Masonlar.org - Harici Forumu

Mason ve Masonluk Nedir? => Masonluk ile ilgili Sorular ve Cevaplar => Konuyu başlatan: ANARCHOSA - Mart 26, 2019, 01:26:10 ös

Başlık: İykaaf nedir?
Gönderen: ANARCHOSA - Mart 26, 2019, 01:26:10 ös
İkaaf, İykaf şeklinde de duyabileceğiniz bir terim sormak istiyorum sizlere? Enteresandır, bu önemli terim forumda neredeyse hiç geçmemiş!

Ne olabilir?
Başlık: Ynt: İykaaf nedir?
Gönderen: Caliper - Mart 26, 2019, 01:44:31 ös
Herkes cevap verebiliyor mu, yoksa haricilere özel bir soru mu? :)
Başlık: Ynt: İykaaf nedir?
Gönderen: ANARCHOSA - Mart 26, 2019, 02:00:18 ös
Tüm sorular elbette tüm üyelere açık. Yalnız peşinden gelecek sorulara da cevap vermek şart...
Başlık: Ynt: İykaaf nedir?
Gönderen: Caliper - Mart 26, 2019, 02:03:46 ös
Ben her zaman yaptığım gibi 24 saat bekleyeyim, cevap veren olmazsa cevap vereyim.

Başlık: Ynt: İykaaf nedir?
Gönderen: Zennn - Mart 26, 2019, 03:45:34 ös
https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=9686.0

İykaaf ; Bak: Yükseltme

Yükseltme; Masonluğun simgesel derecelerinden sonra gelen ileri ya da yüksek derecelerde çalışan atölyelerde derece yükseltilmesi işlemi.
Başlık: Ynt: İykaaf nedir?
Gönderen: ANARCHOSA - Mart 26, 2019, 04:03:40 ös
Doğru...

Bir sonraki sorudan önce biraz ek bilgi.

Masonluğa kabul ya da inisiyasyon törenine Tekris denir. ÖMBL terimlerini güncel Türkçe kullanmaya özen göstererek bu uygulamaya 'Aydınlanma' adını vermiştir.

Tekris aslına bakarsanız her bir derece geçişi anlamında da kullanılır zaman zaman, örneğin 'Kalfa derecesi tekrisi' gibi...

Ancak işin doğrusu Çırak derecesinden Kalfa derecesine 'Geçiş Töreni' ile varılır. Kalfalığa 'Geçilir'.

Kalfa derecesinden Üstat derecesine ise 'Yükselme Töreni' ile varılır. Üstatlığa yükselinir.

Bir duvarcılık mesleği olan Masonlukta taşların yan yana ve üst üste dizilmesi... Geçiş ve yükseliş. Bu yönler için farklı avadanlıklarda vardır öyle değil mi? Hatta bunlar Nazırların bijularıdır aynı zamanda.

Simgesel masonluk zaten bu sayılan üç dereceden ibarettir.

Felsefi çalışmalara devam etmek isteyenler 'Yüksek derecelere' devam edebilirler. Yüksek denilmesini kimisi beğenmez. Hatta kimisi Büyük Loca dışında bir başka yerde çalışma yapılmasını da kabul etmez. Ancak benim anlatımım Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti (EKEİR) üzerinedir. (İngilizce AASR olduğu için kimi EKSR şeklinde de kısaltır bu ismi).

EKEİR'de  Büyük Loca yönetimine bırakılmış ilk üç dereceden sonra dördüncü dereceden başlayarak 'Yüksek Dereceler'de çalışılır.

Bu sebeple biraz simgesel farklılık vardır. Yükselme değil 'Yükseltme' kullanılır. İykaaf bunun eski Türkçesidir. Yüksek Şura zannederim halen bu terimi kullansa da Süprem Konsey terminolojisini Türkçeleştirdiği için (çoğunlukla) Yükseltme şeklinde söyler.

Kardeş eğer Yüksek derecelerde çalışmak isterse ayrı bir dernek olan 'Mason Derneği'nde tıpkı Tekris töreninde olduğu gibi önce inisiye edilir... Bu törenin adı İykaaf veya Yükseltme törenidir.

Peki bu törenin ön şartları nelerdir? Yani bir mason ne şekilde İykaaf'a hazır olur? Her isteyen mason yükseltilir mi? Aranan şartlar nelerdir?

Başlık: Ynt: İykaaf nedir?
Gönderen: Zennn - Mart 26, 2019, 08:35:19 ös
https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=8112.0
Başlık: Ynt: İykaaf nedir?
Gönderen: ANARCHOSA - Mart 26, 2019, 09:00:53 ös
https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=8112.0
Teşekkürler Sayın Zennn,

Dileyen oradan okur. Ancak maalesef herkes sizin gibi derinlere dalmıyor. Bu bakımdan hatırlatmakta fayda var.

1. Locasında düzenli ve devamlı olmalıdır.
2. Ödenti borcu gibi sıkıntılar ile disiplin cezası/uzaklaştırma gibi durumları bulunmamalıdır.
3. Tez/travaylarını vererek derecelerini almalı ve üstat derecesinde en az bir yılını (kimi kurumlar için iki) doldurmuş olmalıdır.

Peki bu durumlardaki kişi istekli ise ?(burası önemli, çünkü kimi kardeşlik Sadece kardeşliği ve sosyal ortamı önemser; kimi sadece felsefi çalışmaları önemser kimisi ise dengeyi bulur). Bu durumda ne olur?

Bazı kurumlarda mason kendi locasında Saygıdeğer Üstada isteğini bildirir. Loca ve Büyük Loca kendi yorumlarıyla birlikte kardeşin durumunu ve talebini ilgili Süprem Konsey'e iletir.
Bazı kurumlarda kardeş kendisi doğrudan gidip yüksek derecelerin çalışıldığı kuruma başvurur. Bazen tıpkı masonluğa girişte olduğu gibi, birinin gelip size teklifte bulunması gerekir.

Altını çizmek istediğim bir nokta locasına devamlılığın sonrasında da önemli olduğudur. Yani ben yüksek derecelerde çalışıyorum artık locama gitmesem de olur masonik etikete uymaz.

Bir terminoloji farkı altını çizmiştim. Yükselme değil yükseltme diye.

Neden böyledir?

Kalfa ve Üstat oluşunuz devam, ödenti ve tez üçlüsü uygunsa sadece zamana bağlı bir haktır. Siz hak ederek kendiniz yükselirsiniz. Görevliler töreni ifa eder.

Büyük loca ile Süprem konsey arasında belirgin farklar vardır. Mesela Büyük Loca demokratik bir yöntemle çalışır. Aşağıdan yukarı doğrudur. Süprem konsey ise bir nevi krallıktır. Tepeden aşağı güç dağılır. Yukarısı istemeden aşağısının kendi isteği yeterli olmaz. Yükselme basamakla, merdivenle olur. Peki yeterince basamağınız yoksa ne kadar isteseniz de yükselebilir misiniz? Daha yukarıdan size el uzanmalıdır. Bu sebeple yükseltme tercih edilmiş olabilir.

Şimdi de geldik asıl soruya, başlığı açma sebebime.

İykaaf neydi? Bu sadece  masonlukta var olan bir terim değil. Hatırlayın pek çok alegori başka yerlerden gelir! Kimler İykaaf edilmiş, hangi hikayeler bu uygulamanın kaynağı olabilir?

Hadi bakalım bu da forumda bulunabilecek mi? Bakalım anlatılacakların hepsi yazılıp bitmiş mi?
Başlık: Ynt: İykaaf nedir?
Gönderen: Zennn - Mart 26, 2019, 10:40:35 ös
Pythagoras yada Kadim Mısıra kadar ufku taramalı mıyız?
Başlık: Ynt: İykaaf nedir?
Gönderen: ANARCHOSA - Mart 26, 2019, 10:48:45 ös
Pythagoras yada Kadim Mısıra kadar ufku taramalı mıyız?

İykaaf yükseltme, eski anlatılarda "göğe yükseltme" şeklinde karşımıza çıkar. Biri NİSA(98) 157-159 da bulunabilir. Ya diğer(ler)i?
Başlık: Ynt: İykaaf nedir?
Gönderen: Zennn - Mart 26, 2019, 11:26:58 ös
İster istemez benzer örnekler akla geliyor. Yönü gösterdiniz. Bilenler yazmak isteyenler doğrusunu yazacaktır.
Başlık: Ynt: İykaaf nedir?
Gönderen: ANARCHOSA - Mart 29, 2019, 09:13:51 öö
Bu başlık böylece kalacak mı yani? Hiç mi bilen, -bilmeyebiliriz- akıl yürüten olmayacak!
Başlık: Ynt: İykaaf nedir?
Gönderen: ANARCHOSA - Mart 29, 2019, 10:35:52 öö
Size bir kitaptan söz edeyim. Adı ''Enok'un Kitabı''. Bu kitap “Eski Ahit” (Tanah) apokratif kitaplarından biriyken zamanla kaybolmuş hatta “okunması insanı dinden çıkarır” denilmiştir. 1773 yılında İskoç araştırmacı ve mason James Bruce, Habeşistan’a bir söylenti üzerine giderek orada bir manastırda saklanmış 3 nüshasını bulmuştur. Varlığı ve doğruluğu ise 1947’de bir çoban tarafından bulunan Ölü Deniz kıyısında Kumran’da bir mağarada bulunan yazmalarla ortaya çıkmıştır. 11 mağarada yapılan kazılarda ele geçen 800 kadar yazma Essenîlerce küplerde saklanarak gömülmüştür. Bu yazmalarla Enok’un kitabı örtüşmekte ve birbirini doğrulamaktadır.
Enok Yaratılış 10:17’de şöyle denir:
“Kayin karısıyla yattı. Karısı hamile kaldı ve Hanok’u doğurdu. Kayin o sırada bir kent kurmaktaydı. Kente oğlu Hanok’un adını verdi.”

Enok’la ilgili bir ilginç bilgi de İsa gibi onun da ölmediği, göğe yükseltildiğine ilişkindir.
İbraniler 11:5: “İman sayesinde Hanok ölümü tatmamak üzere yukarı alındı. Kimse onu bulamadı, çünkü Tanrı onu yukarı almıştı. Yukarı alınmadan önce Tanrı’yı hoşnut eden biri olduğuna tanıklık edildi.”


Enok, Eski Mısır Tanrısı Thot ya da İslâm’daki Hz. İdris ile de özdeşleştirilmiştir.

Enok’un Kitabı 1773 yılında bulunmuştur. Ancak ilginç olan bundan çok önceleri de bu anlatımlara Masonlukta rastlanabilmesidir (Uriel’s Machine – Christopher Knight, Robert Lomas). Hatta pek çok mason mabedinin tavanında bulunan gökyüzü tasvirinin Enok’un kitabında verilen tarife uygun hazırlandığı söylenir.
Başlık: Ynt: İykaaf nedir?
Gönderen: ANARCHOSA - Mart 29, 2019, 11:22:21 ös
Bilemiyorum anlatmaya çalıştığım yakalanabiliyor mu?
Ancak buradan son bir mesaj daha vererek kendimce sonlandırmak isterim... Hep görürüz kaynaklarda: "Hermes, Thoth, Enok, Enoş, Hanok, İdris... Bunlar aynı kişi midir?" gibi...

Peki neden eşleştirilirler? Tevrat kaynağını verdim (Enok/Hanok). Kur'an'da da Meryem Suresi 56-57 şunları der:

Kitapta İdris'i de an, hatırla ve örnek şahsiyet olarak kabul et ve başkalarına da duyur. O da özü sözü doğru olan biriydi, bir peygamberdi. Biz onu yüce bir mekan (makam)a yükseltmiştik. [Biz onu yüce bir mevkiye (göklere veya Cennet'e) yükselttik.]

İşte Yükseltme ve İykaaf'ın bana göre önemi...
Başlık: Ynt: İykaaf nedir?
Gönderen: Alşah - Mart 30, 2019, 01:39:54 öö
           Sayın ANORCHOSA 'nın sözünü ettiği "Enok'un kitabının 1773 yılında bulunduğu ancak , ilginç olanın bundan çok önceleri bu anlatımlara Masonlukta rastlanabilmektedir" ibaresi beni biraz eskilere götürdü.  Şöyle ki;
           Forma kabul edildiğim ilk yıllardı. Yine söz konusu Masonluk ve geçmişi tartışılıyordu.  O zamanlar, elimdeki kaynaklardan da söz ederek  Masonluğun Süleyman Peygambere, Hiram'a kadar uzandığından bahsetmiştim.  Yine o zamanlar formumuzun duayenlerinden sayın ADAM  benim anlatılarıma katılmadığını ve Masonluğun 1720 li yıllarda kurulduğunu ısrarla ifade ediyordu. Hatta halen elimde olan bir kaynakta Fransa'da ilk Locanın 25 mART 1688 tarihinde kurulduğundan söz etsem de sayın ADAM benim kaynaklarıma itibar edilmemesi gerektiği yolunda ifadeler kullanmış ve konu hayli tartışılmıştı.
            Şimdi siz , Enok'un l773 yılında bulunan kitabından çok önceleri sözünü ettiğiniz anlatıların Masonluk'ta rastlanabildiğini ifade ediyorsunuz.
            Yanılmıyorsam bu ifadenizi, benim yıllar önce ileri sürdüğüm tezi doğrular mahiyette görüyorum.  Yani her ne kadar Masonluğun  1720'li yıllarda oluşturulduğu söylense de aslında Masonluğun M.Ö. yıllara varan bir geçmişi bulunmaktadır. Öyle mi?
            Saygılar-sevgiler
 
Başlık: Ynt: İykaaf nedir?
Gönderen: ANARCHOSA - Mart 30, 2019, 08:07:58 öö
Evet öyle...
Sn ADAM başka bir noktada ısrarcı. Bugünkü spekülatif Masonluk ile 1717 öncesi yapı ve uygulamanın farklılığını ifade etmeye çalışıyor aslında. Güncel Masonluğun ise Stuartlar başta olmak üzere İngiltere "Game of Thrones" u sebebiyle şekillendiğinin de altını çiziyor.

Pisagor örneğin bu mesleğin önemli bir köşe taşıdır öyle değil mi? Ancak Spekülatif bir Mason mudur, hayır! Demek istediğim isim değişir. Bir dönem Dionisos Ustaları denilir bir başka dönem farklı isim alır. Ancak Spekülatif Masonluk kendi yazmalarında örneğin Nuh'u temeline koyuyorsa, inşa edilen binayı ben geriden başlatırım. 1717 den değil...

Sevgiler
Başlık: Ynt: İykaaf nedir?
Gönderen: Alşah - Mart 30, 2019, 09:54:54 ös
        Bende bunu anlatmaya çalışmıştım. Teşekkür ederim.
        Saygılar-sevgiler.
Başlık: Ynt: İykaaf nedir?
Gönderen: burakc - Nisan 02, 2019, 12:49:05 ös
Mirac olayı da bir İykaaf mıdır ?

Başlık: Ynt: İykaaf nedir?
Gönderen: ANARCHOSA - Nisan 02, 2019, 12:58:14 ös
Mirac olayı da bir İykaaf mıdır ?

Bravo. Konuyu çok uzatmamak için eklemedim. Ancak Bu olay Isra, Uruc, Miraç kökleri de aynı anlama çıkmaktadır. Yukarı çıkmak, yükselmek olduğu gibi 'Merdiven' anlamına da geliyor. Bu olay gerçekleşirken Mescid-i Aksa civarında bir ''Kaya''ya basarak yükseldiği ifade edilir!

Bir başka merdiven/Yüksel(t)me olayı ise aşağıdaki resimdedir. Ne olduğunu, konunun öznesinin kim olduğunu tahmin edecek var mı?
Başlık: Ynt: İykaaf nedir?
Gönderen: ANARCHOSA - Nisan 03, 2019, 08:56:00 öö
Bir başka merdiven/Yüksel(t)me olayı ise aşağıdaki resimdedir. Ne olduğunu, konunun öznesinin kim olduğunu tahmin edecek var mı?

Masonluk magazini olsa herkes yazıyor ama böylesine temel konularından birisi olan konuda nedense kimse fikir bile yürütemiyor! İsteksizlik mi var? Yoksa mason kardeşlerimiz de hâricîler duymasın diye bilgiyi kendilerine mi saklıyorlar?

Ben susar unuturum, benim için sıkıntı yok.
Başlık: Ynt: İykaaf nedir?
Gönderen: NOSAM33 - Nisan 03, 2019, 10:01:58 öö
Yakubun merdiveni;

Emulation riti  Çırak derecesi Loca Tablosunun ortasında bir merdiven vardır ; bu merdivene  Yakub' un merdiveni denir.
Bu merdiven 18 . yüzyılın ikinci yarısından sonra ortaya çıkmıştır ; daha öncesine ait kitaplarda bahsi yoktur. Merdivendeki basamakların sayısı da değişiktir , yedi veya üç. Yedi basamak İtidal, Metanet, Aklıselim,Adalet,İman ,Ümit ve Şefkati sembolize eder .
    Saygılar


Alıntı : Tanju Koray
Sayfa 82 ... 
 
Başlık: Ynt: İykaaf nedir?
Gönderen: ANARCHOSA - Nisan 03, 2019, 10:36:43 öö
Tebrikler sayın NOSAM33...

Yakup bir "Taş"a kafasını koyarak rüyaya dalar. Göğe yükselen bir merdivenden inip çıkan melekler görür... Hikayenin yine detayları var. Ancak Miraçta kayaya basrak yükselme, Yakup hikayesinde ise yine Taşa başını dayayarak yaşananlar var. İsa Petrus (Kaya) hikayesi de malum. Seni temel taşı yaparak kilisemi(tapınağı/mabedi) üzerine kuracağım.

Ulaşabilen kardeşler için Tamer Ayan "Masonik Merdiven" tavsiye olunur...
Başlık: Ynt: İykaaf nedir?
Gönderen: NOSAM33 - Nisan 03, 2019, 10:39:34 öö
Teşekkürler ..

Saygılar