Masonlar.org - Harici Forumu

Mason ve Masonluk Nedir? => Evrensel Masonluk => Dunya Masonluk Tarihi => Konuyu başlatan: OFDincel - Mart 16, 2008, 10:45:54 ÖÖ

Başlık: Tarih ve Masonlar
Gönderen: OFDincel - Mart 16, 2008, 10:45:54 ÖÖ
   Ben kişisel olarak pek araştırma yapmasamda bildiğim kadarıyla resmi tarhite masonluğun ne zaman nasıl kurulduğuna dair kesin bir bilgi yok miladdan önce kurulmuş bir oluşum ve tek kesinlik yönü sanırım 2000 yıldan daha fazla bir süredir yaşıyor olması.

   Olumlu olumsuz yanları ve eleştirileri bir yana bırakırsak bu oluşumun yaşayan bir tarih olduğunu görüyoruz 2000 yıldır ayakta ve daha da ilginci evrensel; her milletten, her coğrafyadan insanı içine almış...Binlerce yıldır süre gelen bu oluşum haliye içinde bir çok gizemide barındırıyor amaçları yaptıkları bir yana geçmişi insanın ilgisini cezbediyor herhalde masonluğun bu süreçte kendince aldığı notlar ve tarihi kendince yorumlayış biçimi vardır bu bir sırmıdır bilemem.

   Bu halde masonluğu tarih denizinde yol alan ve  çeşitliliğin sembolü olan Nuh'un gemisine benzetmek abesmi olur bilemem ama sizlerinde fikirlerini görmek isterim.

    Saygılar
Başlık: Ynt: Tarih ve Masonlar
Gönderen: paragon - Mart 16, 2008, 12:51:22 ÖS
  Bu konunun üzerine okadar fazla yazılıp tartışıldı ki artık bu konuda herşeyi herşeye benzetmenin mümkün olduguna inanmaya başladım haliyle..

 Fakat yazda bazı bilgilendirme hataları gördüm , masonlugun nezaman kuruldugu vs konusunda .sanırım bunlarda tanımlamaların karıştırılmasından ötürü geliyor operatif, spekülatif masonik tarih ve dönüm noktaları ile kurumsallaşmalarının tarihleri hakkında sanırım daha detaylı bilgiler sorular cevaplar kısımında buluna bilir .....
Başlık: Ynt: Tarih ve Masonlar
Gönderen: OFDincel - Mart 16, 2008, 01:12:07 ÖS
  Bilgi hatası olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirttim ve kesinlik ifadesi kullanmadım
Başlık: Ynt: Tarih ve Masonlar
Gönderen: paragon - Mart 16, 2008, 01:13:31 ÖS
Bende aksini söylemedim zaten azizim ....