Masonlar.org - Harici Forumu

Mason ve Masonluk Nedir? => Turkiye`de Masonluk => Konuyu başlatan: MASON - Eylül 25, 2006, 10:29:24 öö

Başlık: Konvan 2005
Gönderen: MASON - Eylül 25, 2006, 10:29:24 öö
Kardeş Obediyansların katılımıyla Hürmasonluk yolunda...
Konvan 2005

Hilton Otelinin “Convention Center”inde tertip edilen Konvana 604 delege ve 73 ziyaretçi katıldı. Katılan 29 delegasyonda 23 Büyük Üstat, 2 Büyük Üstat Kaymakamı, 1 Büyük Üstat Yardımcısı ve 3 Büyük Sekreter yer almıştı. Katılan Büyük Localar (memleket adı ve masonik kıdem sırası ile): İngiltere, İskoçya, Hollanda, Avusturya, New York, Dünya Konferanslar Başkanlığı (ABD), Connecticut, Washington DC, Main, İsviçre, Küba, Yunanistan, Finlandiya, İsrail, Almanya, Çin, İspanya, Macaristan, Yuıgoslavya, İtalya, Romanya, Bulgaristan, Rusya, Moldova, Fas, Kenya, Lituanya, Malta, Makedonya.

Büyük Hatip, Mustafa Kemal Tümay K., özellikle seçim dönemlerinde alçak gönüllülük ve fedakârlık gibi duyguların önemini vurgulayarak düşünce ve davranışlarımıza akl-u hikmetin rehber olmasını temenni etti ve Goethe'den bir vecizeyle konuşmasını tamamladı: “Pusulanın doğru göstermesini istiyorsan, onu yanındaki mıknatıslardan koru”. Konuşmanın her dile çevirisi konuklara dağıtıldı. Ziyaretçi Büyük Locaların temsilcileri birer kısa konuşma yaparak Büyük Üstadımıza Müzemize konacak hediyelerini sundular.

Daha sonra yapılan Kardeşlerin temayülünü belirleyecek önseçimde Asım Akin K. Büyük Üstat seçildi. Geceyi geleneksel Mason balosu tamamladı. Şubat ayında yapılan Genel Kurul'da En Muh. Asım Akin K. bu göreve resmen getirildi.

Başlık: Ynt: Konvan 2005
Gönderen: Surgeus - Temmuz 07, 2017, 01:58:48 öö
Merhabalar,

Bu iletide ulkelerdeki buyuk localarin masonik kidem sirasina gore siralanisi ifadesi geciyor. Masonik kidem masonik yas gibi bir olgumudur? Yani buyuk localarin kurulus tarihlerine gore mi siralama yapilmistir? Birde Turkiye Buyuk Locasinin kidem sirasi nedir?

Paylasimlariniz icin simdiden tesekkur ederim...


Sevgilerimle