Masonlar.org - Harici Forumu

Mason ve Masonluk Nedir? => Evrensel Masonluk => Konuyu başlatan: midyad - Nisan 01, 2020, 04:20:54 ös

Başlık: Masonluk ve toplum
Gönderen: midyad - Nisan 01, 2020, 04:20:54 ös
www.youtube.com/watch?v=neiVoSG6nck (http://www.youtube.com/watch?v=neiVoSG6nck)

Toplum ile kaynasmanin ve fark yaratmanin metotlarindan birisini ve dayanismayi anlatan guzel bir video...
Başlık: Ynt: Masonluk ve toplum
Gönderen: ANARCHOSA - Nisan 01, 2020, 05:04:02 ös
Sayın midyad

Amerika'da Masonluk oldukça farklı. Milyonlarca Mason var. İnsanlar araçlarına localarının amblemlerini filan yapıştırırlar gururla.

Bu videoda gördüğünüz gibi Masonic Foundationları vardır. Asıl amacı ihtiyacı olan kardeşlere ve ailelerine destek olmaktır. Toplum içinde çalışmaları vardır. Hastane okul yaptırmak gibi sosyal faaliyetleri de var. Daha çok para-masonik sayılabilecek Shriner ( ilgilenenlerin detaylı okumasını isterim. Osmanlı ziyaretleri ve Bektaşi kültüründen etkilenmeleri, kullandıkları simgeler gibi pek çok enteresan yanları vardır) üyeleri eğlenceli geçit törenleri, yardım kampanyaları gibi etkinliklerle para toplayarak neredeyse Amerikan sağlık sistemine en fazla hastane ya da klinik hediye eden grup olmuştur.

Ancak ABDde Masonluk daha çok  "iyi insanı daha iyi insan yapmak" mottosuna uygundur. Bizdeki ile çok farklıdır...

Biz de ise Rotary yazıyor diye okula çocuğunu göndermeyen insanlar var! O yüzden ismimizle bu tarz etkinlikleri yapamayız.

Ancak Çocuk Esirgeme Kurumu gibi pek çok kurumun kurucuları kardeşlerimizdir. Benzeri yardımları Masonluktan aldığı ilhamla kardeşler kendi bireysel çabalarıyla vermektedirler.

Sevgiler
Başlık: Ynt: Masonluk ve toplum
Gönderen: midyad - Nisan 02, 2020, 01:48:50 öö
Sayin Anarchosa,

Yine biraz muphem olacak ama olsun, metaforik olarak inandiklarimi tespitlerinizin/ dusunduklerinizin yanina koymamda bir mahzuratin olmadigi temmenisindeyim.

Ogleden sonra bugday sarisi tarlalarin arasindan suzulen yolculugumun sonuna yaklasiyordum. Muzigin tesiri ile olsa gerek dunyanin (ayrica) bir ekin tarlasi oldugunu da animsadim. O zaman ekin ekmege, bu forumda yaptiginiz (ve yaptiklari) gibi devam etmek gerekir. Bazi anlar iyi bir hasat icin hakli olarak endiseye kapilabiliriz, ki bu gayet insani bir durumdur. Ona ragmen iyi bir hasata olan inancimiz her yerde diriligini koruyor. 

Sevgiler