Masonlar.org - Harici Forumu

Mason ve Masonluk Nedir? => Masonluk ile ilgili Sorular ve Cevaplar => Konuyu başlatan: Mozart - Nisan 23, 2008, 04:31:41 ös

Başlık: Mason kişinin derecesi yükseldiğinde verilen sır/sırlar varmıdır?
Gönderen: Mozart - Nisan 23, 2008, 04:31:41 ös
1-mason kişinin derecesi yükseldiğinde verilen sır/sırlar varmıdır?

Evet.

2-Eğer verilen bir sır varsa; bu sırrı duyan mason şaşırırmı?Yoksa sıradan, sadece bir sır tutması için verilen sırlarmıdır.

Kisisine gore verilen tepkiler farklidir. Ancak sirlar Masona yanlizca ketumuiyet kazanmasi amaci ile degil, oz degerleri yuksek oldugu ve kisi artik bu degerli kelimeyi ogrenmeye hak kazandigi icin verilir.

3-Eğer verilen bir sır varsa ; mason kişi üst derecede verilecek sırrı merak edip yükselme tutkusunda olurmu veya merak eder mi sırrı?

Dogru olan ust derecenin sirrina degil ogretisine karsi merakli ve hazir olmasidir.

4-Eğer verilen bir sır yoksa ; mason kişiyi üst dereceye yükseltme tutkusu yaratan duygu oluşur mu? Niçin yükselmek ister?

Verilen sirlar vardir. Her derecenin kendine ozgu ogretileri ve sirlari mevcuttur. Ancak kisinin yukselmesi sirlara olan merakindan degil, ogretilere (daha cok bilgiye) olan acligindandir.

Başlık: Ynt: Mason kişinin derecesi yükseldiğinde verilen sır/sırlar varmıdır?
Gönderen: MASON - Nisan 23, 2008, 04:51:12 ös
Sayin M.Akyol,

Her sorunuzdan sonra alt kismina cevap icin bosluk birakmis olmanizdan dolayi, gerekli cevaplari mesajinizi duzenlemek sureti ile ayni mesaj icerisinde vermeyi tercih ettim.

Saygilarimla
Başlık: Ynt: Mason kişinin derecesi yükseldiğinde verilen sır/sırlar varmıdır?
Gönderen: blossom - Nisan 23, 2008, 05:37:03 ös
Hiram Üstat' ın sahip olduğu söylenen sır kişiye üstatlık derecesine yükseldiği zaman mı söylenir yoksa bu sırrı hiç kimse öğrenememiş midir?