Masonlar.org - Harici Forumu

Inanc => Diger Inanclar => Mitoloji => Konuyu başlatan: ANARCHOSA - Mayıs 15, 2020, 11:45:11 ös

Başlık: Ben kimim?
Gönderen: ANARCHOSA - Mayıs 15, 2020, 11:45:11 ös
Yeni bir zihin fırtınasına ne dersiniz?

Ben kimim?
Başlık: Ynt: Ben kimim?
Gönderen: ruzber - Mayıs 16, 2020, 12:30:52 öö
Yeryüzü tanrısı cronos
Başlık: Ynt: Ben kimim?
Gönderen: Profesör - Mayıs 16, 2020, 12:38:55 öö
Kronos' un internette bazı resimleri var. Çocuk yemeye çalışıyor gibi. Nedeni nedir? Sayın ANARCHOSA
Başlık: Ynt: Ben kimim?
Gönderen: ANARCHOSA - Mayıs 16, 2020, 12:51:59 öö
O halde  Kronos'u biraz daha deşelim. Kimmiş, neymiş, neyi simgeliyormuş?
Başlık: Ynt: Ben kimim?
Gönderen: midyad - Mayıs 16, 2020, 02:54:39 öö
Kaostan olusan Gaia (dunya) ve Ouranus’un ogludur. Ouranus, titan olan cocuklarindan korkuyordu, onun icin titanlari dunyada olan dipsiz ve karanlik bir kuyuya (Tautaros) atmak icin bir yerde hapis tutuyordu. Anne yuregi olacak herhalde, Gaia, onlari hapisten kurtardi. En kucugu babalarina karsi gelmeye cesaret etti. Ve bu Kronos’tu. Annesinin o’na verdigi tirpan sayesinde babasini yendi. Babasi o’nu, aynisinin basina gelmesi icin lanetledi. O bu lanetten cok korktu. O’nun icin dogan butun cocuklarini yiyordu.

Herhalde yine anne yuregi olacak, karisi Rhea kucuk ve altinci cocugu Zeus’u (Jupiter) ondan sakladi.

Peki kim bu Kronos?

Genellikle Saturnus, dolayisi ile zaman ile eslestirilir, zaman kendi cocuklarini yer, dakikalarini, saatlerini, gunlerini, aylarini ve yillarini. Ayni zamanda tarim ile de eslestirilir.

Kronos tasvirinde ayrica I.O. Odd Fellow da da kullanilan iki sembol simdiden dikkatimi cekti.
Başlık: Ynt: Ben kimim?
Gönderen: Profesör - Mayıs 16, 2020, 03:33:58 öö
Elimde çeşitli tanrıları anlatan bir kaç kitap olmaması ne kadar acı gerçekten. Malesef yazdıklarınızı izlerken/okurken öğrenme yolunda olacağım.
Başlık: Ynt: Ben kimim?
Gönderen: Özgürefe - Mayıs 16, 2020, 03:50:12 öö
Kronos yeryüzünde iyiliği ve bereketi kuran ilk tanrıdır. Onun egemen olduğu çağ Altın Çağı'na rastlamaktadır. Hesiodos'un anlattığı Çağlar Efsanesi Kronos ile ilişkili olarak özellikle Roma'da tutunmuş ve Saturnus Çağı üstündeki efsaneler, birçok şairi etkilemiştir.

Haftanın günlerinden Saturday(Cumartesi) ve Güneş Sisteminin Güneş'e yakınlık sırasına göre 6. gezegeni ismini ondan alır.
Başlık: Ynt: Ben kimim?
Gönderen: ruzber - Mayıs 16, 2020, 07:29:44 öö
Gaia her şeyin yaratıcısı, her şeyin kendisinden meydana geldiği "toprak ana"dır.  “Bütün ölümsüzlerin sürekli, sağlam tabanı” olarak tanımlanan Gaia, “parthenogenesis” (kendi kendine doğurma) prensibine göre; ilk önce Uranos’u (Gök), sonra Dağları ve Pontos’u (Deniz) yaratır.
Sonrasında Uranos ile birleşen Gaia, Titanları (Okeanos, Koios, Hyperion, İapetos, Theaia, Rheia, Themis, Mnemosyne, Phoibe, Thetys ve Kronos), daha sonra alınlarında tek gözleri bulunan  Kyklopları (Brontes, Steropes, Arges) ve yüz kollu, elli başlı Hekatonkheirleri (Kottos, Gyes, Briareos) doğurur.
Daha sonra kendi doğurduğu Pontos ile birleşen Gaia; Nereus, Thaumsai, Phorkys, Keto ve Eurybie’yı doğurur. Gaia, son olarak Tartaros’la birlikte olarak bütün canavarların babası ve en tehlikelisi sayılan, yarı yılan-yarı insan Typhon’u doğurur.
 Uranos, elinden iktidarını almalarından korktuğu Kyklopları ve Hekatonkheirlera kötü davranır.
Bunun üzerine Gaia, Titanları, babaları olan Uranos’u cezalandırmaları için kışkırtır ve çelikten bir tırpan yapar. “Ana, ben göreceğim bu işi, sözüm söz, Kötü bir babaya acımam, babamız da olsa, Kötülükleri ilk tasarlayan odur madem.”  diyen Kronos, Uranos’u cezalandırmayı kabul eder. Gaia'da tırpanı Kronosa verir. Kronos babasının hayalarını keser ve arkasından bir yere fırlatır. Etrafa saçılan kanlardan Erinysler, devler ve Dişbudak Perileri (Melia’lar) meydana gelir. Kanayan organın denizdeki köpüklerle buluşmasından da Güzellik Tanrıçası Afrodit doğar.
Kykloplar ve Hekatonkheirlar da, minnettarlıklarının bir göstergesi olarak Kronos’a bir saray inşa edip, Kronos’u evrenin hakimi olarak ödüllendirirler. Fakat Kronos, evrenin hakimiyetini eline alır almaz, onlara babası gibi kötü davranır.
Kronos kardeşi Rheia, ile birlikte olarak, Olympos Tanrıları olarak da bildiğimiz; Hestia, Demeter, Hera, Hades, Poseidon ve en son olarak Zeus’u doğurur.
Uranos, çocuklarından birinin kendisini tahtından edeceğini Kronos’a kehanet eder. Bu yüzden Kronos doğacak çocuklarından birinin, kendisini öldürüp yerine geçeceğinden korkmaktadır.
Zeus’un doğumundan önceki bütün çocukları Kronos tarafından yutulan Rheia, Zeus’a gebe kaldığında, Gaia Rheia'ya Zeus’u Kronos’tan gizli doğurması için yalvarır.
Gaia, Girit Adası’ndaki mağarada gizlenen Zeus’a bakması için, Melisseus’un kızları Dişbudak Perisi Adrestia ile onun kız kardeşi İo’yu ve Amaltheia’yı tayin eder. Zeus burada, üvey kardeşi Pan ile birlikte büyür.Başlık: Ynt: Ben kimim?
Gönderen: ANARCHOSA - Mayıs 16, 2020, 08:06:31 öö
Evet basitleştirirsek:

Kaos'un (Uranüs) dönemine Kronos son veriyormuş...

Göksel olan Tanrılardan sonra ilk Dünya tanrısı imiş.

Simgesi Satürn imiş.

Kronos deyince simgeyi anlamak zor belki, gelin isme dikkat edelim. Kronometre terimi buradan gelir. KRONOS, ZAMANDIR. Zaman boyutu evrenin Kaosuna düzen getirir... Simgesi ise kum saati ya da tırpanmış...

Zaman tüm çocuklarını yer. O yüzden hep titanları yer şekilde tasvir edilir.

Buna göre sonrası nasıl yorumlanmalı?
Başlık: Ynt: Ben kimim?
Gönderen: Özgürefe - Mayıs 16, 2020, 11:53:49 öö
Kendisinin de çocukları tarafından devrileceği kehanetini engellemek için çocuklarını yese de Zeus tarafından devrilir. Yani zaman kendi kendisini de tüketir. Bu durdurulamaz.
Başlık: Ynt: Ben kimim?
Gönderen: midyad - Mayıs 16, 2020, 01:00:54 ös
Asagidaki yorum sahsidir, boyle olmali diye anlasilmamali.

Cumartesine ceyrek kala ustaca konulmus baslik cok anlamli. Ben kimim… veya bir kapinin uzerinde yazilan ‘Sen kimsin’ … Kronus’un torununun tapinaginin girisinde iddia edilen ‘kendini tani’… tabiri ile karsilastigimizda icimizde bir cizirtinin etkisini hissedemeyebilirmiyiz. Icimizdeki derinliklerden gelen sezgiyi anlamdirma ile mesgulken kum taneciklerinin asagiya suzuldugunun farkina bile varmiyoruz daha.

… ‘kaostan duzen’ olustu ve yeryuzunde çanlar calmaya basladi. Olculebilen,  herkes ve hersey icin ayni ve transformasyon gucune sahip olan zamanin olusmasi bir duzen getirdi. Gunler 24 saatten ve haftalar 7 gunden olusur. Sahip oldugumuz bu zamani pozitif ve verimli sekilde kullanabliriz, bunun yaninda bu zamanimizi negatif ve anlamsiz ugrasilar ile de harcayabiliriz. Gunumuzu üc esit sekiz saate bolup uzerinde dusundugumuz sekildede kullanmakta serbestiz.

Ama zamanin dunyadaki boyutunun bir siniri olmali. Kacinilmaz siniri tirpan koyar, zamani gelen bir bugday hasadi gibi. Hasada ugramak bir duzlemdeki zigzagli cizginin sonuna nokta koyup baska bir duzlemde devam etmektir. 

Bu iki sembol ic-karartici gelebilir, cunku bize hayatin geciciligini ve ölumu hatirlatiyor. Ama bu sahip oldugumuz zamanimizin onemini pekistirmemizi de saglayabilir ki buna aciksak. 
Başlık: Ynt: Ben kimim?
Gönderen: ANARCHOSA - Mayıs 16, 2020, 01:01:17 ös
Yedi denilenler çocukları olan Titanlar.

Ancak zamandan kurtulup, onun dışına  çıkınca  Olympos 'un tepesine oturup TANRILARA DÖNÜŞEBİLİYORLAR!
Titanlar ve Tanrılar hep 12 dir. Zodyak yani göksel olandır.

Dikkat ederseniz, Uranus oğlu Satürn oğlu Jüpiter (Zeus)... Yolculuk dışardan içeri doğrudur. En içeriye ulaşıldığında çok olanlar yok olur. Bir ve tek olan Güneş ortaya çıkar. Güneşin simgesi de bir çember içerisindeki tek noktadır.

Göksel bir olay olan Güneşin çekimine karşın Jüpiterin varlığının Güneş Sistemine denge getirmesi, iç gezegenleri oluşturma ve astreroidleri temizleyerek yaşama yol vermesi de yorumlara katılabilir...
Başlık: Ynt: Ben kimim?
Gönderen: Özgürefe - Mayıs 16, 2020, 01:49:43 ös
Zaman yokken Kaos vardı. Ama zamandan kurtulunca Tanrılara dönüşebiliyorlar. Bu durumda içe dönüp zamandan kurtulunca noktaların noktası da olunabilir ve Kaos geri gelmez yani?..
Güneş deyince, Süper Novalar geldi aklıma ve en sonunda Kara Delik olmaları... Bu bir nevi "hiçlik" olabilir mi birey için?
Başlık: Ynt: Ben kimim?
Gönderen: midyad - Mayıs 20, 2020, 11:58:58 öö
Sayin ANARCHOSA'nin itirazi olmazsa geldigimiz yolu biraz daha uzatmak istiyorum.

Ifade edildigi gibi Kronos, ayni zamanda dogumdan olume olan lineaire, yatay ve olculebilen (takvim, kronometre, kronoloji ve saat ile) zamani temsil eder. Ayrica astroloji ve bazi esoterik olusumlardada karsilasabilen diger sembolleri uzerinde kisaca duruldu.

Konuyu tamamlamak adina Kronos ile devam etmenin gerekliligine inaniyorum, devam etmedigimiz halde bir olguyu eksik veya madalyonun diger yuzunu karanlikta birakacagimizi dusunuyorum. Madalyonun diger tarafi forumda olus sebeblerimizden birisi de olabilir.

Her yorum ve fikir yurutme insanda bir merak uyandiriyor. Sahsen bunlari olusturulan basliklardan sonra okumaya basladim.

O zaman basligi asagidaki gorsel ( Kronos'un sagindaki) icinde dillendirebiliriz, evet, ayni zamanda asi de olan ben kimim?