılmamakla beraber gerçeklerin ortaya çıkması  için  özgür bir ortamda enine boyuna tartışılması gerektiğine inanıyorum. Tümü olmasada Diaspora ermenilerinin bu konuya samimi yaklaşmadıklarıda açıkça ortadır. Sayın SkullG ninde belirttiği gibi ne yazık ki emperyalist güçlerin yardakçısı durumundadırlar.

Saygılarımla,
Başlık: Ynt: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: hypatia - Ocak 03, 2012, 02:04:04 ös
Küçükken anneannemden bazı duyumlarım olurdu.Yunan harbinde göçler sırasında kendi duyumlarından  köylerde gebe türk kadınların karnından çocukların alındığından söz ederdi..Aklımda kalan ve hala unutamadığım emzikli annelerin meme uçlarının kesilerek tespih yapıldığıydı.Bunları bire bir yaşayan ve görenlerden duymuş.Özellikle kadınlara yapılan zulümler yüzünden korkusundan anneannem güzelliği belli olmaması için eli yüzü çamur ve tezek bulanmış şekilde dışarı çıkarmış...çocuk merakı işte..sorgulardım anneannemi ama fazla konuşmazdı. " yeter bu kadar,kafana alma böyleşeyleri,allah devlete bu topraklara zeval vermesin.Buranın suyunu ekmeğini yiyiyoruz işte" derdi.
Büyüklerimiz asla kürt ,ermeni şu bu deyip kinle büyütmezlerdi.
Başlık: Ynt: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: hypatia - Ocak 03, 2012, 02:11:56 ös
pardon,yukarıda yazdıklarım yunan ve ermeni zulumünden bahsedildi anneannem tarafından, Ermeni ve kürtlerden eşkiya ,çeteciler olarak söz edilirmiş ve çok korkulurmuş doğuda.
Başlık: Ynt: Özde Ermeni Katliami
Gönderen: Masor1976 - Ocak 04, 2012, 01:05:44 öö
İnsanoğlunun gelenekselleşen bir yapısı vardı, savaşta beyaz bayrak çekene, kadınlara, çocuklara ve yaşlılara dokunulmazdı. Bu yapı artık sadece duygusal bir hatıra olarak hissedilse de pratikte savaş anında bunları gözeten taraflar yok malesef... Şimdi siviller askerden ve terörist oluşumlardan daha fazla katlediliyor.

Ermeni Türklerin müslüman Türklerle karşılıklı yaptıkları katliamlara bakınca aklıma Zihin Kontrolü konulu bir program geliyor. Amerikan ordusunun kendi topraklarında bir köyde yaptığı denemelerde köy halkının gıdasına katılan özel kimyasal ilaçların etkisiyle denek olduğunu bilmeyen köylülerin birbirini öldürdükleri gözlemleniyor. Savaşların ve insani duyguların yok olmaya yüz tuttuğu asrımızdaki insan profilinde kimyasalların rolünün çok büyük olduğunu ve askeriye gibi kurumların toplumları bu şekilde maniple ettikleri bana mantıklı geliyor.

Aksi taktirde Ermeni ve Müslüman halkın yine benzer şekilde Sırp ve Bosnalı müslümanların arasındaki yaşanılanlar ve insan katletme şekilleri hiç normal bir seyir ve netice arzetmiyor.

Saygılarımla.