Masonlar.org - Harici Forumu

Mason ve Masonluk Nedir? => Masonluk ile ilgili Sorular ve Cevaplar => Konuyu başlatan: Original Life - Ocak 03, 2008, 01:03:22 ÖÖ

Başlık: Fakirler Mason olamaz Şartına Binayen
Gönderen: Original Life - Ocak 03, 2008, 01:03:22 ÖÖ
Merhabalar,

   Mason olabilme şartlardan bir tanesinin de zengin olmak  gerektiği şartını  bugün okudum.Genel anlamda sebebinin ise   zengin bir kişiye göre fakir bir kişinin daha pasif kalacağı ve bazı sorumlulukları yerine yetirme hususunda bazı sorunlarla karşılaşılma ihtimalinin daha fazla olacağı şeklinde bir ifade ile karşılaştım.Burdan hareketle şu sorumu sormak istiyorum

   İnsan öyle bir varlıktır ki içinde inanılmaz zenginlikler ve inanılmaz cevherler taşıyabilir.Örneğin sahip olduğu kişisel özellikleri ve birikimleri belki de maddi anlamda ölçülemeyecek kadar değerli ve kendine özel olabilir.Artık hepimizin de bildiği gibi dünyada,somut maddi değerlerden ziyade informal,hesaplanamayan,insanın içinde taşıdıkları ile ortaya konabilen şeyler inanılmaz önem kazanmıştır.Belki de bir düşüncesi,bir fikri dünyayı değiştirebilecek kabiliyette birisi ise ve bu kişi esas zenginliğin maddi zenginlik değil de içsel zenginlik olduğunu düşünüyorsa ve her zaman içsel zenginliğine yatırım yapmışsa,maddi zenginliği olmadığı için bu kişi hiçbir zaman mason olamayacak mı?

 
Başlık: Re: Zengin Olma Şartı Hakkında
Gönderen: blossom - Ocak 03, 2008, 01:42:48 ÖÖ
Benim söylemem ne kadar doğru olur, buna en iyi Sn. MASON cevap verecektir sanırım ama tabiiki zengin olmak zorunluluğu yoktur. Zenginlikten anladığınız burada önemlidir, sadece maddi zenginlik değil manevi zenginlik önemlidir Mason olabilmek için. Ama yanılmıyorsam belli bir gelir düzeyinde olmanız da gerekebilir. Eğer hatalı birşey söylediysem Mason üyelerimiz söylediklerimi düzeltecektir.
Saygılarımla,
Başlık: Re: Zengin Olma Şartı Hakkında
Gönderen: Genius Loci - Ocak 03, 2008, 06:00:43 ÖS
Sn. Original Life,

sormuş olduğunuz soruyla ilgili olarak forum içerisinde ziyadesiyle konu ve bu konular içinde aydınlatıcı cevap ve bilgiler mevcuttur.

Herşeyden önce mason olabilmek için "kalbinde mason olmuş olmak gerekliliği" gibi bir tabir kullanılmaktadır. bu ise sizin bahsettiğiniz içsel zenginlikle alakalıdır. Masonluğun temel ve töresel ilkeleri hep birlikte değerlendirildiğinde görülecektir ki masonluk "içsel zenginliğe" çok fazla önem vermekte ve bunun gelişimini sağlamaya çalışmaktadır.

Ancak bir kişi, kendi yaşamını ve/veya bakmakla yükümlü olduklarının yaşamlarını kabul edilebilir düzeyde geçindirecek bir gelirden mahrumsa, bu kişinin mason olmasındaki sıkıntı, onun yeteri ve gereği kadar çalışmalara katılamaması ve kardeşlikle düzgün bağlar kuramaması sonucunun ortaya çıkmasıdır.

Bu sitede daha evvel defaatle ifade edildiği üzere, mason olmak için karun kadar zengin olmak gerekli değildir. Zengin olma değil, fakir olmama daha da doğrusu YETERLİ EKONOMİK GÜCÜ BULUNMAK başka bir deyişle ödentileri peşinene kabul edip ödemeyi üstlenmiş oabilmek... giriş, geçiş-yükseliş yıllık aidatlarını verebilecek, yardımda bulunabilecek, bunların dışındaki etkinliklerde kardeşce katılımda bulunabilecek bunu yaparken bakmakla yükümlü olduklarının yaşamlarını zora sokmayacak bir gelir düzeyidir bahsedilen. bu gelir düzeyi de kişiden kişiye değişir... örneğin bekar birisi ile evli veya evli çocuksuz birisiyle evli ve iki çocuklu birisinin kabulü için farklı gelirler yeterli görülebilir. Sn Mason -yanlış hatırlamıyorsam- orta-üst gelir grubunda olan birisinin rahatlıkla beklenen maddi katılımları sağlayabileceğini söylemişti.

Başlık: Re: Zengin Olma Şartı Hakkında
Gönderen: MYSTICPROVOCATEUR - Ocak 03, 2008, 06:34:54 ÖS
Sn.Original Life ,

Sn skullg nin belirttiği gibi bu konuda açıklamalar yapılmıştı ancak başlıktaki" zengin olma şartı" betimlemesi beni rahatsız etti bu sebeple bir açıklama daha yapmanın ve varsa bir yanlış anlam çıkartma bunu düzeltmenin doğru olacağını düşündüm.Burada zenginlikten kasıt belli bazı yükümlülüklerin (yıllık aidat,yardım,belirli zamanlarda yapılacak aktivitelere katılılabilmek v.s) zorlanmadan veya borçlanmadan yerine getirilebilinmesidir.Masonluk gösterişin ön planda olduğu bir jet sosyete klubü değildir.Dahada açaçak olursak kafayı sürekli meşgul eden bir geçim probleminin olmaması gereklidir.Böyle bir durum varsa kişi kendisini öğretiye konsantre edemeyeceği gibi ne kendisine nede başkalarına fayda sağlayamaz..Mason gerek maddi gerek manevi açıdan bonkördür.Elini cebine rahatlıkla atar ve küçük hesaplar yapmaz.Sn. Üstadımın daha öncede belirttiği gibi Masonluk herkese göre değildir.Sonuç olarak maddi ve manevi açıdan hür olmak gerklidir.Bir ŞART tan bahsetmek gerekeçekse Şart olan HÜR olmaktır.

Saygılarımla,
Başlık: Re: Zengin Olma Şartı Hakkında
Gönderen: blossom - Ocak 03, 2008, 07:34:50 ÖS
Sn. MYSTICPROVOCATE, ben dilimin döndüğünce anlatmaya çalıştım. Eğer hatalı birşeyler söylediysem sizden özür dilerim. Güzel açıklamanız için de, çok teşekkür ederim...
Saygılarımla,
Başlık: Re: Zengin Olma Şartı Hakkında
Gönderen: Itzhak - Ocak 04, 2008, 12:17:30 ÖÖ
Başlık zengin olma sartı hakkında degılde  soyle olmalıydı...

Maddı ve manevı olarak ozgurlugunu elde etmış....
Başlık: Re: Zengin Olma Şartı Hakkında
Gönderen: Original Life - Ocak 04, 2008, 11:12:15 ÖÖ
 Bu açıklayıcı cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

  Amacım kesinlikle rahatsızlığa sebep olmak değildi aksine kafama takılan bir durum hakkında sizlerin bilgi ve tecrübelerinden faydalanmaktı.Uygun başlık seçimi yapamadığım için özür dileyerek eğer mümkünse "Fakirler Mason olamaz Şartına Binayen" şeklinde başlığın değiştirilmesini talep ediyorum.

   Evet,haklısınız forum içinde bu konuda bilgilendirmeler ve dökümanlar mevcut.Ancak konuya daha farklı persektiflerde açılım getirebiliriz belki diye düşündüğüm için bu konuyu açmak istedim.Aşağıdaki güzel ve anlamlı açıklama için arkadaşıma çok teşekkür ediyorum:

"Herşeyden önce mason olabilmek için "kalbinde mason olmuş olmak gerekliliği" gibi bir tabir kullanılmaktadır. bu ise sizin bahsettiğiniz içsel zenginlikle alakalıdır. Masonluğun temel ve töresel ilkeleri hep birlikte değerlendirildiğinde görülecektir ki masonluk "içsel zenginliğe" çok fazla önem vermekte ve bunun gelişimini sağlamaya çalışmaktadır."

  Bu noktadan hareketle izninizle merak ettiğim diğer bir hususu sizlere sormak istiyorum:  Bu içsel zenginliğe sahip bir kişi eğer fakirse bu açıklamalarınızdan anladığım kadarıyla mason olamaz.Çünkü gerek motivasyon gerekse sorumluluk anlamında bazı eksiklikleri olabilir diye ifade ettiniz.Diyelim ki bu kişinin  fakir olmasına rağmen belki de masonlukta büyük derecelere yükselebilecek kadar yetkin özellikleri var.Bu yetkin insanı ve bunun gibi yetkin insanları topluma ve dünyaya daha iyi hizmet edebilmeleri adına ,bu kişilere maddi anlamda  destek vermek suretiyle (çünkü tek eksik yanları maddi anlamda yetersiz olmaları olarak tanımlamıştık ) masonluğa kabul edilmesi gibi bir yol izlenmesi mümkün müdür ?
 
Başlık: Re: Zengin Olma Şartı Hakkında
Gönderen: MYSTICPROVOCATEUR - Ocak 04, 2008, 12:31:15 ÖS
Sn.Original Life ,

Aslında sorunuz biraz mantık sınırlarını zorluyor.Belirli bir kültür seviyesinde ve Masonlukta üst derecelere erişebilecek kapasitede olan bir kişinin normal sınırlarda olan bir takim maddi şartları karşılayabilecek kapasitede olamaması ve bunun o kişinin tüm hayatı boyunca sürmesi garip bir durum.Belirli kabiliyetlere sahip bir kişinin hayatı boyunca fakir kalması kişi ile ilgili soru işareti oluşmasına sebep olur.Zaten örneğinizdeki kişininde mantık olarak öncelikle  emeğini ve dikkatini Mason olmaya değil durumunu düzeltmeye harcaması gerekilidir.Masonluk kapısını çalacak kişinin kimseye yük olmadan kendi ayakları üzerinde durabilecek güç ve yeterlilikte olması gereklidir.Masonlukta nicelik değil nitelik önemli olduğu için kardeşlerin işi gücü birakıp çevrede Mason olabilecek niteliklere sahip fakir insanları araştırıp bunları teklif etmek isteğinde olması olası bir durum değildir.

Saygılarımla,
Başlık: Re: Zengin Olma Şartı Hakkında
Gönderen: blossom - Ocak 04, 2008, 01:02:40 ÖS
Sn. MYSTICPROVOCATE, belirli bir kültür seviyesine ve Masonlukta üst derecelere erişebilecek kapasitede olan bir kişinin zaten gerekli ve yeterli maddi koşullara sahip olması gerektiğini çünkü bu becerilere sahip olan bir kişinin kolaylıkla bu maddi seviyeye ulaşabilecek "yeteneğe" sahip olması gerektiğini mi vurgulamak istediniz?
Saygılarımla,
Başlık: Re: Zengin Olma Şartı Hakkında
Gönderen: MYSTICPROVOCATEUR - Ocak 04, 2008, 03:00:46 ÖS
Sn blossom,

Bahsettiğiniz konularda bir gereklilik vurgusu yapmadım.Aslına bakarsanız bu konuya açıklama yapmamın esas sebebi bir yanlış anlaşılmayı gidermek.Yaptığım açıklamadan çıkan anlam şu olmalı;Masonluk belirli bir ekonomik düzeyi , üstünlük saydığı için veya ekonomik anlamda bir elit grup oluşturmak amacını güderek  şart koşmaz.Burada zenginlik kelimesi yerine ekonomik özgürlük veya bağımsızlık demek daha doğru olacaktır.Yani basitce şart olan zenginlik değil ekonomik bağımsızlıktır.Sorunuza gelirsek.Belirtilen kriterlerde bir kişinin ekonomik bağımsızlığının hayatı boyunca alamaması gibi bir durum söz konusu ise dikkatini yöneltmesi gereken yer farklı olmalıdır.

Yeri gelmişken konu ile ilgisi olduğunu düşündüğüm için ve bir bayan olduğunuz için bende size bir soru sormak isterim.Hanımlar (şahsız değil genel olarak) müzminleşmiş bir şekilde ekonomik bağımsızlığını eline alamayan çok kültürlü ve aydın kafalı bir erkek ile hayat boyu sürcek bir evlilik olayına girerlermi ve bu kişiye hayat boyu aynı derecede saygı ve güven duyarlarmı?Bu soruya verilecek dürüst bir yanıt konunun net olarak anlaşılmasına yetecektir diye düşünüyorum.

Saygılarımla,
Başlık: Re: Zengin Olma Şartı Hakkında
Gönderen: blossom - Ocak 04, 2008, 04:21:38 ÖS
Sn. MYSTICPROVOCATE,
Ben bu soruyu özellikle diğer Mason olmayan üyelerimizin de daha net anlması için sormuştum. Emin olabilirsiniz ki, demek istediğinizi hem çok iyi anlıyorum hem de Masonluk hakkında okuduklarım sayesinde biliyorum. Teşekkür ederim açıklamanız için...

Ekonomik özgürlüğü elinde olan ve kariyer anlamında ilerlemekte azim gösteren bir bayan olarak söyleyebilirim ki haklısınız. Bir bayan herzaman böyle bir erkeğe hayat boyu sürecek bir evlilik yoluna girmez. Tabii konu aşk olunca, açıkçası hiçbir insan oğlunun gönül bağıyla bağlı olduğu birini refuse etmesi kolay olmayacaktır. Fakat evlilik yoluna girmiş olsa bile, ilk gün ki şevk ile o evliliği yüretebileceğine inanmıyorum. Benim ki tamamen realist bir düşünce, her kadını bağlamaz. En azından ben kendi açımdan baktığım vakit zor görünüyor. Neden derseniz, eğitim düzeyinde şuan da neredeyse tüm dereceleri almış bir bayan olarak benimle birlikte olacak bir erkekten bu bağlamda muhakkak ki beklentilerim olacaktır.

Saygılarımla,
Başlık: Re: Zengin Olma Şartı Hakkında
Gönderen: Genius Loci - Ocak 04, 2008, 04:51:30 ÖS
Bu yetkin insanı ve bunun gibi yetkin insanları topluma ve dünyaya daha iyi hizmet edebilmeleri adına ,bu kişilere maddi anlamda  destek vermek suretiyle (çünkü tek eksik yanları maddi anlamda yetersiz olmaları olarak tanımlamıştık ) masonluğa kabul edilmesi gibi bir yol izlenmesi mümkün müdür ?

Sn. Original life,

"ekonomik güç" gereken ödentileri ödemeye yeterli değilse durumunda;;
a)böyle bir kişi iş yaşantısına yeni başlamış veya hiç başlamamış olabilir. geliri ödentileri ödeyecek seviyeye ulaşmamış olabilir. bu durumda herhangi bir fırsatı kaçırmamıştır. Bu yöndeki isteğini ileri bir tarihe bırakabilir.
b)işi yürümemiş veya bozulmuş olabilir. bu durumda giriş mutlaka ertelenmelidir. çünkü aklı loca çalışmalarından önce işini düzeltmekte olacaktır. hatta kimbilir belki bu amaçla masonik çevreyi kullanmak isteyecektir.
c)bir yerde memurdur, yani ne uzalır ne kısalır :) hiç bilmediği mısırdaki amcasından miras kalmazsa bu gelir durumu da değişmeyecektir. bu durumda iş onu önerecek kişinin çözüm bulması gerekir. eğer öneren birisi yoksa iyi insan olmak için illa mason olmak gerekmez ki...


görüldüğü üzere çoğu zaman beklenirse durum çözümlenebilir.

sevgi ve saygılarımla...
Başlık: Re: Zengin Olma Şartı Hakkında
Gönderen: MYSTICPROVOCATEUR - Ocak 04, 2008, 04:53:28 ÖS
Dürüst cevabiniz için teşekkür ederim sn blossom.Sizin gibi entellektüel hanımların sayısının artması içerisinde bulundukları toplumları çok ilerilere taşır ve erkek egemenlikten kurtarır.

Saygılarımla,
Başlık: Re: Zengin Olma Şartı Hakkında
Gönderen: blossom - Ocak 04, 2008, 05:26:48 ÖS
Asıl ben güzel iltifatlarınız için size teşekkür ederim Sn. MYSTICPROVOCATE. Benim temennimde sizin ki ile aynısıdır.
Saygılarımla,
Başlık: Re: Zengin Olma Şartı Hakkında
Gönderen: Original Life - Ocak 06, 2008, 01:49:16 ÖÖ
Açıklamalarınız için çok teşekkür ediyorum.Yüksek müsadenizle sonuç olarak çıkardığım sonucu kısaca  paylaşmak istiyorum:

"Fakir olmanın getirdiği dejavantajlar,getirdiği avantajlara oranla çok daha fazla olması nedeniyle ve bu dejavantajlar doğrudan ya da dolaylı olarak masonik sorumluluklara engel teşkil etme ihtimaline sebep olabileceği için masonlar fakir olamaz kuralını doğurmuştur." diyebiliriz sanırım o zaman...

Başlık: Ynt: Fakirler Mason olamaz Şartına Binayen
Gönderen: hypatia - Aralık 31, 2011, 01:39:41 ÖS
Bir soruda benden olsun,yeni katılımcı olduğum için tarihi geçmiş konuya fazla abes kaçmaz umarım.

Ekonomik özgürlüğünü kazanmış ve kariyerinde hızla yükselme düşüncesinde olan birilerin mason ilkelerine ne kadar fayda sağlayacak zaman bulabilir;yada insanlığa,yada dünyaya?..

Mason ilkelerinin tam olarak ne olduğu konusunda emin olmadığım ve bu konuda fazla fikrim olmadığından tanıma amaçlı bir soru olarak görün.
 
Başlık: Ynt: Fakirler Mason olamaz Şartına Binayen
Gönderen: ADAM - Aralık 31, 2011, 03:02:12 ÖS

Yeni katılımcımız Sayın Hypatia'nın sorusuna yanıt olarak şu söylenebilir:

Ekonomik özgürlüğünü elde etmiş ve maslağinde hozlo bir yükselmeye girmiş olan kişinin mutlaka mason olabileceği söylenemez. Mason olbilmek için ekonomik özgürlük, öncelikli bir nitelik değildir. Daha doğrusu, üçüncü ya da dördüncü sırada gözetilmesi gereken bir niteliktir.

Bu durumda bir kişinin diğer niteliklerinin tuttuğunu ve Masonluğa girmiş olduğunu varsayalım. Masonluğa girmiş ise bunu istemiş demektir. İstemişse, kendisinden Masonluğun gereklerini yerine getirmesi beklenir. Nitekim birçok mason bir yandan mesleki kariyerinin peşinde koşarken diğer yandan düzenli bir masonik yaşam sürer. Ancak kimileri bunu beceremez ve ikisinden birini yeğlemek durumunda kalır.  Masonluğa girmiş olan kişi için bu bir tercih sorunudur.

Burada bir de düzeltme yapalım: Masonlardan doğrudan mason ilkelerine değil, mason ilkelerinin toplumlarda yaygınlaşarak benimsenmesine katkıda bulunması beklenir. Zaten sanırım Sayın hypatia'nın demek istediği de buydu. Ancak bundan önce kişinin kendisine masonik bakımdan bir yarar sağlaması yani kendini geliştirmesi gerekmektedir. Bunlar öyle birbiri ardına da gelmez, iç içe yürüyen bir süreç tarzındadır.

Bu ilkelerin neler olduğunu belirtmek kolaydır ama önemli olan bunları birer sözcük olarak blirtmek değil ayrıntılı açıklamalarını yapmaktır. İlkeler ancak böylece bir anlam kazanır.

Masonluğun ilkeleri bu forumda uzun uzun anlatılmıştır. Basit bir aramayla bulunabilir. Ancak yenelemek ya da kimisinin ayrıntısına girmek istenirse kuşkusuz onu da yapabiliriz.

   
Başlık: Ynt: Fakirler Mason olamaz Şartına Binayen
Gönderen: hypatia - Aralık 31, 2011, 04:00:20 ÖS
Ayrıntıları takip ediyorum ve uzun süredir kitaplarda yazılanlarıda inceliyorum.
Maddi ve manevi güç hakkında bakış açılarınızı anlıyor ve kabul ediyorum..Ama şunu belirtmeliyim,her kuruluşda olduğu gibi bu kurumlardada deformasyonlar ve düzeltmeler olmuştur..kadim bilgilerde insan ve dünya misyonunda epey yararlıkları olduğu gibi köleliğide getiren bir kuruluş olarak enpoze ediliyor..Henüz yeterince bilgilenemediğimiz için kendi açımdan ifade ediyorum;ne olduğu hakkında tarafsızım.Daha görece kavramlar yada haberler olmalı diye düşünüyorum ve bunun yanı sıra tabii ki araştırmada...Çünkü tarihlere bakarak bir sonucada varılmaz,onları bire bir yaşamadık.

Cevabınız için teşekkürler.
Başlık: Ynt: Fakirler Mason olamaz Şartına Binayen
Gönderen: b12 - Mayıs 10, 2012, 01:45:02 ÖS
para para para.. tanrı'dan bile daha mühimdir inanın. mason olma isteğimle anarşist yaşam tarzım birbiriyle çelişiyor malesef. üç kuruşluk adamların köleliğini yapıp sırf insanlar size işsiz güçsüz demesinler diye kişiliğimden taviz veremem.. zamanında bir hukukçu mason kardeşime "madem para masonlukta bu kadar önemli bana 3 bin lira maaşlı iş bul her ay bin lirasını masonlara vericem" demiştim.. o da "öyle iş bulursan beni de çağır" şeklinde cevap vermişti.

aslında burslu masonluk sistemi olsa ne güzel olur değil mi dostlar? mesela masonluk sınavı falan olsa, sınavda yüksek puan alanlara tam burs/yarım burs falan verseler.. bunlar ömrü billah bedava mason olsa  :D

çok mu hayalperestim yahu?
Başlık: Ynt: Fakirler Mason olamaz Şartına Binayen
Gönderen: NOSAM33 - Mayıs 10, 2012, 02:11:18 ÖS
Sayın b12;


para para para.. tanrı'dan bile daha mühimdir inanın.Biraz daha ciddi olsak , kardeşim .   :-X :-X :-X
Başlık: Ynt: Fakirler Mason olamaz Şartına Binayen
Gönderen: vitriol - Mayıs 14, 2012, 11:21:38 ÖS
fakirler mason olamaz.

yıllık aidat var ödemekle yükümlü olduğunuz.
Başlık: Ynt: Fakirler Mason olamaz Şartına Binayen
Gönderen: karahan - Temmuz 12, 2016, 04:51:15 ÖS
Masonluk isanın fakir şövalyelerinden bugüne evrilerek geldiği kesin.Tapınak şövalyelerinin yaklaşık 300 yıllık öyküsünü başlangıcından itibaren takip ettiğinizde,masonluğun nasıl evrildiğini anlamak aslında mümkün.
Fakirlik ile alakalı öne sürülen iddialar aslında modern çağa uygun evrilmiş hali ile anlamak mümkün bir şey denemez.

Masonluğun özünde fakir mason olamaz diye bir şey varmıdır diye sorsanız bu soruya Üstadı Azam bile cevap veremez.
Tarihin hemen hemen hiç bir döneminde masonluk ile alakalı net bir belge bulunmamaktadır.
1717 yılındaki anderson anayasası düzenlemelerine değin.
Masonlar bunuda ne kadar öz kabul eder bilinmez.
Masonluğun içerisindeki çoklu bilinmeyenler aslında masonluğunda bölünmelerindeki en bariz etken değilmidir?
Dinlerdeki mezhepler gibi farklı görüşleri mevcut olmalarına rağmen ortak paydada bir mason ülküsü ortaya koyabilmişlerdir sonuçta.

Bu fakirler mason olamaz konusu hangi çağın hangi kanunun hangi yazıda geçmektedir pek bilinmez yahut vardırda ben okumadım.
Kardeşlik ülküsünü sadece mason olanlara avama arkadaş diyen bir yapıda fakire yer bulmak elbette olmayacaktır.
Fakir için aidatı ödeyemez denilmesi niyet okuyuculukla zaten mason olsada menfeatini düşünür diye düşünülmeside bir başka konu.

Bu çelişkiler bile çelişkili ifadeler ile anlatılımaya çalışılmaktadır.
Bir iddian var ise özünde bu iddiayı sınırlandıramazsın.
Bir ülkü bir azınlık için değil tüm insanlığı içine almak için iddia edilir ve bu hali alır.
Bu iddia hali masonluğu sadece seçkinler klübü yapar.
Masonluk ilk özgün hali ile yani bir meslek örgütü iken şimdi sadece entellektüel bir müktesebata sahip kişiler arasından seçilen hale gelmesi masonluğun geldiği ve katettiği yolu gösterir.

Acaba hala iddia edilen mesleki yapılanma masonlukta varmıdır?
https://www.youtube.com/watch?v=yacdTbhVeyM (https://www.youtube.com/watch?v=yacdTbhVeyM)
Başlık: Ynt: Fakirler Mason olamaz Şartına Binayen
Gönderen: ADAM - Temmuz 13, 2016, 07:42:23 ÖS
Masonluk Tapınak Şövalyeleri'nin devamı değildir; bu yanlıştır ama o "fakir" denilen, o tarihte kendilerini öyle nitelemiş olan o şövalyelerin zenginliği, günümüzün değme zenginlerinde yoktur.
Bilmem kaç kere söyledik: "Fakirler mason olamaz." deyişi bir kez yanlışlıkla yazılmıştır. Bu işin doğrusu şöyledir: "Kendisini ve bakmakla yükümlü olduğu kişileri geçindirebilecek bir gelir ya da da niteliği bulunmayan kişiler mason olamaz."
Bunun gerekçesini de bilmem kaç kez anlattık.
Bir kez daha mı anlatalım?
Başlık: Ynt: Fakirler Mason olamaz Şartına Binayen
Gönderen: karahan - Temmuz 13, 2016, 08:14:04 ÖS
Masonluğun ülküsü tüm insanlığı kapsamaz demektir o zaman.Türkiye nüfusunun %75 i fakirlik ve açlık sınırının altında istatistik kurumu versin göre , o zaman masonluğun geri kalan%30 un bir kısmı icinmi uygun olacak.
Başlık: Ynt: Fakirler Mason olamaz Şartına Binayen
Gönderen: asimov - Temmuz 13, 2016, 10:52:01 ÖS
Masonların ülküsü açık ve nettir: Tüm insanların barış ve mutluluk içinde yaşadığı bir ülkü mabedinin yapımına hazırlanmak"

Bu bağlamda masonluğun ülküsü "tüm insanlığı kapsamaz" demek yanlıştır. Masonluğun ülküsü tüm insanları kapsar ama bu tüm insanların mason olacağı demek değildir.

Bir başka yargı ise "Masonluk herkes için uygun değildir" şeklinde.
Evet bu yargı çok doğru.

Öğrenmek istemeyenler,
cahilliğinden habersiz mutlu yaşayanlar,
kişisel hırs ve tutkularıyla çıkar peşinde koşanlar,
eğitim seviyesi yetersiz olanlar,
bağnazlık ve dogmaya saplamış olanlar,
kendi inandığından başka doğru kabul etmeyenler
ve en önemlisi masonluğa karşı olanlar toplumlarda oldukça fazla bir yer tutuyor.

İşte masonlar aralarına bu olumsuz saplantılardan arınmış, arınmaya istekli bireyleri alıyorlar.

En sonrasında işte bu yolda çalışacak kişilerin maddi yeterlilikleri işin içine giriyor.

Bu yolda çalışacaklar için bu önemli bir sorun olmazken zaten masonlar da sorun etmiyor.

Sorun eden hariciler...
Başlık: Ynt: Fakirler Mason olamaz Şartına Binayen
Gönderen: burakc - Temmuz 14, 2016, 01:50:33 ÖÖ
Masonların ülküsü açık ve nettir: Tüm insanların barış ve mutluluk içinde yaşadığı bir ülkü mabedinin yapımına hazırlanmak"

Bu bağlamda masonluğun ülküsü "tüm insanlığı kapsamaz" demek yanlıştır. Masonluğun ülküsü tüm insanları kapsar ama bu tüm insanların mason olacağı demek değildir.

Bir başka yargı ise "Masonluk herkes için uygun değildir" şeklinde.
Evet bu yargı çok doğru.

Öğrenmek istemeyenler,
cahilliğinden habersiz mutlu yaşayanlar,
kişisel hırs ve tutkularıyla çıkar peşinde koşanlar,
eğitim seviyesi yetersiz olanlar,
bağnazlık ve dogmaya saplamış olanlar,
kendi inandığından başka doğru kabul etmeyenler
ve en önemlisi masonluğa karşı olanlar toplumlarda oldukça fazla bir yer tutuyor.

İşte masonlar aralarına bu olumsuz saplantılardan arınmış, arınmaya istekli bireyleri alıyorlar.

En sonrasında işte bu yolda çalışacak kişilerin maddi yeterlilikleri işin içine giriyor.

Bu yolda çalışacaklar için bu önemli bir sorun olmazken zaten masonlar da sorun etmiyor.

Sorun eden hariciler...
bu yolda çalışacaklar da bir harici oluyor !

buradaki amaç çok zengin olmak değil maddi sıkıntı çekmeyecek kadar maddi durumunun iyi olması. Çünkü maddi durumunuz kötü ise başkalarına iyilik yapmakta zorlanabilirsiniz önce kendi durumunuzu/ailenizin durumunu düzeltmeniz gerekir.
Başlık: Ynt: Fakirler Mason olamaz Şartına Binayen
Gönderen: danteAligheri - Temmuz 14, 2016, 06:05:08 ÖÖ
Biri söylemiştir diye heveslenmiştim fakat bence çok kolay bir bakış açısıyla Maslow hiyerarşisi bu gerekliliği destekler ve mantıklı hale getirir.
Kafasında bir fikir oluşmayan arkadaşlarımız bence bu konuya göz atabilir.
Başlık: Ynt: Fakirler Mason olamaz Şartına Binayen
Gönderen: ADAM - Temmuz 14, 2016, 08:00:20 ÖÖ
Masonluğun ülküsü tüm toplumları ve tüm insanlığı kapsar ama bu doğrultuda çalışacak herkesin mason olması gerekmez.
Böyle bir amaç uğruna çalışan başka kurumlar da vardır. Mason olarak çalışmak bakımından maddi durumları yeterli olmayan fakat  Masonluğun benimsediği bir ülkü peşinde çalışmak isteyen kişiler, isterlerse o kurumlara katılır.
Konu Masonluğun amaçları doğrultusunda değil de ezoterik ortamda kendini geliştirmek için salt bireysel bir emel ise, Masonluk bu beklentide olan kişiler için hiç de elverişli bir kurum değildir. Bunun için kişilere yardımcı olabilecek başka kurumlar vardır. Hele dinsel nitelikli ya da mistik çalışmalar yapmak isteyenler için birçok olanak vardır. Masonluğa özenmek boşunadır.
Bu Forum üyelerinden Sayın Alşah, geçenlerde bu bağlamda bir yazı yazmıştı. Okumak ve onun gibi olmaya çalışmakta yarar var.