Masonlar.org - Harici Forumu

Diger => Diger Konular => Konuyu başlatan: ANARCHOSA - Aralık 05, 2019, 12:00:48 ös

Başlık: Bizi ne ileri taşıyacak?
Gönderen: ANARCHOSA - Aralık 05, 2019, 12:00:48 ös
İnsanı ileriye ne taşır?
Başlık: Ynt: Bizi ne ileri taşıyacak?
Gönderen: Mandıra Filozofu - Aralık 05, 2019, 12:36:11 ös
Pozitif bilimle uğraşan biri olarak, ileriye taşımak isimlendirmesine farklı bir bakış açım var. Mesela insanların çoğu psikolojik olarak sıkıntılı(işimi yaparken buna çok yüksek oranda şahit oluyorum.)

Diyeceksiniz ki ne alakası var, modern hayat, insana kolaylıklar sağlarken, doyumsuzluğu da getirdi. Bu da insanoğlunu boşluk hissine sürüklüyor. Yani ileri taşımak mı, yoksa geriye gitmek mi daha iyi kestiremiyorum.

Bence köklere, ilklere geri dönmek gerek belki de. Daha az bilgi, daha çok mutluluk.

Bu sözlerim yanlış anlaşılmasın tabiki  icatlar ve buluşların çok büyük bir kısmı insanlığın faydasına olmuştur. Ama ne bileyin sanki Antik Mısır da ve ya daha eski bir çağda yaşasaymışım daha mutlu olacakmışım gibi hissediyorum.

Sorunuzun özeline gelince, insanı ileri taşıyacak şey, bilgidir ve ya bilme ihtiyacıdır. Ama dediğim gibi ileri taşınmak ne kadar yararlı bir tabir tartışılabilir.

Sevgiler.
Başlık: Ynt: Bizi ne ileri taşıyacak?
Gönderen: Mandıra Filozofu - Aralık 05, 2019, 07:49:13 ös
Gereksiz ilk mesajımdan sonra, bu soruya tekrar daha net ve açıklayıcı bir cevap vereyim.

1) Bilme ihtiyacıdır. Meraktır.
2) Yaşanmış kötü deneyimler, başarısızlıklardır(geri dönebilmek şartıyla).
3) Zekayla perçinlenmiş çalışkanlıktır.
4) Maalesef azimdir, hırstır, inatçılıktır.
5) Açık fikirli olabilmektir, doğru aile eğitimidir, doğru devlet eğitim politikasıdır.
6) AR-GE ‘dir
7) İnsanın haz alma ihtiyacıdır, yaratıcılık sonucu bulunmuş birşey, ve ya zor bir problemi çözmenin verdiği haz. Yani farklı olma, beğenilme hazzıdır.

İlk 5 madde insanın, yine 5’le beraber 6 ve 7. madde insanoğlunun ilerlemesi için gerekli maddelerdir.

Tabiki aklıma şu an gelmeyen çok madde var.

Bunları da diğer forum üyelerimiz ekleyebilir.

Sevgiler.

(Dip not; özlemişim sorularınızı sayın ANARCHOSA).
Başlık: Ynt: Bizi ne ileri taşıyacak?
Gönderen: NOSAM33 - Aralık 05, 2019, 09:07:33 ös
Bu eğitim sistemiyle İLERİ değil ancak GERİYE  gideriz. Eğitim sistemi ne zaman paralı oldu sistem temelinden sarsıldı .Köyden gelip Başbakanlık rahmetli Süleyman Beyle sona erdi  ...
Yazılacak çok şey varda beni aşar  Eğitimciler konuya vakıftır.
Allah aşkına lisede okuyan öğrenci çarpım tablosunu bilmiyor neyin ilerisi olacak bu Ülkenin  .

Saygılar
 
Başlık: Ynt: Bizi ne ileri taşıyacak?
Gönderen: Surgeus - Aralık 06, 2019, 01:49:05 öö
Kendisi
Başlık: Ynt: Bizi ne ileri taşıyacak?
Gönderen: ANARCHOSA - Aralık 06, 2019, 08:45:11 öö
Bu bir bilgi sorusu değil. 2x2 kaç, 4; evet doğru denemez. O yüzden de ucu açık soruldu ki, çerçeve çizip yolu daraltmasın. Yapmak istediğim herkesin özgün görüşlerini almaya çalışmak.

Kişiyi demedim aslına bakarsanız. İnsanı dedim. İnsanlığı da değil, toplumsal değil çünkü beklenti. Toplum zaten bireylerin ilerlemesi ile mecburen ilerler. Ancak ben 'İnsanı' diyerek bir tür olarak düşünmüştüm.

Önce bir tür olarak değerlendirirsek sanırım Sayın Mandıra Filozofunun ilk iki maddesi (belki bir de yedinci) üzerinde durulabilir. Diğer maddeler daha çok bireysel başarı ve kariyer düşünülerek verilmiş cevaplar.

Biz şunlara eğilelim:

1) Bilme ihtiyacıdır. Meraktır.
2) Yaşanmış kötü deneyimler, başarısızlıklardır(geri dönebilmek şartıyla).

İnsan tür olarak hep huzuru arıyor, stabil bir ortam yaratmaya çalışıyor belki ama insanı dürten, bir şeyler yapmaya sevk eden ortamlar hiç bu güvenli, huzurlu, stabil ortamlar olmuyor!
Yanlış bir tanım olarak insan düşünen hayvandır deniliyor. Ben düşünen, plan yapan ve hatta alet kullanan pek çok hayvan biliyorum. Bence insanı ayıran davranışlardan biri problem çözme yeteneği. Pek çok hayvan güvensiz ortamlarda kaçarak uzaklaşır. İnsan ise orayı güvenli hale getirmeye çalışır mesela.
İlkel insanda bu hayati devamlılığın sağlanması için problem çözmek için, gelişen insanda yaşam konforu, toplum içinde mevki gibi amaçlara dönmüştür. Ancak insanı ileriye taşıyan hep doğal sebeplerle de olsa bozulan stabil ortamının yeninden stabil kılınması ve mümkünse bunun da korunmasının güvence altına alınması olmuştur.
Çok basit bir örnek vereyim. Köylerde evlerde tuvalet yoktu yakın zamana kadar. Dere tepeye gidiyordu insanlar ya da bahçede uzak bir kulübe ve bir çukur. Oysa soğuk havada, karda kışta, karanlıkta evden çıkmaktansa insan konforu için klozet, tuvalet, kanal sistemi gibi pek çok çözüm buldu. Bir probleme çözüm buldu...

Deprem ve yangınlar varsa, ağaç, saman ve yığma topraktan başka bir çözüm getirmesi gerekmiş örneğin. Sular köyünü basınca sal yapmak zorunda kalmış, gemiye dönüştürmüş. Gemi için gerekli gücü kürek cezasına çarptırılanlarla çözmüş. Sonra buhar gücünü bulmuş ve aldığı mesafe her adımda daha uzamış.

Yani hayatında her şey dört dörtlük olduğunda ve kendini ve geleceğini güvende gördüğünde insan aramayı maalesef bırakıyor. Aslında bu niye benim başıma geldi denilen türlü hadiseler insanı harekete geçiren birer etmen olarak karşımıza çıkıyor. Kötü görünen durumlar geniş perspektifte iyi bir gelişime doğru yönlendiriyor.

Bir başkası da merak olsa gerek. Gece görüşü insandan çok daha iyi hayvanlar var ama sanmıyorum ki bir Afrika savanasında aslanın o güzelim Samanyolunu daha detaylı görmek için teleskop yapası tutsun. İnsan meraklı bir varlık. Yılan görür, eline sopa alır, dürtmeden duramaz. Belki bir kaç bireyin başına merakından kötü şeyler gelmiştir ancak bir tür olarak insanı ileriye taşıyan bir ateşleyici olmuştur merak.

Ancak bir diğer etmeni o zaman söylemeli. Merakın peşine düşecek cesaret ve kararlılık!

Kimisi kimi şeyleri merak ediyor, ancak peşine düşecek cesareti ve kararlılığı yok! Bu da bana garip geliyor.
Peki başka?
Başlık: Ynt: Bizi ne ileri taşıyacak?
Gönderen: Mandıra Filozofu - Aralık 06, 2019, 11:11:27 öö
Belki aynı işi daha az çalışarak yapma isteği,
Konfor arayışı,
Korkularını yenmek için çözüm bulma ihtiyacı,
Uzun süre yaşama ve ya ölümsüzlük isteği.

Aklıma şu an bunlar geldi.

Sevgiler.
Başlık: Ynt: Bizi ne ileri taşıyacak?
Gönderen: Alşah - Aralık 06, 2019, 11:59:08 ös
          Tabii ki yukarıda sayılanlarda ilerlemenin yolları arasında sayılır. Ben konuya biraz farklı bir çerçeveden bakmak istiyorum (Bu arada sayın NOSAM33'ün söylediği EĞİTİM olayı ana faktördür).
          Dikkat edilirse ileri seviyede gördüğümüz aydınlanmış toplumlarda bazı değerler yaşamın içinde ya yer almıyor, ya da çok kısıtlı ve sembolize şeklinde yer alıyor.
          Bence, ülkemiz bu yönden çok talihsiz bir durumdadır. Uzun zamandır ülkemizi yönetenler maalesef halkımızı huzura, refaha ve mutluluğa götürmek yerine kendi ipe sapa gelmez ideolojilerini topluma dayatmaktan başka hiç bir işi gereği gibi yerine getirememektedirler.  Koskoca bir ülke, dünyanın sayılı güçlerine sahip bir ülke yıllardır bir başörtüsü meselesinden dolayı nerede ise krizden krize taşınıyor.  Bilimle uzak -yakın ilgisi olmayan absürt  hurafeler din adı altında insanlara empoze edilmeye çalışılıyor. Bizi yönetenler  bizim parçalanmamız, çağdışı gerici bir toplum olmamız için adeta bir birleri ile yarış ediyorlar.
           Bakın! ama lütfen gerçekçi olarak bakın!.
           - Böyle bir hukuk  sisteminden (Tarikat şeyhlerinin güdümündeki)  adalet bekleyebilir misiniz?
           - Her gün sudan bahanelerle bir çok kadının adeta keyfi olarak katledildiği, küçücük çocukların cinsel istismara maruz kaldığı bir sistemden güven ve emniyet bekleyebilir misiniz? .
           - Eğitimin tamamen paralı olduğu ve bu paralı eğitimde de gençlerimize çağdaş eğitim yerine hurafe eğitimi verildiği bir sistemden , faydalı bir eğitim bekleyebilir misiniz?.
           - Ordusunun genelkurmay başkanını terörist ilan edip yüzlerce generali, albayı tutuklatıp, bilmem hangi salyalı sümüklü bir adamın adamlarını o mevkilere getirterek koskoca bir orduyu adeta yok eden zihniyetten sağlıklı bir ordu yapılandırılması bekleyebilir misiniz?.
           - En önemli bilim kurumlarının dejenere edildiği, abuk-sabuk adamların yönetim başına getirildiği bilim kurumlarından bilime hizmeti bekleyebilir misiniz? .
           - Tarımını yok edip Afrika'nın bilmem hangi ülkesinde buğday ekimi için arazi kiralanan , kendi çiftçisine vereceğine bilmem hangi ülkeye şu kadar dolar kira veren bir mantıktan tarım için iyi hamleler bekleyebilir misiniz?.
           - Ülkesinin yaptığı antlaşmalardan haberi olmayan , bu anlaşmaları başka devlet adamlarının söylemesinden sonra haberdar olan bir dış işlerinden iyi ve sağlıklı bir dış politika üretebileceğini bekleyebilir misiniz?.
           - Gerçek enflasyonun %30-40'larda olduğu, ama enflasyonun %10-12 bandında olduğunu söyleten bir maliyeden, bizlerin refah seviyesini yükseltebileceğini  bekleyebilir misiniz?.
           - Toplumunun gerçek kimliğini unutturmaya çalışıp, Arap kültür emperyalizmini dayatmaya çalışan bir zihniyetten modern, çağdaş bir uygarlığa geçebileceğimiz bekleyebilir misiniz?.
            Vs. vs.vs.
           Sadece konu başlığını okuduğum an aklıma gelebilenleri kısa kısa ve ariflerin anlayabileceği dil ile yazdığımı zannediyorum. Benim saydıklarımın dışında naha neler neler var?.
           Saygılar-sevgiler.
 
Başlık: Ynt: Bizi ne ileri taşıyacak?
Gönderen: NOSAM33 - Aralık 07, 2019, 12:19:44 öö
Sayın Alşah ı  canı yürekten kutluyorum . Gerçek ne yazık ki  ACI  Olur .  Hala başımızın nasıl bir dertte olduğumuzun farkında değiliz .Batıyoruz

a- İnsanlık ta
b- Ekonomide
c- Eğitimde
d- Dış Politikada
e- İşsizlikte
f-  Şeffaflık olmadığı bir Ülkede ilerleme sağlanamaz .

Sayın  ANARCHOSA    '' Kişiyi demedim aslına bakarsanız. İnsanı dedim. ''  Diye bir ALINTISINI aldım .  Kişiyle İnsan arasındaki  fark ;  bir fark görmüyorum .Kişi ( Birey) kalkınırsa Toplum gelişir kalkınır . Egolostik öne çıkan toplumlar yıkılmaya mahkumdur kısa vadede hemen olmaz uzun vadede yıkıma götürür İnsanlığı bitirir .Saygılar
 
Başlık: Ynt: Bizi ne ileri taşıyacak?
Gönderen: PRİEST - Aralık 08, 2019, 02:48:05 öö
Öncelikle:
1. Bireylerin sorgulama becerisi günümüzde sıfır. (zaten amaçlanan bu)
2. Sorgulamamanın getirisi de elbette bulundukları kabuktan ayrılamama ve bundan gram şikayetçi olmamaları.
3. Bu durum bırakın bireyi, toplum tarafından sindirilmiş ve absürd görünmemesi.
Aslında soru nasıl ilerleyebilirizden ziyade, nasıl gericilikten kurtulabiliriz olmalı. Gericilikten kurtulduğumuz an ileriye atacağımız ilk adım olur kanımca.
Saygılar.
Başlık: Ynt: Bizi ne ileri taşıyacak?
Gönderen: PRİEST - Aralık 08, 2019, 02:51:15 öö
Sayın Mandıra Filozofunun birinci ifadesine sonuna kadar katılıyorum. R bireydeki olmazsa olmaz en önemli şey bilme ihtiyacıdır.
Başlık: Ynt: Bizi ne ileri taşıyacak?
Gönderen: ANARCHOSA - Aralık 08, 2019, 09:29:26 öö
Katkılar için teşekkürler. Yine de konu "N'olacak memleketin hali" ile "Bizden adam olmaz abi"ye kaymış görünüyor.
Ben de bu konular üzerine çok konuşan biriyimdir. Ama burada değil!
Madem ki Masonluk üzerine bir forum ve insan üzerine bir konu, oradan devam etmek gerekirse:

İnsanı içinde bulunduğu zor durumlar tetikler demiştik... Peki insan her zaman bunun farkında mıdır?
Diyelim ki bir yolda yürüyorsunuz. İleri doğru gidiyorsunuz doğru, ancak olduğunuz yerden ileri gitmek midir önemli olan, diğerlerinden ileri gitmek mi?

Mesela sizin bir ilerleme hızınız var ama başkalarının da ilerleme hızından yavaşsınız. Bu uzun vadede sizi geride bırakmaz mı?

Öyleyse bulunduğun durumun tahlili de önemli bence.
Kimi durumlarda ise kişi çevresine, içinde bulunduğu duruma kör kalabiliyor. Bu yüzden de dışarıdan bir göze, fikre ihtiyaç var. Ondan değil mi hep nasıl olmuşum deriz dışarı çıkarken yakınımıza... Nasıl olmuş deriz mesela bir yazı için öğretmenimize, arkadaşımıza vs.

Dış göz, bizim yapmak istediğimizi yapıp yapamadığımızı, olmak istediğimizi olup olamadığımızı gösterir. Tabi tarafsız bir dış göz diyelim, kıskançlık, çekememezlik gibi durumlar istisna...

O halde bize bir "Ayna" lazım. Ki bilelim biz ilerliyor muyuz? Yerimizde mi sayıyoruz. Kendimiz olduk sanıyoruz ama çürüyor muyuz? Konfor alanı içinde dönüp duruyor muyuz?

O halde yapıcı tespit ve eleştiriler de çok önemli. Esas önemli olansa bunları savunma duvarları ile savuşturmayıp, dinleyip özümsemek. Zaten ben kusursuzum deyip, mevcut hali korumaya çalışmamak. Dinlemek ve ona göre yeniden ölçüp biçip adımlar atmak.

Eleştiri bir meziyet. Eleştiriyi dinlemek de bir meziyet. Öyle mi?
Başlık: Ynt: Bizi ne ileri taşıyacak?
Gönderen: Mandıra Filozofu - Aralık 08, 2019, 10:42:54 öö
Eleştirilere kulak kabartmak, dinlemek, anlamak. Tabiki ileriye gidiş için gerekli sayın ANARCHOSA.

Eleştirileri yok saymak, ‘sen kimsin ki beni eleştiriyorsun’ demek, zaten kişiyi olduğu yere çıpalar. Gelişimini kapatır. Kibrin de göstergesidir.

Kısaca, katılıyorum söylediklerinize sayın ANARCHOSA.

Sevgiler.
Başlık: Ynt: Bizi ne ileri taşıyacak?
Gönderen: Erg32 - Aralık 08, 2019, 06:21:54 ös
Bence eğitimin esas amacı, insanın tüm canlıları anlaması
ve sevmesi uzerine olmalı, bu sınavı geçtikten sonra branş eğitimi ile taçlandırılmalı, bu sağlandığında dünyada savaşlar olmaz, doğa kıyımı olmaz ve yaşanabilir yer olur, tüm insanlar empati yapmayı öğrenir, sevgi ve saygi hakim olur. Din ve ırkcı savaşlar olmaz, bizi yaratanın tek olduğu, hepimiz tek bir tanrıya allaha inandığımizın farkına varırız.
Başlık: Ynt: Bizi ne ileri taşıyacak?
Gönderen: ANARCHOSA - Aralık 09, 2019, 09:51:22 öö
Bence eğitimin esas amacı, insanın tüm canlıları anlaması
ve sevmesi uzerine olmalı, bu sınavı geçtikten sonra branş eğitimi ile taçlandırılmalı, bu sağlandığında dünyada savaşlar olmaz, doğa kıyımı olmaz ve yaşanabilir yer olur, tüm insanlar empati yapmayı öğrenir, sevgi ve saygi hakim olur. Din ve ırkcı savaşlar olmaz, bizi yaratanın tek olduğu, hepimiz tek bir tanrıya allaha inandığımizın farkına varırız.

Güzel başlamış ama öyle mi bitmiş?
Konu başlığından bağımsız bir yorum olmuş, yine de konuya çekebilmek için bir örnek olarak alabiliriz.

Demiştik ya kişi nerede olduğunu fark etmezse problemi bilmezse çözüm bulamaz.
Din ve ırk savaşları olmamasına çözüm olarak bizi yaratanın tek olduğu, hepimizin tek olan Tanrı, Allah'a inandığımızı keşfettiğimiz o 'an' sunuluyor.
Peki babasının naaşını yakarak, küllerini bir bonzainin dibine döken ve onun anısını odasının başköşesinde yaşatan bir Japon bunun neresinde? Yaratıcı güç olarak ateşi simge almış ve ateş kirlenmesin diye eline eldiven ağzına maske takan mecusi bunun neresinde? Brahma, Vishnu ve Shiva başta olmak üzere yüzlerce, binlerce Tanrısı olan ve Hristiyanlık ile Müslümanlıktan sonra en çok inananı olan Hindular bunun neresinde? 500 milyon inananı ile Budistler bunun neresinde? Afrika animist kabileleri bunun neresinde?

İnsanlar içinde bulundukları ortamı ve bildikleri bilgileri kendi fanusuna çevirir. Ve yalnızca o havayı soluyarak, dışına çıkılmaz bir atmosfer haline getirirler. Oysa diğerlerinin de nefes almaya ihtiyacı vardır.

Şimdi biz onları kendi inandığımız tek Tanrı, Allah'a inanmaya davet edeceğiz. O kadar emek ve zaman harcayıp ikna edemeyince de bu problemi ortadan kaldırmaya çalışacağız. Nasıl? Din savaşları ile!!!

Problemin kendisini bir çözüm olarak ortaya koymak, işte bu anlaşılamaz.

Oysa Masonluğun yaklaşımı, tartışmalı konuların azaltılıp, ortak noktaların arttırılması yönündedir. 'Probleme çözüm buldum, benim inandığıma inanın problem ortadan kalkar.' Masonca bir yaklaşım değildir mesela.

'Bu konuyu konuşmak aramızda duvar örüyor, şu anda bunu kaşımak iki tarafa da fayda sağlamaz, bunu zamana ve insanın gelişimine bırakalım ve seninle ortak noktalarımızı gözden geçirerek onun üzerinden ilişkimizi inşa edelim, ne dersin?' İşte bu masonik yaklaşıma daha uygundur. En ortak nokta ise 'İnsan' olmak ve insanlığın erdemleridir gibi duruyor...
Başlık: Ynt: Bizi ne ileri taşıyacak?
Gönderen: Zennn - Aralık 09, 2019, 04:29:51 ös
Bizi "ne" "ileri" "taşıyacak" 

Ne ile benim düşüncem önce kendimiz, sonra bize görmediğimizi gösterecek, rehberlik edebilecek çevremiz (aile, arkadaş, öğretmen...) tabi okumak, araştırmak, meraklı olmak ve meraklı kalmak...

İleriden anladığım, İnsanın bir hedefi olmalı. Hayat amacını aramalı, bilmeli...

"Taşı(n)mak" var bir de "sürüklenmek"...  Önce sürüklenmekten, türbülanstan kurtulmak lazım.

Saygılarımla.
 
Başlık: Ynt: Bizi ne ileri taşıyacak?
Gönderen: ANARCHOSA - Aralık 09, 2019, 04:50:02 ös
Tebrik ederim sayın Zennn,

Bir başka güzel nokta.

Hedef... Belki de 'Ülkü'.

Peki ilerisi neresi, hedef nedir? Durağan mı?
Başlık: Ynt: Bizi ne ileri taşıyacak?
Gönderen: Zennn - Aralık 09, 2019, 11:46:09 ös
İnsan hedeflediğine varabilir, ülküsüne yaklaşabilir ama bunlar geçici tatmin sağlar. Hedeflere varıldıkça yeni ihtiyaçlar yeni amaç ve hedefleri ortaya çıkarır.

İnsan tecrübeler, yeni fikirlerle değişip, gelişmelidir.  Dogmalara saplanıp kalmamalıdır. Kendisinin ve insanlığın yaşamına yeniyi getirebilmelidir. Aksi halde moral insanı olarak günün rüzgarında sürüklenir...

Hakikati arayan insan için durağan bir denge ve tatmin durumu olabilir mi?

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Bizi ne ileri taşıyacak?
Gönderen: ANARCHOSA - Aralık 10, 2019, 08:33:08 öö
Simyacı kitabını okuyan hatırlayacaktır, okumayana da ben anlatayım. Hayalleri için tüm koyunlarını satan çocuk çıktığı yolculukta tüm parasını da çaldırır. Her şeyin onun için bittiğini, dünyanın sonu geldiğini düşünür!
Eskiden işleri çok parlak olsa da şimdi sinek avlayan bir züccaciyeci, kristal bardak satıcısına düşer tesadüf yolu. Karnını doyurmak için iş ister. Parlak zekası ile işleri öyle bir canlandırır ki, hem kendisi hem patronu inanılmaz zengin olur. Bu süreçte patronu ona gözleri yaşlı şekilde hep Kâbe'yi görmeden ölmek istemediğini, bu özlemini anlatır. Gençte koyunlarını ve fazlasını yeniden alacak parayı kazanmıştır, geri dönebileceğini kafasında kurar. Ancak amacının, hedefinin aslında koyun olmadığını, yeni hedeflere yol almak için eski hedeflerin ötesine geçmesi gerektiğini fark eder. Patronuna da artık çok paran var, her zaman istediğin Hac yolculuğunu yapabilirsin der. Patronu ise şöyle cevap verir:

''Beni hayatta tutan Mekke'dir. Hepsi birbirine benzeyen günlere, raflara dizilmiş şu vazolara, iğrenç bir aşevinde öğle-akşam yemek yemeye katlanacak gücü veriyor bana. Düşümü gerçekleştirmekten korkuyorum, çünkü o zaman yaşamak için bir sebebim olmayacak.''

Hedef varmak istediğimiz yer değil, yolculuktur. O yüzden Masonlar örneğin bir insanın hayatında kurulamayacak bir düş, bir ülkü kurmuşlardır. Hedefin değil, yolun keyfini çıkarırlar. Hedef ya da ülkü içinse kendinden sonra gelecek kardeşlerine güvenirler. Bilirler ki kendilerinin başka pek çok kardeşin inşa ettiğine bir taş eklediği gibi, sonraki kardeşlerde kendi bıraktıkları yerden adım adım öteye götüreceklerdir bu ülküyü.

Sevgiler
Başlık: Ynt: Bizi ne ileri taşıyacak?
Gönderen: Mandıra Filozofu - Aralık 10, 2019, 11:09:25 öö
Sanırım hedefim yok. Bu da ben de depresyon yapıyor. Artık kendimi daha az geliştiriyorum ve hatta maalesef geliştirmeye çabalamıyorum. Bana bu yaşamımda verilen zamanın dolmasını bekliyor gibiyim.

Sanki hiç bir zaman olmadım ve bundan sonra da olmayacağım hissi mevcut.

Bunun altında yatan bir diğer neden de, dünya kötü bir yer ve bunu değiştirebilecek güce, yetiye sahip değilim.

Günlerim sıradan geçsin, büyük problemler yaşamayayım ve zamanım dolsun. Tek isteğim bu.

Sevgiler.
Başlık: Ynt: Bizi ne ileri taşıyacak?
Gönderen: ANARCHOSA - Aralık 10, 2019, 05:12:53 ös
Sayın Mandıra Filozofu'nun yazdıkları beni üzdü. Dünyada hiç kimse sebepsiz yere bulunmaz, kimse işe yaramaz değildir. Yeter ki kendini öyle görüp, duvarlarına hapsolmasın. Herkesin sebebi de hedefi de başkadır. Arayıp bulmak lazım.

Daha önce bir başlık açmıştım, bence bu 'Masonik Simge' bu konuya uyuyor.“Bir mabedin yapımında, işçiler başka bir yerden kesilmiş olarak getirilmiş taşları, gereksinmelerine göre yontup düzelterek kullanmaktaydı. Oradaki taşlardan biri hiç kimsenin işine yaramıyordu. Onu her eline alan, buna hiçbir şekil veremeyeceği düşüncesiyle, fırlatıp bir yana atıyordu. Mabedin yapımının sonuna doğru sıra kubbenin kapatılmasına geldiğinde; bu kez buraya uygun şekil ve büyüklükte bir taş bulunamadı. Daha önce hiç kimsenin istememiş olduğu taş ise, kubbenin tam ortasına tıpatıp oturdu.”

Bu hikaye alıntısının peşine sayın propulsion'un belirttiği yorum eklenince pek bir anlamlı oluyor öyle değil mi?

''bu varsayımsal taş, her şeyin bir sırası, önemi ve değeri olduğunu, ilk bakışta değersiz ve önemsiz gibi görünen bir şeyin aslında çok önemli ve değerli olabileceğini simgelemekteymiş.

https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=21332.0
Başlık: Ynt: Bizi ne ileri taşıyacak?
Gönderen: Mandıra Filozofu - Aralık 10, 2019, 06:06:19 ös
Sayın Mandıra Filozofu'nun yazdıkları beni üzdü. Dünyada hiç kimse sebepsiz yere bulunmaz, kimse işe yaramaz değildir. Yeter ki kendini öyle görüp, duvarlarına hapsolmasın. Herkesin sebebi de hedefi de başkadır. Arayıp bulmak lazım.

Daha önce bir başlık açmıştım, bence bu 'Masonik Simge' bu konuya uyuyor.“Bir mabedin yapımında, işçiler başka bir yerden kesilmiş olarak getirilmiş taşları, gereksinmelerine göre yontup düzelterek kullanmaktaydı. Oradaki taşlardan biri hiç kimsenin işine yaramıyordu. Onu her eline alan, buna hiçbir şekil veremeyeceği düşüncesiyle, fırlatıp bir yana atıyordu. Mabedin yapımının sonuna doğru sıra kubbenin kapatılmasına geldiğinde; bu kez buraya uygun şekil ve büyüklükte bir taş bulunamadı. Daha önce hiç kimsenin istememiş olduğu taş ise, kubbenin tam ortasına tıpatıp oturdu.”

Bu hikaye alıntısının peşine sayın propulsion'un belirttiği yorum eklenince pek bir anlamlı oluyor öyle değil mi?

''bu varsayımsal taş, her şeyin bir sırası, önemi ve değeri olduğunu, ilk bakışta değersiz ve önemsiz gibi görünen bir şeyin aslında çok önemli ve değerli olabileceğini simgelemekteymiş.

https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=21332.0


Peki istenmeyen taş, istenmeyen taş olarak kalmak istiyorsa.  :)
8 milyar istenmeyen taştan biri olarak, dağa taşa karışsa. Ne farkeder sayın ANARCHOSA?
Başlık: Ynt: Bizi ne ileri taşıyacak?
Gönderen: Suat - Aralık 10, 2019, 06:54:42 ös
MERHABALAR
Benim nacizane fikrim budur:
Bir insan hayatı sorgulamıyorsa ileri taşınması biraz güç olur
Hayatı sorgulayamıyoruz peki niye? Bunun cevabınıda vereyim
Bu ülkede sorgulunama diye bir şey yok çünkü çevre baskısı yüzünde hayatı sorgularsak  bize bunu diyecekler "bak sen şuna ALLAH'a kafa tutuyor" birde cumhurbaşkanını eleştitrirsek hapsi boylanır yani diyeceğim o ki insanı ileriye taşıyan özgür düşüncedir.


Ek bilgi
İnsanlar medeni bir şekile sahip ise ne mutlu, insanı birde ileriye taşıyan medeniyettir.

SAYGILARIMLA VE SEVGİLERİMLE
Başlık: Ynt: Bizi ne ileri taşıyacak?
Gönderen: Mandıra Filozofu - Aralık 12, 2019, 07:00:10 ös
Kalıplara bağlı kalmadan düşünme, sorgulama.
Başlık: Ynt: Bizi ne ileri taşıyacak?
Gönderen: Alşah - Aralık 12, 2019, 09:57:36 ös
        Sayın ANARCHOSA'nın  "...O yüzden Masonlar örneğin bir insanın hayatında kuramayacak bir düş, bir ülkü kurmuşlardır ."  ibaresi bence biraz fazla iddialı olmuş.
         Şahsen, bu düşü, bu ülküyü düstur edinmeyen Masonların da olabileceğini düşünüyorum.
         Saygılar-sevgiler.